LEIDSCH DAGBLAD VELE NIEUWE WEGEN NODIG Leiden wil veemarkt uit Rotterdam hebben N.E.I. concludeert na vijf jaar verkeersonderzoek: vandaag Zeegevecht voor haven Haifong Nog 2 dogen BONT ZOMER PRUZEN Randstad het knelpunt LEIDSCH DAGBLAD A VAN DAM Opgericht I maart 1860 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 No. 33798 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Dra. J. R. Soetenharst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bij vooruitbetaling)giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden TeL: 25041. Redactie: 2150T N&bezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur* 18 PAGINA'S WATERSTAAT WIL REM- EILAND KOPEN DEN HAAG Rijkswaterstaat on derhandelt over de aankoop van het REM-eiland, dat sinds december 1964 als een nutteloos obstakel in zee staat. Eigenaresse is nog steeds de in Panama geregistreerde NV Excomar. Hoewel de onderhandelin gen nog niet zijn afgesloten, wordt door ingewijden een aankoopbedrag zes ton genoemd. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt erkend, dat over oop van het REM-eiland wordt onderhandeld. Rijkswaterstaat, zegt het ministerie, zou het platform willen gebruiken voor het plaatsen apparatuur voor golf- en stoommetingen. Ook zou de PTT meetapparatuur op het voormalige televisie-zendeiland willen neerzet ten. MOSKOU Op uitnodiging van de Scnojeitrussische vrouwenunie is de Amerikaanse neg&racti- viste Angela Davis gisteren in de Sowjet- Unie aangekomen. Zij werd op het vliegveld welkom geheten door de enige vrouwelijke' astronaute, de Russin Valentina Teresjkowa (rechts). Hawr eerste woorden waren: Jk ben blij en ontroerd op Russische bodem te zijn" Verdrievoudiging van het autopark tussen nu en het jaar 2000; Investeringen voor auto- en railvervoer van vele mil jarden guldens; Aanleg van vele nieuwe tunnels en rijstroken Heffingen voor het gebruik van de auto in bepaalde delen van ons land. Dat zijn de belangrijkste punten uit de integrale verkeers- en ver- voefrsstudie, die vandaag werd aangeboden aan de Kamer en waar aan het Nederlands Economisch Instituut (N.E.I.) vijf jaar heeft gewerkt. Doel van de studie was het ramen van do vervcexsontwikkeling in de jaren 1980, 1990 en 2000. Volgens het rapport, dat ruim 1000 bladzijden be slaat. zal de behoefte aan nieuwe we gen bijzonder groot zijn in de Rand stad. Er zullen op vele plaatsen we gen met twaalf rijstroken noodzake lijk zijn. Ook zullen er geheel nieuwe verbindingen moeten worden aange legd. Voor 1980 worden als grootste knel punten gezien het gebied ten noor den van Den Haag, ten zuiden van Rotterdam en ten zuidoosten van Utrecht. Er zal behoefte bestaan aan verbindingen door het "groene hart" van Holland: een (nieuwe) Rijksweg 3 van Amsterdam via Alphen aan den Rijn naar Rotterdam en nieuwe ver binding Amsterdam-Tilburg. TWAALF STROKEN Op het traject Schiphol-Amster- WIVAN EGM0ND BREESTRAAT INTERNATIONALE BONTMODE BREESTRAAT 173 TEL. 01710-23337 LEIDEN \ANIIOUDEND ?RAAI WEER De Bilt verwacht van vanavond tot torgenavonddroog en zonnig weer n overwegend matige wind uit oordoost tot oost. Minimum tempe- aturen van 13 tot 9 graden. Maxi- temperaturen morgen om- reeks 21 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur), oogwater te Katwijk 6.37 uur en jut, laagwater 2.41 uur en 1.54 uur. Klacht over stopzetten hartoperaties in Eindhoven UTRECHT (ANP) De Neder landse hartpatiëntenvereniging heeft een klacht ingediend bij het medisch tuchtcollege tegen het bestuur van het Rooms Katholiek Binnenzieken- huis in Eindhoven en tegen vier Eindhovense cardiologen wegens het stilleggen van hartoperaties in het Binnenziekenhuis sinds 1 juli van dit jaar. Volgens de heer H. S. Pievet, voorzitter van de vereniging, is door deze operatiestop de volksgezondheid geschaad. Er staan volgens hem nog tientallen patiënten, zowel uit de gio Eindhoven, als uit Leiden, ws vandaan patiënten voor een operatie naar Eindhoven werden verwezen, op de wachtlijsit. De "operatiestop" is het gevolg van een conflict tussen de hartchirurg dr. P. van der Schaar en de algemeen chirurg van het ziekenhuis dr. M. Eysbouts. Er bestaat tussen de twee chirurgen zowel op medisch organi satorisch en als taakverdelingsgebied verschil van mening. Het bestuur het ziekenhuis is inmiddels akkoord gegaan met een bemiddelingspoging van dr. Veldkamp, oud-minister Sociale Zaken. De eerste gesprekken heeft deze bemiddelaar inmiddels ge voerd en binnen enkele weken zal een advies worden uitgebracht, dat bindend zou moeten zijn voor de twee partijen. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs f] Ik word abonnee per 14 sept. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hok|e zwan maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. polyester/wol gewatteerd gevoerd voor broeken - jacks pakjes, etc. 140 cm. breed voor de ongelooflijke prijs MODESTOFFEN HAARLEMMERSTR. 99, LEIDEN BOTERMARKT 10, LEIDEN SAIGON (AP) Amerikaanse schepen en vliegtuigen hebben zon- dag twee Noordvietnamese torpedo- j boten tot zinken gebracht in een spectaculair zeegevecht dicht bij de j havenstad Haifong. Dit is door Amerikaanse functionarissen bekend gemaakt. j Het gevecht vond zondag plaats tijdens een „gedurfde aanval" op vijandelijke doelen in een gebied dat j krachtig wordt verdedigd De aan val werd geleid door de comman- dant van de Amerikaanse zevende j Vloot, vice admiraal J L. Holloway, i die vanaf de zware kruiser Newport News het gevecht gadesloeg, j De Newport News, de met raket- I ten bewapende kruiser Providence en de torpedojagers Rowan en Ro binson namen deel aan een aanval op een brandstof opslagplaats, een kazerne, en de verdedigingsstellingen langs de kust. Een deel van deze doelen lagen op minder dan drie ki lometer van Haifong. De Noordvietnamese torpedoboten verschenen op het moment dat de Newport News jn de Rowan zich te rugtrokken na gedurende de nach telijke uren doelen langs de kust te hebben beschoten. De twee Amerikaanse schepen vuurden op de snelle 30 meter lange boten. Een van de torpedoboten werd vernietigd door een voltreffer van de 21.000 ton metende Newport News en de andere torpedoboot werd in brand geschoten door de kanon nen van de Rowan. Een A7 corsair gevechtsbommenwerper van de ma rine heeft daarop het brandende schip met bommen vernietigd. Ondertussen leverde de Robison een duel met Noordvietnamees ge schut. De torpedojager werd licht getroffen aan de brug maar werd niet beschadigd. Meer nieuws over Vietnam op Toch sportvoorzieningen op terrein van de Groenoordhal LEIDEN De verwachting is gerechtvaardigd, dat de Leidse raad binnenkort gaat mikken op overnteming van de per 1 januari 1974 te sluiten Rotterdamse veemarkt. Leiden wil als enige marktplaats in de Randstad overblijven en met deze functie het tekort van de Groenoordhal terugbrengen. Daarop zal het voorstel neerko men, dat burgemeester en wethou ders in de raadsvergadering van vol gende week maandag willen behan delen. Ze weten zich daarin ge steund door een werkgroep van raadsleden en ambtenaren, die ber gen werk heeft verzet om de moge lijkheden af te tasten het Jaarlijks rt op de Groenoordhal van ruim f 1 miljoen terug te brengen. De bedoeling is, dat de vrijdagse veemarkt wordt opgeheven en dat daarvoor in de plaats op maandag z.g. buitenmarkt en op dinsdag binnenmarkt wordt gehouden. De ev enementenf unotie van de hal kan dan beter worden uitgebuit door de mogelijkheid evenementen ln het weekeinde aan te trekken. De sportfunctie van de hal, die altijd tekort zal blijven meebrengen, zal in di)t licht moeten worden be zien. De grootst mogelijke meerderheid van B. en W. en een flinke meer derheid van de raad waren gister avond niet bereid de korfbalvereni ging Noorderkwartier langer te la ten wachten op een voorziening op het terrein van de hal. Met 21 tegen 9 stemmen werd een motie van drie PvdA-leden verwor pen om eerst precies te laten uitre kenen wat een alternatieve oplos sing voor Noorderkwartier kost. Daarmee gaf de meerderheid van de raad haar fiat aan een besluit van het college om meteen d.w.z. van daag te beginnen met de bouw van een noodkleedgebouw bij het tijdelijke korfbalveld aan de zijkant van het terrein. De PvdA-fractieleider Van Aken bracht deze zaak ter sprake en kwam met de motie, die werd on dersteund door zijn fractiegenoten In 't Veld en Van Baaren. De motie kreeg stemmen voor uit verschillen de fracties en ook stemmen tegen Uit de eigen fractie. Het was duide lijk geen politieke zaak. Van Aken informeerde de raad als lid van de werkgroep Groenoordhal en verzette zich tegen het maken van de noodvoorzieningen op de huidige plaaibs, die o.a. uit verkeers- overwegingen ongunstig zouden zijn bij het opzetten van een grote vee markt. Hij „vond de f30.000, die no dig zijn voor liet maken van voor zieningen als gas en licht, wegge gooid geld en pleitte voor het ma ken van het kleedgebouwtje op het achterterrein, waar ook het defini tieve korfbalveld is gepland. Ge wacht wordt op een rapport van ge meentewerken daarover. Met "sportwethouder" mevr. Den Haan vond de meerderheid van de raad, dat de veemarktplannen nog te schimmig zijn en dat Noorder kwartier na eindeloos wachten dient geholpen te worden. Volgens de wet houder zouden de noodvoorzieningen geen sta-in-de-weg zijn voor een grote veemarkt. In het college had zij iedereen achter zich behalve wet houder Lijten, in wiens portefeuil le de Groenoordhal steekt. dam van Rijkweg 4 zal voor dat tijd stip al een weg met twaalf rijstroken noodzakelijk zijn, nog afgezien van het reizigersverkeer van en naar Schiphol. Ten zuiden van de bestaan de uitgebreide Rijksweg 12 van Utrecht naar Rotterdam zal een nieuwe verbinding moeten komen. Verder is er een sterke behoefte aan een weg, die langs de duinen loopt van Zandvoort naar Den Haag. Knelpunt wordt ook de verbinding tussen Rotterdam en Den Haag. Be cijferd is dat in 1975 reeds behoefte is aan acht rijstroken, twaalf a veer tien in 1980 en 22 24 rijstroken in het Jaar 2000, verdeeld over drie autosnelwegen. Voor dat jaar zijm ook nieuwe doorsnijdingen van het "groe ne hart" van Holland noodzakelijk. SPOORWEGEN Ook voor de spoorwegen zullen de komende decennia bijzondere grote financiële en materiële inspanningen voor de deur staan. Wel is uit cal culaties gebleken dat een groot ge deelte van de in 1970 onrendabele lijnen weer rendabel wordt. Tot de nieuwe lijnen die aangelegd zullen moeten worden volgens het NEI-rap port behoort de verbinding van Weesp naar Groningen via een aan tal belangrijke kernen in de IJssel- meerpolders. Verder staan onder meer op het lijstje de lijnen Amsterdam-Lei den. Uithoorn-Alphen en Den Haag-Zoe ter meer. Ook de Sc-hiphollijn staat op het lijstje van de noodzakelijke spoor wegverbindingen. REACTIE In een eerste reactie van NS op het rapport wordt gezegd dat in de Randstad en de grotere agglomera ties onoverkomelijke moeilijkheden zullen ontstaan door de toenemende mobiliteit. NS verwacht, omdat in het onderzoek geen rekening is gehouden met het stadsverkeer dat een sterkere bevordering van het openbaar ver voer noodzakelijk zal zijn. Het rap port wordt 'een praktische wegwijzer' voor verdere onderzoekingen ge noemd. In de aanbiedingsbrief zegt de minister van Verkeer en Water staat dat de regering neg geen be leidsstandpunt heeft bepaald op ba sis van de in het rapport gepubli ceerde gegevens. Er zijn nog steeds televisiekijkers die er aan twijfelen of het sneeuw witte haar van journaalmedewer ker Frits Thors wel echt is. De 63-jarige nieuwslezer zegt het ook bij zijn afscheid weer een keer: „Ik draag geen pruik". Frits Thors die zichzelf te oud vindt om lan ger voor de camera's te verschij nen wil zijn stem nog wel gebrui ken bij het inspreken van füms en ook in hoorspelen. „Het maken van een nieuwsjournaal is overi gens typisch mannenwerk", zegt Frits ThorsPAGINA 5 Eerste vonnissen geveld over rel len in Rotterdamse Afrikaander- wijk. PAGINA 7 Ko van Dijk is veertig jaar acteur. „Ik ga net zo lang door tot ze me van de planken schoppen" PAGINA 17 En dan natuurlijk uitgebreide aandacht voor de Olympische Spelen in München. En andere sport PAGINA'S 11-15 éW ?)ïte De Leidse raad is er in een nach telijk debat weer eens niet uit gekomen. Natuurlijk, er ligt een besluit en die beslissing van de meerderheid moet worden ge respecteerd. Maar wat was er tegen om één week langer te wachten, wat de mogelijkheid had gegeven de zaak rustig te overwegen en schriftelijk voor te bereiden? Nu kwam de beslissing, die vol gens een ingewijde als Van Aken weieens noodlottig zou kunnen zijn voor het overne men van de Rotterdamse vee markt, tot stand op een laat tijdstip na een debat, waarin vooral die irritatie hoogtij vier de. Daarbij kwam, dat door het war rige debat de economsche be langen van de Groenoordhal werden gesteld tegenover de sportbelangen van de korfbal vereniging Noorderkwartier. Die tegenstelling was niet al leen ongelijksoortig, maar voor al onjuist. Daar ging het niet Natuurlijk moet Noorderkwartier einaelijk worden geholpen, maar de mogelijkheid om het tekort op de Groenoordhal te rug te brengen door overne ming van de Rotterdamse vee markt is toch wel Iets. Daar mee komen bedragen vrij, die Leiden in de culturele, sociale en sportsectoren zo hard nodig heeft. Elke belemmering van die moge lijkheid kan in de toekomst zwaar wegen. En over zo'n zwaarwichtig probleem nam de Leidse raad een besluit na een onduidelijke discussie in de kleine uurtjes. Haast heeft de ze raad zelden. Waarom dan nu zo overhaast? teums Volgens tijdingen met de stoomboot ,Jfil" in Londen aangebracht, is in de Repu bliek San Salvador eene sa menzwering ontdekt, welke zich ten doel stelde om de Gouvernementen in San Sal vador en Guatemala om ver te werpen. De voornaam ste leiders dier samenzwering waren een aartsbisschop, de Jezuiten en eenige leden van de lagere geestelijkheid in San Salvador. Den 23sten Augustus is te St.-Petersburg het achtste internationale statistisch congres geopend, waarop be halve Portugal, alle landen van Europa vertegenwoor digd zijn en uit andere we- relddeelen Noord-Amerika, Brazilië, Egypte, Voor-Indië en Japan. Tot president werd benoemd de nestor der statis tiek en de vader der statis tische congressen, professor Quételet uit Brussel, die on danks zijn 77 jaren niet tegen de reis had opgezien. Vandaag 50 jaar geleden: Naarmate de valuta in Duitschland daalt, is een sterke stijging van het aantal naar Nederland komende dienstmeisjes waar te nemen. Dit aantal is thans zoo groot, dat het zen groot ge deelte van sommige treinen inneemt In de straten van Rome heeft een groot fascistische demonstratie plaats gehad. Mussolini hield een toespraak tot de manifestanten, waar in hij zei, dat het program ma der fascisten luidt: wij willen Italië zelf besturen en wenschen nationale re constructie.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1