Nazi-rechter voelt zich al gezuiverd Punt 99 uit kernprogram werd een punt Pas op de plaats duurt bij Defensie al 3 jaar U kunt zoveel méér doen met onze bank Raiffeisenbank Si Boerenleenbank ZONDER BLIKKEN OF BLOZEN OP BEZOEK BIJ OORLOGSDOCUMENTATIE ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 In het voorjaar van 1970, nu twee en een half jaar geleden, werd bij het ministerie van De fensie een begroting voorbereid die werd gekenmerkt door het feit dat er geen enkel besluit van belang in werd verwerkt. Hoewel het kabinet-De Jong toen nog een vol Jaar voor de boeg had, werden alle beslissin gen op de lange baan gescho ven. Defensie ging op de plaats rust staan, in afwachting van de verkiezingen, verwachtend Door drs. P. B. R. de Geus dat daarna snel een beleid zou worden bepaald en allerlei brood-nodige activiteiten zou den kunnen worden ontnlooid. Het pakte anders uit het ka binet Biesheuvel zette de com missaris Van Rijckevorsel aan het werk, welke eind maart jl. haar rapport indiende. De bedoeling was dat dit rap port mede de basis zou vormen voor een defensienota, waarin een visie voor een vierjaars- periode zou worden gegeven. De kabinetscrisis gooide roet in het eten: er komt geen defensieno ta maar wel nieuwe verkiezin gen eind november. Gezien de problemen waarmee een kabi netsformatie in ons land ge paard pleegt te gaan, zal het wel 1973 zijn voor we een nieu we regering hebben en een goed eind in dat jaar weer kan wor den verwacht dat een nieuw beleid zal zijn uitgestippeld. Dan zullen we een periode van 3 Jaar achter de rug hebben waarin voor de krijgsmacht nauwelijks principiële be sluiten zijn genomen. Alle hete hangijzers van 3 Jaar geleden staan nog P.M. op het actiepunten-lijstje: de oefenterreinen, de Starfighter- vervanging, legervorming en diensttijd, de bouw van nieu we fregatten en noemt u maar op. Pro memorie is het wacht woord van het departement ge worden. Ondertussen wordt al lerlei verouderd en vaak ver sleten materiaal nog maar weer eens wat opgefilemeurd, wat ook handen vol geld kost. Iede re onderneming die zo te werk zou gaan zou weldra failliet zijn, We mogen nu waarschijnlijk, ondanks de interim-regering, een wat uitgebreide memorie van toelichting op de begroting '73 tegemoet zien, waarin al thans de meest urgente zaken aandacht krijgen en waarin enige punten van het Rijcke- vorsel-rapport, die kimnen worden uitgevoerd los van de politieke kleur van de volgende regering, zullen worden ver werkt. Zoals bekend heeft mi nister De Kosten verklaard een aanvang te willen maken met een herstructurering van het departement. De samenwerking tussen de krijgsmachtdelen, al eerder in gang gezet, begint ge stalte te krijgen. Aan program- ma-budgetering en aan de voorlichting wordt gewerkt zo als door de commissie werd voorgesteld. De belangrijkste aanbeveling waar nu serieus uitvoering aan wordt gegeven, is de bezuini ging van 10% op de exploitatie kosten. De commissie acht deze ab soluut noodzakelijk om de ver eiste investeringen te kunnen bekostigen. Daarbij moet het vooral worden gezocht in een vermindering van personeel, met name bij de staven en ver zorgende eenheden. Door aller lei oorzaken was er geleidelijk een wanverhouding gegroeid tussen de eigenlijke strijd krachten en de niet-operatione- le eenheden. Dit moet nu wor den recht getrokken. Dat bete kent bezuiniging op personeel. al omdat op de materiële exploitatie niet veel meer te beknibbelen valt. Tien procent bezuiniging op de expoitatie betekent daarom meer dan tien procent minder personeel. Bij een huidige personeels sterkte van ruim 110.000 mili tairen en 30.000 burgers bete kent dat, dat het beslag op de arbeidsmarkt in de komende Jaren met 15.000 man zal ver minderen. Dat brengt natuur lijk speciale problemen met zich mee, ook al omdat het aantrekken van Jong personeel geboden blijft, wil de krijgs macht niet vergrijzen. Hoe het met de verkiezingen ook zal gaan, het drie Jaar lang om de problemen heen lopen maakt de oplossing ervan niet eenvoudiger. Toch moet in dit verband positief worden ge sproken over het' rapport van Rijckevorsel Er ligt nu ten minste een aantal cijfers en feiten ter tafel, die inzet kun nen worden in de komende ver kiezingscampagne. Het zal interessant zijn om te zien hoe de verschillende partijen zich zullen opstellen. ADVERTENTIE Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en andere inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen (Door onze correspondent) BONN Een poging van Simon Wiesenthal, om de Westduitse rech ter te laten oordelen over een van Hitiers meest beruchte rechters in Nederland, is definitief mislukt. Een langdurige rechtsstrijd heeft er, in tegendeel, toe geleid dat dr. Franz Schumacher, die als "Oberfeldrich- ter" in Utrecht verantwoordelijk wordt geacht voor doodvonnissen we gens onbeduidende delicten, zich van alle blaam gezuiverd voelt. Schumachers naam staat op de lijst van Duitsers, die zich naar het oordeel van de regering in Den Haag nog moeten verantwoorden voor hun rol in bezet Nederland. Hij behoort, volgens prof. dr. L. de Jong, di recteur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie in Amsterdam, tot degenen tegen wie zware beschul digingen bestaan. Schumacher is de enige Duitse rechter wiens uitle vering na de oorlog door Nederland Is verlangd. Hij maakte echter een nieuwe carrière in het rechtsapparaat van de Bondsrepubliek en werd drie Jaar geleden als officier van justi tie gepensioneerd. Schumacher zelf, die het met-los- se-hand-vellen van doodvonnissen nu nog in feite bevestigt („het ge beurde vaak om af te schrikken, maar twee derde van die doodstraf fen werd niet uitgevoerd"), is er op 66-jarige leeftijd nog onverminderd van overtuigd dat zijn optreden in Nederland correct was. Hij heeft ons land. naar zijn zeggen, sinds de oor log zeker 20 tot 30 keer bezocht en ging zelfs op bezoek bij het insti tuut voor Oorlogsdocumentatie, waar de documenten tegen hem verzameld liggen. „Als ik me schuldig voelde, zou ik toch niet uitgerekend naar prof. De Jong gaan". Bezoek Het bezoek van de in ons land nog altijd gezochte Duitser min of meer in het hol van de leeuw (eer der genoemde lijst werd op het In- Dr. L. de Jong stituut onder leiding van de heer Ben Sijes opgesteld) is inderdaad een hoogst merkwaardige gebeurtenis. Naar zijn zeggen zocht Schuma cher prof. De Jong in januari 1970 op, omdat een Nederlandse journalist hem had geadviseerd zijn kennis van de rechtspraak in bezet gebied ten bate van een zuivere geschied schrijving aan te bieden. „Ik ben vriendelijk ontvangen en kreeg kof fie. Eigenlijk had ik gedacht dat prof. De Jong een soort archief zou leiden. Ik merkte echter dat hij net zoiets deed als Wiesenthal" (De leider van het Joodse documentatie centrum in Wenen) Prof. De Jong geeft toe dat hij Schumacher ontving, omdat hij er geen idee van had wie er precies te genover hem zat. Met Schumachers verleden had vooral Sijes zich bezig gehouden, die nu zegt: „De Jong kon het niet weten, maar als ik in de ga ten had gehad wie er beneden op be zoek was. zou ik hebben gezegd: ach. bent, u nu meneer Schumacher .een ogenblikje graag, en ik zou de politie hebben gewaarschuwd". Op dat tijdstip was overigens het verleden van Schumacher juist opge rakeld door Simon Wiesenthal, nadat de Duitser zich had uitgesproken voor vrijlating van de drie van Breda. Schumachers meest geruchtmaken de doodvonnis betrof een Nederland se student, die in het bezit was ge weest van een pistool (zonder muni tie). Toen het vonnis door een hoge re instantie werd afgezwakt, zou Schumacher er in beroep voor heb ben gezorgd dat de jongeman. Ge rard Smith ,toch de doodstraf kreeg. Na de oorlog diende Smith's vader een aanklacht in tegen Schumacher Wiesenthal heeft in 1969 de mi nister van Justitie in de deelstaat Hessen, waar de Duitser als Officier van Justitie werkzaam was, een dos sier toegestuurd met documenten over Schumachers activiteit. Hij verzocht Door Wim Timmers de minister te laten onderzoeken of het vonnis tegen Smith niet als moord zou kunnen worden be schouwd. In dat geval zal wellicht alsnog een gerechtelijke actie moge lijk zijn. Het resultaat van het on derzoek was echter, aldus Wie senthal, dat zo'n vonnis volgens het Westduitse recht hoogstens als dood slag zou kunnen beschouwd en dan zou zijn verjaard. Aanklacht Eenmaal zover diende Schumacher op zijn beurt een aanklacht we gens valse verdachtmaking en laster in tegen Wiesenthal. Deze zaan moest vorige maand door een ge rechtshof in Frankfort worden af gesloten. omdat Wiesenthal weigerde onvoorwaardelijk voor het hof te ver schijnen. Terwijl Schumacher dit viert als een overwinning op Wie senthal („die in Nederland als een held wordt vereerd") en ons ver zocht in de Nederlands pers („uit het oogpunt van objectiviteit") over Simon Wiesenthal het resultaat van Wiesenthals „val se aanklacht" te berichten, heeft de Weense speurder een geheel andere uitleg van de afloop der juridische strijd. Wiesenthal: "Ik heb het Frank- fortse hof geschreven dat ik bereid was te komen als niet alleen het ge valSmith zou worden behandeld, maar ook andere vonnissen in Ne derland en in Rusland, want het ging om de instelling van Schu macher tegenover doodvonnissen wegens onbeduidende oorzaken. In de tussentijd waren namelijk nog andere vonnissen van Schumacher in Nederland bekend geworden. Hij heeft een jonge Nederlander, die een oost-vrijwilliger een klap had gegeven, ter dood veroordeeld, in hoger beroep is de straf gelukkig in zes jaar gevangenis veranderd. Ook was gebleken dat tegen Schumacher een onderzoek liep wegens doodvon nissen in Rusland, dat enkele Ja ren eerder voor een rechtbank in Stuttgart was gestaakt. Het Frank- Verjaring Schumacher, die er zich van be wust is dat hij voorkomt („ik ben nummer 116") op de lyst die de Ne derlandse regering in 1968 naar Bonn zond. toen verjaring van oor logsmisdaden dreigde zegt echter dat in deze procedure zijn activiteit In Nederland nog eens is onderzocht en dat er "strafrechtelijk niets aan de hand" bleek te zijn. Op onzé vraag of in feite de Nederlandse lijst door de Duitse rechter niet se rieus wordt genomen, antoordde hij: „Dat wil ik niet zeggen, maar in elk geval is er niets van waar". Nederland. aldus Schumacher, onderscheidt zich van landen als België. Luxemburg en Frankrijk dat het na tientallen Jaren nog met documenten tegen Duitse juristen aankomt. 'Dat doen zelfs de Rus sen niet meer". En over zijn rol in de oorlog: „Als een schip op zee in nood is in die positie was het der de rijk tenslotte moet de beman ning goed saamhorig zijn. Mensen als die Smith, die bij de onder grondse was, zouden bij een invasie het Duitse rijk in de rug hebben aangevallen. Een Nederlandse sol daat dient te schieten als hem dat wordt bevolen. Zo was het ook in het derde rijk en dat gold ook voor mij. Daar was niets verkeerds aan". En wat betreft het doodvonnis voor een oorvijg? "Och. daar is niets mee aan de hand. Die Jongen leeft nog, in Rotterdam". Punt 99 van het door prof. dr. A. J. M. Steenkamp opgestelde kernprogramma van de KVP tuurlijk, natuurlijk, het is oud; het dateert van de zomer van 1970; het is achterhaald door een veel minder vooruitstrevend gemeenschappelijk urgentieprogramma van KVP, ARP en CHU en in het regeerakkoord van KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70, nu nog steeds het akkoord van de vier zónder DS'70, is alleen Door Peter Riemersma met de grootste moeite nog iets van het kernprogramma van prof. «ieenkamp terug te vinden, hoewel de man ook dat akkoord opstelde, of misschien eigenlijk ook weer niet: Steenkamp schreef alleen op wat de vijf, en nu de vier dus, wil den punt 99 dus van dat nog immer bestaande KVP-kernpro- gramma. luidt: „De invloed van de kiezer op de formatie en de samenstelling van het kabinet vergroten. Daartoe van uit samenwerking met de ARP en de CHU ernaar streven vóór de verkiezingen een groot regeerak koord met andere politieke partijen sluiten over een gezamenlijk uit te voeren regeringsprogramma en over kandidaten voor de samenstelling van het kabinet". Da's een mooi punt. Maar Ja. Van der Stee was voorzitter van de KVP toen er voor de verkiezingen onder handeld moest worden. En met Van der Stee lukte het niet. Van der Stee ging rustig na de verkiezingen in de regering zitten. Alsof punt 99 niet bestond. Hij werd tweede staatssecretaris van Financiën. "Om het spel te leren" werd er toen ge fluisterd, want veel had ie niet te doen. Maar Drees was zo vervelend het spelletje te bederven. En nu hoort niemand iets van Van der Stee. Maar van zijn opvolger des te meer: dr. ir. D. de Zeeuw. Toen het kabi net zou aftreden als de Eerste Ka mer het collegegeld niet wilde ver hogen tot duizend gulden, stem cl <- De Zeeuw tegen het kabinet. En niet met de VVD, maar met PvdA! Toch gek. De vorige keer kon KVP zijn voorzitter kwijtraken door geen afspraken voor de verkiezingen te maken. En nu is de situatie net andersom. Alleen afspraken vooraf kunnen de KVP verlossen van De Zeeuw. Want hoe weinig ook zeker is. dit wel: in een kabinet met i VVD gaat De Zeeuw niet zitten. Groeten Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp I of De Zeeuw blaast het stof van het kernprogra uma van Steenkamp, En nu doet De Zeeuw alweer verve- ten verder te regeren met de VVD 1 dieptepunt 99 op en legt dat brutaal Met vriendelijke groeten zet men vaak onder een brief. Maar met een brief aan Hare Majesteit de Konin gin is dat anders. Den Uyl van de PvdA schrijft in zo'n geval: Met gevoelens van de meeste hoog achting en Van Mierlo van D'6< ook. Het progressieve broetje van die twee, Aarden van de PPR, va rieert zoMet gevoelens van hoge achting. Maar politici van regeringspartijen buigen dieper. Wiegel (VVD)Uw I dienstwillige. Andriessen (KVP) ook: Uw dienstwillige Aantjes (ARP) gaat verder: Inmiddels ben ik onder betuiging van eerbied en hoogachting, van Uwe Majesteit de dienstwillige. En Tilanus (CHU) eddenstwillige. doet 't ook zo mooi: Met gevoelens van de meeste hoogachting, (zie: Den Uyl en Van Mierlo) heb ik de eer te zijn, van Uwe Majesteit de dienstwillige. Berger van DS'70 steunde de rege ring niet meer en kon het „dienst willige" weglaten: In de hoop U, Mevrouw, met dit advies van dienst te zijn geweest, verblijf ik met ver schuldigde eerbied. Jongeling blijft toch de aardigste. Hij besluit zijn brief aan de Koningin over de re geringscrisis met: U van harte wijsheid en kracht toewensend voor de vervulling van Uw moeilijke taak, verblijf ik, Uwer Majesteit dw. dnr. Te Pas. van de middenstands partij overtreft evenwel iedereen: Met de verzekering van zijn diepe gevoelens van Hoogachting, verblijf ondergetekende te zijn, Mevrouw, Uwer Majesteits meest welwillende dienaar. Jammer, dat de verkiezingsprognoses hem, Te Pas, geen hoop laten op weer een Kamerzetel.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7