Regering wil buitenlandse pensions beter spreiden BANKROVERS MAAKTEN DE ENE FOUT NA DE ANDERE Weduwe op brute wijze vermoord Opnieuw rellen in Afrikaanderbuurt Turkse ambassade vraagt bescherming Koppelbaas mist half miljoen Grafschennis: vreemd geval Boycotacties van LOG tegen cle 1000 gulden BLOEDSPOOR LEIDDE NAAR INBREKERS Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Leiden HOOGOVENS IJMUIDEN V - Buit van overval in Den Haag: f. 120.000.- DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 ADVERTENTIE DEN HAAG/ROTTERDAM De regering gaat op korte termijn bekijken of het mogelijk is maatregelen te nemen tegen II een te grote concentratie van pensions voor buitenlandse ar beidskrachten in bepaalde woonwijken. Men wil de gemeenten op dit punt grotere bevoegdheden geven. Dat werd gisteravond meegedeedl I na afloop van een twee uur durend j gesprek van de ministers Nelissen, Van Agt en Engels met een Rotter- damse delegatie naar aanleiding van j de rellen in de Afrikaanderwijk. De delegatie stond onder leiding van de overhaast van een vakantie in Zwitserland teruggekeerde burge meester Thomassen. Samen met wet houder De Vos van Sociale Zaken bracht de burgemeester gisteravond een bezoek aan de betrokken wijk waar op dat ogenblik de rellen al weer in volle gang waren. Een groepje jongelui bestookte voor de zoveelste keer een Turks pension in de Wapenstraat met stenen. De ruiten van het huis werden vernield. Bil de actie arresteerde de politie drie Rotterdamse jongelui. Toen bur gemeester Thomassen de menigte wilde toespreken werd hij overstemd door het boe-geroep van ongeveer honderd jongelui. Er werd ook tegen zijn auto getrapt. Rond het middernachtelijk uur werd nog zes man opgepakt, waar- mee het totaal aantal arrestaties sinds het begin van de rellen op 58 Inmiddels is er door een dertigtal bewoners van de Afrikaanderbuurt een ordedienst gevormd die de eigen dommen van de Turken gaat be schermen. Daarvan maken onder leden van de actiegroep .deel uit, die vorige week woensdag een Turks pension in de Paarlstraat ont- ruimde, maar zich later van de acties tegen de Turkse panden distan tieerde. De Turkse ambassadeur in Neder - land heeft gistermiddag namens zijn Danis Tunaligil, de Tiürkse ambassadeur die de rege ring heeft gevraagd om bescherming van zijn land genoten. ADVERTENTIE regering de Nederlandse regering be scherming gevraagd van de Turkse werknemers en him bezittingen in Rotterdam. Ambassadeur D. Tunaligil deed dit op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag, waar hij werd ontvangen door secretaris generaal jhr. mr. A. J. M. van Nis pen tot Pannerdten. De secretaris-generaal heeft de ambassadeur "op grond van ambte lijk overleg met de autoriteiten" de verzekering gegeven dat alle maat regelen zijn genomen om de Turken in Rotterdam deze bescherming te verlenen. Jhr. Vhn Nispen tot Pannerden heef zijn spijt betuigd over hetgeen in de Rotterdamse Afrikaanderwijk is voorgevallen. Een lid van de Repu blikeinse Partij in Turkije heeft de Turkse eerste minister gevraagd wel ke maatregelen de regeling in Anka ra heeft genomen om de bescherming van zijn landgenoten in Nederland te verzekeren. Het verbondsbestuur van het NVV is van mening dat het beleid ten n de buitenlandse werk- ons land drastisch moet worden gewijzigd. Vooral het toe latingsbeleid moet worden aangepast aan de thans opgedane ervaringen, aldus het NW. Bij de toelating van buitenlandse werknemers moet het sociale effect op een buurt of stad, maar ook op het hele land medebepalend zijn. „Het is thans duidelijk gebleken dat het op grote schaal opnemen van buitenlanders in het arbeidsproces en de Nederlandse leefgemeenschap pro blemen oproept. Deze hebben zich thans in Rotterdam afgespeeld, maar kunnen zich morgen elders voor doen", aldus het NW. ALS U DE AANSCHAF VAN EEN NIEUWE KEUKEN OVERWEEGT, MOET U FORMAT GEZIEN HEBBEN Format keukens zijn er van klein tot groot, van niet al te duur tot zeer exklusief. Van uiterst simpel tot volgebouwd met alle denkbare apparatuur. Ook u Vraag o tel: 02503-3951* (dag en nacht bereikbaar) ol loop binnen In onze showrooms in Hoofddorp (bij Schiphol) deze zijn geopend va maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 16.00 u en tijdens de donderdag-koopavond 0e Vries C format NIJMEGEN De 42-jarige Nij meegse ondernemer en koppelbaas A. van Eldert heeft bij de politie aan gifte gedaan van de diefstal van een half miljoen gulden. Volgens Van Eldert is er toen hij zondagavond even weg was bij hem ingebroken. De dieven zouden door de tuindeuren naar binnen zijn ge komen. Ongeveer 350.000 gulden die hij onder zijn matras en in de zak ken van zijn kleren bewaarde zou zijn verdwenen plus voor anderhalve ton aan juwelen. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse recherche tast volledig in het duister over het motief van de onbekenden die zaterdagmorgen in alle vroegte een graf op de algemene begraafplaats 'Te Vraag" in Amster dam-west hebben opengegraven. Er werd een gat van twee meter diepte gegraven, maar of iets wordt ver mist kon de politie niet meedelen. In het familiegraf werden twee vrouwen begraven: één in de zomer van 1920 en één in het najaar van 1946. De beheerder van de begraaf plaats ontdekte het geval van graf schennis zaterdagmiddagVolgens de politie is het graf met overleg en vakmanschap gegraven. In de kuil werden door recher cheurs, die het gehele weekeinde de omgeving op sporen hebben onder zocht, slechts knoken van de stof felijke overschotten aangetroffen. Volgens de politie zijn in de omge ving van het graf geen vernielingen aangericht. Raadplegen Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teren een wetsvoorstel goedgekeurd waarin van de president verlangd wordt dart; hij het Congres raadpleegt alvorens het land in een militair conflict te betrekken. Hij moet voor het sluiten van geheime overeen komsten met andere landen eerst de goedkeuring van het parlement vra gen. Het Huis toont zich aanzienlijk soepeler in deze materie dan de Se naat, die de president wettelijk wil verbieden zonder de goedkeuring vooraf van het congres militaire ope raties te beginnen. AMSTERDAM (ANP) Onder het motto "betaal niets" zullen de studenten de komende tijd acties voeren tegen de 1.000 gulden college geld om kracht bij te zetten aan de eis van het landelijk overleg grond- raden (LOG) tot intrekking van de wet. Dit is gisteren door het LOG medegedeeld. De acties, waarover men nog niets naders wilde medede len, zullen per universiteit worden gevoerd, maar ze zijn gesynchroni seerd en landelijk is er overleg over in het LOG. Er zal ook druk op de politieke partijen en het parlement worden uitgeoefend zei de LOG-woordvoer- der. De nieuwe regering zal de wet moeten intrekken en het collegegeld met terugwerkende kracht voor het studiejaar 1972-'73 tot het oude be drag verlagen. Niemand loopt tot de na-inschrij ving enig risico. Tot die datum is voor de oudere Jaars de oude colle gekaart geldig zo wordt gezegd in de LOG-krant over de komende boycot actie. De bedoeling is dat de stu denten zich zoveel mogelijk bij de faculteiten inschrijven en niet bij de centrale administratie der universi teiten. Het recht op verkrijging van kinderbijslag wordt bepaald door de Raad van Arbeid en dat gebeurde In de regel tot nu toe aan de hand van een bewijs van inschrijving aan de universiteit. Volgens de LOG- krant is een bewijs van inschrijving aan een faculteit voldoende. Er is contact met de studentendecanen opgenomen zo vertelde een LOG-be- stuurslid. De acties zullen in de universi teitssteden beginnen met een mee ting (op 25 aug. in Amsterdam). DUUR IJSJE NIJMEGEN De rekening die een Nijmeegse wegenbouwer gepresenteerd krijgt voor het Üsje dat zijn 13-jarige zoon wil de kopen, zal hem wel ijskoude rillingen bezorgen. De jongen had er tegenop ge zien om naar een naburige ijs- verkopende garagehouder te wandelen en leende daarom even een tractor. De draai naar het parkeerterrrein ging hem niet goed af, waardoor hij dwars door de buitenmuur de garage binnenreed. Hij probeerde toen achteruit door het gat terug te rijden, maar vermorzelde daar bij een auto van een garage klant. LEEUWARDEN Door een bloed spoor te volgen heeft de Leeuwar- I der politie gisteren twee ruitentik- 1 kers kunnen arresteren die voor ruim vijfduizend gulden aan armbanden en horloges uit de etalage van een juwelier hadden weggegrist. De bloedspatten leidden vanaf de winkel rechtstreeks naar een huis waar de twee mannen, een 26-jarige boerenknecht en een 19-jarige werk loze, zich bevonden. De oudste had zijn hand gesneden toen hij die door het gat in de winkelruit stak. Kandelaars uit kerk op vuilnisbelt MAASTRICHT Op de gemeen telijke vuilnisbelt te Maastricht zijn gisteren 'verschillende kerkelijke voorwerpen gevonden: zilveren kan delaars, wïerookschalen en consecra tiebellen. De politie neemt aan dat inbrekers ze in de vuilnisbak hebben gestopt. Uit welke kerk ze afkomstig zijn is nog niet uitgezocht. Knip uit of noteer datum en plaats. Woensdag 16 augustus, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant Old Dutch, Steenstraat 2 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals smelter, havenwerker, bedieningsman, enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gistermiddag even na vijf uur in een benedenhuis aan de Van Ostadestraat in Amsterdam-Oud Zuid het vermoorde lichaam gevon den van de 49-jarige weduwe J. M. M. FalckBeekhuizen. Zij bleek met enkele messteken aan de bovenarm en in de rug en enkele slagen met een stomp voorwerp op haar hoofd om het leven te zijn gebracht. Bovendien heeft de dader haar met 'n shawltje gewurgd. Zij werd door de politie na een telefoontje van een buurman op een bank in de achterkamer aange troffen. Haar handen en voeten wa ren met kledingstukken vastgebon den. Een buurman hield de vrouw al enige maanden in het oog daar zij ongeneeslijk ziek was en vaak zwaar moedige buien had. In de woning van de volgens de buren rustige, maar excentrieke vrouw moet sinds vrijdag avond, toen voor het laatst enig ge luid werd gehoord, licht hebben ge brand. Ook brandde nog steeds een verwarming. Of de vrouw eerst is vastgebonden en daarna is vermoord of andersom kon nog niet worden vastgesteld door de anatoom-patha loog dr. J. Zeldenrust. Bii een eerste onderzoek zijn geen sporen van een worsteling of van diefstal ontdekt. De buurman ver telde de politie dat hij gistermiddag bij thuiskomst van zijn werk even by de buurvrouw wilde kijken hoe het met haar was, omdat hy haar al zeker twee dagen niet had gezien. Zy zou maandagavond op bezoek komen. Hy trof daar het ontzielde lichaam van de weduwe aan. Aanvankelijk verkeerde de man in de veronderstelling dat de vrouw zelf moord had gepleegd, maar de politie constateerde na een vluchtig onder zoek dat hier sprake was van moord. De sectie op het lichaam leverde tot nu toe geen enkele aanknoping op omtrent het tijdstip van overlijden. Zeker is dat de vrouw vrijdagmorgen nog door de buurman is gezien en dat 's avonds normale geluiden uit het huis zijn gehoord. De vrouw woonde sinds eind vorig jaar in de Van Ostadestraat. Zij had geen kin deren en was sinds medio vorig jaar weduwe. De twee mannen, die gistermorgen met pistolen in de hand een overval hebben gepleegd op het kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank aan de Marktweg, hebben kansen ge had waar iedere geroutineerde mis dadiger van zou watertanden. In pa niek hebben de rovers echter alle mo gelijkheden grondig verknoeid. Een uur na de overval arresteerde de po litie de twee hoofdverdachten Binnen enkele uren was het geld terecht. De buit bedroeg 120.000 gulden, driemaal méér dan het bankpersoneel aan- vankelyk dacht. De wapens zyn te ruggevonden en gisteravond maakte de recherche de zaak rond met de arrestatie van een derde man, die verdacht van medeplichtigheid is in gesloten. eenvoudig hekwerk ontbreekt. Tegen de balie stond zelfs bank, die door de overvallers als stapje kon worden gebruikt om de balie heen te springen. De Door Henk Huigen nus terug aan de Moerweg. De man- nen hadden de pistolen en de tas I met 120.000 gulden in de kofferbak I gelegd, hadden speciaal voor dit doel j meegenomen vishengeltjes uit de kof- achter de kassa was bovendien niet I ferbak genomen, en waren aan de de echte kassier, maar de 63-jarige waterkant gaan zitten. Ze maakten bankbediende A. Flinterman die voor de derde fout door niet op of om te I één dag inviel. Een directe verbinding kyken toen iedereen te hoop liep by i met het hoofdbureau van politie ont- de blauwe Taunus. die door de re- I breekt. i cherche op vingerafdrukken werd on- derzocht. Na herkenning door om- t Eén van de overvallers hield met I standers werd het tweetal ingerekend. zyn pistool op scherp tien personeels- I De hoofdverdachten zyn amateurs, leden onder schot. De andere maakte beiden monteur van beroep. Het zyn dankbaar van de gelegenheid gebruik i Hagenaars, 24 en 26 jaar oud Onder - en wipte over de balie. Hij pakte een j zocht wordt nog wie hen aan de ge- I tas met 35 mille en stopte daar nog gevens over de niet beveiligde bank I eens voor 85 mille aan snel byeen heeft geholpen. b^UJetten in. Metjsie- De verdachten ontkenden bU eer- c nmn «n ste verhoor overigens ook maar iets van de roofoverval af te weten. Hoe rende banden stoven ze in een witte Mercedes weg. Juist voordat de hek ken konden worden gesloten. Met nylonkousen over het hoofd en pistoo' n de hand drongen twee mannen gistermorgen om elf uur het bankgebouwtje binnen. Het kantoor ligt op de eerste étage. Dat was een handicap, maar daar stond tegen over dat de bank niet volgens de aahbevelingen van de commissie bankbeveiligingen is beveiligd. Kansen Rond de kas staat geen scherm van kogelvry glas. In de kas was een grote hoeveelheid contant geld aan wezig. Boven de balie is geen kogel vry glas aangebracht en zelfs een Fout In de Vierheemskinderenstraat wisselden de rovers van auto. Ze maakten een kapitale fout door in paniek veel te hard te ryden. Byna schepten ze een bromfietser. Het pu bliek zag dat, maar zag óók hoe de mannen de Mercedes aan de kant zetten en overstapten in een blauwe de geladen pistolen en de tas met geld in de kofferbak terecht gekomen waren? ..Weten we niks van", hield het tweetal vol. De blauwe Taunus blykt het eigen dom te zyn van een 30-jarige Haagse glazenwasser. Hy kwam gisteravond met een onschuldig gezicht het poli tiebureau binnen en vroeg of de po litie zyn auto soms had gezien- De glazenwasser beweert de wagen Taunus. Eén van de mannen had nog hebben uitgeleend zonder dat hy steeds zyn pistool in de hand. Dat van de bankroof af wist. De was de tweede blunder. Voorbygan- poiitie vermoedt echter dat de vork gers noteerden namelyk prompt het heel anders in de steel zit. en de kenteken van de blauwe wagen en recherche acht het niet uitgesloten j waarschuwden de politie. dat de glazenwasser wel degelyk een i Na een bericht voor alle surveil- I belangryke rol by de overval heeft I lancewagens vond de politie de Tau- I gespeeld. Directeur R. Wagner van de Nederlandse Middenstands BanJc aan de Marktweg in Den Haag maakt de kas op om te zien hoeveel er nog over is.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7