MINI-BOKSEQUIPE Shane Gould: de koningin van de 01. Spelen Het leek mooi en dynamisch te beginnen Kansen op eremetaal zijn wel heel erg klein BEROEP VAN IOC OP AFRIKANEN m GOUD WIL WINNEN ZAL GOULD MOETEN VERSLAAN U.V.S.-ELINKWIJK LUGDUNUM-AJAX-B ROODENBURG-EDO APPIE OP1E ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 Anthony Richardson Het werd tenslotte een mini-equipe: James Vrij, de lic'htwel- Anthony Richardson, een zwaarwelter en trainer „ome" linus Krijger. Tot verbazing, tot teleurstelling vooral van de [ederlandse Boksbond, die wat de pugilisten betreft slechts eertig procent van de bokstop de streep in München zag over snijden. Vertelt boksbond-voorzitter Hans Hofman: „Redelij- er hadden we zestig procent gevonden. Kijk, toen Koopman Van Eek door het Nederlands Olympisch Comité te licht lerden bevonden, konden we daar gezien de omstandigheden egrip voor opbrengen. Maar toen later eveneens Sjoerd Tui- naar buiten vloog, hebben we onze stem als protestge lid aangewend. Wat overigens weinig hielp". ffochtans dient te worden gesteld èn Vrij èn Haagse Richardson wed zeker niet met eremetaal uit iinchen zullen terugkeren. Wat deprimerend is bedoeld, want eciaal James Vrij is een beweeg- ke gemakkelijk stotende pugilist, niet is misdeeld wat talent be eft. De waarheid is echter wel dat Olympische bokstoernooien sinds sr en dag een confrontatie zijn ssen de Oosteuropese staatsama- en de Amerikaanse college pugilisten. Wat vaak een te ongelij ke strijd bleek voor outsiders in het algemeen en Nederlandse vuist schermers in het bijzonder. Het bewijs: het laatste door Neder - laaders bevochtet edelmetaal da teert van Amsterdam 1928, toen Bep van Klaverens vuisten goud op ve- dergewichtniveau sloegen en Karei Miljon zich wat de halfzwaarge- wichtklasse betreft met brons mocht tooien. Han« Hofman daarover: „Het wordt nóg moeilijker wanneer je bedenkt dat München het grootste bokstoer- nooi brengt dat ooit is gehouden. Ga zelf maar na. met 640 deelne mers. wat ruim driehonderd meer is dan vier jaar geleden in Mexico. Toch zal je mij bij voorbaat niet horen zeggen dat we kansloos zijn. Vrij en Richardson zijn beide jon gens die iets kunnen, anders had den we ze natuurlijk niet voorge dragen bij het NOC. Met een beetje geluk, wat de loting betreft, hoeven onze lioksers er niet een-twee-drie af te fladderen." Interessant aspect van München 1972, de komst van liefst 192 Afri kaanse boksers (als ze met het oog op de Rhodedische kwesties ten minste blijven). Wat impliceert dat niet alleen Amerika en de Oosteu ropese landen de grote buit zullen verdelen. Immers, de gebronsde at leten uit het zwarte werelddeel heb ben nu al de reputatie van een uit gebalanceerde techniek opgebouwd, die doorgaans uitmondt in een ge slaagde punch. Vraag het maar aan James Vrij, hoe loepzuiver de Gha- nees Odartey Lawson hem via de lever uittikte tijdens het militaire wereldkampioenschap dat het Rot terdamse sportpaleis Ahoy in 1971 bood. Hofman: „Toch kunnen we vertrou wen hebben in onze boksers. Ze zijn door de afgang in Madrid (de ach tergrond van de Europese kam pioenschappen) gelouterd in drie internationale toernooien." Maandag vertrekt de mini-equipe dus naar München. In burger, hoe wel Vrij en Richardson dienstplich tig militair zijn en Rinus Krijger de wapenrok om den brode draagt, evenals boksbond-voorzitter Hans Hofman. Zegt Hofman: „Er is geïnsinueerd dat dat geen toeval zou zijn. Maar dat leggen we wel naast ons neer. Daarom reist onze equipe-scheids rechter Jan Krom (de man die Ben Bril verdrong) na in burger". MÜNCHEN Het Internationa le Olympische Comité heeft een be roep gedaan op alle nationale Olym pische comités van Afrika om hun regeringen er vanaf te brengen de spelen in München te boycotten. In een officieel communiqué ver klaarde het bestuur van het IOC dat het volledig achter het besluit stond om Rhodesië uit te nodigen deel te nemen aan de Spelen. „Die landen, die een boycot beramen, doen de Westduitse organisatoren een grof onrecht aan". Een vijftal negers, die deel uitma ken van de Amerikaanse Olym pische atletiekploeg, heeft vrijdag via een woordvoerder laten weten dat zij het standpunt van de Afri kaanse landen, die bezwaar maken tegen deelneming van Rhodesië aan de spelen van München ten volle delen. Het vijftal wenst wel ano niem te blijven. Ook Swaziland zal de Spelen boy cotten als Rhodesië mag deelnemen. In totaal hebben nu zestien landen gedreigd niet aan de Spelen deel te nemen. De Zambia Daily Mail, een krant, die eigendom is van de Zambiaanse regering, heeft een felle aanval ge daan op A very Brundage. De krant noemde Brundage „de Amerikaanse superracist". De Zambia Daily Mail had ook geen goed woord over voor sir Edetokumbo Ademola, de nestor van het Nigeriaanse Olympische co mité. „Hij is tot alles bereid om het zijn imperialistische meesters naar de zin te maken". Eerder deze week had Sir Edetokumbo gezegd dat het oneervol zou zijn als Afrikaanse lan den de Olympische Spelen zouden boycotten. ADVERTENTIE 1907 LFC 1972 Woensdag 23 aug. 8 uur n.m. Oud LFC-Veronica Alle rangen f 0.50 t.b.v. Alg. Ned. Inv.bond, afd. Lei den. Terrein Boshuizerkade. Diplo ma's zijn die avond niet geldig. MÜNCHEN Het legertje be- onderaars staat al te wachten, aiidtekeniiigenj agers groot klein hangen over de ba- [strades. Camera's zoemen; Sha- e Gould, de toverfee van de Spe- jn, die nog in het geheel niet be- jainen zijn, maakt haar entree, is één van de pittige dage- trainingen, die de Austra- sinds maandag in het Olym- zwembad houden. Als ze eindelijk uit het water te komt, hollen twee dozijn fotografen achter haar aan ihtingdamestoilet. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur iendschappelijke wedstrijd Shane Gould is de eerste super star van de Spelen van München. Daarover kan geen twijfel bestaan. Mike Wenden, de tweevoudige Olympische kampioen, Brad Cooper, de wereldrecordhouder, Debbie Cai- ne, de rugslagfavoriete, ze worden eenvoudig door de nieuwsgierigere opzij geduwd als Gould, vijftien jaar oud, eerder sierlijk dap krach tig gebouwd met een verlegen glim lach rond de wipneus en een oran je petje op de honingblonde ha ren, zich op het startblok opstelt. Ondanks de breekbare indruk, die ze maakt, heeft ze de situatie vol komen in de hand. Een glimlach te gen de fotografen, een handteke ning hier en daar en weg is ze. Het water in. Haar element. Anderhalf, twee minuten blijft ze onder. Dan duikt ze op aan de andere zijde van het bad. "Ze weet precies, hoe ze de over weldigende publiciteit moet verwer ken", zegt Forbes Carlile, haar trainer, die niet is opgenomen in het officiële Australische begeleidings- ADVERTENTIE Dinsdag 22 augustus a.s. om 18.30 uur Ten bate van het geestelijk gehandicapte kind. zaterdag en zondag in het Clubgebouw terrein Oegstgeesterweg. Leden en donateurs hebben geen vrije toegang. Prijzen zittribune f2,—; staanplaatsen M,50; jongens f 0,75. team, maar zich via enkele baantjes van een indrukwekkend aantal toe gangskaarten heeft voorzien. "Het is een oud hoofd op jonge schou ders". Shane Gould is favoriet voor al le vrije slag nummers en boven dien voor de 200 meter wisselslag. Tenminste tien starts in negen da gen, afgezien van de estafettes. Te veel? "Bij een super-talent als dit kun je dat niet zeggen", aldus de officiële trainer Peter Daland. "We bekijken het per dag. Als het te veel wordt, kunnen we haar altijd nog terugtrekken". Voordat de Amerikanen bij de se lectie-wedstrijden met hun over weldigende prestaties de zwem- sport als het ware een nieuwe tijd rekening meegaven "We begin nen nu weer bij het jaar nul", al dus een van de vooruit gereisde be geleiders was Shane Gould we reldrecordhoudster op alle afstan den van de vrije slag. Die unieke verzameling viel uit elkaar, door dat Jo Harsberger dat van de 800 meter overnam. Maar nog steeds geldt: wie goud wil winnen, zal Gould moeten verslaan. ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur Sportpark Noord. Shane Gould heeft de situatie volkomen in de hand Het leek zo mooi en dyna misch te beginnen. De drie te levisie verslaggevers meldden zich voor het eerste appèl, staande op de tribune bij Feye- noordNEC, FC Groningen PSV en FC Den Haag—Sparta. De drie wedstrijden moesten nog beginnen, maar zij meld den zich vast present. Het had iets van: "de intocht der gladiatoren", of "When the Saints are marching in". Het voorstellen van de artiesten bij het opgaan van het doek, zoals dat bij Snip en Snap ook altijd gaat, en ook bij Dean Martin in zijn televisie show: eerst even de gasten voorstellen, als smaakmakers, en daarna komt het grote spul zelf hoera, dacht ik, Studio Sport heeft zich de wijze lessen van twee eeuwen show-business eigen gemaakt, nu gaan we iets beleven. Door Nico Scheepmaker Maar toen volgde de decep tie. Het deed me sterk denken aan het nieuwe Ajax-program- ma, dat bij AjaxBayern München door de speaker werd aangeprezen omdat het "in een nieuwe vorm" was verschenen. De voorpagina was geheel rood, en zag er daardoor opwindend uit, maar wat bleek toen ik het blaadjes opensloeg? Er was al leen sprake van "een nieuw jasje", de inhoud en opmaak waren precies hetzelfde geble ven. Dus: een voorbe- schouwinkje (het kan vriezen en het kan dooien, maar ver liezen zal Ajax wel niet), de opstelling, zomaar wat ge babbel. maar geen keiharde fei ten, bijvoorbeeld: een biogra fietje van alle spelers, met naam, leeftijd, voorgaande clubs, internationale wedstrij den. etcetera. Zodat je even weet wie Ab Gritter is, de nieuwe goalgetter van FC Gro ningen. Boekje Maar dat zijn nu Juist de dingen die, over de eigen club en de tegenstander, in die „of ficiële programma's" plegen te ontbreken, hoewel deze re clame blaadjes toch nog altijd 50 of 40 cent kosten. Sommige clubs vergoeden dat gemis door een speciaal boekje over eigen club en spelers (bij FC Gronin gen heet dat „klaar voor het seizoen", het kost f 1.50 en be vat voldoende ,maar slecht ge schreven informatie), maar dat helpt je nog niet de brug over voor wat betreft de tegenstan der van zo'n club. En ik zal tot mijn laatste ademsnik blijven volhouden: het betaalde voet bal in Nederland zal altijd on volwassen blijven, zolang zo'n belangrijk facet ervan (de schriftelijke begeleiding alias propaganda) zo amateuristisch van opzet blijft. Maar toen volgde de decep tie, schreef ik al, en ik vat de draad weer op van mijn verhaal over Studio Sport. Want welis waar slaagde Theo Reitsma er in de wedstrijd Feyenoord NEC de normale journalistie ke behandeling te geven (hij had na afloop een gesprekje met scheidsrechter Van der Kroft over de beide keren dat deze met de gele kaart zwaaide) maar Herman Kuiphof liet wat dat betreft verstek gaan bij FC Den Haag—Sparta. En me dunkt dat er bij deze wedstrijd reden te over was voor een "na behandeling". Had immers de grensrechter niet voor buitenspel gevlagd bij t doelpunt van Aad Mansveld, en had scheidsrech ter Keizer dat signaal toen niet genegeerd, en hadden de Spar- ta-spelers toen niet de scheids rechter belegerd en belaagd? Goed, we kregen dat doelpunt vertraagd herhaald, maar waarom werd het er niet (net als die waarschuwingen bij Feye noordNEC) even uitgelicht voor een nadere analyse? Mijns inziens had Keizer groot gelijk dat hij het doelpunt toekende, dus dat was een extra reden ge weest om wat meer aan dat doel punt te doen dan een herhaling zonder meer. Ajmpex mee had Studio Sport dan zijn grote streven naar "orde en rust" op de velden (we weten al len dat Bob Spaak niet gechar meerd is van zulke taferelen na een omstreden doelpunt) alleen maar kunnen ondersteunen. Journalistiek gezien is dat laai ste slechts een bijkomstig argu ment, want ook als onomstote lijk was komen vast te staan, dat Jan Keizer zich vergist had en het inderdaad buitenspel was dan had Studio Sport dat, al na- beschouwend, moeten laten zien. Want de sportjournalistiek is op de zevende dag niet ge schapen om de gezagsdragers te beschermen, maar om de feiten zo duidelijk mogelijk weer te ge ven. Overigens ben ik een warm voorstander van de gele en rode kaart, omdat het de dui delijkheid in de arbitrale poli tiek alleen maar bevordert. Voetbal is een visuele sport, dus als het maar enigszins mogelijk is moet een beslissing, of een is moet 'n beslissing, of 'n op vatting zichtbaar worden ge maakt voor de toeschouwers. Dat gebeurde ook al wel, zowel van die kant van de scheidsrechters als van de spelers. Een indirecte vrije schop is twee vingers om hoog ("in tweeën"). Als de scheidsrechter fluit voor te hoog trappen, maakt hij dat vaak met een beenbeweging duidelijk (bij FC Groningen— PSV bijvoorbeeld floot Pijper een keer voor hoog trappen en zwaaide vervolgens ter illustra tie zijn rechterbeen hoger od dan de overtreder). Pantomimisch erg geslaagd is meestal ook het gebaar voor "afzetten", dat de scheidsrech ter maakt, door zoals vroeger bij de dans "Booms-a-Daisy" zijn achterwerk schilderachtig achteruit te steken. Vinger op de lippen betekent, dat hij ge floten heeft voor "roepen", en maakt de scheidsrechter met beide benen tegelijk een sier lijk sprongetje, dan beduidt dat, dat hij gefloten heeft voor "twee benen" Gebarentaal Ook de spelers zijn het pu bliek al parenlang behulpzaam door hun opvattingen in geba ren taal duidelijk te maken Vinger op het voorhoofd bete kent: "ach man, je bent gek". Een weg werpend gebaar (zo als Wim van Hanegem maak te bij Feyenoord—NEC tegen Van der Kroft) betekent: "ga fietsen stelen, Leo, je kan er geen barst van". De gele kaart, die Van der Kroft vervolgens Van Hanegem liet zien, bete kende: „Ik kan er misschien niets van, maar dat staat niet te jouwer beoordeling, dus krijg je een waarschuwing van mij". Als 'n speler applaudiseert voor een beslissing van de scheidsrechter, wil dat zeggen: "Nou nou, je bent op dreef vandaag, dit is al Je eerste goeie Keizer, Mansveld en Eijken- broek hadden zo mogelijk in de studio moeten zitten, even als de grensrechter, en men had de ampex op het moment dat de pass gegeven werd kunnen stilzetten, zodat het ook voor de kijkers duidelijk was gewor den dat Mansveld inderdaad nog net niet buitenspel liep. Daar- Enfin, zo zijn er nog wel en kele voorbeelden te geven van de wijze waarop spelers en scheidsrechters trachten het spel voor het publiek visueel aantrekkelijker te maken. Het blijft nochtans jammer dat de toeschouwers bij voetbal zover van het veld af zitten, dat zij de onderlinge conversatie der spe lers en de conversatie tussen spelers en scheidsrechter nooit kunnen verstaan, omdat veel ervan niet in voornoemde geba rentaal vertaald wordt. Over 10 jaar is dat euvel misschien ver holpen, als verfijnde microfoons langs het veld elk woord kun nen opvangen en doorseinen via de luidsprekers op de tribunes. Commentaar Het spel zal er zeker aan trekkelijker door worden, want wat schreef de Leeuwarder Courant afgelopen maandag over de vrije samienstellings wedstrijd kaatsen in Doikkum? "De wedstrijd, die onder leiding stond van scheidsrechter Hljla- rides, was bijzonder levendig. Dat kwam vooral ook door het vele commentaar, dat de kaat sers steeds leverden, en de fel heid, waarmee werd gespeeld". En over de Harlinger Johan Halbesma: 'Eén ding is zeker, hij bracht met vele anderen veel humor op het terrein en de voor Dokkum vrij talrijke toe schouwers hebben dan ook met volle teugen genoten van deze show". Zo hoort het. Zo breng Je beroepssport. De toeschouwers hebben er recht op te horen wat de spelers op hun hart hebben tijdens hun spel.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13