Ook gewest in open gebied tussen Leiden en Den Haag „Lied van de Arbeid" op Andries Schotkade Koetsier Adviesraad binnenstad heeft een eigen home LEZERS SCHRIJVEN Stedebouwkundige studiegroep wil: Voorschotense mavo naar Leids Rembrandt Rectificatie Tijdelijk andere ingang AZ VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1973 LEIDEN LEIDEN Wethouder Lijten heeft gistermiddag definitief een eind gemaaJct aan het 127 voltagenet in de stad. Met een druk op een knop verschafte hij in de recreatiezaal van het Min nehuis aan de Kaarsenmakersstraat een aantal gasten van puur 220-volt licht en sloot daarmee het machtige ombouwwerk van Èlectrobouw Leiden af In ruim twee-en-een half jaar zijn 16.000 huizen van omgebouwde installaties en aangepaste apparaten voorzien. Het laatste huis dat nog op het oude voltage (draaide was het Minnehuis, maar ook daar is alles nu omgebouwd. LEIDEN Burgemeester en wet houders van Leiden zullen de raad voorstellen akkoord te gaan met de ig van de school voor mavo Ie gemeente Voorschoten met ._Dg van 1 januari a.s. in de 11 Leidse Rembrandt-scholenge- B meenschap. Voorts wordt voorgesteld de heer J. van Mameren te benoe- üjmen tot conrector van de scholen gemeenschap. Reeds sedert 1 augustus 1968 is de m.a.v.o.-school in Voor- 0 schoten geassocieerd met de Rem- S brandt-scholengemeenschap. De be- 5 doeling van deze vorm van samen werking was tweeledig. Op deze ma- kon de openbare m.a.v.o.-school voorshands als zelfstandige school nog blijven voortbestaan, terwijl daarnaast door het op elkaar af stemmen van de lesprogramma's en het gebruik van dezelfde leerboeken de leerlingen van die school in de gelegenheid gesteld werden van de voordelen van een grotere scholenge meenschap op het gebied van de doorstroming en de keuze van vak kenpakketten, te profiteren. In de daaropvolgende jaren is deze samenwerkingsvorm zich steeds meer gaan richten op een volledige aan sluiting bij de Rembrandt-scholen- gemeenschap. Zo werden in 1970, 1971 en 1972 respectievelijk een brugklas en een tweede en derde leerjaar atheneum en h.a.v.o. van tde Rembrandt-scholengemeenschap >in het gebouw van de openbare mavo-school in Voorschoten geves tigd. Het gemeentebestuur van Voorscho ten acht thans de tijd gekomen om over te gaan tot de volledige in breng van de m.a.v.o.-school. In o leg met burgemeester en wethouders van Voorschoten, zal een commissie van advies worden ingesteld. ADVERTENTIE llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HAUTE COIFFURE PRUIKEN HAIRSTYLES HOGEWOERD 21 - LEIDEN TELEFOON 01710—20560 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN De regering dient haar beleid te verduidelij ken en in een nieuwe nota Ruimtelijke Ordening en bij de uitvoering gebruik te maken van facetplannen. Deze conclusie is neergelegd in het eindrapport van de stede- bouwkundige studiegroep Den HaagLeiden, die in sep tember vorig jaar werd opgericht aan de techn. hogeschool in Delft. De groep is samengesteld uit stu denten van diverse universiteiten en hogescholen. Naast de nieuwt nota staan de studenten een aan tal wettelijke maatregelen voor on tot een evenwichtige ruimtelijke si tuatie in het gebied tussen Den Haag en Leiden te komen. Een van die maatregelen is de in voering van één wet op om de kloof tussen provincie en ge meente te overbruggen. Bij de wij ze, waarop gewesten tot stand moe ten komen, stellen de samenstellers van het rapport zich ondubbelzinnig op naast de "Thorbeckianen", die in tegenstalling tot de "Beerninkianen" gewesten willen instellen van boven af aan de hand van een structuur schets. De spontane ontwikkeling van gewesten die in de ontwerp-wet Beernink wordt voorgestaan, wijzen zij af wegens de lange tijd, die zo'n autonoom proces in beslag neemt. Tegen aantasting Voor Den Haag-Leiden ziet de studiegroep de mogelijkheid van drie gewesten: een gewest Leiden en een gewest Den Haag om de pool- vorming in dit gebied te benadruk ken en een gewest, Voorschoten, Wassenaar en Leidschendam om vattend, in het open tussengebied met de specifieke opdracht het gebied tegen aantasting te beschermen. Voor de woningbouw stelt de stu diegroep een nieuwe integrale wet voor, zodat een overheidsbijdrage mogelijk wordt bij vormen van ge concentreerd bouwen en subsidiever- schillen worden ingevoerd afhanke lijk van de situering van de wonin gen. Werkgelegenheid De studenten, die de resultaten van hun onderzoek met enige terughou dendheid publiceren omdat zij zich in de uitdieping van het onderwerp "drastisch moeten beperken" (het lijvige rapport telt nog ruim 240 pa gina's) willen ook een wet die de provincie via een premieregeling in staat stelt de werkgelegenheidsvoor- zieningen over het gebied te sprei- LEIDEN Door een vergissing kwam in de krant van woensdag bo ven het correcte bericht dat dr. B. M. S. van Praag tot hoogleraar is benoemd de foutieve kop" Van Praag tot lector benoemd" te staan. Niet in de laatste plaats stellen zij tenslotte voor een wet in te voeren ter financiering van het openbaar vervoer, omdat verbeteringen van dit vervoer investeringen met zich mee brengen, die door de onder nemingen zelf niet kunnen worden opgebracht. ADVERTENTIE Barbecue Restaurant „DE STAD ROME" GOED NIEUWS VOOR LATE ETERS. Vanaf heden kunt U iedere vrijdag en zaterdag tot 's nachts 2.30 uur in ons Restaurant nog een maaltijd geserveerd krijgen. Verder wordt iedere zaterdag rond 8.30 uur een aan het spit gebraden speenvarken aangesneden. Reserveren hiervoor is gewenst 01711—2309, na 4 uur. Baan 4 - Warmond. LEIDEN In verband met re constructiewerkzaamheden aan de Rijnsburgerweg/ Wassenaarseweg zal het met ingang van maandag ge durende vijf tot zes weken niet mo gelijk zijn om het Academisch Zie kenhuis via de hoofdingang aan de Wassenaarseweg te bereiken. Gedurende deze periode zal daar om de oude ingang aan de Rijns burgerweg voor alle verkeer worden opengesteld. Bezoekers en anderen die niet over een parkeervergunning voor het ziekenhuisterrein beschikken wordt geadviseerd gebruik te maken van het parkeerterrein Schuttersveld, omdat ook parkeren op de Wasse naarseweg nabij het ziekenhuis niet mogelijk zal zijn. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 18L Beroepingswerk NED. HERV. KERK Benoemd tot pastoraal medewer ker aan het Academisch Zieken huis te Groningen, J. de Man, te Groningen. LEIDEN De adviesraad voo de binnenstad heeft een eigen ge bouw, waar het publiek terecht kan op dinsdag-, woensdag- en vrijdag middag van 2 tot 5 uur en op dins- en donderdagavond van 8 tot 10 waarin tot voor kort kapsalon Tes- ke was gevestigd. Het pand staat te genover de Morspoort. In het gebouw is niet alleen een kantoortje, maar zijn ook een lees hoek je en twee vergaderruimten voor de verschillende secties van de Gisteravond kwamen leden van de raad voor het eerst in het nieuwe home bijeen, waar ze van architect Klarenbeek uitleg kregen van het nieuwe plan met de Havenwijk-zuid, dat wij gisteren publiceerden. (Foto Jan Holvast) Reeds in mijn Jeugd verbond ik aan het begrip „Lied vaai de Arbeid" onverbiddelijk een smid je, dat in zijn smidse ergens in het woud er- 4 gens zingend op zijn aanbeeld tok kelde. Jarenlang heeft deze drog-asso- ciatie zich weten te handhaven, naar sedert korte tijd ben ik defi nitief van mijn romantische bena dering beroofd. Dank zij het optre- iden van een HCW„NEM-fanfare in kleine bezetting. Wie de behoefte in voelt opwellen om dit gezelschap het „Lied van de Arbeid" te horen 'vertolken in zijn meest realistische en eigentijdse versie kan daartoe gratis terecht op de Andries Schot- kade of naaste omgeving. Degenen, die overdag verhinderd zijn, omdat ze dan hun broodje moeten verdienen, hoeven niet me teen in de put te zitten, want het loogtepunt van het continu-optre- den wordt, mogelijk ter bevordering van een nuttige vrijetijdsbesteding, tóch opgezouten tot omstreeks het middernachtelijk uur. Immers, tegen die tijd houden avond na avond een onbekend aan- f tal arbeiders op niet aflatende, vu- flge wijze een even onbekend aantal andere arbeiders en derzelver aan- ang uit him slaap. Met de schuifdeuren open worden dan anuit een montagehal, die als ktöikbodem een betere zaak waar- is, voornamelijk twee soorten geluid de ruimte ingedaverd, nJ. het i hameren op enorme, holle metaal- constructies en het helse gieren van «en elektrisch apparaat. Zo wordt stelselmatig de rust van de zomeravond op brute en bescha mende wijze aan diggelen gebeukt, tegelijk met het leefklimaat in Lei den. Vanzelfsprekend niet gehoord door directie, raad van commissaris sen of aandeelhouders. Want die sla pen. Elders, in rustiger dreven. En delegeren het luistergenot aan de omwonenden. Is het een wonder, dat een mens, vruchteloos woelend, gaat liggen ho pen, dat die lawijtproducenten eens flink op hun duim slaan, al is het slechts één keer per avond? Wie in Leiden niet zo goed bekend is: die Andries Schotkade is te vin den aan het einde van de Heren straat en begint precies daar, waar de Nederlandse Spoorwegen nabij de overweg een onvervalst stukje wildernis cultiveren, kennelijk be doeld als bijdrage ter meerdere glo rie van hst stadsschoon ter plaatse. Het stadsschoon, dat in die regionen toch waarschijnlijk al genoeg be voorrecht is door de permanente schroot-expositie van in de aan vang genoemde bedrijven ter weers zijden van de Zoeterwoudseweg. Het is immers weer een verademing om van die kant dat goeie, oude Lei den binnen te rijden. En het is heer lijk een burger van deze stad te zijn. Alleen dat „Lied van de Ar beid" in de tot dusverre gebezigde uitvoering kan me gestolen wor den. Maar dat zie ik er niet direct inzitten. C. HAKKERT Andries Schotkade 9 Leiden. Stichting huisvesting jongeren (2) De Stichting huisvesting werken de jongeren moet op korte termijn afgevoerd worden, want die heeft geen enkele levensvatbaarheid. Als deze instantie hulp biedt voor f270 a f300 per maand x zes zoals aan de Zoeterwoudsesingel en nog plm. 19 panden is dit een zeer winstge vende hulpverlening. Dit was toch 2 jaar geleden niet het hoofddoel. Als de familie te Wechel het mi nimumloon verdient en een woeker huur moet betalen van plm. 300 is dat beslist te veel. Als deze stichting het ene gat met het andere vult in een onnozele handeling doet en de zaak plat komt te liggen, waar moe ten dan de huurders heen? Werknemers met een minimum loon kunnen dit niet betalen. Mis schien welde f inancieel sterkeren, maar die zoeken voor die huurprijs wel een koopwoning. G. J. BORST De Wetstraat 31 Leiden. Capitulatie bisschoppen Met uw artikel "Capitulatie bis schoppen" van 14-8-'72 was u er ze ker erg vlug bij om commentaar te geven op het besluit van de Ned. RK Bisschoppen om de Landelijke Pastorale Raad op te schorten. Maar u was zeker meer bij de tijd geweest al6 u niet zo vlug was ge weest en even gewachit had tot kar dinaal Alfrink zijn uiteenzetting voor de tv had gegeven. Dan had u en voor katholieke en voor niet-kat- holieke lezers een betere voorlich ting gegeven. Want de kardinaal heeft aangegeven waarom de Land. Past. Raad werd opgeschort en dat er ook van Romeins standpunt een goede reden voor was. U doet in uw commentaar als of de Nederlandse katholieken haast niet meer kunnen leven. Deze raad zal zijn nut nog moeten bewijzen. Wel staat vast dat Noordwijkerhout geen onverdeeld succes is geweest. Het heeft er sterk toe bijgedragen dat de polarisatie onder de katho lieken, priesters zowel als leken, sterk in de hand is gewerkt. Verder is het unfair de bisschop van Roer mond met de naam van 'leenman van de paus" te betitelen. Deze bis schop vertegenwoordigt zeker een stroming of trend in de katholieke kerk, die men zo maar niet kan ver waarlozen wat kardinaal Alfrink dan ook niet deed. Veel katholieken zijn er gelukkig mee, dat de bisschop van Roermond nog duidelijker dan die van Rotter dam heeft gesproken. Bovendien heeft de vorige bisschop van Roer mond niet toegegeven dat "de bis schoppen misschien meer hadden moeten spreken"? Dat is het verwijt van een groot deel van het kerk volk, wat niet opgewassen was tegen het Jargon van Noordwijkerhout. En al kan een Land. Past. Raad mogelijk veel goed doem vooral in de verhouding met de niet-katho- lieken, dat wil heus niet zeggen, dat er geen goede katholieken kunnen zijn zonder die raad en dat er zon der die raad geen gezond oecume nisch katholicisme kan bestaan. Uw voorliohting getuigt wel van een voorkeur voor één van de twee rich tingen, waar kardinaal Alfrink over sprak maar we kunnen uw opvat ting moeilijk een objectieve voor lichting noemen inzake de katholie ke kerk in Nederland. De kop boven het artikel: "Rome verbiedt overleg van bisschoppen in Nederland" is beslist tendentieus en onjuist. Th. J. VAN GALEN. De Wilbert, Overrijn 7, Katwijk aan den Rijn. Gevaarlijk kruispunt Enige weken geleden is Leiden weer eens opgeschrikt door bijzon der roekeloos gedrag van Leidse verkeersdeskundigen. Wat was n.l. het geval. Het gevaarlijke kruis punt hoek Hoge Rijndijk—Zijlsdngel werd, om een snellere doorstroming van het uit diverse richtingen ko mende verkeer te bewerkstelligen, gereorganiseerd. Stoplichten werden verbeterd, een bevredigende oplos sing werd gevonden voor overste kende voetgangers en wielrijders vanuit de richting Alphen aan den Rijn komende werden verplicht voor te sorteren indien zij in de richting van het Leidse stadscentrum wilden rijden. Nu is daardoor een bijzonder ge vaarlijke situatie ontstaan. Wan neer een met deze situatie onbe kend zijnde wielrijder in de rich ting van het centrum wil rijden, dan bemerkt hij plotseling een aan duiding die hem er op wijst dat hij "mede moet voorsorteren". Afgezien van het gebezigde woord "mede", dat voor de schoolgaande Jeugd ze ker enige verwarring te weeg brengt, ontstaat door de te late aankondi ging plotseling enige paniek waar door te snel reagerende kinderen en vooral ook bejaarden plotseling naar links uitwijken om toch nog te kun nen "voorsorteren" een, zoals reeds gezegd, bijzonder gevaarlijke situa tie. Voeg daarbij nog een te snel rij dende auto en boem. Een ander aspect vormt de mi lieuverontreiniging. Wielrijders die staan te waditen tussen twee rijen auto's ademen, samen met de lood en koolmonoxide houdende uitge spuwde gaswolken van bromfiet sen, uitlaatgassen in. En ik dacht te mogen stellen dat deze laatste op den duur niet minder ge vaarlijk zijn dan de gevaarlijke ver keerssituatie op dit kruispunt. Enige oplossingen zouden kun nen zijn: een tijdig aangekondigde snelheidsbeperking voor auto's en bromfietsen, een betere en taalkun dig duidelijker aankondiging voor fietsers en bromfietsers die moeten voorsorteren en, wat het laatste be treft, geef wielrijders (eq bromfiet sers?) de gelegenheid zich, op wel ke manier dan ook, op te stellen voor automobielen. Zeker, ook met het oog op de te verwachten druk te wanneer de soholen weer een aan vang nemen, lijkt het mij niet on redelijk te mogen stellen dat aan deze zeer gevaarlijke situatie zo snel mogelijk een eind moet worden PETER DEN HOED, MINKE COREE, HARRY COUZIJN, ROB DE NIJS, Lekstraat 61, Leiden,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3