Teruggang van vervulbare herv. predikants plaatsen church PARKING Joodse stem naar ixon o/itcy ■JJHIJIIUUUJ» WERELDRAAD SOLZJENITSIN EN VIETNAM Kardinaal Giobbe (92 jaar) overleden „ROME VREEST ONDERMIJNING GEZAGSPOSITIE Vice-president Agnew: „Mozes was de inspirator van recht en orde" T* O DINSDAG 13 AUGUSTUS 19TJ Uit de cijfers van de laatste jaren trekt de Hervormde landelijke commissie voor het 1 beroepingswerk de conclusie, dat de mogelijkheid tot veranderen van standplaats voor veel predikanten beduidend kleiner is geworden. Dit in verband met de teruggang in het aantal vervulbare predikantsplaatsen in de Ned Herv. Kerk. De commissie voorziet voor de eerstkomende jaren geen duidelijke verbetering en verwacht dat vooral de oudere predikanten de gevolgen van deze ontwikkeling zullen ondervinden. De conclusie van de commissie is te vinden in haar jaarverslag over 1971. Aan het eind van dat jaar telde de Hervormde Kerk officieel 1914 predikantsplaatsen, n.l. 26 minder dan op 1 januari 1971 (toen totaal 1940). Van die 1914 predikantsplaat sen op 31 december 1971/1 januari 1972 waren er 1527 (1 jan. 1971: 1541 bezet en 387 (1 jan. 1971: 404) va cant. Bij deze cijfers merkt de commissie op dat het totale aantal hervormde predikantsplaatsen in werkelijkheid veel lager moet zijn, omdat in de kerkelijke (laagste) gemeentegroep V met 84 vacatures niet meer mag wor den beroepen (deze groep wordt als zodanig opgeheven) en een aantal gemeenten in de IVe én in de Ie groep niet meer beroepen kón. De commissie zelf ervaart de te ruggang van het aantal vervulbare vacatures in de vermindering van het aantal adviesaanvragen, die zy ontvangt, m het 'topjaar' 1968 waren het er nog 374, in 1971 was dit aantal gedaald tot 229. Uit de cijfers spreekt naar het inzicht van de commissie ten dele ook de voorzichtigheid van de gemeenten minder snel te gaan i eerst de financiële con- voor de komende jaren goed te begroten. Van de 374 ad viesaanvragen in 1969 werden er 250 voor het eerst gedaan en 124 her haald; van de 229 aanvragen in 1971 ADVERTENTIE het nieuwste van het nieuwste PFT jy het zorgeloze rTjL/Lji modepruikje Werkelijk alle voordelen die pruik kan bieden vindt U terug in de Pelly. Pelly kost 72.- en is verkrijgbaar in prachtige natuur- tinten en diverse grijsnuances. Eenvoudig, zonder hulp van anderen In elk model te kammen of te borstelen. Schriftelijke garantie op kwaliteit. Leiden - Breestraat 32 Tel. 01710—25212 waren er 151 nieuw en 78 herhaald. Hier staat een stijging van het per centage opgevolgde adviezen tegen over, nj. 35% in 1971 (80 uit 229) tegen 30% in 1968. De commissie sifnaleert dezelfde tendenzen by het aantal beroepings- berichten voorzover ze bekend wor den gemaakt (lang niet elke ge meente maakt meer een uitgebracht beroep meteen publiek, om by een reeks bedankjes niet de schijn te wekken een ongewenste gemeente te zyn!' aldus het jaarverslag). Werden bijv. in 1967 nog 648 beroepen uitge bracht. in 1971 was dit aantal ge daald tot 415. Van deze 415 beroepen in 1971 werden er 227 uitgebracht op predikanten en kandidaten van de modaliteit van de Gereformeerde bond in de Hervormde Kerk, waai nog van een echt tekort van onge- UTRECHT (ANP) Leiders van de Wereldraad van Kerken en de Utrechtse actiegroep van theologische studenten„Solzjenitsin" hebben gis teren in het Jaarbeurscongrescentrum verscheidene problemen besproken, zoals het betuigen van solidariteit met de nood van de kerken in Oost- Europa. De actiegroep kreeg achtergrond informatie over de situatie van ker ken en christenen in de Oosteuropese landen. De Wereldraad acht het veel effectiever wanneer de landeiyke ker ken protesten formuleren over de si tuatie in Oost-Europa, omdat die meer indruk maken. Veroordeling van Amerikaanse bom bardementen op dijken in Noord- Vietnam en een oproep aan president Nixon alle Amerikaanse troepen vóór 31 december van dit jaar terug te trekken, zyn de voornaamste punten van een rapport dat het centrale co mité van de Wereldraad van Kerken ontving van de commissie van ker ken en interationale zaken van de raad. Onmiddeliyke terugtrekking van de Amerikaanse troepen zal de Vietna mese party en de ka ns geven een vreedzame oplossing van het Viet nam conflict teweeg te brengen, al dus het rapport. Het roept verder alle buitenlandse machten op militaire ondersteuning in Indochina te sta ken zolang aan een vreedzame op lossing wordt gewerkt. Het roept te vens de Noord- en Zuidvietnamese partyen op de politieke gevangenen vry te laten zodra alle Amerikaanse troepen zyn teruggetrokken. veer 60 predikanten sprake is. Van deze 227 beroeepn werden er dan ook maar 12%, nJ. 27 aanvaard, 13 door kandidaten en 14 door predikanten. Dit betekent dat in al de overige sectoren van de hervormde kerk in totaal slechts 188 beroepen werden uitgebracht. Daarvan werden er 126 aangenomen, ofwel 67%, waarvan 34 kandidaten en 92 door predikanten. In 1971 was het nog mogeiyk, aldus de commissie in haar Jaarverslag, dat ongeveer de helft van de beroepen predikanten ouder was dan 45 jaar, maar dit was in vele gevallen ook de enige mogelij fcheid om de predikan tenplaats vervuld te krygen, hoewel men aanvankelijk naar een jongere predikant had gezocht. De kring be- roepbare jonge predikanten was n.l. by zonder klein door de geringe toe vloed van kandidaten in de jaren 1965/1966. Maai* deze kring zal in de komende tyd per Jaar groter worden. De commissie voor het beroepings werk voorziet dat de oudere predi kanten moei'iyker van standplaats zullen kunnen gaan verwisselen, ter- wyi ook het veranderde werk in de eigen gemeente een moeilyk per spectief kan gaan worden. Het aan tal standplaatsen neemt af, terwyl het aantal beschikbare Jonge predi kanten de laatste weer toeneemt. De commissie signaleert hierby, dat va ker dan vroeger predikanten vragen naar de mogeiykheid van een ver vroegde emeritering, bijvoorbeeld door ontkoppeling van de 36 dienst jaren (max. pensioen-grondslag) én de 65-jarige leeftyd. Hervormde predikanten gaan in regel met emiritaat wegens het be reiken van de leeftyd van 65 jaar uiterlijk met ingang van de eerste mei daaraanvolgend) of wat uiter aard weinig voorkomt wegens een 'volbrachte diensttyd van veertig ja ren'. Voor het berekenen van de pen sioen-grondslag geldt echter een maximum van 36 dienstjaren. Lan ger dienstdoen als predikant levert geen hoger pensioen op. De gevraag de ontkoppeling van deze 36 dienst jaren en de 65-jarige leeftyd, waar voor een kerkorde - wijziging noodza- kelyk is, zou een niet onaanzieniyk aantal hervormde predikanten de mogelijkheid bieden zonder lager pensioen als blyvende financieel na delige consequentie één tot enkele jaren voor hun 65-ste met vervroegd I emeritaat te gaan. Moeilijk perspectief Het verlangen vervroegd met eme- j ritaat te gaan plaatst de commissie tegen de achtergrond van een moei- ïyk perspectief voor oudere predi-1 kanten. Het aantal beroepen op j oudere predikanten kan inderdaad I gaan verminderen; cijfers wijzen in die richting. Daarby komt een taak-1 verzwaring op oudere leeftijd in de j eigen gemeente. Het fraaie woord I r De Baptistenkerk in het centrum van Alexandria in de Ame rikaanse staat Virginia heeft een eigen parkeerterrein voor kerkgangers. Om te voorkomen, dat anderen daar gebruik van maken, is er een bord geplaatst met het niet van humor ont blote opschrift„Alleen voor kerkgangers. Ov&rtreders zullen gedoopt worden" ADVERTENTIE Grote VEILING te LEIDEN op: DONDERDAG 17 AUGUSTUS a.s. aanvang 19.30 uur zal in de zaal: Anthonius Clubhuis, Lange Mare 43, erkend veilinghoudersbedryf Amstelveen, Fa. M. Pijpers te Amstel veen t.o.v. Deurwaarder K. E. v. d. Veen uit Leiden, een party goederen publiek contant by opbod verkopen, waaronder nieuwe: 6- en 12 dig. cassettes zwart-wit T.V.'s platenspelers oude lampen draagbare T.V.'s stereo radio meubelen stereo apparatuur casette recorders draagbare radio's Zaanse klokken bandrecorders wandornamenten gouden sieraden, w.o. gouden dames- en herenhorloges en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 18.00 uur. In de hoge ouderdom in Vatikaanstad overleden kardinaal Giobbe. De kardinaal, die in Rome werd geboren, werd in 1936 tot pau- selyk nuntius in Nederland benoemd. Hy is dat 22 Jaar gebleven. In 1958 werd hy door Paus Joannes XXIII tot kardinaal verheven. De laatste jaren heeft Paus Paulus kardinaal Giobbe meerdere malen om advies gevraagd ove de wrijvin gen die tussen het Vatikaan en de Nederlandse r.-katholieken waren ontstaan. Kardinaal Giobbe was van 1962 tot 1965 vice-voorzitter van de Lithurgi- sche commissie van het Vatikaan. Na zyn dood zyn er nog 117 kardi nalen (72 in Europa van wie 35 Ita lianen zyn), 14 in Zuid-Amerika, 13 in Noord-Amerika, negen in Azië, zeven in Afrika en twee in Australië en Oceanie. Giobbe heeft nooit Nederlands leren spreken, maar was wel erg op ons land gesteld. Toen de Duitsers hem in '40 dwongen ons land te verlaten, bleef hy in Rome voor Nederland werken. In '45 keerde hy naar Den Haag terug. 'herstructurering' betekent, aldus de commissie, vaak weinig meer dan een extra belasting voor de betrokken predikant, die meestal moeilijk in eigen gemeente op een andere ma nier van werken kan overgaan, ook omdat hy zelf aan een bepaald ver wachtingspatroon heeft meegewerkt. De beroepingscommissie voorziet de komende tyd voorts een vermin dering van predikantsplaatsen door een verder samengaan van hervorm den en gereformeerden. Ook keren er de laatste tijd meer Nederlandse pre dikanten uit het buitenland terug naar.Nederland. Het gaat hierby niet alleen om zendingspredikanten en predikanten, die in Suriname of op de Antillen hebben gediend, maar ook anderen, die elders als predikant hebben gewerkt. Naar het zich laat aanzien zal ook deze tendens zich in de komende jaren doorzetten, omdat met name in Amerika en Canada een drastisch verminderen van predi- (en zelfs van hoog- plaatsvindt, waarby ook de geestelyke gastarbeider het eerst het laodje legt. aldus de com- HILVERSUM (ANP) Het be langrijkste bezwaar, dat Rome heeft tegen de landelijke pastorale raad, zoals die de Nederlandse bisschoppen voor ogen staat, is volgens kardi naal Alfrink de positie, die de bis schoppen binnen die landelijke pasto rale raad innemen. "Men vreest na melijk, dat door de statuten de ge zagspositie van de bisschoppen met voldoende wordt gewaarborgd. Wij hebben namelijk getracht, in deze statuten tot uitdrukking te brengen, dat de gehele geloofsgemeenschap binnen de kerk voor het leven van de kerk een bepaalde verantwoor- delykiheid draagt. Er kan binnen de kerk alleen maar sprake zijn van een gedifferentieerde verantwoor delijkheid en daardoor ook van een gelede, gedifferentieerde gezagspo sitie. Rome vreest, dat in dit statuut de bisschop niet voldoende tot zijn recht kan komen". Kardinaal Alfrink zei dit gister avond in een extra uitzending ERO's actualiteitenrubriek „Brand punt" naar aanleiding van het munique van de Nederlandse bis schoppenconferentie. Kardinaal Alfrink zei verder, dat op de duur de ontwikkeling naar' meer gezamenlijke verantwoorde lijkheid door Rome toch niet ka worden tegengehouden^ Wanneer die ontwikkeling wordt tegengehouden,1 zullen naar zijn mening bij bepaal de groeperingen frustraties onti Hoewel de landelijke pastorale raad wordt opgeschort, zei kardinaal Al frink, ervan overtuigd te zijn, dat trend van gezagsuitoefening, waar over de bisschoppenconferentie zicih heeft uitgesproken, binnen de kerk toch verder zal gaan en meer hang zal krijgen. Van alle etnische groeperingen in de Verenigde Staten is de Joodse het meest politiek bewust. Hoe slecht het weer ook mag zijn, hoe gering ook het onderwerp, op de Amerikaanse Jood kan als kiezer gerekend worden; meestal door de Demo craten. Het belang van de Joodse stemmen is daarom veel gro ter dan uit hun aantal alleen zou kunnen worden opgemaakt. Bovendien wonen de Joden geconcentreerd in de staten met de meeste kiesmannen New York, Californië, Pennsylvania, Ohio. Illinois, Florida en Michigan zodat ze hun invloed duidelijk merkbaar kunnen maken bij een nek-aan-nek-race voor het Witte Huis. Nooit is er zo druk gehengeld naar Joodse stemmen als bij deze verkie zingen. Nooit ook is het resultaat zo zingen. Nooit ook is het resultaat zo onvoorspelbaar geweest. Bij de laat ste presidentsverkiezingen in 1968 heeft volgens het Amerikaanse Joodse Comité 87 procent van de joden de voorkeur gegeven aan Hu- bert Humphrey boven Richard Nixon. Van de joodse stemmers ver koos 95 procent Lyndon Johnson boven Barry Goldwater in 1964. Ook de keer daarvoor waren de meeste stemmen voor een Democraat; 85 procent koos John Kennedy en wees Nixon. Speciale staf Nu heeft president Nixon het gevoel dat de joden, die hem al tweemaal hebben afgewezen, thans kunnen helpen bij zijn herverkiezing, hoe wel in het verleden Republikeinen het nooit nodig hebben gevonden in Joodse of negerbuurten campagne te I voeren. Dit Jaar heeft Nixon zelfs een speciale staf, die hem moet in lichten over de zaken die in joodse wijken spelen. De grootste concentratie van Joden ter wereld vindt men in New York. Van de acht miljoen inwoners zijn er 2,5 miljoen Joods, variërend van de meest vooraanstaande filan tropen tot de armste blanken. De meeste van de Newyrokse onder wijzers zijn joods; de enorme kle dingindustrie is voornamelijk in' handen van joden. Vele Newyorkse advocaten en dokters zijn Joods; nog meer hebben winkels. Ze verschillen niet van de gemiddelde Amerikaan se Jood; het zijn stedelingen, wier politieke overtuiging wordt bepaald door een typisch Joodse denktrant. Omdat vrijwel iedere Amerikaanse jood door familiebanden verbonden is met een of ander Europees getto: omdat zijn voorouders en familiele den slachtoffers zijn van pogroms en concentratiekampen, is de Joodse stem uit traditie steeds naar de un derdog gegaan. In de zestiger Jaren stelden ze zich op achter de bewe ging voor gelijke rechten voor de negers en ze zijn altijd tegen de oorlog in Vietnam geweest. Maar sinds de laatste presidentsverkiezin gen ls de joodse mening zo sterk veranderd dat Nixons volgelingen geloven dat de Republikeinse partij zich nu en misschien permanent - kan verzekeren van grote steun onder de joden. Opgewekt Een groot aantal Joden heeft zich opgewerkt uit de achterbuurten. Ve len zijn vertrokken naar plezierige buitenwijken Juist die wijken waar op het ogenblik afschuw heerst over de komst van de negers, die op alle mogelijke manderen pro beren te vluchten uit de overbe volkte binnenstad waar de Joden zelf hebben gewoond. Net als vele andere Centraal- en Zuideuropese immigranten die ja renlang hebben gezwoegd om het goede leven in de buitenwijken te bereiken, ergeren de Joden zich vaak aan de eisen van de negerex tremisten. Voor vele „etnics" ls de Polen, Italianen, Hongaren andere immigrantengroepen dooi de Amerikaanse politici worden aangeduid van de eerste en tweede generatie lijken de negers te vragen om die voorrechten waar voor de immigranten zeer hard hebben moeten werken. De grootste ool'n^ke verandering is dat vele jo den nu dezelfde rechtse houding aannemen als andere „etnics". De joodse hang naar conservatisme bleek afgelopen winter voor het eerst duidelijk toen het Newyorkse gemeentebestuur kwam met een ex perimenteel woningprojekt, vooral voor arme negers, in Forest Hills een plezierige omgeving voor de blanke middenklasse, voornamelijk joden. Die plaats werd uitgeko zen. zo werd algemeen veronder steld. omdat van alle etnische groe pering de joden het meest ver draagzaam stonden ten opzichte van negers. Niet tolerant Ze waren niet tolerant. De meeste joden in Forest Hills keerden zich tegen het project en vechten er nog steeds tegen. Ze protesteerden, de monstreerden en brachten de zaak de rechter. Ze waren even kwaad en verdedigden hun bezit fel als andere blanken. Middenklasse joden staan nu ook sympathiek tegenover het conserva tieve „recht en orde"-principe, als dat neerkomt op zwaardere politie controle en hun belangrijkste emo tionele zaak is voortgaande Ameri kaanse militaire steun aan Israël. Dat zijn beide beginselen van de regering-Nixon. Jarenlang hebben de Amerikaanse Joden de Republi keinse partij verdacht van antise mitisme; nu ontdekken ze dat ze in i heeft daardoor geen enkele band veel gevallen Republikeins denken. met de stedelijke joodse kiezers. Hij Senator George McGovern, de De- ziet zich nu gedwongen om voort- mocrat'ische presidentskandidaat, durend te verklaren dat hij Israël komt uit liet Midden-Westen en |zal steunen. Verdeeld „De Nixon-campagne heeft verbin dingen met elke zionistengroep in het land" aldus een politiek analist van het Amerikaanse Joodse Coml-1 té. „Maar de joden zijn onderling i erg verdeeld. De jongeren meestal voor McGovern omdat Viet nam ze meer interesseert dan Is-1 raël. De rest voelt zich ingesloten I tussen de gevestigde orde en groepen in ontwikkeling, zoals dat ook in andere landen het geval is, en dat tast hun liberalisme s De manier waarop Nixon de Ameri kaanse zionisten benadert werd dui delijk toen vice-president Spiro new onlangs het woord voerde tij dens een jaarlijks diner - iigieuze Zionisten in Amerika, waarbij in New York duizenden mensen aanzaten. Hoewel het een conservatieve joodse organisatie be-1 treft, was d ekeuze uiterst rechtse tafelredenaar opval- end. Agnews rede was dat ook. De vice- president sprak van Mozes als de inspirator van „recht en orde" een man die, als hij nu zou leven, zich zou keren tegen verslaafden aan verdovende middelen, Viet nam-deserteurs en kranten die Pentagon-documenten stelen. Agneff1 vergeleek de Amerikaanse protes tantse ethiek met Mozes' wetten - waarbij hij aan de Pilgrim-fathers1 voorbijging en merkte op dat „de banden tussen ons ver terug tot dat ogenblik aan de voet v; Sinaï" toen Mozes de tien ontving. Hij ging ook breedvoerig in1 op het feit dat Nixon heeft toege stemd in levering van Phantoms1 aan Israël. Applaus Hij kreeg luid applaus. In antwoord1 op een dergelijke taktiek heeft se nator McGovern geprobeerd nog1 verder te gaan door steun te geven aan het voorstel dat de Verenigde1 Staten Jeruzalem erkennen als de hoofdstad van Israël (de Ameri kaanse ambassade huist nu in Tel1 Aviv)Hij hoopt er op dat de joden1 tegen verkiezingstijd terugkeren I binnen de Democratische kring ilMaar de vraag is opener dan ooit en dit kan het hele patroon presidentsverkiezingen in november1 veranderen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8