eer geheim gesprek over ietnam HERVORMER JOZEF SMKROWSKI IN DU BIEUZE DETECTIVE ^1372 Lg Fraude met ver- kiezings- fondsen bleef op vallend secundair ■Üü-rn. eginselen VS olitiek olgens piroT. Agnew Vliegramp in DDR: 156 doden Bonn wacht op nog meer ont hullingen van Quick >A0 13 AUGUSTUS 1P72 (Van onze correspondent)' WASHINGTON Op 17 juni jen rijf mannen door een Ijtwaker op heterdaad betrapt zü bezig waren in te breken bét hoofdkwartier van de De- che party in het luxueuze ite-flatgebouw. Dat het gewone inbraak was, bleek uit gereedschappen en instrumen- i die zij bö zich hadden: elektro- afluisterapparatuur, fotoko- aera's en een grote hoeveel- dollarbiljetten. mm-r i Leffelaar loewel zy valse namen opgaven, de volgende dag worden vast- teld dat het evenmin gewone in- ikers waren. De leider van de tg was James W. Mc-Cord, niet jen een voormalige agent van Amerikaanse buitenlandse in- itingendienst (CIA) .rnaar bo- idien hoofd van de veiligheids- ost voor de Republikeinse par- voorzitter van een campagne- Binissie voor de herverkiezing president NLxon. log een paar dagen later werd itgesteld dat twee anderen van inbraakploeg adresboeken en leren in hun bezit hadden, irop de naam voorkwam van rard E. Hunt, één van president ons tydeiyke Witte-huisadvi- Verder kwam vast te staan zowel Hunt als de inbrekers iets te maken hadden gehad de CIA, dat ze betrokken wa- geweest by de fatale Varkens- i-Snvasie en dat vier van hen in mi woonden. ohn Mitchell, de voormalige mi er van Justitie, die was afge- len om de leiding op zich te ne- van Nixons herverkiezings- ipagne, zei dat zijn organisatie ee te maken had, dat het er toeval was dat er personen «•aren betrokken die iets met de Nixon-campagne te maken hadden. Maar een paar dagen later rappor teerde het dagblad The Washing ton Post een paar feiten die het "toeval" steeds minder toevallig maakten. Het dagblad had de lijst van te lefoongesprekken gecontroleerd, die het vermoedelijke hoofd van de in braakonderneming, Bernard Bar ker, had gevoerd en daaruit bleek dat er talrijke gesprekken waren geweest met het kantoor- en huis nummer van Gordon Liddy, een 42- jarige advocaat die ook werkte voor de officiële herverkiezingscommis sie van president Nixon. Op 28 juni werd Liddy ontslagen, na geweigerd te hebben vragen te beantwoorden van agenten van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (FBI). Op 1 juli diende John Mit chell zelf zyn ontslag in, weliswaar omdat zpn vrouw Martha een "ul timatum" had gesteld, maar Demo craten herinneren zich ook dat Martha Mitchell in één van haar geruchtmakende telefonades had gezegd dat de politiek maar een vuil zaakje was. President Nixon liet bekendma ken dat hij zün staf opdracht ge geven volledige medewerking te verlenen aan het onderzoek naar de achtergronden van de inbraak, maar stelde niettemin zün eigen ministerie van Justitie aan om dat onderzoek te leiden. Terecht eisen de Democraten de benoeming van een onpartydige officier van Justi tie een verzoek dat tot nog toe niet is ingewilligd. Waren de feiten al compromit terend genoeg in het verkieizngs- jaar, de Republikeinen dachten dat het rollen van de koppen van Liddy en Mitchell voldoende zou zyn om verder onheil te bezweren en de zaak te sussen. Het eind van de af faire was echter nog niet in zicht. Want korte tüd later lekte uit dat een cheque van 75.000 gulden, uit geschreven door een Nixon-finan- cier in het midden-westen aan de herverkiezingscommissie als het re sultaat van een inzameling voor Nixons campagne, op miraculeuze manier terecht was gekomen op de bankrekening van Bernard Barker, het hoofd van de overvalploeg. Nog vier andere cheques, met een totale waarde van ruim een kwart miljoen gulden, werden omstreeks dezelfde tüd op Barkers bankrekening gede poneerd. Maurice Stans, de voormalige mi nister van Handel en nu hoofd van de organisatie die voor Nixons cam pagne fondsen inzamelt, weigerde eerst alle commentaar. Maar leden week gaf hü dan zün versie: hij herinnerde zich die cheque in derdaad gekregen te hebben en had hem doorgegeven aan iemand anders en deze had de cheque aan niemand anders gegeven dan de advocaat Liddy. Daarmee, hoopte Stans kennelyk, zou de zaak afge daan kunnen worden, want Liddy was al ontslagen omdat hü zyn mond had gehouden. Op aandringen van de Demo cratische senator William Proxmire wordt nu door een onlangs opge richt federaal accountantsbureau een onderzoek ingesteld naar de verkiezingsfondsen voor president Nixons campagne. Het bureau stuit echter op de moeiiykheid dat on geveer 30 miljoen gulden van deze Republikeinse fondsen voor 7 april werd gestort, de datum waarop de wet >n werking trad waarbü kandi daten voor het presidentschap plicht worden om volledige opga ven te doen van campagnegiften en ook de namen van de donors te ver melden. Senator McGovern publiceerde al eerder dit jaar de namen en bedra gen van zün campagne, ook die voor 7 april werden ontvangen, maar president Nixons campagne leiders, die er bij de grootste Re publikeinse geldgevers op hadden aangedrongen om hun bijdragen voor die datum te storten zodat ze anoniem konden biyven, hebben ondanks de door de Democraten en de pers uitoefende pressie nog geen reden gezien om te verklaren hoe zü aan die 30 miljoen zijn ge komen. Hoewel senator George McGo vern en zün campagneleider Law rence O'Brien de inbraakaffaire, ook wel de Watergate-raid ge noemd. verschillende keren ter sprke hebben gebracht, is de kwes tie tot nog toe opvallend secundair gebleven. De Republikeinen hebben dan ook gevraagd het proces tegen de inbrekers uit te stellen tot na de verkiezingen in november, opdat de campagne er niet door "bezoe deld" zal worden. PRAAG (Reuter) In de boek winkels in Praag is een detectivero man verschenen waarin een aanval wordt gedaan op Josef Smrkowski, een van de leidende politici uit de li berale periode (1968) van Alexander Doebtsek. Smrkowski die nu terug getrokken leeft in de Tsjechoslowaak- se hoofdstad, wordt niet met name genoemd maar hij is onmiskenbaar één van de hoofdpersonen uit het boek dat als titel heeft "Uzemi ni- koiho" (niemandsland). Als voorzitter van het federale par lement was Smrkowski in 1968 en een nationaal figuur. Hij was één van de (krachtigste en invloed rijkste aanhangers van de hervor mingen die partijleider Doebtsek had ingevoerd maar viel aan het ein de van de "Praagse lente" in oktober in ongenade. Het boek laat een man zien die in 1968 minister van Waterstaat was Smrkowski was minister van Bosbouw- voor dat hij parlementvoorzitter werd. Het geeft een authentieke beschrijving van de persoon Smrkowski gevangeschap in de Jaren vijftig, kortgeknipt, bor stelig, grijs haar. en een notitie dat hij later opklom naar "een hogere funktie". Het verhaal zoals het in de eerste persoon wordt verteld door de hoofdpersoon Miroslaw Zeman, een ministerieel ambtenaar, beschrijft de minister minachtend als "een le lijk man die een complex had tegen schoonheid". Zeman spreekt van een emotioneel man, "impulsief, autori- 1SHINGTON (Reuter) Henry de voornaamste raads van president Nixon heeft gis- in Parijs weer een geheime iking gehad met twee onder- laars van Noord-Vietnam. Het iet derde onderhoud omdeim- bij het officiële vredesoverleg ree maanden geleden in de hoofdstad werd hervat te eken. De vorige ontmoeting 1 augustus. espreksgenoten van Kissinger evenals de vorige keren Le éfho, een vooraanstaand lid van nlitieke bureau van de Noord- mese communistische partij, leider van de vredesdelegatie inoi. Ksoean Thuy. Witte Huis dat de pers over de eting van Kissinger in Parijs te, deelde geen bijzonderheden Naar verluidt heeft Kissinger e!de mogelijkheid onderzocht de ke en de militaire kwesties be lde het conflict in Vietnam van te scheiden. Noord-Vietnam hiervan tot dusver niets willen ident Nixon heeft aangeboden maanden tijd alle Ameri- strijdkrachten uit Indo-Chi- ug te trekken, mits Noord- m en het Bevrijdingsfront in- i ten met een wapenstilstand on- temationaal toezicht, alle Ame- se krijgsgevangenen vrijlaat overzicht geeft van alle Ame- e|se militairen die nog worden Noord-Vietnam en het front oordeel dat eerst over de toekomst van Zuid-Viet- noet worden beslist en dat de etnamese president Ngoejen Van-thioe moet aftreden, voordat er een einde aan de strijd komt. Iedere politieke oplossing in Zuid- Vietnam moet het onmiddellijk af treden van Thioe en een verandering van beleid van de regering in Saigon behelzen", zo deelde gisteren nog 'n woordvoerder van de Parijse delega tie van de Voorlopige Revolutionaire regering van Zuid-Vietnam mee. De woordvoerder Ly Van-sau, reageer de hiermee op berichten in het Ame rikaanse weekblad Time over een nieuw Amerikaans vredesvoorstel Dat voorstel, dlat Kissinger tijdens de geheime besprekingen aan Hanoi zou hebben voorgelegd, gaat volgens Time over het instellen van twee re geringen in Saigon: een voor de be vrijde gebieden in Zuid-Vietnam on der het Bevrijdingsfront en een on der het regime Thioen. Op die manier zou Hanoi een goede kans hebben zich te ontdoen van Thioe, zonder dat de Amerikanen hun han den daaraan vuil hoeven te maken. Sau zag de publikatie in Time als één van de reeks recente pogingen van de regering-Nixon om optimis tische berichten te verspreiden. "Nixon gebruikt de zogenaamde pri- vé-gesprekken (tussen Kissinger en de Noordviernamese functionarissen) om de Amerikaanse publieke opinie te doen geloven dat er iets gebeurt, terwijl hij in feite de oorlogvoering verhevigt", aldus Sau. tair, gedreven door zijn instincten, gedachtenloos en vaak tactloos tegen over mensen die niet met hem sym pathiseerden of die hij niet meer no dig had". De held, die het orthodoxe, conservatieve communisme verte genwoordigt. beschuldigt de minister van "het spelen van hoog spel in 1967 zonder zorg te dragen voor het mi nisterie" en het plaatsen van nieu we mensen in invloedrijke functies die voorheen werden bekleed door de sympatisanten van Zeman. Humanistisch Over de nieuwe mensen op het mi nisterie zegt Zeman (knorrig: "Te genwoordig is het humanistische in telligentsia die het belangrijkste woord heeft.Deze groep zou in deze periode niet het monopolie mo gen bezitten bij het vormen van het klimaat". Het is een verwijzing naar de intellectuelen die krachtig steun gaven aan Doebt.seks pogingen een "socialisme met een menselijk ge zicht" te scheppen. Zeman, die ook belast is met het openen van de brieven die op het ministerie binnen komen, vertelt hoe hij er vele ont vangt waarin twijfels en waarschu wingen worden geuit inzake hervor mende politieke ontwikkelingen. In één van de brieven, zo memoreert hij wordt gesproken van "duistere krachten die van Tsjecho Slowakije een jachtgebied tegen communisten hebben gemaakt". Verder heet het dat "zij (de liberalen) onschuldige mensen doden. Ze maken jullie be lachelijk en stortten Jullie in de el lende, allemaal. En daarna zullen zij naar het buitenland vluchtten, naar de gelden die zij bij buitenlandse banken hebben staan". Het politie ke commentaar zit verweven in de intrige van het boek die handelt over de moord op een ambtenaar van het ministerie waarvan Zeman wordt verdacht. De auteur zegt in een voorwaard "als mijn volledig verzon nen verhaal hen (de lezers) herin nert aan bepaalde werkelijke perso nen en gebeurtenissen uit dat vreem de jaar 1968 dan zal ik volledig te vreden zijn". Schrijver Wie precies het boek geschreven heeft is niet duidelijk. De naam op de omslag luidt Jiri Hajek, hetgeen ook de naam is van de hoofdredac teur van het politieke weekblad Twor ba. Maar Tsjechoslowaakse kringen menen dat hij het boek niet ge schreven heeft. De naam is moge lijk een pseudoniem voor een of meer schrijvers aangezien het een veel voorkomende naam is in Tsjecho Slowakije. De mogelijkheid wordt uitgesloten dat het is geschreven door de vroegere liberale minister van Buitenlandse Zaken van die naam. Rippon had toch gesprek Idi Amin ENTEBBE «AP. Reuter» De Engelse minister Geoffrey Rippon is vanmorgen in Entebbe aangekomen voor besprekingen met de Oegande- se president Idi Amin over de uitwij zing van ongeveer 60,000 Aziaten. Rippon zei dat hij besloten had in Oost-Afrika, te blijven om Amin te spreken, nadat hij gisteravond een formele uitnodiging van de Oegande- se leider had gekregen. Eerder had Amin verklaard dat hij Rippon niet spoedig kon ontvangen. Rippon maakte duidelijk dat het praktische probleem hoe men de Aziaten binnen drie maanden uit Oeganda moest krijgen het voor naamste onderwerp van gesprek met Amin zou zijn. Amin heeft al aangekondigd terug te zullen komen van zijn besluit dat de Aziaten zonder Oegandees pas poort het land binnen drie maanden moeten verlaten. De Britse overheid treft voorberei- Salt in Genève De Verenigde Staten en de Sow jet Unie hebben de Zwitserse autoriteiten laten weten dat de nieuwe ronde van besprekin gen over de beperking van de stra tegische bewapening (Salt) in Genè ve zal plaatsvinden. De besprekingen zullen misschien tot 1977 duren. Dit is gisteren door een functionaris van het Zwitserse ministerie van dingen de naar schatting 55.000 Azia- Ontploffing EWPORT (AP) Vice-pre- Mt Spiro Agnew heeft hier een diner gezegd dat de t ^beginselen die Amerika er- hadden geleid in Vietnam oorlog te gaan, deugdelijk s ven. "Wat George McGovern egt over het feit dat wij op knieën naar Hanoi zouden Bten kruipen, niets zal dit janderen". k wy onze bondgenoten in steek laten zoals McGovern voorstelt, "dan zijn onze po- &e geloofwaardigheid en on- jositie in de wereld naar de ui. Want wie ter wereld zou londgenoot willen hebben die sneerde als de zaken er min- mooi voor gingen staan?" zich terugtrekken uit de i log door Amerika is verlo- zonder de grondbeginselen Amerikaanse steun geweld te doen in de ogen dier- lfoe die zich tegen agressie i isten te verzetten, aldus Ag- 'Die grondbeginselen zijn D deugdelijk thans als toen eerste Amerikaanse soldaat t op Vietnamese bodem zet- Het Bevrijdingsfront heeft binnen 24 uur vier Zuidvietnamese munitie opslagplaatsen in de lucht laten vliegen. Tonnen munitie werden gis teren opgeblazen in een legerbasis ten noorden van Pleikoe. Zondag wisten saboteurs door te dringen in de bases Long Binh, 30 km ten noor den van Saigon, waar door de explo sies 6.000 ton munitie verloren ging. Het Amerikaanse leger had deze ba sis onlangs overgedragen aan Zuid- Viebnam. Zeventig munitiebunkers werden opgeblazen. Enkele uren later volgden hevige ontploffingen in de basis bij Thanh Ham slechts 10 km ten oosten van Saigon, waair meer dan honderd ton mijnen en napalmbommen in vlammen opgingen en gisteravond volgde weer een ontploffing in Plei koe. Militaire kringen rekenen deze vier aanvallen tot de meest verwoes tende van het huidige offensief van het Bevrijdingsfront. LONDEN Leiders van de vakbond van de Britse havenarbeiders zullen morden stemmen over een eventueel einde van de havenstaking in Engeland. Een gezamenlijke commissie van werkgevers en werknemers heeft getracht een formule te vindien die het mogelijk zal maken de staking ten einde te brengen. Een van de beide voorzitters van de commissie. Jack Jones, de lei der van de vakbond van de transportarbeiders, waar de havenarbeiders toe behoren, zei gisteren Wij zijn van mening dat wij voldoende vooruitgang hebben geboekt om de gedelegeerden in staat te stellen een beslissing te nemen". In het Britse graafschap Lincolnshire is de politie desondanks opnieuw slaags geweest met stakende havenarbeiders die met-stak ers en vrachtwagenchauffeurs wilden beletten hun werk te doen. Verscheidene politiemannen liepen min of meer ernstige verioondingen op en enkele havenarbeiders zijn aangehouden zie fotor De Londense havenarbeid er's besloten gisteren op een massabijeenkomst de staking nog te inten siveren. Vandaag vertrokken bussen vol posters naar kleine Noordengelse havens waar door on georganiseerden nog wordt gewerkt. I Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. ten op te vangen. ADVERTENTIE MaodonaJd CanadianTöbacco Ca, SMsjesdijk 109, Rotterdam (D1C0-2959 00 OOST-BERLIJN iAFPi Een passagiersvliegtuig van de Oostduitse luchtvaartmaatschappij 'Interflug' is gisteren om vijf uur 's middag bij het vliegveld Berlijn-Schönefeld met 148 passagiers en 8 bemanningsleden in de lucht ontploft. Er zijn geen over levenden. Het toestel een Iljoesjin-62 was uit Berlijn vertrokken voor een chartervlucht naar Burgas in Bulga rije. Het is één van de grootste luchtrampen uit de geschiedenis. De zwaarste vond plaats in juli vorig jaar toen in Japan een Boeing 727 van de Japanse luch tvaartmaat- schappij All-Nipon Airways na een botsing met een militaire straaljager neerstortte waarbij 162 mensen om kwamen. kaMMijZ-ldtV-M) CONTESSA,fijn datje d'r bent BONN De officier van Justitie' die vorige week de redactielokalen van het weekblad "Quick" liet uit kammen. heeft Bonn onaangenaam uit zijn zomerrust gehaald. Parle mentsleden van CDU en CSU ko men hals-over-kop terug van va kantie om nog deze week in parF Door Wim Timmers mentscommissies te beslissen hoe dit persschandaal moet worden be handeld. CDU en CSU meenden namelijk maandagochtend een spoor te heb ben gevonden dat van de actie te gen "Quick" regelrecht naar de re gering-Brandt leidde. Het spoor werd ontdekt (het zal niemand ver bazen) door de Springer-pers. Al op 22 juni, zo meldden "Die Welt" en "Bild", heeft staatssecretaris Karl Moersch van Buitenlandse Zaken tegen de president van de Westduitse uitgeversorganisatie gezegd: "In de komende weken zullen correspondenten van twee uitgeverijen wegens spionagecon- 'acten met vreemde mogendheden vorden ontmaskerd". Moersch zelf kon niet uitleggen lat hij iets heel anders dan de ac tie tegen "Quick" op het oog had. want hij is met vakantie in Canada en daar blijkbaar zo snel niet op de sporen. Maar een party-(FDP) en fractiegenoot had indertijd het ge sprek met de uitgever aangehoord en haastte zich gistermiddag de naar zün oordeel correcte versie te geven. Moersch zou hebben gespro ken over de mogelijkheid dat twee spionnen, vermomd als journalis' in de Bondsrepubliek werden inge rekend. weede maal Door die toelichting kwam dt oppositie wat slapper op de benen te staan, maar had Bonn er ineens een tweede pers-affaire by. Slagen de speurders, die nu al zolang ver geefs en biykens de Quick-affaire nogal stuntelig zoeken naar de ver raders van regeringsgeheimen, er wel in journalisten te ontmaske ren die niet ten bate van Barzel en Strauss maar voor een buitenland se macht werken? De spanning stygt, maar ook de onduideiykheid. De regering houdt vol dat ze van de actie tegen Quiuk (waarby in elk geval kwam vast te staan dat het blad grof met steekpenningen werkte om infor maties te verzamelen) niets heeft geweten. Dat de oppositie daar niet aan wil ligt in haar aard, maar bovendien in het bestaan van ge ruchtmakende ministers als Horst Ehmke, rechter- en linkerhand van Willy Brandt tot de vreemdste ookkesprongen ln staat en voor al ook in de beschuldigingen die de voorzitter van de uitgeversorga nisatie. Alfred Strothe, in een brief aan Brandt heeft geuit. Strothe beschuldigt de regering ervan dat ze plannen koestert om de persvryheid te beknotten, het geen hy zou hebben vernomen van een hoge regeringsambtenaar. Het moet zelfs voor de van vakantie terugkerende CSU-parlementariërs verrassend zyn nu ineens hun voorzitter Franz Josef Strauss die tien Jaar geleden als minister zyn biezen moest pakken toen hy de politie de redactie van 'Der Spiegel" liet binnenvallen en re dacteuren liet arresteren op de bres te zien staan voor de blykbaar bedreigde persvrijheid. Omdat de verkiezingstyd nadert, zal de Quick-affaire echter de komende dagen nog verder buiten alle pro porties worden opgeblazen. Toen oppositieleider Rainer Bar. ^1 het afgelopen weekeinde eer eind had gemaakt aan zyn vakan tie in Portugal, sprak hy doodern stig in de tv-camera's: 'Dit land is niet in orde". De actie tegen het weekblad was het zoveelste bewys. Daarom was Barzel dan ook terug gekeerd. Donderdag verschynt nu het nieuwe nummer van Quick (dat samen met de Springerpers heel wat kwaiyk riekende stof voor Bar ze ls oppositie heeft geleverd) "wegens ingreep door de staat zon der titelfoto". In plaats daarvan, aldus de omslag, "bevat dit tyd- schrift onthullingen waarover Duitsland nog lang zal praten". Met spanning wordt nu de ko mende donderdag afgewacht, want wie weet wat Quick nog voor duur gekochte geheimen in een door de politie niet ontdekt hoekje had lig gen. In deze onfrisse materie kan serieus de aanleiding liggen voor een speciale zitting van de Bonds dag, waarover de oppositie al praat. De verklezingsstr y d is met de Quick-affaire begonnen Voor don derdag was een gesprek tussen de grote partyen over het voeren van een faire verkiezingscampagne ge pland. Het is gisteren nu maar voor onbepaalde tyd uitgesteld....

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9