ONDER KNVB Vijftiende partij werd imponerend gevecht Noordwijk voelt weinig voor samengaan met Leiden APPIE HAPPIE [westie rond sponsoring Oranje creeert 'puinhoop' Merckx neemt week rust ZAALVOETBALCOMPETITIE Afgebroken met remise-tendensen hester Fox sleept ischer voor rechter A BOSVELDEN HEIJERMAN GESCHORST ÜJPAG 18 AUGUSTUS 1972 PAGINA 15 Het is gisteren in het Sportcentrum in Zeist over- geworden: er ligt op het ogenblik een tijdbom onder piVB, die verpakt is in oranje papier. Rond de sponsoring fame) van het Nederlands elftal is een dusdanig chaotische jatie ontstaan, dat het wel tot een uitbarsting móét komen het bondsbestuur en de sectie betaald voetbal. Wie de voornaamste slachtoffers dreigen te worden? Te valt dat in het bijzonder de Fadrhonc-pupillen getrof- jzullen worden. De voetballers, die te goeder trouw hebben Lideld. maar die nu de dupe schijnen te worden van de in de bond. wil het geval? Volgens de van het Nederlands elf- Keizer, Van Hanegem Irael) heeft het dagelijks be- van de bondsvergadering Van Marle, Coler en Burgwal) gedaan dat de inkom st reclames geheel ten goede 1 komen aan de oranje-forma- Lck van Zanten, als chef d'é- van het Nederlands elftal bij maand gehouden bespre- Vente aanwezig, bevestigt dit. Na de ging werd er onmiddellijk aan gewerkt om „geld te ma- Het lukte. Via een reclamebu- kreeg men te horen dat de igst wel eens vier miljoen zou bedragen: vijf sponsors a !tie betaald voetbal (voorzitter die óók lid is van het dage- bestuur van de bondsvergade- schrok daaana ineens wakker, de wekker het voetbalweek- Voetbal International/Goal dat publiceerde hoe de zaken sponsoring er voor stonden, dellij k een verontwaardigde De geschrokken sectie dat de verwachte miljoenen gehele betaalde voetbal ten dienen te komen en niet lou- het selecte oranje-groepje, rring. mede doordat de sectie digde dat alleen zij de finan- raken rond het Nederlands mag regelen. Verwarring, die isteren in het KNVB Sport- ti Zeist de wereld uit wil- via „verhelderende" ge- Met de spelers. Met de beide pogingen kwam to ils terecht.... wenst plande gesprek tussen zeven officials, onder wie vier ju- de Nederlands-elftal-spe- og zelfs helemaal niet door. (tballers eisten dat Karei J)ij het onderhoud aanwezig Het KNVB-zevental wei- lierop in te gaan. De secre- oningmeester van de VVCS bondsleider" ging. Maar met spelers... Johan Cruijff, we- vaardig woordvoerder „Wij, de voetballers, tegenover vier juristen. We daarbij te doen met zaken i domweg geen verstand van Mogen we er dan alsjeblieft idsman bijhalen? En trou- arel Jansen zou alleen maar der zijn. Niets zeggen. Maar vonden ze niet goed. Nou, eft het voor ons niet meer." «ewoning van de sectie be- oetbal: „Het was de bedoe- een soort werkvergade- maken. Om een gesprek informele en informatieve houden. Daar hoort een ADVERTENTIE DERLAAGWEDSTRIJD A.S. ZATERDAG C.L.-DOCOS Aanvang 4.15 uur. tpark DE BLOEMERD vakbondsman dan niet bij. Het was voor ons daarom ook erg naar dat Karei Jansen tóch meekwam." Geen discussie dus tussen spelers en officials over de sponsoring. (Wel werd er over technische zaken ge babbeld). Daarna kwam er een noodoplossing: op 28 augustus, de dag voor het vertrek naar Praag voor de interland tegen Tsjecho Slowakije, komt men weer bij el kaar. Mr. Hogewoning: „En dan mogen de spelers er voor ons best een ad viseur bijhebben. Maar of dit Karei Jansen kan zijn? Misschien is hij na zijn optreden van vandaag voor ons wel persona non grata gewor den." Johan Cruijff: „Mogen we in vre desnaam zélf bepalen wie onze ad viseur zal zijn? Nou, als zij er een tje voor ons gaan uitkiezen of Ka- rel Jansen wordt bijvoorbeeld weer geweigerd, zie ik het hele gesprek opnieuw niet doorgaan. Dan doen we gewoon niet mee aan die collec tieve reclame. Dan gaan we op ons eigen houtje proberen om extra-re clame-gelden te versieren. Welles-nietes Het „verhelderende" gesprek tussen de KNVB en de pers had louter tot gevolg dat werd onderstreept dat de kwestie rond de sponsoring in de KNVB een „puinhoop" heeft ge creëerd, zoals mr .Hogewoning het uitdrukte. Een merkwaardig, emo tioneel welles-nietes-spelletje werd opgevoerd, waarbij Jos Coler en bondsvoorzitter Meuleman de grote afwezigen waren. Daardoor moest Burgwal het bondsbestuur verdedi gen. (Jos Coler - door ons telefonisch benaderd: „Ik treed dus binnenkort af en ga me daarom langzaam ont trekken aan zaken die ik toch niet kan afhandelen") Mr. Hogewoning: „Het dagelijks be stuur van het bondsbestuur ging buiten zijn boekje door toe te zeg gen dat die reclameopbrengsten lou ter voor de spelers zouden zijn. Dat recht had me niet. De financiële aangelegenheden wat betreft het Nederlands elftal is een zaak van de sectie betaald voetbal." Burgwal daarentegen: „Het bonds bestuur heeft de spelers trouwens nimmer die toezegging gedaan." Hogewoning: „Wel waar" (Jack van Zanten knikte instemmend). Burgwal: „Bovendien is dit beslist een kwestie voor het bondsbestuur en niet voor de sectie betaald voet bal. Het bondsbestuur heeft het be heer over dergelijke financiële za ken." Hogewoning: „Meuleman heeft op 31 mei tijdens de algemene verga dering van het betaalde voetbal zélf gezegd dat de sectie betaald voetbal zijn eigen financiën moet gaan re gelen." Burgwal: „De bondsvoorzitter kan wel zoveel zeggen. En hij is niet de wetgevende macht in de KNVB. Dat is de bondsvergadering." Hogewoning: „Als je nu al niet meer kan afgaan op wat de bonds- i voorzitter, de hoogste man in de KNVB, zegt, waar blijf Je dan." Verwarring. Verwarring, die bleef. J nadat Burgwal verklaarde dat het i hoofdbestuur thans overigens ook De spelers van het Nederlands elftal hijeen met o.a. Karei Jansen (VVCS) en Jack van Zanten. Jansen zit tussen Cruijff en Keizer. de mening is toegedaan dat de re- den we ons aan. Die kan niemand clamegelden het betaalde voetbal in zijn totaliteit ten goede moeten ko- Wat nu? Wat gaat er nu gebeuren? Mr. Tri pels van de sectie betaald voetbal: „We gaan contact opnemen met dat betreffende reclamebureau. We me nen daar het recht toe te hebben." Na deze woorden schudde Henk Burgwal krachtig van nee.... 5 afnemen." En daarna zuchtend: „En we dach ten dat we het zo mooi voor elkaar hadden. Het geld komt er; wij zou den er behoorlijk wat aan kunnen verdienen en wilden bovendien uit de opbrengst geld beschikbaar stel len voor het jeugdplan Nederland. Onbegrijpelijk, dat nu al die chaos kan ontstaan." Eén man zal waarschijnlijk enorm hard moeten lachen om de trieste opvoering van gisteren in Zeist: de Belgische bondscoach Raymond Goethals. We horen het hem uit schateren: „Die Ollanders toch!" BRUSSEL Eddy Merckx zal op doktersadvies minstens een week niet aan wedstrijden meedoen. De vier voudige Tour de France winnaar zal hierdoor niet aan de start verschij nen in Frankrijk en Italië. Zijn ma nager Jean Buggenhout verklaarde dat Merckx geen last heeft van zijn rug, waarover hij in het begin van het seizoen klaagde, maar dat de dokter hem uitsluitend had geadvi seerd enige rust te nemen. NOORDWIJK De dertien Noordwijkse zaalvoetbalverenigin gen, in de wintermaanden goed voor wekelijks spektakel, hebben gister avond ten overstaan van een twee tal bestuursleden van de afdeling Leiden nogal wat bezwaren naar voren gebracht tegen een voorstel van Leidse zijde om tot volledige integratie van de rayons van Leiden en Noordwijk te komen. Duidelijk werd, dat men alleen maar voelde voor een doorgaan als de succesvolle formule van het vo rig seizoen wordt gecontinueerd. Die formule bracht op 24 wed- strijdavonden 7563 betalende bezoe kers. hetgeen neerkomt op 315 per wedstrijd, bij welk getal dan nog zo'n 100 man met een passé partout gerekend kunnen worden. Dat lever de een fors batig saldo op, hetgeen in Leiden niet gezegd kon worden. Bovendien is in dat seizoen een sfeertje gekweekt, dat vele Noordwij- kers niet graag verloren zien gaan. De mening was dat met de komst van voor Noordwijkers oninteressan te Leidse ploegen zowel het bezoe kersaantal, als de sfeer gereduceerd zouden worden. Daarnaast hebben vele sponsors die het Noordwijkse zaalvoetbal een financiële basis geven gesteld wei nig heil in een continuering van hun activiteit te zien. wanneer naar Lei den gereisd dient te worden. De Noordwijkse competitie gaat in ieder geval voorlopig op de oude wijze draaien. Daarmee zal op 6 september worden aangevangen mits het afdelinsgbestuur tenminste het schema van de nieuwe secretaris Wim van der Niet overneemt. In dat schema worden de Europa-Cup avonden gemeden en speelt iedere ploeg evenveel vroege en evenveel late (elf uur) partijen. Die eerste wedstrijddag zal (evenals de twee de een week later) gewijd zijn aan de strijd om de Verhartbeker. Schel dende secretaris Arie Duyndam, de man van het eerste uur. verrichte daarvoor de loting: ESTEC't Zeepaardje; Jaap AugustinusFC De Lange; De NachtegaalRollygolf Victoria Driehoek Piet HeinVan Duin Sport; De Landbouw—'t Kikkertje; DSSVHH Sporthuis/Hooymans. Van Rooyen was als bekerhouder vrijgesteld voor de eerste ronde, terwijl door loting het team van Wim Verhart, de schenker van de cup. rechtstreeks bij de laatste acht kwam. DSSV is een Noordwij ks team dat uit nood in de Leidse competitie gaat spelen. ADVERTENTIE d'Aloude opfrisser nu in nieuwerwetse Vspray. 7.50 BYKJAVIK Hoofd- idsrechter Lothar Schmidt, eerder alle protesten van Fischer tegen minder e speelomstandigheden ïierp, verzocht vóór de vijf- ide partij dringend de toe- "niet met elkaar te zelfs niet te fluiste- HiJ las de volgende ver voor: "Dames en heren, i de spelers heeft ge- gd dat er te veel lawaai in is. Wij hebben eerder i problemen gekend zodat vriendelijk verzoek niet te i en zelfs niet te fluiste- tijdens de partij. Indien u verloop wenst te discus- in gaat u dan even naar en of naar het restaurant", hers steun en toeverlaat Cramer verklaarde latei- de uitdager met deze gang geen genoegen zou voor de resterende u aandringen op een ire speelruimte. "Het gaat het wereldkampioen- li schaken. Het is geen ba- zake] seballwedstrijd in het Yankee- stadion", aldus Cramer. Ant woord van Schmidt: "Wat wil Cramer nou eigenlijk dat ik doe? De zaal ingaan en iemand een oplawaai geven? Van Spasski heb ik nog geen enkele klacht ontvangen. Maar van Fischer heb ik nu genoeg brie ven om een bibliotheek mee te vullen". Cramer schijnt ook een telegram gestuurd te heb ben aan prof. dr. Max Euwe, president van de FIDE, waarin werd gezegd dat Schmidt niet bereid was het lawaai in de zaal te doen verminderen. Intussen is Fischer volmaakt onkundig van het feit dat Chester Fox bij een Ame rikaanse rechtbank een eis tot schade vergoeding van een be drag van 1.750.000 dollar had ingediend, omdat de uitdager hem had verhinderd zijn film werkzaamheden uit te voeren. Fischer heeft twintig dagen de tijd om de beschuldiging te weerleggen. REYKJAVIK De vijftiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap behoort tot de boeiendste die de grootmeesters tot nog toe hebben geëtaleerd. Het werd op nieuw een Siciliaan, waarin Fischer afweek van het enkele malen toegepaste patroon, Tussen zet 12 en 15 verbruikte de uitdager veel tijd, hetgeen tenslotte uitmondde in een pionoffer. Deze gift zou evenwel eerst rente kunnen afwerpen als het zwarte loperpaar aan knopingspunten zou krijgen. De uitdager verwierf enig initia tief, doch het was tenslotte Spasski, die na de 25ste zet de lont in het kruitvak stak. Daarbij kwam hij ook tot 'zelfontbran ding'. Experts vreesden voor zijn bestaan, daar het zwarte me- teriaal enorme activiteit vermocht te ontwikkelen. Tussen de 30ste en 40ste zet bereikte het gevecht een imponerend hoog tepunt. Het is niet onmogelijk, dat de analytici voor beiden verbeteringen zullen kunnen vinden doch ze lijken niet een voudig op te sporen. De afgebroken stelling vertoont sterke remise-tendensen. Analyse Wit: Spasski (Rusland) Zwart: Fischer (Ver. Staten) Siciliaans. 1. e2-e4 c7-c5 Opnieuw deze vechtopening, waar mee Spasski in de tweekamp tot nog toe meer succes boekte dan zijn op ponent. 2. Pgl-f3 d7-d6 3. d2-d4 c5xd4 4. Pf3xd4 Pg8-f6 5. Pbl-c3 a7-a6 6. Lcl-g5 e7-e6 7. f2-f4 Het alternatief is direct 7. Df3. 7Lf8-e7 Sensatie. Fischer ziet af van 7 Dg6, waarmee hij in deze tweekamp slechte ervaringen heeft opgedaan. 8. Ddl-f3 Dd8-c7 Eertijds was hier de zogenaamde Gothenburg-variant in de mode 8. h6 9. Lh4, g5 10. Fg5:, Pfd7 11. Pe6:. met grote complicaties. In deze speelwijze zijn overigens nog andere zeer gecompliceerde vertakkingen be kend. 9. 0-0-0 Pb8-d7 Geldt als hoofdvariant, ofschoon dit woord in deze speelwijze nogal eens "verhuist". Andere zetten zijn: 9. 0-0 en 9Pc6. 10. Lfl-d3 Hoogst actueel. Voorheen werd bij na alleen 10. Le2, gespeeld met het vervolg 10b5 11. Lf6:, Pf6: 12. e5, Lb7 13. Ef6:. en wit heeft scher pere kansen. 10b7-b5 11. Thl-el Lc8-b7 Hier geldt 11.b4 als onvoorzich tig wegens 12. Pd5, Ed5: 13. Ed5:, Kf8 14. Pc6, met onduidelijke ver wikkelingen, die evenwel als gunstig voor wit worden "geschat". 12. Df3-g3 Een krtiek ogenblik, dat Fischer tot lang nadenken bracht. 120-0-0 13. Lg5xf6 Pd7xf6 Het juiste. Indien 13. Lf6: dan 14. Lb5:, Ab5: 15. Pdb5:, Da5 16. Pd6: schaak. Kb8 17. e5 en wit staat over wegend. Evenmin lijkt 13Gf6: speelbaar wegens direct 14. Dg7, met de dreiging 15. Pe6:. 14. Dg3xg7 Td8-f8 15. Dg7-g3 b5-b4 16. Pc3-a4 Tegen 16. Pbl. ligt 16Daó klaar terwijl het paard niet naar e2 kan wegens pion e4. 16Th8-g8 17. Dg3-f2 Pf6-d7 De situatie is enigermate duidelijk geworden. Wit heeft een plus pion, doch moet rekening houden met acties als Da5, in combinatie met Pc5, terwijl anderzijds een opmars van wits e-pion de zwakte g2 zou blootleggen. 18. Kcl-bl Kc8-b8 Indien (direct) 18. Da5 dan 19. b3 en nu: a - 19Lf6 20. Lc4. met voldoende tegenspel, b - 19 Pc5 20. Pc5:. Dc5: 21. Pf3, en wit heeft twee gezonde positionele ma noeuvres in stelling, namelijk e5 en het omspelen van Pf3-d2-c4. Na de tekstzet had wit 55 minuten ver bruikt, zwart anderhalf uur. 19. c2-c3 Pd7-c5 Indien 19Da5 dan 20. Lc2. en wit dreigt op b4 te nemen met even tuele torenactiviteit langs de derde rij. 20. Ld3-c2 Minder zuiver lijkt 20. Pc5:. Dc5: 21. Pf3, c4 22. Lc2. Bc3: en zwart krijgt aanvalskansen 20b4xc3 21. Pa4xc3 Le7-f6 22. g2-g3 h7-h5 misschien kwam 22. Td8 in aanmerking. 23. e4-e5tweesnijdend. Wit gaat tot acties over. doch moet daartoe de zwarte lopers spoedig royale dia gonalen geven. 23d6xe5 wegens 25. Pdb5, Ab5: 26. Pb5:, Db6 24. f4xe5 Lf6-h8 niet 24Le5: 27. Te5:, Db5: 28. Dc5:, enz. 25. Pd4-f3 Tf8-d8 na 25Lf3: 26. Df3:, Le5: 27. Te5:, De5 28. b4. Pb7 29. Td7, Pd8 heeft wit geweldige aanvalskansen. 26. Tdlxd8 (schaak) Tg8xd8 27. Pf3-g5trekt de Rubicon over. Er was geen sprake van tijdnood. 27Lh8xe5 28. Df2xf7 Td8-d7 29. Df7xh5 Le5xc3 30. b2xc3 Dc7-b6 (schaak) 31. Kbl-cl indien 31. Kal, dan 31Td2 en zwart trekt aan het langste eind. 31Db6-a5 dreigt onmiddellijk beslissing door 32Da3 (schaak) 33. Kbl, Ld5, enz. 32. Dh5-h8 (schaak Kb8-a7 33. a2-a4 natuurlijk het enige. 33Pc4-d3 (schaak) 34. Lc2xd3 Td7xd3 35. Kcl-c2 de voorlopige pointe van wits verdediging. Deze tempo-winst kan evenwel ma teriaal kosten. 35Td3-d5 36. Tel-e4 Td5-d8 Fischer zeilt heel scherp langs de wind. Na 36 Tg5: 37. Dd4 (schaak), lijkt het er echter op als compenseren de witte pionnen het verloren stuk. Bewijs- varianten vallen in deze nauwelijks to leveren. 37. Dh8-g7 een tweede pointe. De penning van Lb7, verzwaart zeer zwarts bewegingsvrijheid. En passant is het paard op g5 weer gedekt. 37Da5-f5 dreigt 38Ka8 38. Kc2-b3 Df5-d5 (schaak) 39. Kb3-a3 Dd5-d2 40. Te4-b4 Dd2-cl (schaak) hier lijkt 40Td7 zeer sterk. Afge broken. Spasski sloot zijn 41ste zet na 10 minuten denken in. De stand luidt: Wit: Ka3, Dg7, Tb4, Pg5. Pi. a4. c3. g3. h2. Zwart: Ka7, Del, Td8, Lb7. Pi. a6,e6. j/ Aus der Glockengasse. DEN HAAG De Spartanen Nol Heijerman en Charly Bosveld zijn voor een bindende wedstrijd on voorwaardelijk geschorst, met dien verstande dat Bosveld in de gelegen heid is gesteld verweer in te dienen tegen de overweging van de tucht- commissie betaald voetbal om een lopende voorwaardelijke straf om te zetten in een onvoorwaardelijke. Bosveld kreeg voorts een boete van 200 gulden. Heijerman van 250, als mede een schorsing voor een wed strijd voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. Beide spelers lie pen hun straf op wegens hun ge drag in de wedstrijd FC Den Haag- Sparta van 13 augustus. LEIDEN Zondag 27 augustus organiseert de LE.T.V. Swift Com binatie een Jeugdtoernooi dat zo langzamerhand is uitgegroeid tot het grootste van Nederland. Er komen welgeteld 386 rennertjes aan de start van 8 t/m 16 Jaar. Voor dit toernooi zijn 20 verenigingen uitgenodigd, waaronder Olympia, GMC, Ulysses en Victorie uit A'dam, de Bataaf (Halfweg), de Windmolens (Geffen). de Spartaan, Sparta (Den Haag), de Coureur Vlaardingen)de Mol (Dordrecht), de Hoekse Renners ('s- Gravendeel) en de Bollenstreek (Lisse). Het parcours is gelegen op het in dustrieterrein De Waard nam ij de Trompstraat. Het parcours is 730 meter lang. Er wordt nonstop van 's morgens 10 uur tot 17.30 uur ge reden. De toegang is gratis. AAN ONZE PCÊSEM17STIE V/AN DA TAA/E ne&si-SGLEcnB 6K£P oïtsbake/O >oc& B£S&?vE Z6EPE& Joop OENicsee tsjêns geoactêob VAN HEraoBBlAP EN DE" BBKEI-IOE BAMAfJeM „BOI &EB APPIS UAPPA£

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15