hristelijken lieten )en Uyl in kou staan iemeente staat machteloos in oude wijken Wetgeving onvoldoende om drughandel te bestrijden otterdamse wethouder Jettinghof ziet geen oplossing voor probleem Bende terroriseert woonwijk in Den Haag voor de slanke lijn van 98 voor. speciaal sinas luzie in raad BINNENLAND ifyj HAAG De drie christelijke regeringspartijen yp, ARP en CHU hebben gisteren een uitnodiging van dA-fractieleider drs. J. M. den Uyl om tot een gezamen- [estrategie te komen afgewezen. en Uyl had in het debat over verklaring van minister-pre nt Biesheuvel over de Dositie zijn kabinet na het uittreden de DS'70-ministers Drees en Brauw zich heel nadrukkelijk et tegen volledige afhande- van de begroting voor vol- jaar en de belastingplannen de verkiezingen van eind no- iber. PvdA-fractieleider vond het 1st, dat het kabinet verkiezingen jireef op een moment, dat dat beste uitkwam. Hij vond dat. nu "weede Kamer zal worden ont- n en dus in feite machteloos gemaakt tegen de regering, het Hetgeen politiek gewichtige angen meer mocht afdwingen, het bijzonder gaat het Den erom, dat beslissingen achter blijven, die tegen de zin zijn ie vakbeweging zoals: verhoging de BTW, toepassing van de in- torrectie op de loon- en in tenbelasting, uitstel van maat- n ten behoeve van werkende ren, invoering van een eigen bij ziekenfondsverzekeringen, zienswijze van Den Uyl geen weerklank bij de fractie - s van de christelijke partijen, essen (KVP), Aantjes (ARP) ilanus (CHU) zeiden te willen naar vaststelling van de be- ig 1973 en aanvaarding van de ingmaatregelen, al voegde An- eraan toe „voor zover mo- het kabinet nog met medewerking van de afgetreden ministers heeft genomen. „U zult te zijner tijd wel merken hoe wij ons opstellen", liet Berger Wiegel in het ongewisse. Wiegels optreden in het debat was er indrect de oorzaak van. dat het kabinet vannacht extra over werk heeft moeten doen. De WD-er liet merken, dat zijn fractie over meer gegevens beschikte, dan de mi nister-president in zijn verklaring had onthuld. Oppositieleider Den Uyl kreeg toen van de regering ge daan, dat vandaag alsnog de hele Ka mer deze gegevens krijgt. Wiegel zei voorts onomwonden, dat zijn fractie zich gebonden acht aan de plannen die het kabinet al ge reeds had, voordat de DS '70-minis- ters uittraden. Den Uyl wilde van de andere regeringsfracties weten of zij zich ook hadden laten binden („politieke dwingelandij"), maar kreeg daar gisteren geen antwoord op. Als woordvoerder van de partij die de crisis heeft veroorzaakt, ging DS '70-fractieleider Berger uitvoerig in op de motieven van de ministers Drees en De Brauw om uit het ka binet te stappen. Niet alleen .gebrek eensgezindheid over het te voe ren inkomens- en prijsbeleid, maar ook de geweldige bezuinigingen op de departementen va windslieden hebben speeld. DS '70-be- Over de besnoeiingen op de be grotingen van Verkeer en Waterstaat en Wetenschapsbeleid heeft DS70 tijdens de formatie-Biesheuvel twee nota's uitgebracht. Berger dreigde deze openbaar te maken, als de mi nister-president het niet dcet. Rapport Werkgroep Drugbeleid van af spraken" mogelijk, maar zij zouden niet zo definitief moeten zijn „dat zij verkiezingen in feite overbodig zouden maken". Berger vond, dat de christelijke Aantjes achtte „een regeringspartijen verantwoordelijk zijn voor de crisis door niet tege moet te komen aan het verlangen van DS '70 met een loon- en prijs maatregel te dreigen. „Bedoeld als waarschuwing", verduidelijkte Berger De christelijke woordvoerders rea geerde kribbig en verklaarden, dat het moeilijk zou zijn om na de verkiezingen weer met DS '70 samen te werken. Afspraken Andriessen, Aantjes en Tilanus zeiden bereid te zijn met elke con structieve partij in zee te gaan. „Nieuwe verkiezingen zijn 'n afslui ting en 'n begin", zei Andriessen. Tila nus benadrukte, dat de keuze thans voor de VVD geen principiële keuze was. Aantjes zinspeelde op een sa menwerking met de progressieve drie PvdA, D'66 en PPR. Den Uyl had betoogd, dat de pro gressieven slechts op basis van „bin dende afspraken" voor de verkiezin gen met de christelijke partijen wil de gaan regeren. Bovendien zou daartoe een ander politiek klimaat geschapen moeten worden dan er nu Minister Schmelz&r vond tijdens de schorsing van de kamer katten nog tijd om op de receptie van de Indonesische am bassade ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsviering nkele exotische instrumenten te bespelen bijgestaan door al ven exotische dames. Gouden schalen van r.k. kerk terugbezorgd ROERMOND De gouden en zil veren kelken en schalen, die eind juli uit een katholieke kerk in Roermond werden gestolen zijn in Enschede "terugbezorgd". De dienstdoende nachtzuster van een bejaardentehuis in Enschede kreeg gisternacht een anoniem tele foontje: "De spullen van de kerk in Roermond liggen in uw tuin". De zuster durfde niet naar buiten en liet de tuinman komen, die de kost baarheden in een jutezak vond. Ze waren zwartgeblakerd door het open- branden van 't uit de kerk gesleepte tabernakelkruis. Op de gemeentelijke vuilnisbelt in Maastricht zijn maandag kandelaars en wierookschalen gevonden, ook af komstig uit een kerk, die vooi dieven kennelijk ook te "heet" we DEN HAAG (ANP) Het leveren van een bijdrage aan het voorkomen van het gebruik van drugs als onderdeel van de totale welzijnszorg, zo ziet de werkgroep verdovende middelen de doelstelling van het drugbe leid dat de overheid moet voe- Dit is de basis van het rap port dat de werkgroep heeft op gesteld in opdracht van de mi nisters van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, Justitie en CRM. Het rapport is gisteren aange boden aan de regering, die het zal gebruiken bij het behandelen van de nota over het drugbe leid De werkgroep stelt de eigen verantwoordelijkheid van ieder voorop. Daarnaast vervullen de maatschappelijke organisaties een belangrijke rol. De regering is het met de werkgroep eens dat het beleid dient te zijn ge richt op het voorkomen van het gebruik van drugs, waarbij onder druks wordt verstaan: „stoffen die psychische veranderingen teweegbrengen, die als attractief worden ondervonden, waarbij het opnemen en/o*f verwerken van prikkels verandert en die worden gebruikt zonder dat daarvoor een medische indicatie bestaat". De werkgroep vindt de huidige wetgeving niet voldoende om de illegale handel in drugs te be strijden: de strafbedreiging in de Opiumwet (4 Jaar» blijkt geen belemmering te zijn. Van daar dat de werkgroep sugge reert de illegale handel in am fetaminen door een wetswijzi ging in te delen bij de misdrijven en de straf te verhogen. Dan kunnen illegale handelaars te vens worden uitgeleverd. Ook wijst de werkgroep op de mogelijkheid tot „ontneming van wederrechtelijk verkregen voor deel", dit in verband met de zeer grote winsten die in de georganiseerde illegale handel worden behaald. Een verbetering van de na tionale en internationale coör dinatie bij de bestrijding van de Drofessionele illegale handel zal oreventief werken, meent de werkgroep. Verbodsbepalingen om het in dividu tegen zijn eigen onvoor zichtigheid te beschermen, acht de werkgroep in bepaalde situa ties niet misplaatst. Dergelijke bepalingen vindt men ook in an dere sectoren van de wetgeving. De regering wijst op de gene ralepreventieve werking van die strafbedreiging; potentiële gebruikers kunnen zich door de verbodsbepalingen laten weer- nouden. De regering zou geen onderscheid willen maken tussen chronische gebruikers van drugs en beginnelingen, of zij die ex perimenteren in die zin dat het eerste misdrijf en het tweede overtreding zou zijn. De ministers zijn het met de werkgroep eens. dat er rondom het gebruik van hennepproduk- ten te veel onzekerheden bestaan om te kunnen voorstellen het bezit en gebruik ervan straffe loos te maken. Hoewel men het er nog niet over eens is of hen- nepprodukten schadelijk zijn, willen zij voorzichtig zijn, omdat vooral Jongelui gebruik maken van hennepprodukten. De regering zou de overtredin gen willen laten behandelen door een lid van het openbaar minis terie de drugofficier, dus niet door de kantonrechter. Grote waarde hecht de rege ring aan het voorstel van de werkgroep om voor het justitueel beleid in alle arrondissementen een drugadviescommissie in te stellen die kan worden geraad pleegd door de officier van Jus titie. Deze drugcommissies zou den voor een proeftijd van twee jaar moeten worden ingesteld. Zij kunnen tegelijk worden be trokken in het bestuurlijk over leg over drug-problemen. De leden van de drugcommis sie zullen goed bekend moeten zijn met de gebieden en instel lingen van hulpverlening: een deskundige uit de sfeer van het consultatiebureau voor alcohol en drugs zou als lid kunnen worden benoemd. Toch aanklacht tegen directeur Eemeroord BAARN (ANP) Een van de personeelsleden van de inrichting "Eemeroord" te Baarn. mevr. M, E. Muurling, heeft haar aanklacht tegen geneesheer-directeur Eegink gehandhaafd. De geneesheer-direc teur zou maandagavond od het ter rein van de inrichting met ziin auto zijn ingereden op een groepje per soneelsleden. De rest van de groep heeft de aanklacht ingetrokken. Er zal nu proces-verbaal worden opge maakt en de stukken zullen naar de officier van Justitie gestuurd wor den Vanavond vindt in Hilversum een buitengewone vergadering plaats vwv, van de ouderraad van "Eemeroord" handeld, onder meer omdat Marok- Het functioneren van de huidige Geen kinder bijslag voor Marokkaanse gastarbeiders UTRECHT (ANP) Marokkaanse gastarbeiders krijgen sinds 1 oktober 1971 geen kinderbijslag meer, zo heeft het NVV ontdekt. De Raden van Arbeid menen tot die datum door het toekennen van kinderbij slag formeel onjuist te hebben ge- ko geen "verdragsland" is zoals de EEG-staten. De centrale raad van beroep in Utrecht heeft inmiddels beslist dat de Raden van Arbeid juridisch goed zitten. Het overlegorgaan van de drie vak centrales (NVV, NKV en CNV) heeft de minister van Sociale Zaken nu ge vraagd Marokko op te nemen in de beschikking waarbij al Spanje en Griekenland zijn "aangewezen". In afwachting van het van kracht wor den van het verdrag met Marokko zou daarmee het probleem zijn opge lost. De vakcentrales hebben aan de minister ook gevraagd na te gaan of er aanleiding is cm cok voor an deren (Turkse werknemers bijv.) langs deze weg het recht op kinder bijslag veilig te stellen. Ds. van Mameren naar Leiden LEIDEN Ds. G. van Mameren te Malmedy (België), die een beroep had ontvangen van de Leidse Bap tistengemeente, heeft dit beroep aan genomen. ouderraad, alsmede het toekomstig beleid op Eemeroord zal daar ter discussie staan. In de uitnodiging de vergadering staat dat het ontslag van de 13 stafleden mis schien hard mag zijn aangekomen, "maar een feit is dat sindsdien de rust op Eemeroord is teruggekeerd". Inmiddels heeft opnieuw een lid van het personeel ontslag genomen Het is mevr. C. Koornstra uit Soest, waarnemend paviljoenshoofd. Ever» als de dertien anderen onder wie dokter F. Wassenaar en adjunct-di recteur W. Quax. heeft zij laten ten zich niet met het beleid vai heer Eggink te kunnen verenigen. DEN HAAG Met benzine zijn de afgelopen nacht in de Schaapherder- straat drie woninkjes in brand ge stoken. De onbewoonde panden brand den geheel uit. Vanaf het dak van huis werd een molotov-cocktail een voorbij rijdende politie wagen gesmeten. De vernielingen en brandstichtingen zijn het werk van klein groepje buurtbewoners. "De goedwillende buurtbewoners durven echter de namen van de gangma kers niet harop te noemeii", aldus de politie. Het is al ruim een week 's avonds onveilig in de omgeving. Begin deze week brandde op de hoek van de Olt- manstraat en de Schaapherderstraat een schuurtje met tien fietsen en vier bromfietsen uit. De rijwielen en de brommers waren het eigendom van de familie Van Vosch, een gezin met tien kinderen. Het gezin was niet verzekerd. Bij onderzoek bleek later dat de schuur in brand is gestoken. Na deze brandstichting volgde een tweede, waarbij een leegstaand huisje uitbrandde. Evenals voorgaande avonden ook gisteravond de politie op pad met de mobiele eenheid. Agenten met helm en wapenstok bleven voortdurend in de buurt. La ter kwamen de groepssurveillance, een team van de recherche, personeel van surveillancewagens en politie mannen met een rellenhond ter as sistentie. Ondanks de inzet van zo- ADVERTENTIE LEIDEN K AN FRANS LEREN LEIDEN De Service Cultu- rel van de Franse ambassade in Den Haag organiseert in Lei den van 5 oktober tot 30 mei weke- lijke cursussen in de Franse taal. Deze conversatie-lessen met gram matica worden gegeven door Fran- I se leraren, voor een ieder die óf Frans wil leren óf zijn kennis van j de taal en het land wil verbeteren en uitbreiden. De lessen worden gege ven op maandag, dinsdag e dag (naar 's avonds om Inschrijvingen in het collegege bouw van de universiteit, Eerste Binnenvestgracht 33 op donderdag 21 september, vrijdag 22 september maandag 25 september, woensdag 27 september en donderdag 28 sep tember van 7 tot 9 uur 's avonds. ROTTERDAM (ANP) Ty- het gemeenteraadsdebat per de problemen rond de gast- beiders is tussen burgemeester homassen en twee socialisti- he raadsleden, de heren W. van ft Have en J. Riezenkamp, een iizie ontstaan. Zonder duidelijke aanleiding ogen plotseling beschuldigingen weer. Nadat de burge- eester al eerder schande had ^fsproken over uitlatingen van heer Riezenkamp in een dag- lïd laaide zyn woede hierover het middernachtelijk uur op. De heer Riezenkamp zich laatdunkend uitgelaten de ambtenaren van de dienst volkshuisvesting. U moet zich hierover schamen meneer Riezenkamp, riep de burgemees ter, en u moet uw zelfbeheer sing niet verliezen, Dat is een schande, repliceerde het raods- lid. Het is een schande je te be heersen tegenover een schande, luidde het antwoord van de heer Thomassen. Toen het raadlsid bleef na morren maakte de burgemeester een grimas. Hierop viel de hee: Van der Have heftig uit: "Gekke smoelen kun je in het eken' trekken". Daarna werd de draad va n I' debat weer opgevat. ROTTERDAM (ANP) De ge meente Rotterdam staat zo goed alls machteloos tegenover de situa tie die in de oude stadswijken is ontstaan na de vestiging daar van grote groepen gastarbeiders. De maatregelen waartoe de gemeente raad de afgelopen nacht na lang durig debat besloot zouden volgens wethouder Jettinghof van Volks huisvesting het probleem geenszins oplossen. Besloten is de logementsveror- iening vanaf 1 'september van tracht te doen worden voor pen- ;ions met drie en meer slaapplaat- jen. De huidige norm is acht bed ien. Verder moeten de logements- liouders vanaf die datum in het bezit zijn van een vergunning die ze alleen kunnen krijgen als hun oension voldoet aan de eisen van ie verordening en geen bedreiging vormt voor de evenwichtige samen stelling van de bevolking. Wethouder Jettinghof die na de onlusten in de Afrikaanderwijk een stroom van kritiek op zijn beleid heeft moeten verwerken, zei tijdens het debat dat men niet de illusie moest hebben hiermee het pro bleem op te lossen. "Dat probleem is", aldus de wethouder, "dat de oorspronkelijke bevolking van de wijken de concentraties gastarbei ders niet meer verdraagt en dat de gemeente aan de bestaande con centraties niets kan doen". de l de De verlaging logementsverodening van acht tot drie betekent volgens de heer Jet tinghof dat er 25 pensions bijko men. Een effectieve controle acht hij niet 'meer mogelijk omdat de dienst van bouw- en woningtoe zicht over te weinig deskundige ambtenaren beschikt. De spreiding van gastarbeiders over de gehele stad waarop de PvdA-fractie sterk aandrong, is volgens de wethouder heel moei lijk tot stand te brengen. Hy zei dat ook op het gebied van huis vesting buitenlanders dezelfde rechten hebben als Nederlanders. Bij vertegenwoordigers van de wijkcomités die het debat in de raadszaal bijwoonden, schoot een aantal uitspraken van de heer Jet- tinghoff ook nu weer in het ver keerde keelgat. De wethouder kan geen goed meer doen bij de wijk- mensen die eerder deze week ver klaarden hem als gesprekspartner niet langer aanvaardbaar te vin den. Halverwege zijn betoog gister avond verliet een aantal wijkver- tegenwoordigers de zaal. Burge meester Thomassen meent dat er in de Afrikaanderwijk wel degelyk sprake is geweest van rassenonlus- ten. Tegen het communistische raadslid mevr. H. de Vos-Krul, die fel protesteerde tegen deze bena ming zei hij: "We moeten ons straatje niet teveel schoonpraten. By mijn bezoek aan de wijk heb ik teveel anti-Turkse opmerkingen gehoord. Ik zal ze hier niet herha len". Volgens de burgemeester heeft het vervreemdingsconflict tussen Nederlanders en buitenlanders in de Afrikaanderwijk geleid tot een soort rasentegenstelling. "De rauwe kreten die hierbij zijn geslaakt hoop ik nooit meer te horen", zo hij i i toe. Het openbaar ministerie heeft besloten tot een uniform proces verbaal tegen de mensen, die in de Afrikaanderbuurt geweld gebruik ten of zich op andere wijze mis droegen tijdens de onlusten. Direct na het begin van de ongeregeldhe den werd een coördinatie-officier van Justitie aangesteld. Er zou een snel-recht methode worden toege past. Vandaar dat volgende week reeds een groot deel van de twee entachtig arrestanten voor de po litierechter moeten verschijnen. AMERIKAAN DOOD OP SLAAPSCHIP AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie heeft een onder zoek ingesteld naar de doodsoorzaak van de 20-Jarige Amerikaan K. L. W. uit Maryland, die gistermiddag dood is aangetroffen op het slaapschip "Jantina" aan de Binnenkant te Am sterdam. Op het ïyk zijn geen uiterlijke spo ren van geweld aangetroffen. De po litic wil een definitief oordeel op schorten in afwachting van sectie vandaag.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7