EIDSCH DAGBLAD ■Staking legt Amsterdamse haven plat Jtrecht: studenten ooien benzinebom )ntevredenheid over werkgevers AMSTEL BIER Vrouw verdacht van moord op twee dochtertjes vandaag LEIDSCH DAGBLAD Inbreker op vlucht in been geschoten (gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 No. 33794 scteur: G. KoopmaD jldredacteur: Drs. J, R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), t 8,76 per maand (by vooruitbetaling)giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) AMSTERDAM De dagploegen van de meeste Amster damse havenbedrijven zijn vandaag niet aan het werk ge gaan. Een voorzichtige conclusie van een zegsman bij het Amsterdamse havenkantoor luidde, dat het grootste deel van de haven wel plat lag. Gisteren was er al onrust in de haven ontstaan, doordat de werk gevers daar weigeren één procent loonsverhoging met terugwerkende kracht uit te betalen. De Rotterdamse werkgevers in het havenge bied ivoren daartoe wel bereid. In een tamelijk gespannen sfeer zijn daarop vanochtend de onderhandelaars van werkgevers en werkne mers bijeengekomen om te praten over de cao voor de havens. Vele ochtenapioegen lieten vanmorgen in de Amster damse haven het werft, uwr wat het was. Uit protest tegen de houding van de we rkgevers, die volgens hen achterbleven brj die in de Rot terdamse haven. TRECHT, AMSTERDAM, GRONINGEN Drie studenten ben in de afgelopen nacht geprobeerd brand te stichten in kantoor van de Utrechtse Studenten Faculteit. Even na demacht wierpen zij een benzinebom door een ruit, maar ntstond toch geen brand. De politie heeft de drie studenten 'ehouden, toen zij bezig waren om een tweede benzinebom abriceren. 3NNIGE ERIODEN verwacht van vanavond tot ond: envëlden, ook zonnige perioden op de meeste plaatsen droog Zwakke tot matige wind uit olijke richtingen. Minimum tem- turen van 13 tot 8 graden, miaxi- morgen van 18 tot 23 graden. 25 AUGUSTUS op 5.40 uur; onder: 19.43 uur. op 19.36 uur; onder: 6.33 uur. [water te Katwijk te 3.21 en luur, laagwater te 11.42 uur. Deze aanslag was een protest te gen de acties van de Utrechtse stu denten Faculteit om de inschrijving van eerstejaarsstudenten te ver hinderen. Inmiddels verloopt de boycotactie in Utrecht tegen de hogere college gelden vandaag vreedzaam. Oudere jaars discussiëren met de aanko mende studenten, terwijl een groep je politiemannen bij het inschrij vingsbureau een oog in het zeil houdt, om te voorkomen dat de actie verder gaat dan een discussie. Bij de universiteit van Groningen is een actie begonnen tegen het af halen van collegekaarten. De in schrijving gebeurt daar sinds Jaren schriftelijk. Voor het gebouw van de universiteit heeft de Groninger Stu dentenraad (Gronstra) een stand ingericht. Studenten die hun kaart Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 9 sept 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lei Jen. komen afhalen worden verzocht om hun handtekening te zetten onder een protest tegen de verhoogde col legegelden. AMSTERDAM Vandaag houdt het Amsterdamse universiteitsbestuur beraad over de situatie rond de inschrijving in de hoofdstad. De bezetting van het inschrijvingsbureau wordt door de ASVA namelijk voortgezet. Het be stuur schorste gisteren de inschrij ving. De ASVA heeft hierin alle studenten opgeroepen om massaal steun te verlenen aan de boycot van de inschrijvingen. In een toelichting wordt gezegd dat een schriftelijke afhandeling van inschrijvingen de bezetting zou kunnen doen stoppen, maar voor lopig zou het nog niet zo ver zijn. De ASVA tracht te bewerkstelligen dat de faculteiten bewijzen van in schrijving gaan uitgeven in ver band met diverse problemen, zoals de kinderbijslag. Enkele faculteiten zouden zich reeds hiertoe bereid hebben verklaard. Voorts is een onderzoek aan de gang hoe studenten, die reeds heb ben betaald, hun geld terug kunnen krijgen. Enkele tientallen ASVA-le- den hebben de nacht in het bezette gebouw doorgebracht. Het plan van de studentenvereni ging van de Vrije Universiteit in Amsterdam om vanmorgen het in schrijvingsbureau in het hoofdge bouw te bezetten, is niet doorge gaan. Het universiteitsbestuur had de deuren laten sluiten nadat het bestuur van de VU-studenten had vernomen dat er „harde acties"* op het programma stonden. Gisteravond was er een eerste staking in de Amsterdamse haven bij het stukadoorsbedrijf Müller en co. Dat ondanks het feit dat de drie vervoersbonden geen acties wensten voor volgende week maandag. Bij de KNSM was vanochtend een sta king van 500 man. Bij de AHB pr Müller ging het om 400 man. In kan tines werd druk beraad gevoerd met vertegenwoordigers van de vakbon den. NORMAAL Bij de Rotterdamse havenbedrij ven werd vanmorgen normaal ge werkt, hoewel er hier en daar kleine groepjes probeerde s olidariteitsac- ties op touw te zetten. De vervoers bonden verspreidden vanmorgen vroeg pamfletten In het havengebied, waarin zij voor alsnog solidariteits acties in Rotterdam afraden. De bonden wezen de leden erop dat de Scneepvaartvereeniging-Zuid (werkgevers haven Rotterdam) for meel en Juridisch gelijk heeft, als zij van de havenwerkers in de Maasstad eist dat het werk normaal moet doorgaan, omdat Juist de SVZ zich vrijwel akkoord heeft verklaard met de eisen van de vakbonden. De bonden zeggen in een pamflet dat de houding van de scheepvaart- vereniglng-Noord, onaanvaardbaar is en dat er geen sprake mag zijn van loonverschillen tussen Amsterdamse en Rotterdamse havenarbeiders. ACTIE De acties, die op het ogenblik in de deze week bij flesje 30 cl. M kist 24 flesjes JP*895 Brandt gispt Quick-leiding BONN (DPA) Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft de hoofdredacteur van het Westduitse geïllustreerde blad "Quick" ervan beschuldigd, bij het justitiële onderzoek tegen het blad "onware beweringen en lichtvaar dige veronderstellingen" wereldkun dig gemaakt te hebben. In een antwoord van de Bondskan selier op een open brief van hoofdre dacteur Heinz van Nouhuys van "Quick" legt Brandt er de nadruk op, dat "noch de Bondsregering, noch een ambtelijke instantie van de Westduitse staat rechtstreeks of langs een omweg afgeweten heeft van het onderzoek van de Westduit se belastingdienst en van de West duitse Justitie tegen de redactie van "Quick" en evenmin dit onderzoek heeft doen plaatsvinden of er ver antwoordelijk voor is". Amsterdamse haven plaats hebben, worden niet door de bonden ge steund, zo hebben de vervoersbon den de Rotterdamse havenarbeiders via het pamflet laten weten De werknemersorganisaties zullen pas aanstaande maandag acties gaan lei den als de Rcheepvaartvereni- ging Noord de eisen van de bonden nog niet heeft ingewilligd. Indien een eventuele actie maan dag geen resultaat heeft, zullen de hoofdbesturen bekijken hoe de Rotterdamse havenarbeiders de eisen van de Amsterdamse collega's kunnen steunen. WOERDEN (ANP) De 23-jari- mevrouw M.M.B.P. uit Woerden, die in Vleuten verbleef sinds zij 12 augustus uit het psychopatrisch zie kenhuis 'Hulp en Heil' in Leidschen- dam was ontslagen, is aangehouden. Zij wordt ervan verdacht in decem ber vorig Jaar kort na elkaar de bei de kinderen uit haar huwelijk om het leven te hebben gebracht. De aan houding gebeurde in overleg met de officier van justitie in Utrecht, mr. B. de Hoogh, en op verzoek van hoofdinspecteur W. J. Bezemer in Woerden. Direct na het overlijden van Su zanne (bijna 2) op 21 december en een dag na haar begrafenis ook van Monique (14 maanden) koesterden artsen en politie verdenking tegen de vrouw. Er kon echter niet vol doende bewijsmateriaal op tafel wor den gebracht. De voorlopige uitslag "in de sectie leverde weinig op. Toen de definitieve uitslag van de sectie kwam, had de justitie al min of meer de greep op de vrouw verlo ren doordat zij kort na de begra fenis in „hulp en heil" was opgeno- Een Journalist uit Woerden die zich op verzoek van de familie met de zaak had bezig gehouden, gaf zijn bevindingen door aan de poli tie. Met de verklaringen van fami lieleden zag de justitie voloende aanleiding voor een gerechte lijk vooronderzoek. In de inrichting had de vrouw van wie de man inmiddels scheiding heeft aangevraagd zich laten ont vallen dat zij Monique had vermoord en dat zij vaak agressief werd door kinderen. Later trok zy die verkla- ring in. Thans is zij in Woerden in voorarrest en zal dezer dagen wor den voorgeleid. DEN HAAG (ANP) De Haag se politie heeft vanochtend vroeg een 34-jarige Sassenheimer neergescho ten. De man was wegens inbraak aangehouden en nam de benen, toen hij werd gefouilleerd. De politie rukte uit na een melding, dat er inbrekers waren in een tabaks- groothandel aan de Fagelstraat in Den Haag. Er bleken twee mannen in het gebouw te zijn, die onraad roken en door een zijdeur in de Koningsstraat verdwijnen wilden. Dit lukte niet. Twee agenten achtervolgden de Sassenheimer, toen hij ontsnapte. De sommatie te blijven staan en een waarschuwingsschot brachten hem niet tot andere gedachten, waarop hij ln een bovenbeen werd gescho ten. De man was voor de Inbraak in ge- zeischap van de 31-jarige Haagse schilder, die bij de politie bekend i staat als brandkastkraker. Amerikanen bombarderen achtergelaten gewonden SAIGON (AP) Amerikaan se vliegtuigen hebben vanochtend bij Ke Son in het noorden van Zuid- Vietnam een door het Bevrijdings front veroverde vuurbasis gebombar deerd waar nog minsters 390 gewon den van het leger van het regime Thioe verbleven. In Saigon neemt men aan dat de gewonden allen om het leven zijn gekomen. De bombardementen hadden plaats omdat de Amerikanen niet wilden dat het oorlogsmaterieel in de vuur basis Ross, achtergelaten door dc wegvluchtende Zuidvieonamezen, in handen van het Bevr'jdgingsfront zou vallen, zo verklaarde de Amp, rikaanse legerleiding. Ze begonnen tegelijkertijd met een nieuw offensief van Thioes troepen om de Ke Son-vailei oij Da Nang, de tweede stad van Zuid-Vietnam in handen te krijgen. De eenheden ruk ten vier vier plaatsen vanaf snelweg nummer 1 lang de most het bm- nenland in. Het verlies van de Ke Son-vallei, één der voornaamste bindingsroutes van de bergen naar de dichtbevolkte kusstreek was voor het regime Thioe de zwaarste slag sinds de val van Kwang Tri op 1 mei. De Zuidvietnamese commandant van de vuurbasis Ross die de vallei had moeten verdedigen is gearres teerd. Arm in arm met vice-president Spiro Agnew juicht Richard Mil- hous Nixon. De Republikeinse partij heeft hem vannacht voor de derde maal kandidaat gesteld voor het presidentschap van de Vere nigde Staten. Journalisten kregen per vergissing het draaiboek van de conventie in Miami Beach in handen: de ene stem tegen was niet de bedoelingPAGINA 9 24 PAGINA'S "VEBO moet blijven" PAGINA LEIDEN VPRO maakt Bordewijks ,3int" met amateurs PAGINA 5 Forrest Ackerman bezeten van vampiers PAGINA 7 Alles, wat blinkt in Australië, is nog geen goud.. PAGINA 11 O Rondom het Australische zwem- stertje Shane Gould woedt een verbeten koude oorlog PAGINA 15 f heuws. H.K.H. prinses Marianne der Nederlanden heeft de aanzienlijke som van f 10.000 toegezegd voor het ontworpen bouwplan der Al- gemeene 's-Gravenhaagsche Werklieden Vereeniging. Tot degenen, die op 22 Augustus naar de verlichte Victoria-kas in den Hortus waren opgekomen om de bloem te beschouwen, be hoorde H.M. de Koningin (Sophia) met gevolg, die omstreeks half negen aan kwam. Na door den direc teur, den heer Prof. W. P. R. Suringar, ontvangen te zijn, werd H.M. naar de Victoria- kas geleid, waar zij door de menigte met gejuich werd begroet en zij geruimen tijd vertoefde. In verscheidene steden in Duitschland hebben levens middelen relletjes plaats ge vonden. In Dresden bijv. plunderd. In Berlijn konden zijn tal van winkels ge plunderingen voorkomen door bewaking van alle markten met een sterke po litiemacht. In Frankfort zijn de uurlonen op het oogenblik: voor een metse laar 48 mark, een metaalar beider 45 m., een behanger 42.50 m., een havenarbeider 40 m., enz. Een slagers knecht krijgt per week 1320 77i., een bakker 2250 m., een banketbakker 1850 m., De indexcijfers voor de loo- nen waren voor Juni 3570, voor Juli 4855 en voor Augustus bijna 6000.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1