Op tv mag je niet missen c/ME ...en a/steren 1 r(pf)vandaaa P THE WHO IS SPRINGLEVEND PET ROMER IS POPULAIR ACTEUR its heeft volop tijdelijk werk Paulwaar zijn je vleugels gebleven? TVmorgën\ VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1972 Piet Römer heeft zich gehuld in de outfit van een blitse jon gen. Sportschoentjes, zonnebril lange tijd achteloos op zijn kruin geschoven, open geknoopt zwart overhemd, waardoor een bruin verbrande bast zichtbaar is. Hij ziet er welvarend uit,, maakt een ontspannen indruk. Ongecompliceerd is het woord. Het is 's morgens half elf. In Amsterdam-zuid, Parnassusstraat om precies te zijn, geurt koffie terwijl het gezin Römer de dag doorbreekt. We hebben de afspraak, via, via gemaakt. Römer heeft bij eerdere telefonische contacten met collega's getoond niet te staan springen om in de krant te worden uitgemeten. Daarom die voorzichtigheid, die achteraf wat overdreven blijkt. Hij wil best. „Maar ik krijg altijd de pest in als een journalist door de telefoon even meneer Römer belt. Door Peter d'Hamecourt Dat geeft het idee dat zo'n man effe wat in elkaar moet flansen, daar werk ik niet aan mee. Als ie mand een verhaal van mij wil heb ben, dan komt hij maar langs" Een standpunt dat te billijken is. Plet Römer is populair. Een tv-ac- teur-komiek die het theaterpubliek wel serieuzere dingen laat zien. Specialiteit Rollen in stukken van Pinter bij voorbeeld. Pinter blijkt Romers spe cialiteit te worden. Maar hoe lof waardig hij in het theater ook zijn vak uitoefent, hij zou dat nog Jaren kunnen doen, zonder die populari teit te krijgen, die hij via de buis heeft gekregen. En daar begint ons gesprek. Piet Römer afwisselend uitgevloerd en rechtop verend in een riante fau teuil. „Je verschijnt op de buis als de zoon van Stiefbeen. Het publiek vindt het leuk en de heren journa listen gaan over je schrijven. Zo word je populair. Dat blauwe oog van Bussum haalt Je uit de anoni miteit en Je moet ermee leren le ven. In het begin was het vreselijk. Ik wist echt niet wat ik ermee aan moest. Mensen, die je op straat aanhouden. Als Je in de kroeg rus tig aan een pilsje staat te happen, lieden die je een tik op" Je schou ders geven, waardoor het kostelijk vocht over Je kleren gaat. Maar blijven lachen natuurlijk. In het begin was het heel erg. Mijn vrouw wilde het niet geloven, tot ze een keer meeging naar de Bijenkorf". Prototype Hü is op de tv het prototype van de Amsterdammer, de ruwe bolster blanke pit figuur, dat legt snel een band naar het publiek natuurlijk. „Mijn gezicht schijnt op de mensen een vrij komische uitwerking te hebben. Overigens het was voor mij toch een teleurstellende ervaring om na zoveel jaren op het toneel te hebben gestaan, in de anonimiteit, dat j&. zomaar door één tv-rol deze populariteit haalt". Die populariteit heeft hij verkregen door vele komi sche rollen, tegengesteld vaak aan zijn theaterwerk. „De totaliteit van de tv is ook luchtiger. Het theater heeft een duidelijk andere functie. Een educa tiever. Niet dat er in het theater niet gelachen mag worden, maar daar wordt de research gepleegd". Je wilt het streng gescheiden zien? „Niet gescheiden, maar er zijn wel duidelijk andere functies. Ik geloof ook dat zo'n stunt als in Rotterdam waar ze alle bekende smoelen van de tv in het theater willen zetten niet direct goed is. Ik dacht dat Je dan aan de verkeerde kant van de gezondmaking van het theater be gint". Bezetting Het trekt misschien wel publiek. „Ja dat zal best. Dat kan de schouwburg-directie zeggen, tsjonge, tsjonge wij hebben een bezetting van tachtig procent en daarginds hebben ze maar zestig procent. Maar wat heb je ermee bereikt. Je moet niet denken, dat een volgende keer dat publiek er weer intippelt. Misschien zie ik het verkeerd". Tv-kijkers gaan niet naar het thea ter om de populaire Piet Römer Pinter te zien spelen. „Zo ongeveer ja. TV is ook veel consumptiever wat talent en produktie betreft. Iets is zo voorbij. Het moet ook snel ge maakt worden. Daarom zal ik ook steeds wel gevraagd worden als ze weer zo'n ruwe bolster blanke pit figuur nodig hebben. Ze hebben geen tijd om te zoeken. Römer doet het goed dus waarom zouden we Römer niet nemen. Geen enkele rol is makkelijk natuurlijk of het nou Pinter is of een rol in 't Schaep.. Tv hééft Je dan wel een image ge geven. "Ja, en is dat erg? Voor het publiek mag ik best dat type zijn. Ik zou het alleen erg vervelend vin den als ik als mens ook maar èèn kant zou hebben. Ik ben in een he leboel dingen geïnteresseerd. Behal ve in politiek, want dat begrijp ik niet". Welke kanten heb je dan zoal? "Ja God zoveel dingen. Ik ben een vrij optimistisch figuur, geen huile balk en ik klets graag, in de kroeg en thuis met mijn kinderen (drie zoons en èèn dochter). Tot diep in de nacht zitten we dan met de fa milie de wereld te verbeteren. Al leen de kater de volgende ochtend hou Je er aan over. Toch erg fijn om te doen". Ja Ajax Je bent toch wel een beetje wat men dan zegt. zo'n typische Am sterdammer? "Ja, ik ga naar Ajax, maar verder— Hij raadpleegt zijn horloge of hij wel of niet een sigaret zal nemen. Er ontspint zich een discussie over de viering van de verjaardag van de oudste zoon. enige hilariteit, over de wijze waarop de ouders wel of niet welkom zijn op het verjaar dagsfeest. Zijn vrouw zegt dan: "Hij is een open boek". Hij maakt ook niet de indruk an ders dan een open boek te zijn. Hij besluit toch een sigaret te nemen. Stelt de zaken ongecompliceerd voor. "Ik wilde acteur worden en ik ben het geworden. En ik walg er nog steeds niét van". Als dat mo ment zou komen dan zou hij er su biet meer stoppen. "Ik ben niet bang dat dat moment snel komt. maar ik ben ook niet van plan tot aan mijn vijfenzestigste door te gaan." Voor die tijd heb Je voldoende be reikt? "Bereikt, wat heet bereikt. Ik hou niet van die opmerkingen. Mensen willen altijd ergens toeko men. Iets bereiken. Je weet toch nooit wanneer je hèt bereikt hebt. Als je hèt bereikt hebt, dan is alles voorbij. Dan is het leven afgelopen. Mensen durven toch niet echt van het leven te genieten. Mensen spa ren voor hun oude dag, maar ver geten, dat ze nu ook leven. Je moet ook van alles in die samenleving van ons. Je mag nooit iets. Je mag ADVERTENTIE UITZENDBUREAU LUBA Volop keus uit baantjes i NIEUWE RIJN 35 omstreken. LEIDEN Ook nachtwerk. TELEFOON 40341 The Who is nog springlevend. Tien duizend fans zagen gisteravond in de Oude Rai in Amsterdam nog steeds de beste pop-stage-act ter wereld. Het was alweer een Jaar ge leden. dat The Who in Nederland was. Voor het eerst kwamen zij nu buiten het terrein van het Concert gebouw en onder contract bij Mo- jo's Berry Visser. Enkele uren voordat de orkaan van lawaai, waarin knap gestyleerd toch nog altijd een melodie blijft hangen, zou losbarsten, over de hoofden van hen, die het nog een heer allemaal wilden beleven, wat zij al enkele keren hadden meege maakt. hingen de vier makkers van het geweld nog lijkbleek over het toilet in hun kamers van het Oku- ra-hotel. Aan het begin van hun Europese tournee in Belgie waren zij zich te buiten gegaan aan een Belgische steak. .De stage-act ontlaadde daar om waarschijnlijk niet in al te on stuimige standen, zoals zij die in Beltrie hadden getoond en zoals wij ze ook kennen uit vroeger Jaren. Maar ondanks dat Roger Daltrey zwaaide zijn microfoon-act, Pete Townshend sprong op Olympische hoogte en zette zelfs een salto in die hij niet afmaakte. John Enst wistle stortte zich in het gelv riet in het gewoel en sneeld zijn partij mee. Het is-v •rimingwo'rkend The Who aan het werk blijft. De Engelse formatie mag na de Beatles en de Rollins Stones toch wel als een doorbraakgroep worden aange merkt. Meteen na Beatles en Stones moeten we The Who schrijven. In 1968 definitief doorgebroken. Makers van een op de Amerikaanse rythm and blues geïnspireerde muziek. Die aanvankelijk vooral bekendheid kreeg vanwege hun zonder schroom voor het aantal decibellen bediend' volume-regelaar. Met de pop-opera Tommy brak de stage-act pas goor! door en gisteren in Amsterdam bleek alleen maar, dat het live-or treden nog steeds als de beste mor worden beschouwd in de wereld va de pop. De gigantische licht-installatie. di een duidelijke rol speelt in het ge beuren, wordt vakkundig bedien Zij vervult een al even belangrijk rol als de muziek zelf. De nummer, waren niet nieuw. Ieder mag ze in vullen. Dwars door het repertoire gaan ze op deze toerneer. Wel blijkt dat de groep nauwelijks op het we reldsucces Tommy hoeft terug te ballen om het publiek met de ar men in de lucht te krijgen. Wie het hechte team aan het werk ziet, denkt dat het niet kapot k%n. Maar Jevraagt je af of dat, werke lijk wel zo is .Als John Enstwistle al een keer een solo-uitstapje heeft gemaakt om zijn artistieke aspira- «tiigp'ï 1an kan dal wel ,Qrste leken zijn in de een uiteen drijven van I dai neuhte team. Dat zou jammer zijn. want The Who. zoals ze nu is. is een van de weinige groepen, die ontzettend veel waar levert voor het betaalde geld. PETER D'HAMECOURT nooit voor je vijfenzestigste met pensioen". Sommigen hebben ook de mogelijk heid niet. Economisch gezien. "Dat is uitermate lullig. Ja. Ik wil het echt niet zolang volhouden". Je neemt daarom nu ook veel werk aan. Uit economische noodzaak? "Niet bewust. Ik zeg niet zo gauw nee. Maar daar zit ook een andere noodzaak achter. We hebben alle maal een armlastig familielid niet waar, die af en toe kameraadschap pelijk de hand op Je schouder legt en het handje ophoudt". De fiscus? "Ja, die is onverzadigbaar". Succes geeft iemand snel het idee nooit te mogen falen. Iemand, die door de goede luim van het punliek in genade is aangenomen kan ook weer pijlsnel vallen. Je loopt niet op Je eten om geen missers te maken. "Nee, van m'n leven niet. Als ik zou bespeu ren, dat ik dat zou moeten doen, dan stop ik ermee. Dat is geen le ven natuurlijk. Wat dat betreft is theater wat zekerder dan tv. Op het toneel heb Je mogelijkheden tot herstel. Op tv mag Je niet missen. Zoals Cruijff het zich niet kan per mitteren vier keer alleen voor de keeper te falen'.' Paul McCartney heeft natuurlijk veel meegebracht, toen hij met Wings dubbeldeks Europese grenzen ging doorsnijden. H\j is tenslotte ex-Beatle, een prima-de-luxe-bas- sist. een componist van een van de bovenste planken en een zanger, die tussen kopgroep en middenmoot hangt. Dat is heel wat en wat meer. iedereen wist dat al. Geen sterveling wilde hem na al die ja ren nog door het slijk halen. Nu hij met Wings is, gebeurt dat mis schien ook niet. Er blijft eerbetoon voor een man met zoveel muziekge schiedenis in zijn bas. Even waar is, dat een man. die ampele Jaren terug net zo veilig voor publiek was als een vette kluif voor een bloedhond, nu aan het eind van "n roek-voorstelling vraagt aan de mensen om naar voren te komen. Om er een gezellige pan te maken, om samen toch mee te helpen het verwaterde beeld van weleer op te poetsen. En daar zit dan zijn vrouw, Linda genaamd, mee te zwenken met d'r armen. Om echtgenoot te helpen zoals ze dat tijdens de voorstelling doet met handdoeken aangeven en piepkleine grapjes maken. Diezelfde mevrouw McCartney heeft tijdens dat hele optreden achter de elektrieke piano gezeten met de we tenschap dat de volumeknop zo goed als dichtgedraaid stond. Die piaonvolumeknop ging aan het einde open. In „My love" en „Mary had a little lamb" bij voorbeeld. Toen zat echter man Paul achter de toetsen. Was het dan zo rot allemaal? Nee. Wings vulde helemaal niet onaardig een doordeweekse avond. Zorgde voor kleine uitschieters zelfs, „Sea side woman" was er zo een, en een nieuw nummer dat op de volgende elpee komt maar waarvan ik de naam niet kon verstaan. Voor het overige degelijk overwegend rockerl- ge muziek die zonder de naam McCartney weinig opzien zou baren. De Drie Bekende Onbekenden, NEDERLAND l 6.45 6.55 10.40 - NEDERLAND 6.45 - 6.55 7.05 - 7.30 8.00 8.45 9.25 9.55 10.15 l het huis i Brigadier Dog (NOS) Journaal (NOS) Kinderen bouwen hun droomwijk, finale van een schoolradio-serie (VARA) Het Museum. Pools tekenfilmpje (VARA) Journaal (NOS) Daar komen de schutters: Operatie Kilt, tv-serie (VARA) Commissaris Maigret Maigret drie weduwen, tv-film (VARA) Kom maar binnen: Moeders en zeehonden, tv- serie (VARA) Journaal (NOS) Brigadier Dog (NOS) Journaal (NOS) De Flaxton Boys, tv-serie voor de jeugd (NCRV) Vaders wil is wet, tv-serie Journaal (NOS) De vrouw in het wit, tv-feuilleton naar het boek van William W. Collins (NCRV) Hier en Nu: actualiteitenrubriek (NCRV) Het koor de Mastrechter Staar (NCRV) Ander Nieuws (NCRV) Journaal (NOS) Voorlichtingsprogramma schooltelevisie (NOS) De VPRO was zo braaf ge weest zijn zendtijd om te rui len met de NOS. zodat we gis teren de hele avond getuige konden zijn van het parlemen taire spel, zoals dat wel ge noemd wordt. Ik moet zeggen dat het af en toe wel iets menselijks had. De microfoon installatie voor de Tweede Ka mer werkte slechts met tussen pozen (wij konden wel alles verstaan, want de NOS ge bruikt prima spullen), met het gevolg dat de volksvertegen woordigers op hulpeloze wijze tegen het magische stokje stonden te blazen, als een soort mond-op-mond-beademing die weer leven in de dode materie zou moeten wekken. Menselijk is ook, als iedereen uit de wandelgangen terugkomt en met twinkelende oogjes vol blijde verwachting rechtop gaat zitten, als Marcus Bakker naar het spreekgestoelte loopt. Mar cus is Immers de Wim Kan van de Kamer, hij hekelt zijn publiek, hij drijft de spot met zijn publiek, maar men weet dat dat zijn vak is, dus ver geeft men het hem gaarne. Sterker nog: men verwacht het van hem. Hij noemt dus het staatshoofd een erevoorzitter van een goochelaarsvereniging en verklaart dat er niets meer te lijmen viel. omdat alle lijm al tussen de zetel en de broek van de heer Biesheuvel zat. En wat doet ondertussen de camera? Die kent zijn plicht en brengt alle toegesprokenen in beeld, zodat wij ons kunnen verblijden in schaterende of toch op zijn minst grijnslach- chende, kamerleden een uiter mate geruststellend gezicht on der de huidige omstandigheden. Mijn vrouw kwam op het eer ste gelach om Marcus Bakker haastig toesnellen, de onheil spellende woorden sprekend: „Als de Tweede Kamer al lacht, wat moet het volk dan niet lachen. Dat moet dan wel blauw van het lachen in de huiskamer zitten". Dat zou Je denken Ja, maar achZo leuk is het natuur lijk ook weer niet. Het is ei genlijk alleen maar onbedaar lijk leuk als Je mekaar kent en als Je een spel speelt van tik- als Je een spel speelt van tik- kie-jij-bent-'m. nee, tikkie-Jij- bent-'m. Als de Amsterdamse tweede driejarige hbs zijn grote Jaarfeest had en de lera ren voerden hun traditionele eigen toneelstuk op met ge schiedenisleraar Henk Vonhoff als de dikke politie-agent. Ja, dan zaten alle leerlingen in de zaal zich te bescheuren van het lachen, maar de buiten staander voelde zich buitenge sloten. Hij kende de toespelingen niet, hfj besefte niet dat in een be paald milieu een eenvoudig zinnetje als bijvoorbeeld: „Ik dank de heer Den Uyl voor zijn onverwachte steun" (ik schud even iets uit mijn mou wen) een gigantische kwinkslag is en daarom zal hij gauw ge neigd zijn te denken dat hij in de maling genomen wordt of dat hij geen gevoel voor Twee de-Kamerhumor heeft. Ik weet niet wat erger is. In ieder geval komt een man als Van Mierlo sympathiek op mij af. omdat hij de Indruk maakt in zijn eigen vriendenkring wel eens leukere grappen te horen en omdat hij zich ook echt boos loopt te maken over wat bijvoorbeeld Wiegel zegt. Ik geloof, sprekend als tv-criti- cus en oordelend naar de „show" die ik gisteren zag op voeren, dat in een situatie als deze de hartelijke lachers het op den duur verliezen bij de publieke opinie en dat de poli tici die niet meteen iedere zin leuk vinden zodra er een woord in voorkomt dat ook door nor male mensen wel wordt gebe zigd, de uiteindelijke winnaars zullen zijn. NICO SCHEEPMAKER drummer Denny Seiwell, en gitaris ten Denny Laine en Henry McCul- loch krijgen onder vaders vleugels niet te veel ruimte.Henry eigenlijk I nog het meest, de ex-Greaser so- leerde in Henry's Blues en kreeg verschillende features in de num mers van Paul. Moody Blues-er van-weleer Dennv Laine zong ook zo nu en dan en j vulde fijntjes de geluiden aan, die j we van de drie genoemde elpees kennen. Maar alles bleef in het j nette, geen persoonlijke uithalen. Ik weet niet hoeveel sentiment er I in Paul's drijfveren heeft gescholen. Er was een Paul McCartney, die j met zeer bekende, maar wat houte- I rige (onverschilligheid. zenuwen, i kwaadheid over de critieken, on- macht; wie zal het zeggen?) bewe gingen een act probeerde op te til- j len. die in deze vorm nooit van de grond is te krijgen. Want welke band ter wereld huisvest nu een pianiste(e), die eigenlijk niet mee. mag doen. Wings over Europe bracht meer schaduw dan zonlicht1 voor Wings. Omdat iedereen toch veel verwachtte. Paul krijgt zijn i vleugels nog niet terug. Of zijn ze verbrand? THOM OLINK ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 i F.M-kanalen 7.02 (SI Lichte reportages en berichten (7.3 7.41—8.00 Aktualiteiten; 8.308.40 Nieuws), 10.00 (S) Verzoekplatenpro- gramma (10.3010.32 Nieuws). 11.55 Meedelingen. 12.00 12.16 Franco huis. Informatie voor het bedrijfsleven. 12.26 Mededelingen automobilisten. 14.00 (S) ;z-cocktail. 14.45 STross-Coun- 15.30 Nieuws. 15.33 Een lichte ;-het-zelf kursus in revue-spelen. 15 (S) licht muziekprogramma 30 Nieuws. 17.32 Aktualitelten. Klankbeeld over antieke hun bezitters. 18.20 Werelc naai. 18.30 Nieuws. 18.41 Voor de kleuters. 19.00 (S) Verzoekprogramma 21.00 Apollo XXI. 21.20 (S) Licht muziekprogramma. 22.20 (S) Gesprek. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) T...S..T...: sport. kabaret en muziek. 23.55 7.00 VARA, E.54 VPRO. 8.00 VARA, 7.20 (A) Gevarieerd programma om 7.25 Van de voorpagina; y.m Dsze dag; 8.00 Nieuws. 8.11 Aktuall- Paid en Linda McCartney telten; 9.35 Waterstanden. 10.30 (A) Muziek en Informatieshow, met om 11.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 Ac tualiteiten. 13.23 (S) Jongerenpro gramma. 14.33 VARA-Varla. 14.35 Plus-Hiro-magazlne. 15.05 De komen de week ln het Nederlandse muziek leven. 15.25 Gesprek. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) NOS-Jazz. 16.45 Amateuris tische muziekbeoefening. 17.15 Le zing. 17.30 Radioprogramma's ln de belangstelling. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Nederlands gezin praat over htm doen en denken ln het dagelijks leven. 19.00 (S) Licht ensemble. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Brassband Magazi ne. 20.30 (S) Metropole Orkest met zangsolist. 21.00 (S) De Staalkaart. 23.00 Nieuws. 23.10 (S) Muziek voor de late avond. 23.55 Nieuws. nilv. m 240 m. en FM-kanalen 700 Nieuws. 7.02 Popstation (8.00 koffie (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Elpee Pop 13.00 Nieuws. 13.03 verzoeknum- Pl atenp rogramma 15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03—18.00 Sport met om 17.00 Nieuws. 16.02 (K) Voor de kinderen. 16.15 - r van Goud (River of de Jeugd. NOS: 18.43 Rally Cross. 19.40 (K) Dag Nederland: programma over vakantie-besteding ln eigen land. NOS: 20.00 (K) Joum. AVRO: 20.21 (K) Drieluik: gevarieerd programma. 21.45 AVRO's Sportpano- rama. NOS: 22.35—22 40 (K) Journ. Nederland II— NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18.56 (K) Journ. E.O: 19.05 (K) Aardrijkskunde van het Heilige Land, film. 19.20 (K) Diplomatiek pro fiel, fllmportret. NOS: 20.00 (K) Journ. KRO: 20.21 <K) De Sparks Feddersen i Produktie 22.15 Folklore Concert t g.v het 14e Internationale Congres Pueri Canto- res. KRO RKK KOR. NCRV: 22.45 Oecumenische Ontmoetingsdag ln Utrecht. N06: 23,05—23.10 (K) Joum.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5