üislukte aanslag op de toning van Marokko Giftige zouten uit Roergebied niet over de Rij n naar zee MCGOVERN WIL NU EINDE VAN OORLOG Bang zijn mag in Belfast s heeft volop tijdelijk werk Britse bootwerkers staken nog verder DERPAG 17 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND Door Rudolph Bakker Op bezoek in Ulster (Van onze correspondent) BELFAST Iedereen is ban?. Wie je er naar vraagt, jeeft het openlijk toe. De angst is het resultaat van wat voor de maker van een thriller de meest voor de hand liggende truc is: je vermoedt de aanwezigheid van dingen die je niet ziet en Je weet niet wanneer 't te voor schijn komt. Een eenvoudig ar beiders huisje met het kleine tuintje en de groezelige gordij nen is in dit land niet hetzelf de huisje meer waaraan je ge wend bent en waaraan je in andere delen van het Ver enigd Koninkrijk voorbijgaat zonder het op te merken. Want achter de bloemtoppen kan een scherpschutter het vuur ope nen, of in de keuken is het IRA bezig een nieuwe bom te kne den. In de straten wacht iedereen op het moment dat er weer iets ontploft, maar de ware angst ligt elders. Dat is de angst voor de klop op de deur in het duis ter van de nacht. Overval- commando's van vooral protes tantse kant naar men aan neemt de Ulster Defence As sociation of wellicht eenvoudig avonturiers die van de toestand gebruik maken dringen dan binnen en schieten je dood. Journalisten, politici en iede reen die aan de weg timmert, lopen gevaar. Die mensen doen de deur niet meer open als er zonde voorafgaande telefoni sche afspraak 's avonds wordt gebeld. De mensen in Belfast verdringen hun angst en doen of er niets aan de hand is, maar ze lopen min of meer op hun tenen. V oorzieningen Het hotel waar ik woon heeft net als alle hotels hier speciale veiligheidsvoorzieningen. Er zijn twee voordeuren en er is een luidsprekersinstallatie om je te identificeren voor de eers te deur opengaat. In het grote Europahotel wordt iedere be zoeker eerst helemaal bevoeld en moet hij zijn bagage open maken. In de redacties van de kranten bots je eerst tegen een politieman op en de gast wordt er voortdurend begeleid alsof het om het hoofdkwartier van de NAVO ging. Tot alle fenomenen om je heen sta je hier in een andere relatie dan normaal. Als ik uit mijn hotelraam kijk, zie ik een schommel op een klein gras veldje binnen hoge muren van rode steen. De schommel hangt zo stil dat het lijkt alsof hij dood is. Op het grasveld komt niemand. Om de schommel heen staan de achter kanten van grauwe huizen met grau we gordijnen voor de ramen, die met plakband zjn beplakt om de scherven tegen te houden na een explosie. Schijnbaar kijkt geen mens uit deze ra men naar buiten, maar in feite ligt iedereen in het geheim op de loer om iedere verdachte beweging te melden. Er is ook een half uit elkaar hangende schuur van golfplaten, natuurlijk verlaten. Toen mijn buurman in het ho tel op een ochtend ineens lege olievaten zag staan die er eer der niet waren, belde hij de po litie. Zodra de lucht boven Bel fast rood wordt van de onder gaande zon, gaan in mijn ho tel de overgordijnen dicht. De gasten zijn bang het doelwit van scherpschutters te worden. In de nacht is de ruimte tus sen mijn raam en de schommel aarde donker. Achter de ra men van de huizen is geen licht. Alleen de bladeren van de bomen bewegen. De voorgevel van het hotel staat daarente gen in een zee van licht. Geen enkele hoek blijft in het duis ter. De nachtportier loopt zijn rondje en kijkt naar buiten in de doodstiie straat met de kleine burgermanshuizen aan de overkant. Iedere auto die onaangekondigd wil parkeren moet doorrijden. Iedere onbe- maande auto wordt aan de po litie gemeld. ABAT (GPD, AP) Koning Hassan II van Marokko is eren ongedeerd ontsnapt aan een spectaculaire poging om te vermoorden. De daders, onder wie de onlangs tot com- idant van de luchtmachtbasis Kenitra bevorderde majoor lera, zijn gearresteerd. Het ging hier om de tweede aanslag Koning Hassan in dertien maanden tijd. van generaal Mohammed Oufkir de koning uit zijn paleis konden bevrij den en de opstand neersloegen. Tien hoge officieren werden daarna te rechtgesteld. Bij het bloedbad zijn 92 personen omgekomen, bij de strijd by het paleis sneuvelden 158 militairen. De opstandelingen hadden radio- Rabat bezet en omgeroepen dat de koning dood was, maar Oufkir's mannen heroverden het na een dag van hevige straatgevechten. Door de aanslag kwamen de be trekkingen met Libië op een diepte punt omdat dit land zich direct na de aanslag achter de opstandelingen tuig begeleidde nadat het boven i had geschaard. Generaal Oufkir werd later benoemd tot minster van Bin nenlandse Zaken met volledige be- aanslag van gisteren geschiedde vorm van een beschieting van Boeing-727, waarmee Koning m en zijn gevolg terugkeerden bezoek aan Frankrijk met ussenlanding in Barcelona. Ook as de landing van het toestel op illegveld van Rabat de piloot de erin op één motor te landen twee van de drie motoren „ten- be van de beschieting waren rallen vlogen de kogels uit de illende toestellen in het rond. is komen vast te staan, dat invallende vliegtuigen het es- vormden, dat het koninklijke tijdens de beschieting van de ag als tijdens de beschieting van Yüegveldgebouwen werden ver- idene personen gewond. Volgens aige berichten zouden er enige is te betreuren zijn. Wat de Boeing geland was stapte ling Hassan alsof er niets gebeurd tuit en inspecteerde op het vlieg- I de erewacht. Vervolgens be tte hij in de ooitvangsbhal de re eg, die voltallig aanwezig was, sede de diplomatieke vertegen- rdigers van Frankrijk en Spanje, uand leek iets van het gebeurde ebben gemerkt. Dat was snel over ide drie straaljagers, die herhaal- over het luchthavengebouw erden, hun boord wapens leegden, bij vielen vier doden en twintig widen. Koning Hassan en zijn ög hadden toen al beschutting cht onder de bomen van een bij vliegveld staand bos. Later deden cheidene vliegtuigen aanvallen op palels in Rabat. s uur na de mislukte coup be- het leger de luchtmachtbasis itra, vijftig kilometer noordelijk Rabat. Hierbij deden zich geen ilijkheden voor. De basiis huis- o.a. zevenhonderd Amerikaanse taire adviseurs en hun gezinsle- Ne enige tijd verschenen de Jtuigen die bij de aanslag betrok waren boven de baas. Onmid- jk nadat zij waren geland wer- de vliegers door het leger gear- eerd. De meeste van de twintig tellen die op de basis zijn gesta- leerd hadden niet aan de actie gedaan. e arrestatie van de hierboven ge ïnde majoor Kouera, commandant de luchtmachtbasis Kenitra, ge- edde toen hij zijn vliegtuig ter tte van Rabat per parachute had aten. Een schip van de kustwacht e hem op en arresteerde hem. andere vliegers, die het vliegveld den gemitrailleerd en het paleis dn bestookt, werden door een- en van de koninklijke gendarme gearresteerd bij hun landing op tftra. 'onlng Hassan was gisterochtend Parijs vertrokken na een particu- bezoek van 20 dagen, waarbij hij gesprek had met president Pom- n. orig jaar. op 10 Juli 1971, werd er aanslag gepleegd op Koning Has- toen deze een receptie gaf in zijn lerpaleis in Skhirat, ter gelegen- 1 van zijn 42ste verjaardag. Op- riige officieren openden het vuur. teund door kadetten vochten zij uur lang tegen gezaocfrouwe beden, die tenslotte onder leiding voegheden. Deze sterke man kwam woensdagavond in gezelschap verscheidene officieren de beschoten machine bekijken. Daarna gaf Ouf kir de aanwezige militairen bevel naar hun garnizoen terug te keren, wat de indruk wekte dat er geen ge vaar voor de koning meer bestond. Ook gisteren gaf Libië zijn steun aan de mislukte moordaanslag op Koning Hassan door de verklaring, dat dergelijke aanslagen zullen blij ven komen totdat „de troon valt". De officiële Libische radio zei in een commentaar, enkele uren na het ge beuren, dat Koning Hassan „het hoofd van verraders, lakeien en feo- dalisten is. Al bent u vandaag ont snapt door een oorzaak die alleen God kent, u moet er wel aan denken dat de wil van het volk niet kan worden overwonnen. Het Arabische volk in Marokko zal nooit worden overwonnen. De revolutie zal worden voortgezet en de opstand zal voort duren totdat uw troon valt en uw dromen ineenstorten". (Van onze correspondent) BONN Het is onwaarschijnlijk dat de 2500 vaten met zeer giftige cyanid-zouten, afkomstig van de ge ruchtmakende gifaffaire bij Bochum in het Roergebied, over de Rijn naar zee worden gebracht. Eerder zou de giftige massa (in geconcentreerde vorm voldoende om 250 miljoen men sen te doden) met vrachtwagens naar een van de zeehavens worden ge bracht, waarbij naast Hamburg ook Rotterdam en Antwerpen in aanmer king komen. Het is de bedoeling dat het trans port naar een plaats in de noorde lijke Atlantische Oceaan, die door de internationale overeenkomst van Os lo in februari als "internationale vuilnisbak" is aangewezen, in sep tember plaats heeft. Volgens een deskundige van het Westduitse mi nisterie van Verkeer worden de even tueel bij het transport betrokken staten een maand van tevoren inge licht. Deze procedure zou ook zijn gevolgd bij een transport dat in fe bruari vanuit Rotterdam heeft plaatsgehad. Uit de Nederlandse ha ven vertrok toen een schip met een "verzameltransport" van gevaarlijke afvalstoffen, afkomstig uit verschil lende landen. Inmiddels lopen de meningen over het opbergen van het gif. dat nu bij de Stad Bochum ligt opgeslagen, in de Bondsrepubliek sterk uiteen. Ter wijl verschillende ambtelijke diensten tot de overtuiging zijn gekomen dat het tot-zinken-brengen in 3000 meter diep oceaanwater, ongeveer 500 kilo meter van de kust, de beste oplossing is, omdat de zouten daar snel zouden oplossen, zijn andere deskundigen van oordeel dat onbekend is, welke invloeden het gif zal hebben op de vissen in de Atlantische Oceaan. Van verschillende kanten is verklaard dat het begraven op zeer grote diepte een veel betere oplossing zou zijn ge weest. De stad Bochum, die tot dusver 2,2 miljoen mark heeft uitgegeven het drinkwater tegen het gif - dat aanvankelijk over verschillende vuilnisstortplaatsen verspreid lag, omdat een transportfirma zijn ver- plichtigen voor de opslag van dit fa- brieksafval niet was nagekomen te beschermen, heeft zich echter met het "begraven" in de oceaan akkoord verklaard, omdat ze op korte ter mijn geen andere oplossing ziet. Geen ABM Afgevaardigden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden en van de Senaat hebben op een gezamenlijke bijeenkomst de be grotingspost van de regering voor de aanleg van een raketdefensiegordel om Washington, waar het nationale militaire hoofdkwartier is gevestigd, verworpen. De raketgordel van anti- ballistische raketten (ABM) is een van de twee die de Verenigde Staten mag hebben volgens het in mei van dit jaar door president Nixon in Moskou ondertekende verdrag ter beperking van de strategische be wapening. De andere ligt in Grand Forks, in Noord-Dakota. De Sow jet- Unie beschikt over een ABM-systeem rond Moskou. Ik kwam tegen de avond vanuit Dublin in Belfast aan. De lucht was roze en de kleine huisjes van de stad leken bij elkaar op de uitstalling van een snoepwinkel, maar boven Andersonstown aan de linker kant van de autoweg stegen rookwolken achter de daken omhoog. We stopten de auto om met de verrekijker pools hoogte te nemen. Achter ons glinsterden de honderden lam pen van het interneringskamp, een soort in zijn groei gestuite olieraffinaderij, maar met de bijsmaak van Dachau als je in het halfduister de wachtto rens ontwaart, de rollen prik keldraad, en de lege vlakten waarover ontkomen onmogelijk is. In de buitenwijken liggen de straten vol glas en stukken verwrongen blik. Oude mensen staan voor hun deur alsof ze tevreden van hun pensioen ge nieten. In de protestantse buurten lijkt het kermis. De vlaggen hangen dag en nacht uit: de Union Jack naast de nieuwe vlag van de Vanguard en het dundoek van Noord-Ier - land. We hebben de autoweg nu verlaten en de chauffeur ont hult me het gevaar waaraan we ontkomen zijn: de weg De radio noemde de verantwoor delijken voor de aanslag „moedige nationalistische officieren" die trach ten „het terreursbewind van de ko ninklijke moordenaar" te beëindigen. Bom ontploft in toestel van El Al TEL AVIV (Reuter) De ont ploffing die zich gisteravond kort na het vertrek uit Rome voordeed in een lijnvliegtuig van El Al. is vol gens de Israëlische luchtvaartmaat schappij veroorzaakt door een bom. Deze zat verborgen in een platen speler die zich bevond in het baga geruim. Een woordvoerder van El Al in Tel Aviv deelde vandaag mee dat de platenspeler aan boord was gebracht door twee meisjes uit En geland, die nu in Rome worden on dervraagd. Het vliegtuig, een Boeing 707, was met 148 inzittenden uit Rome naar Tel Aviv vertrokken toen de explo sie zich voordeed. Er ontstond een brandje in het bagageruim maar de gezagvoerder zette het toestel in Ro me weer behouden aan de grond. Vier meisjes liepen daarna lichte verwondingen op toen ze in paniek via de nooduitgang naar buiten sprongen. De politie in Rome, die de hele nacht bezig is geweest met het ver hoor vkn de passagiers en het door zoeken van de bagage, heeft de mededeling van El Al bevestigd. Dp twee Britse meisjes, die als toeris ten met het toestel meereisden ver telden dat ze de platenspeler cadeau hadden gekregen van twee Arabi sche Jongemannen die ze de afgelo pen dagen tijdens hun verblijf in de Italiaanse hoofdstad hadden leren kennen. Een van de Arabieren had de meisjes nog naar de luchthaven vergezeld. Koning Hassan van Marokko was in de beste stemming, toen hij gisteren op de Parijse lueht- haven Le Bourget aan boord ging van de Boeing, die hem naar Rabat zou vliegen De piloten van de toestellen, die het koninklijke vliegtuig boven Marokkaans gebied begeleidden, open- den echter het vuur, maar werden later f UITZENDBUREAU LUBA t X Volop keus uit baantjes in Leiden en omstreken. NIEUWE RIJN 35 LEIDEN TELEFOON 40341 (Van onze correspondent) LONDEN Hoewel de Britse havenarbeiders woensdag van hun vakbondsbestuurders en afgevaardig den de opdracht hebben gekregen zondagnacht hun staking te be ëindigen, lijkt de kans op het geheel of gedeeltelijk voortduren van de staking in sommige havens groot. Er valt een omvangrijke stroming onder de 42.000 havenarbeiders te bespeuren, die zich niet bij de nieu we voorstellen van werkgeverszijde wenst neer te leggen. Mocht deze zich maandag doorzetten, dan is het de taak van de transportarbeidersbond haar leden tot andere gedachten te brengen. Lukt dat niet, dan kan Engeland opnieuw de vervelende procedure van het „industriële ge rechtshof" tegemoet zien om staken de arbeiders tot orde te roepen door ze met dezelfde disciplinaire maat regelen te straffen die kort voor deze staking de gehele Britse havenindu strie verlamden: gijzeling voor De voornaamste wijziging in het Aldington-Jones rapport voor de toekomst van de havenindustrie de inzet van de drie weken durende staking was de erkenning dat de havenarbeiders recht hebben op een werkkring in overslagbedrijven die containers gebruiken, of die bedrij ven zich nu in de havens zelf bevin den dan wel ergens in het binnen land. Het herziene rapport stelt voor om die containerbedrijven die geen kans zien om havenarbeiders te ge bruiken, extra heffingen te laten betalen. Voor hen die de havenindustrie vrijwillig willen verlaten komt er 'n „gouden handdruk" van ongeveer 32 duizend gulden. De hervatting van het werk in de Britse havens aanstaande maandag zal ongetwijfeld moeizaam verlo pen. Londen en Liverpool zullen vrijwel zeker gesloten blijven, ter wijl in andere havens het werk waarschijnlijk slechts zeer geleide lijk op gang zal komen. De achter stand in de havens is ongeveer twee maanden. McGovern heeft meegedeeld dat hij Pierre Salinger naar Parijs heeft gestuurd om uit te vinden of Noord- Vietnam bereid is de Amerikaanse krijgsgevangenen vrij te laten voor de beëindiging van de oorlog in Viet nam. Maar Salinger was tot de con clusie gekomen dat Hanoi hiertoe niet bereid was. Salinger vertelde de Noordvietna- mese onderhandelaars dat McGo vern zo snel mogelijk een einde aan de oorlog wil, zelfs als dit betekent dat de oorlog beëindigd zal zijn vóór de Amerikaanse presidentsverkie zingen in november. De voormalige woordvoerder van het Witte Huis zei: "Aan Noordviet- namese zijde zal men een gok moe ten wagen. Denken zij dat McGo vern, die al een vredesplan bekend maakte dat voor hen veel beter is dan de plannen die de heer Nixon tot dusver heeft ingediend, kan winnen? Zijn eigen vraag beamitwoord zei Salinger: "Volgens mij denken de Noordvietnamezen thans niet veel van de verkiezingenskansen van McGovern. Voor hen is het dus een voudig. De heer Nixon is bereid een hoge prijs voor vrede vóór de ver kiezingen te betalen. Vrede met Nixon na de verkiezingen? Na de verkiezingen zal hij helemaal niets hoeven te betalen. En ik geloof dat de Noordvietnamezen zullen denkeD dat het veel moeilijker is na de her verkiezing van Nixon tot vrede te ko men dan daarvoor". Salinger zei dat de druk op beide zijden en hun houding een verkla ring zijn voor alle activiteit in Pa rijs het derde bezoek van Kissin ger en alle geruchten over beëin diging van de oorlog in Vietnam vóór de verkiezingen. Vrienden van McGovern verklaarden dat hij de Noordvietnamezen geadviseerd had vrede met Nixon te sluiten, zelfs ofschoon dit zijn eigen verkiezings kansen zou schaden, omdat de vre de dan veel sneller hersteld zou zijn en verder bloedvergieten zou worden oorkomen. De belangrijke Noord Vietnamese afgezant Le Due Tho heeft gisteren gewaarschuwd tegen speculaties dal zijn terugkeer naar Hanoi wijst op een doorbraak in de vastgelopen Pa rijse vredesbesprekingen. Tho. die de afgelopen zes weken drie keer geheime besprekingen heeft gevoerd met de speciale adviseur van presi dent Nixon dr. Kissinger verklaard® op het vliegveld van Parijs tegen over Journalisten: "Mijn reis is een routine aangele genheid en heeft geen verdere bete kenis". Tho zei dat speculaties over het samen vallen van zijn reis met die van Kissinger naar Saigon tot „verkeerde conclusies konden lelden" Ook het Witte Huis in Washington heeft gewaarschuwd tegen specula ties over een snelle vrede. wordt regelmatig beschoten en de Britse legerauto's vermij den haar daarom omdat zij het meest frequente doelwit In het hotel gangt de geur van nieuwbouw. De bar is nog ten zijn afgescheiden. De eige- half in de grondverf en gedeel- naar komt me begroeten en hij vertelt me dat deze nieuwbouw de reparatie is na de tweede bomaanslag. We staan in een lounge met honingzoete mu ziek en murmelende gasten. Ik vraag de eigenaar naar de plek waar de laatste bom tot ont ploffing kwam. Hij kijkt me even aan en zegt dan: "U staat erop". BELFAST Britse müitai- ren inspecteren een kinder wagen op zoek naar explo sieven. Ulster is een andere wereld, waar de realiteit die van oorlog is.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9