What's up doc zalige lachfilm Oorlogsfilm zonder held Solzjenitsin contra censuur jACCO EN i^ANZETTI: )BJECTIEF VERSLAG SLAG OM NERETVA: Vijf schoon heidsmissen in luchtige sexfilm Film van Oonk 3 x bekroond Nieuwe uitgaven Woeste Hoogten: lekker meehuilen GODARD NIET INFILM- BIENNALE Titel: Sacco en Vanzetti. foornaamste rollen: Gian Ma la Volente, Riccardo Cucciolla. [egie Guiliano Montaldo. heater: Studio. Produktie Uni- Ss, Rome/Theatre Le Rex. De uiterlijke waarheid van en Vanzetti, die op 22 ugustus 1927 stierven op de [ectrische stoel van de Ameri- aanse staat Massachusetts, is ilet genoeg voor een film. In eder geval niet voor de film Se Giuliano Montaldo heeft wil ;n maken. Hij heeft er dan gedeeltelijk afstand van ge- laan. Boven louter documentai- verkoos hij verbanden, inter- retaties. Het is hem niet lecht afgegaan. iacco en Vanzetti heeft behal- een verfilming van het wel a wee van twee slachtoffers oor de angst van de revolutie en andere betekenis. Het is uidelijk, dat Montaldo paral- ellen trekt met de politieke «weging onder de Amerikaan jongeren. Joan Baez onzicht- ire aanwezigheid met The allad of Sacio en Vanzetti" is Set toevallig. Aan het slot van film gaat de regisseur zelfs ver de journaalbeelden uit jaren twintig, die hij met rocedé her en der in de film ot nieuw leven heeft gebracht, ervangt door eigentijdse. Met He ovegrang waarbij het handel im menigten die door de poli- le uiteen werden geslagen sug- ereert Montaldo dat er niets eranderd is: ondanks schijn- relvaart en democratisering is maatschappij in wezen utoritair en er op uit werke- ijke veranderingen te smoren. Sacco en Vanzetti, waren op at soort veranderingen uit. Be- alve dat maakte ook hun Ita- aanse afkomst hen in de ogen an de Amerikaanse autoriteiten erdacht. De ideale Amerikaan staatsburger vindt je terug in iet woordje wasp (white, an- lo-saxon and protestant). De ferenigde Staten aan het begin de twintiger jaren waren iverspoeld door arme immi- ranten niet alleen uit Oost- luropa en Duitsland maar ook ilt het zuidelijk deel van de ude wereld vooral uit Italië, belangrijke beweging on- de Amerikanen, racistisch eorienteerd, keerde zich tegen eze immigratiegolf. Het pro- tegen Sacco en Vanzetti aaakte er onderdeel van uit, iet was dus een politiek pro- uit dit gezichtspunt heeft Ido er een prachtige ob- ectieve film van gemaakt. Hij ccepteert niet de buiten ant van de zaak, maar kruipt de huid van zijn onderwerp, poging tot een proletarische evolutie in het land waar al es mogelijk scheen, lontaldo heeft de film niet al ien gemaakt. Grote steun ont- lng hij van zijn hoofdrolspe- ïrs Cucciola en Volonte. Bei en afkomstig uit de geboorte- laatsen van Sacco en Vanzet- die zij moeten vertolken. Dat eeft een sterk persoonlijk en- agement. Vooral bij Lucciolla, ie voor deze rol vorig Jaar in lannes de prijs voor de beste cteur kreeg. Zijn collega Volon- leefde zich zo in zijn rol dat uit oude documentaire films eifs de manier van lopen be- tudeerd van Vanzetti. Hoewel een Italiaans-Franse oproduktie, die in zijn geheel de Verenigde Staten werd ipgenomen doet de film, die 'n uilj oen dollar heeft gekost vol- omen Amerikaans aan. En- lels gesproken krijgt de film laardoor nog een extra dimen- le en ook de rol van de Zuid- frikaanse acteur Cyril Cusack He van de officier van justitie atzman een prachtige creatie laakt, law and order anno 927, komt die sfeer van auten- iciteit ten goede. '.egisseur Montaldo zelf zei vo- jaar in Cannes over de film De geschiedenis van Sacco en /anzetti kan zich vandaag her- lalen. Onverdraagzaamheid en acisme sterven nooit. Er zijn Ijden waarin het recht politiek lordt beïnvloed. Macht is dan iet ^nige wat telt. Al die de- lonstraties die destijds voor Iacco en Vanzetti werden ge- ïouden, versterkten de macht- lebbers in Massachusetts in iiin mening dat zij geen con- essies konden doen. In 1920 eefden de Amerikanen in oortdurende angst voor de we- eldrevolutie. De immigranten Ut Europa werden op dit punt rgwanend bekeken. Toen ik in 52 in Genua een toneelstuk zag iver Sacco en Vanzetti, wist ik dat ik deze film wilde maken. Ik Heb nog geaarzeld of ik een ander project over de moord de socialist Matteotti niet He voorkeur moest geven. Het Is toch Sacco en Vanzetti ge worden. De tijd was er rijp por". HEIN ELBRINK Trefzekere Bogdanovich What's up doc? Regie Peter Bog danovich. Voornaamste rollen Bar- bra Streisand en Ryan O'Neal. Theater: Luxor. Peter Bogdanovich mag zich ver heugen in een snel groeiende faam. Zijn Last picture show deed het ook in West-Europa en dat terwijl wij nog niet de helft van zijn werk kunnen waarderen. Hier vooral gold het als een rage in de trant van jeugd-sentiment, van „kijk toch eens hoe stijf we waren als tieners vóór de jaren zestig". Maar het veranderde karakter van een Amerikaans dorp, van de sociologie sche stormen die daar in een tien, vijftien jaar over heen zijn getrok ken, moeten je als Westeuropeaan, wel ontgaan. Dat kan beslist niet bij Bogdano vich" nieuwste film, What's up doc? Voor wie dat wil, zitten er nu ook weer herkenningselementen van vroeger in. Vroeger, de tijd van de recht - op - en - neer - filmko mieken, toen een lachfilm nog een lachfilm was. Want what's up doc is een regelrechte lach- en actie film met een voortreffelijke come dienne als Barbra Streisand, nauwkeurig terzijde gestaan door de lachwekkend verstrooide Ryan O'Neal als musicoloog. Grap die niet kan missen: „Waar is mijn bril Op je neus, liefje?. Dat klinkt melig, maar door de trefzekerheid van Bogdanovich en door zijn vaart is het van een me lige doortastendheid, waaraan je Je vrij snel en vervolgens met graagte gewonnen geeft. Doortas tend en zorguldig. Dat is Bogda novich. Hij heeft diep in het ar senaal van de lachfilm getast, ge leend bij de Keystonecops en Lau rel en Hardy bij maestro Chaplin zelfs. Het resultaat is er naar. Een zalige lachfilm rond de jacht van de beeldschone Barbra op verstrooi de Ryan en daar tussendoor de jacht op vier identieke reiskoffers met verschillende inhoud. Heel erg leuk, met een formidabele cli max. Gaat dat zien, gaat dat zien. J. R. SOETENHORST Goede films ergens anders Een van de weinige ogenblikken uit What's up doc? Titel: De slag om Neretva. Voor naamste rollen: Yul Bryner, Silva Koscina, Franco Nero, Curt Jür- gens, Hardy Krüger en Orson Wel les. Theater: Camera. Yoego-Slavië een van die landen oit de kleurige vakantiefolder van het reisbureau, luxe hotels, zonnige stranden en voor zoveel toeristen "schilderachtig" armoedig. Een land dat zich nog steeds niet ge heel heeft hersteld van de vele oor logen op haar grondgebied uitge vochten. Maar ook het land dat door Tito tot een eenheid is ge maakt, een eenheid die mis schien aan het wankelen is maar nog steeds bestaat. Over deze Tito maar vooral over de strijd van zijn partisanen in de Tweede Wereld oorlog gaat de slag om de Neretva. Een boeiende film, die af en toe zeker in het begin wel wat ver warrend, je kunt niet goed volgen wie er nu preces aan het oorlog voeren zijn, is. Heb je eenmaal ken nis gemaakt met alle partijen: Duitsers, Italianen, Partisanen en Royalisten (Chetniks) lukt het aardig ze uit elkaar te houden al is het lachwekkend Hardy Krüger als Duitse kolonel zijn troepen in het Engels te horen bevelen het "befehl" is dan meer een vrien delijk verzoek. Het verhaal van het Partisanen- leger dat met zieken en gewonden ingesloten ligt in het dal van de Neretva toont wel wat overeen komst met Den Doolaards roman "Land achter Gods rug" tenminste het slotgedeelte. Ook in deze film kregen de Partisanen opdracht een brug, hun laatste verbinding en kans op redding, te vernietigen. Een manoeuvre die niemand begrijpt, ook de tegenstander niet. Hij laat de troepen, die al aan de overkant waren om de Partisanen de beslis sende slag toe te brengen weer terugkeren. Dan zien Tito's man nen kans in een nacht een nood brug te bouwen en toch iedereen naar de overkant te krijgen. De Chetniks, die dat op het laatste moment moeten verhinderen zien daartoe geen kans. Dat is ook geen wonder als Je ziet hoe die heren hadden gedacht die "broederoor log" te winnen, met wapperende vaandels en muziek, dat ging goed tegen de Turken in vroeger eeuwen maar niet tegen landgenoten, die praktisch alles verloren hebben en nog maar voor een ding vechten: is beslist geen heldenverhaal, aan hun ideaal. De slag om Neretva hes slot heeft niet het goede ge zegevierd, het is maar een detail van een gruwelijke strijd. Een de tail dat realistisch genoeg door re gisseur Veljko Burgajic is geschil derd om te kunnen „wedijveren" met de journaalbeelden van giste ren, vandaag en morgen HENRIETTE VAN DER HOEVEN Orson Welles in Ferry for Hongkong. De enorme persoon lijkheid van deze Amerikaanse acteur ook weer in de De slag om Neretva. DEN HAAG Tijdens het film festival voor kinderfilms, dat van 12 tot 19 augustus in Panama is gehouden, werd de Nederlandse korte film "Stuiter" van Jan Oonk diverse malen bekroond. De film ontving de eerste prijs voor de beste korte film, voorts de prijs voor de beste fotografie en voor de beste acteur. De film "Stuiter" is door Nico Kramer geproduceerd en ver vaardigd met een subsidie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. In memoriam G. Bomans Op de zestigste verjaardag van Godfried Bomans, op 2 maart van het volgend jaar, zou bij uitgeverij Elsevier een boek verschijnen met bijdragen van een groot aantal vrienden. Dat boek, dat een feest geschenk had moeten zijn, is nu wel gedrukt, maar inplaats van een "Liber amicorum" is^fiet een "In Memoriam" geworden, ter weemoe dige herinnering aan de voortreffe- ADVERTENTIE Een echte varensman kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een Johnson. JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16a telefoon 0171054054 Zaterdag en zondag geopend. lijke auteur, die op 22 december van het vorig Jaar plotseling over leed. Onder redactie van Michel van der Plas zag Herinneringen aan Godfried Bomans het licht als uit gave van Elsevier, Amsterdam, en Semper Agendo, Apeldoorn (f 17.50). Veertig Nederlanders, onder wie tal van artistieke vrienden, hebben hier, ieder in enkele bladzijden, hun ge voelens van genegenheid, dankbaar heid en gemis vertolkt. Het boek be vat bovendien een biografische ka lender, een uitvoerige bibliogra fie en een door Van der Plas sa mengestelde bloemlezing onder de titel "Het mooiste proza van God fried Bomans", tezamen dertig blad zijden. Dat is vanzelfsprekend een zeer beperkte keuze, want wie bijv. een van zijn laatste boeken, De man met de witte das (spelen in de zandbak van de Nederlandse poli tiek) gelezen heeft, begrijpt dat enkele tientallen pagina's een wel heel gelimiteerde lezing uit het volledig oeuvre zijn geweest. Maar technisch kon dat niet anders. Als herinnering kon dit deel van het fraai geïllustreerde boek niet ge mist worden. Al bij al een waarde vol boek, dat een kostbaar souvenir vormt aan een schrijver, die in on ze letteren een bijzondere plaats heeft ingenomen en die door zijn singuliere persoonlijkheid een ver rassende verschijning in het Neder landse volk is geweest. De vrouw in het meer, door R. Chandler. Bruna crime classics. Uit geverij: A. W. Bruna en Zoons, Utrecht, f 5,-. Het zaad des verderfs, door W. March. Crime classics. (Bruna) f3,50. Moord in Soho, door E. Lustgar- ten. Crime classics. (Bruna) f 3.50. Psycho, door Robert Blodh, Crime ;s. (Bruna) f 3.50. STOCKHOLM In het jaarboek van de Zweedse Nobel-stichting staat de toespraak die de Russische schrij ver Alexander Solzjenitsin zou heb ben gehouden in verband met de aan hem voor 1970 toegekende prijs voor literatuur. De toespraak beslaat 16 pagina's en is een sterk appel aan het gewe ten van de cultuurdragers in de hele wereld om geweld en dictatuur te bestrijden. Het is een vlijmend be toog tegen bepaalde ontwikkelingen in vele landen, waarbij uitingen van nationaal chauvinisme en geweld tegen personen en landen sterk wor den afgekeurd. Tsjecho-Slowakije wordt hierbij ook genoemd. Natuur lijk de censuur, maar ook het poli tiek terrorisme, zoals vliegtuigka pingen en sabotage valt hij aan. Solzjenitsin hekelt de volgens hem nog steeds bestaande „geest van München" (het toegeven aan de eisen van nazi-Duitsland)De timi de, beschaafde wereld in plaats van zich te verzetten tegen een plot selings herleving van onverhulde barbaarsheid reageert daarop al leen maar met concessies en een vriendelijke glimlach. Hoewel de schrijver met geen woord de regering van zijn eigen land noemt, is een groot deel van zijn kritiek duidelijk gericht tegen de houding van het Kremlin op het ge bied van de kunst en de vrijheid van expressie. „Literatuur", zegt hij, „be schermt de ziel van een natie. Maar wee de natie, waarvan de literatuur door machtsinmenging wordt ver stoord. Want dat betekent niet al leen een schending van de vrijheid van drukpers, het is het afsluiten van het hart van het volk, het weg snijden van een gedeelte van haar herinneringen. De natie verL :st daardoor haar zelfbesef. Zij wordt beroofd van haar spirituele eenheid, waardoor de mensen elkaar niet meer verstaan". De enige redding van de mensheid, aldus Solzjenitsin, is dat iedereen zich alles aantrekt van wat er ge beurt, dat de mensen in het Oosten zich vitaal betrokken voelen bij wat in het Westen wordt gedacht en de mensen in het Westenvbij wat in het Oosten plaatsvindt. Ciao! Manhattan (Palmer en Weisman), Amsterdam Leidseplein theater, Den Haag Kriterion. A Clockwork Orange (Kubrick), Amsterdam NÖggerath, Den Haag Camera. The Concert for Bangla Desh, Amsterdam, Cinetol. Coup pour coup (Karmitz), Am sterdam The Movies. Decamerone (Pasolini)Rotter dam, 't Venster. Family Life (Loach Garnett), Amsterdam Kriterion. Flesh (Morrisey)Utrecht Studio. Frenzy (Hitchcock)Den Haag Passage, Rotterdam. Grand Utrecht Scala. Les Histoires Extraordinaires (Vadim, Malle, Fellini), Amster dam Studio R, Den Haag De Uit kijk. Klute (Pakula), Amsterdam Roxy. Nachtvoorstellingen Alphaville (Godard. Amsterdam Kriterion. Blow Up (Antonioni). Den Haag Cineac. Coup pour coup (Karmitz), Am sterdam The Movies. The Good, the Bad and the Ugly (Leone), Amsterdam NÖgge rath, Utrecht Vreeburg. Gimme Shelter .Rotterdam ci neac AD. De klokkenluider van de Notre Dame (M. Charles Laughton). Amsterdam Bio. La Mariée etait en noir (Trul- faut)Utrecht Camera. Morgan a suitable case for treatment (Reisz), Amsterdam De Uitkijk. Kindermiddagen Titel: School voor Sex: Regie: Pete Walker. Voornaamste rollen: Rose Alba en Derek Aylward. Theater: Rex. Het is eentonig en afgezaagd, maar de titel van het luchtige sexwerkje, dat deze week aan de Haarlemmer straat draait, doet (en dat is ty perend voor de meeste van derge lijke producties) meer beloven dan de bezoeker krijgt voorgeschoteld. Natuurlijk sex is een belangrijk, zo niet het belangrijkste ingrediënt van deze film, die zich echter nau welijks onderscheidt van zyn vele voorgangers. Dat het anders kan heeft een film als ,31ue Movie" wel bewezen, maar de goedkope produc ties als "School voor Sex" genieten nog altijd de voorkeur van de pro ducenten. Toch moet worden ge steld dat "School voor Sex" ook zijn goed kanten heeft. Zo zit er een aardig en goed lopend verhaal in en dat kan niet altijd worden gezegd. Het gaat over een multimiljonair, die door een aantal vrouwen (hij trouwde zo'n aoht maal) financieel de grond wordt ingeboord en uit geldgebrek overgaat tot frauduleuze handelingen. Hij wordt voorwaar delijk veroordeeld en richt een school op waar hij zijn slechte er varingen overbrengt op jonge meis jes, die op deze manier de kneepjes van het valk leren. Vrouwelijk schoon is iets wat b.eslist niet ont breekt. Want wat dacht u van miss Engeland, miss België, miss Canada, miss Noorwegen èn onze eigen mi® Holland samen in één flim. JAN VAN DER NAT Titel: Woeste Hoogten. Regie: Robert Fuest. Voornaamste rol len: Anna Calder Maf shall en Ti mothy Dalton. Theater: Trianon. In de vorige eeuw woonden in Engeland, tussen verwaaide en verregende heiden, drie zusters Brontë, die allen een hartstocht voor het schrijven van romans aan de dag legden. Charlotte schreef haar Jane Eyre, een ver haal dat al vele keren op zeer poëtische wijze ook door Fuest, met veel wind en storm en veel tranen, is verfilmd. De meest begaafde zuster van het drietal, Emily, schreef één ro man, Woeste Hoogten, en regis seur Robert Fuest heeft dat dra matische verhaal verfilmd. Wie gek is op het boek, zal deze film ook zeer kunnen waarderen. Fuest heeft zich helemaal in de gevoe lens van Emily Brontë kunnen verplaatsen en heeft er een lekker sentimenteel brok werk van ge maakt, met veel kundig filmwerk. Veel wind en regen uiteraard, in zo'n omgeving werd de roman ook geschreven, Anna Calder en Ti mothy Dalton weten het super- romantische van het verhaal, een liefde zo sterk dat die noch door allerlei rotmensen noch door re gen, zonneschijn, armoe of wat dan ook is tegen te houden, goed over te brengen. En het leuke is, je kunt lekker meehuilen met de film, want Fuest laat hem, on danks de dood van beide hoofd personen, toch nog goed aflopen. RONNY VINK, LUXOR Laurel en Hardy als dansmeesters, behoeft nauwelijks enige toelichting. Het werkje heeft niet zo veel niveau als de onlangs nog door de VPRO herhaalde zoetwatermatrozen, maar is toch wel goed voor het nodige lachen, gieren, brullen, (za., wo., 14.30 zo. 14 en 16.15 uur). REX Een bezwaar dat de Laurel en Hardy-films aankleeft, de Engels gesproken tekst is opge heven in de Pippi Langkous-pro- duktie nu al weer een tijdje in het theater aan de Haarlemmerstraat. Deze heldin van jong en oud, in het Nederlands nagesproken, be hoeft verder nauwelijks toelich ting. Nachtvoorstellingen LUXOR Een dollar met een gaatje was niet de eerste (zoals de advertenties suggereren), niet de laatste, maar ook niet de slechtste Spaghetti-western die de Italiaan se filmindustrie vervaardigde. Hoewel liefhebbers daar over kun nen discussieren wordt over het algemeen The good the bad en the ugly, voor een paar dollars meer e.a. hoger aangeschreven, maar dat mag de pret niet drukken. Een dollar met een gaatje etc, heeft alles wat voor een goede Ita liaanse western nodig is en zelfs nog een beetje meer. REX Hot Girls met de toe voeging "alleen voor mannen" (van het Leidse theater) staat niet hoog genoteerd in de wereld van de kenners van het sex filmwezen. Bloot dat wel, sexuele handelin gen ook, maar ondergebracht in een jammerlijk verhaal. maar welke vrijgezel die in het weekein de een bioscoopje wil pikken kan dat nou schelen, of misschien toch wel? Blijv LIDO Veel liefs uit Moskou was destijds de eerste Bond-film en stond aan het begin van de rage. Voor de liefhebbers is het tevens de beste. Alle typische Bond-elementen zijn nog niet overgecharteerd. De held Sean Connery heeft nog vlees en bloed en de trucs zijn doorzichtig maar daardoor menselijk. Een klassieke prent voor de tweede week in de herhaling in Leiden. VENETIË Jean-Luc Godard heeft zich met zijn film "Tout va bien" teruggetrokken uit het festi val van Venetië, dat maandagavond jl. is begonnen. Het was één van de drie officiële inzendingen. Godard en zijn medewerker Jean-Pierre Gorin protesteren hiermee tegen wat zij noemen het anti-democra tische karakter van de filmbiennale. Godards film zal wel op een paral lel lopende manifestatie worden vertoond. Onderscheidingen zullen er op dit 33ste filmfestival van Ve netië niet worden uitgereikt. In 14 dagen worden in het officiële pro gramma 28 films vertoond. Dissi dente filmers zijn van plan maan dag een anti-festival te beginnen, maar de programmering daarvan is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11