Van der Haar wil niets weten van gewestvorming SEIJBEL PAST VOOR STUNTWERK Mening burgemeester en raad lijnrecht tegenover elkaar Nieuwe fusie in de ziekenfondswereld Politie pakt autodieven in België A is wedstrijden Serviceflat. Zomerland met 123 woningen Benthuizer PvdA houdt zetel wel vast BEJAARDEN DAGJE UIT BONA STARS OEFENT PAGINA 2 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 VOORSCHOTEN De Voorschotense commissie voor intergemeentelijke samen werking kreeg gisteravond van burgem. Van der Haar te horen dat hij niet van zin is de mening van de overgrote meerderheid van de gemeenteraad te volgen over het vraagstuk van de gewestvorming. Burgemeester Van der Haar is tegen gewestvorming in het algemeen. Als een gewest wordt ge vormd dan betekent dit dat de gemeenteraad in hoofdzaak zal hebben afgedaan. Het beleidsadvies van de VNG uitgebracht in op dracht van het Gewest Leiden komt met ve le stellingen, maar nergens is een bewijsvoe ring te vinden voor die stellingen. Het beleidsadvies vraagt alleen: „Wilt u de grote Haagse of de kleinere Leidse oplossing? Er wordt niet gevraagd of gewestvorming no dig is. Burgemeester Van der Haar meende zeker te weten dat de gemeentebesturen niet gefaald hebben in hun taak en ziet daar om een nieuwe bestuurslaag uitsluitend als een tegemoetkoming aan de bureaucratie. Burgemeester Van der Haar las zijn verwee r tegen een gewestvorming aan de commis sieleden voor en deelde mee diPverweer morgen ook tijdens de gewestraadsvergadering in Leiden voor te lezen. Vreemde zaak De leden van de commissie waren allerminst sprakeloos na deze „cri de coeur" van hun voorzitter. Wethou- Door Joop Peeters der Pels (PvdA) wees op de voor geschiedenis. Het beleidsadvies van de V.N.G. behoeft niet te bewijzen dat gewestvorming noodzakelijk is, want degemeenteraden van de elf deelnemende gemeenten hebben dit besluit reeds vier Jaar geleden geno men en daarna de V.N.G. de op dracht gegeven voor een onderzoek Afscheid van SJZ-voorzitter L. v. d. Geest UTRECHT (ANP) ZOETERWOUDE De voetbal vereniging SJZ gaat zaterdag 26 augustus afscheid nemen van voor zitter L. van der Geest en bestuurs lid Th. Zandbergen. In het clubge bouw op het sporpark Haasbroek zal die middag van vier tot zes Uur een afscheidsreceptie worden gehouden. VOORSCHOTEN De Jongelui: Voorschotense, Noordwykse, Drentse Jongen en een Leids meisje, hebben nietlang plezier gehad van de auto die ze vannacht in de Voorschotense ties over: de nieuwe, die nog geen Prins Mauritslaan stalen. Direct na de melding van de eigenaar, van ochtend om half zeven, zette de po litie een zoek-actie in. Nog voor het middaguur kwam uit België het be richt dat de Jongelui waren aange houden. Automobilisten negeren het naar samenhang van de deelnemende opstelling van een nieuwe gemeen- gemeenten gegeven. KVP-er Van der Laan stelde dat Voorschoten een van de eerste gemeenten is geweest, die gewestvorming noodzaak vond, ook in het licht van de grenswijzigingen. Het wordt een vreemde zaak wanneer de burgemeester van Voorschoten, die het gemeentebestuur vertegen woordigt, niet de mening brengt die de gemeenteraad heeft. PvdA-er Ita- lianer waarschuwde de burgemeester met de opmerking „u gooit u voor de leeuwen en luister naar een wijze raad: zeg niets". VVD-er Koetser ver Leiden KVP-er Marcelis vond wel de po sitie van Leiden een belangrijk punt. Met de huidige situatie in Leiden is er nooit de kans om een goed gewest tot stand te brengen. Leiden staat volledig onder curatele van de rijks overheid. Het wordt voor de deel nemende gemeenten een moeilijke taak hun goed functionerende on derdelen in te brengen in een gewest - V'VV,; zocht de burgemeester zun mening waarin Leiden zeer beiangr«lt is. Het niet op deze w«ze in de gewestraad b dan 00k nlet denkbaar dat m de naar voren te brengen. D'66-er Goo- toekomst niet alleen Leiden maar sens hield een knap betoog over de gewestvorming en begreep wel dat de burgemeester als privé-persoon een eigen mening mag hebben, maar als Voorzitter van de gemeenteraad de mening van de raad moet verkondi gen. Akkoord Door het betoog van de burgemees ter werd de discussie over het be leidsadvies en de uitgangspunten iets op de achtergrond geschoven. ook de omliggende gemeenten onder curatele gezet worden. PvdA-er Pels wilde graag erkennen dat er in Lei den een vat vol problemen ligt, maar daar zijn ook de omliggende gemeen ten debet aan. We maken dankbaar gebruik van diverse Leidse voorzie ningen, aldus de heer Pels. KVP-er Van der Laan miste in het beleids advies de kwestie van de financiën en de samenstelling van de gewestraad. Voorschoten wil positief mee blijven werken aan de vorming van een grote lijnen kan Voorschoten akkoord west Leiden zonder Den Haag uit het gaan met de uitgangspunten bij de I oog te verliezen, omdat vele Voor- rode licht ZOETERWOUDE Afgelopen da gen heeft de Rijkspolitie een controle gehouden op de door rood licht rij dende automobilisten en fietsers te gen over de Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk. Ondanks dat gedu rende deze tijd de klaarovers (dit zijn veelal de moeders van school gaande kinderen) hierstaan te pos ten, rijden nog veel auto's en fietsers door het rode licht. De stoplichten aan de Rijndijk zijn duidelijk zichtbaar De ouders hier over zeer verbolgen. Gezien het resul taat van deze controle zal zeer zeker een nog scherpere controle worden gehouden. LEIDEN Het. Viscollege VIOS heeft de tweede wedstrijd van het seizoen gevist in de Ringvaart bij Oude Wetering. De vangst was goed, er werd 20 kg vis aan de schaal gebracht. De uitslag luidt: 1. W. Hillebrand 2325 g., 2. L. Tegelaar 2040 g., 3. G. Springer 2000 g„ 4. M. Baars 1780 g., 5. W. Tegelaar 1720 6. B. v. d. Steen 1660 g.. 7. G. Te gelaar 1390 g., 8. H. Tegelaar (sr) 1180 g., 9. G. v. Weerlee 1080 g., 10. J. v. Went 1060 g. De visclub PVGW viste de derde wedstrijd in De Zijl. De vangst was maar matig: 8200 gram. De uitslag luidt: 1. H. v. Houten, 2. F. Smit, 3. W. Taffijn, 4. v. d. Ing, 5. Van Houten, stuursdelegaties Van de federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen (federatie VMZ) en de organisatie van alge mene ziekenfondsen in Nederland (OAZ) zijn besprekingen gevoerd over een fusie. Bij de twee organisaties zijn 45 zie kenfondsen aangesloten waarvan in totaal ruim 57 procent van de zieken fondsverzekerden in Nederland lid is. Na de fusie blijven er in Nederland nog maar drie ziekenfondsorganisa- naam heeft, de Unie van Zieken fondsen (3,2 miljoen verzekerden) dié ruim een jaar geleden ontstond door een fusie tussen de Bond van Rooms- katholieke Ziekenfondsen en de Cen trale Bond van Onderling beheerde Ziekenfondsen, en de Stichting Auto nome Ziekenfondsen. Het beleid van de federatie VMZ en de OAZ komt op essentiële pun ten sterk overeen. Bij beide organi saties hebben zowel verzekerden als medewerkers (artsen, apothekers, Tussen be-1 tandartsen enz.) in gelijke mate in- doordat deze twee groepen iai gelijke mate in de besturen zijn ver tegenwoordigd. Zodra de plannen tot samenvoe ging zijn uitgewerkt zullen ze aan de aangesloten fondsen ter goedkeuring en bekrachtiging worden voorgelegd, De besturen zien in de fusie een be langrijke stap in de richting van een grotere doorzichtigheid en een meer efficiënte organisatie op het gebied van de volksgezondheid. Burgemeester Van der Baar beloofde de raad nog een nachtje te sla-pen over zijn rede in de gewestraad van morgen. (Foto Jan Holvast) schotenaren maatschappelijk gebon den zijn aan Den Haag. De burge meester deed na veel aandrang de toezegging nog een nachtje over ziin afwijzend standpunt over gewestvor ming te slapen en de mededeling daarvan in de gewestraad. De Voor schotense raad blijft echter een voor zitter houden, die niet de mening deelt van de overgrote meerderheid van die raad en graag bereid is terug te komen op een eerder genctnen be sluit van die gewestraad over te gaan tot intergemeentelijke samenwerking De burgemeester van Voor schoten heeft gisteravond voor enige opschudding gezorgd tij dens een commissievergadering over intergiemeanrtelij ke samen werking, door mee te delen dat hij privé een totaal andere me ning heeft over het beleid dat Voorschoten in de toekomst moet voeren dan de gemeenteraad. De raadsleden hebben gepro beerd de voorzatter duidelijk te maken dat volgens een genomen raadsbesluit het beleid gericht moet zijn op gewestvorming, in wat voor zwaarte of gewicht dan ook. De gemeenteraad van Voor schoten was een van de eerste gemeenten in de regio Lelden, die de noodzaak van gewest-vorming inzag omdat een gemeente van de grootte als Voorschoten on mogelijk een volledig takenpak ket kan verzorgen. Dit besef heeft geleid tot een chaos van samen- werkingsregelingen met diverse gemeenten, gewestvorming is daarom alleen al noodzakelijk. Alle leden weerlegden het be toog van de burgemeester en we zen op het vier jaar geleden ge nomen raadsbesluit en gaven de burgemeester de welgemeende raad zijn „verouderde mening" niet te spuien in de gewestraad. In nette bewoordingen werd na drukkelijk gezegd: „U bent voor zitter van de gemeenteraad en als zodanig hebt u zitting in de raad van het gewest Leiden. U kunt daar geen privé mening verkon digen, maar alleen de mening van uw gemeenteraad". De burgemeester gaf zich niet gewonnen en na zijn toezegging „er nog eens een nachtje over te slapen" ging de commissie uiteen met de zekerheid dat de burge meester morgenavond wel eens kan vergeten Voorschoten te ver tegenwoordigen in de gewestraad en ook met zekerheid dat in de besloten commissie bestuurszaken van het gewest Leiden de burge meester niet de mening van Voorschoten verteld heeft, maar i zijn privé en afwijzende gewest- I vormingsmening. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Marjolein Henriet-te dr. v. A. H. van Noort en M. T. W. van Kesteren; Adrl- tinus zn. v. P. C. Potters en J. A. Ouwehand; JoukJe Marlijn dr. v. S. A. Poi/bhuma en T. van den Hoek Osten- de; Vanesca Alexandra Virglnie Lau rence Christina dr. v. C. P. M. G-rafé en M. L. P. M. Thiélen. GEHUWD C. Rijlaarsdam en A. J. Spelt; H. A. J. de Klerk en W. J. H. Boehlee; H. W. J. Iedema en M. J. H. Houtstra. OVERLEDEN A. O. Öudshoortn (81) man; W. C. L. van Maasakker (50) man; J. C. van Sohravendljk (72) man; M. A. V. Kass- ner (81) gehuwd geweest met A. Ka- rantz; L. Sissingh (65) gehuwd ge weest met B. Bruiné; A. S. A. Faase (74) gehuwd geweest met J. N. P. Beaufort; R. Vroeljenstljn (8 mnd) dochter; C. Pullis (30) echtgen. van C. M. Kloots; P. van Houten (72) man. WASSENAAR De gemeente- Vastgesteld werd, dat de aannemer raad van Wassenaar heeft inge- I van het project over de nodige er- stemd met een gemeentelijke garan- varingen met de bouw van service- tie voor geldleningen tot een totaal J flats beschikt en dat de door het be- van f 11.100.000,- voor de bouw van een serviceflat voor bejaarden op 't terrein van het tegenwoordige Dore- stad aan de Rijksstraatweg. Twee maanden geleden, toen een garan- tieverzoek van de Stichting Zomer land voor het eerst ter tafel kwam stond de gemeenteraad wat huive rig tegenover de plannen, omdat er weinig bekend was over de stichting en over de exploitatie-opzet. Intus sen hebben enkele gesprekken met het bestuur geleid tot enkele nieu we voorwaarden voor de garantie verlening. Een van die voorwaarden is, dat in het bestuur van de stich ting twee leden van de gemeente-: raad zullen worden opgenomen. Ver der werd overeengekomen, dat als stuur overgelegde kostencijfers be trouwbaar zijn. Het bestuur is er, ge zien de tot nu toe al ontvangen aan meldingen, van overtuigd, dat alle wooneenheden direct na de opleve ring van de bouw in gebruik geno men kunnen worden. Tenslotte wa ren alle informaties over de service flat, die door de stichting in Slie- drecht is gesticht, zeer gunstig. Zoals reeds eerder werd gemeld, gaat het hier om een gebouw met 123 wooneenheden, waarvan 11 tweekamerflats en 5 driekamerflats. Het gebouw zal boven de begane grond komen o.m. de centrale keu ken, een winkel, een bankkantoor een directiekamer en de ruimte de administratie. Het gebouw bewoners van de flat uitsluitend zal zo worden gesitueerd, dat de in- zullen worden toegelaten bejaarden gang komt aan de achterzijde, aan in de leeftijd van 65 jaar en ouder, i de Raaphorstlaan. Woensdag Dijkstraat 2a Spreekuur soc. raads vrouw 10-11 uur voorm. Stadhui» Spreekuur soc. raadsvrouw, 4.30-6 uur nam. Geversstraat 65 Oegstgeest Stichting soc. voor kamerbewoners en alleen- staanden, 8-12 uur nam. Kennedy laan 11 Oegstgeest Infor- matie-ajvond. Baha'is, 8 uur nam. Nonnensteeg 3 Kon. Ned. Mij voor tuinbouw en plantkunde excursie naar Botanisch laboratorium 8 uur nam. Donderdag Breestraat 19 Soc. voor gehandicap- ten. „2-5 uur nam. Stadhuis Spreekuur soc. raadsvrouw, Zoeterwoudeesingel 21 Huize Jeruel Bandrecorderdienat Wim Malgo, uür nam. Praethuys Vrouwenkerkkoorstr. 9, Teddie Verheven over het goddelijk beginsel van Sun Myung Moon. 8 uur Morsweg 10 Spreekuur adviesraad binnenstad .8-10 uur nam. VRIJDAG Haven viswedstrijd wijkcomlré Ver. Vembraat, 6.308.30 uur nam. Breestraat 19 Soc. Twentwel voor kamerbewoners en alleenstaanden, g uur nam. Geversstraat 65 Oegstgeest Stichting soc. voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam. Kreatiëf Sentrum Breestraat 66 Ci- neclub met La Kermesse heroique 9 Gezondheidscentrum Lijtweg 7 L geest Bejaardenspreekuur, 2-4 uur na middag. Morsweg 10 Spreekuur adviesraad binnenstad, 2-5 uur nam. Zaterdag Breestraat 10 Soc. Twentwel v merbewoners en alleenstaanden, 9-| Geversstnaat 65 Oegstgeest Stlcfa. ting soc. voor kamerbewoners en alleot staanden, 8 uur nam. Schaakzolder Morsweg 114 Leid» Jeugd Schaaksocieteit, 2-5.30 uur na- middag. Bij Molen De Valk Postzegelmartrt, 2-5 uur nam. Apothekers De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door de Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, Vai Breest Smallenburg, Loevesteln 6 Lei derdorp en apotheek Oegstgeest, Wil- helml-napa-rk 8. SOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst (01710)26202 Voo» alle die In moei iljkheden verkeren bereikbaar elki werkdag van acht om nm tot «ehl maandae acht our via. Release Hulpverleningsdienst Release: Niet), we Rijn 20a tel. 24555. Maandag t/a vrijdag 2022 uur; dinsdag t/m don derdag ook 1518 uur. Gezinsverzorging Aanvragen nuip Dejaarden durig zieken en gezlnsverzorgi_„ singel 8, tel 24800 910 uur voorn, Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor grat! rechtshulp donderdag 7—9 uur nan zaterdag 9 uur voorm. 1 uur aan Adres: Leidse Volkshuls, Apotheken dijk 33. Viswedstrijd wijkcomité Ververstraat LEIDEN Het Jonge wijkcomli Ververstraat is actief en organised vrijdagavond van half zeven tot hal negen een viswedstrijd in de Havf voor boven 15-Jarigen. Men kan <M f. 1,50) inschrijven bij mevr. SilvesU Zijlstraat 11. ZOETERWOUDE Dank zij de visvereniging "Vrouwenweg" en ga ven v. de Zoeterwondse burgerij kon den 208 bejaarden genieten van hun jaarlijkse uitgaansdag. Een bedrag van bijna zesduizend gulden werd hiervoor bijeen gebracht. Hieruit kan men concluderen dat de bejaarden niets tekort gekomen zijn. Vooral het diner, dat werd ver zorgd door de dames en heren van de Hervormde gemeente en opge diend in "Ons Huis", was af. LEIDEN Bona Stars speelt derdag volgt nog een wedstrijd te- den tegen Leidse eersteklassers. Om zes uur in de Universitaire Sporthal begint de wedstrijd tegen Essor, daarna om half acht in TRK te genstander van de Stars. Zondag gaan de Leidenaars naar het Belgische Mechelen, waar tegen Maes Pils gespeeld zal worden. In die wedstrijd kan coach Kallenberg beschikken over de Amerikaan Wayne Denham, die zaterdagmor gen aankomt. Volgende week don derdag volgt ngo een wedstrijd te gen een landelijke eerste klasser, waarvan de naam nog niet bekend is. BENTHUIZEN De Partij van de Arbeid in Benthuizen woningen heeft maandagavond geschiedenis gemaakt. De vertegenwoor diger van deze partij in de gemeenteraad,, M. Seijbel, legde aan het begin van de raadsvergadering een verklaring af, waarin 'hij meedeelde dat het „onder de huidige omstandigheden voor de PvdA-vertegenwoordiging geen zin meer heeft aan de raads vergaderingen deel te nemen". Het socialistische raadslid stelde echter zijn raadszete-1 niét ter beschikking. Hij blijft lid van de gemeenteraad, maar zal niet meer deelnemen aan de vergaderingen. De aktivitaiten van de raad zal hij in de toekomst vanaf de publieke tribune volgen. aan de partij die bij de verkiezin gen in 1970 het grootst aantal rest zetels behaalde. Door lid van de raad te blijven, maar niet meer aan de beraadslagingen deel te nemen, wordt het definitieve verlies van de socialistische plaats in de gemeen teraad voorkomen. De aanleiding voor de socialisti sche vertegenwoordiging in de Benthuizer gemeenteraad om het bijltje erbij neer te gooien wordt hoofdzakelijk gevormd door een reeks gebeurtenissen rond het be stemmingsplan Zuidpolder, en de in middels beruchte kwestie over het architectenhonorarium dat het be stuur van de christelijke school bij de gemeente in rekening heeft ge bracht en dat, na jarenlange weige ring uiteindelijk toch door de ge meente moet worden betaald. In zijn verklaring ontwikkelde het socialistische raadslid ernstige be zwaren tegen „het gemanlpuleer" van de raad met het bestemmings plan Zuidpolder, dat in de raads vergadering van 29 mei werd vast- LEIDEN De firma J. van Zijp gesteld, op 12 Juni weer werd lnge- en Zonen viert op 30 augustus met I trokken en opnieuw (na wijziging) een receptie van half vier tot zes uur werd vastgesteld, en vervolgens op 5 in de verbouwde radioafdeling in de juli opnieuw een wijziging moest on- Haarlemmerstraat het vijftigjarig I dergaan, omdat het aantal door de bestaan. I woningbouwvereniging te realiseren „Over deze beslissing, weloverwo gen en doorgesproken met allen die op de PvdA-lijst voorkomen en die tezamen de zogenaamde begelei dingscommissie vormen is volledige overeenstemming. Ook het afdelings bestuur ondersteunt volledig dit be leid", aldus Seijbel. Géén van de acht op de kandida tenlijst voorkomende Benthuizers wenst de plaats van Seijbel in de sinds jaar en dag voor sensaties zor gende gemeenteraad in te nemen. Om die reden stelt Seijbel zijn raadszetel niet ter beschikking. Zou hij wel voor het raadlidmaat- schap bedanken en de volgende kan didaten weigeren zijn plaats in te nemen, dan zou de zetel van de Par tij van de Arbeid worden toegewezen VAN ZIJP 50 achttien op 24 moest I worden gebracht. Over deze gang van zaken heeft Seijbel zijn bezwa ren kenbaar gemaakt bij het college va.n Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. „Over de gang van zaken op 20 mei heb ik het college van B. en W. om juridisch advies gevraagd, doch merkwaardigerwijze nog niet gekregen. Ik heb mij over de gang van zaken inmiddels tot Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland gewend, met het verzoek een ernstig onder zoek in te stellen naar de capriolen van de raad en het college", aldus de heer Seijbel. Leugens Ernstige bezwaren opperde hij ook tegen de wijze van voorlichting die door de gemeente wordt gevolgd van zowel de burgerij als de raad. In formatie wordt volgens hem onthou den. „Ik wil en eis een juiste voor lichting", zei hij, „en wens niet af gescheept te worden met de mede deling dat de wethouder of het col lege „bezwaar heeft", tegen het ver strekken van de gevraagde gegevens. De raad en de burgerij mogen niet worden afgescheept met pertinente leugens en niet te begrijpen ver haaltjes", aldus het raadslid. „Ik hecht aan fatsoen in de poli tiek", liet Seijbel de raad weten, „en regelmatig wijs ik in onze vergade ringen op de naar mijn mening on bevredigende gang van zaken, maar deze acties hebben géén resultaat. Zou het dan toch zo zijn dat bui tenparlementaire actie nuit hebben? Het onwaarschijnlijke, ongelooflij ke, bijna onmogelijke en ongeloof waardige kan in deze raad geschie den Ik heb in het vérleden aange kondigd aan dat gemanlpuleer en aan die staaltjes van zig zag stuur manskunst niet mee te willen doen. Voor dat stuntwerk wil lk passen". Seijbel voortaan op de tribune.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2