NOG ALTIJD HANGT BOYCOT BOVEN SPELEN Verwijdering Rhodesie geeist Brand gesticht in Amsterdam vandaag Politie op spoor enorme smokkel van sigaretten éw Hanoi ontkent voortgang overleg in Parijs roog weer IEIDSCH éH DAGBLAD CHICHESTERS GEZONDHEID ACHTERUIT Luguber Klein Duimpjes-spoor Drs. v. Son uit Kamer Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 No. 33791 mDAGBLAD pecteur: G. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 pofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 25,90 per kwartaal (postabonnementen t 28,30)f 8,76 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Na bezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat 18 uur) MIAMI BEACH (AFP, Rtr) De conferentie van Parijs over is nagenoeg op een dood int beland. Dit is het gevoel vandaag in de Noordvietna- pers tot uitdrukking komt. ontkent er officieel Amerikaan- berichten mee dat de situatie Vietnam zich zodanig ontwik- It dat men mag hopen dat het voor het einde van het ir door onderhandelingen kan rden beëindigd. berichten waren vooral geïn- reerd door de Amerikaanse mi- ter van Buitenlandse Zaken, Rogers. loemde in een interview giste- vier redenen voor zijn verwach- dat Noord-Vietnam tot een bereid is: t huidige Noord Vietnamese of- heeft geen succes gehad. Amerikaanse bombardementen militaire doelen in Noord-Viet- q en het leggen van mijnen de Noordvietnamese havens ft wel succes gehad. t Noordvietnamese volk is tot besef gekomen dat de oorlog hopeloze zaak is. internationale gemeenschap verstandig president Nixon te van de Noordvietnamese munistische partij, Nhan schreef vandaag dat pre Nixon met het oog op zijn erkiezing de Amerikaanse kie- die tegen de oorlog in Indo- a is, met dergelijke berichten slaap probeert te sussen", zijn raadsman dr. Kissinger i hot naar haar", te sturen, al- Nhan Dan, „willen de man in Witte Huis en zijn staf de in- vestigen dat het overleg in |s evolueert", echter is het geen opgeschoten door de koppi- De Rhodesische zwemmer Agbamu (specialist 4 x 100 m wis selslag) trekt zich kennelijk niet zoveel aan van de moeilijk heden rond de afvaardiging van zijn land naar de Olympische Spelen. Hij is graag bereid zwierig te poseren als hij een be kertje Ceyionese thee accepteert van charmante jongedames. lilt verwacht van vanavond irgenavond: zonnige perioden de meeste plaatsen droog Matige tot vrij krachtige ussen noord en west. Mini- iemperaturen van 14 graden e tot ongeveer 9 graden in maxima morgen :ks 19 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur), 5.37 uur; onder: 19.47 uur. >p: 19.04 uur; onder; 3.49 uur. iter te Katwijk te 2.05 uur en laagwater te 10.21 en 22.39 AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie ijs er nagenoeg ze ker van dat twee branden, die in de nacht van zaterdag op zondag in de binnenstad hebben gewoed, zijn aan gestoken. In het uitgebrande ge bouw van de gereformeerde gemeen te aan de Looiersgracht, zijn op vier plaatsen brandhaarden ontdekt. In het pand van een op de Lijnbaans- Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 6 sept. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee ires: aats: ronummer: zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 4, Leiden. gracht (vlakbij de Looiersgracht) ge vestigde drukkerij ontstond ruim een uur na de eerste brand ook brand. Hier trof de politie in petroleum ge drenkte stukken papier aan. Bij de drukkerij waren de ruiten van een voor- en achterdeur gebro ken. Voorts was een brandkast open gemaakt en diverse kasten overhoop gehaald. Van diefstal is echter in eerste aanleg niets gebleken. Om trent de omvang van de schade van deze brand was zondagavond nog niets bekend. De schade aan inboe del bij de niet verzekerde gerefor meerde gemeente werd geschat op bijna 10 mille. Bij beide branden houdt de politie er rekening mee, dat inbrekers actief zijn geweest. PLYMOUTH (AP) De gezond heidstoestand van de vermaarde zee zeiler Sir Francis Chichester gaat achteruit. Men heeft hem bloedtrans fusies moeten'geven. Chichester, 71 Jaar oud, moest zijn deelneming aan de grote Atlantische race voor solo zeilers onlangs afbreken en ligt al geruime tijd in het marinehospitaal te Plymouth. Hij heeft een kanker gezwel b(j het ruggemergkanaal en Ujdt veel pyn. MUNCHEN De eerste zwarte atleten keren vandaag München de rug toe. De Ethiopiërs vertrouwen er niet op, dat het Internationaal Olympisch Comité (IOC) op het laatste moment nog een oplossing vindt voor de kwestie- Rhodesië, en ze boekten daarom zestig plaatsen in het vliegtuig naar Addis Abeba. De crisis rond de Spelen is hiermee in een nieuw stadium gekomen: tot nu toe was het gebleven bij dreigementen. Willi Daume, de voorzitter van het Duitse organisatiecomié sprak gistermiddag al van „een tragedie". Hij zei geen uitweg meer te zien. Het IOC heeft nog steeds geen na dere uitspraak gedaan over Rhode- sië's deelneming. Ook vandaag ver gadert het comité. Zestien landen en een deel van de Amerikaanse ploeg hebben reeds be sloten niet aan de Spelen deel te nemen als Rhodesië het recht be houdt om mee te doen. Een aantal atleten voegde dit weekeJnde de daad bij het woord door in KemD- ten niet aan de start te verschij nen. In deze plaats op honderd ki lometer van München werden voor-Olympische wedstrijden gehou den. waaraan ook atleten uit Rho desië deelnamen. De moeilijkheden begonnen toen I deelnemers uit Kenia weigerden in een bus naar Kempten te stappen waarin Rhodesiërs zaten. De atleten eisten vervolgens een startverboa voor de deelnemers uit de vroegere Britse kolonie. Premier Sedney van Suriname heert in een regeringsuitzending ver klaard. dat het Surinaamse Olym pisch Comité „geheel in de geest van de regering" handelt, als het besluit de Spelen te boycotten. De beslissing liet hij aan het SOC over. Wel zei hij, dat „wij als ge- j kleurd volk moeten protesteren te gen de onderdrukking van een ge kleurd volk". i Vanmorgen zyn nog eens 86 Neder landse deelnemers en officials van Schiphol naar München gereisd. Vorige week waren al de eerste Ne derlanders vertrokken. De laatste zes van de in totaal 146 deelnemers en 60 begeleiders zullen later op ei gen gelegenheid naar de Spelen gaan. RESOLUTIE De nationale Olympische comité's van de Afrikaanse landen eisen de verwydering van de afvaardiging van Rhodesië. Zy zeggen, dat tot op heden het bewys niet is geleverd dat Groot Brittannië paspoorten heeft uitgege ven aan de leden van de Zuidrhode- sische afvaardiging. En dat moet ge zien de resolutie, die werd aangeno men op het congres van het IOC vorig jaar september in Luxemburg. Deze omvatte de volgende punten: 1. Zuid Rhodesië stemt toe deel te nemen aan de Spelen als een Britse kolonie, dat wü zeggen op dezelfde voorwaarden als by de Spelen in 1964 in Tokio. 2. Zuid Rhodesië zal uitkomen onder dezelfde vlag als in 1964, dat wil zeggen de "Union Jack" met het em bleem van Zuid Rhodesië op een blauw veld. 3. Het Engelse volkslied "God save the Queen" zal ook gebruikt worden als het volkslied van Zuid Rhodesië. 4. Als nationaliteit op de identiteits kaart zal worden ingevuld "Brits on derdaan". 5. A very Brundage heeft Willy Dau me telefonisch verzekerd dat de na tionaliteit zal worden gecontroleerd door het Internationale Olympische Comité of de internationale federa ties, of door het organisatie - comité aan de hand van een officieel docu ment. De Afrikaanse landen zeggen nu, dat Rhodesië deze voorwaarden heeft geschonden. B.v. door die paspoorten en door het gebruik van het woord Rhodesië in plaats van Zuid-Rho- desië. Aanvoerder Pastoriza van CIA Independiente zat gistermiddag op de tribune van het Olympisch Stadion om Ajax te bestu deren' in de wedstrijd tegen FC Amsterdam. Pastoriza werd er niet veel wijzer van, was van het spel van de niet draaien de Ajaeieden ook niet onmiddellijk 'kapof, maar zei beleefd: „Van de tv kennen wij ook een ander Ajax en tenslotte heeft topploeg wel eens een slechte dag. 18 PAGINA'S De Leidse zangeres Natasja (foto links) is in de wolken. Samen met haar verloofde Emile, sinds kort ook Leidenaar, veroverde zij de eerste plaats in het AVRO-televi- sie-programma „Nieuwe Oogst", waarvan de finale zaterdagavond werd uitgezonden. Directe „winst": een bandrecorder, een optreden zondag meteen in het radioprogramma „Muzikaal ont haal" en meedoen aan een fes tival in Palermo. PAGINA LEIDEN Veel „nieuwe" studenten geïnteJ- resseerd in kunst. PAGINA 5 Ajax won met 12. Feyenoord kwam met een 40 zege bij FC Utrecht royaler uit de eredivisie bus, waarin gisteravond nogal wat teleurgestelde voetballers za ten. Zoals Sparta, dat by Excel sior onderuit ging, FC Twente, dat zeer verrassend by Haarlem met 40 klop kreeg en FC Den Haag, dat evenmin aan een 41 nederlaag by MW zal hebben ge dacht. En natuurlijk nog veel meer sport. Ook uit de regio. PAGINA'S 7-12 Het blijft mysterieus in Marokko. PAGINA 13 LEIDEN Een 29-Jarige Leide naar heeft vannacht een wat lugu ber Klein-DulmpJes-spoor gemaakt van de Morsstraat naar de Wasse- naarseweg. HIJ maakte een bloed spoor, waardoor de politie hem' kon opsporen. De politie was gealar meerd voor het inslaan van een si garettenautomaat. De man deed dat met de blote hand en liep daar bij een flinke wond op. Kennelijk is hij zó geschrokken, dat hij er van door ging zonder iets mee te nemen. De politie vond de man drie kwar tier later op de Wassenaarseweg en liet de EHD eerst de wond verzor gen voordat de man bij wijze van spreken de handboeien omkreeg. Hij ging n.l. mee naar het bureau voor onderzoek. DEN HAAG Met de arrestatie van een 49-jarige Haagse koopman hoopt de politie op het spoor te zyi gekomen van een -miljoenen smokkel van sigaretten, die enkele maanden geleden in Antwerpen werd ontdekt. De politie kon de koopman arreste ren, nadat een sigarenwinkelier ont dekte dat hij bij een supermarkt in de Vruchtenbuurt sigaretten kon kopen van het merk Kent voor 1,25 per pakje, ruim beneden zijn eigen inkoopprijs. Bij onderzoek bleken deze sigaretten ongebande- rolleerd. Na verhoor kwam de poli tie terecht bij de koopman. De filiaalhouder verklaarde de siga retten van de koopman te hebben gekocht. Volgens de Haagse politie zou de man te goeder trouw hebben gehandeld. De koopman heeft nog een aantal andere filiaalhouders van supermarkten en sigarenhande laren bezocht. In totaal zou hij een partij van 60.000 sigaretten in zijn bezit hebben gehad en doorver kocht. Onmiddellijk na zijn arrestatie werd al verband gelegd met 1e mil- Joenensmokkelpartij in An t werpen Men houdt er rekening mee dat de koopman heler is van aeze Dartij Daarom ook is hij op transport ge steld naar Breda, waar de politie de zaak centraal in handen heeft. DEN HAAG (ANP) Het KVP- tweede-kamerlid L. J. M. van Son stelt zich bij de komende verkiezin gen niet herkiesbaar voor een ka merzetel. Hij heeft het besluit ge nomen omdat hij het niet eens is met de werkwijze van de Tweede Kamer en de gang van zaken in zyn eigen partij. Drs. Van Son, staatssecretaris van Economische Zaken in het kabinet- De Jong heeft op zichzelf geen be zwaar tegen samenwerking van zijn partij met de PvdA. "Maar met de wijze waarop nu de samenwerking wordt nagestreefd kan ik mij in het geheel niet verenigen", zei hij va- daag. De heer Van Son toonde zich verder teleurgesteld over het tem po van de eenwording van de con fessionele partijen. "Al drie Jaar ge leden had één christen-democrati sche partij een feit kunnen zijn", aldus drs. Van Son. teuws- Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: In de Spaansche stad Pampeluna hebben vecht partijen plaats gehad. Ter wijl de muziek ter gelegen heid van stieren gevechten eene hijmne uitvoerde, flo ten de Carlisten en applau disseerden de liberalen. De burgemeester wilde toen tusschenbeide komen, maar ontving een slag met een stok. Een of twee dagen later werden op straat zeven geweerschoten op hem ge lost, zonder dat hij echter door een daarvan getroffen werd. (Adv.) Voor de lieve jeugd: D. F. van Heijst, het ijzer sterke prentenboek, voor Hollandsche Jongens en Meisjes. Met groote geli- tographeerde en gekleurde platen. In net kartonnen band f130; Leven en Be drijf van Daniël Dom, ge naamd Domme Daan, Een beraamd verhaal voor de Jeugd, Tweede druk. Met gekleurde platen f 0.70. Vandaag vijftig jaar geleden stond in de krant: Een felle brand in Rot terdam heeft de groote zaal van het feestgebouw in de Oranjeboomstraat verwoest. Tal van omringende huizen zijn eveneens uitgebrand, waardoor vijftieigezinnen dakloos zijn geworden. De burgemeester heeft toege zegd, dat zij zoo spoedig mo gelijk geholpen zullen wor den. Volgens berichten uit Tokio is in de Chiv provincie Hunnan doe '°r, iongsten burgeroorlog hon gersnood uitgebroken, waar door reeds duizenden zijn omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1