U.K. KERK VOORLOPIG NIET IN WERELDRAAD Rome en de andere kerken ZENDING - IN DEZE TIJD WOORD VAN BEZINNING Kerkdiensten Leiden en omgeving Zal de R.K. Kerk zich aansluiten bij de Wereldraad van Ker ken? Die vraag was op en na de Assemblee te Uppsala 1968 actueel. Nu, vier jaar later, is ze dat niet meer in die mate. In Uppsala waren er nog al veel r.k. "waarnemers". Deze hebben van harte meegewerkt in allerlei commissies en secties en ze lieten nog al optimistische geluiden horen. Je kreeg zo de ge dachte dat het er wel eens van zou kunnen komen, zij het dan ook dat bepaalde vragen en enige twijfel niet waren weg te werken. Ei- is toen een gezamenlijke werk groep ingesteld van het secretariaat voor de eenheid der christenheid te Rome en instanties van de Wereld raad te Genève, om te bezien of de mogelijkheid er in zat dat de RK Kerk zich zou aansluiten bij de We reldraad en op welke wijze dat dan het best zou kunnen gebeuren. Vóór het tweede Vaticaans concilie was zo iets volkomen ondenkbaar. Alleen verstokte oecumenisten durfden van zoiets dromen. De Vaticaanse opvatting was en bleef dat eenheid alleen kon zijn een terugkeer tot Rome. Maar niettemin zijn er in de jaren van 1950 tot 1960 allerlei con tacten gekomen en die zijn blijven bestaan. Het bleek dat de officiële houding van het Vaticaan niet door allen werd gedeeld. Doch deze con tacten bleven beperkt tot enkelin gen, zij het dan ook dat daaronder mensen waren die toen reeds een bepaalde invloed hadden. Hun aan tal is gestadig gegroeid. Tijdens en na het tweede Vaticaans concilie is de verhouding over heel de linie een geheel andere geworden. Al was het dan dat leden van andere kerken hier slechts "waarnemers" waren, zowel de RK als ook andere ver slaggevers op dit concilie waren het er over eens dat de rol van deze waarnemers niet gering is geweest. Eveneens is men het er over eens dat de rol van de rk waarnemers te Uppsala ook niet onderschat mag worden. Waarom, wanneer er toch reeds een belangrijke wederzijdse beïnvloeding is, kan de RK Kerk zich dan niet aansluiten bij de We reldraad? Deze gedachte ligt voor de hand en voor menigeen schijnt dit een eenvoudige zaak te zijn. Traditie Zo eenvoudig is het niet als het lijkt. Om maar enkele dingen te noemen. De R.K. Kerk is.een kcfl;. Zij is een instituut met een eeuwen oude traditie" eh iëder die wél eens met deze kerk te maken heeft ge had, weet hoe zwaar deze traditie gewogen heeft en nog weegt. De Wereldraad is geen kerk cn ze wil in geen geval zoiets van een super- kerk zijn. Ze leeft uit een verbon denheid welke iets anders is dan die va.n enig kerkelijk instituut. Da Wéreldraad is bovendien nog maar een. jong geval. Hef komende jaar moet het vijf en twintigjarig be staan worden herdacht. Al- zullen we niet beweren dat er in de Jaren sinds haar stichting geen traditie i3 gevormd, toch is dit slechts zeer ten dele. Wat we tot nu -toe hebben ge zien is een beweging die ons telkens weer heeft doen vragen: wat zal er uit voortkomen en hoe zullen al die verschillende kerken tesamen ver der moeten gaan. De RK Kerk is een autoritair geregeerde kerk met een paus aan het hoofd, die in zijn kerk dezelfde macht heeft als een middeleeuwse vorst. Nu weten we wel dat er ook in deze kerk vele din gen in beweging zijn gekomen en dat er binnen haar allerlei stromin gen zijn, maar we weten eveneens dat alle beweging hier kan worden afgeremd. Wat er de laatste weken vanuit Rome is gedecreteel-d en waarbij de ontwikkelingen in ons land nauw betrokken waren, kan daarbij als voorbeeld worden aangehaald. In de Wereldraad is zoiets ondenkbaar. Geen enkele aangesloten kerk kan ooit tot iets gedwongen worden. Dat dit moeilijkheden geeft, is vanzelf sprekend, maar als er in de We reldraad iets uit komt is het geen beslissing die ook maar eningszins de indruk kan maken dat ze van bovenaf is opgelegd. Het Centrale Comité en het Uitvoerende Comité mag beslissingen nemen, maar ach teraf staan ze altijd weer ter dis cussie en moeten worden goedge keurd. De RK Kerk is een kerk, maar het hart van deze kerk is te vens een staat. De Paus is een staatshoofd. Die Vaticaanse staat heeft een diplomatieke dienst. Voer andere kerken is en blijft dit nog steeds een moeilijk te begrijpen zaak. De ene regering wordt erkend en de andere niet. De staat Israël is nog nooit door het Vaticaan offi cieel erkend, hoewel de Paus daar persoonlijk op bezoek is geweest. Maar toen ging hij als pelgrim. Hoe is in dezen de pelgrim en het staats hoofd te scheiden? De kerken van de Wereldraad kennen zo iets in het geheel niet. en ze begeren het ook niet. Onder de Indiase bevolking werken zending en missie hartelijk samenZendingsarbeiders en missionarissen vertellen daarover in "S amenspel", een gemeenschappelijk uitgegeven kalender voor het komende jaar. Rapport Nu is er juist vóór de vergade ring van het Centrale Comité in tTtrecht een rapport gepubliceerd van de gezamenlijke werkgroep die •na Uppsala is ingesteld "waarin een model wordt uitgewerkt voor aan sluiting van de RK Kerk bij de We reldraad van Kerken". Het lidmaat schap zou ds-n moeten worden uit geoefend door de bisschoppen-syno de of de bisschoppen-conferenties. Deze zouden dan aan de H. Stoel de namen van gedelegeerden naar de Assemblee en naar de organen van de Wereldraad moeten voorstellen. "In de vertegenwoordiging moet de geografische en culturele verschei denheid van de RK Kerk het volle gewicht krijgen". De afgevaardigde personen moeten representatief zijn, zowel voor de H. Stoel en de bis schoppen-synode als voor de bis- I schoppen-conferenties". Ons eigen land zij weer ten voorbeeld gesteld I hoe moeilijk dit kan zijn. De We- j reldraad heeft als wens naar voren I gebracht "dat niet alleen de clerus, maar ook de leken (speciaal vrou welijke en jeugdvertegenwoordigers) I in zijn werk betrokken moeten wor- i den". Eveneens is er vanuit de We reldraad de nadruk op gelegd dat alle ledenkerken de relatie (de ver houding van andere kerken tot de éne heilige algemene kerk, waarover de belijdenis spreekt, "als onder werp voor wederzijdse beschouwing" moeten nemen. Geringe ka ns Laten we er niet gering, over den ben wat het zou betekenen als Ro me zich werkelijk zou aansluiten bij de Wereldraad. Dan komt er een blok bij dat z'n vertakkingen heeft in alle delen van de wereld, een blok dat alleen reeds groter is dan alle aangesloten kerken tesamen. Iloe moet het dan met de vertegen woordiging? Oo z'n minst zou een vijfde van alle leden van de Assemblée en de andere organen bezet moeten wor den met gedelegeerden van Rome. Op z'n hoogst zou het een derde mogen zijn. Zo stelt het rapport voor. Ook is er aan de mogelijkheid gedacht dat de RK Kerk wel eens anders zou kunnen spreken dan de Wereld raad. Aan deze mogelijkheid tilt het rapport niet zo zwaar. Twee wijzen van spreken op wereldniveau kan soms een voordeel zijn. "Het gezag hebbende sprekenv of handelen van de RK Kerk kan wenselijk zijn in de' éne situatie, de gemeenschappe lijke stem van de Wereldraad van Kerken in een andere". Maar voor lopig schijnt de kans gering dat Ro me het lidmaatschap van de We reldraad zal aanvragen. De span ningen binnen deze kerk zijn daar voor ook misschien te groot. Behalve de aansluitng bij de We reldraad was er de laatste weken nog een ander bericht in de pers dat betrekking had op de verhouding j van Rome met de andere kerken. I Het Vaticaan heeft nl. bekend ge- maakt dat protestantse en oosters j orthodoxe christenen voortaan in j de RK Kerk de communie mogen ontvangen. Er is echter een voor- waarde aan toegevoegd: „mits zij de rk geloofsleer over de eucharistie j volledig aanvaarden". Voor rooms- I katholieken blijft echter het ver- I bod gehandhaafd om deel te ne- I nien aan het avondmaal of eucha- ristieviering in niet rooms-katholie- ke kerken. Dit laatste kan op het. I Vaticaan zelfs niet in overweging worden genomen. Zo stond er bij in het bericht dat we lazen. Het ver- werpen van andere punten van de rk. leer, zoals de onfeilbaarheid van j de Paus, behoeft geen beletsel te zijn. In het stuk worden met name genoemd gevangenen, mensen die i vervolgd worden en mensen op hun 1 sterfbed. Echter moeten zij dan eerst verklaren dat zij de rk-ge- I loofsleer. in dezen geheel aanvaar- Dit bericht brengt ons in verle- I eenheid. In ons land is men nogal. I royaal geweest met de eucharistie voor andersdenkenden. Maar, wat l is nu de rk geloofsleer over de eucharistie? Moet ik dan teruggaan I naar het concilie van Trente met de I transsubstantiatie? Of kan ik vol- staan met hetgeen de nieuwe Ne- i derlandse catechismus er over zegt? I Deze is echter, zoals we weten, op j het Vaticaan sterk verdacht, hoe- j wel zij in de acht jaren van haar bestaan meer invloed heeft uitge- I oef end dan alle encyclieken die er I in deze jaren zijn verschenen. Doch, stol u voor dat gevangenen, men- sen in vervolging, mensen op hun I sterfbed de communie zouden vra- I gen. Het zijn mensen in nood. Ik j kan me geen priester indenken die I in zo'n geval eerst gaat informeren Ik schreef de vorige keer: de boodschap der bevrijding, dat is het wat de zending in deze tijd beweegt. Men kan ook zeggen: de boodschap van de Bevrijder, de boodschap over Jezus van Na zareth, in wie, zo zeggen de mensen in de bijbel. God be slissend in onze wereld gehan deld heeft. Hij heeft in zijn leven, sterven en opstanding de verhouding tussen ons mensen e God weer in orde gemaakt verzoening noemt de bijbel dat, Hij wil dat daarom ook de ver houding tussen mensen en men sen, tussen volk en volk, tussen ras en ras weer in orde wordt gemaakt. Hij wil „"ia nieuwe he mel en een niieuwe aarde". Hij wil sjaloom, vrede en gerechtig heid, voor allen vrijheid, ge lijkheid en broederschap". Op vele bladzijden in de bijbel wordt met verrukking gesproken over d'at wat komt als deze aar de „vol zal zijn van kennis des Heren", als „God zal zijn alles en in allen". De mensen in de bijbel weten dat God daarvoor zorgen zal, dat Hij in de ver schijning van de Zoon, van Je zus van Nazareth en in de uit storting van de Heilige Geest aan het werk is gegaan en niet zal rusten voordat deze wereld is zoals Hij wiil dat. zij zijn zal: de bijbel noemt dat het Koninkrijk. Wie door deze boodschap der bevrijding, door het Evangelie, door het visioen van het komen de Rijk gegrepen is, die kan niet terzijde blijven staan om te zien wat er gebeuren gaat. Die zal een mede-arbeider moeten wor den van de grote Bevrijder. In de eerste plaats in zijn directe omgeving. Wat is direc ter dan het eigen huis? De bood- schapvan de bevrijding, het ver haal van Jezus van Nazareth zullen we in de eerste plaats ver der moeten vertellen aan onze kinderen. Aan de kleintjes, dat is niet zo moeilijk. Maar ook aan de tieners. Dat is niet een voudig in deze tijd. Toch moe ten ook die het weten, niet al leen dat Jezus wil dat op deze aarde vrede zal zijn en gerech tigheid. Dat weten de meesten nog wel, ze horen het van aller lei aktiegroepen, maar dat is maar de halve waarheid. Zij moeten ook de andere helft ho ren n.l. dat Hij het tussen ons mensen en God in orde heeft gemaakt. Zo begint voor ieder gemeente lid de zending in het gezin. En dan ook in de kring waarin wij leven, tussen onze vrienden en kennissen en onze collega's op het werk. Er zijn er in de ze tijd honderdduizenden in ons land die de boodschap der be vrijding, het verhaal van Jezus niet meer kennen, het zelfs nooit gehoord hebben. Hoe zullen zij het horen wanneer wij, hun vrienden, hun collega's die door di tverhaal gegrepen zijn t hun niet vertellen. Wanneer ik zeg „vertellen" dan bedoel ik niet alleen met woorden, maar ook met onze daden, ook door onze levenshouding. Het één nooit zonder het ander. Als wij gegrepen zijn door de boodschap dan zullen wij er ons over verheugen dat er in onze gemeenten mensen zijn die als medearbeider van de grote be vrijder in de frontline willen gaan staan. Om er maar een paar te noemen: ik denk aan de godsdienstleraren aan onze mid delbare scholen en aan de predi kanten die werken aan onze uni versiteiten, ik denk ook aan hen die bezig zijn op vormingscentra en in 't industrie-aposbolaat, ik denk ook aan de mannen en vrouwen van het Leger des Heils die met hun woorden en voor al met hun. daden dagelijks wer ken in de slums van onze ste den, onder de door schuld en lot verworpenen van onze maat schappij. Werken in de frontlinies, dat is zending in deze tijd. Velen die daar werken zijn dikwijls moedeloos en vereenzamen. Hoe zullen deze moderne „zendelin gen" dit werk dat vaak onvoor stelbaar zwaar is en geestelijk ontzettend veel vraagt, volhou den als ze niet ervaren dat er een gemeente is, dat met hen meeleeft, die aan hen denkt, die ook voor hen bidt. P. J. MACKAAIJ, Oegstgeest. of hij de rk geloofsleer over de eu charistie volledig aanvaardt, went anders kan het niet doorgaan. Als de man daarop bevestigend zou ant woorden. vraag ik mij af welke be tekenis dit zou hebben en of het geen misbruik maken is van de nood van een ander. In het boek van Johan Boyer, De Laatste der Vikingers, komt zo'n ge val voor. Dit boek verplaats ons naar de Lofoten-vissers voor de kust van Noorwegen. Op een van hun schepen wordt een man ziek en hij ligt er met het gevoel te zul len sterven. Hoe zijn maats ook praten dat het al weer wat beter' gaat, hij wordt al zieker. Hij vraagt dan om het H. Avondmaal, wat in sommige delen van de Lutherse kerk niet ongebruikelijk is. De kapitein is er verlegen mee en praat zijn wens weg met de opmerking dat het morgen wel weer beter zal zijn. De volgende dag is hij er nog erger aan toe en herhaalt zijn vraag nog dringender. In gezamenlijk beraat wordt een van de vissers aangewen zen die dit zal moeten doen, met g< bruik van een kerkboek. Tenslotte na veel aandringen, doet hij hel met de bede: o God, als ik iets vei keerds doe, moet gij het mij mast vergeven: ik kan niet anders. Is dil een viering van het sacrament Voor mij bestaat hier geen twijfel Voor menige rooms-katholiek schijnlijk wel, want bij de scramen ten gaat het niet alleen om de han deling, maai' eveneens om de n die het sacrament bedient en daartoe een wijding heeft ontvan gen. Bij de rk geloofsleer over eucharistie komt ook de waag van de ambtsdragers in 't zicht en dl is eveneens een van de hete hang' ijzers wanneer het gaat over verhouding van Rome tot de ande re kerken. Ds. S. J. M. Hulsbergen Leiden, Hervormde gemeente Hooglandse kerk 10 11. ds. G. K. Bijl -(jeugddienst) 31.45 u, Oecumenische studentend ten st. 6.30 u. ds. E. M. Paai- nekoek. Marekerk 10.30 u. ds. K. J. van Achterberg, 5 u. kandidaat R. H. M. de Jonge. Maranathakerk 10 u. ds. K. W. Hem- Koningskerk 10 u. ds. G. C. Post Bevrijdingskerk 9 en 10.30 u, ds. J. Bovenberg en pastor Schlatm&nn. Bethlehemkerk 10 u. ds. E. M. Pam- nekoek. Vredeskerk 10 u. ds, J. Langebacli Eglise Wal lone 10.30 pasteur D Ribs. Ver. van Vrijz. Serv. (Asserstraat 1) 10.30 u. ds. Mr. J. van Leeuwen Moordrecht. Acad, Ziekenhuis 10 u. ds. J. E. Bre- derveld. Diaconessenhuls 10.30 u. drs.N W. J H Baart Oegstgeest. Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. de heer S. J. de Groot Leiderdorp Jeugdkapel ,,De Goede Herder" 10.30 u. mevr. A. Breedeveld. Gemeenschap van kerken (Meren- wljk) 10 u. oecumenische dienst pas toor J. van Well. Hartebrugkerk 7 u. oecumenische febedsdienst Deken van Noort, ds e kir of en ds. Hortenslus. Ge-ref. Kerk Zuiderkerk (Larrmien- schansweg 15): 10 u. ds. Kronemeijer 5 u. ds. Hortenslus. Petrakerk (Surinamestraat)10 u. ds. Hortenslus. 7 u. ds. Kronemeijer. Oude Vestkerk (Oude Vest 133): 10 u. ds. G. den Heeten, Nieuw Vennep, 5 u. dr. A. Wind. Beloftekerk (Robijnstraat)10 u. ds Hofman. 5 u. ds. J. A. van Netten Leiderdorp. Antoniuskerk9.30 en 11 u. ds. PooTt en pastor Van Eeuwljk, 12.15 u. ds Bovenberg en pastor Schlatmann. Hipze „Groenhoven": 10 u. ds. Wind. Stichting „De Jeugdhaven": 10 u „De Mirt": de heer De Koning, 10 u. „Het Mierennest": de heer Bakker. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u ds, J. v. d. Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. ds. R Boogaard. Baptistengem. 8 (Oude Rijn 3) 10 u dhr. A. Stringer. Evang. Luth. Gem. 10.15 u. ds. J. Happee. Leger des Heils 10 u. Helllgingsdlenst 7.30 u. verlossingssaanenkomst. Chr. Science Steensoliuur 6) 10.30 u. Hollandse Dienst. Evang. Chr. Gemeenschap Middel- stegracht 3) 10 u. de heer Dikkes. RK Kerk H. Antonius (zat. ftv. 7 u.) 9 30. 11 en 12.15 u. n Hartebrug (zat, av. 7 u.) 8. 9, 10 JU, 12.15 en 7 u. oecumenische gebeds dienst. Stud, Parochie (zat. av. 7 u.) LödsWljkskerk 11.45 u. in Hoogland- sekerk. Leoriarduskerk (zat. av. 7 u.) 9 en te 10.45 en 12 en 7 u. Petruskerk (zat. av. 7 u.) 9 10.30 u 12 en 6 u. St. Joseph (zat. av. 7 u.) 8.30. 9.30. 11 en 6.30 u. Lodewijksikerk (zat. av. 7 u.) 9.30. 11. 12.15 en 6 u. Oud Kath. Kerk (Zoetenv. Singel 50) 9.45 u. gezongen H. Mis. Nieuwe Apostolische Kerk (H. Rijn dijk 24) 9.30 en 4 u. (dond 8 u.)/ Doopsgezinde Rem. Gem. 10 u. dr. E P. Meljering (D) Zendingswerk middernachtsroep (Zoeterw. Sinel 21) 6 u. dhr. Van der Aarlanderveen Horv. Gem. 10 u. ds. G. van Hoegee, 7 u. de heer J Goedhart te Nieuwkoop. Geref. Kerk 10 u. ds. W. J. Smidt te Voorschoten, 6.30 u, de heer K. van Baren te Den Haag. Ohr, Geref. Kerk 9.30 u. en 7 u ds. P. Sneep te Alphen. R. K. Kerk (zat 7 U.( 7.30 en 10.30 u. Ter Aar Dorshuls Aardam 9 en 12 U. Alplien aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Julianastr. 9.30 u, ds M Hanemaaljer, 6.20 u. Samenzang. '6.30 u. Open Deurdlenst de heer Slpke van der Land te Wassenaar m.m.v. „The Rivals" uit Amsterdam o.l.v. Rob van Dijk. Kruiskerk Gouwsluis 9.30 u. ds. M. Fokkema. Opstandingskerk Prinses Marilkestr. 9.30 u. ds. P A Lefeber, 6.80' u. ds. F. A. L. Franken te Woubrugge. Martlia-Stichting „Rijnstroom" 10.30 u. ds. I. J. Walpot Oudshoornseweg 10 u. ds. Los te Rot terdam. Herv. Sionskerk Hooftstr. 9.30 u. ds. J. Vis te Zljderveld. 6.30 u. ds. S. W. Verploeg. Goede Herderkerk Ten Harmsenstr. 10.30 u. ds. N. J. M. Hoogendijk Rldderveld „Hot Kasteel" Veldbloemweg 9 u. ds. S. W. Verploeg. Aula Morgensterscool Parelstr. 5 u. ds. N. J. M. Hoogendijk. Geref. Kerk Ma- ranathakerk Raadhulsstr. 10 u. ds. M. van Harmeien. 6.30 u. ds. L. Touwen te Ede. Salvatorikerk W. de Zwijger laan 10 u, ds. A. Borman, 6.30 u. ds. J. Vos. De Goede Herderkerk Ten Harmsenstr. 9 u. ds. L. Touwen te Ede, 6.30 u. ds. A. Borman. Het Kas teel Veldbloemweg 10.30 u. ds. J. Vos, 6.30 u. ds. M. van Hal-melen. Geref Kerk (vrijgem.) 10.30 en 6.30 u. Stu dent Woudt, Chr. Geref. Kerk Jeru- zalemkerk Grijpenstetnstr. 9.30 u. Dienst des Woords, 4.30 u. ds. P. Sneep Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft str. 240 9.30 u. en 4 u, Leesdlensten Rem. Geref. Gem. Geen dienst. Bap tisten Gem. geen opgave ontvangen Leger des Hells Gebouw Corn, de Vla- mingst. 10 u. en 7.30 u. pred. J. Velt- huijse. R. K. St. 'Bonifaciuskerk (zat. 7 u.) 8.30, 10 (Ned. Koorzang) en 11.30 u. R. K. Pius X kerk (zat. 7 U.( 9. 10.30. 11.45 en 17.30 u. R K. Heilige Geest Parochie Rldderveld (zat, 6.30 u.) 8.45. 11.15 en 17.30 u Pred. J. Seljsener. Volle Evangelie Gem. 10 u. ds. H. van Leeuwen. Bodegraven Herv. Gem. Dorps kerk: 9.30 u. heer J. de Haan 10.30 u. ds. J. H. Cirkel. (Salvatorkerk) 9.30 u. ds. H. Smit. van Gouderak. 6.30 u. ds. G. J. van Embden. (Bethle hemkerk) 9.30 u. ds. G. J. van Emb den. 6.30 n. ds. W. Balke Geref. Kerk 10 u. ds. L. Buitenhuis. 6.30 u. ds B J. F. Schoep (Nleuwerbrug) 9.30 u. ds B. J. F. Schoep, 6.30 u. ds L. Bui tenhuis, Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 u. Leesdienst. 4.15 u. ds, H. J. J. Feen- stra. Geref. Gem. 10 en 6.30 u. Lees dienst. Evang. Luth. Kerk 10.30 u. ds. D. Pobuda. Evangelisatiekring: 10 u. Eredienst. 6.45 u. Victory Trio. Ver gadering van Gelovigen: 10 u. Ere dienst. 6.30 u. Woordverkondiging. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds, A. de Leeuw. 6.30 u. gezamenlijk met Geref. ds. H. Dijkstra en ds. W. L. Heijmans. Geref. Kerk. 9.30 u. ds. H Dijkstra, 6.30 u. zie Herv. Kerk Ma- ranatha-school, 11 u. ds. H. Dijkstra, Chr. Geref. Kerk, 9.30 u. leesdienst, 3 u. ds. L. F. den Doer, Geref. Gem. 9.30 u. leesdienst. 3.30 u. ds. A. 7' Honkoop. Vrijz. Prot. in Rem. kerk. 10 u. de heer P. v. d. Laarse. Pinkster? gem. 9.30 u. de heer Th. Verwoerd (in Concordia). Ver. van gelovigen 9.30 en 5 u. samenkomst ln lokaal Nieuwstr. 27. Bethel, 9.30 u. de heer J. Modderkolk. R.K. Kerk (zaterdag avond 7 u.) 8.45/10 en 11.30 u. Ont moetlngscentrum (zaterdagmiddag 5 30 u.) 10.30 u. Haücrswoude Herv. Gem 9.30 u ds. De Tombe te Leiden. 6,30 u. ds Kool te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. Brink. R. K. Kerk St. Bernardus Rijndilk (zat, 7 u.) 9.30 I u. en 11 u. R. K. Kerk St. Mlchae1 Rijndijk (zat, 7 u.) 9 u. en 11.30 u i.) 9 e i 11 i Katwijk aan den Rijn Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 u. ds. Van der Bank Ede. 6 u. ds. Makkenze. Ontmoetlngs- kerk 10 u. ds. Makkenze, 6.30 u. ds. Vink Katwijk aan Zee. School Nar- cisstr. 10.30 u. ds. Kramer Oosterkerk voormalig vlootpredikant M. Vliegkamp Valkenburg. Geref. Kerk 9.30 u. ds. Pijlman, 5 u. ds. Elderman. R. K.kerk (zat. av. 7 u.) 8, 9.30 en 11.15 u. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 u, Kand. W. van Laar, van Rhenen, 5 u. ds. J. P. van Roon. van Zeist. Oude Kerk: 10 u. ds. Jac. de Vos, 6 u. ds. J. Catsburg. Ich- tuskerk: 10 u. ds. A. Vink, 5 u. ds. C. van den Bergh. Pnlëlkerk: 9.30 u. ds. J. Catsburg, 6 u. ds. Jac. de Vos. Groen van Prinstererschool10 u. ds. J. Vroegindewey. Wijkgebouw „De Hoeksteen": 10 U. Pfarrer J. Koch uit Walldürn (Did.) dienst in de Duitse taal. Ziekenhuis „Overduin": 2 u. ds J. G. van Ieperen. Geref. Kerk: Vre deskerk: 9.30 u. ds. R. de Vries. 5 u. cis. F. Pijlman. Triumfatorkerk9.30 u. ds. D. H. Elderman, 5 u. ds. R. de Vries. Zeehospitium: 8.45 u. ds. D. H. Elderman. Chr. Geref. Kerk: 10 u. ds. H. C. van der Ent, 5 u. ds. H. C. van der Ent. Geref. Kerk (vrijgem. buiten verband) 9 u. ds. G. Roukema. 7 u. ds. G. Roukema. Geref. Gem. (Remi- sestr.): 10 u. Leesdienst: 5 u. Lees dienst. (Dinsdag: 7.30 u. ds. H. Rijk- 6en, van Zoetermeer) „Volle Evange liegemeente Katwijk Voorstr. 100 9.45 u dienst. Soefi Beweging Universel, Sportlaan: 11.30 u. Formele Universe le eredienst (Engels): 4 u. Informele Universele eredienst (Nederlands) 7 u. Formele Universele eredienst. (Duits). Geref. Kerk (Vrijgem.) 8.30 en 3 u. ds. Hoff. Leiderdorp Herv. /Geref. Kerk Dorpskerk 10 u. cis. A. Geense, Hoofd- str.kerk 10 u. ds. G. van Loeuen, 6.30 u. ds. A. Geense. Scheppingskcrk 9 u. en 10.30 u. cis. J. A. van Netten Hei lig Avondmaal, 5 u. ds. G. van Loe- nen. Heilig Avondmaal. R. K. Kerk Menswording Gaarmeesterstr. (zat.av. 7.30 u.) 9, 10.30 en 12 u. Leimui den Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. H. de Vree. Geref. Kerk in Ooster kerk 9.30 u. en 7 u. ds. G. de Ruiter te Alphen aan den Rijn. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9.30 en 11.15 u. Lisse Herv. Gem. Grote Kerk 10.30 u. ds. H. G. Oostinga, Gezlnsdienst, 7 U. ds. H. G. Oostinga. Helvetiakapel 9 u. ds. H, G. Oostinga. Gezlnsdienst. Geref. Kerk 10 u. de heer Sipke van i cler Land. van Wassenaar, 7 u. ds. E. Verburg van Wassenaar. Chr. Geref Kerk 10 u. ds. D H, Biesma, 4.30 u cis. Chr. Verhage, van Den Haag, Ge ref. Gem. 10 en 4 u. Leesdlensten. Geref. Kerk (Vrijgem.) 10 u. Eredienst 3 u. ds. J. van der Haar. van Leiden. Geref. Kerk (Vrijgem. buiten ver band) 9.30 en 5 u. ds. J. J. Verleur Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. Lees dienst, Ned. Prot. Bond (zaal Groe ne Kruisgebouw) 10.15 u. mevr. M. W Nieuwenhuysen-den Herder, van Lei den. Aktie Kruistochten Nederland: Maandagavond ln Gastenhuis Welkom ds. J. Gravendeel. R. K. Kerk St Agatha Parochie (zaterdagav. 7 u.) 10 en 11.30 u. Dependance Poelpolder (Zaterdagavond 7 u.) 9 en 11.30 u. Maria Parochie (Zaterdagavond 7 u.) 8,30 u. 10.30, 12 en 5.30 u. H. H. En gelbewaarders Parochie (Zaterdagav. 7 u.) 7.30 u. 9.30 U. mis. 11 u. en 5.45 U. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. de heer Drijver te Voorschoten. 6.30 u. ds. G. van Doorn. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. Rinse J. A. Hanenburg. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. Hüdig-Dc- Vries. R. K. Kerk (Zat. 7 u.) 7.30. 9. 10.45 en 7 u Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 u, ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn. H. Avon dm. 6.30 u. ds. J. H, de Vree te Leimuiden Voortz. H. Avondm. Geref. Kerk 9.30 u. en 7 u. ds. P. Knot- ters te Oudewater. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 9. 10.45 en 5 u. Nieuw Vennep Herv. Gem. 9.30. en 7 u. ds. S. G. J. Goverts. Geref. kerk 9.30 u. ds. N. Korelihoff, 4.30 u. ds. G den Heeten. Chr.Geref. Kerk 9.30 en 3 u. ds. W. de Graaf R. K Kerk (zat av. 7 u.) 9, 11 en 7.30 u. Noord wijk Binnen Herv. Gem. (In geref. kerk) 10.30 u, ds. D. Keu- nlng, 7 u. gem. dienst i.v. m. verga dering Wereldraad van Kerken. Ge ref. Kerk 9 u. ds. C. Warner, 5 u. ds. P. Huisman (v. d. Berghstichtlng) 11 u. ds. Warner. R. K. Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11 en 12 u N'oordwijk aan Zee Herv. Gem. 10 u. ds. A. L. Lapré (De Rank 7 u. gem. dienst in geref. kerk, 10 u. Duit se dienst (Sole Mio) 9.30 u. ds. Keu- ning. Geref. Kerk 10 u. dr. J. M. Vlijm te Leiden, 7 u. gem. dienst ds. Warner. Herv./geref. evangelisa tie (Schöolstr.) 10 en 7 u. ds. J. Stel wagen te Delft. RK Kerk (zat. av. 7 u.) 7.30. 9, 10.30 en 12 u. 7 u. Duitse dienst. Nonrdwijkerliout Herv. Gem. 10 u. dhr. Hoffenaar uit Voorhout. R. K. Kerk St. Jozef (zat. av. 7 8. 10, 11.30 en 7 u. St. Viktor (zat. av. 7 u.) 8, 9.30. 11 en 6 u. II. Hart van Jezus ln De Zilk (zat. av. 7 u 8.30, 10 en 11.30 u. Oegstgeest; Herv. Gem. (Groene Kerk) 9 u. drs. Ariadne Brokerhof (Pauluskerk) 10 u. ds. J. Irik gezins- clienst (Gemeentecentrum) 10.30 u. dr. J L. Springer. Geref. Kerk 10 en 7 u. ds. J. Th. Heemskerk, Geref. Kerk (Vrijgen).) 8.30 u. ds. Van der Haar te Lelden, 3 u. ds. Deddens. Geref. Kerk (Vrijgem. buiten verband) 8.45 u. ds. J. J. Verleur, 3 u. ds. W, G. Rietkerk (H. A.) R K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9. 11.30. 12 en 6.30 u. Bonaventurakapel (zat. av. 6.30 u.) 8, 10 en 11 u. Haagse Schouw (zat. av. 7 u.) 9.30. 11.30 en 6.30 u. Oude Wetering Herv, Gem. 9.30 u. ds. Lalleman, 7 u. (jeugddienst) ds. Loran te Leusden. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. S. Oegema te Oegstgeest Rem. Geref. Gem. 7 u. mej. ds. A. de Jonge te Gouda. R. K. Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.) 7.45, 9,15 en 11 u. Rijn.saterwoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. S. Bijl te Krimpen aan de IJs- 1 sel. 7 u. ds. N. J. M. Hoogendijk te Alphen aan den Rijn. Jeugddienst Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woorcls, 2.15 u, ds. G, Bouw te Schevenlngen. R K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.15 u. Rijnsburg Herv. Gem Gro te Kerk 9.30 u. ds. I. J. Wisse. 5 u ds. H. van Niel (Bethelkerk) 9 30 u cis Van Nlel iH.D.) 5 u. ds. Wisse Ge ref. Kerk. Petrakerk: 9.30 u. ds v. d. Linde, 5 u. ds. Baayen. Immanüël- kerk 9.30 u. ds. Baayen. 5 u ds. Bij- leveld Maraimthakerk 9.30 uu ds' Bij- te veld. 5 u. ds. v. d. Linde. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5.15 u. ds. Ded dens. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 u ds. Tijmes. Evang. Chr. Gemeen schap (mavo-school) 10 u. dienst, R. K. Kerk Tuinbouwschool (zat. av. 7 u 10.30 uur. Sassenhelm Herv. Gem. 10.30 u. (in Geref, Kerk) ds. A. Westra, 6.30 u. (in Ontmoeting) clhr. Vink te Val kenburg; Geref. Kerk: 9 u. ds. H. v d Berg. 7 u. ds J. D. te Winkel. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. L. S. den Boer: Ned. Prot. Bond: 10,30 u. cis. A. Klaassen te Schiedam. R. K. Kerk Izat. av. 7 u.) 8. 9.30. 11 en 5.30 u. Valkenburg Herv. Gem. 10 it. ds. G. Zonneveld. 6.30 u. ds. G. Zonneveld. Geref. Kerk 9.30 en 6 30 u. ds. Rooze. Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 u. lees dienst. 5 u. ds. Hoff. Voorhout Herv. Gem. 10 u. ds. N. T. Bakker (zendingspredikant) R K. Kerk (zat. 8 en 7 u.) 9, 10.30. 11.45 en 5.30 u. Voorschoten Herv. gem. Dorps kerk: 10 u. cis. v. d. Schoot, 7 u. ds. Meljering, Hulp en Heil: 10 u, t. v. d. Geest. Aula Noord Hofland: 9.45 u. ds. Meijèriiig. Rijndijk: 10 u. ds. de Beus Geref. Kerk 9 en 10.30 u. ds. De Zeeuw. Geref. Kerk (vrijgem.) 8.30 u. ds. K. Deddens uit Rijnsburg 3 u. ds. v. Dijk uit Zwijndrecht. R. K Kerk Laurentlus (zat. av. 7 u.) 8, 10, 11.30 en 6 u. Moeder Gods (zat, av. 7 u.) 8. 10. 11.30 en 6 u. Waddinxveen Herv. Gem. Brag- kerk 9.30 u. cis. H. Roelofsen te Zeist 6.30 u. ds. D. van Vliet, Wijkgebouw: 9.30 u. ds. D. van Vliet, 6.30 u. ds. J. v. d. Heuvel, Bethelkerk: 9.30 u. ds. J v. cl. Heuvel, 5 u. ds. H. Jongerden te Veenendaal, Immanuelkerk: 9.30 u. ds. N. J. Flink, 7 u. ds. A. Pletersma, Geref. Kerk, Kruiskerk: 10 u. en 5 u. ds. D. J. Modderaar (V HA): Ont- moetingskerk: 10 u. ds. J. Snoey te Katwijk aan Zee, 5 u. ds. M. v. Har- melen, Alphen a/d Rijn, Chr. Afgesch. Gern.: 9.30 u. en 5 u. ds, A. P. Verloop Oud Geref. Gem. in Ned. Zuidkade 158: 10 u. en 6.30 u. leesdienst. RK Ont moetlngskerk: 8.30 u, 11.46 u. en 6.30 u. (zaterdagav. 7 u.) St. Victorkerk: 8 u. en 10 u. (zat.av. 7 u.). Warmond Herv. Gem. 10 u. ds. F. C. Kamma. R. K. Kerk (zat. av. 7 U.) 8, 10 en 11.30 u. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk 10 u. dr. Th. C. Frederikse: 4.30 u. ds D. v. Vliet. Wadclinxveen, 7 u. ds Fre derikse, Kleviotskerk 10 u. drs. A. van Buuren, Messiaskerk 10 u. P. C. Taal, Dorpscentrum 9.30 u. kand. W. L. van Kansel in de nieuwe Schep- piJigskerk te Leiderdorp. (Foto Jan Holvast) Geer. Bllthoven. Geref. Kerk Bloem- camp laan 10 en 7 u. ds. L. Bech, ZlJI- laan 10 en 7 u. ds. D. van der Meu- len. Ned. Prot. Bond Lange KerkdW 10.30 u. ds, N. v. cl. Wall, Den Ha« RK Kerk Wlllibrorclus (zat. n u.) 9.30, 11, 12.15 en 5 u. Goede Herds! (zat. 5) 8.30, 10 en 11.30 u. H. Joseph (zat. 7) 7.30, 8.45, 10.30, 12.15 en 7 n Woubrugge Herv. Gem. 9.30 f DS. Franken, 6.30 u. ds. Hanemaayf Alphen a/d Rijn. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. Prof. Nauta Amsterdam1 Zevenhoven Herv. Gern. 9.30 uj ds. Van Doorn te Nieuwkoop. Gerei Kerk 9.30 u. en 7 u. Kand. E. v, i Woucle te Amsterdam. R. K. Kerk (z^ 7 U,J 7,45. 9 en 10.45 u. Zoet erwoude Herv. Gem. 10 u. ds P. C. Plooy te Hardenberg. R. K. St Janskerk Zuidbuurtseweg (zat. 7.30 u) 7.30, 10 en 11 u. r. k. kerk ChrlstU) Dienaar (zat. 7 U.( 8.30, 10, 11.30 en s u. R. K, Kerk Meerburg (zat. 7 O-' 8.45, 10.30, 12 en 6 u. Zwammerdam Herv. Gem.10 0- en 6.30 u. ds D. Goudzwaard. Gerei Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. D. J, Brou wer te Katwijk aan Zee. Rem. Gerei Gem. 10 u. ds. E. L. H. Bongartz. Kerk (zat. 7 u.) 8, 10, 11.30 ëïi 5.30 Ik

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4