Hondebaan van oom agenl Onderbetaling, overuren, spanningen, frustaties. Groter personeelstekort door golf pensioneringen ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1 Eind 1970. Een bijzonder rumoerige protestvergadering van de Neder - iandse Politie Bond in het Haagse Congresgebouw. De woede van de agenten geldt de vijfhonderd gul den, die de regering als een soort gevairengeld aan bepaalde groepen politiefunctionairassen wil uitkeren. In hun ogen een belediging in ■plaats van een tegemoetkoming .De jammerklacht klinkt door in het gehuil van honderden politiefluit- jes. De agent, beroepshalve ver trouwd met de wapens van de de monstratie, laat zich ook in span doeken niet onbetuigd. Tientallen vlaggen van onbehagen, waarvan er één het meeste aanspreekt: „Wilt U een schietschijfpositie, kom dan bij de politie". Anderhalf jaar later lijkt die leuze nog steeds van kracht. Onderwaar dering in salariëring en vooral on- derbezetting zijn de hoofdoorzaken Door Daan Overhoff van ontevredenheid, spanningen en frustraties bij zowel rijks- als ge meentepolitie. Een sombere situatie, die er de eerstkomende jaren niet beter op wordt. Is de werving van politie functionarissen door strenge selec tie, beperkte opleidingsaccommoda tie en docentental aan limieten ge bonden, door een stijgend aantal pensioneringen zal het personeelste kort in de naaste toekomst alleen maar groter worden. Bij de rijkspolitie spreekt men zelfs van een golf pensioneringen, die pas rond 1980 zal zijn uitgerold. Oorzaak is de opbloei van het poli tieapparaat kort na de oorlog. Zo heeft een grote groep ambtenaren het er binnen korte tijd qua leeftijd opzitten. Zwaaien er per jaar gemiddeld 60 tot 65 mensen van de rijkspolitie af, dit Jaar zullen dat er al 119 zijn. Hun aantal, zo leert ons de al gemene inspectie rijkspolitie, stijgt gestadig tot een top in 1978. wan neer ruim vier maal zoveel funtio- narissen, liefst 490 man, naar huis worden gestuurd. Men hoopt, dat rond 1980 aanwas en afvloeiing el kaar opheffen, waarmee echter nog niets is gedaan aan het organieke personeelstekort bij de rijkspolitie. OVERUREN De politie zal voorlopig nog heel wat overuren moeten maken, want op gemeenteniveau zit men al even zeer in de min. Neem Den Haag, waar hoofdcommissaris dr. C. N. Peijster op dit moment een tekort van 180 man aan agenten en hoofdagenten betreurt. Een vijfja renplan voor de werving van nieuw persor >el moet 700 krachten opleve ren, maar zolang die er nog niet zijn mag het huidige bestand de zaak opknappen. Niet elke agent, inspecteur, wacht meester of kolonel kan die extra belasting aan. „Dankzij de goede wil en de juiste mentale instelling van de politie wordt de zaak draaiende gehouden", verklaarde onlangs W. W. Weijmans, voorzitter van de katholieke politiebond St. Michael, „maar met een minimum aan mensen wordt een maximum aan prestaties geleverd en dat brengt gevaren met zich mee". SPANNINGEN Oververmoeidheid kwelt de politie man zolang hij nog niet overspan nen raakt. „Met portofoon of mobi lofoon kan de surveillant elk mo ment van de dag en de nacht van uit een vredige situatie naar ernsti ge moeilijkheden worden gediri geerd". weet Weijmans, „dat levert geestelijke spanningen op. Er is geen tijd meer op adem te komen. De kans dat de ziekenboeg zwaar der bemand gaat worden, is reëel aanwezig". Het ziekbed wacht niet alleen het lager politiepersoneel, want ook re chercheurs staan de wallen onder de ogen. „De inzet van die mensen is boven alle lof verheven", prijst commissaris A. VermeiJ, chef van de Rotterdamse recherche, „maar door de vele uren, die ze moeten maken, zitten ze tegen de rode streep aan. Ze moeten af en toe een dag of wat naar huis om op adem te komen". GEÏSOLEERD De rijkspolitieman heeft het wat dat betreft vaak nog moeilijker. Al mag hij, in tegenstelling tot vroeger actief aan het burgerleven deelne men. hij is ten dele geïsoleerd Vaak door niet meer dan één of twee assistenten omringd en zeker op éénmansposten kan hij zich moei lijk afreageren. Vaak vindt hij compensatie in een mooi huis of een fraaie omgeving, maar in plaatsen met een moeilijke bevolking kan de lichamelijke en geestelijke belasting nog altijd te groot zijn. Zo raakt opperwacht meester Hogenkdonk, postcomman- dant Moordrecht, nog vorig jaar augustus overspannen. In november moest hij zijn werk opgeven. STEUN Opperwachtmeester A. An dew eg, rayoncommandant De Kaag, die al len in de zomermaanden een assis tent krijgt toegeschoven, zit nog wél lachend op zijn plaats, maar hij kan zich zo'n instorting best voor stellen. Hij heeft er geen last van. maar dat komt meer door de steun van zijn vrouw dan door het weel derig werkklimaat, dat de overheid hem zou bieden. ..Als collega's hier op vakantie ko men, zeggen ze: je bent knettergek, dat je hier wilt staan", vertelt An- deweg berustend, „zonder die assi- tent zou ik ook zo over de rooie gaan. Maar mijn vrouw is gelukkig erg rustig. Ze belt bijvoorbeeld oir. assistentie als ik er 's nachts uit moet. Maar ik ken vrouwen van collega's, die het in bed niet uit kunnen houden als hun man op pad is". ONMISBAAR Nu hoeft men aan de familieperike len van een aantal politiefunctiona rissen nog geen boodschap te heb ben, maar het personeelstekort wreekt zich op de hele samenleving. W. W. Weijmans is moeilijk tegen te spreken als hij zegt: „In deze rumoerige tijd is een goede, bekwa me en tevreden politiemacht onmis baar". Wat zijn de gevolgen nu het poli tieapparaat voorlopig niet aan die voorna arden voldoet? Een niet lang geleden gehouden congres van ho gere politieambtenaren schilderde een benauwende toekomst: een on toereikende bestrijding van de cri minaliteit, een onvoldoende aanpak van de verkeersproblemen en een toename van geweld en ordeversto ringen. Andere deskundigen waarschuwen ervoor, dat de misdadigheid over tien jaar volledig uit de hand zal zijn gelopen als de regering op kor te termijn geen maatregelen neemt. Of zoals dr. D. van Ooijen, politie chef van Middelburg het zegt: „Over tien jaar kan niemand meer veilig over straat lopen als het don ker is". De politie kan alleen maai* hijgend achter misdrijven en verkeerschaos aanhollen. Voorkomen kan zij ze nipt. Onderbezetting met de daar aan verbonden overbelasting laat politieapparaat buigt, in aanmer king neemt. In de nieuwe opzet, daar is men het algemeen over eens, dient het onderscheid tussen rijks- en gemeentepolitie te ver dwijnen. Zover is het echter nog lang niet en ook dat stemt hogere politiekringen prikkelbaar. Al vijf jaar ruziën Justitie en Bin nenlandse Zaken over de politieor ganisatie. Eerst kibbelden de minis ters Polak en Beernink, die in een nieuwe politiewet de dubbele bevels bevoegdheid bij de politie onaange roerd wensten te laten. Wat de opspring van strafbare fei ten betreft staat de politie namelijk onder bevel van de officier van Jus titie, maar voor de handhaving van de openbare orde moet de politie weer naar de burgemeester luiste- GEEN ONDERSCHEID Het enige, dat men aan het snel ingetrokken voorstel overhield, was het wegvallen van het onderscheid tussen rijks- en gemeentepolitie. Maar wie moest, wat het beheer be treft, nu de baas worden. Justitie, Binnenlandse Zaken of een staatsse cretaris tussen beide departemen ten? Belangrijker nog, moest het een na tionale of regionale politie worden? Moest men uitgaan van deconcen tratie, nationaaal gezag, dat be voegdheden naar beneden afschuift, of verdiende decentralisatie de voorkeur, waarin de regio's het voor het zeggen zouden krijgen? Sinds half april ligt over dat be- heersvraagstuk een nota met vraag punten en bijbehorende antwoorden aan de ministers Geertsema en Van Agt bij de politiedeskundigen van de Tweede Kamer. De nota is opge steld door prof. mr. J. M. Polak uit Ede, regeringscommissaris belast met de voorbereiding van een nieu we politiewet. GEWESTVORMING Polak hangt de beheersorganisatie van de politie op aan de voorgeno men gewestvorming in Nederland. De ministers gaan accoord de poli tie onder te brengen in 40 tot 50 gewesten met een gemiddelde korpssterkte van 500 man. De poli tie valt onder de nieuwe geweste lijke besturen, zodra die er tenmins te zijn. Dat lijkt een aanzienlijke winst voor Binnenlandse Zaken, maar dat moet nog maar worden afgewacht, want de nota wil niet eeuwig wach ten op resultaten. Binnen tien jaar na de totstandkoming van de Ge- westwet moet tweederde deel van alle gewesten mèt bijbehorende po litiekorpsen van de grond zijn. Zo niet. dan wordt voor de rest van het land een nationaal gedeconcen- treerd politiebestel ingevoerd. Dan zou Justitie weer haar zin krijgen en dan zit men wéér met twee soorten politie, waar iedereen nu juist van af wil. Bovendien lijkt het griezelig het be heer van de politie te koppelen aan gewesten, waarvan de vorming nog maar een rommeltje is. Er zijn er zo'n dertig in de maak en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten zegt erover: „De financiering is kreupel en er is geen enkel zicht op taak en plaats van het gewest". GEEN GARANTIE Geen wonder, dat de politie, die al leen maar zo snel mogelijk schoon schip wil maken in eigen gelederen, niet juicht om de vorderingen bij de reorganisatie. „Er is al vijf jaar herziening nodig", weet mr. F. Per- riek. hoofdcommissaris van politie in Nijmegen, „en er is geen enkele garantie, dat de gewestvorming bin nen tien jaar zo ver is, dat de poli tie daarin ondergebracht kan wor den". Hoofdcommissaris Peijster zoekt geen ruimte voor preventieve ar beid. Ook dat geeft frustraties. „Een ernstig misnoegen over de dienstuit voering", karakteriseert Weijmans de stemming onder het personeel. VERBITTERING De voorzitter van de rijkspolitiever- eniging, L. H. M. Nottet, gaat in een kort geleden aan de ministers Geertsema (Binnenlandse Zaken) en en Van Agt (Justitie) verstuurd tele gram nog verder. „U moet rekening houden met verbittering en ont stemming", waarschuwt hij, „om het vertrouwen van de politie in de overheid als werkgever te herstellen, zult U snel beslissingen moeten ne- Nu hoeft Nottet wat dat betreft weinig hoop te koesteren als men de snelheid, waarmee de regering zich over de reorganisatie van het ren. Een ongelukkige gezagsverde- ling, die bijvoorbeeld in 1966 tot de geruchtmakende kortsluiting in Am sterdam leidde. Toch, redeneerden de ministers, was alleen de organisatie van het be heer over de politie aan de orde. Op dat vlak ressorteert de rijkspoli tie onder Justitie en de gemeentepo litie onder de burgemeesters en wat het geld betreft onder Binnenlandse Zaken. Een aanpak, die de spanning tussen de beide ministeries niet wegnam, omdat het in principe altijd om het bevel gaat en er is geen bevel te voeren als men de greep op de or ganisatie, op het geld mist. Toch kwamen Beernink en Polak in 1968 met een beheersorganisatie via poli tiekringen uit de bus, die echter door alle belanghebbenden en ten slotte ook door de Tweede Kamer in de grond werd geboord. dingen, die de politie verwerkt, zijn deze gevallen maar een permil- lage". Misschien dat de politie zich eens meer zou kunnen verdiepen in haar slechte image. Zij wil maar al te graag meedraaien in de burger maatschappij, maar de Nederlander voelt zich echter snel in zijn per soonlijke vrijheid aangetast. De poli tie is er om je te straffen, denkt hij en ook dat wantrouwen zou de agent meer sociaal bewogen ove rigens naarmate hij jonger is wel eens niet lekker kunnen zitten. MOEILIJK De politieman heeft het trouwens al moeilijk genoeg. Het ene moment helpt hij de mensen de straat over te steken, het volgende ogenblik staat hij met een traangasgranaat in zijn hand. Hoe verwerkt hij dat? Is dat misschien niet ook een oor zaak van zijn geestelijke spanning? "Maar ook grotere misdrijven worden vaak met geldboetes afgedaan", vindt hij, „terwijl het opleggen van gevangenisstraf schijnbaar een aflo pende zaak wordt. Dat werkt toene mende criminaliteit en verzet tegen de politie in de hand". Dr. G. P. Hoefnagels, professor in de criminologie in Rotterdam, be strijdt dat eohter. „Dat gevoel van onbehagen in de trant vanwaar doen we het voor als de rechter zo laag straft, is onterecht", zegt hij, „de politie heeft veel meer te doen dan mensen voor de rechtbad brengen of achter de traliei zetten. De politie heeft voorlopig de de mensen en het geld niet ami afdoende in die zaken te verdi Maar de nood is hoog. „De rea moet voorkomen, dat de toevi wordt genomen tot middelen, uitholling van het gezag in de I werken", waarschuwt de Neder) se Politie Bond. STAKEN Een fraaie formulering v eenvoudige woordstaken, politie uitvalt, ontstaat v< mensen een levensgevaarlijke i tie", weet Weijmans. De staati missie Toxopeus, die onda moet adviseren over het stal recht voor overheidspersoneel, de politieambtenaren dat redh ook wel willen onthouden. „Best", zegt Weijmans, „maat heeft de overheid de plicht borgen te scheppen, die de re en sociale positie van de politi optimaal verzekeren". „Ach, weet je", mompelt wachtmeester Andeweg aan boorden van de vredig kabbi Kaag, „er wordt roofbouw op pleegd. Het verschil met vroe echter, dat Je nu tenminste h< voel hebt dat er wat aan daan". Het werd tijd, zou je a gen, al lijkt de overheid daa niet helemaal van overtuigd. dan ook liever naar een tussenvorm. „Het is niet verantwoord en ook niet nodig met de reorganisatie van de politie in Nederland te wachten tot de gewestvorming haar beslag heeft gekregen. Daarmee gaat nog teveel tijd heen. Liever een snelle, maar voorlopige vorming van poli tiekorpsen per provincie onder het bestuurlijk gezag van de commissa ris van de koningin". Misschien dat de politie dan, als het zich nu al jaren voortspelend ambtelijk geharrewar eindelijk tot resultaten heeft geleid, een diep gaand onderzoek naar de oorzaken van de interne ontevredenheid kan doen. Misschien zijn er wel meer struikelblokken dan personeelstekort en weinig rechtvaardige beloning. Nottet denkt bljvoorveeld aan mis noegen over de grote mate van to lerantie in de strafmaat. „Kleine, stoppen. Op de miljoenen overtre i

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8