VEBO is groter dan ooit Technische diploma is paspoort Actiegroepen en een Leidse ROA lavona Ontmoeting tussen stad en platteland Haar- problemen? DIELEYTHE NATIONAAL JEUGDSKIFF- KAMPIOEN Oud-directrice RK Vakschool overleden Ongeruste brief van studenten- bond aan college Rijnklievers TWEE VROU WEN GEWOND Bü BOTSING SIMULTAAN SEANCES ENQUETE "DON BOSCO" LEERT: WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 LEIDEN Met tussen de 500 en 550 ingezonden dieren was de vandaag in de Groenoordhal gehouden veeteelt tentoonstelling van de 36ste VEBO de grootste, die ooit is gehouden. Grote vraag rondom deze tentoonstelling: wordt het de laatste in Leiden? Door inkrimping van de gemeentelijke subsidie vinden de organisatoren het moei lijk om door te gaan. Veel belangstelling trok de in het portaal van de op de VEBO. Groenoordhal uitgestalde inzending kaas (Foto's Jan Holvast) Koeien uit de wei zet je niet zomaar voor de jury. Daa>r moet tevoren aan gepoetst worden. Toiletteren noemt men dat. Gistermiddag hield gezondheid zich bezig met het be de raadscommissie van maatschap pelijke aangelegenheden en volks- ADVERTENTIE droog en dor haar? Lavona-crèmebehandeling Flakon voor 2-3 behandelingen f2,00 Voordeelflakoir. voor 10behandelingen f5,25 slap en fijn haar? Lavona-haarhersteller Flakon voor 3-4 behandelingen f2,05 Voordeelflakon voor 10behandelingen f6,50 vet haar? Lavona tegen vet haar Flakon voor 2 behandelingen f2,45 Voordeelflakon voor 10behandelingen f6,95 herstel van uw haar? Lavona-snelkuur met extra- verstevigende werking voor herstel van alle haarsoorten. Flakon voor 3-4 behandelingen f2,40 Voordeelflakon voor 10behandelingen f6,95 haar vlug uit model? Lavona-haarversteviger. Flakon voor 1 behandeling f 0,85 2-3 behandelingen f 1,50 Voordeelflakon voor 10behandelingen f3,75 Verkrijgbaar in 2 soorten. Normaal: voor normaal haar. Bleu: voor grijs-gemêleerd haar. is een Wella-produkt spreken van de nota Welzijnsraad, uitgegeven door de besturen van de stichting Maatschappelijk Contact Orgaan, de Stichting Leidse Jeugd Actie, de Sportstichting, de Culture le Raad en de Recreatieraad. Nadat mevrouw Kerling (PvdA) naar voren had gebracht, dat bij de organisatie van dit soort overkoe pelende structuren (Fura, R.O.A.) gevaar bestond, dat men in de be stuurlijke sfeer bleef hangen en het "koppelen" dus vanuit het wijkwerk zou moeten gebeuren, lichtte in mco directeur de problematiek toe van uit zijn eigen achtergrond. Hij kon begrip opbrengen voor het stand punt, dat er verschillende soorten wijkcomité's zijn, die ongewild de indruk kregen, dat er buiten hen ombeslissingen werden genomen. Centraal moest echter steeds blij ven het trachten iets te doen voor het welzijn van bevolkingsgroepen. De heer Kamphuis geraakte con cluderend tot een onderverdeling in vier punten, waarbij hij nadrukke lijk noemde, dat centraal stond dat er volgens sommigen weinig was te rug te vinden van de basis. 1. De R.O.A. werkt over de ge hele stad (overleg, documentatie, planning). De kern bij de R.O-A. wordt uitgemaakt door de functione le raden. 2. De samenlevingsopbouw binnen de wijk en het buurtniveau lopen dwars door deze structuur heen. Hij vond de communicatie van de di verse actiegroepen met hun achter ban erg belangrijk. 3. De taak van de R.O.A. is "so ciale planning". Het gevaar bestaat, dat mede door de beslotenheid van het bestuur de gevolgde methodiek beslissend is voor het slagen van 'n dergelijk streven. Een vraag is, of uiteindelijk club huisleiders in dienst van de ROA dienen te komen. Mevrouw Kerling achtte het gevaar aanwezig, dat de actiegroepen zich door de structuur van de R.O.A. af wijzend zouden opstellen. De R.O.A. moet toch bewust gezien worden als een verbreding van het maat schappelijk contactorgaan. De ROA is bepaald geen actiegroep. Leiden was vannacht en vanmor gen het eindpunt van een "veewa- genrailly", die deze jaarlijkse ont moeting tussen stad en platteland meebrengt. Ruim 400 koeien, bijna 80 geiten en 50 schapen werden aan gevoerd, buiten de hal "getoilet- teerd" en mood opgepoetst in de Groenoordhal gebracht. Al vroeg begonnen de juryleden met de keu ringen in de ringen, maar pas in de middag waren de kampioenen ge kozen. Aandachttrekker bij het vee was de jongveekeuring, een "paasveeacti- viteit", die deze VEBO tot de groot ste heeft gemaakt. Jammer was, dat een flinke inzending te laat werd aangemeld. Anders was de rubriek rundvee boven de 500 gekomen. De kaas was gisteren al gekeurd en lag in het portaal de bezoekers LEIDEN Met deze foto won Leidenaar B. Nieuwenhuizen uit het Jac. Urlusplantsoen gisteravond de publiekprijs in het VARA-tv-programma Zomaar een zomeravond"Het motto voor de fotowedstrijd van de week was „Mef een lach en een traan". LEIDEN Bij de in Zwolle ge houden finale van de Nationale Jeugdskiff-laddercompetitie hebben de jeugdleden van Die Leythe goede resultaten behaald. Bij de jong ste roeicategorie, meisjes en jongens van 8/11 jaar werd Henriëtte Brons geest de snelste van Nederland. Van de voorzitter van de K.N.R.B. de heer J. Suermondt die de prij zen uitreikte, ontving zij een com pliment voor haar technisch zuiver roeien. Een zelfde eer viel te beurt aan Elsbeth Wolda, die eerste werd in de groep meisjes 12/13 jaar. Fok- kedien Hazelbag van de roeivereni ging Rijnland behaalde de eerste prijs in de leeftijdsgroep meisjes 14 jaar. De wisselbeker, die vorig jaar tijdens de in Leiden gehouden fina le van de Nationale Ladderwed- strijd aan Willem in, een Amster damse roeivereniging, moest worden afgestaan werd in triomf door die, Leythe naar Leiden teruggevoerd. Dit door de uitstekende prestaties van Michèl Bar, John de Vreede, Els beth Wolda en Henriëtte Brons geest, die als groep de snelste tijd gemaakt hadden van alle 23 deelne mende verenigingen. LEIDEN De oud-directrice van de R.K. Vakschool Galgewater in Leiden, mej. M. A. A. H. Schreurs is in haar woonplaats Roermond op 78-jarige leeftijd overleden. Twaalf jaar (1946—1958) heeft zij de school geleid en mede de grondslag gelegd tot de bouw van de tweede school. tegen te glimmen. De Jury kende in de rubriek Leidse kaas 99 punten (het maximum is 100) toe aan een exemplaar van P. H. v. d. Hulst uit Voorhout, die ook een eerste prijs won met een kaas van 96 punten. Th. Warmerdam uit Warmond viel in de eerste prijzen met 95 punten. De Rijnstreek leverde een inzen ding Goudse kaas van behoorlijke kwaliteit. Uitschieter was een goud geel wagenwiel van G. J. de Jong uit Zoeterwoude, die 98 punten kreeg en het predikaat uitmuntend. Eerste prijzen wonnen voorts A. de Graaf uit Bodegraven (97) en gebr. Van Niekerk uit Alphen aan den Rijn (96). Winnaar van de dorpenwedstrijd bij het kaasmaken werd ditmaal Alkemade. Opening Minister Geertsema van Binnen landse Zaken heeft de VEBO in de loop van de ochtend in het Groen- oordrestaurant geopend. Hij sprak de hoop uit dat de show, die de VEBO is, mag doorgaan. Hij verge leek de moeilijkheden door het ver minderen van de Leise subsidie met de perikelen van het kabinet, waar de show ook moest doorgaan. De bewindsman zei ervan overtuigd te zijn, dat er een oplossing komt voor de financiële problemen van de VEBO maar Leidens burge meester Vis en de andere aanwezi gen hoorden uit zijn mond niet wel ke. De minister noemde de VEBO voor Leiden belangrijk met het oog op de veemarkt, die hij van gro te economische betekenis voor de stad acht. Minister Geertsema werd ingeleid door voorzitter Buck die wees op de moeilijkheden, waarin de VEBO verkeert door het terugbrengen van de Leidse subsidie van 500 tot 700 gulden. Deze 36ste tentoonstelling kon worden gehouden dankzij een kapitaaltje dat nu op is, aldus Ir. LEIDEN De Leidse Studenten- bond heeft een brief gestuurd aan het college van het bestuur van de Leidse universiteit, waarin men zijn ongerustheid uitspreekt over de ma nier waarop de Utrechtse universiteit heeft gereageerd op de demonstraties tegen de duizendgulden-wet (name lijk met politiehulp). De bond her innert het college eraan, dat de Leid se universiteitsraad zich begin dit jaar heeft uitgesproken tegen de in houd van het voorstel van De Brauw. Het bestuur van de bond vraagt het college de te verwachten protest-acties van de LSB daadwer kelijk te steunen. Buck, die de hoop uitsprak dat, de Leidse Raad volgend Jaar een an der besluit zal nemen. ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-servjce. Leiderdorpse postduivenvereni ging „De Rijnklievers". Wedvlucht vanaf St. Ghislain afstand plm. 198 km. In concours 178 Jonge duiven. Gelost om 7.10 uur, met N.W. wind. Uitslag: 1. Gebr. Kok, 2. W. v. d. Kooy, 3. P. Veelenturf ,4. Gebr. Kok, 5. A. v. d. Dop en zn., 6. P. Veelen turf, 7. A. Pracht, 8. Gebr. Kok, 9. J. v. d. Wal, 10. Gebr. Kok. Wedvlucht vanaf Roosendaal af stand plm. 68 km. In concours 636 oude en jonge duiven. Gelost om 6.00 uur, met N.W. wind. Uitslag: 1. Gebr. Kok, 2. J. Rozier, 3. R. Lolkes de Beer, 4. P. Veelenturf, 5. J. Rozier, 6. idem, 7. idem, 8. K. v. Leyden, 9. P. v. Griensven, 10. Gebr. Kok. LEIDEN Nieuwe studenten zoeken momenteel huisvesting in Leiden. Je kunt je afvragen of de aanwijzing „modelflat" voor hen is bestemd. Het bordje wijst op een gezellig balkon-bui- tentjeop de eerste verdieping van de studentenflat aan de Rijn- en Schiekade. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Twee vrouwen zijn gis termiddag gewond geraakt bij een ongeluk in de Breestraat. Een 71- jarige vrouw liep ter hoogte van de Ketelboetersteeg plotseling de rijweg op. Een achttienjarige Rijnsburgse bromfietser kon haar niet meer ont wijken. Hij reed de vrouw aan, ver loor de macht over het stuur en bot ste vervolgens tegen een geparkeerde auto. Een negentienjarig meisje dat achterop zat smakte tegen de grond en liep een schedelbasisfractuur op. De oudere vrouw had een linker - schouderfractuur en ernstige vlees wonden aan haar been. Beiden zijn overgebracht naar een ziekenhuis. De bromfietser bleef ongedeerd. LEIDEN Om de officiële inge bruikneming van de riante kantine van de Adlerfabrieken luister bij te zetten organiseert de Leidse schaak vereniging Philidor as. maan dagavond om 8 uur enige simultaan- séances. Als simultaanspelers zullen prominente Philidormensen opdra ven, t.w. de clubkampioen van 1972, Joop Piket; Philidorkampioen van 1971, Henk van Maaren; eerste tien talspeler drs. R. A. G. de Graaff en de kampioen van de Leidse Schaak bond, Ad v. d. Berg. Van dit kwar tet zal Van Maaren voor de sterkere spelers een klokséance verzorgen. Voor dit evenement dient men zich om half acht aan de zaal te melden. „Wie het eerst komt, die het eerst maalt" geldt ook hier, want er zijn slechts tien plaatsen beschikbaar. Behalve voor Philidorleden en leden van zusterverenigingen uit Leiden en omstreken staan ook voor de gewone huis-tuin-en-keuken-schakers en - schaaksters de prijzen bij een goed resultaat (remise of winst te gen één van de simultaangevers) te wachten. De 64 zwart-witte velden staan opgesteld in de kantine van de Adlerf abrieken, Rooseveltstraat 20 te Leiden. LEIDEN De R.K. Technische school "Don Bosco" heeft, zoals ge meld aan de Boerhaavelaan een nieuw gebouw in gebruik genomen ter vervanging /an een tijdelijk on derdak, .dat elf jaar lang werd ge vonden in een voormalig fabrieks gebouw aan de Uiterste Gracht. Nu de school twintig Jaar bestaat, zijn alle afdelingen aan de Boerhaave laan ondergebracht. De officiële opening van het nieuwe gebouw zal op 11 oktober a.s. gebeuren. Het twintig Jarig bestaan zal worden ge vierd met een reünie van oud-leer lingen en oud-leraren (op zaterdag 14 oktober) en een fancy-fair. Sinds de oprichting in 1952 wer den door de school 2500 diploma's uitgereikt (avondschool niet meege rekend). Het twintig Jarig bestaan was aanleiding om onder de oud leerlingen een enquete te houden,, om na te gaan wat zü nu doen voor de kost. Deze enquete leverde voor niet-ineewijden verrassende resulta ten op. De in zwart-wit schilderingen van de laatste Jaren soms gehoorde kreet, dat iemand met een LTS-dl- ploma nauwelijks verder kan stu deren, vindt in die resultaten géén grond. De 819 oud-leerlingen die het enquete-formulier instuurden, had den na de LTS samen nog eens 1310 diploma's behaald. Behalve natuurlijk veel soorten technische diploma's in hun be roepsrichting, zijn daarbij ook veel andere diploma's: van andere scho len, b.v. Mulo, HBS. HTS (200x); middenstandsdiploma (80x>; onder wijsakten (lOx)boekhouden; han delscorrespondentie; ziekenverple ging; machine schrijven; aan- nemerscusus (32x)talen. Verder diploma's waarvan niet zo direct wordt gedacht dat een oud-LTS- leerling die gaat halen: pikeursdi ploma; kruideniers vakdiploma; textiel brevet; slijtersdiploma. Het toale aantal diploma's dat door de oud-leerlingen werd be haald is nog veel groter. Niet alleen antwoordde slechts 50 %van de aan geschrevenen doch ook werden de gediplomeerden uit 1967 en latere Jaren niet betrokken bij het onder zoek. De belangstelling ging vooral uit naar de mensen die al wat lan ger de school hadden verlaten. Voor ingewijden was het geen verrassing dat gemiddeld 30% van de gedplomeerden niet meer werk zaam is in een beroep waarop de genoten LTS-opleiding een voorbe reiding was, of in een functie in het verlengde daarvan. De metaalbewerkers spannen hier de kroon met 50%. Automonteurs en elektriciëns zijn het meest be- roepsvast, resp. 7 en 10% is een an dere weg ingeslagen. Van de tim merlieden 14%. Het feit dat de school in de eerste Jaren slechts een keuze kon bieden tussen metaalbewerken eo timme ren, zal aan het hoge percentage bij de metaalbewerkers niet vreemd zijn. Anderzijds zal het percentage bij de automonteurs en elektriciëns nog wel stijgen, omdat het nog maar tien Jaar geleden is dat de eerste di ploma's van die afdelingen werden uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3