KOUDE OORLOG SHANE GOULD OM ZWEMSTER 'DE OLYMPISCHE TOREN STAAT SCHEEF. SÏ Ruska: Ik heb gouden 'randje' al om mijn nek APPIE HAPPIF Protest Roeibond 99 jIliNCHEN Het Olympische sprookje staat op het punt beginnen. De 6300 sportbeoefenaren bewegen zich of zij j zwart zijn of blank: de schouders ophalend over de Afri- anse kwestie door het Olympische dorp als tijgers in hun pi. Onrustig heen- en weerlopend: trainen-eten, trainen-spe- En „Olympia" komt steeds dreigender dichterbij. sl München trouwens siddert on- de Olympische greep. Men kan blik nergens op richten of het !tblauw van de XXe Spelen, -jacht u tegen. Geen winkelier zijn etalages zonder Olympische piemen of sportafbeeldingen durft laten. En zelfs in de porno- ^els hangen foto's van atle- Zoals in de Goethestrasse een josgrote prent van de Duitse springster Ingrid Mickler. Alsof de lens binnenspringt. Ingrid nogal geshockeerd toen zij er- 1)0(1*11 hoorde. Er werd een Duitse of- :eve& "{i\ op af gestuurd. „De foto moet drai en snel". De foto bleef hangen. ede etonstad inder ongewenste aandacht trekt Nederlandse heren-equipe onder ga d, bracht achterin de gigantische npische betonstad, om precies te ln de Strassburgerstrasse 47, in nogal somber ogende drie eta- it. Ook het bureau van het hooj )Q met directeur Jan Cottaar is IjlUNCHEN Over en weer kleineren Amerika en Australië eikaars perspectieven i de vrije slag. In het pompeuze Olympische zwembad trekken de VS-coaches de ildrush van Shane Gould in twijfel, en schamperen de Australiërs om de gouden dro- en van Mark Spitz. Het is zo de koude oorlog, die ook op de Spelen woedt. Amerika i Australië sarren elkaar in de wetenschap, dat beide naties de heerschappij op de ggé rlje slagnummers onderling moeten uitvechten. Bij de heren kan er hier en daar nog S in buitenstaander licht opdringen. Tv M Piet Kienhuis daar in een soort keldergewelf onder gebracht. De Nederlandse da mes hebben het beter getroffen. Al len hebben een eigen appartement, met bad of douche en koelkast. Volgens de chef d'equipe van de kanovaarsters, Elly de Jong-Muller erg comfortabel. De hockyers huizen met zeven man in een woning. Twee aan twee op een kamer. Zij moeten het stel len met één badkamer en twee toi letten, hetgeen nogal eens „wacht tijden" tot gevolg heeft. Chef de mission, Bram Leeuwenhoek heeft echter spontaan zijn badkamer ter beschikking gesteld voor de liefheb bers. Hockeytrainer Kees Tania: „Och, het is wat behelpen. Sommigen moeten wat vroeg opstaan om een bad te kunnen nemen. Maar Je kunt ook niet alles verlangen. We zijn er dan ook meteen al op uit geweest om spiegels te kopen, want die ontbraken bijna geheel. En we zullen trachten een televisie te hu ren, zodat de jongens rustig in ei gen omgeving de verrichtingen kun nen volgen". Direkt na aankomst heeft de hoc- keyploeg een oefenpartijtje gespeeld tegen het Westduitse team. Voor de Duitse crack Fritz Schmidt bete kende die ontmoeting helaas het voortijdig einde van de Spelen. Hij kreeg een bal tegen zijn hand en brak een middenhandsbeentje. Frans Spits: ..Dat is natuurlijk rot, maar niemand kon er wat aan doen". Schoonheid Arie van Vliet, de chef d'équipe van de wielrenners toonde zich enthou siast over het wielerstadion: „Een schoonheid van een baan", prees de oud-sprinter. „Alleen is de baan iets te klein ik schat ongeveer 280 meter, terwijl normaal is 333 of vierhonderd meter. By een ploeg achtervolging kan dat wel eens onplezierige consequenties hebben. Een kleine achterstand valt niet zo makkelijk meer weg te werken". Over de inkwartiering is hij best tevreden. „We zitten gelukkig niet in de buurt van het winkelcentrum. Erg rustig hier". De drie Nederlandse schutters, Ben Pon, de voormalige autocoureur, Eric Swinkels en Willy Hillen ston den Juist op het punt om naar de bioscoop te gaan in het recreatie centrum. Swinkels, de skeet of klei- duivenschutter: „We hebben al twee keer geoefend, maar vandaag was het nogal bewolkt en zag Je niet zo goed". Chef d'équipe Zoetmulder: „Nou ik heb de grote azen ook soms alleen maar lucht zien raken". Zoetmulder ziet de verrichtingen van zijn man nen met vertrouwen tegemoet. „We hebben vorig jaar bikkelharde af spraken gemaakt met het IOC, dat wil zeggen, we hebben zelf erg hoge eisen gesteld. Medailles verwachten we echter niet. We hopen volgend Jaar de wereldkampioenschappen skeet en trap in Nederland te krij gen. Er komt een prachtige baan in de Flevopolder". Ruska Opvallende figuur in de drukke straten van het „Olympische" dorp is voorts Judoka Willem Ruska. „Kijk", wees Willem niet helemaal gerust. „De Olympische toren staat scheef. Nou afijn, als hij maar niet tijdens de Spelen naar beneden dondert". Verder was hij nogal happy. „Ja, ik heb een mooi lang bed gekregen, maar dat had alleen nog wel wat breder mogen zijn". Hockeytrainer Tania toonde zich niet ongerust dat de Nederlanders zich tussen de wedstrijden vervelen zullen. „De eerste dagen komen er zoveel nieuwe indrukken op hen af en in het recreatiecentrum kunnen zij van alles doen: tafeltennissen, biljarten, minigolfen, schaken op „levensgrote" buitenvelden en er is een discotheek. En gisteravond zijn we naar Shocking Blue geweest. Dat was me wat". Wim Ruska opvallende figuur Amerikaanse coach: „Ze is te jong (15) en onervaren ïfler de dames wordt het zeker ^nd| d eenzijdige vete tussen Shane tki wild en wat Amerikaantjes. Ook 2^ «Ierland wringt zich er niet tus- den, a. Enith Brigitha, Anke Rijnders ten, i Hansje Bunschoten zullen moge- Ik uiterst eervol aansluiten als dr «ten uit Europa, al dan niet met ka oostprijs van een Europees record voor het ere-podium misgun- Ten Shane Gould en de meisjes in met sterren en strepen bedrukte 1i£|adpakken elkander het hoogste yce, tandje". óane Gould (15) is nog vóór het enli remtoernooi maandag start het tuk nagelopen middelpunt. De n 4 londine sleept voortdurend een )814 orde fotografen achter zich aan .u™ aar eigenlijk trainer Forbes Carli- n e van '62 tot '64 bondsoach in Ne iont erland: „Hoewel zij nog jong is eet ze wel raad met die overstel ende publiciteit .Zij is bijzonder erstandig, rijp al. Ik noem het een ud hoofd op jonge schouders". Des- ÜPi ndanks laat de Australische i 5i lef-coach Don Talbot haar bewa en als een kroonjuweel. .even stuks Se "e Don Talbot verspreidt de prog- Pfose. dat Shane Gould achtereen goud bundelt van de 100, 200, en 800 meter vrije slag, de 200 de twee estafet- >u dan een bosje worden stuks. Op de Olympische Ipelen is het, in Tokio, Don Schol ander gelukt een totaal van vier- naai goud als record in te stellen, {sbajfton Talbot: „Zij is tot iets :oots in staat op de 200 en op de 200 wissel. Ze zal ook 100 vrij winnen, hoewel zij in 1 eite geen uitgesproken sprintster is. '"L )e 800 meter is een beetje minder £isn eker. omdat die zo achterin het irogramma valt. Mochten er zich aoeiliikheden voordoen, dan is het jaar YOl': zelf wel mogelijk dat wii haar voor de 800 meter terugtrekken". De Amerikanen gaan, allicht, dwars in tegen de mijmeringen over goud vis Shane Gould. Op een persconfe rentie presteerden zij het enig ver wijzing naar de Australische te ver zwijgen. Later kon bijvoorbeeld Sherman Chavoor, de hoofdcoach van VS' dames onmogelijk meer om het grote gevaar heen. „Natuurlijk is zij een fabuleuze zwemster. Maar ik geloof er niet in, dat zij al dat goud verovert. De Australiërs ma ken een ernstige fout met haar Shane is nog te jong, te onervaren om al die afstanden met succes af te leggen. Dit hier wordt lopende band werk. Dat zal haar breken. Ik voorzie een of twee zware teleur stellingen voor haar. Daarbij heb ben wij een betere ploeg dan in Mexico. Toen draaide alles om Deb- )ie Meyer. Nu zijn we sterk in de breedte". 3e Australiër Forbes Carlile wim- celt, al even vanzelfsprekend, de jange Amerikaanse vermoedens ten jpzichte van Shane Gould met een jnverschillig schouderophalen af „De Amerikanen hebben gelijk, dat ze weinig internationale routine heeft. Maar dan zeg ik terug: zij if het grootste talent aller tijden. Zij zal dat hier bewijzen". Fien kilometer .'erwijl hij dat alles oplepelt, traint Jhane Gould al maar vlijtig door. .elfs in Mürtchen verslindt zij da- ;elijks zo'n tien kilometer, wat kort oor de eerste duels zware kost is. M en toe laat Carlile haar en pas- ;ant tegen de klok racen. Fluiste rend geeft hij wat tijden door: op de 200 meter 2.07,3 en 2.08.3 (met de voeten, dus nadat ze alweer is ge keerd) en op de 100 meter 59,6. ook al na te zijn gedraaid. Hoewel die met de losse duim aan de chrono zijn genomen, verraden de steek proeven een supersonische vorm van Shane Gould. Carlile is overigens wel zo uitge kookt om de trainingstijden van Shane Gould als een lopend vuurtje te laten uitbreken en aan te wak keren. Want het gaat hem er om te proberen de Amerikanen te intimi deren. Graham White, voor Austra lië bij de heren een kracht van be tekenis voor de crawl, schiet hem uit zichzelf daarbij ten hulp. Met luide stem dicteert hij: „Shane wint in ieder geval alle vier de vrije slag-afstanden. En allemaal in nieuwe wereldrecords. Ik schat die zo op 57,5 voor de 100 meter, J.04.0 voor de 200 meter, 4.15,0 voor de 400 meter en 8.45,0 voor de 800 ter". Optimisme na loting Als vergelijk de gangbare wereldre cords: 58,5 - 2.05,2 - 4.21,2 - 8.53,8. De eerste en de derde behoren nog bij Shane Gould, de andere twee zijn onlangs door Amerika terugge vorderd. Goudspoor Zo vliegen de losse flodders in de koude oorlog over en weer. Volgens de Amerikanen zal de ge'cuterde Mark Spitz zeven starts (inclusief de estafettes) maken en een even lang goudspoor door het water trekken. Don Gambril. tweeJ trai ner van de VS-heren: „Mark heeft sinds de ellende in Mexico vier jaar gespendeerd aan de grote revanche. Hier zal hij er voor beloond wor den". Maar de Australiërs gniffelen om dat vooruitzicht. Ze wijzen in de richting van Mike Wenden, in Mexico de openbaring op de 100 en 200 meter vrije slag. Wenden is in '70 een jaar uit de running geweest. Daarna heeft hij zich toch weer la ten bekeren. Don Talbot: "Spitz moet niet te ze ker van zichzelf zijn. Mike (Wen den) kan hem verslaan". Lopende bokser MüNCHEN De 28-jarige Mexi caanse bokser Fructuosio Arricola de Leon zal lopend in München aan komen. De man is in januari ver trokken. uitgerust met een rugzak. Hij stak de Atlantische Oceaan over met een vrachtboot, liep door Span je, Frankrijk, Zwitserland en Oos tenrijk en kwam bij Griesen West- Duitsland binnen. Overal liet hty zijn aanwezigheid door autoriteitén beves tigen. zodat niemand hem van „frau de" kan beschuldigen. Zijn schoen zolen zijn inmiddels tot op de draad versleten. Na de Spelen zal Arriola de Leon de Paus in Rome een be zoek brengen en vervolgens per vliegtuig naar huis terugreizen. Waterpolo Het Nederlands wa- terpolo-zevental heefb gisteren in de tweede van de ••e.„s oefenwedstrij den, die aan het Olympisch toernooi voorafgaan, met 5—3 gewonnen van Canada. MUNCHEN Stemmingen kun- ïn snel veranderen. Zeker bij top sporters onder hoogspanning. Favo riet Wim Ruska heeft dat gisteren overduidelijk bewezen. 'De laatste dagen,', verzuchtte chef d'equipe Methorst, "heeft Ruska om in wie- Iertermen te spreken op een ver schrikkelijke wijze "afgezien". En a de loting is hij zo enthousiast als je hem maar zelden meemaakt". Blonde Wim kon alleen nog maar schertsen. "Ik heb het gouden rand je al om mijn nek", zei hij bijna juichend toen de computer in uiterst korte tijd gisteren zijn werk had gedaan en de loting produceer de. "Bij de zwaargewichten zit ik helemaal goed. In mijn poule kom ik pas in de finale eventueel tegen de Duitser Glahn. Zelfs als ik dan zou verliezen is het een klein kunstje om via de herkansing de halve eind strijden te bereiken". Zelfverzekerd rekende Ruska verder: "In de fina le sta ik dan tegen de Rus Onash- vili of de Japanner Nishimura. Hoe wel, de Canadees Rogers mag je ook niet vergeten, die haalde in 1964 in Japan zilver en Remfry is ook sterk". "Hij kon eenvoudig niet beter lo ten", waren de woorden va: zitter Methorst, "natuurlijk, tegen de sterksten komt hij uiteindelijk natuurlijk toch te staan. Maar het scheelt toch al heel wat als je in het begin je kan sparen voor het zware werk in de laatste ronden". De loting voor de titelstrijd alle categoriën is voor Ruska amper minder gunstig geweest." Kusnezov krijg ik pas in de halve finales van mijn poule. In dezelfde groep staan dan Glahn en Shinomaki tegen el kaar. De Japanner is beslist mijn grootste concurrent en die zal voor hij tegen mij komt echt het een en ander moeten laten zien". Kansen Middengewicht Martin Poglajen mag zich al evenmin over het for tuin beklagen. Zijn indeling is wel iets minder gunstig dan die van top man Ruska. Dat ligt echter voor een belangrijk deel aan de grotere klasse van de sterke Amsterdammer, voor wie de werkelijke concurrenten nu eenmaal zeer schaars zijn, en aan de kwantitatief sterkere deel neming bij de middengewichten. De sportleraar uit Heerlen is vrijgesteld in de eer&e ronde en komt in de tweede uit tegen Razaflmahatratr Een zege op de Rus Gogalauri zou hem vrijwel zeker in de finale van zijn poule brengen. De Fransman Coche en de Brit Jacks zijn sterk favoriet voor de andere finaleplaats. Het moeilijkst zal halfzwaarge- wicht Jan Bosman het nog krijgen. Al kan men ook diens indeling moei lijk als "slecht" beschouwen. "Bos man heeft kansen", betoogde Rus- ka, "al moet je wel bedenken dat die Koreaan Kim hem wel eens kan verrassen". De partijen van de Nederlanders in de eerste ronden AUe categorieën (vrijdag 8 sep tember) Poule b: Eerste ronde: RyskaGarcia (Phil.). Tweede ronde: winnaar— Cepero (Cuba). Zwaargewicht (donderdag 31 augustus) Poule b: Eerste ronde Ruska vrij, twee de ronde: Ruska winnaar Benkas- sou (Mar)Dagvasuren (Mong.). Half zwaargewicht (vrijdag 1 sep tember) Poule a: Eerste ronde: Bosman—Chl- diac (Lib.), tweede ronde: winnaar tegen Garcia (Phil.). Middengewicht z (zaterdag 2 sep tember) Poule a: Eerste ronde: Poglajen vrij, twee de ronde: Poglajen—Razafimaha- tratr (Mad.). MUNCHBN De heer Udo Suer- mondt, voorzitter van de Neder- I landse roeibond, heeft bij de inter nationale roeifederatie een protest ingediend betreffende de nieuwe lichtgewicht-boten een acht en een vier van de Westduitsers, die gemaakt zijn uit een zéér dunne kunststof. Volgens de Nederlandse roei-officlals zijn deze boten vooral wat hun gewicht betreft reglemen- I tair niet toelaatbaar. Budobond tvil Ruska als bondstrainer MUNCHEN De budobond Nederland wil wereldkampioen Wim Ruska op korte termijn aanstellen als bondscoach voor de senioren. Officieel heet liet nog dat "de BBN Wim Ruska heeft aangeboden na afloop van ie Olympische Spelen besprekin gen te openen over diens aan stelling tot bondstrainer". Voor zitter M. J. Methorst, tevens chef d'equipe van de Neder landse ploeg die in de afgelopen dagen veel gesprekken met de Amsterdamse Judoka heeft ge had, zegt echter: "De kansen van Ruska staan voortreffelijk. Als hij onverhoopt niet mocht bereiken wat hij hoopt in Mün chen te verwezenlijken, zal dat in onze beoordeling niet mee tellen. Dat is niet alleen een persoonlijke mening, het is 'n zienswijze die door het grootste deel van het bestuur wordt ge deeld. Tijdens de reis door Ja pan heeft Ruska zich onge vraagd opgeworpen als de lei der van de groep en goed werk geleverd". Ruska zal in eerste instantie een contract voor een Jaar wor den aangeboden, waarin hij alle kansen zal krijgen om zich waar te maken. "We willen de spanning waar onder hij leeft zo veel mogelijk wegnemen, vandaar dat we nu al met hem hebben gesproken. Ruska krijgt alle mogelijkhe den. Je kunt die periode van een Jaar een langer lopend contract kunnen we niet aanble den zien als een proeftijd vaartn Ruska moet bewijzen voor een dergelijke taak bere kend te zijn".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15