MJVAL VOOR DRIVER VAN SARRIMAN, VANCE AANVALLEN OP DIJKEN DUIDELIJK OPZETTELIJK Amin had geen tijd voor Rippon )ngebonden landen: ontspanning niet geografisch beperken ixon verspeelde unieke kans op vrede Zweden wil Noord- Korea erkennen Thioe gevange nen martelen AKDAG 14 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND VIENTIANE (AP) Een speciale Internationale Commis sie van Onderzoek waarvan ook de Amerikaanse oud-minister van Justitie Ramsey Clack deel uitmaakt is tot de conclusie ge komen dat weloverwogen en systematische bombardementen op dijken en dammen in Noord- Vietnam worden uitgevoerd door Amerikaanse oorlogsvliegtui gen", aldus heeft de secre taris van de commissie zaterdag verklaard. De commissie, die Deense, Engelse, Russische, Nederlandse, Amerikaanse en Zweedse leden telt, onder wie twee waterstaat kundigen, is zaterdag terugge keerd in Vientiane van een reis van twee weken door Noord- Vietnam waarbij delen van het 4023 bm lange dijkencomplex werden bekeken dat de bevloei ing van de Noordvietnamese landbouwgebieden regelt alsme de de waterstand in de Noord vietnamese rivieren. De secretaris van de commis sie, de Zweedse advocaat Hans Pranck, verklaarde dat de com missie de schade heeft onder zocht die bommen hebben aan gericht aan dijken in het gebied van Nam Ha, Thai Binh en Nam Sach. Hij verklaarde dat de com missie uitgebreide en gecon centreerde schade aan dijken heeft geconstateerd in gebieden waar zich geen militaire doelen bevonden. De omvang van de schade sluit uit dat het hier on opzettelijke bombardementen be trof. aldus Pranck. De Franse hydrograaf profes sor Yves Lacoste en de water bouwkundig ingenieur Daniël Mandelbaum maakten deel uit van de groep die in NUoord- Vietnam een onderzoek heeft ingesteld. Lacoste zei dat bij de commis sie geen twijfel bestaat aan het doel van de bombardementen, zonder zich té laten leiden door de vraag welke conclusies de pers zal trekken uit de door de groep verzamelde bewijzen. "Persoonlijk was ik verbaasd over de omvang van de weten schappelijke bewijzen die wij over dit onderwerp hebben kun nen verzamelen", aldus Lacoste- "Slechts een klein deel, onge veer tien percent misschien, van de bombardementen kan per ongeluk zijn uitgevoerd", zo meende hij. Secretaris Franck zei ook dat het herstel rond de dijken nu nog gelijke tred houdt met de schade die wordt aangericht maar dat voortgaande bombar dementen een catastrofe ten ge volge zouden hebben. Grote de len van de dichtbevolkte delta zouden worden overstroomd. Franck legde uit dat zelfs in dien het water slechts 10 cen timeter stijgt op de rijstvelden de oogst van dit Jaar verloren zou gaan. Toen de commissie in Noord- Vietnam was werd een fabriek met meer dan 1000 arbeiders waar materiaal voor het her stel en onderhoud van dijken werd geproduceerd door Ameri kaanse bommenwerpers met de grond gelijk gemaakt, aldus Franck. Hij verklaarde dat de vernie tiging van deze fabriek onweer legbaar de conclusie van de commissie staaft dat de Ver- enide Staten erop uit zijn het Noordvietnamese dijkenstelsel volledig te verwoesten. De reis met de commissie vormde Franks tweede bezoek aan Noord-Vietnam. Hij zei dat de bombardementen in omvang en intensiteit waren toegeno men, met name de aanvallen op grote steden en dat Haiphong en Nam Dinh grotendeels ver woest zijn. Amerikaanse bommenwerpers zijn volgens Franck begonnen met het afwerpen van fragmen. tatiebommen boven agrarische gebieden. "De Verenigde Staten voeren een oorlog gericht op de uitroei ing van het Noordvietnamese volk", verklaarde Franck. Philip Jessup, gewezen rech ter bij het Internationaal Ge rechtshof, en Ernest Gross, ge wezen onderminister van Bui tenlandse Zaken, hebben Nixon er gisteren ook van beschuldigd de openbare mening te bedrie gen wat betreft het bombarde ren van dijken in Noord-Viet- nam. In een brief aan president Ni xon vragen zij zulke bombarde menten te verbieden en er op toe te zien dat zo'n verbod ook wordt uitgevoerd. (Vain onze correspondent) WASHINGTON De ambassa- irs Averell Hamman en Cyrus ice, die beiden onderhande- rs zijn geweest bij de vredes- iprekdngen in Parijs, hebben estigd dat pressent Nixon in 9 een kans had om de oorlog beëindigen, maar van die ge- enheid geen gebruik heeft ge- akt. Hun verklaring werd door- ministerie van Buitenlandse ink Leffelaar larrlman en Vance vielen met verklaring Sargent Sliriver bij, Democratische kandidaat voor vice-presidentschap, die verle- week vertelde, dat hij als am- iadeur in Parijs er getuige van geweest dat president Nixon een geëvenaarde kans had om de log in Vietnam te beëindigen", ir die voorbij Het gaan. In een ticulier gesprek met verslagge- zei Shriver nog dat de presi- it, de vredes mogelijkheid bijna zijn schoot geworpen" kreeg, nr er geen gebruik van maakte, hrivers uitspraak bracht een toornde minister van Buiten Ise Zaken, William Rogers, in geweer. Rogers noemde de klaring "een politieke fantasie", Paasheid", en zei dat hij Shrivers torten uit diens ambtsperiode in 'ijs had doorgenomen en daarin ts had gevonden wat diens aan- iht bevestigde. rriman en Vance verstrekten gedetailleerde verklaring, waar- vermeld werd dat Hanoi zijn he lheid had getoond om het geweld beëindigen door de terugtrekking bij 90 procent van zijn troepen van de 25 regimenten) uit de e noordelijkste provincies van d-Vietnam, waar het hevigst ge- hten werd. Op dat ogenblik, al- de ambassadeurs, was het mo lk geweest om een politieke op ting te vinden, maar president on gaf er de voorkeur aan om signaal van Hanoi te negeren en :e te gaan met zijn "Vietnami- ings"-politiek (de oorlog overdra- laan Zuid-Vietnam). >e woordvoerdster van de Voor- Revolutionaire Regering van d-Vietnam in Parijs, mevrouw di, zei nog enkele dagen geleden een vraaggesprek, dat het be- igrijkste struikelblok ook in de Idige onderhandelingen de "Viet- miserings"-politiek van president xon is, omdat dit de instandhou- g beoogt van het regime van loe. Mevrouw Bink zei, dat Ha- nog steeds vasthoudt aan verkiezingen, een neutra- regering. die niet noodzakelijker- |s communistisch hoeft te zijn. emocraten In zijn tegenaanval zei minister •gers dat de verklaring van Har- ian en Vance verwees naar ont.- kkelingen in het najaar van 1968 toen president Johnson nog aan het bewind was. Hij vroeg zich af waar om Johnson dan geen gebruik had gemaakt van de vredesmogelijkheid. Rogers ging ging echter niet in op het belangrijkere punt van Nixons "Vietnamiserings"-beleid, dat iedere politieke regeling van de oorlog on mogelijk maakte. Rogers ongekend heftige uitbar sting (thij staat bekend als een kal me patriciër) tekent de verkiezings sfeer in deze eerste weken van <fe presidents-campagne. Het Witte Huis laat geen gelegenheid voorbij gaan, om top-Republikeinen salvo's te laten afvuren op senator Mc- Govern en andere Democraten. Al eerder werd minister van Defensie. Meivin Laird, op McGovern losgela ten om diens voorgestelde besnoei ing van de defensiebegroting met enkele miljarden guldens belache lijk te'maken. Aanval Ook de voormalige minister van Justitie, Jon Mitchell, die president Nixons herverkiezingscamnp ^ne leidde, maar zich na een ultimatum van zijn vrouw Martha terugtrok, kwam uit zijn anonimiteit naar vo- Arrestatics in Nepal Het Napa- lese persbureau meldt dat vier le den van het Nepalese parlement za terdagavond in Katmandoe zijn ge arresteerd. Het is nog niet bekend waarvan de vier, onder wie ex- premier Thapa, beschuldigd zijn. maar aangenomen wordt dat zij zijn aangehouden in verband met de kritiek die zij zaterdag op een bijeenkomst op premier Kirtinidhi Bista hebben uitgeoefend. ren om een aanval te lanceren op Ramsey Clark, de minister van Jus titie onder president Johnson. Clark, die als voorzitter van 'n parti culiere commissie bracht een be zoek aan Noord-Vietnam, waar door oorlogsmisdaden radio - uit zendingen heeft gezegd, dat de be richten over bombardementen van dijken en burger-doelwitten juist zijn, en dat de Amerikaanse kriigs- gevangenen zeer goed worden be handeld. (Zie ook elders op deze pa gina) Mitchell eiste dat senator Geofge McGovern zich tegen Clark, één van McGoverns adviseurs, zou uit spreken. In plaats daarvan gaf mc- Govern een verklaring uit. waarin hij zei dat president Nixon blijk baar van het voorbeeld van zijn voorgangei's was afgeweken om top-regeringsfunctionarissen bi.j een verkiezingscampagne te betrek ken. Het is duidelijk, zei McGovern, dat de ministers Laird en Rogers gebruikt worden om angst te zaai en, en dat Nixons adviseur dr. Hen ry Kissinger is aangesteld om geld in te zamelen. Processen op Zanzibar De lei der van het Oostafrikaanse eiland Zanzibar Aboud Joembe heeft gis teren gezegd dat zowel binnenland se als buitenlandse krachten vier maanden geleden betrokken waren bij een poging om de regering van het eiland omver te werpen. De moord op zijn voorganger, sjeik Abeid Karoeme, was onderdeel van deze samenzwering. Binnenkort zul len op Zanzibar 65 personen terecht moeten staan wegens deelneming aan dit komplot. aldus Joembe. Hij zei dat de verdachten op grond van het rechtsstelsel van Zanzibar geen recht hebben op advocaten. BELFAST De mefrs van de leerjongensdie drie jaar geleden de aanlei ding 'vormde voor een bloedig begin van de bur geroorlog in Noord-ler- land, is zaterdag zonder noemenswaardige inci- denten verlopen. De mars ging toch door, hoewel de militante protestanten eerder gedreigd hadden de demonstratie af te ge lasten wanneer de toe gangswegen tot de ka tholieke wijken zouden worden geblokkeerd. De Britse troepen gingen echter niet op deze eis in en sloten de brug over de Foyle desondanks af. Aan het hoofd van de op tocht stond de militante dominee Ian Paisley, met paraplu op de foto. Inmiddels ontmoet de Britse minister uoor Noord-Ierland, Whitelaw. toenemende weerstand bij zijn pogingen tot or ganisatie van een vredes conferentie. Van katho lieke zijde werd nogmaals bevestigddat deelname afhing van beëindiging vain interneringsmaatre gelen. De militante pro testantse Ulster Defense Association heeft ook be denkingen tegen een der gelijke conferentie geuit. Meer Russische schepen De Sowjet-Unie heeft het schaduwen van de Amerikaanse Zesde vloot en andere NAVO-vlooteenheden in het Middellandse-Zeegebied vrijwel gestaakt als gevolg van het gedwon gen vertrek van de Russen uit Egypte, maar dit gecompenseerd door uitbreiding van de Sowjet-rus- sische vloot in het gebied. Amerikaanse strategen willen NAVO-gebruik ontbladeringsmiddelen bij oorlog in Europa WASHINGTON (AFP) In een recent rapport van Amerikaanse militaire strategen wordt het ge bruik van ontbladeringsmiddelen en chemische bestrijdingsmiddelen aanbevolen in geval van een con ventionele oorlogsvoering in West- Europa bij de guerrilla-bestrijding in verscheidene landen. Dit meld de het Amerikaanse dagblad Wash ington Post. In de „strategische studies van de genie" wordt de conclusie getrok ken dat de ontbladering van Euro pese wouden de NAVO-strijdkrach ten zou kunnen helpen bij het ver tragen van de opmars van de troe pen van het Warschau Pact. Ook landen als Korea, Cuba, Ethiopië en Venezuela lenen zich volgens het Amerikaanse rapport goed voor het gebruik van herbiciden bij con ventionele oorlogsvoering of de be strijding van binnenlandse opstan den. Het Amerikaanse rapport gaat bij voorbeeld uit van de veronderstel ling dat de troepen van het War schau Pact een NAVO-strydmacht in West-Duitsland zouden aanval len om vervolgens Frankrijk, België en Nederland binnen te kunnen vallen, daarbR gebruik van een corridor Bonn-Kassei en Luik- Mainz. in dat geval aldus de stra tegen, zou ontbladering van de wouden in deze corridor de NAVO- troepen enkele dagen respijt geven om hun stellingen te versterken terwijl ze intussen opgespoorde troepenconcentraties van de tegen stander kunnen aanvallen. In het rapport wordt een positieve balans opgemaakt van het gebruik van ontbladeringsmiddelen in Viet nam. „Dat in enkele gevallen een nuttige bfjdrage aan militaire ope raties heeft geleverd". Het gebruik van herbiciden zou vooral geschikt zijn om infiltraties te vertragen, terwijl er tevens minder manschap pen nodig zijn om de infiltraties te verhinderen. In Vietnam is tus sen 1967 en mei 1971 op grote schaal gebruik gemaakt van che mische bestrijdingsmiddelen. Vol gens het rapport worden ze nu alleen nog gebruikt om de vegeta tie in de onmiddellijke omgeving van basis en militaire posten te vernietigen. ENTEBBE (Reuter, AP) Geof frey Rippon, die in opdracht van pre mier Heath van Engeland naar Oeganda is gegaan om daar met pre sident Idi Amin te praten over diens dreigement om mogelijk wel 50.000 Aziaten binnen drie maanden uit Oeganda te wijzen, is zondag uit dit land vertrokken zonder president Amin gesproken te hebben. Voor zijn vertrek verklaarde presi dent Rippen nogmaals dat Engeland zich verantwoordelijk acht voor de Aziaten, van wie velen een Brits pas poort hebben. President Amin die had laten we ten dat h;1 voor dinsdag geen tijd had om Rippen te ontvangen, sprak zon dag een conferentie van r.k. bisschop pen uit heel Afrika toe. Hij deed een felle aanval op het "Britse imperia lisme". Voor Rippon naar Engeland terug keert zal hij eerst in Kenia en Tan- zanië overleg plegen over het pro bleem van de uitwijzing van Aziaten met Britse paspoorten uit Oeganda. Deze landen, die zelf een grote Azia tische bevolkingsgroep herbergen, heb ben laten weten dat ze geen Aziaten uit Oeganda kunnen opvangen. Executie Amin maakte zaterdag bekend dat Oegandese militairen twee politie agenten hadden doodgeschoten die een Aziatische handelaar wilden be roven. „Ik wil niet dat dit nog eens ge beurt". zei Amin. „Oegandezen zul len geen Aziaten van hun zaken be roven. Zij zullen ze kopen". Amin waarschuwde dat de militai ren personen in de gaten hielden van wie men vermoedde dat zij zich met geweld eigendommen van Azia ten zouden willen toeëigenen. Uit „veiligheidsoverwegingen" heb ben alle Aziaten die by de uitwijzing betrokken zijn. opdracht gekregen hun wapens voor aanstaande woens dag bij de dichtst bijzynde politie post in te leveren. STOCKHOLM Volgens rege ringswoordvoerders in Oslo en Ko penhagen voeren Noorwegen en De nemarken besprekingen met Noord- Korea over een eventuele diplomatie ke ei'kenning. Beide landen worden in dit geval de eerste NAVO-landen die tot erkening van Noord-Korea overgaan. Opmerkelijk in dit verband is de publikatie tijdens de afgelopen maanden in de Scandinavische pers van een serie artikelen van premier Kim Il-Soeng, waarin de positie van Noord-Korea in Internationaal ver band werd duidelijk gemaakt. In Oslo werd meegedeeld dat een vertegen woordiger van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken op 18 augus tus naar Noord-Korea vertrekt. Een officiële diplomatieke erken ning van Noord-Korea wordt dan ook in Noorwegen binnenkort ver- Priesters gearresteerd In de provincie Santander, in het noorden van Colombia, zijn drie priesters ge arresteerd in verband met betrek kingen die zij zouden hebben on derhouden met de linkse guerrilla organisatie, het "Nationale Bevrij dingsleger" (ELN)Twee andere priesters worden om dezelfde reden door de militaire autoriteiten ge zocht. In de stad Playon hebben een arts en de houdster van het post kantoor in verband met guerrilla- activiteit huisarrest gekregen. wacht. Ook in de Deense hoofdstad werd door zegslieden van Buitenland se Zaken bevestigd dat een Deense delegatie binnenkort gaat onderhan delen met Noord-Korea. Moord in Teheran Een gene ra?! van dp Perzische politie is zon dag vermoord door twee stadsguer- rillastrijders die zich hadden ver momd als huisschilders. De terroris ten. die op motoren reden, schoten generaal Saeed Tahuri (45) van het hoofdkwartier der hoofdstedelijke politie, dood toen hij zijn woning verliet. De generaal speelde eén be langrijke rol bij de bestrijding van de guerrilla, die de laatste tijd in omvang en intensiteit is toegeno men: NATUURLIJKE HISTORIE LEIDEN De directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie. prof. dr. L. D. Brongersma. gaat per 15 oktober 1972 in ver band met de pensioengerechtigde leeftijd, dit museum verlaten. Hij zal worden opgevolgd door dr. W. Vervoort, onderdirecteur van het museum. lclclt NEW YORK (Reuter) De New York Times meldt dat mensen die om politieke redenen in Zuidviet- namese gevangenissen zijn opgeslo ten, op meedogenloze wijze worden gemarteld. Het nieuws is afkom stig van de correspondent van het blad in Saigon, Sidney Schanberg. Brieven die uit de gevangenissen zyn gesmokkeld, bevatten verslagen van deze folteringen, aldus Schan berg, en uit vraaggesprekken met voormalige gevangenen is gebleken dat deze verslagen Juist zijn. Maar men heeft de verslagen niet uit de eerste hand kunnen verifië ren, omdat de regering in Zuid- Vietnam Journalisten niet tot de gevangenen toelaat. Volgens Schan berg zijn duizenden studenten, ar beiders en boeren en ook vrouwen en kinderen die na het begin van het jongste offensief van het be vrijdingsfront zyn gearresteerd, ge marteld in gevangenissJh, die door de Zuidvietnamese regering „heropvoedingscentra" worden ge noemd. De Zuidvietnamese politie zou er van uitgaan dat de gearresteerden, zo zij schuldig zijn „net zolang ge ranseld moeten worden tot zR schuldig worden". De politie zou daarbij vrywel geen onderscheid maken tussen mensen die sympa thiek staan tegenover het Bevry- dingsfront en zR die alleen maar gekant zijn tegen het bewind van president Ngoejen Van-thioo. Tegen honderden mensen die uit de omgeving van Hue weg moes ten in verband met het offensief, zou men gezegd hebben dat zR om veiligheidsredenen geëvacueerd werden. ZR kwamen echter zonder beschuldigd te zyn in gevangenis sen terecht. Amerikaanse diplomaten willen ln het openbaar geen verklaringen af leggen over deze zaak. Volgens de New York Times schatten buitenlandse diplomaten in Saigon dat sinds het begin van het BevrRdingsfrontoffensief meer dan 10.000 mensen in Zuid-Vietnam zRn gearresteerd. GEORGETOWN (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken 'an 67-niet gebonden landen heb- len zaterdag aan het slot van hun bnferentie in Georgetown (Guya- ia) hun voldoening uitgesproken •ver de spanning tussen Oost en Vest, maar tegelijk verklaard het betreuren dat de gevolgen ervan leografisch beperkt zijn. Ib gebieden bulten Europa, met lame op de we'- '1 "ëp was de ivaliteit tussen de grote mogend heden gegroeid. De ministers zeiden in hun slotverklaring dat het stre ven naar ontbinding van militaire blokken moet worden voortgezet. De deelnemers aan de conferentii vestigden de aandacht op de „aan- aoudende agressie" in Indo-China het Midden-Oosten en Afrika, er verklaarden dat men nog niet had geleerd dat met militaire overmacht geen eenzRdige oplossingen kunnen worden opgelegd aan vastberaden volken. Voorts moest ontspanning gepaard gaan met groeiende bereid heid tot internationale samenwer king. De ministers riepen op tot ontmanteling van militaire bases in Azië. Afrika en Latljns-Amerika er bepleit/ten instelling van vredës sónes in diverse delen van a>. .V erelid. Ze verwezen in dit verband met in stemming naar pogingen tot neu tralisering van Zuidoost-Azië, dc Indische Oceaan en de Middelland se Zee. Ze waren het verder eens over wat zij noemden de dwingende noodzaak van ondersteuning van de gewapende stryd van bevrRdingsbe- wegingen in zuidelyk Afrika. De ministers veroordeelden de Amerikaanse politiek in Indo-China en onderschreven de vredesvoorstel len van de Vietcong in Zuid-Viet nam, de Pathet Lao in Laos en d regering-in-ballingschap van Prii Norodonr Sihanoek van Cambodj Met betrekking tot het Midden Oosten keurden zR de bezetting va Arabisch gebied door Israël af en bevestigden zR hun steun aan de Arabische zaak. Inzake Latyns- Amerika spraken zy hun volle steun uit voor de Chileense regering van oresident Salvador Allende, de na- ionalisatiemaatregelen van Peru en 9 pogingen van Panama zijn ge- edsonschendbaarheid te verzeke- >n. De ministers juichten het toe it de LatRns-Amerikaanse volken i toenemende mate pogen hun evereiniteit weer te doen gelden, Monopoliseren In de verklaring werd de neïgiiv van de grote mogendheden be treurd, het nemen van besluiten over zaken die alle landen aangaan te monopoliseren. De niet-gobonden land beslo ten met alle middel -i illen streven naar tinuidatü a 11e overblijfselen m k,»loni ,..s.tie en rassendiscriminatie. Ze kwamen voorts overeen: 1. maatregelen te bestuderen voor systematische verschaffing van geld. wapens en opleidingsfacilitei ten aan Afrikaanse bevrRdingsbe- wegingen 2. gecoördineerde acties te zullen ondernemen om een einde te ma ken \an de handel van alle landen m 'i'iid-Afrlka en Rhodesië en um buitenlandse investeringen in die. twee landen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13