Europees initiatief" Hidden-Oosten voor overwogen P Duizend Marokkaanse militairen opgepakt ederlanders in veerboot ivallen Raketaanval op Danang GRATIS VAREN IN UW EIGEN BOOT ALLEMAAL GRATIS Jachthaven Haarsma Merkwaardig geval van geheugenverlies in noord-Frankrijk Doden Ulster in heeft volop tijdelijk werk in vogelvlucht muiTsgp in vogelvlucht BUITENLAND 0NDEN (UPI) Egypte heeft bij Europese regeringen, forens uitgestoken inzake een Europese stap ter verbre- van de impasse in het Israëlisch-Arabisch conflict. Een gelijk Europees initiatief, met deelneming van Engeland en jnkrijk is thans „in actieve overweging". De Europese stap i moeten samenvallen met de opening van de Algemene jjadering van de Ver. Naties later deze maand. name Frankrijk zou belang- j hebben voor een stap, die de Assemblee zou samenvallen is vooral dtit land, waarop te bouwt. Ook Engeland is door gepolst, de Anglo-Egypt is c h e gingen zijn sterk verbe- Amerika, dat zijn eigen koers 8 het Miidden-Oosten vaart, j zich thans van het voorge - Europese initiatief afzijdig, emin zal president Sadat, aid js inentariërs in Cairo, ook Arac- betrekken bij zijn pogingen mo- ai materiële steun te verkrijgen zijn conflict met Israël, zoals ezer dagen in een geheime par- atsverga/dering mededeelde, jat zei ook. dat alle Sowjetrus- marineschepen. met uitzon- van twee schepen die gere- rd worden, uit de Egyptische as zijn teruggetrokken. Sad at laten doorschemeren dat hij een p antwoord voorbereidt od een die hij onlangs van partylei- Brezjnew ha'd ontvangen. Die bevatce geen positieve elemen- en Sadat denkt dat Brezjnew steeds hetzelfde denkt als voor dag waarop Sadat besloot lussen het land uit te wijzen aew heeft daar blijkbaar niets jeleerd, had Sadat gezegd, jpte staat nu onder een wapen- rgo omdat de Russen geen ilswapens willen leveren, zei hij. september zou hij een nieuw. Oomvattend politiek offensief wen. jtici zeiden dat het feit dat ook tot de V.S. zou wen sen scherpe koersverandering in politiek betekent. Egypte had in feite aiie contacten met lington verbroken, iat zei in bovengenoemde ver-», ig, dat hij na zijn terugkeer rskou in februari tegen pre- Gadöafi van Libië had gezegd Russen hem niet de verlang- apens wilden leveren. Gaddaf; gezegd dat S&dat al het ton krijgen dat hij voor wapen- sop nodig had. Hij stelde tege- een samengaan van Libië en ce voor. Sadat gaf de indruk Je Russen de gedachte van een slijk samengaan niet prettig klangrijke egevens van Europese unstmanen RIJS (ANP) Tijdens de hui zone grote activiteit van de de eerste helft van deze hebben de drie Europese faianen die om de aarde draai- belangrijke gegevens daarover ezonden, zo heeft de ESRO ren in Parijs bekendgemaakt, kunstmanen hebben deze ge us gelijktijdig verschaft en de rden hebben hierdoor "een on- iikelijke, zeer goede gele- gekregen bijzonderheden «studeren over vrijwel alles wetenschappelijk van belang is nabije ruimte. Toen op 1 stus de zonnevlekken kwamen zonsuitbarstingen begonnen. "Heos-1" in zijn baan rond de op een afstand van 177.000 km, •2" bevond zich 230.000 km ons verwijderd en "TDL-A", katst gelanceerde kunstmaan, km hoogte. Vier Nederlan- zijn van vijf meter hoogte in de fluitse Oostzeehaven Trave ile gevallen toen de loopbrug een Finse veerboot plotseling ihoot. 60-jarige Rotterdamse mevr. de Wit werd zwaar gewond. De mevrouw A. Taverne (71) Haag, mejuffrouw A. van Capagne (17) uit Hilver- en de heer D. van de Plaats uit Apeldoorn, kwamen met de 1 vrij. parlement Tijdens een erige vergadering van het Ne- parlement is Sjerpa, een lid van door politieagent gesla- ■n met ernstige verwondingen een ziekenhuis gebracht. De e kwam de vergaderzaal binnen Sjerpa en andere oppositieleden de stoel van de voorzitter ston- te protesteren tegen diens be de vergadering te beëindigen eisten vrijlating parlementsleden. Hoofdredacteur Heikal schreef vrij'dag in zijn blad Al Acihram dat de Sowjet-Unie en de V.S. overeen gekomen waren het conflict in het Midden-Oosten te isoleren. Daar door was het verblijf van Sowjet- russisohe militairen in Egypte over bodig geworden. Dat was zoiets als een kanon zonder kogels, „meer franje en een zaak van Sowjetrus- sisoh prestige". De Sowjet-Unie houdt nu blijkbaar een „objectieve pauze" in acht om na te gaan welke redenen tot de uitwijzing geleid hebben, om te voor komen dat het geschil zich uit breidt naar de andere Arabische landen waar de Sowjet-Unie in vloed heeft en om een manier te vinden tot behoud van de Sowjet- russisohe investeringen in Egypte. Amerikaans vliegtuig gekaapt RENO (Nevada) (Reuter, AFP) Een met een geweer gewapende man heeft zich gisteren op het vliegveld van Reno, in de Amerikaanse staat Nevada, meester gemaakt van een Boeing-727 van de United Airlines. Hij liet alle passagiers uitstappen en liet toen de piloot opstijgen. Het toe stel, metde kaper en drie beman ningsleden aan boord, is later in Vancouver in Brits Columbia geland. De kaper eiste twee miljoen dollar en 15 pond zuiver goud in ruil voor het vliegtuig en zijn bemanning. Bo vendien wilde hij twee pistolen, drie machinepistolen, een zaklantaren, opwekkingsmiddelen en een draag bare radio-installatie. De actrice Juliet Prowse en de acteur John McCook hebben in Hollywood hun baby Seth aan de pers voorgesteld. Setli werd begin augustus geboren en hun ouders zijn voornemens op 10 september in het huwelijk te treden. Nnrint w u I RfB^T (Reuter. AFP, DPA) De nisters zijn sinds de aanslagen van laat na een gesprek met Koning net geeiste goud aan boord I rond duizend militairen van de woensdag onbereikbaar voor de pers.Hassan begrepen dat zün spel uit luchtmachtbasis Kenttra in Marokko I Marokko's sterke man minister van zijn allen gearresteerd in het kader Defensie generaal Oufkir was de sleu- van de veiligheidsmaatregelen, die na telfiguiu' achter de moordaanslag op Koning Hassan en hoogstwaarschyn- was gebracht liet de kaper het toe stel naar Seattle vliegen, waar het is geland. Men vermoedde, dat hij hier de door hem verlangde twee miljoen dollar in ontvangst wilde ne men. Evenals in Vancouver kreeg de kaper ook in Seattle gelegenheid om via de lokale radio een politieke toe spraak te houden. Hij beweerde daar in dat hij „tot een goedgeorganiseer de organisatie behoorde die hard zal toeslaan" nu president Nixon zijn beloften inzake beëindiging van de oorlog in Vietnam niet heeft gehou den. HaUstein uit politiek Professor Walter Halstein, die van 1958 totl967 eerste voorzitter van de Europese commissie in Brussel was, heeft be sloten zich uit de politiek terug te trekken en zich te gaan wijden aan de letterkunde. Hij wordt in novem ber 71 jaar. Arrestaties In Columbia zijn gis teren een Belgische priester en drie familieleden van een leider van de guerrillastrijders gearresteerd. De priester is beschuldigd van samen werking met de guerrillastrijders. Eis van ballingen Twintig voor aanstaande Tsjechoslowaakse ballin gen hebben vrijdag in een manifest het onmiddellijk vertrek van alle Sowjet-Russische troepen uit Tsje- cho-Slowakye geëist. Voorts verlan gen ze stopzetting van de politieke processen en vrijlating van alle poli tieke gevangenen in hun vaderland. Havenarbeiders aan het werk Voor het eerst sinds drie weken zijn gisteren in Engeland weer bananen, ijzererts, veevoeder en vele andere goederen gelost. Hoewel de staking eigenlykjras zondagnacht afloopt zijn veel havenarbeiders, vooral in Wales en in Noord-Engeland, gisteren al aan het werk gegaan. In Felixstowe werd zelfs donderdagmiddag al weer gelost. Hoewel militante havenarbei ders hebben aangedrongen op ver werping van het akkoord met de werkgevers en voortzetting van de staking, is in zeker 24 havens al ten gunste van beëindiging van de sta king gestemd. Offensief tegen Phnom Penh De communistische strijdkrachten in Cambodja ondernemen naar alle waarschijnlijkheid een nieuw offen sief tegen de hoofdstad Phnom Penh. Een dag nadat ze de luchtmacht basis en de buitenwijk Pochtentong van de hoofdstad onder vuur hadden genomen, vielen ze in de nacht van donderdag op vrijdag het garnizoen van Preah Prasap aan de rivier de Mekong op 18 km van de hoofdstad at ,n. De aanval werd ingeluid door een hevige mortierbeschieting. Branden bedwongen De veen- en bosbranden die maandenlang in de nabijheid van Moskou hebben ge woed zijn nu bedwongen. Het gevaar voor opnieuw uitbreken van branden is echter groot. Dit is gisteravond door generaal Oboechow, hoofd van de brandweer, meegedeeld. Hij zei dat de branden geen slachtoffers hebben gemaakt. Onbevestigde berichten maakten vorige week melding van de dood van een aantal brandweerlieden. de mislukte aanslag op Koning Has san zijn genomen, aldus heeft het perbureau Reuter uit welingelichte kringen in Rabat vernomen. De mis lukte aanslagen werden gepleegd met vliegtuigen die van dezelfde basis af komstig waren. Alle militairen van de basis zouden in een naburige le gerbasis in hechtenis zijn. Koning Hassan zou vondaag over radio en televisie een toespraak tot het Marokkaanse volk richten, zo wisten betrouwbare kringen in de Marokkaanse hoofdstad gisteren mee te delen. Hij houdt ieder jaar rond 21 augustus een rede ter gelegenheid van de verjaardag van kroonprins Sida Mohammed. In deze rede zal de koning misschien opheldering ver schaffen over de achtergrond van de mislukte aanslagen. Naar alle waar schijnlijkheid zal Hassan geen pers conferentie houden, zoals hij vorig jaar deed na het bloedbad in zijn De koning en alle mi- SAIGON (Reuter) Bij een ra ketbeschieting van de reusachtige Amerikaans-Zuidvietnamese lucht machtbasis van Danang in Zuid- Vietnam zijn gisteren veertien Viet namese burgers en een Amerikaan se soldaat om het leven gekomen, aldus een bekendmaking van mili taire kringen in Saigon. Er zijn zes tien gewonden onder wie 4 Ameri kaanse militairen. Zes Amerikaanse vliegtuigen werden door de in to taal dertien raketten beschadigd. Amerikaanse vliegtuigen hebben weer zware luchtaanvallen gedaan op doelen in Noord-Vietnam. Het aantal aanvalsvluchten bedroeg meer dan 370. Tot de doelen die gisteren werden aangevallen behoorde de spoorweg brug van Cao Noeng die ligt aan de noordoostelijke spoorwegverbinding van Hanoi naar China, 80 kilometer ten noordoosten van Hanoi. De brug was verleden maand ook al aange vallen en beschadigd, maar daarna hersteld. IJsland zet door Het kabinet van IJsland heeft gisteren besloten zich niets aan te trekken van het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag en op 1 september over te gaan op een visserijzone van 50 mijl. Het Internationaal Hof had donder dag bepaald da/t IJsland niets mag ondernemen tegen Engelse of West- duitse vissersschepen om daarmee kracht te zetten aan het besluit de visserij zone uit te breiden van 12 tot 50 mijl. De beslissing van het hof had een voorlopig karakter. lijk ook vam de aanslag vorig jaar op de koning tijdens een tuinfeest in het paleis door kadetten van de militaire academie, aldus heeft minister van Binnenlandse Zaken Mohammed Benhima gisteravond onthuld op een persconferentie. Benhamin verklaarde dat de zaak aan het licht was gekomen toen een van de gearresteerde officieren had verteld dat hij handelde op orders van een generaal op een zeer hoge post wiens naam begon met een „o". De gevangen genomen daders zullen voor de krijgsraad komen. Benhamin zei reeds in de loop van woensdag inlichtingen te hebben ge kregen over een samenzwering door Oufkir, maar daar aanvankelijk geen geloof aan gehecht. „Hij was mijn vriend". Door de bekentenis vain de officier was hem alles duidelijk ge worden. Oufkir had woensdagavond was. „Hij was een intelligent man, hij trok de consequenties". Hij pleegde zelfmoord in het zcmei-paleis 'van de koning. Generaal Moulay Hafid Alaoui, mi nister van het protocol en Hassans adjudant Ahmed D'limi waren erby toen Oufkir zich met drie pistool schoten het leven benam. Het stcffelyk overschot van gene raal Oufkir is naar zijn geboorte dorpje in een woestijnachtige streek in ocst-Marokko gevlogen. Aan zyn graf zullen geen gebeden worden ge zegd, omdat de Islamitische riten dat niet toestaan by de begrafenis van iemand die zelfmoord heeft ADVERTENTIE Jachthaven Haarsma verwacht nog een mooie nazomer en daarvan kunt u aldus profiteren: U koopt een boot bij ons (keus genoeg, 29 typen vanaf f395,— tot f50.000,— dan zorgen wij voor: de verzekering (All risk) van uw boot een ligplaats gedurende deze zomer de winterberging van uw boot U kunt nu varen tot de laatste mooie dag van dit seizoen en op de eerste mooie dag van het volgende seizoen zit u ai op het water. KOM NAAR Padoxlaan 22 (naast spoorweg) Warmond, tel. (01711) 2664. (Van onze correspondent) AMIENS (GPD) In Amiens doet zich het zonderlinge geval voor van jongeman die totaal zyn geheu gen kwyt is. Hy herinnert zich alleen dat hy op 10 februari van dit Jaar langs de kant van de weg gevonden is by Abbeville in het departement van de Somme. Naast hem lagen zyn twee luxe koffers en daar bovenop zyn bril. Hy werd gevonden door een leraar, die hem eerst toesprak in het Frans en daarna in het Engels. Beide talen sprak de onbekende goed, Frans zelfs vloeiend, maar ook kon hij zich uitdrukken in het Nederlands en in het Swahili, een taal die in vele Afrikaanse landen wordt ge sproken. Hy was in het geheel niet gewond, had zelfs geen schram en kan dus niet op de weg zyn aangereden door een onbekende die daarna de vlucht heeft genomen. Uit zyn aanteken boekje waren alle bladzyden ge scheurd tot 1 maart. Gisteravond vertelde hy zyn we dervaren voor de radio. Men kreeg de indruk met een intellectueel te doen te hebben die Frans sprak als een geboren Fransman. In zyn koffer heeft men Engels ondergoed gevon- Bandieten Het aantal doden in een van de ergste bandietenoverval len op Sardinië is gisteren tot vyf gestegen toen de 72-jarige dr. Vin- oenzo Loddo in een ziekenhuis in Cagliari aan zijn verwondingen be zweek. Drie bandieten met kappen op het hoofd opende dinsdagavond het vuur op de welgestelde arts en zyn gezinsleden, toen zy zich verzetten tegen een ontvoeringspoging waarvan Loddo het slachtoffer had moeten worden. De vrouw van de arts. zyn broer. een. neef en een der bandieten werden in de vechtparty gedood. den en een tube tandpasta met Ne derlands opschrift, een tube die even goed in Nederland als in België kan zyn gekocht. De jongen meent ongeveer 25 Jaar te zyn, maar kan niet zeggen of hy getrouwd is en kinderen heeft. In Parys heeft hy alle ambassades af gelopen om zyn nationaliteit te we ten te komen, maar dat heeft tot dusver geen enkel resultaat opgele verd. Hy heeft een flauw idee dat hy al eerder in Parys is geweest, na mely k in het»twaalfde arrondisse ment. Hij kan uitstekend autoryden. In Amiens heeft hy een betrekking gevonden in een confectiemagazyn, maar hy heeft de indruk dat hy vroeger lichter werk heeft verricht. BELFAST (Reuter) By de nieuwe acties van het Ierse Republi keinse leger zyn donderdag en gisteren drie Britse soldaten ge- door en drie ernstig gewond. Zet bommen ontploften in de Noordierse hoofdstad Belfast. In de rooms-ka- tholieke wyk Falls Road schoten IRA-leden gisteren twee soldaten dood. in de omgeving waar donder dagavond een 24-Jarige korporaal was doodgeschotenVrijdagochtend raakten twee soldaten ernstig gewond toen een op afstand bediende land- myn ontplofte. Bij een aanslag op een supermarkt ontstond brand die in de namiddag nog woedde. In de ochtend werd het met kogels door zeefde lyk van een Jonge hotel employé in een protestantse wyk ge vonden. ADVERTENTIE UITZENDBUREAU LUBA Volop keus uit baantjes in Leiden en omstreken. NIEUWE RIJN 35 LEIDEN Ook nachtwerk. TELEFOON 40341 Koning Hassan II, sinds tien jaar op de Marokkaanse troon, begint steeds meer de reputatie te krijgen van een vorst, die er telkens weer in slaagt op het laatste nippertje aan aanslagen op zijn leven te ontkomen. Waren het in juli van het vorig jaar legergeneraals, die met be hulp van misleide onderofficieren Hassans verjaardagsfeest in het zo merpaleis te Skirat in een bloed bad veranderden waaraan de vorst pas na zes bange uren kon ontsnap pen, ditmaal was het opstandig luchtmachtpersoneel, dat uit escor tevliegtuigen de koninklijke Boeing onder schot nam. Dank zij het per soonlijk ingrijpen van Koning Has san, die met veel fantasie de rebel len om de tuin leidde, gelukte het hem het toestel veilig aan de grond te krijgen. Niettemin: het ging hier reeds om de vijfde poging tot op stand in acht jaar tijds. Aanvanke lijk kon de koning, door de bevol king van toegewijde moslims be schouwd als een rechtstreekse af stammeling van de profeet Moham med, weinig kwaad doen bij zijn onderdanen. Maai- langzamerhand gin^n de ogen open voor de ver schrikkelijke corruptie, die als een kwaadaardig gezwel het toch al zwakke leven van deze Noordafri- kaanse gemeenschap van vijftien miljoen mensen steeds ernstiger be dreigde. Hoezeer die gemeenschap is achtergebleven blijkt uit het feit, dat van de vijf Marokkanen er nog altijd drie tot vier niet kunnen lezen en schrijven, al is het aantal leer lingen van de lagere scholen sinds 1955 van 150.000 tot bijna anderhalf miljoen gestegen. Maar de massa le werkloosheid verhindert de Jeugd, die dan wel beter onderwijs heeft genoten dan een vorig geslacht, tij dig aan de slag te komen. Algemeen bekend was. dat ministers er in een paar jaar in slaagden geweldige rijkdommen te vergaren en dat ambtenaren, van wie men iets ge daan wilde krijgen, door geldelijke presentjes omgekocht konden wor den. Grote ontstemming wekte ook het feit, dat er geknoeid werd met de prijzen van Marokkaans ijzererts van goede kwaliteit, dat tegen die van een mindere soort naar het bui tenland werd verkocht, waarna het verschil op de Zwitserse bankrekenin gen van de betrokken autoriteiten bleek te zijn overgeschreven. Dat deze en dergelijke onthullingen kwaad bloed zetten, ligt voor de hand als men weet, dat in een stad als Casablanca, met anderhalf mil joen inwoners, 25 procent van de tot arbeid bekwame bevolking zonder werk loopt. Tegelijkertijd nam en neemt de bevolking op beangstigen de wijze toe, jaarlijks met 3.3 pro cent, zodat zij tegen het eind van de ze eeuw en vermoedelijk al veel eer der verdubbeld zal zijn. De aanslag van vorig jaar schijnt Hassan toch wel tot 't inzicht te hebben gebracht (of genoopt!), dat er iets moest ge beuren. Het was, zo zei hij op 4 aügustus 1971, niet langer mogelijk 'n toestand te handhaven, waarbij de rijke zijn weelde steeds verder ver groot, terwijl de kloof met de armen steeds groter wordt. De vorst nam daarop een aantal maatregelen, die beoogden veranderingen aan te brengen: ontwikkeling van de land bouw, bouw van dammen en irriga tiekanalen, aantrekken van buiten landse investeringen en vergroting van het buitenlandse toerisme. Do Marokkaanse vorst zocht het na de vorige aanslag niet alleen in deze positieve maatregelen, maar deed ook een poging de corruptie aan te pak ken Zes voormalige ministers wer den gearresteerd ónder verdenking van verryking ten koste van de ge meenschap, hetzelfde geschiedde met een aantal ambtenaren. Anderen werden ontslagen en zelfs leden van zijn eigen familie liet hy niet onge moeid. Verbazing wekte, dat de ko ning in verbinding trad met de op positie, waarmee de regering weinig of geen contact placht te hebben, be halve als het er om ging de politieke critici het zwygen op te leggen. Ook de banden met het leger trachtte hy te verbeteren, maar, zo schreef het Amerikaanse weekblad "Time" in de cember '71, de militairen beschouw den hem als overleden. Gezien de jongste gebeurtenissen moet dit be slist als onjuist beschouwd worden. Aan het leger immers heeft Koning Hassan het te danken, dat de rebellie van een deel van de luchtmacht snel kon worden neergeslagen. Nu mag niet vergeten worden, dat generaal Oufkir de minister van Defensie en hoofd van de strijdkrachten, kort om Marokko's "sterke man" dat leger zo krachtig in een houdgreep had genomen, dat het zyn gehoorza me werktuig was geworden. Ook dit wyst erop, dat generaal Oufkir wiens zelfmoord een ^ware slag voor de koning betekent de hand niet aan zichzelf geslagen heeft, omdat hy deelgenoot was van het Jongste komplot, maar omdat hy niet ver dragen kon, dat zyn veiligheidsmaat regelen hadden gefaald. Zou hy im mers in het komplot hebben gezeten, dan had hy na de mislukking van de rebellie van de luchtmacht gemak- kelyk het leger tegen de koning in actie kunnen brengen. Dat dit niet is geschied, sterker nog, dat het leger opdracht kreeg de luchtmachtbasis te omsingelen en de opstand neer te slaan, wyst erop, dat Oufkirs trouw aan Koning Hassan ongeschokt was gebleven. Wie naar de oorzaken van de periodieke aanslagen op Koning Hassan zoekt, zal niet mogen verge ten, dat Libië, evenals na de aanslag in het zomerpaleis van vorig Jaar, ook nu weer zyn vreugde uitte over deze moordaanslag en zich teleurge steld toonde, dat die niet gelukt was. Er is dus duideiyk' sprake van bui tenlandse activiteit. Koning Hassan loopt dus niet alleen een race tegen de tyd, maar ook tegen de brutale interventie van Libië, waar kolonel Gaddafi de veranderingen in eigen land gaarne naar elders zou exporte ren, ook al zyn de omstandigheden daar anders dan in Libië zelf. Want Marokko beschikt niet over de kolos sale inkomsten uit de olie, waarover de regering in Tripoli kan beschik ken. maar moet het voornameiyk hebben van enige uitvoer van grondstoffen en de groeiende inkom sten van het toerisme. Al dat rumoer rondom Hassan komt maar zeer ten dele voort uit sociale bewogenheid. De rebellen van vorig Jaar waren zonder uitzondering militairen in zeer goeden doen, ieder beschikkend over landgoederen, verscheidene hul zen, tal van boerderyen enz. Dit neemt niet weg, dat Koning Hassan er verstandig aan doet het tempo der vernieuwing zoveel mogeiyk te ver snellen, niet zozeer omdat op macht beluste militairen hem terzyde willen schuiven, maar omdat het volk ein- deüjk aan zyn trekken dient te ko men. KL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9