Kansen voor Spasski DE STOEL VAN DE HEER R. FISCHER Ijax-B klopt iUgdunum p snelheid SPORT AGENDA PIE IPPIE Tototips jflfSDAG 23 AUGUSTUS 1972 SPORT PAGINA 15 REYKJAVIK Bobby Fis- cher, die voor het begin van de zeventiende partij dreigde de tweekamp te zullen staken, is ■door Efim Gelier, hoofdsecon dant van Spasski, op zijn eigen manier van repliek gediend. Fischer, die er opnieuw op aan drong de wedstrijd te verplaat- sen naar een kleinere zaal. kreeg gedaan dat de afstand tussen publiek en schakers werd ver- groot door het verwilderen van enkele rijen stoelen. Niettemin was hij daarmee niet tevreden en na enkele zetten liep hij naar scheidsrechter Lothar Schmid, onderwijl gebarend naar het publiek. De Westduitse scheids rechter begaf zich. na enkele woorden met Fischer te hebben gewisseld, naar de rand van het podium en legde zijn vinger voor de lippen. De zaal begreep het gebaar en volgde het ver zoek op. Na alle moeilijkheden die Fi scher had veroorzaakt kreeg- Lo thar Schmid gisteren een op merkelijke protestbrief van Efim Geiler in zijn handen ge drukt. Geiler stelde in zijn brief dat hij zich niet kon losmaken van de gedachte dat Fischer voor zijn overwinning andere middelen gebruikte dan die bij schaakwedstrijden gewoon zijn. Geiler vroeg om een nauwge zet onderzoek. Volgens Geiler had hij schrif telijke aanwijzingen ontvangen dat elektronische apparaten en chemische middelen in de zaal kunnen worden gebruikt om Boris Spasski te beïnvloeden. Er werd gewezen op de specia le stoel die Fischer uit de Ver enigde Staten had laten overko men en op de extra verlichting, die op verzoek van de Ameri kaanse uitdager in de zaal was aangebracht. De stoel van Fischer heeft al eerder kleine problemen ver oorzaakt. Voor het begin van de tweekamp liet de Amerikaan, die de IJslandse stoelen niet goed genoeg vond, een speciale zetel uit Amerika overvliegen. Spasski keek een paar dagen "verlekkerd" naar de zetel van Fischer, zwart bekleed, op wiel tjes, met de mogelijkheid tot schommelen en de kans om zit tend een volledige cirkel te be schrijven en vroeg na vier par tijen, of hij er misschien ook zo een zou kunnen krijgen. De or ganisatoren voldeden aan het verzoek en zorgden er voor dat er precies zo een voor de titel houder in de zaal kwam te staan. Alles leek geregeld, de stoelen waren identiek, maar toch stond Fischer erop steed9 op zijn eigen stoel plaats te ne men. Dat heeft Gelier be vreemdt en leidde tenslotte tot de brief aan Schmid, waarvan de Amerikanen, nadat hun de inhoud was bekend gemaakt, zeiden: „Dat is science fiction". "Het mag allemaal fantas tisch lijken", verklaarde Geiler "maar bepaalde factoren geven steun aan onze gedachten. Het is verbazingwekkend dat Ame rikanen in de zaal zijn aange troffen op tijdstippen dat er helemaal niet werd gespeeld, zelfs in de nachtelijke uren. Op vallend is ook het verzoek van de heer F. Cramer om Fischer steeds zijn eigen stoel te ge ven, hoewel de twee volstrekt identiek schijnen te zijn en van dezelfde fabriek komen. Ik wil ook graag opmerken dat ik de heer B. Spasski al ja ren ken en dat ik nu voor het eerst een opvallende vermin dering van zijn concentratie tij dens de partijen waarneem. Te gelijkertijd spreidt hij een ver mindering van vindingrijkheid ten toon, die ik niet geheel op rekening kan schrijven van het bijzonder sterke spel van de heer R. Fischer. In tegendeel In enkele partijen maakte de uitdager fouten. In verband met al deze pun ten heeft onze delegatie een brief aan de scheidsrechter en de organisatoren van de wed strijd overhandigd. Daarin vra gen wij dat de speelzaal en alles dat zich in de zaal bevindt nauwgezet wordt onderzocht door deskundigen. Bovendien, hebben wij gevraagd buiten staanders te verbieden zich in de buurt van het strijdtoneel te bevinden". \ik voor Collé; 2100 gulden voor gehandicapten al ie, van beide ploegen kon gister- oHedig aantreden. Lugdunum ans van der Starp en Jan terwijl bij de Amsterdam- ende namen als Heinz Schil- Amold Mühren ontbraken, .kte al zeer snel zyn plan- lelijk. Met razendsnelle aan- )EN De officiële openingswedstrijd van Lugdunums sportcomplex in de Kikkerpolder is in twee opzichten :ces geworden. In de eerste plaats de opbrengst voor het icapte kind, want organisator Joop Riethoven kon een van 2100 gulden opstrijken, die was bijeengebracht door Beschouwers. Maar ook in sportief opzicht was Lugdu- Ajax B een succes. Ajax won verdiend met 03 (doel- van Braam en Rep voor de rust en van Rep na de her- en schotelde het publiek vooral in de eerste periode er aantrekkelijke partij voetbal voor. vallen werd Lugdunum onder druk gezet en alleen spits Gijs Collé ver dedigde niet mee. Hy probeerde in z'n eentje om tot een tegenaanval te komen. Hij kreeg daartoe voor de rust nauwelijks de kans, want de op volle toeren draaiende Ajax-machine was in zijn aanvalshonger niet te stuiten. Na tien minuten viel het eerste doelpunt. Gerrie Kleton trok scherp voor en Bram Braam kopte hard langs ex-Gouda-doelman De Wit: 0—1. De aanvalsgolf duurde voort en de Ajax-voorwaartsen dwongen De Wit. die na de rust in de aanval zou snelen, tot verscheidene goede red dingen. Dat het in die fase iet 3 of 4—0 werd, was louter te danken aan het zomeravondvoetbal van Ajax, dat kennelijk alleen mooie doelpunten wilde maken. Toch werd het nog 20, toen Johnnie Rep profiteerde van een fout van de vermoeide Lugdu num-verdediging en 'beheerst scoorde. De tweede helft gaf een duidelijk beter Lugdunum te zien. De verde diging was goed georganiseerd en de aanvallen liepen veel vlotter dan voor de rust. Volgens de jury, bestaande uit Barry Hulshoff en Gerrie Müh ren, die een kostuum mocht weg geven was Gijs Collé de beste Lugdu mteam naar npisch p verhuisd In afgebrokenli de partij Betaald Voetbal EREDIVISIE Sparta-FC Utrecht Excelsior-MW FC Den Haag-AZ '67 FC Den Bosch-Haarlem FC Twente-FC Amsterdam Ajax-Go Ahead Eagles Telstar-PSV NAC-NEC FC Groningen-Feyenoord EERSTE DIVISIE Heerenveen-PEC Zwolle Vitesse-Veendam FC Dordrecht-Willem II HVC-Volewijckers Eindhoven-Fortuna VI Helmond Sport-Heracles SW-Roda JC Fortuna SC-De Graafschap FC VW-Wageningen Volendam-SC Cambuur B-elftallen SC Cambuur-FC Den Haag NEC-Feyenoord FC Utrecht-Volendam PSV-Telstar Haarlem-Ajax AZ '67-FC Twente Sparta-FC Dordrecht Zaterdagvoetbal EERSTE KLASSE A Amstelveen DOTO VIERDE KLASSE A HVO Naaldwijk Regionale jeugd Barry Hulshoff en Gerrie Mühren verrichten de aftrap voor LugdunumAjax B. KRAIBURG In het tus- ssen verscholen Wald Krai- op zo'n zeventig kilometer van München heeft de e ploeg tijdens een zes- iiningskamp de laatste hand m de Olympische voor be- wemmend Nederland ont- voortreffelijkheden van het ormalig oefenterrein van de eermacht ontstane neder- >rig jaar tijdens de landen- West Duitsland-Nederland- ittannië. vrijheid van de bevolking gelijkheden van het hyper - „Waldbad" waren zo groot, vanzelf de gedachte ont- r terug te komen. Dat is Tot ieders tevreden - ch Nico van Dam somde de voordelen nog eens op: trainingsgelegenheid voedsel als thuis, onge- nachtrust en bevorde- de ploeggeest, voor zover i individuele tak van sport Vanmorgen heeft de i intrek in het Olympisch imen. Er resteren dan nog 1 voor het begin van de illing van wie er precies tettes zwemt, is nog niet van Dam hoopt maan- Olympische zwembad een te kunnen organiseren Segaar, Atie Radersma Elzerman om vast te stel- vierde zwemster wordt de 4x100 meter vrije slag Ook in de wisselslag-ploeg de vrijeslag-ploeg van de nog wijzigingen moge- rust vervanger van De Wit), Collé en Van Egmond. Collé als spits had het het moeilijkst en dat heeft de door slag gegeven." Die keuze was terecht, want Collé bleef negentig minuten lang bewegen, was altijd aanspeel baar, maar moest vaak zyn meerdere erkennen in twee of drie AJacieden. Johnnie Rep zorgde een kwartier voor tyd nog voor 3—0, na een in drukwekkende solo. Lugdunum: De Wit (Dubbelde- man)Rijneveld, Van Delft, Van Eg- mond, Oppelaar (vervangen door de reeds uitgevallen De Rooi; De Roo (De Cler), Redel, De Klerk; Richard nummer. Barry later: „Wy hebben j van Gelder (De Wit), Collé en getwijfeld tussen Dubbeldeman (na Schildhuizen. (Foto Jan Holvast) MILITARY- EQUIPE GEDUPEERD MÜNCHEN Mowgli stond er gelaten bij. De zevenjarige Ierse ruin liet zich behandelen aan het ge blesseerde linker voorbeen. Dagen lang reeds wordt een ultra-shell be handeling op hem toegepast om de oude blessure, die zich tijdens de training in het hippisch centrum Riem voor de Olympische military weer openbaarde, te genezen. "Wij kunnen Mowgli voor deze military wel afschrijven. De behandeling helpt wel, maar nu het paard bo vendien niet kan trainen, zal het on verantwoord zijn hem aan deze zwa re krachtproef bloot te stellen. Mis schien is Mowgli over vier weken weer goed ter been. maar volgende week zal hij niet kunnen starten". Het waren de woorden van een gedesillusioneerde chef d'equipe, de heer Platenkamp, die een van zijn beste paarden in de equipe op stal zal moeten laten staan. Daan Nan- ning, de gedupeerde 23-jarige ruiter uit het Overijsselse Hessum, heeft weliswaar nog een paard in de prachtig geoutilleerde stallen in Riem staan, de twaalfjarige in Ne derland gefokte halfbloed Lorito, 'n vos-ruin, maar het is nog niet zeker of deze combinatie in de military zal uitkomen. Een beslissing over wie de "vaste keus" Nanning-Mow- gli zal vervangen, is nog niet geno men. Trouwens, bij het vertrek uit Nederland was de Nederlandse equipe, die zal starten, ook nog niet bekend. KOERSEN IN HILVERSUM z(jn: Dahlia-prijs (le afd.): 1. Kora prin cess (J. van Dooyeweerd) (1.26.8); 2. Jolly neet, 3. Karei Volann. Toto w. 3.00, pl. 1.40. 2.00, 1.30 kop. 11.10, trio 96.40. Margrietprijs: 1. Jamaica Boy (P. Heynen (1.25.0;, 2. Inspirit 3. Inorina N. Toto w. 2,10, pl. 1.50. 2.30, 2.50. kop. 13.40. Ranonkel] Hof) (1.26.E N. Toto w. 8.60, pl. 2.60, 1.30 6.00. kop 8.10, trio 821.60. Dahlia-prijs (2e afd.): 1. Jollth D'Aster (G. Reemst) (1.25.3). 2. Kid 8.10. Helenlumprijs: 1. Hornblower (B. de Vries) (1.25.1), 2. Hazleton B. 3. Eros Kinlev. Toto w. 5.50, pl. 1.60. 1.40, 1.20, kop. 8.- trio 60.50. Sprint'ersprijs: 1. Karin (J. Hen- drlkx) (1.20.7). 2. King Westlandia. 3. Karin von Hovi. Toto w. 5.50, pl. 1:50, 3.300, kop. 5.70. Altheaprijs: 1. Ingrid Hollandia (D. Bolwijn) (1.23.-). Goede Vrydag. 3. Ivan Hollandia. Toto w. 2.70. pl. 4.10, 3.10, 1.40. kop. 8.10, trio 1194,-. Margrietprijs (2e afd.): 1. Igaan (P. Zandit) (1.23,4), 2. Jacob D. 3. Kom- tesse D. Toto W. 2.80, pl. 1.40. 1.70, 1.90. kop. 5.40. Rudbeckiaprijs: 1. Inn Sprookjeshof (W. Hauber) 1.24.3). 2. Joyce, 3. Jacco Buitenzorg. Toto w. 5.40, pl 12,-, 2.90, 1.60. ko. 4.10. trio 146.10. Salvlaprys: 1. Joop Hollandia (W. Geersen Jr) (1.25.-), 2. ülustre Nac, 3. Iris Way. Toto w. 4.10. pl. 2.10, 1.90, kop. 10.-. Totalisatofomzet: 366.595,-. REYKJAVIK De zeventiende matchpartij tussen wereldkam pioen Boris Spasski en uitdager Robert Fischer is. na 40 zetten afgebroken. Misschien heeft Spasski winstkansen. Het duel wordt vanavond voortgezet. Voor het eerst in de tweekamp kwam een glaszuivere Pirc-ver- dediging op het bord. Men kan er dan vrijwel altijd op rekenen, dat het spel een agressief karakter krijgt. Het was Spasski, die met een tot nog toe onbekend pionof fer het initiatief aan zich trok. Er ontstonden moeilijk te taxeren complicaties, die tenslotte resul teerden in een kwaliteitswinst voor de titelhouder, met voor zwart als compensatie een pion °n een sterke centrale stelling. Wit: B. Spasski (Rusland) Zwart: R. Fischer (Ver. Staten) Pirc-vierpionnenspel 1. e2-e4 d7-d6 2. d2-d4 g-7-gö 3. Pbl-c3 Pg8-f6 4. f2-f4 Lf8-g7 5. Pgl-f3 c7-c5 Deze opening verraste vriend en vij and in Reykjavik. De Pirc-verdedi- ging leidt veelal tot scherp spel. Se dert zo'n 15 jaar wordt er intens mee geexperimenteerd. Zwarts laatste zet is ambitieus, ofschoon actief spel tegen d4 de strategische richtlijn voor zwart is. Wits streven is op ko- ningsaanval gericht, waarbij de op mars e5, een rol kan spelen, Het aantasten van d4 in een pril stadium, werkt dit plan tegen. 6. d4xc5 Bekend is hier 6. Lb5t, Ld7 (na Pbd5: 9. ef7:t, Kd7 10. Pb5:. Direct voordeel behalen blijft echter een probleem voor wit. De tekstzet is het kansrijkst, of schoon 6. e4 Pfd7 7. Lc4/0-0 8. e6/., Pb6 9. ef7:t, Kh8 10. h4, voor wit nuttige spanningen oproept (Velimirovic-Rajkowitsj, Skopje '71). 6Dd8-a5 7. Lfl-d3 In een partij Saitsjev-Karasev, Ri ga '70, volgde 7. Dd3, Dc5: 8. Le3, Da5 9. Pd2, Pc6 10. Pc4, Dc7 11. Pb5, Db8 12. Pbd6:t/„ met kansrijke aan val. 7Da5xc5 8. Ddl-e2 0-0 9. Lcl-e3 Dc5-a5 Veelal wordt hier ook 9. Dc7 gedaan, bijvoorbeeld 10. 0-0, Pbd7 11. h3, a6 12. a4, b6 13. Df2, Lb7 14. Dh4, Pc5 15. f5. Tal-Gufeld '70. met kansen voor wit. 10. 0-0 Lc8-g4 deze Amerikaan op het bord gebracht heeft 10Pbd7 ingevoerd. De tekstzet maakt de ruil op f3 mo gelijk, een manoeuvre die wit even tueel door h3, tevens g4 voorbe reid wel had willen verhinderen. 11. Tal-dl Pb8-c6 12. Lb3-c4 De inleiding tot een pionoffer, dat wit aanvalskansen verschaft. Zwarts normale tegenspel, dat ligt in zetten als Tab8, Tfc8 enb5 wordt er door verstoord. 12Pf6-h5 13. Lc4-b3 Lg7xc3 14. b2xc3 Da5xc3 Een felle ontwikkeling Wit heeft een uitermate actieve stukkenopstel- ling bewerkstelligd terwijl zwart tevens de belangrijke koningsloper heeft geïnvesteerd. 15. f4-f5 Alternatief Een alternatief is 15. e5, met even eens moeilyke complicaties. Men zie bijvoorbeeld: 15. e5, De5: 16. Fe5:, en nu is 16Pe5: niet goed wegens 17. Ld4, terwijl 16De5: 17. Pe5:, Le2: 18. Tf7:, voor zwart gevaarlijk lijkt. Evenwel, 18Tf7: blijkt het onheil goedddeels te keren. Het thans ontstane type aanvalsstelling is ui teraard bekend. Wits voordeel ligt in een spoedig Lh6., zwart zal naar be zetting van e5 streven. 15Ph5-f6 16. h2-h3 Lg4xf3 17. De2xf3 Pc6-a5 Gaat de gevaarlijke loper op b3 verwijderen. Na het voor de hand liggende 17Pe5 18. Df4, is 18. Ph5 niet effectief, daar dan 19 Df2, tot een geweldige aanvalsstel ling leidt. 18. Tdl-d3 Dc5-c7 19. Le3-h6 Pa5xb3 20. c2xb3 Indien 20. Lf8:. dan vermoedelijk 20Pc5 21. Le7: De7: 22. Fg6:, Hg8: 23. Df6:. Df6: 24. Tf6:. Pd3: 25. Cd3:, Tc8 met ongeveer gelijke stand. 20Dc7-c5t 21. Kgl-hl Dc5-e5 22. Lh6xf8 Ta8xf8 Voorbereid? Vermoedelijk voorbereid. Gewoon lijk wordt voortgezet met 10 Pc6, zoals in een duel Rubinetti- Suttles (een kenner van dit systeem) 11. Khl(of 11. h3) 11 Ld7 12. Tadl, Tac8 13. a3, Dh5 14. h3, en wit heeft ruimtelijk voordeel. Ben- ko, die met zwart deze speelwijze eveneens praktizeert de gehele variant werd al eens door Ree tegen UJEETdE Z£K£(? PCvT JE" \JOO& I M'J OB DUURSTE KIÉKKAST N» 6&soa\r Heer? IK DPUK OP 1 'r KMOPJE ik: woc*? tseew *CUê<-Kt/tC Sf MISSCH/ênJ zrrae 4 RIÜ-IPJÊ IW, MeM^ee v SMA KE-LOOS- VtT&*l MC6 WÊL £FFE I DUBEW.. 'S KÜKSAJ OF £(2 AG '/O BASJAA/OTJÊ T£ fcÖOP \SJ Cricket HOOFDKLASSE HOC I ACC; VRA HCC II. Leiden komende winter centrum indooratletiek LEIDEN De kans is zeer groot dat Leiden de komende winter uit groeit tot centrum van de Neder landse indoor-atletiek. De KNAU is namelijk van plan de twee Jaar ge leden aangekochte demontabele in- doorbaan gedurende de maanden januari en februari permanent in Leiden op te slaan. Op deze wijze wil de KNAU de hoge vervoerskos ten vermijden die aan het "zeulen" met de baan van plaats naar plaats, zoals voorgaande Jaren gebeurde, zijn verbonden. Omdat met het oog op de in maart '73 in het Rotter damse Ahoy-Sportpaleis te houden Europese kampioenschappen start gelegenheid moet worden gecreëerd voor de vaderlandse atletes en atle ten zouden in januari en februari in de Groenoordhal vier wedstrijden moeten plaatsvinden. De vierde wedstrijd wil men dan tot Neder landse kampioenschappen "verhef fen". De voorkeur van de KNAU voor Leiden heeft twee redenen. Ten eerste leent de Groenoordhal zich uitstekend voor Indooratletiek en in de tweede plaats zijn de vori ge wedstrijden in Leiden, in tegen stelling tot die in andere plaatsen, re delijk succesvol verlopen. Voetbal De uitslagen van de gisteren in de eerste divisie van de Engelse Voetbalbond gespeelde wed strijden zijn: Coventry City-Arsenal 1—1. Everton-Crystal Palace 1—1: Wolverhampton Wanderers- West Ham United 30. Judo Op het congres van de Internationale Judo Federatie in München is gisteren besloten de we reldkampioenschappen 1975 te hou den in Wenen. Madrid kreeg evenveel stemmen als de Oostenrijkse hoofd stad, die evenwel toch werd gekozen, omdat president Charles Palmer GB aan Wenen de voorkeur gaf. Wel zul- len in Madrid de Europese kam pioenschappen 1973 worden ge houden. De wereldkampioenschappen Op 26Tc2 volgt 27. eö, Pd5 I zijn volgend jaar in Lausanne. Ed6: Pe3: 29. De7:, Tc8 30. Td4./. Het slaan met de koning komt nauwelyks in aanmerking. Wit ruüt op g6 en de druk tegen f7 speelt een grote rol. 23. Td3-e3 Tf8-c8 24. f5xg6 h7xg6 25. Df3-f4 De5xf4 26. Tflxf4 Pe6-d7 27. Tf4-f2 Pd7-e5 Het eindspel dat thans op het bord is gekomen, biedt wit winstkansen, zij het, dat het technische vraagstuk voorlopig moeilijk zal zijn. Zwarts paard staat dominerend en de c-lijn is nog in handen van zwart. 28. Khl-h2 Tc8-cl 29. Te3-e2 Pe5-c6 30. Te2-c2 Tcl-el 31. Tf2-e2 Tel-al Toren Deze stelling verandert in de nu volgende zetten principieel niet. Zwart heeft de c-iyn gesloten en zijn toren geactiveerd. Zou wit een dezer elementen kunnen aantasten dan heeft hij grote winstkansen. 32. Kh2-g3 Kg8-g7 33. Tc2-d2 Tal-fl 34. Te2-f2 Tfl-el 35. Tf2-e2 Tel-fl 36. Te2-e3 a7-a6 Deze zet zou in het vervolg wel eens betekenis kunen krijgen. Wil wit namelijk de c-lijn veroveren door verdrijving van het paard dan is de opmars van de b-pion noodzake lijk. 37. Te3-c3 Tfl-el 38. Tc3-o4 Tel-fl 39. Td2-c2 Tfl-al 40. Tc2-f2 Tal-el Afgebroken. Sparta-Utrecht 1 1 Excelsior-MW 1 I Den Bosch-Haarlem 1 B Twente-Amsterdam 1 Telstar-PSV 1 1 NAC-NEC Groning.-Feyenoord 1 Vitesse-Veendam l H V C-V ol e wy cker s 1 1 Helm. Sp.-Heracles 1 SW-Roda JC I a Fort. SC-Graafschap a i Volendam-Cambuur BI i

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15