Aanslag Hassan kostte 8 levens Sadat wil werken aan herstel vrede CDU NIET ZO HEEL BLIJ MET SCHILLER ^Republikeinen gaan opnieuw „koning" Richard Nixon kiezen Kennedy: Noord-Iers politicus met pistool altijd op zak TM' RABAT, PARIJS (DPA, Reuter, AP) Na de mislukte (aanslag van Marokkaanse luchtmachtofficieren tegen Koning flassan en de zelfmoord van minister van Defensie generaal Oufkir was het gisteren rustig in Marokko. Alleen in de mid- deden zich in Rabat enkele ontploffingen voor, waarover i opheldering werd gegeven. Intussen is komen vast te staan, dat de aanslag van woensdagavond acht mensenlevens heeft gekost. In het ziekenhuis liggen 47 gewonden. JDAG 18 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND Over de reden van generaal Ouf- tirs zelfmoord put men zich uit in Teronderstellingen. Er zijn drie mo gelijkheden: Oufkir heeft geen zelf- gepleegd, maar is doodgescho ten nadat aan het licht zou zijn ge- lomen, dat ook hij bij het komplat jetrokken was. Dit is echter niet al- m Marokkaanse zijde met de grootste nadruk ontkend, maar is ook liet waarschijnlijk, omdat deze 48- jarige generaal bekend stond als een eer fanatieke aanhanger van Ko ning Hassan. Bovendien zou hij al s bij een vorige gelegenheid met moord gedreigd hebben, toen hem iijds werd verweten een andere slag niet tijdig te hebben voor- Amen. De tweede mogelijkheid ligt het verlengde van laatstgenoemd notiefuit schaamte over het falen de veiligheidsmaatregelen voor ujn koning had Oufkir de hand aan ichzelf geslagen. De derde mogelij k- i, dat Oufkir zelfmoord heeft epleegd toen hij ontdekte, dat het omplot, waarbij hij zelf betrokken u zijn geweest, mislukt was. Maar ik dit derde punt is in strijd met it hierboven gezegd is over de ab- plute trouw van deze Berber-edel- Ban aan de monarchie. Het meest •schijnlijk lijkt op het ogenblik dat Oufkir de schande van het kiende veiligheidssysteem niet heeft unnen dragen. Na de aanslag waren vijf deelne mers aan de aanslag met een hef- schroefvliegtuig naar Gibraltar ge gaan. Londen ipaakte gisteren be kend, dat drie van hen, onder-offi cieren, op eigen verzoek naai- Marok ko zijn teruggezonden, omdat zij klaarden niets met het komplot uit staande te hebben gehad. Ook de twee anderen, officieren, van wie luitenant-kolonel, zijn naar Marok ko teruggezonden, een besluit, dat werd genomen in het licht vai wetten met betrekking tot de huidige situatie. De aanwezigheid van deze officieren in Gibraltar "was niet be vorderlijk voor het algemeen welzijn", aldus een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Za ken. De genoemde luitenant-kolonel is Amigrane, die commandant van de luchtmachtbasis Kenitra tot hij een maand geleden werd ver gen dooi* majoor Kou era el Ouafi, de leider van het komplot. Er zijn acht straaljagerpiloten gearresteerd, die zich in haaiden van regeringsgetrou- we troepen bevinden. Bijzonderheden Als nadere bijzonderheden over de aanslag zijn deze feiten medegedeeld: de beschieting van de Boeing met Koning Hassan aan boord begon vanuit een van de begeleidende ja Edith Irving, Wouw van de schrijver Clifford Irving praatte met verslaggevers nadat zij haar straf in de gevangenis in East Meadow in New York had uitgezeten. Het echtpaar Irving haalde geruchtmakend de nieuwspagina's nadat Erving had toegegeven een valse biografie te hebben gemaakt van de mil jonair Hughes. gers toen het koninklijke toestel met de landing .was begonnen. De koning bevond zich in de stuurcabine bij de drie Marokaanse piloten. Hij zei, dat zij kalm moesten blijven. Toen kwam er een tweede salvo en werd de Boe ing getroffen op een hoogte van on geveer 10 km. De luchtdruk viel weg en het toestel danste alsof het zich in een zware storm bevond; op dat ogenblik greep de koning de radiomicrofoon en riep tegen de aanvallende piloten: „Hier is de boordwerktuigkundige, de piloot is gedood en de koning is dodelijk ge wond. Stop met verder schieten, zo dat de levens van de honderd an dere passagiers gespaard kunnen worden. Stoor ons niet bij onze lan- ding, want die zal al moeilijkheden genoeg opleveren". De aanvallende piloten lieten zich door deze woorden misleiden en beëindigden de aanval, waardoor het toestel op één motor en op één wiel kon landen. De koning stapte uit alsof er niets gebeurd was en inspecteerde zelfs de erewacht. Maar toen begonnen de piloten, die intussen hadden ontdekt, dat zij bij de neus waren genomen, met hun beschieting van het vliegveld, waar door acht Marokkanen werden ge dood en 47 personen werden gewond, onder wie via* ministers. De aanval lers werden op de vlucht gejaagd door toestellen van gezagsgetrouwe piloten. Zuivering Een Indonesische ge neraal en een aantal lagere officie ren zijn gearresteerd in het kader van een campagne om de strijdkrach ten „van communisten te zuiveren", zo is uit militaire kringen in Dja karta vernomen. Generaal-majoor Soeratmo is gearresteerd omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 1965. Hoe veel officieren zijn aangehouden is niet bekend. Een van hen, kolonel Soediono is luchtmacht-attaché in Manilla geweest. (Van onze correspondent» BELFAST Paddy Kennedy is het enige lid van het Noordierse Stormont-parlement dat officieel in het bezit is van een revolver. Maar hij is dan ook afgevaardig de voor CentraalBelfast en als katholiek actief politicus nauw verbonden met de beide vleugels van de IRA en zijn leven wordt bedreigd. Ik sprak Paddy in de studio van de RepublikeinsIerse radio, waar hij werd geïnterviewd over een nieuw idee, dat hü had ontvouwd. De Ieren hebben voortdurend ideëen en ze praten er graag over. En bij het binnenkomen smeet de geachte afgevaardigde voor een maal zijn nieuwe aanwinst op de tafel: een loodzwaar schiettuig, dat hem iets meer dan omgere kend 200 gulden had gekost op vertoon van een bewijs van de po litie. Dreigbrieven Omdat Paddy's republikein se LabourpartiJ nauwe betrekkin gen met de provisionele en de of ficiële IRA onderhoudt, staan de mannen van de protestantse pa ra-militaire Ulster Defence Asso ciation, hem hartstochtelijk naar het leven. Er komen dreigbrieven en telefoontjes en een keer al werd Kennedy's auto ondersteboven ge keerd, toen hij er zelf nog in zat. „Voortaan schiet ik maar in de lucht", spreekt de 29-jarige Ken nedy opgewekt en hij laat zien hoe zijn nieuwe speelgoed werkt. Kennedy was de laatste dagen in het nieuws. Hij laat me een brief zien, die hij van de Britse minister voor Noord-Ierland, Wil liam Whitelaw, heeft gekregen en waarin hij wordt uitgenodigd in september aan de conferentie deel te nemen, waar de politieke par tijen van Noord-Ierland over de toekomst van het verscheurde land zullen spreken. Als het ten minste door gaat. De Republikein se LabourpartiJ eist dat eerst de laatste 265 katholieke geïnterneer den moeten worden vrijgelaten. IR A-adviseurs Dat eist overigens de meer naar het centrum tenderende Sociaal Democratische en Labour partij <SDLP) ook. Maar Paddy Kenne dy heeft nu bedacht, dat hij in zijn delegatie vertegenwoordigers van de beide IRA-vleugels als ad viseurs wil opnemen. Dit plan heeft de gemoederen natuurlijk in beweging gebracht. In ieder geval zal het een methode zijn om de beide IRA-vleugels aan het woord te laten al is het nog indirect maar door de mond van Paddy door ze achter zijn stoel te laten staan, want William Whitelaw wil officieel met de IRA niet meer praten. Maar of het allemaal door gaat, valt nog zeer te betwijfelen. Kennedy is accountant van be roep. Hij is gehuwd en heeft twee kleine kinderen. Als ik hem vraag of hij familie van de vroege re Amerikaanse president is, ant woordt hij schertsend dat er in het telefoonboek van Belfast 100 Ken nedy's staan en dat ze dat mis schien wel zouden willen. Hij is een blijmoedige, joviale man met ogen zo klaar als het water dat de Ierse whisky zo rein maakt. Maar zijn relatie tot de beide IRA-vleu gels hangt af van de mate, waar toe hij door hen wordt gedwongen iets voor ze te doen, zo zegt men hier. Kennedy is ook een van die mannen, die als politieke oplossing voor het nu nog Britse noorden een soort confederatief verband binnen de Ierse Republiek ziet, waarbij het huidige Noord-Ierland nog zou worden uitgebreid met Noordelijke provincies van de Ierse republiek of delen daarvan onder de supervisie van Dublin. De pro testanten behouden dan toch nog een kleine meerderheid. In hun eigen Noordelijke provincie. Maar de bewoners van die andere Noor delijke provincies voelen daarvoor natuurlijk helemaal niets. En zo praat men hier maar door. Tegelijkertijd sluipen de Brit se soldaten met het geweer in de lucht gericht door de straten van hun Centraal Belfast. De geachte afgevaardigde Paddy Kennedy voor dit gebied kan voortaan ech ter voor zichzelf zorgen en dat was hem de 200 gulden wel waard. Ik zie hem wegrijden in een auto naast een soort lijfwacht. Op het ogenblik gaat het minder om de bommengooiers dan om de indi viduele scherpschutters. CAIRO/TEL AVIV (AP) Presi dent Sadat van Egypte heeft de Sowj et-Unie ervan beschuldigd druk op hem uit te oefenen zich over te geven aan Israël. De president zei verder dat met de uitwijzing van de Russische militaire adviseurs uit Egypte er mogelijkheden zijn geko- voor een nieuw initiatief voor de oplossing van de Arabisch-Israë- lische crisis. Sadat deed zijn uitspraken tijdens een vergadering van de Egyptische Nationale Vergadering achter geslo ten deuren. Hij verklaarde dat hij voorstellen van de Russische partij leider Brezjnew in een aan hem per soonlijk gerichte brief als onaan vaardbaar had verworpen. Verder zou hij contact gehad hebben met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. „Wij moeten nu met de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten, de West- europese landen, de niet-gebonden landen en de Arabische landen wer ken aan de voorbereiding voor een nieuw initiatief," aldus Sadat. Sadat veroorzaakte veel opschud ding onder de afgevaardigden met de mededeling dat de Sowjet-Unie hem ertoe had proberen over te halen zich over te geven. „De Sowjet-Unie heeft geweigerd ons offensieve wapens te geven, met name vliegtuigen. Aldus hebben onze vrienden ons een wapenembargo op gelegd. De bevriende Westeuropese landen doen ook aan dat embargo mee. Het doel van deze stappen ls ons tot wanhoop te drijven en ons zo te dwingen ons over te geven", aldus Sadat. (De minister van Defensie van Is raël Moshe Dayan heeft voorgesteld dat de Sinai-woestijn verdeeld dient te worden tussen Egypte en Israël in het kader van wat hij een compromis noemde voor het conflict tussen Egypte en Israël. De minister sprak in een school voor officieren en zei dat hij een tijdelijke of permanente lijn op het oog had, waardoor de Sinai-woestijn zou worden gedeeld en die de bevolkte delen van zowel Israël als Egypte maximale veiligheid zou verschaffen. De generaal scheen een lijn van noord naar zuid door de woestijn te trekken, ongeveer halfweg tussen Israël en het Suez-kanaal. In het deel ten westen van die lijn heeft Israël geen burgerlijke bezettingen Uitwijzen President Amin van Oeganda heeft aangekondigd dat de Aziatische beroepsbevolking nu Oeganda eveneens zal moeten ver laten, zo heeft radio Oeganda be kendgemaakt. Geschat wordt dat het hier gaat om ongeveer vijfduizend mensen. Amin zei dat „wij het een tijd lang moeilijk zullen hebben, maar dat geeft niet", aldus de radio. De betrokken Aziaten „zullen het land niet met de Juiste instelling kunnen dienen na het vertrek van de andere Aziaten". Uitgebroken Twee Kroaten die in Zweden gevangenisstraf uitzitten wegens moord op de ambassadeur van Joego-Slavië in Stokholm, zijn onder de vijftien inwoners van de strafgevangenis van Kumla die van ochtend vroeg uitbraken. De ont snapte gevangenen zaten in isolatie cellen en het is de autoriteiten daar om een raadsel hoe ze weg hebben kunnen komen. Allen worden als uitermate gevaarlijk beschouwd. (Van onze correspondent) BONN Prof. Karl Schiller heeft de SPD laten weten dat hij na de komende verkiezingen geen plaats üi de Bondsdagfractie meer am bieert. Hij schreef dit aan Heinz Kühn, de SPD-leider in Noordrijn- land-Westfalen waar Schiller placht te kandideren en stuurde een doorslag van zijn brief aan bonds kanselier Brandt, wiens reactie luidde: "Schiller komt voor zo'n plaats helemaal niet meer in aan merking". Inmiddels had Springers ongetwij feld goed geïnformeerde Bildzeitung gemeld dat de voormalige "super-mi- nister" van Economische Zaken en Financiën met zijn uittreden uit de SPD tot na de Olympische Spelen wil wachten. Of hij dan, zoals voor speld, onmiddellijk zal overstappen naar de CDU, is echter de vraag. Na een eerste vlaag van enthousias- nte blijkt namelijk de komst van de gevallen "prima-donna" uit de rege ring-Brandt «voor de oppositie, toch tal van problemen op te wer pen. Van verschillende kanten wordt be weerd dat zijn gesprek met CDU- voorzitter en kanselierskandidaat Rainer Barzel afgelopen maandag voor Schiller niet geheel naar wens ls verlopen. Barzel aanvaardde gaar ne Schillers goede diensten (hetgeen ln feite ook betekent dat hij nu over een meerderheid in het parlement beschikt), maar kon, naar verluidt, niet ingaan op de heel pittige eisen die de hooggeleerde politicus zou hebben gesteld. Schillers aanwezigheid als minis ter van Economische Zaken ln een eventueel kabinet-Barzel is voor 'n aantal politici in de top van de oppo sitie aantrekkelijk. Bovendien zou 't aanbod van het krachtDatsersduo Strauss-Schiller als ministers van Financiën en Economie extra stem men kunnen opleveren. Er zijn ech ter sterke krachten in de CDU dia er weinig voor voelen de meest pro minente aller overlopers onmiddel lijk zo te eren. Tenslotte zetelt in Barzels "scha duwkabinet" als minister van Econo mische Zaken al Karl-Heins Narjes, zelf nog een onbekend politicus maar minister in de Sleeswijk-Holsteinse regering van Gerhard Stoltenberg. Deze laatste is een van de meest in vloedrijke figuren in de CDU. Hij zal "zijn man in Bonn" niet zonder meer opzij laten schuiven. (Door onze correspondent) WASHINGTON Paul McClos- ley, het Californische lid van het .Huis van Afgevaardigden, die in de ïoorverkiezingen dit voorjaar de Republikein was die zich kandidaat stelde tegen president Nixon, heeft het aanstaande partij- ;s van de Republikeinse par ti] in Miami, „het kroningsfeest 'an koning Richard de eerste" Z| lenoemd. En weinig zal er inder daad aanstaande week in Miami H. L. Leffelaair ^beuren dat de ceremonie in de zal staan van Richard Ni- 'Wis herbenoeming als de Republi- lnse kandidaat voor het pre- dentschap. McCloskey heeft zijn oppositie gen de president echter moeten 'Hopen niet het verlies van de hge afgevaardigde naar het con gés, die hij in de voorverkiezingen ïd veroverd en die hem in Mia- nominaal kandidaat had kun nen stellen voor het president schap. Maar de Republikeinen, in tegenstelling tot de Democraten, geloven niet in zulke manifesta ties van non-conformisme en dus werd ook deze enige dissonant on der de gedelegeerden weggestemd om de absolute unanimiteit van Nixons herbenoeming te verzekeren. In de afgelopen dagen zijn vrij wel alle ministers in Miami ver schenen voor de commissie voor de samenstelling van het partijpro gramma om lofliederen te zingen op president Nixon. William Ro gers, minister van Buitenlandse Zaken was de eerste, en hij zette de toon voor de aanstaande Repu blikeinse verkiezingscampagne. Ro gers prees_Nixon voor zijn initia tieven ten aanzien van Peking en Moskou, en voor diens buitenlandse politiek in het algemeen. In de zaal wear hij sprak hingen feeste lijke foto's van de president in ge zelschap van de communistische leiders decoraties die nog maar enkele jaren geleden op een Repu blikeins congres ondenkbaar zou den zijn geweest. Dienstregeling Het programma voor het Repu blikeinse partijcongres maakte de indruk van een dienstregeling, waarin iedere verrassing geweerd wordt. President Nixon zou dins dag opnieuw kandidaat gesteld worden, evenals vice-president Spi- ro Agnew. Woensdag houden ze hun redevoeringen, en als de pre sident geluk heeft, zou hij dan iets opzienbarends kunnen zeggen over de recente geheime besprekingen van zijn adviseur dr. Henry Kis singer met de Noordvietnamese lei ders in Parijs en diens bezoek aan Saigon. Toch zijn er deze week tijdens de min of meer machinale voorbe reidingen voor het congres urgente kwesties aan de orde gekomen. Die* worden-weliswaar door de oude Re publikeinse garde zo elegant mo gelijk onder de rode loper geveegd, maar niettemin toonden ze aan dat zelfs de Republikeinse partij niet meer immuun is voor de stromin gen in de Verenigde Staten die zich in 1968 al in Chicago tijdens het Democratische partijcongres 'n uit weg zochten en toen schipbreuk le den. In de zittingen van de subcom missies (zorgvuldig versplinterd om atonale visies in te dammen) werd gepleit voor gelegaliseerde abortus, legalisering van het gebruik en bezit van marihuana, gelijkstelling van vrouwen in openbare functies, en zelfs voor de onmiddellijke te rugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Vietnam. Maar deze plei dooien werden pro forma aange hoord en even formeel voor „ver dere studies" aanbevolen of afge stemd. De enige werkelijke conflict kwestie ging over de samenstelling van de delegaties van de staten naar het congres. Niet de huidige samenstelling, zoals bij de demo craten die senator George McGo- vern zijn afgevaardigden uit Cali- fornië betwisten, maar die voor 't partij oongres van 1976, wanneer de Republikeinen een nieuwe kan didaat voor het presidentschap moe ten kiezen omdat de grondwet ver biedt dat presidenten zich zelf meer dan een keer opvolgen. Liberale Republikeinen drongen er op aan om het aantal afgevaar digden van de grote industriële sta ten uit te breiden. De conserva tieven wilden daar niets van we ten, omdat dit ten koste zou gaan van zulke conservatieve gebieden als het zuiden en midden-westen, die verhoudingsgewijs op het ogen- lbik te veel afgevaardigden heb ben wat betreft hun bevolking en aantal geregistreerde Republikei- De liberale Republikeinen won nen in eerste instantie in de sub commissie met zes tegen vijf stem men. Maar het is vrijwel zeker dat zij het loodje moeten leggen, wanneer hun voorstel ter stemming komt bij de voltallige reglemen tencommissie van 105 leden. Een liberale overwinning zou over vier jaar, wanneer opnieuw presidents verkiezingen worden gehouden, de greep op de Republikeinse partij in handen kunnen brengen van groeperingen, die een eventuele kandidatuur van Spiro Agnew voor het presidetnschap kunnen blokke ren. En dat 4n de ogen van de con servatieven (onder wie het Witte Huis), zou een afwijzing kunnen betekenen van de Nixon-periode. Wat de Republikeinse partij dwars zit, is het proces dat verle den jaar door liberale Republikei nen, de "Ripon Society" tegen de partij is aangespannen en waarbij een federale rechter bevestigde dat de huidige formule voor de samen stelling van de delegaties van de staten naar het congres ongrond wettelijk was. De conservatieven hopen dat deze uitspraak in hoger beroep, en mocht het zover komen, door het hooggerechtshof, verwor pen zal worden. Het stadsbestuur van Miami heeft inmiddels met vier tegen drie stemmen, en na een verhit debat, besloten het Flamingo-park be schikbaar te stellen voor de hippies en zippies, die aangekondigd heb ben tegen het partijcongres te zullen demonstreren. Het Flamin go-park ligt een paar honderd me ter van het congresgebouw en er zijn plannen om de toegangswegen tot het gebouw te blokkeren door een massale "sit-in". De leiders van deze protest-de monstraties, onder wie David Del- linger en Rennie Davis (die in 1968 in Chicago gearresteerd wer den en later terecht stonden in het geruchtmakende proces van rechter Julius Hoffman), zeggen 10.000 de monstranten te verwachten nog altijd 990.000 minder dan de een half Jaar geleden aangekondigde miljoen. Dellinger en Davis heb ben de voorzorgsmaatregel geno men om ditmaal de plannen voor hun demonstraties in boekvorm te overleggen aan de binnenlandse veiligheidsdienst (FBI)maar ande re leiders waren het met die plan nen nog niet eens. Wat de hippies, zippies en andere „langharigan" ook mogen doen, de commissie voor de herverkie zing van president Nixon heeft al ruim 750.000 gulden opzij gezet om aan dit soort "ongeregeldheden" t hoofd te bieden. Het ministerie van Justitie heeft contact opgenomen met de politie van Miami en aan gekondigd dat er massale arresta ties zullen plaatsvinden, wanneer de demonstraties de omvang aan nemen van twee jaar geleden, toen gepoogd werd het verkeer in Washington lam te leggen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9