'Het begon als gein...' UW DAGBLAD MO C(fV) vandaag Don Byas overleden Godspell, blije musical rond Mattheus-e vangelie mee op vakantie ...e/7 gisteren i TV morgen] voor de slanke lijn speciaal cassis VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 PAGINA 5 Drie jaar na oprichting van de Zaanse formatie George Baker Selection, ontstaan uit het idee geinig om te spe len", mag de groep zich verheugen in een singleverkoop- eijfer van vijf miljoen. „Niet gek voor een Hollandse popgroep" lacht donkerharige George Baker, schepper/componist/producer van het gezel schap. Schuil achter die George Baker, donker haar en ogen, gaat de 28-jarige Hans Bouwens. Zijn pseudoniem George Baker is weloverwogen gekozen. Hans, Italiaans bloed in de aderen: „Het kind moest een naam hebben, rekening houdend met een eventue le buitenlandse verkoop. Nu had ik ooit een detective-roman gelezen met daarin als hoofdpersoon een zekere George Baker en die werd het dan maar". De naam bleek tegen vele verwach tingen in niet in het minst van de Jongens zelf, die het in eerste instan tie eigenlijk alleen om plezierig spe len te doen was George na de eerste uitgave "Little green bag" niet alleen goed voor de Nederland se toptien. George Baker Selection veroverde het Belgische hitwezen en woei over naar Amerika. Voorgan gers Shocking Blue en Tee Set wa ren daar juist uitgezongen wat be treft de Nederpoppromotie. "Little green bag" was een dankbare op volger en bleek goed voor een twaalf de plaats en een verkoop van meer dan een miljoen. In de V.S. is George Baker Selec tion nimmer geweest. Wel in enkele Zuid-Amerikaanse landen verleden jaar november. Wat de toekomst aangaat staat een tournee door In donesië op het programma. Mana ger Jaap Buijs, broer van de zake lijke Cats-vader, is op het ogenblik aldaar de mogelijkheden aan het Niet hoog van toren George Baker Selection blaast aller minst hoog van de toren. Het vijf manschap heeft weinig pretenties. Stelregel is het zo prettig mogelijk presenteren van redelijk in het ge hoor liggende nummers, het liefst voor een publiek van acht tot tach tig. Hieruit vloeit dan ook een vrij redelijk lopende fanclub voort. Hans Bouwens: „Aan fans hebben we gelukkig weinig gebrek. Dat prettig muziek maken van George Baker en de zijnen levert per avond 200 gulden op. Opgetre den wordt er zo'n drie avonden per week. Voor popfestivals, geen be langstelling. Hans Brouwens hierop inhakend: "We hebben nogal een hekel aan festivals. Meestal is zowel de orga nisatie als de geluidskwaliteit knud de. En waarschijnlijk zijn we ook wel te commercieel voor een festival. Het luisteren naar ons kunnen ze op de grasmat niet veroorloven. Maar wat is commercieel? Zijn die zogenaamde progressieve groepen dat dan niet? Kijk, die gaan 's avonds ook in Hilton slapen terwijl het publiek in de slaapzak kruipt George Baker Selection is tegen Door Yvonne Parre op een brede achterban. Hans. "Een groep van echte uitschieters zijn wij niet. Wel een vrij constant draaiend gezelschap. Tenslotte kre gen alle negen singles een plaats in de toptien. Misschien ligt het aan onze begeleiding, die we enigszins trachten te doorspekken met een apart geluid. We gebruikten accor deon, zuig- en blokfluit". Zaaloptre dens vindt de groep net zo belang rijk als platen, vier elpees zijn er uitgebracht". Muziek niet opofferen Hans, die zijn „Holy day" in Frank rijk uitgebracht zag door Rika Za- rai, en zijn „Midnight" door Sheila "Ik ga er wel van uit, dat je de muziek niet moet opofferen aan de tekst. Zelfs als zanger zeg ik dan lie ver omgekeerd omdat ik vind dat de laatste tijd bij veel groepen de tekst een te grote plaats gaan inne men". Er valt weinig aan te mer ken op het doen en laten van Geor ge Baker en de zijnen. Ze weten, dat progressieve groepen vaak de neus ophalen voor hun prestaties. Hans ligt er niet van wakker. Vrij ver taald: „Wij zijn een gezonde Hol landse groep. Gebruiken geen drusg. Zien trouwens niet in dat je er be ter van gaat spelen. Naar ons idee, eerder slechter Hoe ziet George Baker de toekomst. Is er angst voor een verandering van smaak? „Ik geloof, dat Je meegroeit met Je publiek. Kijk naar de Cats van nu en enkele Jaren geleden. Op zeker moment ben Je misschien geen pop groep meer, maar eerder een amu sementsorkest. Wij hebben niet die angst van als 't eens niet meer aan slaat. Echte knievallen omwille van de commercialiteit zullen we nooit doen en kost wat het kost op de markt blijven is er ook niet bij. Echt tragisch zien we het niet in. Frank Zappa bijvoorbeeld is ook geen jonkie meer". „Praat Je met de Jongens in de groep over eventuele slechtere tij den dan is het antwoord vaak: ,,'t Is in elk geval onze bedoeling om nu zoveel mogelijk geld te verdie nen, zodat als die tijden komen je nooit meer hoeft te werken". Hele maal ongelijk hebben ze niet, ook al blijkt het in de praktijk natuurlijk gekheid". George Baker Selection heft de gouden "Little green bag" AMSTERDAM (ANP) De Ameri kaanse tenor-saxofonist Carlos Wesley Don Byas is gistermiddag op 59-jarige leeftijd in Amsterdam aan longkanker overleden. Don Byas, geboren in Muskogee (Oklahoma), was een tenor-saxofo nist die de traditie van Hawkins voortzette, maar het instrument mo derniseerde in de richting van de mo derne Jazz in de stijl van onder meer Charly Parker. Als zodanig was hij in de jaren '40 met Gillespie in New York een van met Count Basie, Dan Carter en Duke Ellington. Met Danny Carter trok Don Byas in 1946 naar Europa. Ook met het orkest van Don Red- maakte hij een toernee door Europa. Het beviel hem zo gc dit werelddeel dat hij er zich goed vestigde. Aanvankelijk in Frank rijk. later in 1955 na zijn huwe lijk' met zijn Nederlandse in Frankrijk had leren kennen, Nederland, waar hij zich tigde in Amsterdam. Twee Jaar geleden maakte hij in Amerika zijn come-back, onder an dere op het Newport jaazz festival Vorig jaar nog maakte hij met Art Carlos Wesley donByas Bego als professioneel tenor-saxofonist bij Lionel Hampton. Nadien werkte hij o.m. met Andy Kirk. In de jaren '40 werkte hij naast Gillespie ook De rookmusicad "GodspeQl", die gisteravond in "s-Hertogeribosch zijn bestaan in ons land is begonnen is een aardige, kleurrijke, redelijk ge zongen en technisch verzorgde aan- De t het evangelie van Mattheus, en de inhoud van die tekst wordt clownesk-pikant ge bracht (dominee Smit uit Hilver sum van de NCRV zegt dat het theologisch mag. dus dat zal wel waar wezen. De sfeer van het geheel is of evangelist Johan Maasbach de uit zending "Kleutertje luister" ver zorgt, en wie daar tegen bestand is of er zelfs van houdt beleefd een heerlijke avond, maar ook wie van die combinatie een enge smaak in de mond overhoudt verveelt zich geen moment. Een door hekken "gekooid" speel vlak, me :t daarop elf in commedia dell 'arte costuums gestoken spelers. De enscenering verwijst vaak en duidelijk naar dat middeleeuwse toneel: een moraliteit als wagenspel, waarbij het publiek nu en dan wordt betrokken, in een ogenschijn lijk heel ontspannen speeltrant, maar daar zit een enorm stuk werk achter. Het eerste deel laat Jezus zien als een clownachtige man, die oproept tot kinderlijke levensvreug de. Dat is een visie, die je moeilijk tot het einde kunt volhouden, en daar gaat de musical theologisch de mist in, al zijn de theatervormen, met licht en "gedragen" enscenering in de laatste tragische en mystieke momenten knap gevonden. Serge Henri Valcke, de Belgische acteur die de hoofdrol speelt, bracht die eenheid van tegendelen, de man van zachtheid en de man van staal, niet helemaal op, al doet hij als clown heel aardige dingen. De muziek en liedjes (zwak ke muziek) van Stephen Schwartz worden in een goede, maar niet al- Serge Henri Valcke als de blije Jezus tijd verstaanbare, vertaling van Loek Schaareman met een grote geestdrift, die soms zwakke stem- middelen compenseert, gebracht, be geleid door een goed combo. Liz Whiting herhaalde hier de regie van de Londense voorstelling met Eddy Habbema voor de tekstregie, en die regie draagt de voorstelling. De spelers en speelsters zijn soms erg aardig: de Jonge Pe ter Ohlenschlager bijvoorbeeld is een markante toneelpersoonlijkheid, Hansje Ravensteijn gaat vlot met het publiek om en Maélys Morel heeft een forse stem die ze goed bruikt. In onze contreien is de sioal te zaen van 2 tot 8 september in het Rotterdamse Hofpleintheater en van 12 tot 15 september in Sche- veilingen. JAAP JOPPE. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN DESIREE moderne modellen. Wij hebben reeds ringen vanaf f 49,75 p.p. Op het graveren kunt O wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN LEIDEN Z.W.: Bevrijdingsplein 12, Telefoon 26670 OEGSTGEEST: Geversstraat 47. Blakey een toernee door Japan. Kort na zijn terugkeer werd Don Byas ziek. Uw dagblad wil gaarne m gebruik te maken var dit tenminste 8 dagen ■e met vakantie als D wilt helpen, door net Lieronder afgedrukte vakantieformulier voor Ow vakantie aan ons ln te zenden. Als brie! verzenden frankeren met 30 ct. Ons HUISADRES Is: INaam: Straat: no Woonplaats: Kwartaal wy hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing ls. Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ls: van tot NEDERLAND I 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Piste, variétéprogramma (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Brandpunt (KRO) 9.20 Jules en de Olympische Spelen 1972, tv-film (KRO) 10.50 Journaal (NOS) NEDERLAND U 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 De schaduw uit, de zon in, filmreportage van de beklimming van de noordwand van de Eiger (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 De tuin van Dr. Cook, tv-film (AVRO) 9.30 The creative world of Stan Kenton, filmportret (AVRO) 10.20 Journaal (NOS) S.v.p. ln blokletters. KOSTEN VAN OPZENDING. Voor Nederland, België en Luxemburg gratis. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost Kosten f 1.— per dag De praktijk neeft ons geleerd, dat de bezorging van kranten in de Zuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog a] eens te wensen overlaat. WU kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet tydig op het vakantieadres worden ontvangen. De VPRO heeft met recht het image van de omroep, die zo veel aan informatie doet. Het deel informatie dat de VPRO in zijn programmapakket doet is ten opzichte van bijvoor beeld de TROS dubbel zoveel en ln ieder geval meer dan alle andere omroepen. De VPRO heeft daardoor ook de gelegen heid gekregen dat specialisme verder uit te diepen en steeds nieuwe benaderingswijzen, of liever gezegd andere, dan de gangbare te vinden. Gisteravond weer twee voor beelden uit de serie „West" en „Come home America". Alweer een uitstekende documentaire van Hans Keiler. Vooral bij deze laatste documentaire viel de afwijkende benaderingswijze op. De eenvoudige, onbetekenen de (in politieke zin dan) Jan Snoock en zijn vrouw waren de hoofdrolspelers in het verhaal dat de VPRO maakte van de Democratische Convent! in Miami. De man uit Antwerp Ohio kweet zich uitstekend van zijn taak en als Jay Iemand is die een grote stroming van de nieuwe Amerikaanse generatie vertegenwoordigt dan staat men er nog helemaal niet zo slecht voor. Keiler voegde er aardig het contrast in met Snoocks tegen polen zoals de zich vzn zichzelf en zijn functie bewuste Van- nelle. Beangstigend te horen als kleine luiden aan macht ruiken. Gelukkig is Vannelle net zo onbetekenend in het po litieke geheel als Snoock, maar toch Het steeds terugkerende .Ken nedy was een goede vriend van me", „Johnson was een goede vriend van me", werd door Keiler aangegiepen om daarop door te borduren. Met de kleine Snooct co«ist.ant in beeld verscheen een glashelder beeld van een gebeurtenis, die wij toch al zo moeilijk kunnen begrijpen. De benadering „van onder af" hielp mij een eind op weg. Snoock kon er niet op bogen, dat hij McGovern tot zijn per soonlijke vrienden kon rekenen, zoals partijgenoot Vannelle zo gretig deed, maar hij ging slechts af op artikelen en op alles wat McGovern heeft ge zegd in de loop der tijden. Daarop is zijn vertrouwen ge baseerd. „Merkwaardig is, dat in een land als Amerika je zomaar persoonlijk kontakt kan krijgen met de president of de presi dentskandidaat", snoefde Van nelle. Snoock bewees, dat de zaken niet zo eenvoudig liggen. Toch was hij zichtbaar blij met zijn overwinning en met die van McGovern. Als Je Je zo inspant voor een man die Je nauwelijks kent mag je de overwinning toch ook wel een beetje op Jezelf betrekken ten slotte. Een documentaire over de Ne derlandse Snoock uit Sexbierum die zich zo inspant voor Joop den Uyl lijkt mij met het oog op de vervroegde verkiezingen een aardig idee voor de omroe pen om in portefeuille te hou den. Hans Keiler hebben we al. Met de vierde aflevering van „West", waarin ,Xaw and or der" aan de orde kwamen. Jammer was van deze afleve ring op het programma valt overigens aan kwaliteit niets af te dingen dat het gebruikte filmmateriaal, voor een heel groot deel bestond uit recente lijk op tv uitgezonden wes terns. INVALLER ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 FM-kanalen. Nieuws; 7.418.00 Actualiteiten; 8.30—8.40 Nieuws). 10.00 (S) Ver- 'rplatenprograrnma voor de mllltai- (10.30—10.32 Nieuws). 11.55 Me dedelingen. 12.00 Aktualltelten. 12.16 Exportlritelten. Nieuws, wenken en adviezen op exportgebled. 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 (S) Lichte reportage van de openingsceremo nie van de Olympische Spelen Mün- chen 1972. 18.1518.45 (K) Sarnen- BH openingsceremonie 1 de Olympische Spelen München 1972. 18.45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18.55 (K) Journ. E.O. 19.05 (K) Waar Jezus leefde, film. 19120 (K) Vocaal en in- l (S) Jazz-cocktail. 14.45 (S) Tross-Country. 15.30 Nieuws. 16.33 Een lichte doe-het-zelf kursus ln re vue-spelen. 16.45 (S) Licht muziek programma. 17.30 Nieuws. 17.32 Ak tualltelten. 17.52 (S) Kort-binnen- kort. 18.00 (S) Instrumentaal kwartet met zangsoliste. 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Voor de kleuters. 19.00 (S) Ver zoekprogramma van klassieke muziek. 21.00 fantastisch -mysterie (dl. 15 - herh.) 21.20 (S) Licht muziekprogramma. 22.20 (S) Gesprek. 22.30 nieuws. 22.40 (S) Sport, kabaret en muziek. 23.55 Nieuws. Hilversum II 298 m. en FM-kanalen. 7.00 VARA 7.54 VPRO 8.00 VARA 15.05 NOS 17.55 VARA. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Gevrarteerd programma, met om 7.25 Van de voorpagina; 7.54 Deze dag; 8.00 Nieuws; 8.11 Actuali teiten; 9.35 Waterstanden. 10.30 (S) Muziek en Informatieshow, met om 11.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 Ac tualiteiten. 13.23 (S) Jongerenpro- len München* openingsceremonie 17.55 Mededelingen. 18.00 20.00 Nieuws. 20.05 Ope ramuziek. 21.00 (S) De Staalkaart. 22.05 Het hoorspel. 22.55 Mededelin- Ien. 23.55 Nieuws. HUv. Hl 240 FM-kanalen 7.00 7.00 Nieuws. 7.02 Popstation (8.00 Nieuws) 9.00 Nieuws. 9.02 Pers Vers 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie (11.00 Nieuws) 12.00 N' 12.03 Elpee Pop. 13.00 Nieuws. Verzoekplaitenprogramma 14.0 Nederland I NOS: 16.00 (K) Journ. VARA: 16.02 Muzikale show rond James Br 17.00—17.35 (K) Voor de klnd« NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. I 18.55 (K) Journ. VARA: 19.05 Popzien popmagazine 20.00 (K) Journ. VARA: 20.20 (K) Met de Muziek i 21A0 Een groot uur: U. NOS: 22.50— t (K) Van hart tot hart. 19.40 (K) Nader bekeken. 19.50 Tenslotte. NOS 20.00 (K) Journ. NCRV: 20.21 (K) Een hart vol ongeduld. TV-film. 21.50 (K) India, een onwaarschijnlijk werelddeel, reisverslag (dl. 5). 22.40 (K) Het Woord. NOS; 22,5022.55 (K) Journ. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5