Kieuw plan vol oude sfeer grote aantallen studenten en scholieren BALLY rïhch Gezellige wijk waar bejaarde de hoofd rol speelt Experiment voor Nederlands sanerings- beleid J. G. J. V erhey van W ijk (89 jaar) overleden WEEK TUS-i IHPERDAG 17 AUGUSTUS 1972 LEIDEN -boog SiP n: An Stegg L °t :fde m piie leefmogelijkheden. "De din- i die er nu nog staan, die de gro- sloop hebben overleefd, zullen 'tM ven staan als ze niet van narig- in elkaar zakken", zegt Kla- beek. "En een gigantisch ge- als dat van de Meelfabriek e rai len we gewoon moeten accepte- In het vorige bestemmingsplan gehatift men geprobeerd die reusach- D, i afmetingen weg te werken door hoge flats omheen te zetten. Dat bben we hier niet gedaan. Alles Phil laag gehouden, op twee flats van vijf hoog na. Die zullen be- a^Mafctó zijn voor bejaarden". wat wel een probleem is, zijn de •his Bnciën- Deze is bestemd voor ;|DEN Havenwijk-zuid, het saneringsgebied tussen :rengracht en Zijlsingel dat ooit eens voorbestemd was een groot aantal lelijke flats, kantoor- en industriege- iwen op zijn grond te krijgen, heeft een nieuwe bestem- l gekregen. De gemeente is, na een jarenlang beleid .slopen wat je slopen kan' tot inkeer gekomen en heeft irig jaar de opdracht gegeven een nieuw plan te ontwer- voor het oorspronkelijk met kleine vriendelijke arbei- rshuisjes bebouwde gebied. Architect H Klarenbeek uit isenhout heeft die opdracht aangenomen en is met veel begonnen aan het ontwerpen van een in de binnen- passende woonwijk, waarin vooral bejaarden zich is zullen voelen, maar waar ook jonge mensen en kin- in kunnen wonen zonder „nieuwe stadsneurosen tt is een opzienbarend plan geworden, een experiment, og nergens in Nederland is op de manier Klarenbeek n saneringswijk herbouwd en als dit experiment in Lei- niet lukt, zal het nergens lukken. De technische uitvoerbaarheid is de niet zo rijke mensen in de Leid- probleem. Het hoofdidee van se bevolking. Er zullen huren van irenbeek was: de sfeer van de 250 a 300 gulden worden gevraagd ormalige Hazenwijk-zuid opnieuw en dat is beslist geen kostprijs. Het nepen door in dezelfde afmetin- experimentele van het plan vergt bouwen. Een wijk met een hoop medewerking van allerlei mogelijk kantoren en met ministeries, die fiks in de kosten moeten meedragen. "Als dat niet lukt, dan hoeven we in heel Nederland niet meer te sa neren", zegt de ontwerper van het plan. "Als je een dergelijk stuk grond hebt liggen is de eenvoudigste manier het aan fabrieken te verko pen en er fabriekshallen op neer te zetten. De gemeente Leiden wil iets aan de bejaardenhuisvesting gaan doen en daarvoor geeft dit gebied een unieke kans". Oude plan Even iets over het oude plan: er zou een gemengde bebouwing ko men met flats van vijf, zes en twaalf bouwlagen. Er moest veel bedrijfsbebouwing komen en er werd gerekend op veel ambachtelij ke vestiging. Er stonden flink wat bedrijven met bovenwoning in het plan. De Oranjegracht en de Waardgracht zouden worden ge- Vink onny HOU dempt en dwars door het gebied, haaks op de Oosterkerkstraat zou een stevige verkeersader komen die aansloot op 'n brug over het Utrecht se Veer. Men is tot de conclusie gekomen dat dure flatwoningen niet meer zo nodig hoeven. De bedrijven toonden zich ook weinig enthousiast om op het terrein vestigingen te plaatsen. Bovendien ontstond daar het probleem van de bedrijven met bovenwoningen, die te veel geld zouden kosten voor particuliere be drijven. Daar kwam het groeiende bejaarden probleem nog bij. In het nieuwe plan zijn de bejaar den het uitgangspunt. Van de in totaal te bouwen driehonderd woon eenheden zijn er 150 voor bejaar den. Een groot aantal bestaat uit in hofjesvorm gebouwde eenverdie- pingwoninkjes, die dwars in het plan zijn neer gezet. Zo komen er tussen de Oranjegracht en de Langestraat vijf groepjes van elk acht woningen. Ze staan met vier naast elkaar. Ze hebben aan de achterkant een tuintje met schuurtje, grenzend aan de tuintjes en schuurtjes van het volgende rijtje van vier. Aan de voorkant komen met bomen be plante pleintjes waar geen verkeer overheen mag. Dit soort woninkjes komen ook tussen de Waardgracht en de Oranjegracht aan de Noord zijde van de Oosterkerkstraat. Aan de Zuidsingel komt een vijf woon lagen tellend bejaardencomolex, waarin zelfstandige bejaarden hun eigen Hat kunnen bewonen, Er zal wel service van bejaarden nis Groenhoven worden verleend. Tus sen de Korte Langestraat en de Oranjegracht staan drie rijen wo ningen, die in het oorspronkelijke plan zouden worden afgebroken, maar die in het plan van Klaren beek zijn opgenomen. Ze zullen blijven staan waar ze staan. Tussen dere huizen en de Oosterkerkstraat is een gebouw van vier lagen ge projecteerd dat of de functie van kantoorgebouw of de functie be jaardentehuis voor niet meer zelf standige bejaarden zal krijgen. Het derde bejaardenhuis in de nieuwe wijk komt aan de Rijnka de te liggen; vlak tegen het hofje en het Minnehuis aan. Het nieuwe "Oude Liedenhuis" zal negentig bedden voor bejaarden bevatten. Het wordt in een niet bijzonder mo derne, maar in een aan de omgeving aangepaste stijl gebouwd. Experiment Aan de oostzijde van de Oranje- gracht stonden vroeger huizen van een meter of vier breed. Die zijn nu bijna allemaal afgebroken, op een enkele na. Het wevershuisje staat er bijvoorbeeld nog, met twee aan grenzende huizen. Deze drie huizen en de sfeer die vroeger aan de Oran jegracht heerste, vormde het gangspunt voor san serie etagewo ningen voor gezinnen zonder kinde ren of met één kind. De voorgevels van de huizen bestaan uit een se rie segmenten van vier meter breed, iets lager dan de drie bewaard ge bleven huizen. Het dak bestaat uit flauwe punten waarmee bepaalde grapjes kunnen worden uitgehaald, zodat er een speels geheel ontstaat. De plattegronden van de wonin gen zijn geheel aan de gevels aan gepast. Beneden in de gebouwtjes is een flinke hal, die eventueel als winkeltje kan worden ingericht. De gracht, die uiteraard niet wordt ge dempt, krijgt bomen langs zijn oevers. Belangrijk aspect bij het bepalen van de sfeer is het silhouet van de oude binnenstad, dat over de lage bejaardenwoningen gemak kelijk te zien is. Over de gracht ko men een paar voetgangersbruggen, die het geheel nog gemoedelijker maken. Geen speelplaatsen Vlak achter de etagewoningen grenzend aan de Kaarsemakers- straat, zijn 34 eengezinswoningen geprojecteerd. Ook daarbij is men van de behoefte van de bejaarden uitgegaan. Bejaarden hebben graag kinderen om zich heen. dus er moet een complex eengezinswoningen ko men. Ook deze woningen liggen haaks aan de straat. De rijtjes van vijf grenzen afwisselend met achter tuinen met kleine parkeerconcen traties en met wandelstraten aan elkaar. Klarenbeek wilde per sé geen speelplaatsen in het plan opnemen, "omdat kindi ren op de straat spe len. Ze voelen zich niet thuis in die voor hen bestemde, doodse speeltui nen". Het ihinimale autoverkeer in die buurt geeft de kinderen alle ge legenheid op straat te spelen. Op de plaats waar nu de barakken van de analistenschool staan zal een nieu we garage voor de firma Kempe neer verrijzen. Het is, samen met de Meelfabriek en het Gewestelijk Arbeidsbureau, het enige verkeeraantrekkende ge bouw in de wijk en daarom aan de enige verkeersader, de Oosterkerk straat geprojecteerd. De Oosterkerk, die ook op de afbraaklyst stond, zal in oude glorie worden hersteld :en sociale functie krijgen, met beneden wat winkelgelegenheid, bo- vergaderruimten en één grote ruimte waarin kerkdiensten kun nen worden gehouden. In zijn geheel is het een gezellig plan, waarbij in de eerste plaats aan de bewoners is gedacht. Het gaat enorm veel geld kosten en het hangt van de bereidheid van de mi nisteries af of het gaat slagen. Van avond zal het plan in de Adviesraad worden besproken en eind novem ber komt het op de raadsagenda. B. en W. willen grote haast achter de realisering van het plan zetten. De eerste paal voor het nieuwe Oude Liedenhuis moet dit jaar nog wor den geslagen en men wil binnen de drie Jaar klaar zijn met de he le wijk. Als de samenwerking tussen alle gezaghebbende organen succes vol verloopt zal Leiden er in 1975 een wijk bij hebben, waar een mens met genoegen in zal kunnen wonen en rondwandelen. Zo zag de Havenwijk-zuid er tot het eind van de zestiger jaren uit. Knusse grachtjes met klei ne huizen zoals hier de Waardgracht. Op de bovenste foto een tekening van hoe de Oranje gracht er uit gaat zien. In het midden het Wevefrs huisje met twee aangrenzende huisjes. Ver der wordt de gracht volgebouwd met etagewonvrigen. Linksboven in de pagine drie huizen aam de Oranjegracht. ADVERTENTIE Schoenen ke-t kenmerk nut k<*/«.Citeit van Dalen Don,k.erstce.ci zi LEIDEN De 21-Jarige Ameri kaanse zangeres Pam Warren treedt zondag voor het laatst op in café- chantant Scarabee in de Pieterskerk- choorsteeg. Zij is sinds januari in Nederland. Om verschillende rede nen moet zij terug naar Amerika. Dit weekeinde is tevens te beluiste ren de zangeres Heieen Meininger, die een Zuidamerikaans repertoire heeft. LEIDEN In de ouderdom van breed terrein vonden erkenning in 89 jaar is vandaag overleden de I zijn benoeming tot ridder in de Orde heer J. G. J. Verhey van Wijk, oud- van Oranje Nassau. J. G. J. Verhey van Wijk ASA zoekt tot eind september directeur van de voormalige Textiel fabrieken gebrs. Van Wijk en Co en oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. De heer Verhey van Wijk, die een zeer bekende figuur in de Leidse sa menleving was, beperkte zijn belang stelling niet alleen tot het bedrijf, dat hij zo vele Jaren leidde, doch be- j woog zich indertijd op een breed ter- 1 rein van het maatschappelijk en ver enigingsleven. In 1929 benoemd tot lid van de Kamer van Koophandel, werd hij na de bevrijding benoemd tot voorzitter, welke functie hij tot 1953 op voortreffelijke wijze bekleed de. Tot 1959 bleef hij echter voor zitter van de Commissie voor make laardij der Kamer. De heer Verhey van Wijk was voorts van 1946 tot 1962 voorzitter van het Rijnlands Borgstellingsfonds, vanaf 1929 be stuurslid en gedurende zeer vele Ja ren voorzitter van het Departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, voorzit ter van de Leidse Rotaryclub idem van het college van regenten van het Pieter Loridanshofje, oud-be stuurslid van de Waalse Gemeente en beschermheer van de voormalige speeltuinvereniging „De Demping". Zijn vele verdiensten op zulk een breed terrein vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de Orde Zijn vele verdiensten op zulk een Dia-stapeldoos incl. 2 universele magazijnen voor 36 dia's Dit is uw kans om met een ideaal' opbergsysteem te beginnen. Da dia's blijven in de magazijnen, dua altijd op de juiste volgorde. Met dit systeem hebt u meer plezier van uw dia's: u immers direkt stapeldoos ADVERTENTIE CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrf). luwelier en Gero-dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden MEER DAN 50 WINKELS LEIDEN: NIEUWE RIJN 18] 'ie een of meer weken willen werken. HOOG LOON! KOM SNEL! ALGEMENE STUDENTEN ARBEIDSVERLEN1NG Kaiserstraat 21 - Leiden - Telefoon 32245 Ben maquette van het nieuwe plan. Links boven ie gigantische gebouwen van ie meelfabriek, met iaaronier een serie bejaardenwonin kjes. De gekartelde rij middenin is ie serie etagewomn- gen voor kleine gezinnen. Daar vlak boven de eengezinswoningen, er vlak onder weer een serie hofjesachtige beiaardenwoningen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3