Vrijlating westen gaat van huren gewoon in het door ïn plaats van sluiting Enka-Breda spreiding van prod uktiebeperking „Geen kans meer op verzoening" Verkiezing dr. v.d. Heuvel gisteren nietig verklaard Socialistische interpellatie in Tweede Kamer levert geen uitstel op: ingang 1 september JAPANSE BELANGSTELLING IN BOSKOOP Kiesdrempel wordt nog niet verhoogd Tour de France ook door Leiden 73 Rapport van Externe deskundigen Dierenpark wordt beter beveiligd ZATERDAG 19 AUGUSTUS 197a 140 Japanse tuinarchitecten, boomkwekers en leraren aan tuinbouwscholen in Japan brachten gisteren een bezoek aan een aantal vooral naar Japan exporterende boomkwekersbedrijven in Boskoop. In de loodsen van het bedrijf van de firma Den Ouden was een expositie opgebouwd. Ook een container voor het plantenvervoer naar Japan ontbrak niet. Daarin kunnen tempera tuur en vochtigheidsgraad worden geregeld. Op de foto ivijst de heer Den Ouden een van de vrouwelijke gasten op de kwaliteit van een der jonge coniferen, waarvan er jaarlijks duizenden naar Japan worden geëxporteerd. (Foto Will Dijkman) DEN HAAG (ANP) Er vindt geen uitstel plaats van de huurliberalisatie in een groot aantal gemeenten in Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland, welke voor 1 september aanstaande is vastgesteld. Een poging van de tweede-kamerfracties van PvdA, D'66 en PPR, gesteund, door PSP en CPN om dat uitstel te bewerk stelligen, leed vannacht in de Tweede Kamer, tijdens een spoedinterpellatie van de socialist Schaefer schipbreuk. meenten of woningbouwcorporaties, of die financiële steun van het rijk hebben. In die gevallen vindt de vaststelling van de huurprijs plaats onder controle van de overheid. Dit zal gevolg hebben, zo zei drs. Udink, dat er invloed kan worden uitge oefend op het gemiddelde huurpeil. De bewindsman wees er verder op. dat de ontwikkeling van de wo ningbouw gunstig is. In de laatste twaalf maanden zijn 145.000 wonin gen in aanbouw genomen. Verwacht wordt, dat 1972 voor de woningpro- duktie een zeer goed jaar zal wor den, aldus de bewindsman. NIET BENAUWD Een kamermeerderheid, gevormd door de fracties van KVP, VVD, ARP. CHU, DS70, SGP, GPV, BP, NMP en De Jong (éénmansfractie) was het met minister Udink van Volkshuisvesting eens, dat er voor de komende huur liberalisatie geen benauwdheid behoefde te be staan. Vandaar dat gestemd werd tegen de oppositionele motie om het uitstel te bewerkstelligen. GEHARREWAR De interpellant. die nog tijdens het debat over de kabinetscrisis na veel geharrewar over het spoedei sende karakter van zijn interpellatie toestemming had gekregen (de aan vraag werd gedaan omdat premier Biesheuvel volgens Schaefer onbe vredigend over de huurliberalisatie op 22 juni jongstleden aangekondigd had, gesproken) liet blijken bevreesd te zijn voor de gevolgen van het vrij laten van de huren in de geliberali seerde gebieden. Hij grondde deze mening on dermeer op het feit, dat veel ge meenten geprotesteerd hadden, met name in het noordelijk deel van Noord-Holland, tegen de aangekon digde liberalisatie ALLEEN DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer zal vóór de komende ver vroegde verkiezingen niet in het openbaar behandelen het initiatief voorstel van KVP-zijde om de kies drempel te verhogen. Het voorstel stond reeds op de kameragenda en zou dinsdag 5 september aan de or de komen. Het besluit is gisteravond, op voor stel van de PSP-er Wiebenga, geno men. In het algemeen waren de kamerleden het Drugschandaal Aan boord zijn jacht in de haven van Monte achter de regeringstafel was achter - Carlo is op verzoek van de Italiaanse gebleven, deelde mee. dat er maar politie de Italiaanse filmproducer weinig protesten waren. Twaalf van Pier Luigi Torri gearresteerd. De j de 70 te liberaliseren gemeenten in aanhouding heeft plaatsgehad naar Noord-Holland zonden een protest, aanleiding van een drugschandaal in j Tot. dusverre is de ervaring met het verloop van de huren in de reeds geliberaliseerde gebieden in ons land gunstig. 'De ontwikkeling van de huren in die gebieden ligt lager dan die in de niet- geliberali seerde gebieden. Er is geen opwaart se druk op de huren in de gebieden, waar zij vrij zijn", aldus de be windsman. gedeeld door 150 het totaal aan- sing te nemen met betrekking tot tal kamerzetels) behaald moet zijn het toekennen van behaalde kamer- i Het initiatiefwetsontwerp van de zetels op grond van de verkiezings- KVP-ers Van der Sanden, Andries- uitslas. I sen en Van Schaik stelde voor de Thans is het zo, en het blijft zo kiesdrempel te bepalen op driemaal CONTROLE bij de verkiezingen op 29 november, de kiesdeler. Met deze drempel wil- dat om voor een kamerzetel in aan- len de initiatiefnemers het aantal merking te komen, de kiesdeler (het1 kleine fracties in de Kamer beper- aantal geldige uitgebrachte stemmen ken. In de gemeenten, waar straks de huren vrij zijn, staan nogal wat wo ningen ,die beheero worden door ge- Kapittel van Roermond ROERMOND (ANP) Ht ka thedraal-kapittel van het bisdom Roermond heeft gisteren in een ver gadering met de kaders en hoofden diensten van het bisdom ver klaard, dat het iedere hoop op een verzoening tussen bisschop Gijsen de kaders van het bisdom heeft opgegeven. Het kapittel ziet geen enkele kans op een bemiddelende taak, aange- de bisschop ln een gesprek op maandag „zijn oude visie weer scherp formuleerde". Een ge sprek op de vrildag daarvoor had bij het kapittel nog verwachtingen ge wekt. omdat de bisschop zich „op sommige essentiële punten tolerant opstelde". Later zei de bisschop dat de heren hem totaal verkeerd had den begrepen, aldus het kapittel. Zandvoort wil circuit houden ZANDVOORT De meerderheid van de Zandvoortse bevolking wil niet dat het autocircuit daar wordt opgedoekt. Dat is gebleken bij een enquête die de actie „Behoud van Zandvoort" heeft gehouden. Van de tien procent van de be volking die op de enquête reageerde (1585 inwoners) sprak 75.6 procent (1198 inwoners) zich uit voor behoud van de racebaan. De rest was tegen met uitzondering van een klein aan tal dat geen mening had. Op 19 mei heeft het kader van bisdom in een verklaring „de lijnen tussen de kaders en de bisschop doorgeknipt". Sindsdien heeft 't ka pittel gepoogd tussen de bisschop de kaders te bemiddelen. Het is mogelijk dat de vrijdag be- noemde coördinatoren pater dr. H. van de Meer S. J en Pastoor A. H. L. Meertens nu met de kaders en de diensten gaan praten, zo is var zijde van het kathedraal-kapittel Twee doden en zwaargewonde bij autobotsing GORSSEL (ANP) De 55-Jarige mej. G. Makkink uit Eefde in de Gelderse gemeente Gorssel en de 23-jarige G. J. Olthof uit Deventer zijn gisteravond bij een frontale autobotsing op de Zutphenseweg Eefde om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat mej. Makkink plotseling met haar personenauto slipte en op de linker weghelft terecht kwam. Daar kwam zij in botsing met een personenauto uit tegemoetkomende richting, be stuurd door de heer Olthof. Een in zittende van laatstgenoemde wi werd zwaar gewond naar het kenhuis overgebracht. Benoemd tot secr. gen. Herv. Kerk ROTTERDAM De verkiezing van j klaard. De generale commissie voor dr. A. H. van den Heuvel tot scriba j bezwaren en geschillen heeft woens- van de hervormde synode en secreta- dag in Rotterdam een klacht behan- ris-generaal van de Hervormde Kerk deld tegen de door de synode in juni is op formele gronden nietig ver- j gevolgde procedure. Gisteren reeds werd de uitspraak bekend. Dr. van den Heuvel (40) is thans nog verbon den aan de wereldraad van kerken. De bezwaren tegen de gang van za ken bij de verkiezing zijn ingediend door zes synodeleden (twee predikan ten, twee ouderlingen en twee kerk voogden). Namens hen heeft ds. K. A. Abelsma uit Wateringen woensdag voor de commissie gepleit. Hij werd daarin bijgestaan door de Amster damse hoogleraar dr. C. G. van Nif- trik. In de Gereformeerde Bond en in de Confessionele Vereniging (de rechtervleugel van de kerk) leven be zwaren tegen persoon en opvattin gen van dr. Van den Heuvel. Maar ds. Abelsma die van deze organi saties geen lid is heeft uitsluitend formele bezwaren naar voren ge bracht. Naar het schijnt is aan de synode in de besloten zitting in juni LEIDEN Het is vrijwel zeker, dat de Tour de France volgend jaar ook Leiden zal 'aandoen'. De Tour 1973, die op 1 juli (zondag) in Scheveningen start, volgt van de badplaats af de volgende route naar de finish van de eerste (halve) etappe in Rotterdam: Wasse naar, Haagse Schouw. Diamantlaan, Damlaan, Vondellaan, Mors singel, Rijnsburger Singel. Mare, Herensingel, Zijlsingel, Hoge Rijn dijk, Gemeneweg Hazerswoude, Benthuizen, Bleiswijk. Rotterdam. De finish is gesitueerd voor het Rotterdamse stadhuis op de Cool- singel. Het resterende deel van de eerste etappe gaat van Rotterdam de gelegenheid ontnomen andere naar Antwerpen. kandidaten te noemen. De synode zal nu in een buiten gewone vergadering bijeen komen om opnieuw een secretaris-generaal te kiezen. Het wordt in kerkelijke kring waarschijnlijk genoemd dat de keus dan opnieuw op dr. Van den Heuvel zal vallen, mogelijk met een grotere meerderheid dan de eerste keer 28 tegen 20. (Vervolg van pagina 1) ARNHEM Er t-estaat een kans en die dient te worden onder zocht dat met een spreiding van de produktiebeperking bü Enka over alle produktiecentra van syntheti sche garens een economisch nog ver antwoorde oplossing kan worden ge vonden, die minder werkgelegenheid kost.. De overcapaciteit is zo groot dat een blijvende oplossing niet van één onderneming kan komen. Dart. zegt de commissie van externe deskundigen die is ingesteld in op dracht van de raden van bestuur van AKZO en ENKA Glanzstoff nv. Zü bestaat uit prof. drs. H. W. Lam- bers, prof. dr P. G. M. Hesselin^ en twee vertegenwoordigers van een Duits economisch adviesbureau, d1 W. Elmendorff en de heer H Thoenmes Internationaal overleg van de ge hele bedrijfstak samen met de vak verenigingen en onder medewerking van de regeringen is wenselijk hiertoe zou een beroep moeten wor den gedaan op de regeringen. Voor Cupro-garens (Wuppertal en Barmen) en voor folieën acht de Marktberichten AALSMEER, 18 aug. Bloemenveiling. William sim 22—32, rose 20—28 white —24 dusty 17—24 arthur 20—1 23?i^5 shocking 17—22 keefer 1524 gemengd 14—21 orchid 40—51 pr ann 40—21 Jellow 24 -32 tangerine 25—36 elegance 20—28 Rozen gr. bl. baccara 50—74 bridal pink 12—17 carina 20—27 carta 41— 53 coral princess 1013 dr verhage 3643 geh. duisberg 2534 esther ofarim 3039 furore 3039 nordla 10 —14 peer gynt 65—95 pink sensation 18—23 roselandla 10—13 sonla 40—63 sonora 1419 super star 3551 white master P. 3047 white weekend 33— 41 Rozen kl. bl. bregina 12—18 carol 1418 coronet 20—28 evergold 20—28 faberge 610 golden garaette 1013 jack frost 14—18 marimba 12—20 miss ellen 1825 motrea 3242 annabelle 12—18 Jr miss 14—18 belinda 32—41 prominent 2026 red garaette 1420 roswytha 1216 spanlsh sun 1015 ■zorlna 813 mandrlna 1015 tra- vesti 1836. Diverse bloemen: anthu- rium 170—250 calla 40—57 chrysanten jaarrond 175—250 freesla 120—170 dubbel 140—180 gerbera 50—73 gla diolen 125—150 colvillel 150—200 glo- 60—72 Iris pr blaauw 120—150 overige 100—145 kelk 40—50 tak 150— 200 strelltzia 300430 nerine 140—200 vallota 100140 KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 aug. Groenteveiling. Waspeen AI 400570. AH 280—510. BI 610—780 Cl 530 bloemkool 6/ 107—138. 6/II 18—81 8 1 85—117 8/H 18—89 10/1 36—55 10/H 1947 12/1 47—70 12/11 31 spitskool 15—22 snijbonen 110 —15 rabarber 21—26 •21 uien 550—720 sla 12—18 bospeen 40—78 rode kool 11— 29 herebonen 90—150 tomaten n 460 J. andijvie 3945 —150 selderij ÏO 23.000 stuks. RIJNSBURG. 18 aug^ 45 anjers 16 tros 173 asters gepl. 29 tros 193 per stuk 40 dahlia 9 freesla 78 gerbera 18 gladio len 13 colvillel 7 nanus 9 helianten 9 hyacinten met bol 41 Iris 84 lathyrus 38 leeuwenbekken 4 lelie kelk 17 tak 48 liatris 10 margriet 52 ornith"Lv.ium 5 rozen gr. bl. 19 scabiose 6 statlce 45 dilv. snijbloemen 73 per bos diverse snijbloemen 11 per stuk. anjers am Import 11 regonfo 1,54 cyclaam 1,19 per stuk paulea 67 per stuk diverse pot planten 49 per stuk. commissie de situatie zo ongunstig dat zjj instemt met de voorstellen tot beëindiging van de produktie Door onderhandelingen met de Bel gische wevers zou geprobeerd moeten worden het bedrijf Zwijnaarde (Bel gië) in stand te houden. Technolo gische ontwikkelingen kunnen het bestaan van Emmercompascuum in gevaar brengen: dit is nu echter nog te onzeker om al een besluit te nemen, aldus het rapport. Sinds de aankondiging van de reorganisatieplannen begin april is het aantal erbij betrokken werkne mers gedaald van 5700 tot 4380. Dat is het gevolg van de sluiting van het Zwitserse bedrijf Peldmuh'e (500 werknemers), de verkoop van een deel van het bedrijf in Wupper tal (570) en het teruglopen van het aantal personeelsleden bij Enka- Breda van ruim 1700 tot minder dan 1500. Van de ongeveer 250 perso- neesleden die- in Breda vrijwillig ontslag hebben genomen (vooral jongeren), zijn er maar enkele tien tallen naar andere bedrijven van het concern gegaan. Enka-Glanzstoff kampt in Arn hem en Ede en in mindere mate in Emmen met een personeels tekort. In Arnhem en Ede is ui verband met de onderbezetting al een produktiebeperking doorgevoerd. Voor de vacatures worden, zolang er geen definitieve beslissing over de reorganisatie is gevallen, geen buitenlanders aangeworven. Het aantal open plaartsen is op het ogen blik ongeveer 100 en dit zal in 197J minstens verdubbelen ten gevolge van de al overeengekomen werktijd- GRONINGEN De directeur open bare werken in Groningen, ir. J. Snijder, zal binnenkort voor de kan tonrechter moeten komen in verband met de dood in een rioolput van drie gemeentearbeiders. De officier van justitie zal ir. Snij der overtreding van de veiligheids wet ten lasteleggen. Na het ongeval met de drie arbeiders op 24 maart kwam vast te staan dat zij bij hun werk in de zes meter diepe put geen persluchtmaskers op hadden en ook geen gordel met lijn gebruikten, wat wel verplicht is. De juiste toedracht van het onge luk is nog steeds niet bekend, maar het lijkt wel zeker dat de drie man nen, zyn bedwelmd door rioolgassen. Daarna steeg het rioolwater en zijn ze verdronken. ARNHEM (ANP) Om de nachtelijke diefstallen van die ren tegen te gaan, gaat de di rectie van Burgers Dierenpark in Arnhem de electronische bevei ligingsapparatuur op het 20 ha. grote terrein sterk uitbreiden. Voor duizenden guldens werd daar reeds aan dieren gestolen, niet alleen vogels, zoals pape gaaien en parkieten, maar ook een ree, en zelfs een kleine kro kodil. Volgens directeur A. van Hooff komen dergelijke diefstallen ook in andere dierenparken voor. Er worden daarom lijsten uitgewis seld van dieren die vermast zijn. Meestal verdwijnen de dieren echter spoorloos.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8