'[e rijden 1973 u al binnen „Blauwe boekje" kreeg opvolger Peugeot komt weer met nieuwe brommer JTOWERELD LAAT DE EUWTJES VOOR HET MENDE SEIZOEN LOS Simca 1000 Rallye I A0 12 AUGUSTUS 1972 AUTO PAGINA 1'. Peugeot is weer met een nieuwe bromfiets op de markt verschenen. Naast de 102 en de vorig jaar geïntro duceerde 104 is er nu een 103 gekomen, ivaarvan de ver koop dezer dagen is begon nen. In Frankrijk rijdt deze brommer al enkele maanden, maar het is bij diverse Franse fabrieken de gewoon te hun produkten eerst enige tijd op de thuismarkt uit te proberen en de kinderziekten eruit te halen voor men aan de export begint. De Peugeot 103 bestaat voor het grootste deel uit kunststof en roestvrij staal, zodat de corrosie vijand nummer één van de meeste vervoersmiddelen er weinig vat op kan krijgen. De 103 heeft verder een z.g. mem braanmotor. die door een optimale cilindervulling bij elk toerental het gunstigste vermogen levert en daardoor ook wat "schoner" is dan de traditionele tiveetact motor. De vormgeving is vrij rus tig. Niet opvallend modern, maar toch ook niet onaan trekkelijk. De kleuren zijn natuurlijk loei aangepast aan de wensen, die huidige mode beheersen', turquoise, oranje en zandkleurig. In de duurste uitvoering (669,-) kent de Peugeot drie veringen ook de zadelpen veert in het frame. De goedkoopste versie kost f 569,- (zonder achter - vering). theorietje, maar de veel moeilijker. Sim- wonderlijk knap op- fabriek is uitgegaan die al meer dan tien bewijst, luxe rook werd er en alles, wat nodig is van „sportief rij- maken werd erin binnen alles zo sober Van buiten wat kleuren en opval- En onder de mo- Pitige, soepele krach t- alles wordt aangebo- geen zeven mille, dat vele gegadigden aas hebben gebe- deze opvallend witte in het velds dan rijden. de eerste bracht de voor een vervolg te 3a 1000 Rallye I. betere uitvoering, de gewijzigde wlelop- niet alleen wegligging werd De Ralley heeft ten opzichte van zijn voorganger een zwaardere motor gekregen: 1294 cc met een maximum vermogen van 60 DIN- pk. Goed voor een top, die ruim boven de 150 km per uur ligt. En met een spirit, die er zijn mag. In amper tien seconden van 0 tot 80 kilometer. Men slaat er niet stijl van achterover, maar er kan er toch lekker „sportief" mee uit de voeten. Remmen zijn daarbij aangepast. Dat alles doet de motor natuurlijk voudig te kunnen) en hem nor maal wil benutten. Dan nog zal het moeilijk vallen voorbij te gaan aan de grotere mogelijkhe den, die in het motorblok schui len. Alles bij elkaar kunnen we rustig zeggen, dat we in één hoewel wei nig revolutionair toch wel opval lend wagentje hebben gereden. Opvallend niet in de eerste plaats door zijn uiterlijk. Maar door zijn prestaties in relatie tot zijn prijs (f. 6695). Soepel, fel en verbeten. owereld is zijn tijd altijd ver vooruit. Althans wat de van de modellen betreft. Midden in de zomer komt men met de modellen voor het volgende jaar op de Dit jaar maakt daarop geen uitzondering. Ook nu heb- :heidene merken hun geheimen voor 1973 reeds vrij- verkregen, maar ook wat minder windgevoeligheid werd bereikt. Niet, dat die helemaal is verdwe nen. Dat kan ook nauwelijks met de motor achterin. Nog steeds heeft de wind een stevige invloed en kan men zelfs de zuiging van een gepasseerde vrachtwagen voe len, maar er is ten opzichte van andere duizendjes een duidelijk verschil merkbaar. Men heeft ook niet voor niets besloten de in de Rallye I gevolge constructie ook op de normale uitvoeringen toe te passen. Overigens blijft die (verminderde) windgevoeligheid wel een van de weinige zwakke plekken bij die Rallye I. Het wagentje dat wij een week hebben gereden - noodt namelijk in al zijn bijzon derheden tot pittig rijden. En vooral bij hoge snelheden speelt de wind dan een fikse rol. Voor het overige een berg bewonde ring voor deze kleine doorbijter. Zoals gezegd heeft men het inte rieur met opzet uiterst sober ge houden. Alles mat zwart. Ook de randen van de snelheidsmeter en de toerenteller. Maar de wijzers zijn knal oranje. Duidelijker dan zó kan het eenvoudig niet. De uiteraard ook zwarte kuipstoel tjes voorin zitten voortreffelijk. De hoge zijkanten maken het in stappen niet gemakkelijk, maar als men eenmaal zit, zit men ook goed. De ruimte achterin is uiter aard niet overweldigend, maar men kan er redelijk zitten en meer is nauwelijks nodig. Het kleine stuur is met dUc zacht leer overtrokken .De „onmisbare" ach terruitverwarming is er ook. Het wagentje stuurt prettig direct, heeft een machtig korte draaicir- kel en kleeft aan de weg. Zelfs als het bij hoge snelheden iets dar te ler wordt behoudt men het con tact met de straat, al moet men dan flink wat sturen. niet geruisloos. Voor de ware lief hebbers zal dat gebrom als mu ziek in de aren klinken. Andere, minder op snelheid en dergelijke ingestelde, automobilisten zullen echter opmerken, dat deze krachtbron verre van geruisloos is. Het is maar hoe men het wil bekijken. Een slokop kan men deze motor ook al niet noemen. Want zo en nabij de één op elf is niet om van te schrikken. Wel licht rijden andere kleine auto's wat zuiniger, mar men mag daar bij niet vergeten, dat dit een wa gen is. die geheel is ingesteld op het „raUye-riJden". Men zal alle technische bagage, die men daartoe heeft meegekregen, niet kunnen verloochenen en er derhalve altijd wat steviger aan trekken dan men normaal met een wagen van zo'n postuur zou doen. Zélfs, als iemand alle uiter lijke kentekenen van de Rallye eraf haalt (dat schijnt vrij een- Vooral door zijn wendbaarheid uiterst handig in het stadsverkeer, Door zijn levendigheid misschien niet direct de meest geschikte auto op het langere werk. Zeker niet voor de automobilist, die aller eerst comfort zoekt, maar de jonge- geren zal dat niet veel kunnen schelen. Het is alleen te hopen, dat zij zich daarbij niet zullen vertillen. Klein, licht, levendig, maar uiterst fel. Een uitnodiging tot „sportief-rijden", maar ook een verleiding tot ..scheuren". Sportiviteit betekent ook beheer sing. Zeker in de hedendaagse heksenketel, die verkeer wordt ge noemd. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST er deze herfst een nieuwe 2000-serie is te verwachten. Fiat hoopt de po pulariteit van de 500 te prolongeren met een nieuwe 126, die spoedig uit komt. En het zou ons niet verbazen als dit lijstje verre van volledig blijkt te zijn. Aan de Japanse zijde van het autofront bijvoorbeeld zal men ook wel niet stil zitten. Het nieuws van die kant druppelt echter altijd wat trager door. RENAULT Drie Franse merken Renault Citroen en Simca hebben echter hun nieuws voor 1973 al gespuid. Renault komt o.a. met een nieuwe snellere versie van de 12. Deze Re nault 12 TS met een 68 SAE-pk motor, zal in het voorjaar hier le verbaar worden. Topsnelheid over de 150 km per uur. Natuurlijk is het remsysteem aangepast aan die hogere snelheid. Verder krijgt de wagen in vergelijking met de nor male uitvoering van nu nog een flink aantal extra's mee. Voor het overige verandert er niet zo er veel aan de Renaul-model- len. Bij de wijzigingen is het accent vooral gevallen op grotere veiligheid en „schonere" uitlaten. Voor dat laatste zijn nieuwe carburateurs ontwikkeld. Alle 16-modellen krijgen in standaard-uitvoering een elektri sche achterruitverwarming. SIMCA Ook Chrysler France waar de Siimca's vandaan komen heeft onder de druk van de EEG-verorde- ningen wat gedaan aan de uitlaat gassen. Zonder dat dit echter aan de prestaties of het benzineverbruik iets afdoet, zegt de fabriek er na bracht, dat rij-instructeurs heel goed zullen kunnen gebruiken als een nuttige aanvulling van de praktijklessen. Het zal die praktijk nooit kunnen vervangen, autorijden leert men alleen goed in een auto, maar het kan als supplement daarop heel goede diensten bewijzen. We hadden het al even over de theorie van het verkeer. Wie herin nert zich niet dat befaamde, be ruchte, veelbesproken en vaak-om streden blauwe boekje van de heer Westerlaken, eens directeur van het C.B.R. Twintig drukken heeft dat beleefd. Een onverbiddelijke bestsel ler dus, waarop vele auteurs jaloers kunnen zijn. Het heeft echter zijn langste tijd gehad. Niet dat de in houd is verouderd. Die wordt door het C.B.R. nog steeds onverkort ge handhaafd. Maar er is nu ook een nieuwere versie verschenen, die de weinig inspirerende titel „Het rij examen" heeft meegekregen. Het boekje werd samengesteld in sa menwerking met de ANWB, de KNAC, de KNMV en de Commissie Overleg Autorijscholen. Het ziet er wat fleuriger uit, er is royaal met kleuren gewerkt en een groot aantal illustraties moet de leesbaarheid en duidelijkheid verhogen. Ook dit boekje is bedoeld als hulpmiddel bij het onderricht door de rij-instruc teur. O „Rijles" door J. P. Jasperse werd uitgegeven door Uitgerij G. W. den Boer in Middelburg (f. 5,-). "Het rijexamen" werd samenge steld en uitgegeven door het C.B.R. in Rijswijk (f3.75). bijvoorbeeld Audi reeds geleden laten weten 1 dat in oktober een 1 denklasser op de Neder- ,1 kt zal verschijnen: de erkrijgbaar in verschil- ringen met een 1,3 liter ïotor. I terlijk betreft vrij sterk lijkende wagen, die iets in zijn voorganger de q desondanks van binnen zou zijn. Deze nieuwe erste instantie goed ont- "ar de meeste auto jour - bben hun eindoordeel ot het moment, dat de nd zullen worden. Men goedkoopste uitvoering 'i van de 9000 gulden zal De Renault 12 TS zal pas volgend voorjaar in ons land leverbaar worden. De topsnelheid ligt op ruim 150 km per uur. Vergeleken bij de normale 12 een aantal luxeuze extra's. Zoals de stoelen waarbij rugleuningen van de voorste stoelen één geheel vormen met de hoof steunen. Vele Japan ners hébben het al. drukkelijk bij. Verder zijn er in de verschillende modellen technische verfijningen en verbeterd comfort aangebracht. Dit meestal naar aan leiding van opmerkingen, die door publiek en pers werden gemaakt. Bij de Crysler 160 en 180 heeft men de compressie wat verhoogd, waar door een lager benzinegebruik is verkregen en bij de 160 ook een ho gere maximum snelheid. Bovendien zijn de motoren wat soepeler ge worden. De verbeteringen aan de wielophan ging, die bij de Simca 1000 Ralley I met zoveel instemming zijn begroet omdat de wegligging er duidelijk door is verbeterd, heeft men thans aangebracht op alle modellen van de Simca 1000 serie. CITROEN Citroën kwam ook al vroeger dan normaaJl met de veranderingen voor het nieuwe produktiejaar. Althans wat de grotere modellen betreft. Deze wijzigingen betekenen voor alle typen sterkere motoren. De DS-serie krijgt een nieuwe kracht bron van 2347 cc met een grotere uitvoering. En ook hier is voldaan aan de toekomstfee eisen ten aan zien van de maximale CO-ontwik- keling. Bij de eenvoudigste uitvoerin gen van de Citroën D-serie is het motorvermogen nu opgevoerd tot 108 SAE-pk, waardoor een beter ac celeratievermogen werd verkregen en de topsnelheid werd opgevoerd tot 169 km per uur. Het vlaggeschip van de Citroën-fa- brieken, de SM wordt met ingang van volgende maand aangeboden met benzine-inspuiting. In deze uitvoe ring schuilt er 188 SAE-pk onder de motorkap, die goed is voor een top snelheid van .228 km per uur. vw Tenslotte nog even Volkswagen, het merk, dat na jarenlang de Neder landse verkooplijst te hebben aan gevoerd, in de eerste helft van dit jaar niet verder kwam dan een ze vende plaats. Achter General Mo tors (Opel, Vauxhall e.a.), Fiat, Chrysler (Simca, Sunbeam). Ford Citroën, en Renault. De fabriek in Wolfsburg heeft zoals gemeld al la ten weten, dat de 411 uit produktie wordt genomen, w&arvoor de 412 E in de plaats komt. Met een ietwat gewijzigde carrosserie en enkele technische verbeteringen. 'Dit werd bekend gemaakt als een soort voor schotje op de andere gegevens, die ons zullen moeten vertellen hoe de VW-modellen voor 1973 er zullen gaan uitzien. Elk jaar nemen in Nederland onge veer 275.000 personen dertig tot veertig rijlessen om te worden op geleid tot automobilist (e). Een enorm aantal. Dat is al vele jaren zo. Merkwaardig genoeg bestaan er toch maar weiinig boekjes over de techniek van het autorijden. Wel over de plichten en rechten in het verkeer, maar niet over het doen en laten in de auto. Toch kan het nuttig zijn, dat een kandidaat-auto mobilist na zijn les in de praktijk nog eens zwart op wit kan nakij ken. wat hij heeft gedaan of wat hij had moeten doen. Of misschien nog belangrijker: wat hij niet had moeten doen. De Middelburgse au torijschoolhouder J. P. Jasperse heeft het gebrek aan zo'n schrifte lijke begeleiding niet alleen onder kend, hij heeft er ook iets aan gedaan. Hij heeft een druk geïllu streerd werkje geschreven, dat de eenvoudige titel „Rijles" heeft mee gekregen. Wie als ervaren automo bilist zo'n boekje inkijkt vindt het wellicht allemaal een beetje te uit voerig. Maar dan is hij of zij de tijd vergeten, dat het allemaal nog zo moeilijk leek. Toen men nog zat te transpireren achter het stuur en niet zo veel snapte van die moeilij ke handgrepen, die moesten worden oegepast. Men kan hier en daar wat kritiek hebben op onderdelen van het boekje van de heer Jasper se zelfs ervaren rallyrijders ver schillen soms van mening over on derdelen van de techniek van he' rijden maar in zijn totaliteit heeft hij een boekje op tafel ge- nog meer nieuwe luxueuze Renault 5, tijd in Frankrijk alle waarschijn- maand in de Ne- worden neer- wagen, waarmee greep naar grotere doen zal ook wel meer op zich laten is al geruime tijd Italië geïntroduceerd, geldt dat men niet kan waarde-voor-geld zo- bekend is. wel komen van de nieu- waarmee men de lijn naar beneden denkt laten weten, dat

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17