noeken in poldersloten met de plug H Bedlington-terrier Scheveningen is net als vroeger T sport VIS VELTMAN VLOOIEN- TIJD... +S alles Vlieland "Leeuw in schaapsvacht De Bulldog is het nationale symbool van Engeland. Maar hij Is niet de populairste hond van dit hondenminnend eiland. Die eer is ongetwijfeld voorbehouden san leden van de grote terriërfa milie, die maar liefst dertig soorten omvat. Want bijna iede re streek in Engeland heeft zijn eigen terriër I De naam terriër komt van het latijnse woord TERRA, dat aarde betekent. Want oorspronkelijk zijn deze honden gefokt om te Jagen op al lerlei onder de grond huizende roofdieren, zoals dassen, ratten marters. Geen wonder dat de terriërs tot de dapperste en felste van alle honden behoren De Bedlington-Terriër stamt uit de ruige grensstreek tussen Engeland en Schotland. Daar k- Dennis of the Silver - Blue-Rank. Big: mevr Bokslag. werd hij gebruikt bij de Jacht op otters en dassen. In de achttien de eeuw woonde in deze streek een rondreizende doedelzakspe ler en otterjager Piper Allan. Hij was beroemd vanwege zijn twee terriërs, Peachem en Phoe be. die onovertroffen waren als het om de Jacht ging. Ook de Hertog van Northumberland hoorde de opgetogen verhalen over hun prestaties en hij rust te niet vóór hij ze aan het werk had gezien. De edelman was der mate onder de indruk van hun moed en schranderheid dat hij Piper Allan vroeg om Peachem en Phoebe af te staan in ruil voor een kapitale boerderij. Maar de straatarme Allan weigerde dit met de woorden: Nee, nee, my- lord, houdt U Uw boerderij maar. Wat moet een doedelzak speler met een boederlj begin nen? En hoe de hertog ook aan drong, Allan bleef bij zijn be sluit. Hij stelde zo'n rotsvast vertrouwen in zijn honden dat hij beweerde dat hij de huid van de otter al verkocht zodra Peachem het spoor rook. En van deze twee, Peachem en Phoebe stam men de Bedlington-Terriers af. Hun naam danken zij aan Joseph Ainsley die omstreeks 1825 in het dorp Bedlington woonde en zijn Terriërs de naam van zijn woon plaats gaf. Bedlingtons zien er allesbehalve uit als vechtjassen. Maar schijn bedriegt. In een Amerikaans hon denboek staat: deze lamsvacht verbergt een moedig hart, en die engelachtige glimlach verhult kaken als stalen klemmen. Als een wilde boskat en een Bedling ton elkaar tegen komen moet men medelijden hebben..met de bos kat! Dat klopt volkomen. Een Bed lington is voor de duivel niet bang, en hij vecht zeer vakkun dig, en zonder enig geluid te ge ven. Dat laatste heeft hij gemeen met de dapperste en hardste van alle honden, de Engelse Bulldog. Vanwege die geluidloosheid zijn Bedlingtons bijzonder in trek geweest bij de mijnwerkers uit Noord-Engeland die ze africhten als stropershond. Want een hond die tijdens het stropen van opwin ding gaat blaffen lokt ongetwij feld de Jachtopziener aan, mét geweer en arrestatiebevoegdheid Gelukkig zijn Bedlingtons nooit agressief. Logisch eigenlijk want agressieve honden zijn vaak ban ge honden, die het ontbreekt aan Door Paul Marijnis en Aad Hakkert zelfvertrouwen. Maar als de Bed lington tot vechten wordt ge dwongen is hij een geduchte te genstander. die van geen wijken wil weten. Zo wordt verteld dat één van de honden van Joseph Ainsley reeds begon met dassen te vangen toen hij 8 maanden oud was. En hij ging ermee door tot zijn der tiende toen hij vrijwel geen tand meer over had. Dat zegt wel iets, want een volwassen das is een gevaarlijke knaap, die met zijn gespierde po ten en lange vlijmscherpe nagels een hondebuik moeiteloos open rijt. Honden die niet speciaal zijn gefokt om het tegen Grim- beert zoals de das genoemd wordt op te nemen, leggen dan ook vrijwel zeker het loodje. Maar eenieder die de Bedling ton kent zal het zeker met mij eens zijn, dat deze "schaapach tig" uitziende hond een dappe re en intelligente metgezel is. Geen zenuwachtige keffer maar een échte terriër-kortom voor ve len een zeer geschikte hond. De ras vereniging geeft met genoegen verdere informatie. Mocht U er toe besluiten een Bedlington-terriër aan te schaf fen dat helpt de rasvereniging U aan een betrouwbaar adres voor pups. BEDLINGTON TERRIERCLUB Secr. Mej. J. van Druenen Mo lenberg 7 's Hertogenbosch. U kunt ook bellen (na 6 uur 's avonds) 04100—31063. Een menu laten we achterwege want er zijn maar weinig Bedlingtons en de eigenaars kennen het klappen van de zweep wel. In een van onze volgende artikelen zullen we nog dieper ingaan op de voeding van de hond. SCHEVENINGEN Zondag avond. De terrasjes zitten vol, op de Pier is het nog een va et vient van late badgasten. De dagjesmensen zijn al naar huis. de enkeling die nog wil profiteren van zo'n zeldza me avond in Scheveningen uitge zonderd. Zo'n avond net als vroeger. Toen op de houten, in '43 afgebrande Pier een orkest speelde, toen Sche veningen nog Scheveningen was. Toch is er niets veranderd. Geef Scheveningen een zwoele avond en alles doet 't weer. Er wordt niet anders geflaneerd dan toen. Ds dames hebben hun vestjes niet aan maar om. De geluiden die je hoort zijn niet veranderd. De enige die Je mist is misschien Pia Beck in haar Vlie gende Hollander, maar als Je Je ogen dicht doet hoor Je zelfs haar spel en voice. In de nieuwe, betonnen Pier, die er toch al weer elf Jaar staat, on danks regelmatig terugkerende ge ruchten over scheurtjes in de palen, zit de loop. Op de Uitkijktoren kijkt men schouder aan schouder naar het gekrioel op de Promenade. Naar het Kurhaus. "Dat mag nooit ver dwijnen", zegt een roodverbrande man die in dat korte zinnetje ver raadt dat-ie een rasechte Hagenaar is. "Ben Je er wel eens in geweest?" vraagt z"n buurman. "Nee. moet dat dan?", is zijn verpletterende antwoord. Zeef In een dancing aan het Gevers Deynootplein gaan een Nederlandse jongen en een Duits meisje zeer in elkaar op. "Gehst du mit spazie ren?", stelt hij haar voor. Ze geeft geen antwoord, maar gaat met hem Op het strand gaat een groepje van twaalf jongelui, zeventien Jaar hoogstens zijn ze, ongekleed de branding in. Politiemannen met schijnwerpers ontbreken op dit mo ment. Die komen nog wel. vrees Je dan. En daar is Japie. Japie met de zeef. Een houten bak met een bo dem van gevlochten IJzerdraad. Hij zeeft zand. Het zand valt terug op Door Kees Haak het strand, de centen, stuivers dub beltjes een enkele keer rijksdaalders of keiharde Duitse Marken blijven op het vlechtwerk liggen. Japie doet dit al Jaren. Zijn opbrengst van gis teren: f23,85 en DM 3.55. Hij is niet ontevreden, 't Kon beter. Japie: "Je kan goed merken dat de men sen zelfs al op het strand met cheques betalen, ze verliezen steeds minder". Tram Op het Zwartepad heeft het is inmiddels maandagochtend één uur alles wat verliefd is, geen huis heeft maar wel een auto. elkaar ge vonden. Half vier: Scheveningen slaapt, ook zij die op het strand bivakke ren. Het is trouwens al weer licht aan het worden. Half zes: uit Den Haag vertrekt de eerste tram naar Scheveningen. Er zitten drie seizoen- obers en twee badgasten in. Sche veningen ontwaakt. Goedemorgen! ADVERTENTIE VOOR RASHONDEN OOKO VOEDERS verkrijgbaar b\J ROBBERS - Haven 24 - Leiden et niet hoe het komt, maar op de een of andere ma- irzet zich iets in mij om in de maanden juli en augus- snoek te vissen. Er zijn talloze stukjes viswater waar if 1 juli op deze „rover" mag vissen, maar voor mij het echte seizoen pas in september. Je krijgt dan I te maken met het wat ruigere weertype een wind en af en toe een fikse regenbui dat mijns de beste entourage is voor een dagje vissen op de aangezien u er langzamerhand ook wel van overtuigd zult zijn, dat we snoek moeten terugzetten moeten we deze ondingen vervangen voor een en kele haak. Om te zorgen dat de staarthaak recht achter het kunstvisje hangt moet u bij de montage een stukje ventielslang schuiven over het uitein de van de haak en het bevestigings punt van de plug. Ook kunt u met 'n stukje vissersgaren de haak zo af binden dat hij bij het vissen recht achter de plug komt te hangen. Aan de buikzijde van het kunstvisje' kunt u volstaan met één enkele haak. De plug komt het beste tot zijn recht wanneer hij bevestigd is aan een niet al te lichte spinhengel. Het is namelijk een relatief gezien vrij zwaar stukje kunstaas waarvoor u een flink werpgewicht nodig heeft, ook al omdat u ver verwijderd moet blijven van de poldersloot. Vissen merdagen ide hemel staat en wanneer op als aan het water vrij ik eenvoudig niet aan Er zijn dan zoveel andere l die de nodige afwisseling zoals karper, brasem en dat Je er gewoon niet aan m de sr.oekspuilen uit de len. Maar zodra zijn er de men van het snel n^heren- of Je begint langzamerhand iVE iker visioenen te zien van limannen, die op spinners MB| "vooravond" van dat nieu- seizoen ga ik u iets vertel- het vangen van deze rover. ik er vanuit dat u wer- 'hele aandacht wilt wijden noek en het niet te zien als 10. S" na st het gewone vis- |n namelijk in ons land tal- issieve snoekvissers", Ze het najaar met hun vaste de brasem, voorn, of blei I dan als een soort' aanvul-1 Uflement een werphengel ton paar stevige groen-wit- 1 drijvers. Bnoeker dreg hangt dreg hangt een half dood lat in de loo pvan de dag maar moet doen om te lokken. De "passieve r kijkt er de rest van de I maar naai- om wanneer te uitkomt. Vangt hij dan ook nog een snoek dan is enomen. Natuurlijk is een vijze van snoeken niet het "\j ffordt hier niet bewust ge- Jf alles wordt aan het toe sla ten. "oekvissen betekent name- fl fc de hele dag in touw bent. hter de snoek aanjagen is g« boeiende bezigheid. Neem eens het snoekvissen in werkelijk succesvol te het noodzakelijk soms vele meters, ja zelfs kilome- tosloot "af te stropen" op ^zo'n hongerige tienponder, uw visje of kunstaas heeft ADVERTENTIE SOEDE VANGST J l! traat 46 - Leiden Telefoon 21751 Hoe vissen we bijvoorbeeld op snoek in ondiepe en dicht begroeide poldersloten? De aanwezigheid van vele waterplanten en hét weinige wa ter, dat er in de sloten staat laat niet toe dat we met levend aas vissen. Het visje zou zich in de kortst mo gelijke tijd hebben vastgezwommen en voor eventuele bijtgrage snoeken verborgen blijven. Daarom tasten we in ons uitgebreide areaal van kunstaassoorten en vinden daar het drijvende kunstvisje "plug" geheten. Ze zijn in talloze uitvoeringen ver krijgbaar en specifiek bestemd voor het ondiepe polderwater. Er zijn al goedkope pluggen in de winkel te koop voor een paar gulden, maai de praktische bruikbaarheid v&n de ze veelal, uit Japan geïmporteerde kunstvisjes is vrij gering. Ze raken vrij snel "lek" en zijn dan in de pol der niet meer bruikbaar omdat ze zinken. Geef daarom wanneer u er een koopt een paar gulden meer uit. Wat kleur en grootte betreft is er weinig zinnigs te zeggen. Er zijn pluggen uitgevoerd in felle kleuren als rood, geel en groen maar ook zil verkleurige en zwarte. Ook de maat loopt sterk uiteen, van enkele centi meter tot meer dan vijftien centi meter. Welke in de praktijk het bes te bruikbaar zijn zult u zelf moeten uitzoeken. Er zijn er die zweren bij een zilverkleurige en weer anderen geven de voorkeur aan een zwarte. Persoonlijk geloof ik dat het afhan kelijk is van de weersomstandighe den, de waterkwaliteit en de instel ling van de snoek. En aangezien we dat laatste punt nooit te weten zullen komen blijft het een gok en is uit proberen de beste remedie. Grote dreggen Vrijwel alle pluggen zijn uitgerust met twee of drie veel te grote dreg gen: een gril van de fabrikanten want enig nut hebben ze beslist niet. Dreggen zijn drietandige haken die in een bek van een snoek zinloze verwondingen kunnen aanbrengen en Voorzichtig de snoek met een tangetje onthaken doen we met de plug schoksgewijs. Nadat het kunstaas op het water te recht ls gekomen beginnen we de werpmolen of multi-reel langzaam op te spoelen. Door het schoepje, dat zich aan de voorzijde van de plug bevindt begint het visje heen en weer te schudden eh verdwijnt het eerst met de kop onder water. Het hangt van de snelheid waarmee u de plug binnendraait af hoe diep het kunstvisje onder water duikt. Bij heel ondiepe poldersloten is de bes te techniek om na het opspoelen van ongeveer een meter nylon te stop pen. U zult zien dat het visje dan weer naar de oppervlakte komt. Daarna kunt u opnieuw opspoelen. Door het "waggelen" van het kunst visje worden trillingen ln het water veroorzaakt die voor de snoek een grote aantrekkingskracht hebben. De aanbeet op een plug is wel een van de meest attractieve die Ik ken. Plotseling zie Je ln de buurt van de plug een grote draaikolk ontstaan ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 en enkele ogenblikken later is de plug verdwenen. Soms ook springt een snoek gedeeltelijk boven water uit, wanneer hij op het kunstvisje af schiet. Voordat u aanslaat moet u er wel van overtuigd zijn, dat de snoek de plug in de bek heeft, want het kan wel eens gebeuren dat zijn "schot" niet helemaal Juist berekend is en hij het aas heeft gemist. Laat u de plug rustig liggen dan zal de snoek naar aller waarschijnlijkheid een nieuwe poging wagen. Anti-wier-plug In de handel zijn ook speciale "an- ti-wierpluggen". Via een speciale montage is er voor gezorgd, dat eventueel aanwezige waterplanten niet zo snel in aanraking kunnen ko men met de haak. Ik ben niet zo dol op dergelijke pluggen omdat ze de kans dat de snoek goed gehaakt wordt verminderen. Tenslotte nog lets over langzaam en snelzinkende pluggen. Zo wordon in ons land wel verkocht, maar zijn eigenlijk be stemd voor stromend water. In som mige diepe wateren zijn ze wel te gebruiken, maar in een van de ko mende visrubrieken zal ik u iets meer vertellen over andere kunat- aassoorten voor de snoek, die daar voor beter geschikt zijn. Nachtvissen Enkele weken geleden schreef ik ln deze rubriek iets over het nachtvis sen naar aanleiding van de vragen die twee ARP-kamerleden, te weten Scholten en Walburg, hadden ge steld aan minister Lardinois van Landbouw en Visserij De bewinds man heeft inmiddels geantwoord op de kamervragen en zegt daarin, dat hij de suggestie om het hengelen tot de avonduren te verlengen zal be spreken met de hengelsport- en be roepsbinnenvisserijorganisaties. ADVERTENTIE Bestrijdingsmiddelen tegen vlooien, luis en teken koopt U bij een ver trouwd adres. Anti-vlooien halsbandjes voor hond en poes. Vloeibare middelen of ln poedervorm. Afdoende middelen tegen vlooien ln vloerbedekking en schuren. VRAAG GEDEGEN ADVIES BIJ Nieuwe Rijn SO Tfn 20124 <01710) Een verheugend bericht, want daaruit blijkt dat minister Lardiinois niet a priori afwijzend staat tegen over het vissen ln de avond- en nach telijke uren. Wel merkte hij bij de beantwoording op, dat er in de maanden Juni tot september weinig behoefte zal zijn aan een verlenging van de vistijd omdat ook binnen de huidige "sluitingstijden" vissen tot een uur na zonsondergang er mogelijkheden zijn om in de avond uren te vissen in deze maanden. Overigens zitten er aan het avond en nachtvissen nog wel enkele pro blemen vast. die besproken zullen moeten worden met de betrokken partijen. Zo is men bij de directie Visserijen in Den Haag bevreesd over de controlemogelijkheden in 't nachtelijk duister. Men ls bang, dat het toch al veel te grote leger van "zwartvlasers" zich nog aanzienlijk zal uitbreiden. Bovendien zal er gepraat moeten worden over de aalvangst door de sportvissers. Het is een bekend feit. dat de aal in het duister en 's nachts veel beter bijt dan overdag. Van de zijde van de beroepsvissers ls er ge wezen op het feit dat zij door het wegvangen van grote hoeveelheden aal schade kunnen lijden. We zullen er in de nabije toekomst ongetwij feld meer over horen. ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 Tel. 24020

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19