■liPillli t 7 Twee couturiers twee werelden STERILISATIE KOMT STEEDS MEER VOOR Palet compacta3 ADVIES VAN PIERRE BALMAIN RNATIEF Pasop: Advies van Cardin 12 AUGUSTUS 1972 VROUW PAGINA 19 einde van dit Jaar zal doktersrecept ook in zijn. Organon Westduitse farmaceu- Schering hebben bei- van Volksge- gevraagd om op de n brengen. tabletten die, in te- t de traditionele pil. remmen maar die der ondoordringbaar De mini-pil die nder de naam Micro- verkoopt rigoureus in het isme in. kt voorlopig niet P grote schaal de tra- -conceptietabletten te n de mini-pil waar- maar uitslui- stoffen worden f het bezwaar dat de ontregeld wordt. de eerste maanden tussentijdse bloedin- echter dat de vrou- iditionele anti-concep- kunnen verdragen r de mini-pil kunnen als ze aanleg heb- ïbose of aan een le lijden. De mdni- van de men sen vrijwel geen bij- iini-pil biedt echter eid. Tijdens proeven fen traden er in een zwangerschappen op. s dus minder veilig anti-conceptie- veilig dan ste- een grote zeker- zoals het aria en condooms, iedere dag op tip worden ingeno- er meer dan drie i pil niet meer be- ageveer hetzelfde als anti-con- zijn en komt dus op ongeveer ig. zijn jaar geleden in de i sterk in prijs ge twee preparaten 1 in de handel kwa- na onbetaalbaar. De verpakking Enavid voor de eerste pak- est men f 18,- beta- ADVERTENTIE spaarde hu idbacteriën Er is iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee dc huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiratiegeur ver dwijnt. Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidflora') hebben een taak. Zc regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu raat. Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Gebruikdegoede deodorant! Kan het ènders? Natuurlijk. Dat bewijst Thcrme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant. Met 'sinodor'. Een Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar dc geur - zeer snel - afbreekt. Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve' deodorant. Verfijnd geparfumeerd. In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, 5.75. Ver krijgbaar bij 'de Bijenkorf, bij apo theek en parfumeriezaak, bij par fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk bij uw drogist. Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil versum. Tel.: 02150-50547. Ver koopadressen op aanvraag. j „Als u de komende maanden niet al te veel voor uw garderobe uit wilt geven, zoek het dan in combinaties. Combinaties zijn trouwens het grote nieuws voor de komende winter. Met een rok. een pantalon, een blouse, een coltrui en een kort wijd jasje kunt u ongelooflijk veel doen. Maar durf ook eens met wat meer fantasie kleuren te combi neren. Denk eens aan zwart en hemelsblauw, zacht oranje en choco ladebruin, beige en wit". „Het klinkt misschien wat vreemd voor een couturier, maar als u maar een beperkt budget hebt voor uw garderobe, koop dan in de eerste plaats een paar mooie schoenen, een elegante tas, een paar chique oorbellen en een paar goede ceintuurtjes. Want met behulp van al die accessoires ziet u er zelfs in het goedkoopste jurkje ver schrikkelijk goed uit. Maar denk er wel om dat accessoires stijlvol en beslist niet overdreven mogen zijn. Geen protserige kettingen dus. Want daardoor bereikt u alleen maar een averechts effect. Eenvoudige vrij strakke kettingen en bijoux vind ik persoonlijk het beste. Wat mijn belangrijkste creaties voor de winter zijn? Combinaties van pantalons met korte, wijde jasjes, met halflange mouwen waaronder coltruien met lange mouwen kunnen worden ge dragen. Combinaties van gerende rokken, coltruien en vrij lange, nauw aangesloten jasjes met door smalle ceintuurtjes geaccentueerde tailles. Overgooiers met coltruien. Klokrokjes met lange, wijde mouwen". PARIJS Pierre Balmain en Pierre Cardin, de twee meest succesvolle modeontwerpers van Parijs lijken niet veel op elkaar. Toen ik aan hen vroeg om onze lezeressen een paar adviezen voor de komende winter te geven, ontving Pierre Balmain mij in zijn werkkamer vol antieke boeken achter een monumentaal empire-bureau dat van president Pom pidou had kunnen zijn. Met Pierre Cardin sprak ik in zijn ultra-moderne theater ,,1 Espace Cardin zomaar ergens op een krukje. gr ad verkocht.. Maar belden zijn ze fanatieke couturiers. „Mode-ontwerpers hebben een mis sie", vertelde Pierre Balmain, „om dat ze door de confectie-industrie het straatbeeld in de hele wereld beheersen. En ik geloof dat er zelfs in de verrre toekomst echte coutu riers nodig zullen zijn". Cardin ziet de missie van de haute couture wat ruimer. .Mode is een onderdeel van modern leven", zei hij. Balmain, een grijzende zakenman van 58, droeg een hazelnootbruin kostuum met een overhemd in een beschaafd ruitje in dezelde tint en een bijpassende das. Cardin, een bijna even oude artiest, die aan niemand zijn leeftijd wil vertellen, droeg een gemakkelijk blazerpak van blauwe denim. Door Jos Hagers. Twee couturiers, twee werelden, twee modes. Balmain, een gevestig de ontwerper, die al voor de oorlog bij Lucien Lelong werkte, maar die Ln 1945 een eigen modehuis kon be ginnen dank zij een fabelachtig hoge schadevergoeding die hij van een dronken ambassadeur, die hem op de Champs Elysees aanreed, uit betaald kreeg. Cardin, Italiaan va geboorte, die als enige zoon van twee straatarme immigranten niets cadeau kreeg: „We hadden maar drie stoelen, dat was alles. En vaak nbijna niets te eten. Geld voor een goede opleiding was er niet", zei Cardin die ziin carrière in de ar chitectenwereld begon. „Alles wat ik bereikt heb, mijn ei gen mode-imperium, mijn theater, mijn atelier voor het ontwerpen van moderne gebruiksvoorwerpen heb ik met mijn eigen handen op gebouwd. Daarom is het zo onzinnig dat zoveel collega's jaloers op me zijn", aldus Pierre Cardin, die op het ogenblik maar liefst 225 pro- dukten onder zijn naam in meer dan 50 landen verkoopt. Het vorig Jaar haalde hij met al zijn zaken een omzet van f 120 miljoen. Pierre Balmain blijft met een om zet van nog geen f 15 miljoen per jaar ver bij hem achter. Maar ze hebben ieder een eigen stijl en een eigen cliëntele. Pierre Balmain's klassieke mantelpakjes worden door prinses Irene, koningin Fabiola en de koningin van Thailand gedragen Pierre Cardin's herenkostuums wor den zelfs in de grote warenhuizen van Moskou. Kiev en Lenin- ADVERTENTIE van LEWENSTEIN klein, licht, handig, en ó-zo-kompleet L WESTERDUIN MAARSMANSTEEG 8 V LEIDEN TEL. 01710-20685 'Van onze moderedactrice) „Ik vind dat een vrouw er al tijd beter aan doet om een goede, vrij dure jurk te kopen dan dat ze haar kast vol hangt met een heel stel goedkope Ja ponnetjes waarin ze er eigen lijk toch nooit goed uitziet. Ga eens hij uzelf na hoeveel geld u per jaar uitgeeft aan allerlei flodderige japonnetjes die u ergens in een etalage heeft zien hangen. Die jurkjes mo gen misschien aansluiten bij een of andere modegril maar echt modieus zijn ze niet". „Neen, een modebewuste vrouw die niet al te veel geld aan haar kleren uit kan geven doet er veel beter aan om in plaats een verschrikkelijk goede Japon te kopen in een niet al te op vallende tint. Het is echt niet nodig om iedere dag iets an ders aan te hebben. Integen deel, een vrouw kan haar per soonlijkheid vaak heel goed onderstrepen met een echt goe de jurk door steeds met sjaal tjes, kettingen en ceintuurs te variëren". „Mijn belangrijkste creaties voor de winter zijn: soepele, dunne wollen jurkjes met wij de rokken, vrij straike boven lijfjes en lange mouwen, ge combineerd met lange kraaglo- ze cardigan-jasjes. Ik maakte ze van allerlei soorten tweed. Dat is trouwens een stof waar mee vrouwen met wat accessoi res eindeloos kunnen combine ren". Het aantal vrouwen dat part-ti me in het bedrijfsleven werkt, is de laatste 20 jaar aanzienlijk gestegen. Werkte zo rond 1950 niet meer dan 4 procent van alle werkende vrou wen part-time, nu bedraagt dit per centage ongeveer 18. Het aantal mannen dat part-time werkt ia daarentegen naar verhouding ge ring: niet meer dan 1.5 procent van alle werkende mannen. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Deutsche Industrie-institut in Keulen naar het verschijnsel part time-arbeid heeft ingesteld en dat deze maand in het blad „De Onder neming" werd gepubliceerd. Part-ti me arbeid van vrouwen is één van de middelen tot leniging van de chronische krapte, op de Westduitse arbeidsmarkt, die al sinds een Jaar of tien bestaat en die naar men verwacht, in de komende Jaren zal aanhouden. Om aan de krapte het hoofd te bieden heeft men op grote schaal zijn toevlucht genomen tot het wer ven van buitenlandse arbeidskrach ten. In 1956 waren dat er 91.000 (0,5 procenit van alle werknemers), in de lente van dit jaar al 22 mil joen (bijna 10 procent). Men kan echter niet onbeperkt doorgaan met de werving van buitenlanders en bovendien wordt de structurele ont wikkeling van het arbeidstekort er niet door veranderd. In deze omstandigheden heeft zich de part-time-arbeid tot een interes sant verschijnsel ontwikkeld. Van alle werknemers in de Bondsrepu bliek werkte in 1960 2.9 procent part-time. In 1971 was dit gestegen tot 6.6 procent. Vele bedrijven proberen de part-ti me werktijden zo goed mogelijk aan de behoefte van de werkende vrou wen aan te passen. Zo kent men vooral in de voedings- en genots middelenindustrie, waar de diensten elkaar kunnen overlappen de zoge naamde „Hausfrauenschichten", waarbij de vrouwen tussen de och tend- of middagdiensten kunnen kiezen. Voor werk dat aan machines is gebonden, kan men natuurlijk geen overlappingen van diensten hebben. In de chemische industrie, de elektronische industrie, de auto industrie en de vliegtuigindustrie heeft men daarom regelingen uitge dacht, waarbij de huisvrouwendienst aansluit op de normale dienst (meestal van vier uur 's middags af). In het bankbedrijf vindt men veel korte avonddiensten. Vrouwen hebben in het algemeen drie motieven om part-time te gaan werken: Om tijdelijk extra financiële las ten te helpen opvangen; Omdat zij zich door hun huis houdelijk werk niet bevredigd voe len, en terugverlangen naar het werk dat zij voor hun huwelijk de den. Van deze drie motieven zal het eer ste met een verdere stijging van de levensstandaard aan betekenis ver liezen. Het tweede zal zijn belang wel behouden. Het derde zal steeds belangrijker worden. Vooral de Jon gere jaargangen zullen, nadat zij eenmaal in het bedrijfsleven hebben gewerkt, later opnieuw aan het werk willen gaan. De liipgloss wordt voor komende winter een attribuut dat bij de complete make-UP niet meer is weg te denken. Bijna alle grote make-up huizen schrijven „vochtig uitziende" lippen voor. Max Factor brengt een setje op de markt waarin lipstick en lipgloss bij elkaar zitten. Deze set kost f 6,95. De najaars-make-up van Jeanne Gatineau heeft afgerekend met felle kleuren en vamp-achtige lijntjes en blosjes. De Revelation is een make-up met zachte pasteltinten. De gelaatskleur is helder, de oog- make-up heeft een zijdeachtige glans en de lippen zijn sprekend. De blushers zijn perzikkleurig met een zachte parelglans. Hier mogeD we royaal gebruik van maken. Ook in ons land komt sterilisatie van man of vrouw steeds meer in de belangstelling. Tegelijkertijd ont staat een groetende behoefte aan informatie, vooral omdat er nogal wat misverstanden bestaan rond de sterilisatie. De protestantse stich ting ter bevordering van verant woorde gezinsvorming heeft een nieuwe uitgave in de reeks gg-pam- fletten verzorgd: sterilisatie. In het pamflet wordt sterilisatie geschilderd als een bijzonder doel treffende, eenvoudige, eenmalige in greep, die alle andere anticonceptie middelen en methodes overbodig maakt. Dit laatste is misschien niet geheel waar, want na sterilisatie van de man moet de anticonceptie zolang worden voortgezet totdat bij het controleonderzoek blijkt dat „alles veilig" is. Ook kan de sterili satie niet als geheel onherkenbaar worden beschouwd, zoals het pam flet generaliseert. De mogelijkheid van sterilisatie moet goed worden doordacht en het besluit ertoe moet in vrijheid worden genomen. Nieuw Uitvoerig wordt aandacht besteed aan de nieuste en eenvoudigste me thode van sterilisatie van de vrouw, waarbij gebruik wordt gemaakt van de laparoscoop. Dit is een buis die door een kleine opening in de buik holte wordt gebracht, terwijl een vernuftig lichtsysteem het mogelijk maakt om de ingreep nauwkeurig uit te voeren zonder dat de buik holte wordt geopend. Tot nu toe moest dat wel gebeuren. Sterilisatie van de vrouw vormt het alternatief van die van de man als een der betrouwbaarste anticoncep tiemethoden. Zowel bij de man als bij de vrouw is terilisatüe een rela tief eenvoudige ingreep. Een groot voordeel van de vrouwelijke sterili satie boven de andere anticoncep tiemiddelen is het ontbreken van ongewenste bijverschijnselen, terwijl de omkeerbaarheid als mogelijkheid blijft bestaan. Dat wil zeggen dat, als de vrouw wenst, de afsluiting van de eileiders eventueel weer ongedaan gemaakt kan worden, hoewel over deze laat ste ingreep nog niet zo veel bekend is. Toch moet het voor de vrouw, bij het nemen van haar besluit zich te laten steriliseren, van groot be- ADVERTENTTE DAMESMODE ia exclusief iange stql— BREESTRAATI08O-H2 LEIDEN lang zijn om te weten dat de in greep niet per sé definitief hoeft te zijn. Volgens tot nu toe verkregen geg- vens mislukt de ingreep in minder dan een procent van de gevallen. Er zijn verschillende redenen en omstandigheden waarom vrouwen gesteriliseerd (moeten) worden. Een grote groep bestaat uit vrouwen die al veel kinderen hebben, bijvoor beeld meer dan vijf. Dan volgen vrouwen met minder dan vijf kin deren die vanwege sociaal-economi sche omstandigheden gestereliseerd (willen) worden. Keizersnee Een belangrijk aantal sterilisaties wordt verricht in aansluiting na een keizersnee-verlossing, vooral na dat deze operatie meerdere malen moest worden uitgevoerd. Vervol gens komen die vrouwen in aan merking bij wie voorafgaande zwangerschappen en bevallingen zeer grote moeilijkheden opleverden. Dan volgen vrouwen bij wie wegens ziekte, herhaalde miskramen of het falen van andere conceptiemiddelen sterelisatie wenselijk wordt geacht. Onder deze laatste groep zijn ook jonge vrouwen die een tijdelijke on vruchtbaarheid wensen, met een volgens haar eigen mening reeds volledig gezin. Maar er schijnen ook nadelen te zijn. Na de sterilisatie komen vrij veel vrouwen wegens menstruatie stoornissen onder behandeling; meestal een te sterke menstruatie. Dit is onder meer de ervaring van de gynaecoloog dr. M. J. Muldoon, die de door hem verzamelde gege vens over 374 vrouwen die werden gesteriliseerd, in de British Medical Journal heeft beschreven. Hij hield al deze vrouwen minstens tien Jaar onder controle, zodat een goed in zicht werd verkregen over de even tuele latere gevolgen van de sterili satie. Bijna de helft stelde zich in die Jaren opnieuw onder gynaecolo gische behandeling, van wie 70 vrouwen om verschillende redeneb een operatie moesten ondergaan. Bij twee patiënten had de sterilisa tie gefaald en werd deze opnieuw uitgevoerd, terwijl 92 vrouwen voor verschillende gynaecologische aan doeningen behandeld moesten wor den, van wie 21 niet operatief. In dien een operatie nodig bleek, be stond deze bij een groot aantal uil het verwijderen van de baarmoeder. Dr. Muldoon meent dan ook dai deze ingreep bij vele van zijn pa tiënten liever terstond verricht had moeten worden in plaats van de ste rilisatiemethode waarbij de eileiders worden afgesloten. Bij gesteriliseer de mannen komen veel minder la tere (lichamelijk) gevolgen voor, waarvoor een behandeling nodig blijkt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19