Baarmoederkanker door bevolkingsonderzoek te voorkomen, Nederland blijft hopeloos achter erzicht wintermode l@ LET Baarmoederkanker tijdig ontdekken Pasop: 19 AUGUSTUS 1972 me Elisabeth Beijer, een van Nederlands grootste kankerdeskundigen, wil voor onderzoek qehuwde vrouwen inschakelen. Miljoenen Westduitse vrouwen boven de dertig krijgen ieder jaar een oproepkaart in de bus met het verzoek om aan een plaatselijk baarmoeder- en borstkankeronderzoek deel te nemen. De deelname aan zo'n onderzoek is gratis maar in tegenstelling tot in Oost- europese landen niet verplicht. kDVERTENTIE DAMESMODE io exclusief jonge stip- \iOi BREESTRAATI08O-H2 IBIpe. rerkoop van brandbare zal vanaf Juli 1973 in worden verboden. Deze werd ondanks talrijke van de zijde van fabri- het Ministerie van uitgevaardigd. Jaarlijks Ssen 3.000 en 5.000 perso- onder zeer veel kinderen, en worden onge personen zwaar gewond. slachtoffers liepen op of vonden de dood ichtkleding, die zij op het in de brand droegen. Met juli 1972 moeten alle kindernachtgoed arti- geëtiketteerd Amerikaanse regering ilan zijn in deze veilig- eveneens het beddegoed Juni dit Jaar waren de consumenten voor a lederwaren in de wih- i neertellen 11,1 pet. ho- :n jaar eerder. De prijs nam in rloop van een jaar met ibelstoffenkollecties voor d seizoen dragen duide- :enmerk van het mode- van dit moment. De is algemeen, dat de ribcords zal aan- dat betekent dan tevens ifsels van geen of weinig zijn. Alle varianten in door de meubelindus- Laat u eenmaal per jaar bij uw huisarts, vrouwenarts of bij een consultatiebureau op baarmoedermondkanker onder zoeken. Dat kost u f 25 bij een bureaiu en hooguit f 60,- bij een specialist. 9 Maak met uw huisarts di- rekt een afspraak voor een dergelijk" onderzoek als u tij dens de gemeenschap een bloe ding heeft. (En dit niet door menstruatie of scheuring van het maagdenvlies veroorzaakt kan zijn). Raadpleeg uw huisarts als u een tussentijdse bloeding heeft maar ook als u voortdurend last van buikpijn heeft en te gelijkertijd gewicht verliest. Was uw onderlichaam min stens één maal per dag royaal met lauw water maar zorg er voor dat er geen zeep in uw vagina komt. 9 Zie er op toe dat ook uw partner zich iedere dag be hoorlijk wast en bedenk dat u minder kans op baarmoeder kanker heeft als uw man be sneden is. 0 Neem als het enigszins kan een bidet in uw badkamer. Het is echt geen overbodige luxe. 9 Zorg er voor dat u niet te veel kinderen krijgt want moe ders van grote gezinnen zijn veel vatbaarder voor baarmoe derkanker dan vrouwen die maar twee kinderen hebben. probeer uw dochter er in een gesprek van te overtuigen niet te jong met sexuele omgang te beginnen want vrouwen die him eerste seksue le kontakt op zeer jeugdige leeftijd hebben lopen hun ver dere leven meer kans op baar moederkanker dan vrouwen die wat later aan hun eerste intie me omgang zijn begonnen. 9 En tenslotte zijn er artsen die vinden dat u beslist geen intiemspray mag gebruiken. En dat u alleen in noodgevallen intern verband mag nemen. trie verwerkt en de vraag Is in fei te nog steeds groter dan de produk- tie. De Koninklijke Fabriek Inven- tum-Bilthoven introduceerd een nieuwe haardroogset de GF 9. Deze haardroogset bestaat uit een haar droger (föhn), een mondstuk, een warme luchtborstel en een kam. De GF 9 is vervaardigd uit breukvaste kunststof en is voorzien van een aan/uitschalkelaar en een automati sche temperatuurregeling in de uit stromende warme lucht. De haar droogset heeft een snoer van 1.80 M lengte en een euro-stekker die past in alle wandkontaktdozen. Het ap paraat is dubbel geïsoleert. De aan- sluitwaarde is 200 Watt. Het nieuwe Inventum apparaat heeft een groot aantal toepassingsmogelijkheden en Italiaanse mode-ont- bben voor de komende zo heel erg veel nieuw- Maar de confectiefa- daar Juist erg tevreden door de trouw van de Romeinse modekoningen loude mantelpakjes en blijft draagbare en verkoopbare kleding 1973 in de mode. efabrikanten, de waren- boetiekjes en de exclu- rtnkels krijgen allemaal in de rug en dat kan bijzonder goed k in plaats daarvan draagbare Jurken, mantelpakjes en pantalon-ensembles die voor niet meer zo jeugdige vrouwen even flatteus als voor jon ge meisjes zijn. Voor het eerst sinds jaren houden Rome en Parijs rekening met de wensen van modieuze vrouwen die de dertig zijn gepasseerd. En laat men het bedenken van hippe mini- jurkjes aan de Loridense boetiek jes over. Tijdens de ruim twee weken duren de Franse en Italiaanse modemara thon kwam de Romeinse couturier Valentino als verreweg de beste ontwerper uit de strijd. Niet omdat zijn mantelpakjes de meest specta- Coltrui culaire waren maar omdat zijn combinaties van chocoladebruine ADVERTENTIE zoals haardrogen, watergolven, tou peren en krullen indraaien, lijn wat betreft het zelf maken van 9 Volgens het Verband Deutscher Nahmaschinenhandler e. V. in Bie lefeld is er een duidelijk opgaande lijn in het zelf maken van kleding. In 1970 hebben circa 8 miljoen Duitse vrouwen voor meer dan DM 1 miljard aan meterwaren gekocht, ongeveer DM 24 miljoen aan kant en klaar patronen uitgegeven en op circa 12 miljoen naaimachines meer dan 50 miljoen kledingstukken ver- De Wereld Gezondheids Organi satie heeft onlangs uitgerekend dat het veel goedkoper is om de gehele vrouwelijke bevolking van een land bij wijze van voorzorg één keer per jaar op eventuele symptomen van baarmoeder- en borstkanker te con troleren dan dat men achteraf astronomische bedragen moet uitge ven om vrouwen met een ver gevor derde vorm van kanker te behande len en te verplegen. In West-Duitsland geven de zieken fondsen, de universiteiten, de ge meentebesturen, de deelstaten, de regering in Bonn en het Kankerin stituut in Heidelberg Jaarlijks geza menlijk ruim vijfhonderd miljoen gulden uit om baarmoeder-, borst en prostaatkanker bijtijds op te sporen. Vrouwen kruinen er ieder Jaar gra tis voor baarmoeder- en barstkan- kercontrole in een ziekenhuis te recht en mannen kunnen sindskort regelmatig kosteloos aan een prostaatkankeronderzoek deelnemen. Onderzoek In Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland, Skandinavië en de Verenigde Staten wordt evenals in de communistische landen steeds meer belang aan het vroegtijdig op sporen van baarmoeder-, borst- en prostaat kanker gehecht. Maar Ne derland blijft hopeloos achter. Aan het opsporen van borst- en pros taatkanker wordt in ons land nog vrijwel niets gedaan. Het kabinet Biesheuvel steunt het baarmoeder- kankeronderzoek dit jaar met een subsidie van slechts 200.000-. Daarmee wordt een project van het Nederlands Huisartsen Instituut, dat wordt uitgevoerd door het cyto- diagnotisch laboratorium van het Utrechts Academisch Ziekenhuis, slechts gedeeltelijk gefinancieerd. Meer geld In 1971 steeg de meterwaren omzet tot DM 1,3 miljard, het VDN ver wacht dat de omzet in 1972 tot cir ca DM 1,5 a 1,6 miljard zal kunnen worden opgevoerd. reik en blouses met hard abrikoos- kleurige driekwart jasjes van de meeste smaak getuigden. Kleuren Net als trouwens zijn zwart wollen polojurkjes met korte mouwen en zijn fraaie camelmantels. Afgezien van Schotse ruiten, blokruiten en prince de galles gebruikten de meeste couturiers effen stoffen maardat dan in de meest verras sende kleurencombinaties zoals au bergine en roze, varengroen en oranje rood, zwart en hemelsblauw, marineblauw en oranje, abrikoos en chocoladebruin. Maar de meest favoriete kleuren voor de winter zijn toch wel abri koos, beige, korenblauw, gifgroen, fuchiaroze, zonnebloemgeel, cognac, violet, wit en zwart. Wat de belang rijkste wintercreaties betreft zijn de Italiaanse en Franse couturiers het roerend met elkaar eens. Aan een tot op de knie vallend plooirokje, een blouse met een gestikte kraag en een vrij lang jasje heeft u ei genlijk al genoeg maar van de Ro meinse en Parijse mode-ontwerpers mag u ook best een prinsesjurkje of een pantalon met een coltrui en een kort jasje dragen terwijl voor 's avonds de strapless japonnen en jurken met V-halsdecolletés weer favoriet zijn. Kortom, er is keus ge noeg maar dit keer zult u die keus zelf moeten maken. Een jaar of vier geleden legde het Koningin Wühelmina Fonds een paar ton op tafel voor de aanschaf van een paar microscopen waardoor men in het Leids Academisch Zie kenhuis met de opleiding van in baarmoederkanker- gespecialiseerde analistes kon beginnen. Maar bij dat ene bedrag waarvoor men ook nog tijdelijk een Amerikaanse ana liste kon laten overkomen is het gebleven want dr. L. Meinsma, di recteur van het Koningin Wilhelmi- na Fonds, vindt dat hij zijn geld beter voor anti-rookoampagnes kan ebruiken. „Als je over een beperkt budget be schikt" aldus dir. Meinsma" moet je belangen tegen elkaar af gaan we gen. En het is nu eenmaal een feit dat er veel meer mensen het slacht offer van longkanker dan van an dere soorten kanker worden. Dood te voorkomen Toch sterven er ieder jaar in ons land bijna duizend vrouwen aan baatrmoederkanker. De dood van al die vrouwen zou te voorkomen zijn geweest als men de baarmoederlkan- ker maar tijdig had ontdekt. Maar in Nederland moeten vrouwen zelf het initatief nemen om zich op baarmoederkanker te laten onder zoeken. En de eenvoudige, vrijwel pijnloze ingreep (het afstrijken van wat slijm van de baarmoedermond dat later microscopisch wordt on derzocht) moeten zij bovendien nog zelf betalen. Nederland is misschien wel het eni ge Westeuropese land waar de zie kenfondsen en de ziekenverzekerin- gen weieren om een behandeling te financiëren waarmee men een ziekte kan voorkomen. Door die onverantwoordelijke kort zichtigheid maken de ziekenfondsen en de verzekeringsmaatschappijen het juist voor vrouwen, die de meeste kans lopen om baarmoeder- kanker te krijgen, financieel vrijwel onmogelijk om zich regelmatig te laten onderzoeken. Bij moeders van grote gezinnen die over geen be hoorlijk badkamer beschikken komt de ziekte nl. aanzienlijk meer voor dan bij vrouwen die aan welover wogen geboorteregeling doen en die aan persoonlijke hygiëne hoge eisen stellen. Nonnen krijgen vrijwel nooit baar moederkanker maar prostituees worden juist veel vaker dan andere vrouwen het slachtoffer van deze ziekte. En volgens een rapport van de Wereld Gezondheidheids Organi satie komt baarmoederkanker bij echtgenotes van mannen, die besne den zijn, veel minder voor dan bij vrouwen die regelmatig seksuele omgang met meerdere niet besne den mannen hebben. Een van Nederlands grootste ex perts op het gebied van het baar moederkankeronderzoek is de char mante 31-jarige Ma/thilde Elisabeth Beijer-Boon. Ondanks haar jeugdige leeftijd niet alleen arts maar sinds het vertrek van prof. dr. G. Wielen- ga voorlopig ook hoofd van het cy- todiagnostisch laboratorium van het Leids Academisch Ziekenhuis. Mevrouw Beijer, echtgenote van een zich specialiserende arts en moeder van twee zoontjes waarvoor ze in de Leidse binnenstad een creche oprichtte, studeerde oa. in Amerika aan de universiteit van Ann Arbor in Michigan, een wereldbekend cen trum op het gebied van het kanker onderzoek. Geschrokken Toen ze na haar studie in 1969 in Nederland terugkwam schrok ze zo van de weinige kennis die er in ons land op het gebied van het baar moederkankeronderzoek is, dat ze zich als assistente van prof. dr. Wielenga vooral aan de opleiding van 'kanker-analistes ging wijden. Door 'n gift van het Koningin Wil- helmina Fonds kan men toen het benodigde lesmateriaal aankopen. Het Fonds ging toen ook eisen aan de opleiding stellen. Eisen die, ge zien het ontstellende tekort baarmoederkanker-analistes, volgens mevrouw Beijer eigenlijk veel te hoog zijn. Het Koningin Wilhelm ina Fonds vindt dat alleen volwaardige analis tes, die zich gedurende het laatste jaar van hun opleiding in baarmoe derkanker hebben gespecialiseerd, voor een erkend diploma in aan merking kunnen komen. Maar me vrouw Beijer is van mening dat ze dan eigenlijk veel te veel overbodige dingen leren. En vandaar dat ze ook meisjes en gehuwde vrouwen met alleen maar een middelbare schoolopleiding, een behoorlijke kennis van de Engelse taal en be langstelling voor soheikunde tot haar éénjarige cursus toelaat. Zij krijgen dan na het afleggen van de examens een aanbevelingsbrief waarmee ze met sukses bij labora toria kunnen solliciteren. Tijdens de vrij zware opleiding leren de cursis ten met behulp van microscopen kankercellen in baarmoederuitstrijk- jes ontdekken. „Het is boeiend werk voor vrouwen die veel gevoel voor kleuren en vormen hebben" aldus mevrouw Beijer. „En bovendien geeft dit vak Je ongelofelijk veel voldoening als je bedenkt voor hoe veel ellende Je andere vrouwen kunt Soms kan men aan een uitstrijkje zien dat een vrouw nog geen baar moederkanker heeft maar het wel gemakkelijk kan krijgen. Met het voorschrijven bepaalde medicijnen kan de huisarts dan vaak de vor ming van kanker voorkomen. Maar ook het beginstadium van baarmoe derkanker is vrij gemakkelijk te ge nezen. Er wordt dan een klein stuik je van de baarmoedermond afge sneden. Een ingreep die meestal af doende is en waarvoor een vrouw maar vijf dagen in een ziekenhuis hoeft te blijven. De patiënte kan daarna nog zonder enig risico kin deren krijgen en op de normale manier ter wereld brengen. Onbekend Todh is het baarmoederkankeron derzoek In ons land nog vrijwel on bekend. Daarom sterven er ieder jaar nog duizend Nederlandse vrou wen aan deze afschuwelijke ziekte. In ons land zijn nog geen honderd speciaal getrainde analistes die in baarmoederuitstrijkjes kankercellen kunnen ontdekken. Om alle Nederlandse vrouwen boven moederkanker te controleren zijn ADVERTENTIE spaarde huidbacteriën Er is iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee de huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiratiegeur ver dwijnt Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidflora*) hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu raat. Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Gebruikdegoede deodorant! Kan het anders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant Met 'sinodori. Een Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve' deodorant. Verfijnd geparfumeerd. In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, ƒ5.75. Ver krijgbaar bij 'de Bijenkorf, bij apo theek en parfumeriezaak, hij par fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk bij uw drogist Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil-! versum. Tel.: 02150-50547. Ver-j koopadressen op aanvraag. I de dertig jaa/r ieder Jaar op baar- ruim 6000 analistes nodig. Een on mogelijkheid met f 200.000,- subsi die. Wanneer men het voorbeeld van de Westduitse regering zou vol gen en men alle Nederlandse vrou wen boven de dertig jaar in staat zou stellen om zich jaarlijks gratis te laten controleren zou de regering met minstens honderd miljoen gul den op tafel moeten komen. Maar door het geweldige tekort aan gespecialiseerde kanker-analistes kan er dan toch voorlopig van een massal bevolkingsonderzoek nog niets komen zelfs al zou men plot seling wel voldoende geld beschik baar stellen. Er zijn maar een beperkt aantal huisartsen en gynaecologen die door hen gemaakte uitstrijkjes bij labo ratoria kunnen laten onderzoeken. En vrouwen kunnen zelfs bij lang niet alle consultatiebureaus van de dr. Rutgerstlchting terecht. Ook door gebrek aan voorlichting is de belangstelling voor een dergelijk onderzoek ook nog gering want toen de Haagse afdeling van de Protes tantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming dit voorjaar aan ruim duizend leden een brief stuur de om vrouwen op het belang van een baarmoederkankeronderzoek te wijzen 'kreeg men maar zeventig reacties. Bij nonnen komt baarmoederkanker vrijwel niet voor. Oudere kloosterzusters daarentegen worden echter vrij vaak het slachtoffer van borstkanker, wat zou kunnen komen doordat zij tot voor kort gedwongen waren om een strakke elastieke band over hun borsten te dragen. Borstkanker voorkomen 9 Draag nooit knellende of te kleine bh's. 9 Ga naar de huisarts als u één van uw borsten ernstig heeft gestoten. 9 Probeer uw baby als het enigszins kan zelf te voeden want daardoor loopt u ook later minder risico om borst kanker te krijgen dan een moeder die haar kind met de fles heeft groot gebracht. 9 Als u de pil niet gebruikt maar u heeft toch een voort durend gespannen gevoel in uw borsten ga dan eens bij uw huisarts langs. 9 Controleer uw borsten re gelmatig op harde soms wat pijnlijke plekjes. Maar be denk wel dat die gedurende de dagen vlak voor en tijdens de menstruatie normaal zijn. Blijft u daarna toch nog een knobbeltje voelen raadpleeg dan zo snel mogelijk uw huisarts.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19