Jan van den Haak (57) op en top organisatieman Echtpaar Vliegenthart zingt in familiekoor van 45 leden Kunstenaar Henk van Leeuwen (82) overleden Volgende week op NCRV-televisie PAGINA 4 STREEK Noordwijker doet veel voor V. V. V., middenstand evenementencommissie en landelijke ruitersport NOORDWIJK AAN ZEE Jan van den Haak (57, oliehandelaar en organisatieman in hart en nieren) praat niet graag over zichzelf. Dat is in hem te prijzen. Daarom wilde hij aanvankelijk weinig loslaten over zijn activiteiten op organisatorisch gebied: V.V.V., evenementencommissie, middenstand en landelijke ruitersport. ,,Moet dat nu beslist", vroeg hij toen we hem ontmoetten in het kantoor van de V.V.V. „Noordwijk" aan De Grent. Hij is namelijk bestuurslid van deze toeristische organisatie en vertegenwoor digt daarin de Noordwijkse middenstand. Even later stemt Van den Haak toch toe, maar niet nadat hij nadrukkelijk heeft gesteld: ,,Ik doe dat werk zoals bijvoorbeeld in de evenementencommissie, die er ieder seizoen weer voor zorgt, dat de gasten ont spanning wordt geboden niet alleen al ben ik dan voorzitter van deze commissie, die de V.V.V. terzijde staat en veel werk uithanden neemt. Minstens evenveel en mis schien nog meer werk verzetten secretaris Hans Haman (adjunct-directeur van ge meentewerken en namens de gemeente lid van de commissie), penningmeester Jan Buijze (net als ik vertegenwoordiger van de middenstand) en Wim Rovers V.V.V.- directeur). We vormen een goed op elkaar ingespeeld team. Van teamwerk moet je het namelijk hebben. In welke organisatie dan ook. Anders maak je niets klaar". eerst over die evenementencommis sie, waarvan hij nu al zo'n vijf en twintig Jaar lid is. "Er is heel wat werk aan verbonden om ieder Jaar weer een aantrekkelijk zomerpro- gramma samen te stellen", zegt hij. "In februari beginnen we al. Dan kij ken we wat we de gasten kunnen bieden tijdens hun verblijf in onze plaats, zoals dit Jaar onder andere vijf vuurwerken, concerten in de Oude Kerk aan de Hoofdstraat, fak- kelstrandlopen, trimmen, concer- ten door het rijdende carillion en autosportevenementen, als dat van afgelopen zondag van de Pio- nier Automobiel Club. Er moeten 1 contracten worden afgesloten, data j vastgesteld, overleg met de politie I gepleegd over afzetting en verkeers- j regeling en ga zo maar door. Voorts komen we iedere maandagmiddag in het V.V.V.-kantoor bijeen om de lopende zaken te bespreken en de komende evenementen nog eens door te nemen". Noordwijk Actief i op initiatief van de middenstandsor i ganisatie "Noordwijk Actief", waar van Jan van den Haak voorzitter is. Men meende, dat er wat meer voor de gasten moest worden gedaan om I ze aan Noordwijk te binden. Later zijn de V.V.V., de andere midden standsorganisaties en de gemeente er ook bij betrokken. De evenemen tencommissie ontvangt veel steun van het Noordwijkse bedrijfsleven. Van den Haak nadrukkelijk: "Erg dankbaar zijn wij en de V.V.V. voor die steun. Wanneer echter iedereen zou meewerken zouden we een nog uitgebreider en meer spectaculair programma kunnen brengen. We zijn veel dank verschuldigd aan de horeca en middenstand uit de bad plaats. Zonder die steun zouden de V.V.V. en wij niet kunnen bieden, wat we momenteel brengen. We wil len echter graag meer. Dat kost geld en dat geld moet toch ergens vandaan komen". Trimmen op het strand en de fak kellopen zijn dit seizoen bijzonder aangeslagen. Rond de 6000 trimmers werd geboekt en de strandlopen met fakkels kwamen dicht bij de duizend deelnemers per keer. De Nederland se Sport Federatie toonde tot twee maal toe belangstelling voor deze trimprimeur aan de kust en hoopt na het seizoen in Noordwijk een bij eenkomst te beleggen met vertegen woordigers uit andere badplaatsen om ook daar het trimmen tijdens het vakantieseizoen op de evenementen- lijst geplaatst te krijgen. Jan van den Haak en zijn mede- -^ommissieleden zijn er wel een beet je trots op en niet ten onrechte dat Noordwijk ten voorbeeld ge steld wordt voor dit trimmen op t strand. Veel waardering hebben zij ook voor de Jongelui —leden van .-de Haagse Academie voor Lichame- "Üjke Opvoeding die door hun lei ding gestalte hebben gegeven aan deze zo gezonde activiteit. Duizenden guldens Met dat organiseren van evene menten voor de badgasten zijn Jaar- ilijks vele duizenden guldens ge moeid. Daarom is de commissie zo dankbaar, dat van vele zijden mede werking wordt ondervonden. "Derge lijke evenementen verhogen de aan- ^rekkelijkheid van de badplaats en "brengen een beetje meer leven in de brouwerij", zegt Van den Haak. die graag zou zijn. dat op het program- ma voor 1973 ook een concours-hip- pique voor landelijke ruiters zou voorkomen. Het sportpark of de oude golfbaan zouden zeer geschikt «ljn voor het organiseren van zo'n paardesportevenement, dat naar de mening van Van den Haak zeker duizenden belangstellenden zou treK- k6Toen we dit punt aansneden kwa men we meteen bij de grootste hobby van Noordwijks evenemen- *pncommissie-voorzitter: de paar densport. Hij rijdt al van zijn zes tiende jaar paard, is al die tijd al did van de Federatie van Landelijke Ruitèrs, is twintig Jaar rijksgedi plomeerd instructeur, bestuurslid van de federatie en voorzitter van j Door Cees Combee Foto Jaap v. Duijn de Katwijkse landelijke rijvereni- ging "Irene" met rond de vijftig le den en van de Noordwijkerhoutse "De Boekhorstruiters" met 25 leden. Bovendien treedt hij veel op als Jurylid bij concoursen hippique en nngrijderijen, zoals in Katwijk aan Zee, Nieuw-Vennep en zaterdag in Katwijk aan den Rijn, waar zo'n evenement voor de eerste keer tij dens de oranjefeesten wordt gehou den. Het gaat hem zeer aan het hart, dat de Noordwijkse landelijke rijver- pniging "De Northgo-ruiters" met nog maar twee leden in een "slaap toestand" verkeert en hij meent, dat het mogelijk moet zijn weer nieuw leven in deze vereniging te blazen, temeer omdat Noordwijk vele inge zetenen telt, die eigenaars van een paard zijn en trouw hun strand- en duinritten maken. Concours-hippique Wanneer een beroep op Van den Haak wordt gedaan wil hij graag meewerken „De Northgo-ruiters" weer nieuw leven in te blazen en hij is ook niet ongenegen om bijvoor beeld volgend jaar in Noordwijk tij dens het badseizoen mede gestalte te geven aan een werkelijk concours- hippique, compleet met springnum- mers, tuigpaardennummers en dres- suurrijden en daarnaast bijvoorbeeld bij de organisatie van een ringrij- derij in klederdrachten op de Boule vard. Van den Haak moet dan wel de nodige medewerking ondervinden van de paardensportliefhebbers in de badplaats. Het liefst zou hij zien, dat zo'n evenement gepaard zou gaan met het weer actief worden van "De Northgo-ruiters". Zo praten we nog wat door met Jan van den Haak, die naast voorzitter van de Noordwijkse Eve nementencommissie ook nog voor zitter is van Noordwijk Actief en de Noordwijkse Middenstandscentrale, en die met Jan Buijze namens de middenstand zitting heeft in de ge meentelijke commissie voor midden standszaken. Van den Haak besluit: "Wat die gebied nog veel meer dan ik. Zij is, bovendien van enige verenigingen, paardensport betreft doet mijn;onder meer secretaresse van het]Wat dat aangaat hebben we dezelf- vrouw (mevrouw C. J. van den I streekverband van landelijke ruiters Haak-Wit red.) op organisatorisch en van de Zuidhollandse bond en Jan van den Haak: „Van teamwerk moet je het hebben, in welke organisatie dan ook. Anders maak je niets klaar". Ook met zijn vrouw vormt hij een zeer heóht team, zij richt zich vooral op de paardensport. VOORBURG (ANP) De kunst schilder en tekenaar Henk van Leeu wen is woensdagmorgen in een zie kenhuis in zijn woonplaats Voorburg op 82-jarige leeftijd overleden. Hendrik van Leeuwen werd 22 Ja nuari 1890 in Ter Aar geboren. In 1915 verhuisde hij met zijn familie naar Oudewater, vanwaar hij de Academie voor Beeldende Kunsten, in Den Haag bezocht. In 1923 ging hij studeren aan Vrije Academies als de Ecole Julian en La Grande Chau- mière te Parijs. Hij maakte vele rei zen om naar Corsica, Italië, Spanje, Duitsland en Oostenrijk. Terug in zijn vaderland vestigde hij zich aanvankelijk in Den Haag om het grootste deel van zijn werk zaam leven ten «lotte in Voorburg door te brengen. Henk van Leeuwen, die ter on derscheiding van naamgenoten zijn vroegere woonplaats Oudewater ach ter zijn naam schreef, onderging in vloeden van de Haagse School en die van Barbizon en van het Luminisme. Hij schilderde veel wintertafere- len en later meer figuren en por tretten. Met zijn zelfportret uit 1959 verwierf hij op de Haagse Salon de Hazerswoude slaperig HAZERSWOUDE "Het is geen wonder, dat het hele dorp hier met een slaperig gezicht rondloopt", merkte een inwoon ster van Hazerswoude-dorp gis teren zeer raak op. "Het lei dingwater is zo zwart, dat Je er wel van terugkomt om Je te wassen". En dat was het gis termorgen inderdaad in een deel van het dorp- Daarom ook kon men huisvrouwen zich met keteltjes en teiltjes naar dat gedeelte van het dorp (in de wijk Zuid bijvoorbeeld) zien spoeden, om daar goed, nor maal water te halen voor de koffie. In de loop van woens dag kwam er overigens weer helder water uit de kraan, en was het zwarte-water-leed weer geleden ALPHEN AAN DEN RIJN Gert Vliegenthart (56) en zijn vrouw Riet hebben een hobby, die wel va ker voorkomt: ze zingen namelijk. Wat 't echter meteen heel wat spec taculairder maakt, is het feit dat ze zingen in een koor van ongeveer 45 man, bestaande uit louter neven, nichten, broers en zusters. Een fa miliekoor dus. Vrijdag 1 september zal het koor het debuut maken voor de televisie in het NCRV-programma „Mensen, mensen, mensen". Een hele gebeurtenis voor het 5 jaar bestaan de koor dat voornamelijk geestelijke liederen zingt (met een' moderne Door Peter van Beem Foto Will Dijkman inslag). „Er wordt dan ook druk ge repeteerd", meldt Gert Vliegenhart. „We hebben vier keer meer gerepe teerd dan normaal". Alphenaar Gert Vliegenthart is de op een na oudste van het koor. Zijn zuster Jans (57) is de oudste. Een groot gedeelte van het koor woont in de omgeving van Rotterdam. In totaal zijn er in het koor vier provincies vertegenwoor digd. De voorgeschiedenis van het koor begint eigenlijk al in de grijze oud heid, bij overgrootvader Van Geme- ren. Deze man was uiterst muzikaal en scheen zijn leven zingend door te gaan. Behalve zingen deed overgroot vader Van Gemeren ook nog ande re dingen: op 30 september 1867 werd er in huize Van Gemeren een zoon geboren, Pieter genaamd. Na de eerste jaren voornamelijk te heb ben geschreeuwd, werd zijn stem ge leidelijk aan dragelijker en ook hij bleek een goed zanger. In 1890 trouwde hij Janse Lodder en dat was het begin van een uitgebreid nage slacht. Elf kinderen kregen Pieter en Janse. Eén van die kinderen was Eli sabeth, moeder van Gert Vliegent hart. Oom Koen In totaal bestaat de familie van Van Gemeren nu uit ongeveer 250 man. Het féit, dat 100 jaar geleden Pieter was geboren (dat was in 1967) werd herdacht met een familiereünie. Er waren 112 man aanwezig op de reünie in de Salvatorkerk in Rot terdam. Dit is de basis geworden voor de oprichting van het koor. Spon taan wérd toen gezongen en dat klonk best aardig. Dat vonden ook oom Kóen en tante Ida. die hun naderend 50-jarig huwelijksfeest in alle stilte wilden vieren. Er rees toen het plan om met het koor. dat toen inmiddels al min of meer was ge vormd, te komen zingen. De oprich ting van het koor werd als een soort grapje beschouwd. Gerard Stootman, van origine een echte Van Geme ren, besloot het hele zaakje te diri geren. Er moest toen meteen maar vierstemmig worden gezongen. „Mensen, die vals zongen hadden we niet. En iedereen kon uitstekend de maat houden", herinnert Vlie genthart zich. „Een echte Van Ge meren kan tenslotte zingen". Wel moest er natuurlijk flink worden ge repeteerd, maar 9 december 1967 (trouwdatum van oom Koen en tan te Ida) trad het koor voor het eerst „officieel" op. Er was gezorgd voor pianobegeleiding en een drum (be speelt uiteraard door familie). Een uitzondering werd gemaakt voor trompettist Wim Hardenbol, geen lid van de familie. Het koor had een overweldigend succes en dat was in middels al op de zwarte schijf vast gelegd (een verrassing voor het gou den bruidspaar). De NCRV kwam er achter en al spoedig was het plaat je te beluisteren via de radio. De uit nodigingen voor optredens kwamen toen natuurlijk direct binnen: een koor bestaande uit alleen maar fa milieleden, dat zo groot was, is een unicum in Nederland. De stijl maakt het koor natuurlijk vooral geschikt voor optredens in kerken, bij jeugd diensten en open deur diensten. „Het eerste optreden hadden we toen in de geref. kerk Rotter dam-Alex an der- stad". herinnert Vliegenthart zich. Dit was het begin van een steeds toenemend aantal optredens. „We hebben alleen maar familie leden in ons koor willen hebben", vertelt Vliegethart. „We hebben een eensgezinde familie. Er is nooit echt op de t.v. waarschijnlijk zonder trompettist, want hij ruzie. Je hebt wel eens, dat Je me kaar de waarheid zegt, maar die ellenlange vetes die je in vele fa milies tegenkomt heb je bij ons niet. Dit komt waarschijnlijk, omdat we allemaal nogal vrolijk van aard zijn. De stijl waarin we zingen is in hoofdzaak christelijke muziek, maar wel met een moderne inslag. Daar mee hebben we in het begin wel moeite gehad bij de kerken, maar als ze eenmaal een nummer hadden gehoord was het verder in orde. Ja, onze familie is echt een gezellig club- Je en we gaan dan ook voor ont spanning met z'n allen een keer per Jaar op reis. Zo zijn we vorig Jaar naar het Franse stadje Paron ge weest. We gaan dan met een grote bus en als we de gelegenheid krijgen, zingen we hier of daar dan nog wel Volgend Jaar is er een bijzonder optreden te verwachten. Het koor zal dan namelijk met pasen zingen in de Westminder Abbey in Londen. En zo krijgt het koor, dat eigenlijk als een grapje was opgezet, steeds meer bekendheid. „Het koor treeft nu een keer in de twee maanden op", zegt mevrouw Vliegenthart. „We oefenen eens in de veertien dagen. Af en toe vallen er wel eens tijdelijk een paar koorleden af. Bijvoorbeeld verwachting zijn, maar voor de rest gaat nie mand weg (ook de Jongeren niet) omdat ze geen zin meer zouden heb ben. Dat komt natuurlijk ook door de sterke familieband". Op de t.v. zal de begeleiding weer sober zijn. In ieder geval is er een piano en drum te verwachten. Of de trompettist meedoet is nog de vraag. Hij hoort tenslotte niet bij de familie. Bovendien vindt men vrouw Vliegenthart, dat dat ding nog al schettert. „Eigenlijk hebben we het aan de NCRV te danken, dat we met het koor zijn doorgegaan des publieksprijs. Hij heeft tot hij vori ge week een hartaanval kreeg, ge werkt. Hij bereidde ook een over zichtstentoonstelling van zijn werk Experimentele jeugddienst LEIDEN A.s. zondagavond om 7 uur zal er een experimentele jeugddienst worden gehouden in de Maranathakerk in Leiden. Voorgan ger zal zijn ds. Aalbers herv, predi kant van het vormingscentrum Oud-Poelgeest. Thema van de dienst: „Doet God wel wat Hij zegt"? is een vraag die vaak wordt gesteld, en waar velen mee worden geconfronteerd. Tijdens deze dienst wordt mede werking verleend door combo en koor „De Menswording uit Leider dorp. Vijftienduizend ordebewaarders MUNCHEN De minister van Binnenlandse Zaken van Beieren, de heer Bruno Merk. is ervan over tuigd dat de Olympische Spelen vrijwel ongestoord kunnen plaats hebben. "Kleine ordeverstoringen hier en daar of pogingen daartoe zullen en waarschijnlijk wel ko men, maar ik verwacht geen ernsti ge moeilijkheden", aldus verklaarde de minister gistermiddag in de Warner-kazerne, waar vierduizend ordebewaarders (soldaten en politie agenten) zijn ondergebracht. Ge durende de Spelen staan de minis ter in totaal 15.000 man ter beschik king om de orde te handhaven. Naar de mening van de minister moet dit voldoende zijn om een ongestoord verloop van de Spelen te kunnen garanderen. Ook verwacht hij dat de toeristen in München door zijn mannen gevrijwaard zullen blijven van voor hen hinderlijke demon straties. Dit geldt ook voor de Viet- namdemonstratie, welke verwacht wordt tijdens de opening van de Olympische Spelen. FIFA handhaaft schorsing van Rhodesië PARIJS Het congres van de internationale voetbalfedera tie (FIFA) heeft gistermiddag I in Parijs een voorstel verwor pen van zijn bestuur óm de schorsing van Rhodesie op te heffen. Rhodesie werd "in 1970 in Mexico geschorst. I De Rhodesische delegatie heeft geen kans gekregen haar zaak voor het congres te be pleiten. Het congres steunde met overweldigende meerder heid een motie van Kameroen om de in 1970 genomen beslis sing van kracht te doen blijven en er verder niet meer over te praten. Engeland heeft nog ge probeerd om de motie van Ka meroen buiten de orde te doen verklaren, maar voorzitter Sir Stanley Rous gebood dat er over de motie moest worden gestemd. Het voorstel van Ka meroen werd aangenomen met 62 stemmen voor en 18 tegen. Asiel gekregen Twee trombone spelers van een orkest uit Lening rad hebben in Mexico politiek asiel gekregen. Beide musici willen naar de Verenigde Staten. De beide jon ge musici, die zaterdagavond Ji. de g-roep verlieten met de mededeling- dat zij naar de bioscoop gingen, zijn de 25-jarige Alexander Iwanow en de 33-jarige Joeri Grodetsjka. Wij wil len in de kapitalistische Verenigde Staten gaan wonen om dat het ka pitalisme natuurlijk en reëel is, ver klaarde Iwanow op een persconfe rentie. Het communisme is slechts 'n droom. Fraude Tegen ongeveer 20 Pa- rijse politiemannen v/ordt een on derzoek ingesteld wegens fraude. Zestien zijn al van hun functie ont heven en in staat van beschuldiging gesteld. Zes anderen zijn hangende het onderzoek geschorst. De politie mannen .allen behorend tot de tech nische dienst, maakten er als chauf feurs van sleepwagens een gewoonte van „total loss" gereden auto's van alle bruikbare onderdelen te ontdoen om die verkopen. tijds, herinnert Vliegenthart zich. „Zij hebben, na het horen van het grammofoonplaatje, gezegd dat ze wel iets in ons zagen. En het koor be staat nu ondertussen al weer bijna vijf jaar. We hebben geen schul den, maar ook geen batig saldo. Als we iets hebben verdiend, wordt het meestal opgemaakt aan een feest je. We worden wel betaald voor het zingen. We rekenen f.100,- per op treden. Dat is dan voornamelijk om de kosten éruit te halen. Want we hoeven er niets aan te verdienen. Voor speciale doelen treden we uiter aard gratis op". ,-j

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4