Sen Staartjes gedoodverfd ;oud-winnaar in 'Tempest' (Vat is Lrlita? 14 ct Voorbereiding initiatief van op Spelen roeiclubs Mieke Jaapies vertrouwt op haar kracht APPIE HAPPIE te exclusieve Spelen van de zeilers OstuksAriita 2.80 dtp AO 17 AtrOÜSTPB 1973 J HAAG Op een duizend kilometer afstand van Mün- lullen de Olympische zeilwedstrijden, op hetzelfde tijd- ls het grote sportfestijn in de Beierse hoofdstad, een vol- zelfstandig leven gaan leiden. Nauwelijks minder pom- in een gloednieuw centrum aan de Kieler Förde bij see, dat het lieve bedrag heeft gekost van honderd mil- lark, en met eigen Olympisch vuur, dat op een verhoging rand van de enorme jachthavens zal opvlammen, slechts luttele jaren geleden waren hier aan de men jan de Oostzee slechts enkele schamele bootloodsen te waar nu machtige torenflats zijn verrezen, comforta- »nneterrassen, winkelgalerijen, sjieke restaurants een kt zwembad met kunstmatige golfbeweging. Duizenden uit de gehele wereld zullen hier op drie aparte Olym- banen ver uit de kust him exclusieve Spelen houden, tzelfde water waar Nederland in 1936 roem vergaarde stille, eenvoudige Hagenaar Daan Kagchelland, die er intje in zijn nietige Olympische jol naar het goud voer. erschillende boottypes zal er dagraces jacht worden ge- op de achttien zeilplakken. ld zal in ieder geval niet iroordigd zijn in de Dra- in de Starklasse. De "an- tarjachten zijn in ons land ibekend en in de Draken- Ijn in feite geen serieuze gedaan om te trachten in afvaardiging te krijgen, lerlands watersport-verbond «ral gemikt op de lichtere op de Finnjollen, de Flying en de Tempest. Blijft over de Solingklasse, de Jlympische creatie, waarin derlandse équipes tot het hebben geworsteld om Olympische erkenning te m. Na de Kieler Woche, be- had het watersportverbond ok uit Wassenaar aangewe- Nederland in deze klasse te uroordigen, maar het NOC uitverkiezing niet over iet niet ten onrechte ling was, dat de Kieler Wo- het abnormale weer geen aadmeter was geweest. besliste, dat Blok, (ijshoc- rie Klein en ir. Geert Bak- maar eens hun kwaliteiten tonen tijdens de Europese schappen, die juist dezer [Jn gehouden voor de kust tenhagen. De Rotterdammer heeft het daar het best drie gedaan met een veer- ilaats in het algemeen klas- Het is nu aan het NOC om ssen of die klassering vol- is voor uitzending naar ntste Nederlandse troef is feld de Tempest-équipe van artjes en Kees Kurpershoek, rele maanden in internatio- Bkringen worden nagewezen tekomstige goudwinnaars, rd niet ten onrechte, want fen" greep enkele maanden in het Franse La Rochelle imponerende wijze de Euro- el en ook tijdens de Kieler trok het bekwame zeilen van kt goedlachse Nederlander lacht van de totale zeilers- Door Piet Kienhuis blaken Ben Staartjes maakte hem erop attent had de Duitse student met een voor de Olympi sche spelen verboden kunststofjacht gevaren. Het favoriet zijn in een of andere tak van sport is min of meer een riskante zaak, maar het zal vriend en vijand verbazen als Ben Staartjes met zijn snelle "Dou ble Dutch" beneden het goud zal eindigen. Sterk Een sterke afvaardiging heeft Ne derland eveneens in de Flying Dutchman-klasse in Fred Imhoff en Simon Korver. Maar de 'Brave Hendrik" zal in eerste instantie bij na onoverkomelijke tegenstand on dervinden van de Engelse zeeofficier Rodney Pattisson. Deze zegevierde met vlag en wimpel tijdens de Kie ler Woche en kaapte onze landge noten onlangs tijdens de Europese titelstrijd bij Medemblik ook nog op 't laatste nippertje de titel voor de neus weg. Dat was echter in hoofd zaak te wijten aan aanvechtbare beslissingen van de wedstrijdleiding. Een andere zware tegenstander voor Imhoff-Korver zal ongetwijfeld zijn de Duitser Ulli Libor, die evenals Pattisson in Mexico het goud, daar het zilver won. Imhoff en partner zullen zich bijzonder gelukkig mogen prijzen als zij van het Olympisch toernooi terugkeren met een plak. Resteert nog de Finnjollen-klasse, waarvoor in Kiel een bijzonder sterke vloot aan de start zal ver schijnen. Wat Nederland betreft is er, zoals bekend, heel wat te doen geweest over de uiteindelijke aan wijzing van Kees Douze. Als favo riet voor uitzending werd aanvanke lijk ook door Douze zelf Bou- dewijn Binkhorst gedacht, maar die stelde tijdens de Kieler Woche te leur, evenals daarna tijdens het verdedigen van zijn titel bij Me demblik. Er is overigens raar omgesprongen met de belangen van onze Finnjol- len-zeilers. Douze deed het tijdens de Kieler Woche helemaal niet best. Staartjes miste echter de werd toch voorrang gegeven Ben Staartjes (links) en zijn „bemanning" Kees Kurpershoek. De vooruitzicht van Mieke Jaapies (29 Jaar) voor München zijn welhaast net zo wankel als haar kano. Ze zal de finale wel halen, maar de verschillen aan de top zijn verder zo minimaal, dat de „dag- vorm" straks zal bepalen wie de medailles krijgt. In het vroege voorjaar scheen het nog zeker dat ze zilver zou halen, want de laatste Jaren kon alleen nog de ijzersterke Russische "tijgerin" Ludwina Pinajewa <37) haar over treffen. Maar in de loop van de zo mer kwamen er enkele Jongere vrouwen stertk naar voren, waardoor Door Jan Prins niet alleen de gemiddelde leeftijd aan de top, maar ook de kansen van Mieke aanzienlijk zijn gedaald. Haar voorbereidingen zijn, zeker in vergelijking met die van haar con currentes, wat magertjes geweest. Geld voor trainingskampen en een reeks gedegen krachtmetingen in internationale wedstrijden was er nauwelijks. Ook de trainerswisselin gen die de kanobond de laatste Ja ren heeft doorgemaakt hebben haar ontwikkeling - én die van anderen - wat geremd. Het enige „talent" dat de laatste drie Jaar heeft kunnen doorbreken is Miekes bootgenote in de Kn, Maria van der Holst-Blijlevens. Deze zomer heeft ze zich zo sterk ingezet dat ze de kracht van de Wormerveerse benadert. Ze woont in Helmond waar ze tussen de wed strijden door op een lagere school de zesde klas onder haar hoede heeft. „Juf" van der Holst (26) zegt: .De kinderen vinden het prachtig, leven erg mee. En ik heb er zelf ook al tijd bijzonder veel plezier in ze te in Kiel omdat hij daar, lij ons toevertrouwde, niet iterste van zijn tong wilde ien. De Bussumse zakenman ie de Kieler Woche in ik om te experimenteren ieuwe tuigage en om de n te verkennen van zijn mste tegenstanders. est-Duitser Heinz Laprell Innaar, maar naar later zou ADVERTENTIE Goeie vraag Het is de nieuwe Karei 1 jperlichte senoritas. moet u naar vragen) voor de Europese titelstrijd boven Hans van Eist. De „Europese" gaf uiteindelijk de doorslag in het voor deel van Douze, die overigens niet onder stoelen of banken stak met die uitverkiezing niet zo bijster ge lukkig te zijn omdat de Olympische man alle ogen van de gepasseerden op zich gericht weet. De zeilwedstrijdcommissie van het watersportverbond heeft echter ook in ander opzicht een vrij zwak be leid gevoerd, hetgeen ten slotte aan het einde van de Kieler Woche tot een uitbarsting heeft geleid. De zaak is daarna nauwelijks opge klaard. Vooral de Solingzeilers zijn wat de begeleiding betreft nogal in de steek gelaten, hetgeen duidelijk een terugslag heeft gehad in de re sultaten van deze drie dappere equipes. Wielrennen Jo Vrancken heeft gisteren de vijfde étappe van de Ron de van Ierland gewonnen. Hij legde de 143 kilometer tussen Galway en Limerick af in drie uur en 31 minu ten. Vrancken won in de eindsprint van drie Ieren, die allen dezelfde tijd kregen toegewezen. DEN HAAG Niet zonder ver bazing kan worden vastgesteld, dat toch nog een vrij uitvoerige roeiploeg Nederland tijdens de Olympische Spelen zal vertegen woordigen. Niet zonder kunst en vliegwerk is een afvaardiging tot stand gebracht van vijf equipes, hetgeen betekent dat ons land slechts op twee meinummers in München niet zal uitkomen, n.l. in de skiffen en in de ongestuur de vier. Het is maar de vraag of de technische adviescommissie van de KNRB niet te hoog heeft gegrepen met deze royale toewij zing. Dat zou waarlijk niet de eerste keer zijn. Immers, van een gerichte centrale training is bij de roeiers nog altijd geen sprake. De roeibond heeft deze winter een buitenlandse coach pro beren aan te trekken uit Roemenië, maar de man is nooit verschenen omdat hij blijkbaar zijn land niet uit mocht. De voorbereiding voor München is dus weer in hoofdzaak het initiatief van diverse clubs geweest, waarbij uit concurrentiegevaar soms nogal geheimzinnig werd gedaan ten op zichte van elkaar. De roeiers zelf hielden zich op de vlakte en de di- Door Piet Kienhuis verse coaches lieten tegenover el kaar en tegenover de roeibond ook niet het achterste van hun tong zien. Van een hechte, centrale voor bereiding heeft derhalve geen spra ke kunnen zijn. Het is maar de vraag of die verdeeldheid straks geen nare gevolgen zal hebben en teleurstellingen zal opleveren. Mieke Japies vertellen wat ik allemaal heb mee gemaakt, dat is vaak heel mooi in de les te verwerken". Ze ging met haar man Jan van der Holst, die ook in de kernploeg zit. voor eigen rekening een maand naar Florida om daar de winter- training af te sluiten en zegt steeds meer - overtuigd te raken van het zinvolle van haar zware training vaak drie uur per dag. „Het blijkt dat Je altijd nog wel een beetje sneller kan". Mieke Jaapies daarentegen trekt weinig tijd uit voor het kanovaren. Ze vertrouwt volkomen op haar kracht en zou ook rustig in haar oude beschadigde boot zijn gestart als ze niet een nieuwe 12 kilo lichte „Lanser" van een Rotterdams za kenman cadeau had gekregen. Ze is in München ook waarschijnlijk de enige die nog niet gebruik maakt van de meer gestroomlijnde peddels die de laatste tijd grote opgang maken of van de glasfiberpeddela waarmee de Oostduitse vaardera zijn uitgerust. Gebruikelijk traint ze niet meer dan één uur per dag. Vaak gebeurt - harre omstandigheden beval len haar - tussen supertankers en kustvaarders op het Noordzeeka naal. Alleen de laatste zes weken heeft ze zich vrijgemaakt om zich volledig en in wat rustiger omstan digheden op de Spelen te conoen- reren. Ze zegt, nuchter als altijd: „aan dat uurtje trainen per dag heb ik kennelijk genoeg. Als ik langer train word ik alleen maar moe Bo vendien kan ik mijn tijd wel beter gebruiken". Dat „gebruiken" doelt op het boerenbedrijf van haar ou ders waar ze vaak als volledige 'knecht" meewerkt. Ze hoopt straks na de Spelen, door dan te trouwen met een bestuurslid van haar vereniging, het stempel ..boerendochter", wat haar langza merhand irriteert, eindelijk kwijt te raken. Maar ze vaart nu eenmaal net zo behendig in een ranke kano als in een mestpraam. Blik op de Olympische roeibaan. Daér moeien straks de Nederlandse ploegen alles gaan geven' om efre-metaal te veroveren. Hard gewerkt Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat er in sommige verenigingen niet hard gwerkt is aan bepaalde ploe gen. Er zijn ook roeiers die een di rigisme van bovenaf, een centrale training, verwerpen omdat zij zich nog altijd de echte liefhebbers voe len, die alleen "lol" in hun sport Een sterk voorbeeld daarvan zijn Roel Luynenburg en Ruud Stokvis, de ongestuurde twee van Nereus. Twee afgestudeerde kerels van te gen de dertig, die het klappen van de zweep ongetwijfeld kennen. Eu ropese, werldkampioenschappen en Olympische spelen zijn voor hen geen onbekend terrein. Pas vrij laat in het voorjaar heeft dit tweetal besloten het toch nog maar eens te proberen, temeer ook omdat Mexico voor hen tengevolge van plotseling optredende blessures in de finale een fiasco was gewor den. Pijnlijk Volgens Luynenburg gaat het nog harder dan vier jaar geleden, maar onlangs in Luzern kwam het twee tal toch nogal pijnlijk tot de ont dekking dat men ook in het buiten land niet stil heeft gezeten en dat het een hele dobber zal worden om In München in de prijzen te val len. Immers, in vele andere landen laat men veel minder aan het toe val over dan In Nederland. Daar worden de zaken wel van hoger hand en centraal aangepakt; de beste roeiers uit de diverse clubs bij elkaar in het schip gezet. In Neder land is het clubchauvinlsme en de jeoMKigg pooepgAYlgg H&sjgl ÖUITEM20Bt use AR.ÊXJÊR/NIS. fieam- 8UITS/J CASAMOlW V£ Wier doop lEoeE- 6£M GeWAAgoeeepE i. MAM IAN65 te 2U- i-'JW.. ,8.SI studentikoze inslag nog steeds moei- lijk te doorbreken. Hopelijk valt het straks tijdens de Spelen allemaal toch nog mee. Vast staat, dat ons land in de gestuurde vier van Laga een van de meest se rieuze vertegenwoordigers heef De Delftse vier, onder de gedegen leiding van Rik van der Want, zit al lang bij elkaar en vormt onge twijfeld een bijzonder hechte een heid, die formidabele snelheid kan ontwikkelen. Toch heeft er onlangs nog een omzetting in de boot plaats gehad. Grothuis en Kroes hebben omgewisseld. Grothuls ls nu slag, waarmee de Lagaaien nog meer springkracht moeten hebben gekre gen. Ook de verrichtingen van de andere Delftse ploeg, de gestuurde twee van Proteus-Eretes met Bernhard Luttikhuizen en René Kieft kan met vertrouwen tegemoet worden gezien. Dit tweetal is eveneens al lang op elkaar ingesteld, maar dat neemt niet weg dat de tegenstand in München bijzonder zwaar zal zijn in dit nummer. Vondst De "late" vondst van het seizoen is de combinatie in de dubbeltwee V een erna ns - Bruyn. Beide skiffeurs blijken het uitstekend In een boot te kunnen vinden. Alleen komen zij nogal traag uit de startblokken en betreurd moet worden, dat zij el kaar niet eerder hebben gevonden. Rest nog de Achten, waarin Neder land vertegenwoordigd zal zijn door het Groningse Aegir. Veel talent in deze twee vlerencombinatie. maar in het geweld dat o.m. belde Duitse ploegen en nog zo n paar zullen ontketenen zal oranje wel geen blik kunnen vangen. De Adam-acht zal bovendien in het eigen Olympisch toernooi op de proppen komen met een nieuwe wonderboot van plastic zo dun als papier, een super-lichtgewicht die over het water zal vliegen. Het schip heeft wel een paar duiten ge kost, maar tegen de h tergrond van de hele Olympische outfit in München betekent dat natuurlijk maar een peuleschil.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15