cGovern geen zorg voor artij van ïxon Nog steeds twijfel over ware gebeurtenissen in Marokko Oeganda jaagt nu alle Aziaten het land uit )NVENTIE IN DE SCHADUW VAN 1976 Stad bij Moskou bedreigd Arbeid in de Engelse havens overal hervat Ontsnapte Kroaten gepakt ALTMANN: IK BEN BARBIE Japanse kunstmaan IDAS 21 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND (Door onze correspondent) IAMI De Republikeinse partijconventie, die vanavond it, staat minder in het teken van president Richard as herbenoeming, dan wel in de schaduw die door de ende conventie van 1976 vooruit wordt geworpen. Op pel staat de toekomstige samenstelling van de partij en mee de ambities van Republikeinse politici, die achter i rhermen al staan te dringen om president Nixon op te de bars en hotelgangen gaan sprekken dan ook voorname- per de toekomstige partij- ydrager en nauwelijks over aventie, waarvoor men veelal ilandse vakanties heeft afge- naar Miami is gekomen lé-Vliegtuigen en Jachten. De genoemd worden, stem- overeen met de uitslag van plnie-onderzoek van het dag- liami Herald, waarbij 36 pro- ondervraagde gedele- n de voorkeur gaf aan vice- ent Spiro Agnew, 17 procent Se oer-conservatieve gouver- n san Californië, Ronald Rea- procent aan de Democraat ;onnally (de voormalige mi- van Financiën, die zich aar maakt aan president Ni- en 8 procent aan de nog jon- ator Charles Percy van Illi- L. Leffelaar -percentages tonen ook aan, huidige partijconveentie een gend conservatieve inslag 44 procent van de afgevaar- noemt zich "gematigd con- if, tegen 10 procent "gema- eraal". In de debatten over comstige samenstelling van tjj werden de liberalen dan een comfortabele meerder- ïslagen, waardoor het voor st de kleine staten hebben samenstelling van de con- werd gehandhaafd (de grote zjjn doorgaans liberaler). >rming" genstelling tot de hervor- die het Democratische par es een maand geleden door is de enige "hervorming", Republikeinen zich aan ge- hebben, de vermeerdering et aantal vrouwelijke afge- iden. Van de 1348 Republi- gedelegeerden zijn er 469 n, ongeveer 35 procent (te gen 38 procent bij de Democraten). Alleen op dat punt lopen de Repu blikeinen en Democraten niet ver uiteen, maar de overige verschillen in samenstelling geven een scherper beeld. Slechts 3,1 procent van de Republikeinse afgevaardigden is zwart (15 procent bij de Democra ten). niet meer dan 7,3 procent is jonger dan 30 jaar (Democraten 27 procent), iets meer dan 67 pro cent van de Republikeinen woont voor het eerst een party conventie by (Democraten 89 procent). Dit laatste percentage bracht by de Democraten met zich mee dat maar een klein aantal officiële functionarissen (gouverneurs, se natoren, burgemeesters) zitting had in de delegaties van de staten. Op deze conventie van de Republikei nen wemelt het. nog van stemge rechtigde topleiders. zyn dat de statistische verschil len, opmerkeiyk is ook een verge- tijking ^tussen het uiterlyk van de twee congressen. De Democraten beperkten de feestetijkheden in overeenstemming met de "nieuwe tyden" tot een minimum. By de Republikeinen zyn de ouderwets aandoende cocktal - parties, gala bals en recepties niet van de lucht. Ook avondtoiletten, smokings en Juwelen zyn nu weer "in", terwyl zy by de Democraten taboe waren. Die liepen in dasloze colberts, in opgestroopte hemdsmouwen, Jeans en fantasiekleding. Lof Het in de voorbereidende com missie opgestelde Republikeinse partyprogramma, dat vanavond waarschyniyk aan de orde zal ko- men, maar dat in werkelijkheid j voor het merendeel door het Witte Huis werd geformuleerd, vervat de lof voor president Nixons beleid in ongehoord scherpe aanvallen op de ideeën en voorstellen van senator George McGovern, zonder hem echter by name te noemen. Al in de inleiding van het docu ment wordt gezegd: "Dit jaar is de keus tussen de gematigde doelstel lingen, die historisch door beide grote party en werden nagestreefd, Het waar de Republikeinen gaan vergaderen in Miami staat permanent onder bewaking. Senator McGovern heeft in zyn campagne de oorlog tot nog toe min of meer centraal gesteld. Met de recente uitspraak van mi nister van Buitenlandse Zaken William Rogers, dat er nog voor het eind van dit jaar een oplossing zal zyn voor de oorlog in Vietnam (een uitspraak, blykbaar ingegeven door de gesprekken van dr. Kissin ger met de Noordvietnamese onder handelaars in Parijs'en met de re gering van Zuid-Vietnam in Sai gon), zou McGovern wel eens op het verkeerde paard kunnen wed den. Maar dat zyn in ieder geval de zorgen niet van de Republikeinen in Miami. Die maken zich bezorgd of hun avondtoilet op tyd terug zal zyn van de hotelstomerij, en of zy voor de juiste sjieke parties zullen worden uitgenodigd, zien op "een rustige zee, met zekere, vaste hand aan de helm". Het land beleeft zelfs een "tydperk van sti mulerende vooruitgang" met "een kwart miljard Amerikanen in brede en grotere welstand dan ooit, men- selyker dan ooit tevoren, de natie sterker en rechtvaardiger dan ooit tevoren". Volgens het laatste landetijke opi nie-onderzoek is zelfs 30 tot 40 pro cent van de ondervraagde Demo craten het met dat proza eens. Vol gens dit onderzoek kan president Nixon op hun stemmen rekenen, en bereikt daarmee een voorsprong op George McGovern van 56 tegen 28 procent in 16 voor de verkiezingen belangrijke staten. Het vorige on derzoek gaf de president 56 tegen 37 procent voor McGovern. De uitslag toonde verder aan dat de oorlog in Vietnam president Ni xon minder wordt aangerekend dan MOSKOU (Reuter, DPA) De noordelijk van Moskou gelegen stad Jaroslawl. waar een half miljoen mensen woont, heeft de noodtoestand afgekondigd in verband met hevige bos- en veenbranden die een be dreiging voor de stad vormen. Het blad „komsomolskaja Prawda" meld de gisteren dat meer dan vijfduizend mannen en vrouwen het snel langs de oever van de Wolga oprukkende vuur tot staan trachten te brengen. Iemand van de brandweer in Ja roslawl deelde telefonisch mee, dat op verscheidene plaatsen het vuur onder controle is. doch dat elders I buiten de stad het veen en de ;bpssen nog steeds in brand staan Er zijn tot dusver geen slachtoffers, i Er is ook geen melding gemaakt van schade aan de meer dan negenhon- I derd jaar oude stad. I Boven Moskou hingen zondag i rookwolken. Het was niet bekend of dit betekende dat de bos- en veen- I branden die maandenlang bij de j hoofdstad hebben gewoed weer zijn opgelaaid. Enkele dagen geleden meldden de Russische autoriteiten I dat de branden bedwongen waren.gezet, worden niet door de VN ge- Buitenlandse journalisten mogen het holpen omdat zy niet statenloos zyn. gebied niet binnen. President Amin heeft ook ge- de inflatoire landeiyke economie, en de radicale doelstellingen van uiterst links. De strijd is niet tus sen de twee grote partyen, die de Amerikanen in het verleden hebben gekend. In dit Jaar 1972 is de De mocratische party in de greep ge komen van een radicale kliek, die minachting heeft voor het verleden van onze natie en haar toekomst dreigt te vernietigen". Het document zegt verder dat wanneer de Democraten aan het bewind zouden komen, de Verenig de Staten opnieuw een nachtmerrie tegemoet gaan, waarin de fakkel van het vrye Amerika byna wordt gedoofd door een storm van geweld en protest. McGoverns voorstellen voor het beëindigen van de oorlog in Vietnam worden indirect aange vallen als verraad aan de Zuidviet- namese regering van president Thioe en een knieval voor Hanoi. Dank zy het beleid van presi dent Nixon, aldus het document, kunnen de Amerikanen nu terug- den. LONDEN (Reuter) In En geland zijn de havenarbeiders van nacht na een staking van drie we ken in alle havens weer aan het werk gegaan. De vakbond van ver voerpersoneel heeft gedreigd met maatregelen tegen enkele militante arbeiders die vakbondsafgevaardig den hebben aangevallen en pogingen hebben gedaan de staking te ver lengen. Vakbondsleider Jack Jones zei gis teravond dat de bond nog een reke ning te vereffenen heeft met de mensen die schuldig zijn aan de in cidenten na de vergadering van af gevaardigden van de arbeiders, waar op het akkoord met de werkgevers met 53 tegen 30 stemmen werd aan vaard en de staking voor beëin digd werd verklaard. Daarna zijn en kele afgevaardigden door woedende havenarbeiders geschopt en ge stompt. „Dergelijke mensen kunnen geen aanspraak maken op het lid maatschap van een vakbond", aldus Jones. De bond kan disciplinaire maatregelen opleggen als boetes, MARIESTAD (Reuter) De twee Kroaten. die vorig jaar de Joegosla vische ambassadeur in Stockholm doodschoten en vrijdag uit *n Zweed se gevangenis ontsnapten, zijn zon dagnacht door de politie aangehou den. De twee Kroaten, Miro Baresik en Andjelko Brakjovic werden door een politiepatrouille met honden ge vonden in de bossen bij Mariestad. in midden-Zweden. Ze hadden een autoongeluk gehad met een gesto len auto. De twee Kroaten zeiden lid te zyn van de rechts-nationalis- tische Oestasji-beweging, die onaf- hankelykheid voor Kroatië nastreeft. Ze zijn voor de moord op ambassa deur Rolovic tot levenslang veroor deeld. Hun ontsnapping vorige week veroorzaakte een verkoeling in de be trekkingen tussen Belgrado en Stock holm, omdat de Joegoslavische auto riteiten 't onbegrypelyk vonden dat het tweetal de gelegenheid tot ont snapping had gehad. De dertien an dere gevangenen, die tegelijkertijd uit de gevangenis in Kumla wisten te ontkomen, zyn nog niet aangehou- schorsing of uitstoting uit de vak bond. Verwacht wordt dat de voedsel voorziening in Engeland tegen het eind van de week weer normaal zijn. Tijdens de staking waren er tekor ten aan fruit en groenten en zijn de vleesprilzen gestegen. GENEVE <UPI, Reuter) De ongeveer 23.000 Aziaten, die Oegandees staatsburger zijn maar die op last van president Amin en diens regering samen met hun rasgenoten met een Brits pas poort (50.000) het land moeten verlaten zullen hulp van de Ver enigde Naties krijgen om zich el ders op de wereld te vestigen. Dit heeft Prins Safroeddin Aga Khan, de hoge commissaris voor vluch telingenhulp, volgens functiona rissen van deze VN-instelling be sloten. Zodra hun paspoorten zyn inge trokken worden deze Aziaten sta tenloos en komen zy derhalve Id aanmerking voor VN-hulp. De Azia ten met Britse nationaliteit, die in eerste instantie uit Oeganda worden dreigl de 180.000 vluchtelingen uit van de Aziatische onderwy'zers over Soedan, Roeanda en Zaire te ver- te nemen en voor de industrie zal wyderen, die door het VN-bureau men in het buitenland arbeiders voor vluchtelingenhulp in kampen trachten te werven, waren ondergebracht. De enorme ingreep in de economie De uitwijzing is in twee fasen van het land die het besluit van verdeeld. Vóór 10 november moeten president Amin betekent schynt de Aziaten van Britse nationaliteit j niet door alle leden van de Oegan- Oeganda verlaten hébben. Daarna dese regering te worden goedge- baan om de aarde gebracht. Arrestaties na ontploffing in El Al-Boeing ROME (Reuter, AFP) Twee Arabieren, Zaid Ahmed en Adman Mohammed Hasjem, zijn zaterdag avond in Rome in staat van beschul diging wegens poging tot massa moord. Dit geschiedde nadat zij door twee Britse meisjes waren herkend als personen van wie zij de platen speler hadden gekregen welke de vo rige week aanb oord van een Israë lisch El Al-vliegtuig tot ontploffing kwam. De 24-Jarige student uit Bag dad en de 29-jarige koopman uit Jordanië kunnen, als zij schuldig worden bevonden, tot 15 jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. Zou den bij de explosie één of meer do den zyn gevallen, dan zou de maxi male straf levenslang zyn geweest. De ontploffing had geen ernstige ge volgen, omdat 1de Israëliërs de baga geruimten van hun toestellen extra versterkt hebben om de gevolgen van explosies zoveel mogelijk te ke ren. LA PAZ (Reuter) De tot Boli viaan genaturaliseerde Duitser Klaus Altmann heeft toegegeven dat hij in werkelijkheid Klaus Bar bie is, zo heeft een Boliviaanse re geringswoordvoerder gisteren in La Paz bekendgemaakt. Een Boli viaanse rechtbank onderzoekt of hij in Bolivië berecht kan worden. Frankrijk heeft Bolivië om de uit levering van Barbie gevraagd om dat hij in Frankrijk bij verstek ter dood is veroordeeld wegens zijn aandeel in de martelingen en de executies van Franse verzetsstrij ders in de Tweede Wereldoorlog. Tij dens de Duitse bezetting in Frank rijk was Barbie hoofd van de Ges tapo in Lyon. De regerings woordvoerder in La Paz zei dat er geen sprake kon zyn van uitleve ring van Barbie aan Frankrijk. Er bestaat geen uitleveringsbedrag met Frankrijk en bovendien geniet Barbie als genaturaliseerd Boliviaan de bescherming van de Boliviaanse wetten. Barbie kwam in 1951 naar Bolivië en nam zes Jaar later de na tionaliteit van dat land aan. Sinds dien opereert hij als zakenman in Latijns Amerika. U CHIN OURA (AP) Japan heeft zaterdag met succes zyn vier de wetenschappelyke satelliet in een volgt het vertrek van Aziaten ale j keurd. In een toespraak beschul- de Oegandase nationaliteit hadden digde Amin hoge regeringsfunctio- aangenomen. Als reden gaf presi- j narissen ervan zich tegen zyn uit- dent Amin op. dat de Aziaten plan- wy'zingspolitiek te verzetten en „de nen hadden beraamd om sabotage- kant te kiezen van vertrekkende deden te plegen. Hy zei dat de re- j Aziaten en imperialisten", gering de overdracht van de ach- j Amin zei dat alle Oegandezen tergelaten eigendommen centraal strikt door de regering gegeven zal regelen. richtlynen moeten volgen teneinde Aangezien veel Aziaten in de in- een vlotte uitvoering van „de revo- diustrie en by het onderwijs werk- lutde" mogeiyk te maken. Er zouden zaam waren zal htm vertrek onge- I zich wel wat ongemakken voordoen, twyfeld moeiUjikheden meebrengen I maar deze zouden van korte duur Oegandese studenten krijgen van de zijn als een ieder maar wil mee- regering richtlynen om het werk I wérken. De Japanse geleerden meldden het succes van hun onderneming kort nadat de 75 kilo wegende satelliet zyn eerste baan had voltooid. De satelliet doet 2 uur en 50 minuben over een baan. De satelliet is omhooggëbracht met een Japanse viertrapsraket. De raket was 23,7 meter hoog en woog 43,52 ton. De satelliet is uitgerust met zon- nebatteryen en zal meer dan vyf maanden in een baan blijven en wetenschappelyke gegevens naar de aarde seinen. wouzü Erletta Woo-Sam had wel reden om haar 3-jarige H Mark te knuffelen. Mark was als verstekeling uit Los Ides naar Londen gevlogen. Hij had zich verborgen in het «f van 'n jumbostraalvliegtuig. Niemand was meer verrast de vader van de jongen, James Woo-Sam, die zich als gagier in hetzelfde toestel bevond. ij waren pas opgestegen toen er werd omgeroepen dat er jongetje in het toilet W08 gevonden. Ik ivas ontdaan toen Hdekte dat het mijn zoon Mark was, die enorm schreeuw- vertelde de vader. „Niemand snapt hoe hij in het vlieg- 7 is gekomen. Mijn vrouw en kinderen waren naar het '■Weid gekomen om mij uit te wuiven ffc is maar drie uur in Londen geweest voordat hij begeleid 11 twee vrzorgsters per vliegtuig naa Los Angeles terug teren. het vliegveld zei men dat Mark een of ander record moet 'ben gevestigd. Nooit kan zo'n jonge verstekeling zo ver 1 gekomen: 8.700 km. RABAT (AFP DPA, Reuter) Koning Hassan van Marokko heeft zichzelf belast met de lei ding van het ministerie van De fensie en de functies van staf chef en plv. staf-chef van de strydkrachten. Hij deelde dit be sluit zaterdag mede op een ont vangst in zijn zomerpaleis aan de commandanten van de ver schillende legeronderdelen. De koning heeft daarmee de func ties overgenomen van generaal Ouf- de minister van Defensie en stafchef, die volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken zelfmoord pleegde na de mislukte aanslag op Hassan, alsmede de post van plv. stafchef generaal Abdeslam ben Ameur. De koning hield een toespraak „over de verdrietige gebeurtenissen die Mlarokko deze week heeft mee gemaakt". Onder zyn gehoor bevon den zich Prins Moulay Abdallah, broer en persoonlijk vertegenwoordi ger van de koning, en leden van de regering. Ook Koning Hassan heeft meege deeld, dat zyn vroegere sterke man, generaal Oufkir, van plan was de macht in het land over te nemen. Dit zou gebeuren na het neerschieten van het vliegtuig van de koning, het geen op een ongeluk zou moeten tij ken. In een radiotoespraak tot zyn 15 miljoen onderdanen legde de koning voor het eerst een verklaring af over de mislukte aanslag. Hy zei dat ge neraal Oufkir van plan was een re- gentsraad met Hassans zoon kroon prins Sidi Mohammed te installeren. De samenzweerders van de lucht macht hadden het voornemen het vliegtuig van de koning neer te schie ten in zee opdat er geen spoor zou kunnen worden gevonden van de Hassan uitte scherpe kritiek op de strydkrachten. "Het buitengewone is dat deze poging het werk is geweest van personen, die steeds voorgaven onze persoon en ons land met de grootste toewy ding en trouw te dien" De naam van het leger is geschaad. De daders zullen zwaar worden ge straft. Er bestaat voor geen enkele Ma rokkaan de noodzaak zich van de macht meester te maken omdat alle functies in het land, met uitzonde;- ring van het koningschap, voor ieder een open staat. (Vermoedelyk zin speelde hy hier op mogelijkheden voor de oppositie, Red.). Hy waar schuwde dat degenen die de staat aanvallen zélf de eerste slachtoffers van hun actie zullen zyn. Koning Hassan heeft de gezag voerder van de Boeing-727 waarop vorige week in de lucht een aanslag werd gepleegd toen de koning en zyn gevolg uit Parys terugkeerden we gens diens koelbloedig optreden tot bevelhebber van de Marokkaanse luchtmacht benoemd. De vlieger, Kabbaj, zette het door kogels uit de boordwapens van aanvallende Ma- rokaaanse straaljagers zwaar bescha digde vliegtuig zonder nadelige ge volgen voor de inzittenden op het vliegveld van Rabat aan de grond. De nieuwe, 37-jarige bevelhebber volgt kolonel Lyoessi op van wie men geloofde dat hy by het komplot tegen Hassan betrokken was. Lyoessi ver scheen echter zaterdag met de ko ning in het paleis van Skirat. Hy schijnt van alle verdenkingen gezui- ver te zyn, hoewel Hassan hem trou weloosheid van een gedeelte van de luchtmacht zo kwatijk neemt dat hy hem van het bevel heeft ontheven. Rerechtgesteld De officiële Marokkaanse lezing over de zelfmoord van generaal Ouf kir, het "brein" achter de aanslag op Koning Hassan, wordt overigens met name door de Franse pers nog steeds in twyfel getrokken. Ook het Ma rokkaanse oppositieblad ".L'Opinion" bracht vanochtend in groet opmaak stukken uit het blad „Nouvel Oteer- vateur" waarin staat dat Oufkir met vier kogels uit een revolver is dood geschoten. Het Franse dagblad „Au- rore" is er zeker van dat Oufkir in de rug is geschoten. Het blad citeert een welingelichte bron in Rabat, volgens wie "er voor ons geen twyfel bestaat dat generaal Oufkir terechtgesteld is". Ook de conservatieve "Figaro" en de communistische 'Humanlté' hech ten weinig geloof aan de officiële le- zng. Volgens die officiële lezing heeft Oufkir zelfmoord gepleegd toen tot hem doordrong dat zyn rol in het komplot na de aanslag bekend was geworden en dat Koning Hassan daarvan op de hoogte was.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13