„Spel zonder grenzen": topsport op trimniveau programma s Bonnie wist niets van haar show Faillisement van omroepen dreigt r(^\^vancfaaa... ...en gisteren 1 Op tijd! 1 MASSAAL INTERNATIONAAL ONTMOETEN ONGEKEND POPULAIR Guttmann uit ziekenhuis r dak makkelijk! Golden Earring er op uit met Who TV morgén] DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 Door Peter d'Hameeourt Het marktterrein van Delft op maandagochtendTussen strobalen en tribunes wordt gesjouwd met decorstukken en lopen lieden in kleurrijke niet goedkoopuitziende trainingstu nieken in de weg. NCRV-man Dick van 't Sant probeert met de jnicrofoon in de hand orde te scheppen en in diverse landstalen dirigeert hij de trainingstunieken naar de tribune. Mensen met Ridderkerk op him trainingspak mogen „op de vloer" blijven. Het rijn de eerste verwarrende in drukken van de top-sportmanifesta- tie voor trimmers, „Spel zonder p-enzen", een internationaal ver lengstuk van NCRV's eigen „Zes kamp", Morgen wordt de laatste voorronde gespeeld in Delft, alvo rens in Laussanne wordt uitge maakt welke Europese buitenplaats zich het best over groene zeep heeft voortbewogen of de minste water vrees heeft getoond. „Spel zonder grenzen" wordt mor gen om 21.05 uur via Nederland 1 uitgezonden. Na vijf jaar „zeskamp" en dnie Jaar „Spel zonder grenzen" is de balans van de publieke opinie duidelijk _eslagen in het voordeel van het spel- Denigrerende opmerkingen In tv-commentaren verstommen al lengs en met de kijkcijfers voor ogen (zes miljoen kijkers per „Zes kamp", of - in de zomer - drie mil joen voor het „Spel zonder grenzen" en een gemiddelde waardering van rond de tachtig) moeten de pro gramma's als een tv-topper worden Niet alleen in Nederland, ook in de zeven deelnemende Eurovisie-landen. Om het „wezen" Zeskamp (laten we aanduiding gemakshalve maar even vasthouden) kunnen we niet meer heen. Het is bijna als een zelfstandige sport gaan leven. Drie honderd sporters en officials loge ren een week in het Rotterdamse Hilton voor één avond topsport op v. Dat kost geld. (Voor de NOS en de NCRV drieënhalve ton per Jaar) De deelnemende landen weten dat zij voor deze show response vinden bij de kijkers. Bovendien is men in Eurovisie-verband blij, dat men nu eindelijk een gebeuren heeft gevon den, waarbij Eurovisie-samenwer king nu eens in praktijk kan wor- De gemeente Bladel vertegenwoor- Nederland in Delft en moet proberen Venray's puntentotaal te overtreffen om naar de finale im Zwitserland te kunnen. Spanning in Venray en Bladel morgenavond. Maar wat is er aan voorafgegaan? gemeenten zijn er twee uit de zeer velen in ons land, die naar de gunsten van de NCRV dingen om een ploeg te mogen afvaardigen naar de landelijke oompetitie Zes- Voor het volgende seizoen staan er al weer 32 gemeenten te trappelen, terwijl er maar negen kunnen meedoen. j Piet Hooy, producer van het programma, die er algemeen om be kend staat, dat hij nuchter tegen dit circus aankijkt. Waarom willen de gemeentebesturen zo graag? Hij zegt: „Het is bewezen, dat mee doen hl „Zeskamp" en „Spel zonder grenzen" voor de meestal kleine ge meenten dié meedoen een enorme public relations is. Daarom steken ze er geld in (vaak enkele tiendui zenden guldens). Voorbeeld. De ge meente Aalten heeft, nadat men aan „Zeskamp" had meegedaan het toeristenbezoek aan het stadje met vijftig procent zien stijgen. Het is bewezen dat er een relatie bestaat met het programma". Relaties En dan wat er uit voortvloeit. Bur gemeester en hele gemeentebesturen, die steeds bij de nationale en de internationale competitie aanwezig zijn, knopen duurzame relaties aan tijdens deze manifestatie, die door een man als Dick van Bommel Chef - amusement NCRV tv een krui sing wordt genoemd tussen Olympi sche Spelen en konlnginnefeesten. Relaties die niet alleen gaan in de richting van sportuitwisselingen, maar ook op bestuurlijk gebied worden er contacten onderhouden. Er zijn zoveel superlatieven aan te voeren voor de wijze waarop dit spel tot stand komt, dat zelfs com mentator Barend Barendse niet vol doende in voorraad heeft om dat allemaal te bezingen. Im een ge meente als LiSse steeg de nood zo hoog toen er niet voldoende geld voorradig bleek om een ploeg op de been te brengen en degelijk voor te bereiden, dat er in één avond ze ventien duizend gulden werd geof ferd door de bevolking om de ploeg uit de nood te halen. Piet Hooy: „Dat is ook een punt, waarmee ik nu niet direct wil schermen, maar het kweekt in de deelnemende plaatsen een enorme saamhorigheid. Mensen zijn bereid met elkaar iets te doen en tot pres taties te komen. Hele spelsituaties worden nagebouwd. In Venray oe fent men zeven avonden in de week. Alleen een grap mag Je het dan weer niet noemen". Fanatiek noem je dat dan. „Nee", zegt Piet Hooy, „uitstekend georga niseerd is het daar im Venray. Fa natiek klinkt erg onvriendelijk". Maar het is wel een bewijs, dat het meer is dan een geintje. Het is top sport op trimniveau. Diezelfde kijkcijfers tonen ook aan, dat het niet alleen de leeftijdsgroep boven die vijftig is, die zijn lol be leeft aan deze uitzendingen. Ook niet alleen de lager gesalariëerden of lagere intelligentie-niveaus maar er is juist een sterke neiging naar de hogere niveau's, zowel in leeftijd, salaris aJls intelligentie. Een bewe ging, die het tv-programma op zich nog meer bestaansrecht geeft voor de makers ervan en voor de omroep die het uitzendt. Piet Hooy: „Al zou Jé willen. Je- kunt op dit moment met dit spel niet stoppen. Twee jaar geleden dachten we, nu is het genoeg. Maar toen begon het pas te lopen. Toén kwam er een kentering in de pu blieke opinie en nu is het wachten op een kentering de andere kant op, om er weer van af te kunnen". Die kentering lijkt ver weg. Vooral in deze zomermaanden blijkt in alle hevigheid, dat „Zeskamp" schreeuwt om ruimte in de sportrubrieken van de media. Gemeenten organiseren onderling „Zeskamp" ontmoetingen en de tijd lijkt niet meer ver, dat buiten het tv-soherm om langzaam een Zeskamp-competitie aan het ontstaan is. Piet Hooy: „Als NCRV verlenen wij daaraan geen andere medewerking meer dan het beschikbaar stellen van rekwisieten en het op tekening geven van spelletjes". Als er dan geen enkele sport meer te vinden is, die verbroedert, dan hebben we een nieuwe sport ge creëerd, "Zeskamp". Het wachten is op de eerste reclame op de shirts van de deelnemers. Want een prof- bond van Zeskampers moet niet uitgesloten worden geacht. Delft bereidt zich voor op het grote gebeuren van morgenavond. Koeien melken is ook een onderdeel, dat bij de preparaties al tot stormachtige pret leidde. De Amsterdamse zangeres Bonnie St. Clair, in werkelijkheid Bonnie Swart, die Nederland vorig jaar vertegenwoordigde op het World Song Festival in Japan en er met de ereprijs streek en dit Jaar hoog stond genoteerd op de hitlijsten met haar "Manana, Manana", was gisteren op de Duitse tv te zien in "Unsere kleine show". Bonnie: „Ik zag opeens in de om roepbladen dat ik in die show stond. Wist ik niks van. Ze hebben nameiijk een filmpje genomen dat al zo'n drie jaar oud is, waarop ik het nummer „Ich kan kein hundert Jahren warten" zing. Ik was stom verbaasd want ik doe al anderhalf jaar niets meer in Duitsland, „Definitief is het nog steeds niet. Het hangt af van hoe de plaat wordt, die ik 31 augustus met ze opneem. Wordt'ie fijn dan gaan we verder. We zijn iedere dag aan het repeteren". ROTTERDAM (ANP) Karl Guttmann, de regisseur van "een oogje op Amélie" van George Fey- deau, waarin de hoofdrol wordt ver tolkt door Jasperina de Jong, is uit de hartkliniek in Italië ontslagen. Hij werd daar opgenomen nadat hij vo rige maand een lichte hartaanval had gekregen op zijn vakantie-adres aldaar. In verband met de voorgeschre ven rust wordt de première van het stuk, dat door het Rotterdams toneel wordt gespeeld, uitgesteld van 23 sep tember tot 7 oktober a.s. Mede door toedoen van de perikelen rond het kabinet-Biesheuvel dreigt een faillissement voor de omroep, merkwaardige situatie, die het NOS-bestuur hoopt geen werkelijkheid zal worden. Het NOS-bestuur heeft zich op nieuw gebogen over de problemen die ontstaan, wanneer door de moeilijkheden rond het kabinet een beslissing over de omroepbijdrage niet meer door minister Engels van erm zou kunnen worden genomen. De PTT begint op 1 januari van het volgend jaar met de inning van de luister- en kijkgelden. Een her ziening van het luister- en kijkgeld de omroep uit de financiële Is er genoeg werk? ber sta ik met D.C. Lewis met ons nummer ..That's why" in „Zomaar een zomeravond". Van de winter begin ik weer met zingen voor mili tairen. In september komt er trou wens ook een verzamelelpee van mij de PTT enige voorbereiding. Van daar dat spoed is geboden voor een beslissing over deze zaak. Hoe staat het met Bonnie en het Het NOS-bestuur meent, dat als het buitenland? al niet te laat is, nog de huidige minister van erm de kijkgeldverho- „Een buitenlandse tournee staat te ging door moet voeren, zodat het i komen. We hebben een show ge- nieuwe bedrag met ingang van 1 vormd. waarin behalve ik in opge- NEDERLAND I 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 De Flaxton Boy's, tv-serie voor de jeugd (NCRV) 7.30 Dier en Vriend, tv-serie (tfCRV) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Twee zielen, een verlangen. Speelfilm uit de serie Worldpremiere (NCRV) 9.55 Ander Nieuws (NCRV) 10.15 Journaal (NOS) 10.20 Voorlichtingsprogramma Schooltelevisie (NOS) NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Zomaar een zomeravond (VARA) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Zomaar een zomeravond, dl. 2 (VARA) 9.00 De Commissaris: Familiebanden, Politieserie (VARA) 10.00 Joyriding, film van Otto Maria Jongerius (VARA) 10.30 Ouder worden, gesprek (De Vrije Gedachte) 10.40 Journaal (NQS) 10.45 Vervolgcursus schaken (TELEAC) DanziJ voorpagina-verhalen in de Turkse kranten weet mén in Istanboel nu dat wij Turken jnensen zonder moreel" vin den. De Turken willen dat wij, Nederlanders, op handen en voeten gaan lopen en uitbe taald worden in knopen en spiegeltjes. Dat althans was de stellige overtuiging van een va der van zeven kinderen die even in de microfoon van Jaap van Meefcren mocht blaffen, als levend bewijs voor de stel ling dat de Afrikaanderbuurt verpauperd is. De Turken, zei de man ook nog, waren ,gool- bakken'. Hé, dacht ik, ik kom blijkbaar toch te weinig "bij Feyenoord, want dat woord had ik nog nooit horen gebrui ken, Ik heb dus even de Rot terdammer Luc Lutz opgebeld, die het woord ook niet kende, maar met zijn geoefend oor „galbakken" had verstaan. Uit de interviews met Rotter damse actievelingen en met be legerde Turken („Dat is toch niet normahaal", zei een Turk se jongen met die vertrouwde zangerige Rotterdamse uithaal) had Luc Lutz overigens een verschil van 3000 jaar bescha ving menen op te merken. Dat is misschien een paar duizend overdreven, maar je schrikt Je wel rot als dat allemaal even loskomt voor de camera. Jaap van Meekren vergeleek de toestand in de Afrikaander buurt (in de verte) met' de Kristalnacht van 1938 in Ber lijn, maar dat is natuurlijk ook een beetje overdreven. Die Kristalnacht had betér vergele ken kunnen worden met de fo to's die Televizier Magazine ons toonde van de openbare executie van veertien man in Nigerië en kan straks mis schien vergeleken worden met de toesband in Oeganda, als daar de niet-Afrikanen defini tief het land moeten verlaten. Ook beelden van een hardloop wedstrijd naar een vrachtauto acht kilometer verderop: de eerste dertig arriverenden zou den voor het leger wordén ge- recruteerd en volgend Jaar aan de vierdaagse in Nijmegen mo gen meedoen. Goed, de Turken weten nu dus hoe wij zijn, maar weet ook de paus in Rome hoe wij zijn? Als hij te horen kreeg dat op de ene zender, in een Brand punt Extra, kardinaal Alfrink de moeilijkheden die Rome nu weer over de landelijke pasto rale raad gemaakt heeft „een spijtige zaak" vond, maar dit beschouwde als „een over gangssituatie waar we door heen moeten" en de AVRO op de andere zender mej. Klompé interviewde, die „teleurgesteld" zei te zijn, maar meende dat de heilige geest „waait waai hij Wil", zou hij dan de wenk brauwen niet even fronsen? En wat zou hij dan niet alle maal moeten fronsen als hem verteld werd dat brieven aan de gezamenlijke organisaties van maatschappij-kritische vakbewegingen, advocaten, on derwijzers en artsen gezonden moeten worden aan „maat schappij-kritiek", per adres de KRO? Dat was dan het resul- taa/t van een vraag naar nau were samenwerking tussen de verschillende actiegroepen, nadat we eerst gehoord hadden dat veranderingen niet uit het on derwijs kunnen voortkomen, maar uit de arbeidersklasse moeten ontstaan. Helaas had mr. De Gaay Fort man van de PPR, die in de En ka-fabrieken stage loopt als volksvertegenwoordiger, even tevoren gezegd dat hij gemerkt had dat de arbeiders weinig over hun toekomst leken na te denken, zeker niet op langere termijn. Voorts hadden we gehoord dat het intellect van onze belas tingcenten mag studeren, maar dan ook niet te beroerd moet zijn leiding te geven. In dat licht had ik de activiteiten van onze burgemeesters zoals die gisteren op het scherm tot ui ting kwamen, nog niet gezien. Burgemeester Thomassen van Rotterdam was haastig de Afrikaanderbuurt uitgereden, zo werd gemeld, toen men pro beerde zijn auto om te kiepe ren en de burgemeester van De Waver en omgeving had twee briefjes van vijf en twintig uitgereikt aan de meisjes die op het oranjefeest het met grbene zeep ingesmeerde var ken hadden gevangen. NICO SCHEEPMAKER WOENSDAG 16 AUG 1972 platenprogr. (18.00 Nws) 14.00 Nws I 14.03 Supe-rclean Dreammachlne 15.00 HILV. I 402 m en FM-kanalen .7.00 Nws 15.03 Cees van Zijtveld. (16.00 TROS 12.00 KRO 14.10 NOS 16.45 Nws) 17.00 Nws 17.03 Radiojournaal NCRV 19.10 NOS. I 17.0618.00 verzoekplatenprogr. januari van kracht kan worden. Al eerder heeft de NOS. de minister en de Tweede Kamer erop gewezen dat uistellen van deze beslissing tot na de verkiezingen voor de omroep desastreuze gevolgen zal kunnen hebben, ook in de personele sfeer. ,De reserves zijn op, een faillisse ment dreigt. Een belachelijke situa- üood zou kunnen halen, vergt voor I tie", zegt het NOS-bestuur. nomen zijn The Hearts of Soul. Unit Gloria, een Zweed, D.C. Lewis en nog een paar. We gaan eerst naar Zweden, Denemarken, Finland en Noorwegen. Vervolgens naar Duitsland. We hebben al een try- out met de show gehad in Oost- Duitsland. Daar liep t'ie erg goed. Ben dus wel optimistisch. Het was de derde keer voor mij in Oost- ADVERTENTTE V. Met Postgiro steeds snel en precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen. Bonnie St. Clair Duitsland. In het begin vond ik het er akelig maar nu ga je de goeie kanten zien. Ze hebben er geweldige zalen en mooiere hotels dan hier. Van al die leuzen waar je daar mee doodgegooid wordt moet je je niets aantrekken." Tevreden met haar carrière? „Ach ja, waarom niet?" Zal haar repertoire veranderen wanneer ze met Unit Gloria gaat samenwerken? „Ja we gaan ons meer richten op het popgenre. Geen langzame num mers meer". Is ze nog verloofd? „Nee dat is van de baan. Denk voorlopig ook niet aan trouwen. Ik heb een flat in Amsterdam waar ik met mijn Jongste broer woon Hoe staat het met haar sexy-ima ge? „Ik maak me er niet druk meer om Het zal wel aan m'n type liggen hè als de mensen je sexy vinden. Je komt er niet onderuit. Het heeft ook z'n voordelen in dit vak. 7.00 Nws 7.02 (S) lichte platen, re- portages en berichten (7.30 Nws: 7.41—8.00 Aktuallteiten; 8.30 Nws 8.418.50 Aktuallteiten) 10.00 progr. Ivoor de vrouw (10.3010.32 Nws) 11.55 Mededelingen 12.00 (S) geva rieerd programma 12.26 Meded. t.b.v. I land- en tuinbouw; 12.80 Nws 12.41 —12.50 Echo. 13.00—13.05 Raden I maar 14.10 een rubriek over leven 'in de taal 14.20 (S) Aspecten van de I kamermuziek (opn) 14.50 oude lied jes 15.10 De stem van de sprekende I minderheid (15.30—15.32 Nws) 16.45 (S) voor de Jeugd 17.00 (S) geestelij ke liederen. 17.20 Taptoe Delft. Sa-. I menstelling en presentatie: Ad Haze- winkel 17.30 Nws. 17.32. Hier enNm 18.00 (S) licht muzlekprogr. 18.19 I Wereldraad-Journaal 18.30 Nws 18.41 Veea gevraagde gewijde muziek 19.00 De kerk vandaag 19.10 (S) Woens dagavond Muziekmagazlne 22.25 Met elkaar meer mans! 22.30 Nws 22.40 Den Haag vandaag 22.50 (S) moderne muziek 23.55 Nws. 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (s) muziek en informatie (om plm 7.25 Van de voorpagina) 7.54 Deze dag 8.00 Nws 8.11 Act. 8.23 (s) Dag woensdag (Vervolg) (Om plm. 8.35 Van allle markten thuis) 9.00 (S). ge- De Nederlandse popformatie Golden I varieerd programma met om 9.15 Ko- Vn„„„4- ,|Q TTncrco nlug Klant, 9.35 Waterstanden 10.45 Earring gaat samen met de Engelse Voor de kleuterS( n.oo nws 12.00 (s) „Who" een Europese tournee ma- Licht orkest met zangsolisten. 12.25 ken T)p tournee lanvs dp helans- Openluchtconcert door de Amster- K®1- De tournee la^«s ae °eiang damse Poiitiekapel 13.00 Nws 13.11 rijkste Europese centra van de „su- Actualiteiten 13.25 Muziek van glste- per-pop-groep" The Who was al ge- j ren (gr.) 14.00 (S) gevarieerd progr. ruime tijd gepland. Onder andere jfj'Sf Sj iSST op 17 augustus wordt opgetreden in programma 17.55 Meded. 18.00 Nws de Oude RAI in Amsterdam. Vorige 1181j Actualiteit. 18.20 (8) Klink Klaar t j 1 zonder nonsens 19.30 (S) Dansorkest week hebben de Londense organisa- solisten 20.00 Nws 20.05 (S) toren van de tournee besloten Del Lichte gramm.muz. 20.30-(S: hoorspel Golden Earrinv als voomrosTam- 21.10 (S) licht platenprogr, 21.45 (S) tornen tarrmg ais voorprogram veeikleurig muzlekprogr. 22.30 ma-groep mee te laten reizen met I (S) mod. muziek 22.55 Meded. 23.00 The Who. Nws 2310 Act. 23.20 (S) Radio Jazz Er worden behalve in Amsterdam IMaiga0lrie' 23-55 Nws- concerten gegeven in Frankfurt, HJLV^ UI 240 m en FM kaïialen 7.00 Draadomroep (over de 4e lijn) Woensdag 16 augustus van 1820 rafan ARR. Jaroff) Zwarte ogen (arr. Bochensky). Wolgaslepers (arr. Jaroff) Twee guitaren (arr. Bochens ky), Espana cani (Marquina) Tico Boogie woogie (Smith), Take the ,.A" -train (Strayhorn), A woman in love (Loesser) Rain on the roof (Ronell) Heat wave (Berlin) I'm getting senti mental over you (Bassman), So rare (Herst) Then I'll be happy (Friend) Lady play your mandolin (Levant), The glow worm (Llncke), One o'clock jump (basie). Don't be that way (Goodman) Take six (Randi) Inter lude (Randi), Autumn leaves (Mer cer), Gypsy in my soul (Boland), Walk on the wild side (Bernstein) Ol'man river (Kern) In a mellow tone (Ellington) Step right up (Nel son). Nederland I VARA: 17.00—17.36 (ged. K) Kin derprogramma. NOS: 18.45 (K) Briga dier Dog. NOS: 18.55 (K) Journ. NÓS: 19.05 Van gewest tot gewest. 19.50 Tips van het Nationaal Bureau voor Toe risme. NOS: 20.00 (k) Journ. 20.20 (K) Uitzending Stichting Sooutera. NOS: 20.25 (k) Televizler-Documen- talre van de zeilrace: Transatlantic Single Handed Race. 21.05 (K) Spel zonder grenzen. 22.25 (K) Staatslote rij 22.30 (K) Journ. 22.35—22.50 Voorlichtingsprogramma Schooltelevi sie. Nederland II Hamburg, Brussel, Amsterdam, Ko- ïenhagen. Stockholm, Gotenburg. I T9% ^ws 7.02 Steevast (8.00 Nws 8.028.05 Radio]ournaal) 9.00 Nws j drechtse Jazz concours 1972 IKOR/ '-*0 De Negen-Uur-Show p *T (K) Coronation Street. NOS: 20.00 (K) Journ. VARA: 20.21 Afgeschre ven (The Write Off), televisiespel van Loos- 3erlijn, Essen, Wenen, München, ..yon, Rome en Parijs. Op de foto 110. een gelukkige Golden Earring. 12 03' Bïdiio]ourn«ü 12.06 licht I Journ. George Salverson. drechtse Jazz con 10.00 .Nws RKK' 22.10 (Kenmerk: de wefc-lijkse

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5