iCHOONspringen IS ;en zenuwensport Kansen voor afgebroken Spasski (18e) partij in Frans Mahn is tevreden man INDEPENDIENTE VERSLAAT AJAX" Wielrenners al op streng moeten dieet lariette Dommers: Veel ongewis emestafettes Caslavska en Zatopek weer 'aangenomen' Opnieuw titel voor tweeling Vollebregt AG 25 AUGUSTUS 1972 CHEN „Het besef, dat Je daar alleen op k staat, moet je proberen te vermijden". Het verlammende schrikbeeld voor elke schoon- ter, weet Mariëtte Dommers (24) als geen uit eigen (bittere) ervaring. De bruinogige klimt zondagmiddag in de Olympia-zwem- ir de 3 meter-plank, voor de eerste drie ver duiken". Vier jaar geleden in Mexico bonkte t plat op het water. ia München zal ze (hopelijk) niet meer wor- reenzelvigd met die grauwe passage in haar „Ik heb er nadien nog een avondje met fCholoog over nagekaart. Hij kwam met aller- saken. Maar die hadden we zelf al lang uit en". San ze getrouw het drama reconstrueren. „Er een wippertje in de plank. Daardoor kreeg zwiepje. De plank liep ook iets af". De toe van coach Braamzeel: „Natuurlijk was ze de training op bedacht. Maar toen het spel vergat ze het door de spanning. Ze ging er En beukte ruggelings door de waterspiegel, iden duurde het, eer Mariëtte Dommers weer ;erleiding kwam van haar sport. In die fase zich talloze malen voor zich nooit meer stellen aan het risico van een dergelijke ng. „Je voelt je lang rot. Maar dat slijt. Je et allemaal wat relatiever zien. En ik vond ringen nog altijd erg leuk. Daarom ben ik jorgegaan". an ter el een herhaling van die droefgeestige val- immer dreigt bij het kwetsbare schoonspnn- er een aantal voorwaarden verbeterd!. Coach „Ze is vooral dit Jaar iter geworden". Vroeger had Dommers te weinig wed- om zich te harden; dit sei- Dofde de zwembond zich ook schoonspringster uit. „Naar voel heb ik er genoeg gehad, nu niet lukt, ligt het aan ig dan, nog geen etmaal na ings-operette. moet ze op voor luller e drie proeven uit haar pro 's Avonds werkt ze de ove- af, waarna de beste twaalf de finale vullen, itig van de 31 springen zeer et zal een kwestie worden van zenuwen het meest beheerst, eeft, de jury aan haar kant in natuurlijk ook de beste maakt", ijn nogal wat ongewisse fac- naar die kenmerken deze tak irt. „Als Je naam hebt, is de 1NCHEN Vandaag wor- twee zwemestafettes defi- geformeerd. Daartoe or eerde de leiding een race Bergsma, Van Klooster lans Elzerman voor de 4 x ra-ij en tussen Annette Se- Atie Radersma en Jo- Elzerman voor de 4 x 100 de 4 x 200 vrij lijkt het, lans Elzerman moet af- De selectie voor de da- estafette krijgt mogelijk opzienbarende ontknoping. rugslag-zwemster Josien man sluit vermoedelijk bij Enith Brigitha, Hansje choten en Anke Rijnders. iaat in training duidelijk dan Annette Segaar en Radersma, die beiden nog rond de 1.02 wentelen, lièn deze twee onderdoen Josien Elzerman, komen het geheel niet in actie op leien. Mariette Dommers Jury al enigszins beïnvloedt. Zo Oostduitse Janicka aan als de voor iemand heeft al iets belangrijks wonnen en dan denkt de jury: die moet wel goed zijn. Een Amerikaanse overkomt dat vaak". Desondanks bevelen Mariëtte Dom mers en ook Braamzeel beiden de naamste kandidate voor het goud. nl Mexico won een Russische; mede om dat het publiek, na de Russische in val, warmbloedig sympathiseerde met elke afgezant (e) van het onderdrukte volk. Pastoriza weet het zeker: BUENOS AIRES Jose Omar weet het na zijn bezoek aan Am sterdam zeker: "Independiente zal AJax verslaan". Pastoriza, midden velder en naar verluidt sterspeler van de Argentijnse kampioensclub, heeft dit bij zijn terugkeer in Bue nos Aires verklaard. Hij vond Jo- han Cruyff de beste speler van Ajax, maar voegde daaraan onmid dellijk toe: „Ik geloof dat onze ver dediging solide genoeg is om Cruyff af te stoppen en dan heeft Ajax aanvallend heel wat minder "te be tekenen". Pastoriza baseerde zijn mening op hetgeen hij gezien had in de competitiewedstrijd FC Am sterdamAjax (12) van afgelo pen zondag. Rugby In Den Haag is gis teren een rugbywedstrijd gespeeld tussen een z.g. „presidentsploeg", ge kozen door de president van de Ne derlandse Rugbybond uit Nederland se en buitenlandse spelers, die in Nederland verblijven en de kampioen van Engeland en Wales, Bristol. De Britten wónnen met 380. 0 Voetbal David Nish, verdedi ger of middenvelder van Leicester City is gisteren voor 225.000 pond (ruim 1.760.000 gulden) verkocht aan landskampioen Derby County. Het bedrag dat Derby betaalde is het hoogste dat in Engeland op tafel is gelegd voor een niet-voorhoedespe- lers. Arsenals middenvelder Alan Ball was sinds vorig jaar recordhou der met 220.000 pond. Independiente, winnaar van de Copa Libertadores de America (Zuid-Amerikaanse cup), en Ajax, houder van de Europa Cup, duelle ren op 6 (Buenos Aires) en 28 sep tember (Amsterdam) om de wereld beker voor clubs. WENEN Emü Zatopek en Vera Caslavska zijn giste ren uit Praag vertrokken om de Ol. Spelen in München bij te wonen als gasten van het organiserende comité, zo heeft het persburo CTK bekend ge maakt. Zatopek die de gouden me daille behaalde als lange af stand loper en Caslavska die befaamd was vanwege haar turn-prestaties zijn een tijd lang in ongenade geweest als aanhangers van Alexander Dubeck. Het feit dat zij beiden naar München gaan wijst erop dat zij weer door de communisti sche partij zijn geaccepteerd. ele vroegere sterren zijn in München aanwezig om de Olympische Spelen bij te iconen. Wilma ndolph bijvoorbeeld, die in 1960 in Ro me als een gazelle naar driemaal goud op de sprintnum- ers snelde. Zij is in gesprek met de Amerikaanse hulptrainer Fred Jones. Vergallen Meer nog dan de soms bevoor deelde jurering, kunnen de eigen ze nuwen de demonstratie vergallen. „Met trainen loopt het vaak bril jant. Zo moet het dan ook in de wedstrijd gebeuren. Maar als je je op de plank concentreert, beginnen ineens Je benen te trillen. Vroeger had ik dat in nog veel sterker mate. Het feit, dat het nou goed moet, dat er geen enkele herkansing is, die gedachte kan fataal worden. Het is in deze sport erg belangrijk, omdat een fout zo duidelijk tot uiting komt. Wie zich goed kan intomen heeft een boel voor". Sinds de smak in Mexico heeft zij zichzelf vaak straf in bedwang. Maar München is als evenement slecht vergelijkbaar met de andere Spelen. En schudt extra-spanning uit over de nietige deelnemers. Tech lijkt een waardig afscheid kansrijk. Ongeacht de uitslag maakt zij na tien jaar een einde aan haar acti viteiten op de drie meter-plank. „Er is in Den Haag jammer genoeg geen tien meter-toren. Anders had ik dat er zeker bijgedaan. De plank zweeft; daarom trekt me dat meer dan het torenspringen. De plank is ook sub tieler". Coach Braamzeel zou Mariëtte Dommers graag als trainster vast houden voor deze gecompliceerde en vrij exclusieve bezigheid. „Ik zou dat ook wel willen. Maar dan moet je de gelegenheid hebben er veel aandacht aan te besteden. Ik ga straks trou wen. En ik weet niet of trainen dan wel te combineren valt. Als ik met coachen geld kon verdienen, zou ik zo mijn baan opgeven". In Nederland zullen zich even wel geen miljonairs of firma's over deze moeilijk te snappen sport ont fermen. Zodat Mariëtte Dommers de genoeglijke uren als lerares lichamelijke opvoeding aan het christelijke gymnasium Sorghvliet vooreer aanhoudt. Uitdaging Wat wel betekent, dat Joop Braam zeel nog even eenzaam de volgende generatie de techniek instudeert. Ma riëtte Dommers: „De KNZB betaalt wel de coaches van de zwemploeg en van de waterpoloërs. Maar onze trainer ontvangt niets. Die legt er alleen maar op toe. Ik dacht wel, dat die zaak enigszins scheef ligt. Zo blijft het ook een klein amateur groepje". Braamzeel heeft al meermalen ge dreigd het liefdewerk neer te leggen. Maar dan stootte hij op een moge lijk talent (zoals nu Lia Molenaar) en raakte toch weer in de ban van de uitdaging. „Het gaat niet om de zwembond maar om die kinderen. Die zijn ge heel afhankelijk van mij", is bepaald niet het eigen profijtbeginsel van de goedhartige Joop Braamzeel. „De jongens gaan steeds beter rijden" MÜNCHEN De Nederlandse wilerenners zijn vrijwillig op dieet gegaan. De eerste dagen van hun verblijf in het Olympisch dorp zijn zij zich zoals trouwens de meeste sportlieden te buiten gegaan aan de uitgezochte gerechten in het deelnemersrestaurant. Joop Middelink heeft er wel eens met verbazing bij zitten kijken: „Alles wat ze zien vinden ze heerlijk. Het gevaar dreigde, dat ze te veel in gewicht zouden toenemen". De eerste, die dit inzag was Cees Priem. Hij bekende eerlijk tegen soigneur Jan Kuiper: „Jan, ik weet, dat ik er niet van kan afblijven. Haal jij maar wat voor me. Dan krijg ik beslist niet te veel". Zijn voorbeeld werkte aanstekelijk. Fedor den Hertog was de woordvoerder voor de andere wegrenners: „Haal dan ook maar eten voor de rest", zo zei hij tegen Jan Kuiper. De baanrenners hadden minder problemen met het eten. Die be seffen misschien wat beter hoe funest het kan zijn om veel te eten. Soigneur Bert Romijn: „Voor baanrenners luistert dat nog nauwer. Als je de kilometer op tijd moet rijden dan zorg je wel, dat je elk grammetje kwijt bent dat je niet beslist nodig hebt". Om eventuele moeilijkheden te omzeiln gaan alle wielrenners nu elke morgen op de weegschaal. De leiding van de ploeg neemt geen risico. MÜNCHEN Baancoach Frans Mahn is een tevreden man. Nog geen week voordat het Olympisch wielertoernooi op de supersnelle houten piste begint, is hij zelfs be paald optimistisch gestemd. „Ik geloof niet, dat we ooit zo'n fijne ploeg hebben gehad. En wat nog belangrijker is, de jongens gaan steeds beter rijden". Malm somde op. De sprint is een moeilijk num mer. Favoriet daarop zijn voor hem de Fransman Daniel More- Ion en de Deen Peder Petersen, de finalisten van het wereldkam pioenschap van vorig jaar. Wat de Nederlanders betreft: „Het lijkt mij, dat Klaas Balk heel rijdt, beter zelfs dan Peter van Doorn. Klaas is echter bescheiden. Hij hoopt bij de laatste acht te komen en zou dat van zichbelf een gewel dige prestatie vinden". De coach ziet de tandem Balk Van Doorn verder komen. „Zij zijn steeds beter gaan rijden. Ook tegen de grote jongens hebben ze als groten gefietst en dat heeft indruk ge maakt". Mahn doelde hierbij op de laatste echte wedstrijd van de Neder landse tandem in Leipzig, die toen met miniem verschil door de heer sende wereldkampioenen Otto en Geschke werd geklopt. „Het zou mij tegenvallen als wij niet bij de laatste vier zouden zijn". De achtervolgingsploeg, de laatste ja- het zorgenkind van welke Neder landse baancoach ook, „rijdt buiten gewoon". „Woensdag heb ik ze 1.000 meter op tijd laten rijden. Het werd 1 minuut en vier seconden. Dat geeft als je het vol kunt houden, uitzicht TRAVEMUNDE De Nederland se tweeling Sjoerd en Erik Volle bregt is gisteren in Travemünde als eerste geëindigd in de zeilregatta om het wereldkampioenschap der 420- jollen, klasse 1619 jaar. De broers Vollebregt wonnen de zevende en laatste race voor de Engelsman Beckerton. In het algemeen klassement heb ben zij een ruime voorsprong op een ander Nederlands duo. Rietveld/ Pels, dat in de zevende race derde werd. De groep tot 16 Jaar leverde een zege op voor de Israëlische équipe Fridlender/Broekman. op 'n tijd van rond de 4.20. Dat moet op deze geweldige baan gereden kunnen worden, vooral als er com petitie bij komt". De ploeg is overi gens nog altijd niet definitief. De eerste drie lijken zeker van hun plaats. Dat zijn Roy Schuiten, Peter Nieuwenhuis en op dit moment Ge rard Kamper. De Brabander Ad Dek kers heeft wat aanpassingsmoeilijk heden in München gehad en wordt nu benaderd door de reserves. „Her man Ponsteen komt steeds dichter bij hem en ook Nanno Bakker sluipt naderbij". Zaterdag of zondag laat Mahn de ploeg op volle snelheid de vier kilometer rijden. „Dan weten we meer". De tijdrit over 1.000 meter tenslotte, waarop de Nederlandse kampioen Pe ter van Doorn de oranjekleuren zal verdedigen, is een open vraag. „Voor dat nummer zijn er tal van kandida ten. Het zal misschien van een klei nigheid afhangen wie er kampioen wordt. Ik hoop natuurlijk, dat het Van Doorn wordt, maar de hoogste trede lijkt me voor hem toch onbe reikbaar." Tandem in het nauw.. De Nederlandse tandem, be staande uit Klaas Balk en Peter van Doorn, is gistermiddag tij dens de training op de Olym pische wielerpiste aan een on geluk ontsnapt. Net toen het tweetal aanzette, waarbij de snelheid oploopt tot dicht bij de 70 km per uur, sprong de achterband. Frans Mahn, die vanaf de pelouse de verrichtin gen van zijn pupillen nauwgezet volgde, vertelde later, dat lojj op dit moment dacht: „Daar gaat mijn tandem, daar gaan mijn sprinters, daar gaat mijn tijd- rijder". Maar het liep allemaal bijzonder goed af, vooral dank zij de stuurmanskunst van Balk. De Badhoevedorper, nog bleek rond de neus, vertelde na dit hachelijke avontuur. „Gelukkig ben ik niet in paniek geraakt. Bij het ingaan van de bocht het gebeurde er vlak voor heb ik naar beneden gestuurd. Door de bocht heen kwamen we door de grote snelheid bijna dwars op de baan en toen heb ik het gras in gereden. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt". Balk her innerde zich, dat hij vlak langs de kostbare elektronische appa ratuur op het middenveld was geflitst. „Verbeeld je, dat we daar tegenop waren gesmakt Onderzoek naar stoel van Fischer levert niets op REYKJAVIK De achttiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen de Russische titel houder Boris Spasski en zijn Amerikaanse uitdager Bobby Fischer is gisteravond in Reykjavik na de 42e zet van wit (Fischer) afgebroken in een gunstige stand voor Spasski. Daar mee kwam een voorlopig einde aan een interessante krachtmeting. Fischer heeft een pion meer, maar zal wellicht enige moadlijkheden ondervinden bij het effectueren van zijn torens. De stand blijft 107. Vandaag wordt de afgebroken partij voortgezet, zondag heeft Spasski wit in de 19e partij. In tegenstelling tot de verwachting van zijn zaakwaarnemer Cramer ver scheen Fischer in de hal voor de achttiende partij slechts tien minu ten te laat. De organisatoren hadden een listig compromis bedacht wat de toeschouwersaccomodatie betreft: de eerste twee rijen stoelen, om de ver wij dering waarvan Fischer had ver zocht. waren weer terug, maar er mochten geen mensen op zitten. Fischer scheen het niet op te mer ken. Beide schakers waren tijdens de party opvallend rustig. Er werd nauwelyks gelopen. Alleen Fischer stond één keer op en wees hoofdar biter Lothar Sohmid vol walging op een toeschouwer, die in slaap was ge vallen en luid snurkend de afge smeekte stilte verstoorde. Het onderzoek naar mogelijke af- wykingen in Fischers stoelj de ver lichting en de muren van de speelhal door deskundigen heeft niets opge leverd. Van de muren werden schraapsels verzameld, de stoelen doorgelicht, maar uit niets bleek het gebruik van chemische substanties en elektronische- middelen door Fischer, waarvan Spasski's eerste secondant Jefim Gelier de Ameri kaan had beschuldigd. Alleen in de verliohtingsbuizen werden twee dode vliegen aangetroffen. Inmiddels is ook de filmproducent Chester Fox op IJsland gearriveerd. De Amerikaan heeft de hoop op een overeenkomst met Fischer nog niet opgegeven. Fox: "als we nu snel gaan praten, kunnen we misschien de laatste partyen nog filmen, anders gaan we toch echt proberen beslag te laten leggen op Fischers deel van het prijzengeld". Gisteren lekte uit dat Boris Spas ski in het begin van de tweekamp tegen Fischer twee keer een advies om terug te keren naar Moskou heeft genegeerd. Het was Sergei Pavolov, de voorzitter van de staatsraad voor de sport in Rusland, die Spasski een aantal keren min of meer heeft ge sommeerd IJsland te verlaten. Door gaans geldt een dergelyke boodschap van Pavolov als een bevel, maar voor een wereldkampioen gelden biykbaar andere regels. Analyse Wit: Fischer (VS) Zwart: Spasski (Rusland) Sioiliaanse party 1. e2-e4 c7-c5 2. Pgl-f3 d7-d6 3. Pbl-c3 Pb8-c6 4. d2-d4 c5xd4 5. Pf3xd4 Pg8-f6 6. Lcl-g5 Het trekt de aandacht, dat Fisoher van zyn favoriete systeem Lc4 is af gestapt. 6e7-e€ 7. Ddl-d2 a7-a6 Het gehele complex van varianten, dat met wijze van openen samen hangt, wordt Rauser-systeem ge noemd. 8. 0-0-0 Lc8-d7 Kiest een der hoofdsystemen. Het andere begint met 8h6. 9. f2-f4 Lf8-e7 10. Pd4-f3 b7-b5 11. Lg5xf6 g7xf6 12. Lfl-d3 Dd8-a5 13. Kcl-bl b5-b4 14. Pc3-e2 da5-c5 15. f4-f5 a6-a5 16. Pe2-f4 a5-a4 Zwart bouwt snel aan de aanval op de damevleugel. Men merke op, dat hy de beveüigingszet Ta7 tot nog toe heeft uitgespaard. 17. Tdl-cl Ta8-b8 18. c2-c3 Beveiligt de situatie rond zyn ko ning. Het openen van de c-iyn zou namely k ten gunste van wit werken. 1 8b4-b3 19. a2-a3 Wit mag ruil of a3 natuurlyk niet toelaten. 1 9Pc6-e5 20. Thl-fl Dwingt zwart's paard tot een ver klaring. Thans dreigt namely k 21. Pd4, met zowel druk tegen e6 als spoedig actie langs de f-lijn. Minder goed was 20. Pd4, Pc4 21. Lc4: en er dreigt e5. Na 20. Pe5:, Fe5: 21. Fe6:, Fe6: 22. Ph5, lykt 22Kd8 een veilige uitkomst. 2 0Pe5-c4 Het klaar liggende antwoord. 21. Ld3xc4 Indien 21. De2, dan 21Pa3: Ba3:, Da3: 23. Db2, Dc5 en zwart heeft goede aanvalskansen. Dc5xc4 22. Tcl-el Ke8-d8 Zwart negeert natuurlyk het pion offer, men zie: 22Ef5: 23. Ef5:, Lf5:t, 24. Kal, en nu byvoorbeeld 24, Kd7 25. Pd5, The8 26. Pd4, met geweldig spel. Zwart heeft evenwel dreiging in het centrum zo speelt byvoorbeeld steeds een zet alsd5 een rol, ofschoon die tot nog toe even zo vele malen voorbarig was. 23. Kbl-al In het licht van de hierboven ge geven variant begrypeiyk. ITb8-b8 Niet 23d5 wegens 24. Fe6:, Fe6: 25. Ed5:, e5 26. Pd6t. 24. Pf3-d4 Tb5-a5 25. Pf4-d3 Aldus handhaafft wit pion f5., er dreigde en passante5. Kd8-c7 Pd3-b4 h7-h5 27. g2-g3 Ta5-e5 Dreigt 28. Te4: 28. Pb4-d4 Th8-b8 29. Dd2-e2 Vermoedeiyk de sterkste zet. Men zie eerst 29. Pe5:, De5: 30. Fe6:, Fe6: (misschien is 30Ed4: speelbaar) 31. Pf3, Lc6 32. De3, en nu zyn zowel 32La3: als 32Lc5 kans rijke voortzettingen. De tekstzet brengt de dameruil- dreiging in de stand. 2 9Te5-a5 20. f7xe6 Na 30. Pb4, De2: 31. Pe2:is 31. Lb5 waarschyniyk. 3 0f7xe6 31. Tfl-f2! Dreigt winnend 32. Pf4! (32. De2: 33. Tfe2:l 3 1e6-e5 Elimineert de dreiging en gaat de raadsheren "inzetten". 32. Pd4-f5 Ld7xf5 33. Tf2xf5 d6-d5 De pointe van zwarts actie. Het loperoffer op a3 speelt opnieuw een rol. 34. e4xd5 Dc4xd5 Slecht is 34Td5: nu niet 36. Pb4? Tb4! doch 35. Pf4!, Tc5 36. Dc4:, Tc4: 37. Ph5! en wit dicteert hardop. 35. Pd3-b4 Dd5-d7 Niet direct 35Lb4, daar dan spoedig f6 valt. 36. Tf5xh5 Inmiddels is Pa6 schaak ook nog aan de orde. Deze fase van de party behoort waarscyniyk tot de hoge school. 36Le7xb4 37. c3xb4 Ta5-d5 Ten koste van een pion is "het ken merk" wel zeer duidelyk geworden. Wits onderste ry is uitermate kwets baar. 38. Tel-olt Kc7-b7 39. De2-e4 üreigt 40. Th7. 3 9Tb8-c8. Een venynige riposte. 40. Tcl-bl Na 40. Tc8: Kc8! kan wit opgeven. 4 0Kb7-b6 41. Th5-h7 Td5-d4l 42. De4-g6 N a 42. Td7:, Te4: 43. Td6t, Tc6 staat zwart zeer gunstig. Wit kan zich dan nauweiyk bevrijden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15