Ruska wil tweemaal goud in München GOEDE PRESTATIE KAN WORSTEL- SPORT STIMULEREN Opmars van Louk Sanders ook zege op Niek Fleury Dein kunnen ze me niet langer links laten liggen9 jjO 18 AUGUSTUS 1972 üen op de judomat is er voor Wim Ruska (rechts) tegenwoordig niet meer hij. STERDAM Tweemaal goud. Dat is de taak die Wim i, tweemaal wereldkampioen zwaargewicht judo, zich gesteld. Twee gouden medailles in München. Dat bete dat Wim Ruska zijn krachttoer van de Europese kam- schappen in Voorburg, afgelopen voorjaar wil herhalen, ame in het toernooi van de zwaargewichten en bij alle jrieën. nee wil hij in een (zeg klappen de prestaties van Geesink overtreffen. De Se judo-reus behaalde im- behalve twee wereldtitels één Olympische gouden plak. t zit meer achter. Ondanks tee wereldtitels heeft Wim het maatschappelijke of aar sportief aanzien ge- d Geesink. then", zegt Wim Ruska. mijn laatste kans. Win ik in zullen ze me toch niet links laten liggen? Geen du Ja, ik ben in mijn leven laak gevallen en weer opge- ian knok ik door tot ze me r bedoelt Wi m Ruska in de plaats de BUDO Bond Ne- i Willem Ruska is verbitterd, ia zijn terugkeer uit Japan fe de BUDO Bond hem de teleurstelling in zijn maat- jijke carrière. Hijzelf hier- ,Wim Luiten, de directeur van BUDO Bond, gaf mij igging dat ik de trainer- an de Nederlandse judoploeg rden direct na de Olympi an in München. de Europese kampioen - in Voorburg ging de heer log verder en heeft toen te- paar Journalisten verteld, Kker trainercoach zou wor- opvolger van Anton Gee- vertelt Jaap Methorst: kranten kunnen wel zoveel maar eerst moet jouw tag nog worden goedgekeurd hoofdbestuur. Je begrijpt el dat ik een klap in mijn kreeg. Weg alle zekerheid toekomst. Weg brood voor Bin. Want mijn aanstelling iou ineens weer af van het van een klein groepje men- van judo nou niet zo gek stand hebben. Dus blijft er niet zo gek veel meer over het aanzien van deze he- uit het vuur te slepen. En vachten wat ze doen als kt". chologisch foefje van Jaap straks een tot het eprikkelde Ruska op het ta- de judomat te krijgen? er wel op. Want Willem getergd en wat tenmin- tlangrijk is nog nooit zo oorbereid. De hoogblonde immer met het figuur van '•builder blaakt van zelfver- Hij weet dan ook als geen 'at hem in München te staat. Hij kent zijn groot- krenten door en door en se waard zijn. it komt zo", zegt Wim, „al len ik begin juli in Japan stond de Japanse tv voor Wij zitten zo wat te mijn kansen in Mün- ik zeg: ik weet niet eens le ik kom. Zeggen die lui: (makkelijk te regelen, want weekeinde zijn de Japanse schappen gewichtsklassen kategorieën. De winnaars München. Die kampioen- werden gehouden op het iikuoka, een knap eindje tan Tokio vandaan. Plus Kon ik niet betalen, (ld had ik hier niet meege- il niet erg, zeiden die tcle- hn ga je mee op onze kos- hg geregeld, want nu zat rij toe te kijken hoe mijn ige tegenstanders het in "les deden. Die tegenstan- dan: zwaargewicht Nishi- >ij alle kategorieën Shino- Irn makkie, want die heb ik Mwigshafen bij de wereld- :happen al afgehaald. 1 is toevallig ook nog een md van me. (er als ik in Japan ben om en dan eet ik zeker drie- de week bij hem thuis. Ge ldige mensen en helemaal Maar nooit zal de oude heer Nishimura hebben geweten dat ik ooit nog eens tegen zijn zoon tij dens de Olympische Spelen zou ko men te staan. Overigens wel een sterke jongen die zoon van hem. Hij is iets langer dan ik maar weegt bijna evenveel, zo'n kilo of 115". „Toen de Olympische ploeg bekend was, begon meteen in het heüigdom van het judo, de Kodokan Dojo in Tokio de centrale training voor München. En ik mocht meedoen. Dat is dan dag-in-dag-uit hard knokken geblazen. Dat wil zeggen tijdens een Randori het schijn gevecht. Opvallend was dat Shino- makki ieder gevecht met me ver meed. Maar met Nishimura heb ik fijn gewerkt. Zo leer je eikaars sterke rn zwakke punten. Zijn spe cialiteiten zijn o-soto-makki en us- hi-mata. Dat ligt me wel". „Natuurlijk werd mijn optreden in Kodokan druk gefilmd. En dan zag je die gezichten maar steeds langer warden. En dan hoorde je ze zeg gen: nou vergeet het maar. Japanse medailles in zwaargewicht en alle kategorieën. Een 'klein kind die zich daardoor laat bedonderen natuur lijk. Ik moet het allemaal nog op de mat waarmaken. Kijk, tijdens een Randori kan je alles op tech niek spelen. Bij een gevecht op punten moet je ook nog routine, conditie en snelheid hebben. Nou heb ik het voordeel dat ik de snel heid heb van een halfzwaargewicht. Dus dat laatste zit wel goed". Uitgeschoten Ruska ziet zijn Japanse tegenstan ders wel zitten. Ook de rest van de wereld. ,3ehalve een uitgeschoten Amerikaan, een Koreaan, krijg ik te maken met Klaus Glahn, de West duitser. Hij was er in Voorburg niet bij, omdat hij zich helemaal wilde voorbereiden op München. Heb ik verslagen in Ludwigshafen vorig jaar. Met de Rus Koesnjetsov heb ik in Voorburg geen moeite gehad. Hennig van de DDR is ook niet zo'n groot probleem. De Fransman Brondani heb ik al diverse keren met een vol punt verslagen. Blijft Rus Onashvilli, een oerster- vaste aanstelling als trainer-coach ke iets grotere kerel, maar naar mijn gevoel iets te statisch". Zo te horen is vallen op de Judo mat er voor Wim Ruska niet meer bij. In de maatschappij is dat een andere kwestie. „Vallen of opstaan" is de titel van een boek dat een de zer dagen is verschenen en waarin de journalist Wim Koesen het le vensverhaal van Wim Ruska heeft opgetekend. Ook weer een poging van Willem om los te komen van de image die hij nog bij veel men sen heeft: een krachtpatser uit de Amsterdamse penose. „Waarom", zo vraagt Willem zich af in zijn flat in de Lou Jansen- plein in het Amsterdamse Sloter- meer, is het Anton Geesink, ten slotte ook een doodgewone jongen uit Utrecht, allemaal wel gelukt en mij nooit. Ja, en als Je dan een ge weldige vrouw Joke en twee schat ten van kinderen hebt, een dochter van zeven en een zoon van vijf, dan ga je jezelf die vraag nog drin gender stellen. In oktober houdt mijn maandelijkse toelage van de gemeente Amster dam op. Voor mijn werk als sport leraar bij de stichting „Ons Huis". Jeugdclubwerk .En nog steeds geen van de BUDO Bond. Maar ik zal ze weten te vinden straks op de tatami's van Mün chen". MÜNCHEN Ook een aantal Nederlandse topsoprters is al in München aangekomen. Schutters Ben Pon (de ex-autocou- reur loopt rechts) en Eric Swinkels verkennen het Olympisch dorp. Bert Kops (35) naar München Bert Kops. de 35-jarige worste laar uit Amsterdam, rekent er vooral op dat een goede presta tie bij de Olympische Spelen pro pagandistische waarde zal heb ben. want hij vindt het jamer SCHEVENINGEN Voor wie het plaatsings-schema nog hanteerde leek het dè verrassing van de toch al roerige dag: voor wie beter wist, was de kwartfinale-winst van Louk San ders op Niek Fleury (hij stond derde genoteerd) alleen maar de bevestiging van een al zeer sterk vermoeden. Sanders is het dan eindelijk aan het 'maken' op de nationale tenniskampi oenschappen, Sanders is dan eindelijk aan het tonen dat hij een 'completer' tennisser is dan héél veel vaderlandse spelers. Dat mag dan niet zo moeilijk lij- even uitstellen door een overigens ken (het nationale peil ligt niet zo terecht protest. Bij 41 (voor bijster hoog), maar toch vorderde Laudin) in de derde set vroeg Hajer de Oegstgeestenaar in de traditio- de wedstrijdleiding de partij te sta- nele Schèveningse METS-strijd ken wegens de regen, op zijn ver- nooit verder dan de tweede ronde, zoek werd echter niet ingegaan. Ook Ondanks zijn talent. Maar nu dan is j niet toen Hajer erop wees dat Hem- Sanders dankzij zijn 64. 75, 64 mes en Thung wel een droge plek in de vreemd tollende wind naar de mochten opzoeken na de tweede set. halve finale gedarteld en de moge- i Hij kreeg te horen dat Hemmes en lijkheid is reëel dat ook daarin zijn Thung aan hun reglementaire rust „nationale"-opmars nog niet zal ein- j die anders pas na de derde set digen. Zeker niet als de wens van i valt toe waren en of hü maar door Sanders in vervulling gaat, waar- Door Paul de Tombe naar het na de „onvoltooide" sensa tionele vierde tennisdag toch wel heel sterk uitziet. Vlak na zijn triomf op Niek Fleury (kampioen van 1969), ventileerde de 22-jarige student economie zijn stille hoop: „Voor mij mag Thung van Hemmes winnen," zei Sanders toen, „van Thung heb ik „buiten" nog nooit verloren". Het bleek een welhaast profetische wens, want juist (beroeps) marine officier Thung lijkt op weg naar de verwezenlijking van dè echte sensatie van vier dagen „nationale". Alleen Pluvius en hij alleen kon een vernederende aftocht van titelverdediger Fred Hemmes in eer ste instantie nog voorkomen. Toen de hemelsluizen wijd opengingen en de toeschouwers èn veel later ook de spelers wegvluchtten voor gie rende regenvlagen, toen keek Hem mes tegen een bepaald beschamen de achterstand aan: Thung leidde op dat moment met 63, 62. On getwijfeld een pijnlijke ervaring voor Hemmes, die traditioneel in Scheveningen naar zijn top wil rei ken, maar die juist daar voorlopig gered moest worden door de omstandigheden. De regen redde hem trouwens niet alleen. Ook Jan Hajer, de ten- nisleraar die gekomen is om zich weer ,4n de kijker" te spelen, heeft tenminste nog één dag publi citeit te danken aan het weer. Hajer kon het stopteken dat Ma- wilde gaan. Zó opzichtig meten met twee maten kan echter zelfs de wedstrijdleiding op de METS zich niet veroorloven, „dus" werd het Hajer-protest, ook gericht tegen de valse voorlichting na anderhalf uur aarzelen toch aanvaard. De uit slag van de derde set werd ongeldig verklaard zodat Laudin en Hajer vandaag de draad moesten opne men bij 61, 61, 41. Een klap voor Laudin natuurlijk, vooral omdat hij al was afgereisd, toen het protest alsnog werd toege wezen. Laudin heeft echter 'n bran dende eerzucht, reden waarom hij de partij toch nog af zou maken, hoewel hij dat aanvankelijk perti nent weigerde. Angst Het hele .gedoe" van de wed strijdleiding rond Hajer tekent ove rigens wel de sfeer die over de na tionale hangt. De angst voor ge zichtsverlies heerst alom. Behalve dan misschien bij een paar tennis sers die niets te verliezen hébben, of die op een wat hoger niveau ver keren. Sanders bijvoorbeeld heeft al leen maar te winnen; hij breekt immers pas voor het eerst ,goed" door. Na een slechte start hij kwam met 41 achter in de eerste set boog hij de omstandigheden naar zijn hand. Hij„Ik heb aan vankelijk geprobeerd niet teveel op de wind te letten. Meestal let ik daar wel teveel op. Die instelling moest ik opeens omgooien, dat ging ten koste van mijn slagen. Nee, ge spannen was ik niet, dat werd ik pas toen ik merkte dat ik kon gaan vinnen De tot Nederlander genaturaliseer- Marian Laudin niet overspelen, wel overspelen voor het eerst aan de nationale deelneemt. Laudin lijkt van zijn partijen een haastklus te willen ma ken: hij raffelde zich met driemaal 6—1 al langs Fried Schmitz en zal ook Hayer inmiddels wel snel aan de kant hebben gezet. En Rolf Thung heeft al een ander gezicht gekregen: vorig jaar liep hij nog rond als erg langharige: dit Jaar reiken zijn h^n nauwelijks tot over zijn oren. Zelfbewuster Tenslotte is er dan natuurlijk Jan Hordijk, die het METS-sfeertJe compleet is ontgro°id =;:nds zijn spel- prestaties stijgen Hór lijk heeft een j dan is het ook goed", opleiding tot tr A gevolgd, Een instelling die Hordijk zwaar heeft zich ook wat eer verdiept in favoriet maakt, maar dat zal wel (Foto Jan Holvast) zelfbewuster geworden: hij laat de tenniszaken wat gemakkelijker langs zich heen glijden. De Hordijk van vroeger (is: tot pakweg een Jaar geleden) was onbesuisd, de Hordijk van nu heeft zichzelf zodanig onder controle dat hij de „Amerikaanse student (hij gaat in september weer terug) Paul van Min een lesje in beheersing kon geven: 64, 61, 64. Hordijk: „Vroeger deed ik mee met dat zenuwachtige gedoe. Nu kan ik me niet meer kwaad maken, als ik één of twee setjes verlies. Vroeger was de nationale een pres- tigestrijd voor me waarop ik heel wat goed kon maken, nu ik al een goed seizoen heb gemaakt denk ik: als ik win is het leuk, win ik niet Laudin hem onverbiddelijk de Tsjech Laudin heeft ook al niets de theorie van het tennis. De ..rebel' voor niemand meer een verrassing jaf (6—1, 6—1, 6—4) later toch nog i te verliezen, eenvoudig omdat hij I van enige Jaren geleden is daardoor zijn dat de worstelsport in Nederland nog steeds een lichte walging ver oorzaakt. Te vaak denken teveel mensen over worstelaars als een klef gedoe van dikke mannen ge huld in een ouderwets soort bad pakken. „Verschrikkelijk jammer", vindt Bert Kops. "Worstelen is door de eeuwen heen de meest klassieke vechtsport geweest. In de oudheid stond het Grieks-Romeins worstelen in hoog aanzien. Maar in Nederland uitzonderingen Amsterdam en Utrecht is er maar heel weinig een voordeel Bert Kops traint ontzettend hard in het zaaltje van worstelvereniging Hercules aan de Kloveniers Burgwal in Amsterdam. Daar zeult hij met leren poppen van tegen de honderd kilo of met „levend materiaal". Het is vooral de enorme inzet en het doorzettingsvermogen van Kops ge weest die hem als eerste Nederland se worstelaar in aanmerking deed komen voor de Olympische Spelen. En natuurlijk ook de zesde plaats tijdens de Europese kampioenschap pen in het Poolse Katow>ice.„Ik kan in München zelfs hoger kamen, maar dan moet ik wel een beetje belangstelling voor. In tegenstelling geluk hebben met de loting. Trek ik tot landen als Turkije, Perzië, Bul garije en vooral ook de Sovjet-U- „Worstelen", meent Bert Kops, „is Bert Kops, Purmerender, krijgt ge lukkig van zijn baas De Neder- landsche Bank alle medewerking om zich zo optimaal mogelijk voor een veel completere sport clan bij- w tereiden Bert klom bij de bank voorbeeld judo. Er wordt vooral c[oor ejgen studie op van portier tot conditioneel ontzettend veel van je emplicatieprogreremeur. wel een be lichaam vereist. Een partij worste- I wlj van doorzetten weet. len duurt dan wel driemaal drie minuten, maar in die tijd ben je Na de sP"len *s voor hem de wed- voortdurend in dlrekt kontakt met strtfdsport afgelopen. Dan gaat hij Je tegenstander. En al die tijd moet zich helemaal wijden aan training Je activiteit tonen, want anders I en coaching van de jeugd. Een ding krijg je meteen een openbare waar- moet hem. vlak voor vertrek naar schuwing wegens passiviteit aan de I Mu^chen, nog van het hart. Hij broek hangen". vindt de begeleiding beneden peil. „Behalve kracht komt bij worstelen coach kreeg hij aangewezen de ook nog een behoorlijke dosis tech- I heer Hovens, een bestuurslid van de niek om de hoek kijken om je te- I worstelbond, die al aardig tegen de genstander te kunnen toucheren. Dat is met twee schouders op de 1 J mat drukken. Routine is eveneens belangrijk. Daarom, ik met mijn 35 Jaar te oud? Laat me niet lachen. Neem nu mijn gewichtsklasse, licht-zwaargewicht van 82 tot ne gentig kilo. De gouden medaille zal wel gaan naar de Rus Rezantsjev, zilver naar de Bulgaar Dimitrov. Ze zijn over de dertig. Viervoudig Olympisch kampioen Wilfried Die- tricht is 39 Jaar. Alle Russische kampioenen zijn boven de 30. Ik zie lijke zaak. want het had voor de hand gelegen dat Henk Stolz, club- en bondscoach, met Bert Kops naar München zou zijn afgereisd. „Henk had voor mij naar andere partijen hebben kunnen gaan kij ken, mij kunnen voorbereiden op de wedstrijden. Ik had ook samen met hem kunnen trainen. Ik kan als voorbereiding toch moeilijk de heer Hovens tegen de mat smijt. Maar ja, de keuze viel op Hovens, een kennis van Kees Kerdel geloof ik"*

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17