EIDSCH DAGBLAD Biesheuvel: „Kabinet komt toch met begroting' MENSEN MET TWEE MILJARD BESNOEID Strengere maatstaven voor huisvesting gastarbeiders vandaag CINZANO VERMOUTH ONBESTENDIG Meer armslag voor gemeenten LEIDSCH DAGBLAD In Vlaanderen Ereveld oud- nazi s Sterke man Marokko pleegt zelfmoord na aanslag W oninginrichter verdacht van brandstichting AtitichpiavlttKSmtlra op koning NIEUW FIAT 132 pgerlcht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 No. 33788 [fjcteur: G. Koopman oofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bjj vooruitbetalinggiro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, teL 30500 (zat 18 uur) uitvoerigheid weinig verklaard over de moeilijkheden in de ministerraad. Met name het deel van de verklaring dat han delt over de begrotingscijfers munt niet uit door duidelijk heid. De premier kan nu wel zeggen dat men in vlot tempo tot een akkoord is gekomen over de gewenste bezuinigingen, maar dat zegt op zichzelf ta melijk weinig. e ministers Drees en De Brauw hebben steeds laten blijken dat zij het onjuist vonden, dat zij vooral de slachtoffers zouden worden van de beleidsombui gingen die het kernkabinet on der leiding van premier Bies heuvel en de machtige minister van Financiën Nelissen, voor stelde. Zij hebben ernstige be zwaren gemaakt tegen de gang van zaken, waarbij een vak- linister nooit de kans krijgt de beknotting van zijn wensen te vergelijken met die van andere ministers. er wille van de politieke duide lijkheid was het gewenst ge weest dat de premier op deze punten meer informatie had verschaft. Hij heeft nu vooral lang stil gestaan bij de gang van zaken tijdens de kabinets crisis. En dat was gezien de be kendheid die die crisis steeds heeft gekregen, nauwelijks no- geweest. deze week bij rood of wit fles 0,75 liter 595 m DEN HAAG He demissionaire kabinet-Biesheuvel komt op Prinsjesdag toch met een begroting, die nog voor de verkiezingen op 29 november behandeld zal moeten worden. Bovendien zal het kabinet de onderhandelingen met het bedrijfsleven over een sociaal contract voortzetten. Dit kondigde minister-president Biesheuvel vanochtend aan in de Tweede Kamer tijdens een verklaring over de kabinetscrisis# Volgens -premier Biesheuvel kan met de begroting en het sociale contract niet gewacht worden tot na de verkiezingen. Vooropgesteld dat het mogelijk is om half november een nieuw kabinet te vormen een twijfelachtige zaak d-an zal het onmogelijk zijn voor 1 ja nuari met een afgeronde begroting en afspraken met het bedrijfs leven te komen, aldus de premier. Premier Biesheuvel in de Kamer Hoe de nieuwe begroting er in ieDtember zal uitzien is ook na de verklaring van Biesheuvel onduide lijk. Zeker is wel dat de ministers de buikriem flink zullen moeten aan halen. Premier Biesheuvel deelde mee, dat wanneer men aan alle wen sen van de ministers inclusief Drees en De Brauw tegemoet zou zijn gekomen een dekkingsplan van •uim vier miljard noodzakelijk was. ->ok al omdat een aantal belasting- afcomsten wegvallen. Dit zou ïebben betekend dat naast >en dekking van 2 miljard door de verhoging van de directe belastingen een optrekking van de btw van 4 naar 6 procent en van 14 naar 17 procent noodzakelijk zou zijn. Het kabinet was het er, met inbe grip van de ministers Drees en De De Bilt verwacht van vanavond tot lorgenavond !erst nog veel bewolking met plaat- eljjk regen. Morgen koel weer met ipüaringen. Maar ook hier en daar »n bui. Matige tot krachtige, aan kust af en toe harde wind uit rest tot noordwest, iinimumtemperaturen ongeveer 18 iaden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 18 AUGUSTUS Zon op: 5.29 uur; onder: 19.58 uur laan op: 16.12 uur; onder: 23.16 u. toogwater te Katwijk te 9.08 en te DEN HAAG Minister drs. B. J. Udink (Volkshuisvesting) heeft de gemeentebesturen in het Rijnmond gebied meer armslag gegeven bij de huisvesting van buitenlandse werk nemers. Met ingang van 15 augustus kunnen de gemeentebesturen ver hinderen, dat buitenlanders die een pand kopen met een huurwaarde be neden de 220 gulden per maand daar ook zelf in gaan wonen en er ver volgens een pension in vestigen. Minister Udink maakte dit bekend 31.43 uur. laagwater te 4.38 en 17.02 j na afloop van een vergadering met Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 1 sept. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mfj 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. de bijzondere commissie uit de Twee de Kamer inzake de buitenlandse werknemers. Hij wees erop, dat deze maatregel al eerder is toegepast in Den Haag. Inmiddels is het verscherpte toe zicht op de pensions van de buiten landse werknemers in Rotterdam begonnen. Afgelopen vrijdag besloot B. en W. van Rotterdam tot een grootscheepse versnelde controle door BRUSSEL In het dorp Stekene, op enkele kilometers van de Neder landse grens bij het Zeeuws-Vlaamse Hulst, hebben voormalige Vlaamse Nationaal-Socialisten een ereveld in gericht voor de SS'ers die in de Tweede Wereldoorlog aan het oost front zijn gesneuveld. De aanleg is in alle stilte gebeurd, nadat het enkele jaren geleden by het bekend worden van de plannen al was gekomen tot heftige demonstraties en vechtpar tijen tussen oa. de extremistische „Vlaamse militante orde" en oud strijders die in het verzet aan de zijde van de geallieerden hebben ge vochten. Inmiddels heeft het Belgisch voor malig verzet al de vrees uitgesproken dat de 'voormalige SS'ers voortaan niet alleen meer in het Westduitse Flensburg en in Munster Jaarlijks bij eenkomsten zullen houden, maar ook van Stekene een bedevaartplaats zul len willen maken. Het verzet eist dat de betrokken autoriteiten onmiddel lijk maatregelen nemen om de ge denkplaats met zijn monumentale j poort weer te doen verdwijnen. aan de dienst bouw- en woningtoe- zich tijdelijk 'n aantal hulpkrachten toe te voegen afkomstig van andere gemeentelijke diensten. Reeds maain- damiddag waren deze hulpkrachten overal in de stad aan het werk. 's de nodige instructies ontvangen. Bij de 26 mensen die door de dienst gemeentewerken voor de actie be schikbaar waren gesteld, zijn er nog vier gekomen van de dienst volks huisvesting. Bouw- en woningtoe zicht had tot nu toe zes man. Het actiecomité pro gastarbeiders meent, dat de maatregelen die het Rotterdamse gemeentebestuur heeft aangekondigd om de moeilijkheden rond de huisvesting van buitenlandse werknemers te lijf te gaan, niets zul len veranderen aan de al lang be staande problemen van de oude wij ken en slechts schijnoplossingen zijn. Men noemt de maatregelen naar aanleiding van de onlusten in de Afrikaanderwijk een crisisreactie, omdat de spreiding van gastarbeiders over de hele stad volgens het actie comité al veel eerder had moeten plaatsvinden. Pro gastarbeiders uitte deze kritiek vanmorgen bij de publicatie van een "zwartboek", waarin informatie wordt gegeven over de situatie van de buitenlandse werknemers in Rot terdam. In de Afrikaanderbuurt is het gis teravond, na zeven voorafgaande rel- lenavonden. rustig gebleven. Op deze archieffoto kust generaal Mohammed Ouf kir de hand van Koning Hassan. Kort nadat straal jagerpiloten een misluk te) aanslag op de vorst hadden gepleegd sloeg de sterke man" van Marok ko de hand aan zichzelf. WENSEN Tijdens de begrotingsmarathon in juli heeft het kabinet-Biesheuvel voor 2 miljard gulden bezuinigd. Dat wil zeggen dat er zoveel wen sen van ministers voor het komend jaar werden weggeveegd, dat er twee miljard gulden minder uitge geven zou kunnen worden. Door te beslissen dat de groei van de uitga ven gestabiliseerd zou worden op het niveau van 1972, bereikte het kabi net dat er maar voor 2 miljard gul den aan nieuwe belastingmiddelen op tafel zou moeten komen. Minister president Biesheuvel wees er van ochtend met nadruk op dat deze ge wichtige beslissingen genomen waren door het hele kabinet, inclusief de ministers Drees en De Brauw. Even uitdrukkelijk legde hij vast dat het breekpunt de weigering van de DS '70 ministers is geweest om be zuinigingen op hun departement te slikken. SPOED Behalve de begroting zullen de ko mende maanden door de Kamer ook nog enkele spoedeisende wetsont werpen worden behandeld. Een daar van is het wetsontwerp om de kies gerechtigde leeftijd te verlagen tot achttien Jaar. Premier Biesheuvel vond het van groot belang dat de categorie Jongeren tussen 18 en 21 Jaar nog in november hun stem kan uitbrengen over een nieuw te vor men regering. INFLATIE Het kabinet zal de komende maan den intensief overleg plegen met het bedrijfsleven tot beperking van de inflatie. Minister-president Biesheu- weest tussen het kabinet en de Stich ting van de Arbeid. Van beide is toen benadrukt dat de inflatie zou moeten worden ingedamd. Van re geringszijde wordt daarbij gestreefd naar de zogenaamde "nullijn" wat inhoudt dat de salarissen in 1973 niet verder mogen stijgen dan de prijzen. 20 PAGINA'S Nederlanders kijken het meest op zaterdagavond naar de televisie. De AVRO is de best bekeken om roep PAGINA 5 9 Confessionelen willen pas na de verkiezingen een 'sociaal contract' afsluiten PAGINA 7 DEN HAAG De politie van Den Haag heeft een 40-jarige woningin richter gearresteerd, die ervan wordt verdacht dat hij gisteravond aan de Stuyvesantstraat in Den Haag een winkel in bedden, vloerbedekking en meubilair in brand heeft gestoken. De man zal niet alleen worden ge hoord over de brand van gisteren, maar ook over branden in het na bije verleden. Zie verder pagina 5 De grote 7 daagse antiekbeurs In het kader van Gouda 700 jaar stad. Zaterdag 19 augustus t/m donderdag 24 augustus. Werkdagen geopend van 14 tot 22 u. Zaterdag en zondag van 11 tot 19 u. Meubelen oude kunst - prenten - kristal - klokken - wapens - munten. Sociëteit „Kunstmin", Boelekade, Gouda RABAT (AP) Enkele uren na dat een drietal jagerpiloten vergeefs getracht had Koning Hassan van Marokko te vermoorden, heeft de "sterke man" van het land. generaal Oufkir. minister van Defensie en op perbevelhebber van de strijdkrach ten. zelfmoord gepleegd door zich een kogel door het hoofd te schieten. Dit eeschiedde vannacht om half een. Tot zijn tijdelijke opvolger is gene raal Driss ben Aomar el Alami aan gewezen, thans minister van Verbin dingen. Het is nog niet helemaal dui delijk waarom generaal Oufkir de hand aan zichzelf heeft geslagen. De 48-jarige generaal werd als een van de trouwste aanhangers van Koning j Hassan beschouwd. Vooral na de mislukte staatsgreep van vorig jaar. toen het Marokkaanse leger negen I van zijn vijftien generaals verloor,1 gold Oufkir als de sterke man achter de koning. In de op 6 augustus 1971 gevormde regering verwisselde hij de portefeuille van Binnenlandse Zaken voor die van Defensie. Tevens werd hij benoemd tot chef van de gene rale staf. Oufkir was ook de man, die indertijd Ben Barka, de grote te genstander van de monarchie, in Frankrijk liet ontvoeren en in Parijs vermoorden. Vanochtend werd in diplomatieke kringen in Parijs betwijfeld of Ouf kir werkelijk zelfmoord heeft ge pleegd. Men acht het niet onmoge lijk dat de minister in het complot zat, en vannacht is gedood door mili tairen die de koning trouw waren. (Zie pagina 9) Feyenoord in de hoogste versnel ling PAGINA 17 In Roterdam wordt alsmaar over toneel gepraat PAGINA 19 (Pur/ ?ÏÏti Hedenavond in onze showroom de nieuwste Fiat 132 KOREVAARGARAGE nv Showroom: Korevaarstraat 19, Leiden. Telefoon 01710—42146* Donderdagavond - Koopavond teuws Te Velsen is de spoorbrug eergisteren in tegenwoordig heid van eenige deskundigen op verschillende wijzen be proefd. Deze proeven hebben in alle opzichten aan de ver- eischten voldaan. Met een last van 300.000 kilogrammen was de grootste doorbuiging 11.5 millimeter. Vandaag zou zij in dienst worden gesteld. (Adv.) „Langs den Rhijn" door J. J. L. ten Kate. Rhijn- herinneringen Rhijn-le- genden Rhijn-liederen. Pr. f 1.90. Met fraaie staalpla ten f 2.75. Vandaag 50 jaar geleden: De veldwachter van Co- cherel, een Frans dorp in het deparment Eure (ten ivesten van Parijs), die op zoek was naar een vagebond, dacht een goeden slag te hebben geslagen toen hij een man tegenkwam, die hem verdacht voorkwam. De veldwachter vroeg hem waar hij heen ging, waarop deze antwoord de, dat hij zomaar ivat liep te wandelen. De dienaar der wet nam den verdachte mee. omdat deze geen papieren bij zich had. Eenmaal in het bu reau verzocht de arrestant met den procureur van E- vreux te mogen telefoneren. Tot hun groote ontsteltenis hoorden de aanwezigen ma rechaussees den arrestant zeggen, dat hij Aristide Briand was. Kamerlid en ge wezen minister-president Hij verzocht last te geven dat men hem weer in vrij heid zou stellen. Briand, die zich met het geval kostelijk amuseerde, nam de arresta tie luchtig op en noodigde de braven veldwachter vervol gens uit een glaasje met hem te gaan drinken!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1