vervolg roeien op Olympiades Dames mogen in ,IN MANNENDORP LOPEN ENGE KERELS ROND spelen tegen India.. APPIE HAPPIE R.C.L.-U.V.5. Hockeyteam fit IS BONA STARS WINT OEFENDUELS Oranje oefent: 7-0 zege op Oeganda Loting valt voor gestuurde vier van Laga zeer gunstig uit Westduitsers zien af van kunststofboot VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 SPORT PAGINA IJ MÜNCHEN Anno 1972 vraag je je af of het nog wel zin heeft een Olympisch vrouwendorp te bouwen. Olympische Spe len kost tegenwoordig een vermogen en dan wordt het simpel om te bedenken of zo'n apart stel flats met manshoge hekken er omheen nu wel beslist noodzakelijk is. Van veel vrouwelijke atleten hoor je dan ook de kreet dat het belache lijk is dat ze worden "opgesloten". Nu ls dat begrip opsluiten in Mün- chen misschien wel voor alle deel nemers van toepassing, want het kost halsbrekende toeren om een toela tingsbewijs voor het dorp te krijgen. Tijdens de dagelijkse persconferenties in het perscentrum is dat dan ook een steeds weer terugkerende klacht. Gistermiddag was er zelfs een ou dere Engelse journalist, die meedeel de al veel Olympische Spelen te heb ben meegemaakt, maar nog nooit had hij na een week werken het Olym pische dorp van binnen niet gezien. Dat is ook wel weer wat overdreven, maar het kost inderdaad soms wel een dag om zo'n bewijsje te krijgen. En dat is dan nog voor het man- nendorp, want het vrouwendorp is helemaal taboe. Misschien bestaat er een mogelijkheid voor vrouwelijke sportjournalisten om daar door te chen maar heel weinig. Hoeveel of hoe weinig, was moeilijk te achter halen, want de computer heeft alle journalisten gelijkgeschakeld. De wei nige vrouwen die er zyn zitten dan ook in flats, tussen hun mannelijke collega's in en dat is óók wel eens anders geweest. Toch heeft dat vrouwendorp, vol gens de sportmensen die ik sprak, nog wel zin. Al was het alleen maar voor de zeer jonge meisjes, zoals die bijvoorbeeld bij de zwemploeg zitten. Begeleidster van de dames Coby Bu ten "Toen ik zelf deelneemster was, vond ik het ook een overdreven zaak. maar nu vind ik het toch wel goed, vooral voor de jonge meisjes. Er lo pen zoveel mannen in zo'n dorp rond. dringen, maar die zijn er in Mün- Je hebt tenslotte als NOC de verant woording voor die kinderen". De Engelse ex-zwemster Anita Lonsborough, de echtgenote van we reldkampioen wielrennen achtervol ging Hugh Porter, houdt er dezelfde mening op na, maar zij voegt er nog aan toe: "Het is goed in zo'n tijd ais de Olympische Spelen een plaatsje voor jezelf te hebben, waar je je kunt concentreren. Als mannen en vrou wen bü elkaar zitten wordt er toch meer heen en weer gelopen, is het veel drukker en rommeliger". Voor diegenen onder de dames die wel eens behoefte hebben aan "een mannelijk praatje" bestaat de moge lijkheid om dat te doen, want de vrouwelijke deelneemsters mogen wel in he.t mannendorp. Hypocriet natuurlijk, maar het is wel plezierig voor de trainers en coaches, die anders helemaal het contact met him pupillen missen. Hier in Mlinchen is bij de meeste dames ook wel een vrouwelijke chef d'equipe aanwezig of een vrouwelijke begeleidster, maar in Sapporo bij voorbeeld klaagde schaatstrainer Ge rard Maar se ernstig over deze si tuatie. "Je moet altijd een afspraak met de dames maken. Zo en zo laat kom jij bij mü langs, gaat die naar de masseur en de volgende naar de dok ter. Vooral dat langs komen voor zo maar een praatje wordt dan zo of ficieel als je het moet afspreken". De trainer van de Nederlandse schoonspringsters Joop Braamzeel vindt dat probleem ook zeker wel aanwezig. "Je ziet elkaar wel bü de ten. Dat is natuurlük niet leuk. En training natuurlük en zü kunnen ook wel naar mü komen, maar het is toch gemakkelüker als je bü elkaar in de flat zit. Kamers naast elkaar hoeft nu ook weer niet, maar als de zwexn- bond bü de Europese kampioenschap pen, dan zitten de waterpoloërs en de mannelüke zwemmers op één ver dieping en op de volgende etage zit ten alle dames. Dan gaat het toch ook". Schoonspringster Mariette Dam mers, ook al aan haar tweede Olym pische Spelen bezig, ziet het heel an ders. "Kijk, voor mij hoeft het na tuurlük ook niet. Mün verloofde is hier en die kun je als het ware al leen maar even door het hek begroe- van die rust, ja, dat is natuurlük ook waar. Het mannendorp is veel en veel groter, er hollen altüd men sen in en uit, het is er tot diep in de nacht rumoerig. Wü hebben hier allemaal lekker een eigen kamer en dat is erg fün. Nee, waar ik dat hek om bet Olympisch© dorp het meest ideaal voor vind, is dat er ln dat mannendorp enge kerels rondlopen. Niet te geloven, die komen zo uit de oerwouden". "Als ik 's avonds wel eens van de flat van de trainer naar het vrou wendorp loop, dan hoor je overal naar je sissen en fluiten en dan ben ik toch wel bUj, als ik dat hek binnen ben". OBERSCHLEISZHEIM Voordat de loting werd gehou den voor de roeiwedstrijden, op de schitterende speciaal uitge graven baan bij Oberschleiszheim, vijftien kilometer tan noor den van München, knalden in de vergaderzaal onder de mach tige hoofdtribune de champagnekurken. FISA-president Keiler klonk het eerst met onze Europese skiffkampioene (sinds en kele weken) Ingrid Dusseldorp, die als eregaste voor de Spelen is uitgenodigd, waarop hij de vergadering verrassend kond deed van het heugelijke feit dat het IOC het damesroeien tot Olympische sport had verheven. De heren van het hoofdbe stuur ledigden met gemak de glazen, terwijl de afgevaardigden van alle landen dit begeleidden met een „droog" applaus. Een van de voorvechtsters voor de Olympische eer is de laatste drie jaar mevrouw Gambon-Vos uit Den Haag geweest, lid van de technische commissie van de PISA voor het damesroeien, voor wie dit besluit da nook een geweldige voldoening bete kent. Door Piet Kienhuis Enthousiast vertelde zij ons: „Kei ler en ik waren vanochtend bij het IOC ontboden. We hielden nog de no dige argumenten gereed, maar het u bleek al niet meer nodig. Brundage deelde ons direkt mede, dat het be- sluit gevallen was. Ik ben natuur - U lijk geweldig blij, maar ik moet u wel vertellen dat ik erg geschrokken ben toen ik dat stelletje ouwe heren L, bij elkaar zag". Lt De loting voor de heats van de U heren, die zondag worden gehouden, LI viel voor de gestuurde vier van Ne- ji derland, Laga uit Delft het gun- L' stigste uit, mede door het feit dat U voor dit nummer de kleinste in- W schrijving bleek te zijn gedaan. h Van de vijftien ploegen trok bo- U vendien Cuba zich nog terug en Ne- derlanl kwam in de derde heat te- U recht, die uit slechts vier deelne mers bestaat tegen de andere uit vijf. Drie van de vier ploegen gaan direct over naar de halve finale en het moet wel erg gek lopen als de I „Lagaaien" dat niet voor elkaar krij- J gen. Nederland lootte samen met de Canadezen. Oost Duitsland, vorig Jaar bij de Europese titelstrijd twee de is ongetwüfeld weer 'n kwade te genstander, maar de Tsjechen moe ten, gezien de vorm van de Delfte- naars van het ogenblik ongetwijfeld w kunnen worden teruggewezen. Of anders in ieder geval de Canadezen. De kans is dus groot dat onze ge stuurde vier de herkansing-en kan overslaan, hetgeen zou inhouden Nederlaagwedstrijd A.S. ZATERDAG 4.15 UUR Sportpark de Bloemerd. dat zij na de zondag vier dagen rust krijgt. Zwaarder De vier andere Nederlandse ploe gen krijgen het stukken zwaarder. Drie van hen zijn in heats terecht gekomen, waaran alleen de winnaars overgaan naar de semi-finale. Het lijkt ons, dat de ongestuurde twee met Luynenburg-Stokvis eveneens kans maakt de repechages te ont lopen. Zij zitten in een serie van vijf waarvan de Polen Broniec-Slusarski de moeilijkste tegenstanders zullen zijn. Vorig jaar in Kopenhagen be reikten dezen het brons. Andere te genstanders zijn: Oostenrijk, Vere nigde Staten en Zwitserland. De Zwitsers Dubs en Fischer wonnen vorig jaar bü de Europese de kleine finale (dus zevende). De Nederlandse twee met stuur man (Luttikhuizen-Kieft) lootten samen met de Verenigde Staten, Po len, Oostenrijk en Uruquay. Alleen de Polen bereikten bij de Europese vorig jaar de finale (vijfde) en de Delftse equipe werd toen zesde. Dit seizoen hebben de knapen van Pro- teus-Eretes echter meestal de Polen achter zich gelaten. Wie weet glippen zij dus ook ineens naar de halve fi nale. Samen met stuurman Zaanen vormen zij in ieder geval een bij zonder geroutineerde ploeg. In de dubbeltwee treffen Bruyn- Veenemans onder anderen de West duitsers en de Russen. Rusland leg de vorig jaar in Kopenhagen beslag op het brons, maar met ande re roeiers. De Westduitsers lijken ons gevaarlüker met de voormalige sklf- crack Jochen Meissner, die met Ar thur Heyne vaart. De andere heat genoten, Mexico en Japan, zullen ongetwijfeld een f igurantenrol spe len. Perspectief Tot slot dan de acht, waarin voor Nederland ook nog al perspectief zit jm de herkansingen te kunnen over slaan, omdat ook hier drie van de /ijf ploegen zich meteen voor de se mi-finale plaatsen. Nederland, ver- tegenwoordiigd door Aegir, lootte ech ter zeker niet fortuinlijk met de Oostduitsers, de Tsjechen, Russen en Australiërs. De ploeg van Veth (en Roëll) moet echter wel wat mans zijn als de voortekenen niet bedriegen. Maar anders is er echter toch nog geen man overboord. Trouwens dat geldt ook voor on- se andere ploegen. Men kan zich in ieder geval nog boven water houden in de herkansingen. Er zijn zelfs ploegen die liever via de herkan singen in de semi-finale doordrin gen omdat zij dan nog een wedstrijd extra training hebben, maar het gok- element groeit dan natuurlijk wel zeer aanzienlijk. Rest ons nog te melden, dat de Ne derlandse roeiers dinsdag uit de hoge lucht van Sankt Morritz zijn afge zakt naar de fraaie boorden van Oberschleiszheim, waar zij nu broe derlijk trainen naast de kanovaar ders. De baan is daarvoor breed ge noeg, hoewel het uiteraard met zo veel inschrüvingen (er zün zelfs roei ers uit Korea) toch wel een erg druk vaarwater is. Chef d'equipe De Jong durft nog geen oordeel te vellen over min of meer zwaai' water. „Daarvoor wordt er nu te druk gevaren en dat kan je pas goed beoordelen als er over de volle lengte op tempo wordt ge roeid. De diepte moet overeenstem men met de Bosbaan". Ook de botenhuizen liggen net zo als in Amsterdam aan het einde, ach ter de finish. De Jong iS' bijzon der tevreden over de hoogtetraining in de bergen. „We hebben er opti maal kunnen trainen, alleen de laat ste dagen was het rond het vries punt en sneeuwde het". Een Duitse matroos assisteert de Nederlandse twee met stuurman na de training. V.l.n.r.: stuurman Zaanen, Kieft en Luttikhuizen. MÜNCHEN „Roei professor" Karl Adam zal tüdens de Olympische regatta voor de Westdultse ploeg geen gebruik maken van de 25 kg lichtere kunststof acht die de Ita liaanse ontwerper Colanl heeft ge bouwd. Op het hooggelegen Silvretta- meer ln Oostenrük bleek de boot inderdaad op de 2000 m zo'n vier se conden sneller dan de orthodoxe gladde houten boten. De betrouw baarheid liet echter te wensen over. Het commentaar van Karl Adam: ..Met die nieuwe boot waren we Olympisch kampioen geworden of we waren halverwege de race ten ge volge van een breuk gezonken". De delegatie van de Konlnklüke Nederlandse Roeibond overwoog In middels vandaag op het congres van de FISA een protest ln te dienen te gen gebruik van een dergelüke boot. De Nederlandse afgevaardigden wil len dat in de toekomst niet wordt toegestaan dat de kosten van de bouw van een boot uitzonderlük hoog wor den opgevoerd. Een klassieke acht kost gemiddeld zo'n 13.000 gulden, de j kunststofboot zou zeker voor eon prüs boven de 20.000 gulden pas kunnen I worden aangeschaft. MÜNCHEN „De moeilijkheid van de Olympische Spelen is steeds weer je uitsluitend te concentreren op de eigen sport. De jongens krijgen zoveel indrukken tie verwerken in het Olympische dorp en het is daar eigenlijk een soort kermis na tuurlijk. Ik had ze er vooral de jongeren van te voren al voor gewaarschuwd, maar ja, de meesten hebben nu eenmaal ook belangstelling voor andere sporten". Aan het woord is Nico Spits, de aanvoerder van ons hockeyteam, uitverkoren zaterdag de vlag te dra gen voor Nederland bij de openings- Door Piet Kienhuis ceremonie. Het worden zijn derde Spelen en hij weet zo langzamer hand wel wat er te koop is op de Olympus. Spits en zijn mannen hebben zo juist de dagelijkse gespierde trai ning van anderhalf uur achter de rug, ergens op een stil, rustiek hoc keyveld, ver buiten het rumoer van München. Het zweet loppt hem tap pelings onder het witte badstoffen hoedje vandaan, want het is boven dien warm zonnig weer. Over zijn uitverkiezing als "kop man" van de Nederlandse afvaardi ging zegt hij: "Een geweldige eer om dat te mogen doen. Verdomd leuk. Ik had er wel eens aan ge dacht, maar meer ook niet". Hij "curft" vervolgens enkele hoc keyballen als een criketter naar chef d'equipe Hans Schnitger, die prompt misgrijpt op de spin. "Well bowled", prijst deze. Cricket, waarin Nico Spits eveneens tot de top be hoort. is er dit seizoen niet voor hem bij. Het is allemaal hockey wat de klok slaat. slae kunnen. Vorig jaar in Mexico was de aanlooptijd drie weken. Dat was veel te veel. Het toernooi hier zal anders ook een harde zaak wor den". is zijn overtuiging. "Er zijn zoveel gelijkwaardige te genstanders. Maar er is afgesproken dat er zeer scherp zal worden geflo ten. Elke "rising ball" zal worden af gefloten en eleke overtreding binnen de 23 meter-lijn betekent een straf- corner. Ook aan de vijf meter-af stand zal streng de hand worden gehouden. Het lijkt me ook wel ver standig en het is goed dat iedereen van tevoren weet waar hij aan toe is. Anders dreigt het gauw uit de hand te lopen". En over de spelers, die op dat mo ment een licht, speels oefenpartijtje weggeven als slot van de conditie training: "De stemming is prima, iedereen is fit en er is geen enkele blessure. Men redt zich goed in het Olympisch dorp en de behuizing is een stuk beter dan in Mexico". Weliswaar roept Kick Thole juist op dat moment boos: "Ik kan er vandaag geen hout van-". maar Schnitger vervolgt onverstoorbaar: "Die eerste wedstrijd tegen India is natuurlijk zwaar, maar dat spel ligt ons altijd goed. Het is fijn spe len tegen die kerels. Ik heb het gevoel dat ze nog altijd hetzelfde spel spelen van short passing in de formatie van "Je moet natuurlijk geweldig op je tellen passen, want ze zijn razend snel en handig. Wij zullen er wel 253 tegenover stellen vermoed ik. Morgen vertellen we de jongens de opstelling, dan kunnen ze meer relaxed zijn. Het zit er natuurlijk in, dat de straf corners ook in dit toernooi weer de voornaamste rol gaan spelen. Je moet ze dan ook al lemaal als gekken zien trainen op die strafoorners. Ik ben anders wel blij dat landen als Kenia en Pa kistan toch meedoen. Afgezien van het feit, dat die Pakistani eigenlijk beroepsspelers zijn, maar de juiste krachtsverhouding zou uit het toer nooi verdwenen zijn geweest. An ders een teleurstellende zaak die Rhodesië - kwestie" Schn.tger tot slot: "36 Jaar gele den heb ik nog aan de Spelen hier in Berlijn meegedaan. Het was toen wel even anders. We trainden een keer per week en de rest moest je zelf maar doen. Pakistan bestond toen nog niet en landen als Spanje, Australië, Nieuw-Zeeland deden toen nog niet mee. India won toen de finale met 81 van Duitsland. Moet je nagaan. We werden derde door met 4—3 te winnen van Frank rijk in de laatste minuut. Rudi van der Haar maakte die goal. De man Nico Spits: vlaggedrager is nu al dood". LEIDEN Bona Stars is gister avond begonnen aan een reeks van oefenduels ter voorbereiding op de competitie, die voor de Stars op 15 september begint met de uitwed strijd tegen Raak/Punch. In de nieuwe competitie hebben de Leide- naars waarschijnlijk de beschik king over twee Amerikanen. De komst van de eerste (Wayne Den ham) is al zeker terwijl de tweede Bill Moody) steeds meer zekerheid krijgt over zijn komst naar Neder land. Bona Stars speelde gisteren twee oefenwedstrüden tegen eer steklassers uit het district Den Haag die beide zeer makkelijk werden gewonnen. TRK wist Bona nog on der de honderd te houden <85—18) maar Essor slaagde daarin niet: 121—31. Wielrennen De Nederlandse amateurrenner Theo van der Leeuw heeft gisteren een amateurkoers te Elouges over 105 km op zijn naam gebracht. HIJ legde het parcours af in 2 uur en 55 min. De Belg Ronald Rosseel eindigde als tweede. In Waasmunster eindigde de Neder landse amateur Wim van Elfoort in een koers over 103 km. als eerste in de tijd van 2 uur en 25 minuten. Hij versloeg in de sprint de Belg De Cauwe. Het Nederlandse hockey-elf- tal, dat in de morgenuren reeds was onderworpen aan een ste vige conditietraining, heeft gis termiddag op een van de zon nige weiden van het Olympische hockeycomplex ln een oefenwed- strüd een overwinning met 70 'rust 40) behaald op Oeganda. Ties Krulze was met vijf doel punten topscorer. Bovendien zag hü nog een doelpunt afgekeurd. De overige twee treffers kwamen van Jeroen Zweerts. Oeganda dat, zoals ook al uit de score blükt. weinig tegen de Neder landers had te vertellen, kreeg zün beste kans op een doelpunt ln de eerste helft uit een straf - bal. Nadat Kapoor eerst de bal in het net had gedeponeerd, wel ke treffer echter werd afge keurd. zag hü de tweede keer zijn hoog ingepushte bal gekeerd door de stick van doelman Maar ten Sikklng. Een andere pech vogel bü Oeganda was Sandro, die bü een strafcorner hard dooi de bal werd getroffen aan de onderbuik. Nauwelijks in staat de pün te verwerken, werd hü per ambulance afgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13