Engelse „tropen- colder" film C jezock [oopt best UW DAGBLAD Safari Maagdenjungle wee rote riezels amen Asse poester anno 1972 mee op vakantie Aanvraag Rijnstreek geeft LDM problemen Prof. y. Steenis verlaat Leidse universiteit fljpAG 18 AUGUSTUS 1972 FILM PAGINA 11 Het gaat niet zo gek met de biosco pen op dit moment, de teruggang in het bezoek is tot stilstand geko men en er is hier en daar zelfs een verheugende opleving te constate ren. De oorzaak van die gunstige nieuwe ontwikkeling is niet in het minst veroorzaakt door de opval lende belangstelling die Nederland se films plotseling hebben gekregen, maar ook een betrekkelijk kleine Kern van ln hoofdzaak Amerikaanse films komt tot langdurige successen. Het droevig gevolg van de vele pro longaties is overigens dat zeer vele films zeer verlaat of helemaal niet meer aan de beurt komen. Nu kan men natuurlijk stellen dat de bio scoopexploitanten schuldloos zijn overspoeld door de goede gang van zaken en aan de omissies ook niet veel kunnen doen, maar zo is het toch niet helemaal! Er wordt een politiek gevolgd van het kleinste risico, dat wil zeggen dat de goed lopende films tot de laatste druppels worden uitgemolken en dat zijn dan meestal luchtige amusementsfilms en als er dan nog eens een gaatje valt grijpt men snel terug op de evergreens, die al tijd nog wel goed zijn voor wat volle zalen. Allemaal tot uw dienst, commercieel eefien misschien ook wel te verde digen, maar dan alleen op korte termijn, want over lange afstand gezien is deze inteelt fnuikend voor een bloeiend bioscoopbedrijf in de toekomst. Er is gemakkelijk een lijst samen te stellen van films, die al een half Jaar geleden, een jaar, twee jaar geleden hun Nederlandse roulatie begonnen, maar die nog niet aan een Haagse vertoning toekwamen. „Klute" van Pakula, „On a clear day you can see forever" van Ml- nelli, „Cotton comes to Harlem", „Gas's-s" van Corman, „Hunting flies" van Wajda, „Tropic of can cer" van Strick, een Lattuada-ko- medie, „How to secceed in busi ness", „La maison sans l'arbre" van Clément '„la califfa", „The cow boys", enfin een reeks, die uit te breiden is met tientallen andere films. Het zijn dan vaak niet de gering- sten onder de regisseurs, die er htm krachten op hebben beproefd. Het treurige is dat Juist films, die vaak iets meer te zeggen hebben terzijde worden gelaten. Verhuur kantoren sturen films terug, waar van men veronderstelt dat het pu bliek er niet onmiddellijk in zal bijten, omdat ze iets meer vragen dan alleen luchtig geamuseerd wor den. Er waren nog wel eens tijden dat bijna alle verhuurkantoren het dienstig vonden om tussen veel rommel ook nog enkele prestige- produkten aan te kopen. Maar die goede gewoonte raakt steeds meer in onbruik, steeds meer kantoren houden het louter op ranzige sex- werkjes aangevuld met een dosis geweld. Festivals slaagden er destijds in om films uit betrekkelijk onbekende streken in de aandacht te duwen. Een bekroning daar was dan een gerede aanleiding zo'n film hier uit te brengen, een Japanner, een Joe goslaaf, maar voor Nederland werkt dat nauwelijks meer. Wat valt er aan te doen? Film is onder de kunsten het medium, dat het sterkst een internationale over dracht bewerkstelligt en dat nu de film ook volledig volwassen is ge worden alle facetten van het leven in staat is te laten zien. Maar ongelukkigerwijs vertegenwoor digt film ook de kunst, die als eni ge volledig naar de wetten van de commercie luistert en daar is film nu Juist te belangrijk voor. De amusementsfunctie golft steeds na drukkelijker over een belangrijker doel heen. Er zou misschien een oplossing te vinden kunnen zijn in faciliteiten voor de goede, „moeilijke" film en zelfs voor de films, die amusement en nog wat anders combineren en er toch ook niet komen. Op de bioscoop drukt momenteel het hoogste BTW-tarief. Er zou veel te verbeteren zijn als films met een zekere artistieke waarde de fa- ciliteiten van een lager tarief zou* den kunnen genieten. Een andere oplossing, die zich steeds meer opdringt is die van de gemeentetheaters, die een werkelijk steekhoudend overzicht van de in ternationale cinema zouden kunnen verschaffen. In Duitsland komt het instituut van het Kommunales Kino momenteel op gang, dat een keuze uit het belangrijkste van de wereld- produktie kan doen, voorzover hel elders niet aan de orde komt. Maar het eerste woord is voorals nog aan de bioscopen zelf, die goed geëquipeerd moeten zorgen dat de vaste liefhebbers niet door de vin gers glippen bij een tekort aan nieuw aanbod van niveau. Titel-' Safari Maagdenjungle (Carry up the jungle) met iney James, Charles Hawtrey, Joan Amis, Kenneth Connor iFrankie Ho werd. Regie Gerarld Thomas. Theater TRIANON Een pretentieloos brokje kolder: zo zou je „Safari Maagden- ngle" het best kunnen omschrijven. De humor, waarmee het Uuloid is volgeperst blinkt nu niet direct uit door fijngevoe- heid, maar wie over dat bezwaar heenstapt kan er toch wel paar gezellige uurtjes aan beleven. egisseur Gerald Thomas heeft naai een groepje Engelse komie- temidden van wat palmbomen, len en andersoortige tropische en fauna neergezet en daar onsamenhangende avonturen beleven. Zo is er bijvoorbeeld tholoog professor Tinkle, een ;jesachtige figuur, die in zijn ge- p een rondborstige af en toe lady Evelyn meesjouwt, erder behoort tot de groep de linsmarcheerder-jager Bill Boo- zijn trouwe altijd slapende hel- ïïsidasi en Tinkles assistent imley. De zaak wordt gecomple- door de kamenier June, een rankelijk zeer preuts meisje dat in het verloop van de film ont popt als een meisje dat heus wel weet waar Abraham de mosterd haalt. Het zeer gemeleerde gezel schap komt aanvankelijk niet ver der dan wat boertige leut aan een tafeltje midden in het oerwoud. De zaak komt pas in een hogere ver- snellinfT wanneer de mannelijke le den van de expeditie worden opge ëist door een stam die uitsluitend bestaat uit niet te versmaden vrouwtjes. De mannen worden er behandeld als vorsten en krijgen el ke nacht een andere Lubidubi-bruid toegewezen. Het vooruitzicht lokt de heren wel aan maar wanneer ze eenmaal met de realiteit gecon fronteerd worden blijkt de enthou siast in praktijk gebrachte paardrift Helper Usidosi meldt de kom9t van een leger in boorlingen aan v.l.n.r. Bill Boosey, Chumley en Tinkle al snel te dalen beneden het peil dat de dames wensen. De trouwe helper Usidasi die heeft weten te ontsnappen uit dit wereldje vol hunkerende dames komt de groep die de uitputting nabij is te hulp met een tiental soldaten compleet met tropenhelm. Maar de ze hulptroepen worden op hun beurt weer verrast door een kudde olifan ten op het spoor gezet door Jungle boy, een in de jungle zoekgeraakte baby van Lady Evelyn die zich in middels heeft ontwikkeld tot een forse editie van de aan lianenslinge- rende Tarzan. Het slot van het liedje is dat de olifanten de soldaten onder de voet lopen en de mannen in de paniek die ontstaat weten te ontvluchten uit het vrouwenkamp. De half verdoof de soldaten worden in dankbaarheid aanvaard door de vrouwenstam, die in de representanten van het sterke geslacht alleen een bron van voort durend plezier in bed ziet. Zoals ge zegd: het is een brok kolder: lang niet altijd éven sterk maar in zijn totaliteit toch wel verteerbaar. BRAM VAN LEEUWEN ADVERTENTIE C Gisteren werd ik op straat ingehaald °i dooreen speelgoed-konijn. Het liep op Philips batterijen- Goede films in andere steden Blij ivers ROTTERDAM Corso: Sweet Charity met Shir- Grand: Frenzy van Alfred Hitchcock Luxor: Jane Eyre, de verfilming van de onsterfelijke roman van Charlotte Bronte. Thalia: What's up Doc met Bar bara Streisand en Ryan O'Neal AMSTERDAM Bellevue Cinerama: Puppet on a chain naar de nieuwste bestseller van Alistair McLean. Calypso: Popcorn, een film die bruist van fijne muziek met o.a. Bee Gees, Small Faces, Rolling Stones, Jimi Hendrix en Joe Coc ker. Nöggerath: A Clockwork Orange van Stanley Kubrick Rembrandtplein Theater: Perfect Friday, de Nederlandse première van Peter Halls perfecte bankroof. Studio K: Les Histoires Extra - ordinaires met o.a. Jane Fonda en Brigitte Bardot. Victoria: Daniël, een film met maffe mensen op de hippe toer: Johnny Kraaykamp, Sylvia de Leur en Bob de Lange. UTRECHT Studio: Andy Warhols veel be sproken film „Flesh" met Joe Dal- lesandro. Vreeburg: Summer of '42. Elke jongen vraagt weieens: „Mag ik met u naar bed mevrouw? Scala: Hitchcock's „Frenzy". Studio Samen uit samen thuis begint aan de zevende week in Leiden, 's Werelds kleinste gekke bekkentrekker Louis de Fun es en z'n vrienden Bourvil en Therry Tho mas, Engelands hoop in sombere dagen, moeten het deze week weer gaan doen. Terug in Leiden Lido De James Bond liefheb bers komen ook deze week weer aan hun trek. Zij kunnen in Veel Liefs uit Moskou hun als altijd smetteloos geklede held, weer door vele oogjes van de naald zien krui pen. Ook terug in Leiden (Camera) is het fameuze spektakelstuk van De Mille: Samson and Delilah met in de hoofdrollen Victor Mature, Hedd hamarr en George Sanders. Nachtfilms Camera Le Samourai, een gangsterfilm van Jean-Pierre Mel ville houdt er voor de vrijdag- en zaterdagnacht de spanning goed in. Veel daden, weinig woorden van Alain Delon, Nathalie Delon en Cathy Rosier. Rex Voor de nachtelijke uren heeft Rex Sex a la minute op het programma staan, een titel die maar heel weinig aan de fantasie van de bezoeker zal overlaten. Jeugdfilms Rex Voor de Jeugdige bios coopbezoekers nog een weekje Pipi Langkous. In Camera kan de Jeugd zich dan kostelijk vermaken bij de Bugs bunny Parade. Titel: "Dracula contra Franken stein". Voornaamste rollen: Zan- dor Vorkov, J. Carrol Naish en Lon Chaney. Regie: Al Adamson. Theater: Luxor. De ware liefhebbers van de grie zelfilm komen volop aan hun trek ken in deze allernieuwste produc tie. Voor de eerste maal zijn èn Dracula èn Frankenstein te be wonderen in één film. Daardoor al leen is "Dracula contra Franken stein" een film uitsluitend voor mensen met sterke zenuwen. Dra cula kan alleen in de nacht le ven en zal bij aanraking met zon licht veranderen in een hoopje as. Dr. Frankenstein is echter bezig met een serum te brouwen, waar mee doden tot leven kunnen wor den gebracht en oude mensen kun nen verjongen. Dracula wil na tuurlijk dat serum dolgraag heb ben om ook bij daglicht te kun nen opereren. U begrijpt het al: het loopt uit in angstaanjagende gevechten tussen de twee koningen van de horror. Dracula slaagt bij na, maar wordt op het laatst ge hinderd door Het Monster van Frankenstein, een voorvader van Dr. Frankenstein. Dracula ver morzelt het Monster, maar zite de eerste zonnestralen doorkomen. Dat wordt zijn noodlot. Hij weet niet op tijd terug in zijn doodskist te komen en vergaat in as. JAN VAN DER NAT. Titel: Het Wijfjesdier. Voor naamste rollen: Arlène Tiger, Vas- sili Lambrinos en André Land- zaad. Theater: Rex. Met uitzondering van het laatste kwartier is "Female Animal" (Het Wijfjesdier) een moderne visie van het alom bekende sprookje Assepoester. Maar wel een- zeer moderne visie, want de prins is vervangen door een rijke graaf, het bal door casino's en discotheken en de koets door een grote dure auto. Het laaste deel een nieuw as pect van het onderwerp: het meisje gaat aan de drugs, keert het mooie leven de rug toe en laat zich voor de liefde, die zij eerst de graaf in overvloed had gegeven, betalen. Het gegeven voor deze film is zeer eenvoudig en het is dan ook niet te verwonderen dat er een zeer eenvoudig en matig product te voorschijn is gekomen, dat (na tuurlijk) is gelardeerd met een portie sex, omdat dat nu eenmaal bij dergelijke zwakke films een vereiste is om een afzetgebied te vinden. Erg hinderlijk in deze film is het Engels dat wordt uitgesproken door de Italiaanse acteurs. Waar om niet gewoon in het Italiaans met ondertitels of op goede wijze nagesynchroniseerd Het meisje wordt tijdens een rit je op de fiets aangereden, waarbij de fiets wordt vernield. De Graaf, eigenaar van de auto, geeft onmid dellijk een nieuwe fiets en vraagt het meisje of zij bij hem wil ko men werken. Zij heeft het bij haar stiefmoeder zo slecht, dat zij geen moment twijfelt. Dat wordt haar lot, want behalve de Graaf toont ook diens zoon veel belang stelling. Zij wordt speelbal in een al Jaren durende strijd tussen va der en zoon en wordt op een gege ven moment zelfs ingezet als prijs in een roülette. JAN VAN DER NAT. >lad wil gaarne mee met vakantie als O wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, brief verzenden frankeren met 30 ct. HUISADRES is: Naamr. Straatno Woonplaats: Kwartaal hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement VAKANTIEADRES is: van tot S.v.p. in blokletters sten van opzending. Nederland. België en Luxemburg gratis. °»ertge Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten fl,— per dag ora&tij'x neeft ons geleerd, dat de bezorging van kranteD ln de Zuld- •Pese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat, binnen daarom geeD verantwoording oemen voor kranten, welke niet '8 op het vakantieadres worden ontvarigen. LEIDEN Zowel de kwaliteit van het Leidse drinkwater als de steeds groter wordende kwantiteit, die moet worden geleverd, stellen de N.V. Leidse Duinwater Mij voor gro te problemen. Dit bleek duidelijk uit de besprekingen, die gistermiddag in een openbare vergadering van de raadscommissie voor de bedrijven werden gehouden. Voor de opvoering van de te pro duceren hoeveelheid leidingwater wordt gedacht aan het z.g. Wijde- A plan, waarmee de benodigde hoeveel heid infiltratiewater met een naar men meent goede soort opper vlaktewater belangrijk kan worden opgevoerd. Deze plannen, die voor zo'n 95 procent rond zijn, komen in een stadium van grote urgentie door een begin 1972 bij de Leidse Duinwater Mij ingekomen verzoek van het wa terleidingbedrijf „De Rijnstreek" voor de levering van water. De Leidse ge meenteraad zal zich binnenkort over deze levering moeten uitspreken. Het gaat daarbij vooral om het nieu we Elisabeth ziekenhuis, dat geves tigd is in het verzorgingsgebied van „De Rijnstreek" en de grote plan nen voor de vestiging van Heineken, eei bedrijf, dat enorme hoeveelhe den leidingwater nodig heeft. In de commissievergadering ble ken nogal wat vraagtekens. Wat zal er moeten gebeuren wanneer het Wijde-Aa-plan niet gerealiseerd kan worden? Financieel ziet de L.D.M. geen moeilijkheden, maar over de plaats van de te bouwen voorzui veringsinstallatie nabij de Wijde Aa bestaat nog geen zekerheid. Als al ternatief denkt men aan Haags wa ter of Rijnwater, maar de L.DM. schijnt hier weinig vertrouwen in te hebben, vooral ook omdat de nood zaak tot verbetering van de kwaliteit van het Leidse water duidelijk wordt beseft. Een ander punt, waarover ver schillende commissieleden niet gerust bleken was de fluoridering. In het afgelopen Jaar hebben vele gemeen ten in het verzorgingsgebied van ,De Rijnstreek" zich uitgesproken tegen de fluoridering. Wanneer de LD.M. in de toekomst een vergunning zou krijgen om te fluorideren, kunnen die gemeenten er dan zeker van zijn, dat zij met de engroslevering aan „De Rijnstreek" ook inderdaad ongefluo- rideerd water zullen ontvangen? Een vertegenwoordiger van de L. D.M. zei, dat het technisch niet mo gelijk zal zijn om twee soorten wa ter te leveren en contractueel „De Rijnstreek" het soort water zal moe ten afnemen zoals de Leidse Duin water Mij produceert. ADVERTENTIE Gehoord van een vakman: elke Philips batterij komt geladen de fabriek uit.. LEIDEN Prof.- dr. C. G. G. J. van Steenis, die sinds 1962 gewoon hoogleraar in de bijzondere plant kunde aan de Leidse universiteit is geweest„heeft per 1 september eervol ontslag gekregen. Ook voor zijn be noeming was hij al aan de universi teit verbonden toen hij als bijzon der hoogleraar in de floristiek en plantengeografie van de Indische Archipel en omgeving werkte. Prof. Van Steenis zal vrijdag 22 sep tember zijn afscheidscollege in het collegezalengebouw bij de Gorlaeus Laboratoria geven. De bijeenkomst begint om kwart over twee. Oecumenische gebedsdienst Hartebrugkerk LEIDEN In het kader van de vergadering van het centraal co mité van de Wereldraad van Ker ken in Utrecht wordt zondagavond om zeven uur in de Hartebrugkerk een oecumenische gebedsdienst ge houden. Voorgangers in deze dienst zullen zijn deken L. van Noort, ds. J. Eek hof en ds. H. Hortensius. Ds. Eek hof zal verslag uitbrengen van het geen in de afgelopen week in Utrecht is besproken en besloten. Deken Van Noort verzorgt de prediking en ds. Hortensius zal voorgaan in de dienst der gebeden. De gemeenschap van Kerken in Leiden verzoekt allen, die geloven dat de kerken geroepen zijn tot onderlinge eenheid aanwe zig te zijn om voor die eenheid te bidden en elkaar in dat geloof te versterken. Historische documenten liggen niet voor het opscheppen, moor Als u gewoon naar uw boekhandelaar stap», kunt u er wel een In handen krijgen. Want daar Is de uitgave van hét boek „DE LEIDSE HOFJES" verkrijgbaar. Dit historisch document Is In een kleine oplage uitgegeven door het Leidsch Dagblad en bevat foto's van alle hofjes met een beschouwing over elk hofje. Dot zijn er 35 in totaal Over al die 35 hofjes schreef de heer R. J. Spruit: duidelijke teksten, die uitvoerig informatie geven over de geschiedenis van een stuk lokaal verleden. Een verleden met een romantisch tintje. Zoekt u een geschenk Geef een boek, geef een historisch document, een bedrag van f 15,— is waarachtig niet veel voor een historisch geschenk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11