Confessionelen willen pas na verkiezingen 'contract' CHAOS BIJ STÜDENTEN1NSCHRHVING Man van Derde Wereld in de top van de Wereldraad Afrikaanderwiik: buurt waar de mensen botsen Prof. dr. S. Groenman (Utrecht) verwacht: Manoeuvre om PvdA in regeringsboot te helpen Stemmen staken over toeristen belasting AVlam DR. PH. A. POTTER SECRETARIS-GENERAAL EERST HUIZEN VERBETEREN DANPASHUUR Marrokaan pleegde moord op weduwe (49) DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) Van de ongeveer 16.000 studenten die het komend studiejaar in Utrecht gaan studeren, hebben er volgens de recente cijfers al 1900 het collegegeld van 1000 gulden betaald. Voorts kan de Utrechtse universiteit zeker re kenen op het collegegeld van on ge veer achtduizend studenten die in Utrecht met een beurs studeren en voor wie het colle gegeld rechtstreeks wordt over gemaakt door de dienst rijksstu dietoelagen. Of er veel collegegeld-boycot- ters komen, zal pas volgende week enigszins kunnen blijken, als in Utrecht de inschrijving van de 3500 te verwachten eerstejaars begint. De rector magnificus, prof. dr. S. Groenman, verwacht „chaotische elementen in die in schrijving", omdat zeer veel aankomende studenten ook vol gende week niet zullen weten waar zij aan toe zijn. Ze moeten nog bericht krijgen over him studiebeurs, als ze die aan ge vraagd hebben, en door de maat regelen met numerus fixus en plaatsingscommissies voor diver se studierichtingen weten velen ook nog niet of ze wel in Utrecht kunnen gaan studeren Ondanks deze onzekerheden zijn er volgende week toch vier dagen uitgetrokken om de eerste Jaars de gelegenheid te geven hen te laten kennis maken met studenten-organisaties en de stu dierichtingen van hun keuze. De bij het landelijk overlegorgaan van grondraden aangesloten stu dentenorganisatie USF heeft aangekondigd dat Utrecht het spits moet afbijten wat de wer kelijke boycot van het verhoog de collegegeld betreft. Volgens de USF geeft uitstel van de betaling tot uiterlijk 1 no vember geen enkele moeilijkheid Ook bestaat volgens deze orga nisatie de mogelijkheid dat men zich wel bij de faculteit maar niet centraal laat inschrijven. Op die manier kan er, aldus de USF, worden gestudeerd zonder dat men de door deze organisatie gehate „duizend ballen" betaalt. Op een, mede door aanwezig heid van USF-bestuurderen. ru moerige persbijeenkomst van de Utrechtse universiteit over de inschrijving deelde studentende caan mevr. E. van Herten- Romme mee dat uit landelijke cijfers blijkt dat ongeveer tach tig procent van de studenten die zich hebben aangemeld voor stu dierichtingen die niet door een numerus fixus zijn getroffen, in de stad van hun keuze kun nen studeren. Zij kunnen, al dus mevr. Van Herten, daarom ook als zij nog niets officieel hebben gehoord het beste voor de introductie naar hun voor keursuniversiteit gaan. Een fortuinlijke Hagenaar liep gisteren geen schrammetje op toen zijn auto zich om een licht mast vouwde. De man was door de botsing klem komen te zitten maar kon toch nog glim lachen toe n de politie bezig was hem uit de wrakstukken te zagen. DEN HAAG De drie christelijke regeringspartijen KVP, ARP en CHU willen de mogelijkheid openhouden pas na de tweede-kamerverkiezingen van eind november definitief een sociaal contract met de organisaties van werkgevers en werk nemers te sluiten. Dat zou kunnen door een voorlopig contract ter goedkeuring voor te leggen aan de nieuwe Tweede Kamer. Met deze manoeuvre willen de morgein dan ook toespitsen tot de christelijke fracties de PvdA in de vraag wat de regering-Biesheuvel regeringsboot heipen en de VVD er tot de verkiezingen nog wil afhan- uit werken. PvdA-fractieleider Den Uyl zal zich vandaag en norgen be hoedzaam opstellen in het debat over de verklaring van minister president Biesheuvel over de positie van zijn kabinet na het uittreden van de DS'70 ministers Drees en De Brauw. Den Uyl c.s. rekenen op een duide lijk gebaar van vooral de KVP. Tijdens geheim topberaad in de KVP zou enkele dagen geleden al besloten zijn tot een verzoening met de PvdA. Gisteren hebben boven dien de voorzitters van de drie vak centrales. de christelijke fracties on der druk gezet. Zij hebben zich met name tegen vier beleidsvormen van de regering verzet: verhoging van de btw van 14 naar 16 procent, toepassing van de inf. Uiecorrectie, heffing van school geld voor leerplichtigen en uitstel van de tweede dag van verplicht onderwijs voor werkende Jongeren van 15 en 16 jaar. Bij de PvdA acht men de kans op toenadering tot de christelijke par tijen verkeken als niet aan het grootste deel van de verlangens van de vakcentrales wordt tegemoetge komen. Het debat zal zich vandaag en 610e Staatsloterij 16 AUGUSTUS 1972 TWEEDE KLASSE Op nummers eindigende op 1 op nummers eindigende op 64 op nummers eindigende op 03 op nummers eindigende op 886 op nummers eindigende op 615 op nummers eindigende op 138 op nummers eindigende op 543 op nummers eindigende op 3497 Prijzen van: f 15 zijn f 50 zijn f 50 zijn f 100 zijn f 100 zijn f 200 zijn f 400 zijn Een prijs van: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 50.000 is gevallen op het nummer: Een extra prijs van f. 100.000 is gevallen in de serie B op het nummer: En een troostprijs van f. 2.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f. 100.000 is gevallen in de serie B op het nummer: En een troostprijs van f. 2 000 op nummer: van elk van de andere series. 066037 001008 098493 057094 060294 051640 041900 066385 066385 092006 092006 AMSTERDAM (ANP) —De Am sterdamse gemeenteraad heeft gister avond de beslissing over het voorstel van B. en W. tot invoering van een toeristenbelasting van 4 pet. per 1 Januari 1973 tot de volgende raads vergadering moeten uitstellen. De reden was het staken van de stemmen <20-20) bij een motie van KVP en VVD om de invoering te verschuiven naar 1 april. Over de motie moet de raad in de volgende vergadering opnieuw stem men. Daarna komt dan pas de eind stemming over het voorstel aan de orae. Het is de bedoeling van B. en W. de belasting te heffen op overnaoh- tigen in hotels en pensions met een „kale" logiesprijs boven f 7.50. ROTTERDAM In de Afri- kaanderwijk leven mensen van twee verschillende culturen, die elkaar kennelijk niet verdragen, dicht opeen onder erbarmelijke omstandigheden. Er is geen me ter ruimte om je vreemde buur man te ontwijken. Omdat de buurman mateloos geïrriteerd wordt door het gedragspatroon van zijn buurman, ontstaan er kleine botsingen, die lange tijd worden gesust, maar toch niet bevorderlijk zijn voor een men selijk verkeer, geschraagd door Door Paul van Beckum verdraagzaamheid. De instanties praten er wel over, maar dra gen geen oplossing aan. Zij zijn ook slecht op de hoogte van wat er werkelijk leeft. Verbijs terende reactie van de wethou der die het aangaat: "Ik wist niet dat het zo erg was". WOEDE Het ls erg. Zoals de Turken door het winstbejag van eigen landgenoten moeten leven als dieren, zoals Rotterdammers moeten proberen in duistere krotten staande te blijven. Naar menselijke maatstaven kan zo'n situatie niet lang voortduren. Maar het duurt lang. Veel te lang. En dan volgt het onver mijdelijke. Men slaat elkaar op het gezicht en vernielt de bezit tingen van de gehate buurman. Geen echte haat eigenlijk maar opgekropte woede, die nooit eerder werd uitgeleefd. In de wijk: luguber taalgebruik over het lot van de Turken als do bevolking het recht in eigen hand mocht nemen. Rauwe ver halen over Turken die minder jarige meisjes verkrachten, ge trouwde vrouwen lastig vallen, een zwijnenstal maken van de opgepropte kamertjes, waarin zij als paria's wonen in stapel bedden. RAUW Zijn al deze beschuldigingen overdreven? Worden ze gehan teerd om het eigen schuldbesef te verdoezelen? Zoek in deze wijk maar eens iemand, die na zoveel spanningen en eigen on gerief nog objectief kan oorde len. Het merkwaardige is. dat ik die objectiviteit aantref bij Jan Struyk, 25 jaar, leider van de knokploeg die donderdag avond met twaalf man perceel 31 ontruimde en rigoreus al het meubilair op straat wierp. Jan zelf is geen lekkere jongen maar wel eerlijk en in kritieke omstandigheden verstandig en beheerst. Donderdagavond kreeg hij een compliment van de po litie. omdat hij een bloedbad voorkwam. Jan betreurt wat er na de ontruiming van dat ene pension in de andere straten aan vernielingen zijn aangericht. Hij schuift de schuld op de sensatiezucht van twee mannen, die hij ook met name noemt en die volgens hem de bevol king hebben opgejut. "Ik heb een voorbeeld willen stellen, omdat er jarenlang niets gebeurde. Onze actie is een suc ces geweest. In het pension ko men nu Hollandse mensen wo nen en de aandacht van Neder land is op onze zaak gevestigd. Laat de autoriteiten nu de rest maar doen". Ik vertaal het even voor u. want de voca bulaire van Jan is opgebouwd uit zuiver Rotterdamse zinscon structies. waarin het gebruik van krachttermen net ge schuwd wordt. Hoe denkt Jan over de hele al Jaren slepende affaire. "Wij hebben niets tegen de Turken als zij zich proberen aan te passen aan ons. Tegen over nummer 31 woont een Turks echtpaar, keurige men sen. die wij geen haar zullen krenken. Wij hebben ook niet z« erg veel bezwaren tegen de Tur ken. die voor dertig gulden per man met zijn tienen op een klein rotkamertje hokken, al zou je ze wel eens willen pak ken. Want wat zou u doen als je 's morgens naar Je werk gaat en er hangen twee Turken uit het raam die roepen: "Jij moeten werken, wij niet. Wij straks Jouw vrouw pakken". En als je dan naar boven roept vie zerikken. dan hoor je ze schreeu wen: "Niet vies. lekker". Eer lijk ze vallen vrouwen lastig met opmerkingen, ze Jagen net zo lang achter ze aan tot ze iets versieren kunnen. En dan de smeerlapperij die ze aanrich ten. Kom nou eens kijken in tuin achter het café". ROTZOOI zooi. die huiseigenaar, caféhou der Dai, heeft achtergelaten. Dai is in de Afrikaanderwijk de ge beten hond. Zijn praktijken heb ben al jarenlang de woede op gewekt van de hele bevolking. Jan vertelt: "Hij loopt vol trots rond en roept: "Ik ben de rijk ste man van de buurt". "Hij is in Turkije dorpshoofd geweest en stopt zijn mensen pakhuizen nu vol met zijn vroegere dorpelingen. Meneer wordt geen strobreed in de weg gelegd. Stel je voor. dat wij een paar kamers als café gaan in richten. De volgende dag heb je de politie op je dak. Maar meneer Dai kan zonder vergun ning kamers uitbreken, inrich ten als café en geen mens zegt dat het niet mag". Jan Struyk kan niet ontkennen dat vele Nederlandse meisjes, niet ouder dan twaalf, dertien Jaar zich bij de Turken te koop aanbieden en dat hun ouders dat niet voorkomen en naar ik heb gehoord zelfs stimuleren. Jan: "Dat is zo. Ik zie wel eens een paar van die meisjes met een groot aantal Turken in een auto stappen en dan weet ik wel wat er gebeurt". Zo ligt het in de Afrikaander wijk. Rotterdammers die zich ergeren aan de bikkelhard! praktijken van een Turkse za kenman en aan het andere leef klimaat van de Turken en Tur ken die van Nederland en d*> Nederlanders nog weinig bp grijpen. De gemoederen zijn afgelopen dagen gevaarlijk ve hit. Wie zorgt er voor de a koeling? UTRECHT Dr. Philip A. Pot ter (50) is gisteren tijdens de vergadering van het centraal co mité van de Wereldraad van Kerken met algemene stemmen gekozen tot secretaris-generaal van deze 250 kerken omvattende organisatie. Hij volgt dir. Eugene Carson Blake op, die deze functie in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd moet neer leggen. Met de benoeming van de „zachtmoedige reus uit West- Indië" heeft het centraal comité beantwoord aan de verwachting, dat de derde secretaris-generaal (na Visser 't Hooft en Blake) uit de Derde Wereld zou komen Dr. Potter is geboortig van het kleine Britse eiland Dominica, het dunst bevolkte van het Caribisch gebied, dat tot heden niet meer dan i citrusvruchten, bananen, kokosno ten en puimsteen uitvoerde. Na stu- die in rechten en theologie in King- i ston op Jamaica, studeerde Potter af in Londen, waar hij in de chris tenstudenten beweging terecht kwam. Zo voerde zijn weg (evenals die can Visser 't Hooft vele tientallen jaren eerder) naar Genève. Hii ver- trok en was een aantal jaren me- thodisten predikant op Haiti, maar j keerde in 1954 als functionaris van i fia Wereldraad naar Genève terug. In 1966 werd hij directeur van de toenmalige commissie voor werel- I zending en evngelisatietoen deze I afdeling vorig jaar werd samenge voegd met o.m. theologische afde- I ling "Geloof en Kerkorde" werd Pot- l ter voorzitter van deze nieuwe pro- gramma-eenlieid. De nieuwe secretaris-generaal ls van huis uit al een oecumenische figuur. Zij vader was r ooms-kat holiek en zijn moeder protestant. Hij werd gedoopt in een protestant se kerk die de naam van een kat holiek bisschop droeg. Dr. Potter deelde dit mee in de persconferen tie na het bekend worden van zijn verkiezing. Over de huidige positie van de Wereldraad, zei dr. Potter, dat de Wereldraad nu meer dan ooit voor de uitdaging staat om geloof en handelen in de praktijk op elkaar af te stemmen. Gelukkige keuze Dr. W. A. Visser t Hooft, oud sec retaris-generaal van de Wereldraad ziet als belangrijkste gegeven in de benoeming de integratie die Philip Potter wil bevorderen in deze tijd van toenemende polarisatie tussen binnen kerkelijke beweging en de maatschappelijke taak van de oecu menische beweging. Prof. dr. H. Berkhof uit Oegst- geest Nederlands lid van het cen trale comité, roemde de kwaüteiten van Potter. "Je kunt met hem even makkelijk over Origenes en Calvijn praten als ovre evangelisatie en rassenvraagstukken. Potter is een bijzonder scherp opmerker, die een speciale gave heeft om conferenties, conflicten, situaties en stromingen te analiseren", aldus prof. Berkhof. Pater J. Long. waarnemer bij de Wereldraad namens het rooms kat holiek secretariaat voor de bevorde- Dr. Ph. A. Potter ring van de christelijke eenheid, zei dat dr. Potter goed bekend is bij het Vaticaanse secretariaat, en bekend staat als een man van grote open heid en met rijke oecumenische er varing. Utrechtse wijk UTRECHT Honderd bewoners van een krotwijk in Utrecht willen geen huur meer betalen als hun huizen niet binnen twee maanden worden opgeknapt. De bond van Huurders en Wo ningzoekenden heeft dit meegedeeld bij de presentatie van een rapport over anderhalf jaar werk in de Eerste en Tweede Daalsebuurt. Volgens de bond steken de parti culiere huiseigenaren en de ge meente geen hand uit voor het on derhoud. De buurt zal Indien nodig met massale acties voorkomen dat huurders uit hun huizen worden ge zet. AMSTERDAM (ANP) moord op de 49-jarige Amsterdam se weduwe B. Falck-Beekhuizen. die maandagmiddag dood in haar woning werd gevonden, is opgelost: met de arrestatie van de 27-Jarige Marokkaanse fabrieksarbeider M. A., die dinsdagavond werd aange houden en van zijn landgenoot, de 37-Jarige lasser A. S.. die gister middag werd gearresteerd heeft de moordbrigade van de Amsterdamse politie de overtuiging de daders in handen te hebben. Hoewel elks aandeel ln de moord nog niet precies vast staat is vol gens commissaris W. van der Voort M. A. de hoofddader. De geweldda dige handelingen die tot de dood van de vrouw hebben geleid komen vol gens de commissaris goeddeels voor zijn rexemng. Roof is het motief van de Marokka nen geweest. De moordbrigade heeft verdacht van heling, van uit de wo ning van de weduwe gestolen goe deren nog drie Marokkanen en een Portugese vrouw gearresteerd. De vrouw leefde met een van de drie samen. Uit het buurtonderzoek van de re cherche kwam naar voren dat de we duwe een geregeld bezoekster wag van een café op de Ruijsdaelkad» toen haar man nog leefde en ook na diens overlijden. Enige maanden was zij echter niet in het café ge weest. Vorige week woensdag kwam zij voor het eerst weer in de zaak en ook vrijdagmiddag was zij er weer. De jongste van de twee Ma rokkanen kwam daar ook vaak. De lasser kende men daar niet. Vrijdagavond heeft de vrouw met 1 tweetal kennis gemaakt. Er werd wat gedronken en gedanst. Op uitno diging van de vrouw, zo verteld# commissaris Van der Voort, is hol tweetal vrijdagnacht omstreeks één uur mee naar haar woning gegaan. De Marokkanen hebben bij het ver hoor toegegeven de vrouw te hebben ontmoet en naar haar woning te zijn meegegaan. Daarna lopen de lezin gen van hetgeen daar is gebeurd uit een. zei commissaris Van der Voort. Zij geven eikaar de schuld van het gebeurde.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7