Pleidooi voor het Posthof Gewestraad wil samenwerking 3 groep Open Kerk Regionale groep Open Kerk PIERRE CARDIN PIERROT Collegegeld van 1000 is een trieste farce PROTEST Na moeizame vergadering VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 m Voordat de gewestraad dit besluit nam, waren er al twee uren ver gaderen verstreken met gepraat over diverse orde-voorstellen. Burgemee ster Van der Haar van Voorscho ten kreeg zelfs de toestemming om als privé-persoon zijn redevoering voor te lezen, die hij twee dagen te voren gehouden had in een commis sie vergadering van de gemeenteraad ADVERTENTIE Voorbereidingsbesluit De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat ter gemeen tesecretarie (kamer 316) voor een ieder ter inzage ligt het be sluit van de gemeenteraad van 7 augustus 1972, nr. 182, waar bij wordt verklaard, dat een herziening van het „Uitbrei dingsplan 1933" wordt voorbe reid voor het op tekening St. 4501 met een stippellijn aan gegeven gebied, globaal be grensd door de Haarlemmer weg, de Broekweg en de spoor lijn Leiden-Haarlem. Leiden, 25 augustus 1972, De Burgemeester voornoemd. Voorbereidingsbesluit De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat ter secreta rie (kamer 316) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de gemeenteraad van 7 aug. 1972, nr. 181, waarbij wordt ver klaard, dat een herziening van het bestemmingsplan „Leiden- Zuidwest, herziening 1959" wordt voorbereid voor de bij dit besluit behorende tekening met een gele kleur aangegeven gronden ten westen van het Korte Vlietkanaal. Leiden, 25 augustus 1972, De Burgemeester voornoemd. van Voorschoten en waarin hij ge- wesbvorming afwees. Burgemeester Van der Have (Lei derdorp) vroeg voorzitter Vis om de Voorschotense burgemeester het woord te ontnemen, omdat het tijd verspilling was te luisteren naar een lid van de gewestraad, dat geen ge westvorming wil. De gewestraad lui sterde daarna meer of minder be leefd naar de „cri de ooeur" van dr. Van der Haar en voorzitter Vis ver wees in zijn beantwoording naar de verslagen in de pers en de daarin tot uitdrukking gekomen verdediging van dr. Pefls. Kwaad Voorzatter Vis werd pas werkelijk kwaad nadat verschillende leden steeds maar aandrongen op het in schakelen van de gemeenteraden over het voortbestaan van het gewest en het aanvaarden van uitgangspunten naar aanleiding van het door de VNG-uitgebrachte beleidsadvies. Met de hand op één van de ar tikelen van het reglement van orde stelde Vis: „Het Dagelijks bestuur van het gewest wil weten of het zin heeft om verder te gaan. We moe ten reëel worden en de verantwoor delijkheid voor uw lidmaatschap van de gewestraad niet durft te aanvaar den, neem dan ontslag. U als lid van de gewestraad maakt een plan voor de verdere werkzaamheden en dat plan moet u verdedigen in uw ei gen gemeenteraad." Ten aanzien van de gemeenten, die graag een hele lichte regeling in de toekomst zouden zien sprak voorzit ter Vis: „U wilt de baby Gewest in de wieg leggen, maar hij mag niet uit de wieg groeien, dan krijgt hij krom me beentjes en kan nooit lopen". Burgemeester Detmers van Zoe- terwoude was de mening toegedaan, dat de kring van Van Aken (PvdA) de hele zaak te veel in het politieke vlak gooit, waardoor mislukking niet uitgesloten zou zijn. Burgemeester Staab van Wassenaa verklaarde als eerste dat zijn gemeen te achter de uitgangspunten van het dagelijks bestuur kan staan, hoewel Wassenaar afstand wilde nemen van de aanbiedingsbrief, waarin gesteld wordt dat deze gemeente een beslis sing moet nemen. Zover is Wasse naar nog niet. Hierna volgden al le deelnemende gemeenten met hun mededeling dat het dagelijks bestuur verder kan gaan. Door Paul de Tombe FOtO*8 Jan Holvast LEIDEN Vanuit de verontrus ting, veroorzaakt door de wijze waar op dr. J. Gijsen tot bisschop van Roermond werd benoemd en gewijd, is onder een steeds groter wordende groep van priesters en leken een beweging ontstaan, die vorm gevon den heeft in de werkgroep Open Kark. De intentie v. deze groep, oor spronkelijk ontstaan in Limburg, is 1 ver uitgegroeid boven het persoon lijke en min of meer plaatselijke van de aanleiding tot zijn ontstaan. In Leiden zijn sympathisanten bij een gekomen om te bezien hoe in Leiden en omgeving nader inhoud kan worden gegeven aan de idee van Open Kerk. De werkgroep Lei den wil in 't bijzonder ook de chris tenen uit andere kerkelijke groeperin gen in haar werkzaamheden betrek ken en zal ook steeds open staan om niet- of buiten-kerkelijken in haar kring op te nemen. Het is de bedoeling op 19 septem ber in een grotere groep verder van gedachten te wisselenen om in over leg en gezamenlijk zoeken te komen tot uitvoering van de doelstellingen van Open Kerk in Leiden en omge ving. Willen sympathisanten van Open Kerk en alleen die verder ge ïnformeerd willen zijn en/of deze bijeenkomst willen bijwonen, zich vóór 31 augustus opgeven bij: Mevr. Van Nijnanten, Frans Halslaan 8 in Oegstgeest (tel. 50243.) LEIDEN Het moet maar eens gezegd: de klanten spre ken er al wekenlang schande van. Koffiehuis Posthof is bijna niet meer te bereiken. Althans, niet meer op een fatsoenlijke manier. Een breed "strand" van pakweg vijf meter, doorsneden door een diepe geul waarin lei dingen schaamteloos bloot lig gen, scheidt de geïsoleerde hou ten "tent" van de geasfalteerde straat. De Rijnsburgerweg wordt verbreed tot tweebaansweg) om grootse Leidse gemeente plannen gestalte te geven; een kleine zelfstandige komt daar door ernstig in het nauw. Want als die gemeente-ideeën straks erg strak worden aangehouden, wordt ook het stopverbod voor de Posthof-zijde van kracht. En als je dan iemand bijna brode loos loïlt maken, dan is dat dé manier tegen de beheerders van Het Posthof, die het veelal moe ten hebben van passerende, maar natuurlijk meer nog van stoppende automobilisten die "een bakkie willen doen". Dat stopverbod zou Het Post hof naar een nog geïsoleerder positie manoeuvreren dan waarin het nu al verkeert. Naar een toestand van bijna comple te afhankelijkheid van de hon ger en de dorst van leerlingen van nabij gelegen scholen. Scholieren die voor ongeveer 25 procent van de totale omzet af nemen. En van die totale omzet leven op het moment drie ge zinnen, die straks dus allemaal 75 procent minder inkomsten gaan krijgen. Je hoeft geen re kenkundige te zijn om na te trekken, dat dat wel erg véél minder is. Jawel, er zijn natuurlijk die vage gemeentelijke toezeggingen dat de koffieschenkers hun "tent" naar de overzijde van de weg zullen mogen verkassen. (Daar zal het beter toeven zijn, want daar komt wel parkeer gelegenheid, daar is bovendien een bushalte geprojecteerd, daar kunnen scholieren erg makke lijk naar toe lopen over de zebra's die er komen). En na tuurlijk, aan die strohalm klam pen vader en zoon Wijsman zich optimistisch vast. Maar is het al niet vreemd dat de be strating swerkzaamheden al vele weken duren, zonder dat er ooit enige voorzieningen zijn getrof fen om Het Posthof dan ten minste voor de grote kern ge trouwen" nog bereikbaar te maken?. Dit is een persoonlijk getint verhaal; het kan niet anders zijn. Teveel aardige herinnerin gen zijn verbonden aan de naam Posthof, teveel uren heb ik daar doorgebracht. Achten dertig jaar bestaat de koffie- tent nu, éénmaal werd het Post hof in die tijd met opheffing bedreigd. Zo'n acht jaar gele den, toen het toenmalige Chris telijk Lyceum juist op die plek een ingang zoilde hebben. Het Posthof blééf, ook dankzij de "voorspraak" van een wethou der van nu, die toen godsdienst leraar was. Het zal ongeveer in die tijd zijn geweest dat ik voor het eerst in het eenvoudige, maar sfeervolle koffiehuis kwam. In mijn HBS-tijd bracht ik er uren zoek met felle schaak- of dam- tweekampen, met lange discus sies over sport, of gewoon blok kend op al die moeilijke huis werk-opgaven. Ingeklemd tus sen vrolijke, of minder vrolijke oude mannen, die daar door de jaren heen hun enig dagelijks vertier vonden in fanatieke kaartspelen. Of op een stoel te genover noeste arbeiders, of een enkele toerist die de weg kwam vragen. Maar soms ook tegen over doktoren, leraren, of een dominee, die toen godsdienst onderwees en nu wethouder is. Kortom, er kwamen mensen van allerlei slag en niet alleen omdat de Posthof-koffie zo geu rend is. Nee, de plek was om maar eens een erg groot woord te gébruiken een sociaal ont moetingscentrum. Van de erg vroege ochtend, tot de avond Die functie dan loordt mo menteel steeds minder en kan straks helemaal verdwijnen. Als de Rijnsburg erweg tot het ge wenste formaat is verbreed, als het Posthof op een 'onbewoond' eiland komt te staan, als de tent toch niet verplaatst mag worden naar de overzijde. Voor het geval dat Dit is bij voorbaat al een krachtig protest. Niet eens van de fami lie Wijsman (die dan bijna brodeloos wordt), maar gewoon van een emotioneel betrokken klant. Die vindt dat Het Post hof het eigen karakter moet kunnen handhaven. Dat het Posthof (bereikbaar) moet blij ven. Maar dan wél op de Rijns- burgerweg, want als de tent ver plaatst moet worden naar een andere buurt, kan ze beter bij ons in de tuin worden gezet. Dan komt er tenminste nog één klant. Overdreven? Misschien wel ja; het voorbeeld is dan ook alleen bedoeld om aan te tonen hoe de verhoudingen dan ongeveer ko men te liggen. Het is een vroege waarschuwing om betrokken mensen wakker te schudden. Zoals eigenlijk dit héle pleidooi voor Posthof. Voorkomen is ten slotte beter dan er vóór te moe ten blijven staan. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 18L Burgemeester v. d. Have tijdverspilling ADVERTENTIE RIJNDIJK 123 LEIDEN KIP - CAVALIER - GOLDSTREAM - DIGEU - ACE EXCELLENCE - RINEL - NENE VALLEY NU EXTRA KORTING Houten mobile bungalows Verkoop - verhuur - reparatie Accessoires en occasions. HORLOGES JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21, LEIDEN Naar aanleiding van de studen tenacties tegen het verhoogde col legegeld van f 1000 betaalt de stu dent nog maar een fractie van de erkeliijke kosten, zodat zijn bijdrage nauwelijks meer dan symbolisch te noemen is; het profijtbeginsel komt nauwelijks aan bod; de aca demicus verdient na zijn afstude ren tenminste f 15000 netto per jaar, zodat het aflossen van een schuld van ca. f 6000 nauwelijks een probleem kan zijn (als hij heeft moeten lenen). De honoraria die academici in de vrije beroepen, en specialisten, zichzelf toekennen voor diensten aan dienten/patienten, zijn van dien aard, dat het huidig verzet te gen een reële bijdrage in de studie kosten alleen maar een trieste farce wordt en daardoor van een verre gaande hypocrisie getuigt. Het zou verder aanbeveling ver dienen, dat afgestudeerden die gra tis college liepen, dit op een of ande re wijze tot uitdrukking brengen zodra zij zich vestigen of anders zins op de maatschappij los laten: ik denk aan de mededeling "par." achter "arte", hetgeen dan "parasi tair" betekent. Patiënten kunnen dan zo'n arts vermijden, wanneer Ondergetekende richt een fel pro test tegen de plaatsing van de be lachten jke foto van het balkon van de studentenflat aan de Rijn- en Schiekade. Een totaal gemis aan kunstgevoel, een blindstaring op 'n stupide bordje "modelflat", een sa domasochistische behoefte tot etale- ring van rotzooi of wellicht een on voldoende beheerskunde van de nek spieren moeten dan wel als diep- droevige achtergrond worden be schouwd van het over het hoofd zien van het enige balkon van deze flat, die werkelijk de moeite van het ver eeuwigen waard is: de hangende tui nen van de zesde verdieping. Mede namens andere verbolgen bewoners F. A. NONEL i Schiekade 106, Leiden. Rijn- LEZERS SCHRIJVEN zij het met zijn opvattingen over maatschappelijk en onmaatschap pelijk niet eens zijn. Studenten en as. studenten die nen te beseffen dat een sterk ver hoogd collegegeld selectief werkt,'in die zin, dat diegenen worden afge schrikt, die de collegekaart alleen nodig hadden om in de mensa te kunnen eten en overal tegen sterk verlaagd tarief naar binnen te kunnen, en verder zeën van tijd te hebben voor het kraken van woon blokken in IJsselstein en het mee lopen in allerlei protestoptochten. De beste methode tot het verkorten van de sudietijd is en blijft "stude ren''. Een hoog collegegeld is een goede stimulans om geen tijd meer te verlummelen. Tenslotte meen ik dat het te be treuren valt dat bonafide dagbladen in extenso publiceren dat ook bij onderwijs de kinderbijslag geïncas seerd kan worden. H. J. PEETERS, Rijnzichitweg 38, Oegstgeest. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zuidwdde (Dr)' I. Kandel, kand. te Bunnik; te Sprang J. Bogaard te Woerden. GEREF. KERKEN Beroepen te Enkhuizen M. Berg te Delfzijl, te Hollum J. D. Ubels te Akkrum, te Haarlem-Noord A. Wil schut te Oosternijkerk. Benoemd tot gevangenispredikant te Zutphen en te Warnsveld A. M. de Hoogh te Amerongen, die deze benoeming heeft aangenomen. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Oudekerk aan de Amstel P. Beekhuis te Noordeloos. Aangenomen naar Nieuwe Pekela R. Hol, kand. te Apeldoorn die be dankte voor Zaandam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waardenburg A. M. den Boer te Ridderkerk, te Elspeet J. Karens te Opheusden. Foto onder: Duidelijker beioijs van de be hoefte die aan Het Posthof bestaat, is niet te geven. Deze foto is ook 's morgens om half zeven gemaakt. En ondanks de 'toe standen' voor het koffiehuis, zit het terras vol. Met de eersten van een lange reeks klanten die zich in stoelen hébben genes teld om de koffie te drinken Foto rechts: De Rijnsburg erweg, '[s och tends om half zeven. Het brede 'strand' dat koffiehuis Posthof (rechts) nu van de ge asfalteerde straat scheidt, wordt door de klanten nog gébruikt als parkeeruimte voor veleauto's. Straks kan dat niet meerdan kan het Posthof volkomen ge ïsoleerd komen te liggen. LEIDEN Moeizaam kwam de gewestraad gisteravond tot het oordeel dat de gewestelyke samenwerking geïnten siveerd moet worden, he^een tot uitdrukking zal komen in een nieuwe gemeenschappelijke regeling onder de naam gewest. Burgemeester v. d. Have tijdverspilling

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3