Rijnsburg praat weer over vertrek 'Flora' JAN HIEP (26) WORDT MAKELAAR IN ASSURANTIËN Strandexploitanten zijn al met afbraak begonnen NA VRAGEN IN DE VOORHOUTSE RAAD LEIDERDORP KWAM NIET PAGINA 4 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 19*2 RIJNSBURG/VOORHOUT Er zijn weken voorbijge gaan, dat er door kwekers en handelaren in de Rijnsburgse veiling „Flora" nagenoeg niet meer werd gesproken over de voorgenomen verplaatsing van deze bloemenveiling naar Voorhout. Misschien had men het er binnenskamers wel eens over, maar dan toch niet in het openbaar, zoals in het „Flora"-restaurant, waar Tinus van der Gugten de kelen laaft met koffie en andere drankjes en de magen van de altijd vroeg uit de veren zijnde bloemenmensen met „goed gemeubileerde" broodjes. Was het de stilte die aan de storm voorafgaat? Opmerkelijk is het wel, dat men na de vragen van het P.P.R.-raadslid mevrouw H. Wijling- Schellingerhout in de vorige week gehouden vergadering van de Voorhoutse raad en het daarop door burgemeester G. A. Stolwijk gegeven antwoord, voor- en tegenstanders van de verplaatsing weer kan horen discussiëren in „Flo ra's-veste". bloemenveiling "Flora" tfraks in de Elsgeesterpolder in Voorhout Voorhouts eerste burger ant woordde op de vragen van mevrouw Wijling-Schellingerhout het LD berichtte daarover vrijdag reeds dat er een commissie van deskun digen op initiatief van het gemeen tebestuur van Voorhout en het Flo ra-bestuur in het leven is geroepen, die het overlegorgaan van de zes bollenstreekgemeenten moet ad vi de meest geschikte plaats Door Cees Combee Foto Jan Holvast Voorhout is wel een gemeente, waar regionale voorzieningen wor- vestiging. Het is de be- den gehuisvest. Door het samen- doeling, dat het door deze commis- |Saan van de vleeskeuringsdiensten sie uitgebrachte advies of plan in de j KatwÜk en Lisse werd daar de nieu- raad ter sprake zal worden gebracht en dat dan besloten zal worden of de vestiging in Voorhout wel of niet zal doorgaan of dat een andere ge meente daarvoor naar voren wordt geschoven. Waar? Het is dus nog steeds een vraag waar de bloemenveiling "Flora" uit eindelijk terecht zal komen. In Voorhout had het Flora-bestuur het oog laten vallen op een ongeveer veertig hectare groot terrein in het bestemmingsplan "De Elsgeesterpol- der" aan de Rijnsburgerweg in Voorhout, niet ver van de grens van Rijnsburg. Deze zaak is in de raad aan de orde geweest met als resultaat, dat Voorhout eerst ad vies van de Bollenstreekgemeenten wilde inwinnen over de Juiste plaats van vestiging. Zolang dat advies nog niet is uitgebracht blijft het ondui delijk of er kansen voor "Flora" in Voorhout zijn. Bekend is, dat er nog meer ge meenten "op de loer" liggen om de bloemenveiling op haar territor ge vestigd te krijgen. Al is het dan nog vestiging gerealiseerd komt er het overlaadstation met al lerlei voorzieningen van de VAM voor de afvoer van het huisvuil uit het grote gebied langs de kust. Wat "Flora" betreft zijn er in Voorhout voor- en tegenstanders van vestiging. Dat zal altijd en overal wel zo blijven. De tegenstan ders zijn namelijk bang, dat Voor hout voor de lasten zal opdraaien en dat in feite toch weinig zal wor den geprofiteerd van de komst van de bloemenveiling. Er zullen als Voorhout besluit "Flora" te accepteren nog heel wat voetangels en klemmen uit de weg moeten worden geruimd. Nog steeds rust namelijk op het bewuste ge bied in de Elsgeesterpolder een agrarische bestemming, het geen zo veel wil zeggen dat er niet op mag worden gebouwd. Een bestemmings wijziging behoort echter niet tot de onmogelijkheden. Diplomatiek Maar goed, de vragen van me vrouw Wijling-Schellingerhout (PPR) hebben de gemoederen in de niet, dat "Flora" zal blijven. Vooral niet nu het gemeentebestuur actief bezig is de woningbouwplannen op de voor de veiling beschikbare grond uit te werken. Wel zijn velen van mening, dat het, gezien de minder gunstige economische omstandighe den, een hele verantwoordelijkheid is, die het Flora-bestuur en de le den, die voor het voorstel hebben gestemd tot verplaatsing van de vei ling, op de schouders nemen. Het gaat namelijk niet om één of twee miljoen gulden, maar om vijftig, zestig en straks misschien nog wel veel meer. De voorstanders tillen aan die mening niet zo zwaar, want zij menen dat de mogelijkheden tot groei de omzet stijgt ook dit Jaar weer belangrijk en de aanvoer wordt steeds groter moeten worden uit gebuit, zodat aan het komende ge slacht een veiling kan worden over gedragen. die aan de eisen van de tijd voldoet met zeer redelijke kan sen tot verdere uitbreiding. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kethel en Spaland J. MooiJ te Noord-Laren (Groningen), te Geldermalsen en te Laren (Gel derland) I. KandJel, kand. te Bun- nik, te Ridderkerk Th. A. C. van Drunen te Oostburg. Aangenomen het beroep door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (ver enigde protestantse gemeente te Curasao), R. F. Snow te Den Bosch. Bedankt voor Groningen (Jeugd- predikant) R. Pomp te Beilen), voor Ede G. H. van Kooten te Delft, voor O os terbeek-Wolfheze W. Radstake te Rotterdam -Kralingen- Alexander pol - dei*, voor Hoorn A, D. H. Huysman te Purmer. Geref. Kerken Beroepen te Groningen B. Fidder te Appingedam. Aangenomen de benoeming tot wetenschappelijk medewerker aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam, drs. J. Helderman, voorheen te Cu racao, die bereid is zondags de ker ken te dienen, adres Ampèrestraat 46 te Badhoevedorp. Geref. Kerken Vrijgem. Bedankt voor Eemdijk E. J. os- terhuis te Lemele-Lemelerveld. Chr. Gereformeerde kerken Beroepen te Elburg G. Blom te Meerkerk. Geref. Gemeenten Beroepen te Drachten N. W. Schreuder te Goes, te Haarlem A. Bregman te Rljssen, te Klaaswaal L. Blok te Beekbergen. Bedankt voor Leerdam W. C. La- main te Grand Rapids. Baptistengemeente Beroepen te Leiden G. van Ma meren te Malmery (België), die dit beroep heeft aangenomen. Remonstr. Broederschap Aangenomen naar Oosterbeek sa men met de afdeling Wageningen van de Ned. Prot. Bond voor het werk in het verband van de St. Ne- der-Veluwe B. A. Koek. voorganger NPB Vlaardingen afdeling Schie dam. ALKEMADE In het Alkmade- se "Alkebad" zou gisteravond de wa- terpolowedstriijd worden gespeeld tussen de teams van de zwem- en polo-vereniging Alkemade en De Kleine Does uit Leiderdorp. Het thuisspelende team stond keurig op tijd klaar, maar moest na enige tijd evenals het publiek onverrichter za ke naar huis terugkeren: de Leider dorpers kwamen niet opdagen. Commandant rijkspolitie Hazerswoude met pensioen HAZERSWOUDE Met ingang van 1 september 1972 gaat opper wachtmeester van de rijkspolitie J. A. Broekhuizen commandant van 't rayon Hazerswoude-dorp, met func tioneel leeftijdsontslag. Het afscheid van de heer Broek huizen zal plaats hebben op dins dag 29 augustus in de raadzaal van het gemeentehuis van Hazerswoude, aanvang 8 uur. Korver en E. J. ter Braak. Adriana M. H„ d. v. T. A. van Splunter en C. C. Theil, Patricia G. M„ A. Hagenaars enL. M. Jansen, Johannes, Ondertrouwd: A. B. Bennink nabrugge en J. A. M. Stol. jassen en H A T. P. M. Nijssen Getrouwd: J. NOORDWIJK Jan G. P Hiep wordt morgen beëdigd als makelaar in assurantiën. Op zichzelf een niet al te schokkend feit, want er lopen in Nederland en ook in onze con treien nogal wat makelaars rond. Maar Jan Hiep is pas 26. En dat is erg jong voor een makelaar in as surantiën, want de leden van dat nobele gilde zijn over het algemeen bij toetreding de veertig al gepas seerd. Of hij helemaal de jongste in de vaderlandse historie is wordt door hemzelf betwijfeld, want ..ik Door Janneke van Egmond niet met zoveel woorden gezegd Rijnsburgse veiling weer in bewe- Noordwijkerhout en Katwijk "ogen" j ging gebracht. Er wordt over dat er ook naar. Het hangt nu maar af j overplaatsen weer meer dan voor van het feit hoe de Bollenstreekge- heen gesproken. Het bestuur van meenten zich opstellen tegenover "Flora" zwijgt terecht in alle talen. Voorhout en ook tegenover het ge- j Dat is verstandig, want één onbe- meentebestuur van Rijnsburg, dat "Flora" zou hebben laten vallen door niet voldoende grond in "Fre- deriksoord" voor de uitbreiding van de veiling ter beschikking te stellen. Het kan daardoor 'n boeien de procedure worden, waarover zeker het laatste woord nog niet is gezegd en waarin ongetwijfeld het provinciaal bestuur nog een stevig woordje zal moeten meespreken, vooral omdat het gaat over wijzi- reeds vastgestelde plan-missie woord zou in deze situatie veel kwaad kunnen stichten. En. daarvoor is voorzitter Piet van Delft een te diplomatiek man. Hij weet wat onderhandelen is. Ook de ge meentebesturen van de Bollen streekgemeenten zwijgen en laten niets los. Het enige wat men te weten kan komen is, dat het onderlinge overleg in volle gang is en dat gewacht moet worden op het advies van de com- heb gehoord dat er in Utrecht of daaromtrent eentje is die een paar weken jonger is". In Noordwijk is hij in ieder geval de enige en in de omstreken één van de zeer wei nigen. Jan Hiep is voor de Noord- wijkse bevolking bepaald geen onbe kende. In ieder geval de naam Hiep niet. Immers zijn vader, de heer P. G. W. Hiep, is een figuur waarmee de Noordwijkse bollenwereld vrijwel, dagelijks geconfronteerd werd als di recteur van de Coöperatieve Raifeis- sen Bank. Werd, want 'n paar maan den nadat vader Hiep allerwege in de bloemetjes was gezet vanwege het feit, dat hü 25 jaar directeur van ge noemde bank was. nooptte en kele hartattaques hem tot rust. Zijn vader deed hem overigens de eerste schreden in het verzekerings vak zetten. In de beginfase exploi teerde vader Hiep namelijk naast zijn bankiersactiviteit een assuran tiekantoor. waarin Jan drie jaar werkte. Daarna zette hij het kantoor zelf voort, nadat gebleken was dat de gevolgde (bouw-) technischeoplei- ding minder florissante toekomsten bood dan de assurantie. Die zelfstan digheid duurt nu ca. vijf jaar. Di die vijf jaar leerde hij Noord- wijk vooral, door en door kennen, in het bijzonder omdat hij de gehele dag op pad was. Niet alleen op zoek naar af te sluiten transacties maar ook in zijn functie als secretaris van de Noordwijkse IJsclub, als lid van het dagelijkse bestuur dat alles re gelt bij de NIJC. De makelaardij is in Nederland, zo wel in de assurantiën als in de on roerende goederen, een uiterst con servatieve zaak voor wat betreft de toelating. Nadat men de vereiste theoretische opleiding heeft gehad en de verschillende SER-gradaties heeft toegewezen gekregen, is er na een tijdje de mogelijkheid beëdigd te wor den als makelaar. De mogelijkheid hangt af van de dispositie van de Arrondissements Rechtbank, die be slist of de naam en faam van de kandidaat-makelaar genoegzaam gegarandeerd is. Is dat het geval dan zal een ballotagecommissie tot accep teren overgaan. Een overduidelijk bewijs, dat makelaar in assurantiën best een gesloten beroep genoemd mag worden. Wat is nu het voordeel van het ambt van makelaar in vergelijking tot de functie van verzekeringsagent, riie rustig zijn transactietjes af sluit en daar de provisie van op strijkt? „Niet zo veel", zegt Jan Hiep. „met dien verstande, dat een make laar onafhankelijk van maatschap pijen kan werken en adviseren in te genstelling tot een agent, die aan ta rieven en condities van de onderne mingen waaraan hij verbonden is, gebonden is". Met andere woorden: bij grotere transacties in principe ook bij het verzekeren van uw bromfietsje, maar de revenuen van een dergelijke transactie maken het ontplooien van activiteiten in die richting tot een onrendabele zaak kan een make laar op de Assurantie Beurs (groot ste in Rotterdam) met wat zoeken en praten een prijs en condities be dingen die voor zijn cliënt in hoge mate gunstiger zijn dan die welke hij anderszins zou krijgen. Vooral in de kringen van de industrie (waar onder de bollenwereld) en de in Noordwijk nogal eens beoefende ho reca wordt dat als een uiterst lucra tieve zaak gezien. Jan Hiep acht het plegen van transacties via de Assurantie Beurs een zaak van de toekomst. „Betere condities tegen een mogelijk gunsti ger prijs wordt in de toekomst een commercieel belang van de eerste orde. Immers de premielasten gaan steeds zwaarder drukken, omdat de risico's voor de maatschappijen steeds groter worden. Dat betekent ook dat er een sterker accent op de service- Jan Hiep verlening door de tussenperso nen komt te liggen". En dat is onder meer de makelaar. Jan Hiep gaat in de nabije toekomst zijn eigen theorie bewijzen. In as surantiën. Want in een aantal Ja ren zal men een onderscheid moe ten maken tussen Jan Hiep de ma kelaar in assurantiën of Jan Hiep de makelaar in onroerende goederenj dat is immers het volgende doel. KATWIJK/NOORDWIJK De kalender wijst 22 augustus aan. t Lijkt wel herfst. Een felle noord wester beukt de golven op het bijna verlaten strand. Hier en daar slechts een wandelaar. Achter het glas van de paviljoens en de restau rants zitten wat mensen. Ze turen naar de grauwgrijze lucht en naar de zee. Onophoudelijk. Het is of zij de zon tussen die wolken door te voorschijn willen toveren. In zo verre hebben zij geluk, dat het zon netje 's middags inderdaad gaat schijnen. Weer om languit in het zand of in een gemakkelijke stoel in badkleding op het strand te liggen is het bepaald niet. Een Jas of mantel is zelfs geen overbodig kledingstuk. En dat in augustus! Er is voor de gasten in de bad plaatsen Katwijk en Noordwijk wei nig te genieten. Of het zou het kij ken naar het spel van de golven met hun witte schuimkoppen moe ten zijn of het afbreken van de ca bines, zoals op het Katwijkse strand. Ja, het is heus waar, de af braak is begonnen. Eigenlijk vori ge week al. De meeste strandexploi tanten hebben er meer dan genoeg van. Ze willen het badseizoen 1972 het liefst zo snel mogelijk vergeten. Vanaf Pasen weinig zonnige week einden en een hoogseizoen met slechts één topweek. Dat wil zeggen een week zonder lege cabines en stoelen, waarin men in de paviljoens op "volle produktie" moest draaien om al die dorstige kelen te laven en hongerige magen te vullen. In Katwijk aan Zee zijn er al strandexploitanten, die vijftig tot zestig cabines hebben geruimd en overgebracht naar de schuren. Tot volgend jaar. Het personeel eigen lijk zou het nog op het strand be zig moeten zijn met verhuur van ca bines en stoelen is dagelijks druk bezig de kleine houten bouwsels één voor één af te breken en ze daar na weg te brengen. Dat werk wordt gedaan met zo weinig mogelijk men sen, want degenen van het personeel die gemist konden worden, hebben reeds hun ontslag gekregen. De kos ten waren niet meer op te brengen. Sombere gezichten in die strand paviljoens. Van de augustus-gasten en van degenen, die op het strand hun boterham moeten verdienen. Er is zo geen aardigheid meer aan. 't Weer laat iedereen in de steek. De gasten blijven, omdat ze nu een maal hebben betaald. Anderen heb ben de Nederlandse Noordzeekust de rug toegekeerd om thuis de res terende dagen door te brengen of. als dat financieel en nog organisa torisch mogelijk was. zonniger oor den op te zoeken. Daarvoor moesten ze dan wel het vliegtuig nemen, want in grote delen van Europa heerst hetzelfde weertype als bij ons. Op een terras in Noordwijk aan Zee ontmoeten we Alfred Kowalins- ky (48) uit Koblenz met zijn echt genote. Hij zegt: "Bij ons langs de Rijn is het niet veel beter dan hier. Wij vermaken ons wel. Wandelen veel en als er zon is zitten we op 't strand of op een terrasje. Maar on gelukkig als je met wat kleine kin deren bent. (hij wijst op een echt paar met vier kleintjes, waarvan er één nog in een wandelwagentje zit). Dan is het hier niet te harden. Je kunt met dat grut toch niet de gehele dag in je hotel- of pensionka mer zitten en bijvoorbeeld naar Amsterdam, Den Haag of Leiden gaan hoef je ook niet. Dan kun Je beter thuiszitten, waar het kroost alles heeft om mee te spelen, 't Kost bovendien onder deze om standigheden handen vol geld. Je gaat hier eens zitten en dan weer daar. Maar Ja. datzelfde ondervin den de gasten bij ons aan de Rijn ook". De mensen-van-het-strand in Kat wijk en Noordwijk hebben geen voorspoedig seizoen achter zich lig gen. De zeebaden niet en de strand exploitanten niet. Ze zijn echter niet de enigen, die klagen. Ook de hotel- en pensionexploitanten en kamerver huurders hebben betere seizoenen gekend. Er waren vrijwel doorlopend kamers beschikbaar. Van die ma laise hebben de middenstanders eveneens hun deel gehad. Strandex ploitanten hebben het over mindere omzetten van 25 tot 40 procent ten opzichte van vorig jaar, een Kat wijkse bar exploitant zou 50 procent minder hebben gedraaid en mid denstanders noemen cijfers van 25 tot 30 procent lagere omzet ten op zichte van 1971. Cijfers, die bij het scheiden van het vakantieseizoen toch wel iets zeggen. Daarvan kan september niet veel meer goedma ken. Hoofdfactor van dit alles is het veer geweest. Dat heeft er velen ran weerhouden naar de Nederland- ie Noordzeekust te gaan. Daarnaast hebben de voordelige aanbiedingen vliegreis met alles inbegrepen - or uitstapjes naar de zonnige, zuidelijk gelegen stranden er onge twijfeld het nodige toe bijgedragen, er een geringere bedrijvigheid onze kust te bespeuren is ge weest dan vorig jaar. Zeker, het voorseizoen met zijn bloeiende bol lenvelden en de Keukenhof was goed. 't Waren echter mensen, die het merendeel één. twee of drie nachten hier vertoefden. Toch was voor Keukenhof mede door de Floriade ook geen best seizoen. Men noteerde rond de 600.000 bezoekers. Wanneer de noordwester bij vloed hoog water veroorzaakt won-den de cabinesdicht tegen el kaar op het strand gezet. Enkele gasten brengen de moed op nog op het strand te vertoeven, zoals het groepje dat weggedoken zit achter een windscherm. Geen pretje overigens. (Foto Van Duijn) Eerder minder dan meer. Normaal zijn dat er zo'n 750.000 tot 800.000 Het seizoen 1972 loopt ten einde. Zo de zaken er nu voorstaan ziet le er naar uit, dat de stranden eerder gaan beginnen, omdat iedere dag langer op het strand blijven handen vol geld kost. "In 25 Jaar is het niet zo slecht geweest", betogen ze!. CEES COMBEE

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4