Whitelaw naar Londen na beraad met oppositiepartij Wandelen met NS Albanezen zoeken houvast Russische een- en bosbrand bog voort INDIA SLUIT HAASTIG DE GRENS VOOR OEGANDEZEN Rogers: Beter voor Hanoi- om thans te gaan onderhandelen NS-Vakantie- dagtochten in vogelvlucht in vogelvlucht SATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND PAGINA 11 DUBLIN, BELFAST (DPA, UPI, APP) ierse politiemannen en militairen hebben gistermiddag een urate hoeveemeid material gevon den dat kan dienen vo*r het maken van explosieven en boximen. grootscheeps actie in „en van de bases van het verboden Ierse republikeinse Leger (IRA) op enkev Udometers ten zui den van de e'ens met Ulster, wer- de che^tca^en in beslag geno men Met r-ame werden apotheken, opslagplaat^11 en landbouwcoö- oeraties d* kunstmest en bestrij- duigsmid^len verkopen, doorzocht. DonderdS had de regering in Du blin oJer premier Lynch besloten intenser op te treden tegen het IRA p/ een zware bomexplosie in r,-wijk Falls Road in Belfast zijn drie personen om het leven en acht gewond. Van de ewonden zijn er verscheidene ern- n toe. Kort vóór de ontplof- -s een auto met twee mannen meisje gestopt voor el. Het meisje stapte uit iet de and de winkel binnen. Het perso- eel dat haar niet vertrouwde, zei it zij direct moest verdwijnen. Zij ras nauwelijks weer in de auto ge tapt, toen het voertuig door een UOSKOU (UPI) in het ge ld ten oosten van Moskou, waar al drie weken veen- en bosbran- woeden, zijn tienduizenden woners geëvacueerd, zo hebben rei- 1 irs gisteren meegedeeld. Het zijn °erwegend vrouwen, kinderen en 8 leren, de mannen helpen bijna en bij de bestrijding van de J nd, waaraan 15 000 militairen, indweerlieden en burgers deelne- V )e Sowjetrussische pers publi- rde gisteren foto's, die toon- i hoe de brandweerlieden graaf- s chines, tankauto's met water en schi-oefvliegtuigen met chemische trijdingsmiddelen gebruiken. Met 7j lamiet worden zware ontplof f in - I in de bodem teweeg gebracht, ima in de ontstane kraters met- p i zoveel mogelijk water wordt ge- ten. 11 het brandende gebied wonen minste een half miljoen mensen vijf steden: Sjatoera, Jegoriewsk, [insk. Orechowozwevo en Paw- posad. De pers maakt geen mel- f van slachtoffers maar zegt i dat veel dieren zijn omgekomen ie zakken soms door de dunne, erbrarvde bovenlaag in een hel 800 graden celcius, nadat het ïr zich door de diepere bodemla- heeft heengevreten en daarmee aderlijlke valkuilen heeft gescha- ènsen die al eerder dergelijke m ïbranden hebben meegemaakt ;en dat alleen zware regenval het r kan blussen. Maar het weer- i oht duidt daar nog lang niet op. meteorologen zeggen dat het de 'ifjogste en warmste zomer is die de ste honderd Jaar is geregistreerd. >n speelt met de gedachte van omleiden van een of meer rivie- Jagen, vissen en met vakantie is in dit gebied nu voor onbe- lde tijd verboden. De pers ver- ast dat zelfontbranding van het p i de oorzaak kan zijn, maar ^jigt ook over onverantwoordelijk 'ag van Jagers en vissers, die ach- bj(os brandende resten van rookge- zouden hebben weggeworpen. ADVERTENTIE 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Nieuw voor 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en heide wandeling „De Ginkel" (Ede-Wolfheze). Vraag op 't station naar de nieuwe kleurenbrochure Wandelen met NS". voordelig uit met NS .---"sa •'....-I..,, zware explosie werd vernield. Alle inzittenden werden gedood en acht voorbijgangers werden gewond. Intussen werden in Londonderry bomaanslagen gepleegd op twee su permarkten. Er ontstond veel scha de maar er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Gasteren verscheen de militante IRA-leider Martin Meehan, die woensdag bij een routine-onderzoek in Belfast was aangehouden, voor de rechter. De 26-jarige voormalige havenarbeider weigerde de recht bank te erkennen zolang niet Ulster met de Ierse republiek is verenigd. Door zijn vlucht in december jl. uit een zeer versterkte gevangenis in Belfast heeft meehan bij de i\k. be volking de faam gekregen van een volksheld. De toch al niet zo beste verhou ding tussen de officiële vleugel van het IRA en de militante „provisio nals" is gisteren nog verslechterd, doordat deze laatsten de officiële vleugel er van beschuldigen dat zij Meehan aan de Britten heefit ver raden. Meehan werd aangehouden in de r.k. wijk Ardoyne in Belfast, waaruit hij oorspronkelijk afkom stig is. De officiële vleugel van het IRA het gisteren in een verklaring we ten. dat zij hard tegen de „provi sionals" zou optreden als deze ge weld zouden gebruiken tegen de drie mannen, die volgens hen Mee han hebben aangegeven. Een groep "provisionals" had al overvallen ge daan op de woningen van het drie tal. dat volgens de verklaring niets met de arrestatie van Meehan te maken had. Derde gesprek De Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland Whitelaw had giste ren een derde gesprek met verte genwoordigers van de "Social De mocratie and Labour Party'' (SDLP)de voornaamste r.k. oppo sitiepartij in Ulster. Deze groep drong er wederom op aan, alile men- s nedie zonder vorm van proces zijn geinterneerd omdat zij van deelne ming aan de acties van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) worden verdacht, vrij te la ten en de protestanten te ontwape nen. Whitelaw heeft op een kleine 250 personen na de geïnterneerden al vrijgelaten. Donderdag maakte hij bekend dat ongeveer 1.000 ge weren en pistolen die met vergun ning in het bezit zijn van particu lieren en schietverenigingen, moeten worden opgeslagen in militaire de pots. In totaal zouden de pro test an- echter meer dan 100.000 vuurwa pens met vergunningen in hun be zit hebben. Whitelaw vloog direct na zijn onderhoud met de SDLP naar Londen om verslag uit te brengen. Na zijn terugkeer Belfast zai hij de voortzetten. Droevig beeld uit Belfast: Britse militairen kijken hier naar de resten van een kleine vracht wagen, die gistermiddag vlak bij een Britse legerpost explodeerde. De ontploffing vond vol gens sommigen plaats toen de wagen door een kuil reed, maar volgens anderen ging een ex plosief apparaat ontijdig af. Drie personen, vermoedelijk allen leden van het Ierse Republi keinse Leger, werden gedood. NIEUW DELHI (AP) De rege ring van India heeft gisteren met on middellijke ingang een visum-stel sel ingevoerd om te voorkomen dat "grote aantallen een Brits paspoort bezittende bewoners vi het land in haast of paniek betre den". Dit werd door de onderminis ter voor Buitenlandse Zaken Singh in het parlement bekendgemaakt. Het besluit is een reactie op de recente mededeling van de presi dent van Oeganda dat de meeste Aziaten in zijn land binnen drie maanden moeten heengaan. Die Aziaten zijn voor het merendeel sen uit India of rechtstreekse afstammelingen ervan. Intussen meldde Reuter uit de Oegandese hoofdstad Kampala dat president Idi Amin vandaag (zater dag) geen gelegenheid zou hebben de Britse minister Rippon te ontvangen. Rippon vertrok gister avond uit Londen voor besprekingen de aangekondigde uitwijzing Aziaten met de Britse nationa liteit uit Oeganda. Dinsdag heeft de Oegandese president wel tijd voor gesprek met Rippon, aldus ra- rio-Kampala. De Albanezen zijn de klap van het welkom in Peking voor hun vij- jand Nummer Eén, Richard Nixon nog niet te boven. Maar China blijft het enige land dat hier goed vertegenwoordigd is, de enige trou we vriend van een land dat zichzelf aan alle kanten „belegerd" acht, ondanks recente toenaderingen tot buurlanden. Copyright LD/ AD-Observer Door Eric Bourne Neef van Togliatti gepakt De Italiaanse politie heeft gisteroch tend voor zonsopgang Vittorio To gliatti, neef van de vroegere leider de communistische partij, op camping bij Arbata op Sardi- gearresteerd. Hij wordt verdacht van smokkelen van wapens en explo sieven en samenzwering tot het ple gen van bomaanslagen en andere on dermijnende activiteiten. Drie per sonen. onder wie Togliatti's vrouw van wie hij gescheiden leefde waren reeds woensdag aangehouden. Luchtbrug Via een militaire luchtbrug krijgen de bewoners van de Schotse Orkaden en Shetland- eilanden sinds gisteren elementaire goederen ais voedsel en brandstof aangevoerd. Een Hercules-transport vliegtuig van de luchtmacht ver trok gisteravond met 20 ton goede ren van een luchtmachtbasis in Schotland naar de Shetland-eilan- den. De operatie werd daarmee een dag vervroegd omdat van de eilan den berichten over acute voedsel tekorten waren binnengekomen. Na hun ervaringen met Moskou zien de Albanezen er nauwlettend op toe de verhoudingen met China op een andere basis te houden. Elektrische centrales, textielfabrie ken, en andere industrieën die over al in het land met hulp van Chi nese deskundigen en met Chinese uitrusting verschijnen, worden „on sterfelijke monumenten" genoemd voor de „onverbrekelijke" Albaans- Chinese vriendschap. Maar al voor de Chinees-Amerikaanse toenade ring legde Albanië er de nadruk op, dat het geen „hulp" was, maar een zaak van „bondgenoten" en „inter nationale bijstand" tussen gelijk waardige partners waarin Albanië gestaag zijn schuldig terugbetaalt. Hoe verstoord partijchef Enver Hodzja ook geweest mag zijn over de nieuwe wending in de Chinees- Amerikaanse verhoudingen, hij heeft dat grotendeels voor zich ge houden. En zijn pers heeft er ge woon over Toenadering Verschuiving Chinese technici en adviseurs zijn er hier nog te over. Toch is er wel een kleine verschuiving te zien, waaruit blijkt hoe Enver over dit alles denkt. Vorig jaar, bijvoorbeeld, hingen op alle torens naast de por tretten van de Albaanse leider die van voorzitter Mao. Gewoonlijk hing er ook wel een bij de poorten van de Chinese fabrieken. Ook wa ren er aanplakbiljetten met de be roemde Gedachten. Nu is dat alle maal verdwenen. Daarvoor in de plaats wordt er nu veel, veel meer aandacht besteed aan de belangrijkste les die Albanië van Mao heeft geleerd - te vertrou wen op zichzelf. Nog steeds wordt er regelmatig verwezen naar de „broederlijke" samenwerking met China. Het heeft per slot van reke ning sinds de breuk tussen Enver en Chroesjtsjow in 1961 zo'n ander half miljard gulden bijgedragen aan de opeenvolgende vijfjarenplannen. Maar zelfs de Gedachten van Mao zijn in de schaduw gesteld door het rapport van Enver aan het partij congres van november, waarin hij vooral de Albaanse revolutionaire ideeën onderstreepte en de Albaanse inspanningen en successen. Hoeveel China na het huidige vijf jarenplan (van 19711975) zal bij dragen laat zich slechts raden en is sterk afhankelijk van Albanië's fi nanciële kracht tegen die tijd. Over een paar jaar zal het bijvoorbeeld een overschot aan olie hebben en ook bestaat reeds het plan elektrici- naar Joegoslavië uit te voeren. Bovendien hebben de Chinezen En- gezegd in de toekomst zijn con sumptiegoederen dichter bil huis te kopen. i Vóór Nixons reis was Albanië al be gonnen toenadering tot z'n buren te zoeken. Sedertdien zijn de banden hersteld met Griekenland, Joegosla vië en de meeste Westeuropese en Scandinavische landen (behalve En geland en West-Duitsland). Grote vrachtwagens zwermen uit naar het noorden en het westen met groente en fruit. Ideologisch is men nog steeds op zijn hoede voor ideeën uit het bui tenland, al is er weinig te doen te gen de Italiaanse televisie en Tom Jones (zeer populair bij de jeugd, al is die nog zo vaderlandslievend). Een meisje dat er net weer een maand militaire dienst op had zit ten, vertelde me dat ze niet alleen in Rusland een bedreiging ziet, maar dat „we voorbereid moeten zijn op een aanval van welke kant dan ook". De nationale leuze, die overal is op- gekalkt, is die van Hodzja: „Het geweer in de éne hand. het houweel in de ander". In Albanië is er een duidelijk Enver-cultus. Maar wes terse diplomaten komen er rond voor uit dat niemand anders het land bijeen had kunnen houden toen Chroesjtsjow de hulp afsneed en zijn deskundigen terughaalde uit een nog niet half voltooide indu- strie-in-aanbouw. China's eigen breuk met Rusland was slechts een meevallertje. Bovenlaag Als er hier sprake is van een nieu we bovenlaag, dan houdt die zich in ieder geval goed op de achtergrond. In twee weken rondreizen door het land heb ik veel vrachtwagens en Jeeps (Chinese) gezien, maar slechts een paar personenauto's. Als de mi nisteries 's avonds sluiten, zie je al leen maar - meest Chinese - fiet- Toen de Engelse dichter Byron in 1810 het land bezocht, beschreef hij de woeste schoonheid van Albanië en de geestkracht van het volk. Ook merkte hij de vrouwen op, die gebogen het land bewerkten. Ze werken er nog, maar tegenwoordig worden ze. naar Albaanse maatsta ven gemeten, redelijk betaald (net zoveel als de mannen) en genieten ze vrije medische verzorging. Een fabrieksdirecteur kan niet meer verdienen dan twee keer zoveel als I een ongeschoolde arbeider en het I salaris van een hoogleraar is slechts het dubbele van het gemiddelde in- I komen van een fabrieksarbeider. I Vaderlandsliefde hoort voorop te 1 staan. WASHINGTON, BANGKOK (AFP, Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers heeft gisteren op een pers conferentie in Washington te ken nen gegeven dat Noord-Vietnam be ter nu kan onderhandelen met de VS „dan na de herverkiezingen van Nixon", omdat het thans betere voorwaarden kan bedingen. Rogers was ervan overtuigd dat de manier waarop president Nixon zijn poli tiek tegenover Vietnam heeft ge voerd, zal bijdragen tot diens her verkiezing. De minister toonde zich zeer tevreden over het feit dat het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden een poging om een datum (1 oktober) vast te stellen voor de te rugtrekking van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam de kop had ingedrukt. Daardoor, aldus Rogers, blijven de vooruitzichten, op onderhandelingen gunstig. Het Huis van Afgevaardigden Motorpostwagen ontspoorde MEPPEL (ANP) Ten gevolge van een verkeerde wisselstand is gis teravond tegen half acht de trein uit Groningen op het station Meppel ontspoord. De achterste wagen, een moterpostwagen, kwam dwars op de rails te staan. De wagen werd be schadigd en ook een seinpaal werd uit de grond gerukt. Ten gevolge hiervan moest het treinverkeer van Groningen en Leeuwarden via Mep pel naar Zwolle even over één spoor rijden. Tegen half negen was het treinverkeer weer geheel hersteld. Waldheim in China Secretaris generaal Waldheim van de Verenig de Naties is gisteren in Sjanghai aangekomen voor een officieel be zoek van vijf dagen aan de Chine se volksrepubliek. Gelyncht In een voorstad van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos heeft een woedende menigte een vrouw doodgeslagen die van kinderroof werd verdacht. In een ander deel van de stad slaagde de politie er in een Jongeman die op de grond van een zelfde verdenking werd aange vallen, bijtijds te ontzetten. Het slachtoffer een buitenlander werd naar een ziekenhuis overge bracht. In een maand tijd zijn ze ker vier mensen op grond van ge ruchten over kinderroof gelyncht. Verworpen Noord-Vietnam heeft het vredesplan voor Vietnam dat een maand geleden door vijf Zuidoostazlatische landen was inge diend, verworpen, „omdat het de V. S. en de regering in Saigon begun stigt", zo heeft Hanoi gisteren mee gedeeld. Vuurbal boven Amerika Boven het noordwestelijke gedeelte van de V.S. is gisteravond een grote vuur bal gezien. Het was, aldus een as tronoom van de universiteit van Washington, vermoedelijk een „hel dere massa afbrokkelende meteorie ten afkoirtstig van het sterrenbeeld Perseus". Het verschijnsel was te zien boven zes Amerikaanse staten en de Canadese provincie Alberta. verwierp donderdag een amende ment op de wet inzake de hulp aan het buitenland, dat de terugtrek king van alle Amerikaanse strijd krachten voor 1 oktober eiste miti Hanoi de Amerikaanse krijgsgevan genen vrijlaat. Politie en militairen van Thailand (Siam) hebben bij een over het he le land gevoerde onverwachte actie ongeveer 200 leidende communisten gearresteerd die ervan verdacht worden de leiding te hebben van naar schatting 6.000 gewapende guerrillastrijders. Onder de gearres teerden zijn volgens de politie leden van 't centrale comité van de commu nistische partij, die in Thailand verboden is, en commentators van de clandestiene radio "Stem van het volk van Thailand". Er zijn ook vier vrachtwagens vol communistische uniformen, documenten en propa- gandaplaadjes in beslag genomen. Moordplannen Geheime agen ten hebben gisteren in New York een zekere Andrew B. Topping gearres teerd, die van plan zou zijn geweesl president Nixon te vermoorden. De man zal binnenkort voor het fede rale gerechtshof in Manhattan moe ten verschijnen. Wandelingetje De 30-Jarlge Italiaanse timmerman Roberto Bas- si heeft een voettocht van Italië naar Japan voltooid. De hele reis heeft 14 maanden geduurd en ging over een afstand van 20.000 kilometer. Bassi volgde de route, ruim 50 Jaar geleden afgelegd op de eerste vlucht van Rome naar Tokio, die door Italianen was ondernomen. Cholera in Algerije De Wereld gezondheidsorganisatie heeft gisteren bekendgemaakt, dat er deze week in Algerije 27 gevallen van cholera zijn geconstateerd. Volgens de Algerijnse autoriteiten gaat het hier om lichte gevallen en bestaat er nog geen gevaar voor het uitbreken van een epidemie. Ook in Marokko zijn deze wede enige gevallen geconstateerd. Vergiftiging Negen kinderen zijn gestorven en dertien zijn in zie kenhuizen opgenomen na het eten van giftige paddestoelen in een dorp bij de stad Tuzla ln Midden-Joego» Slaivië. ADVERTENTIE 'n Dagje naar Texel of naar 't Teutoburgerwoud, naar 't Evoluon in Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Floriade. Keuze uit 30 mogelijkheden- Vraag op 't station de brochure „NS- Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS Nauwelijks zijn de bloedige strijd in Soedan en de massamoord op de Hoe- toes in Boeroendi in het dagelijks nieuws wat op de achtergrond ge raakt, of Afrika trekt opnieuw de aandacht, ditmaal door het bevel van president Idi Amin van Oeganda, dat 40 tot 60.000 Aziaten binnen drie maanden zijn land verlaten moeten hebben. "Een onherroepelijk besluit", verklaarde de generaal (die ander half jaar geleden aan het bewind kwam door het wegjagen van dr. Milton Obote, die thans als balling in het buurland Tanzanië verblijft), maar dat is thans twijfelachtig. En dat niet eens zozeer wegens het feit, dat bedoelde Aziaten in het bezit zijn van Britse paspoorten en nu toegang tot het Britse eilahd verlangen, een verzoek waaraan Londen niet wil voldoen. Na een dergelijke anti-Azia tische maatregel in Kenia besloot Londen namelijk enige jaren geleden de toelating van Aziaten met een Brits paspoort aanzienlijk af te rem men en voor geheel oostelijk Afrika tot drieduizend per jaar, inclusief fa milieleden, te beperken. Het zal Amin om die reden niet zo heel gemakke lijk vallen de "ongewenste vreemde lingen" op korte termijn kwijt te ra ken. Er is echter een ander punt, dat de uitvoering van het besluit van Amin twijfelachtig maakt. De Azia ten, om wie het gaat, werden om streeks de eeuwwisseling door de toenmalige Britse overheid in Oost- Afrika "geïmporteerd" voor de aan leg van de spoorweg van Mombasa naar Ooeganda. In 1948 leefden in de drie Oostafrikaanse staten Kenia, j Tanzanië en Oeganda in totaal 180.000 afstammelingen van die I spoorwegarbeiders uit het begin van de eeuw, een getal dat tien jaar ge- I leden toen genoemde staten hun onafhankelijkheid verwierven tot het dubbele was gestegen. De helft van die 350.000 verkoos, toen zij voor de keus werden gesteld, het Britse staatsburgerschap te behouden. En daarmee werd het probleem gescha pen, dat zich thans voordoet. Want die "Britse Aziaten" vormen "aparte" gemeenschap, die vasthoudt aan ras, geloof, kleding en levens patroon zonder op te gaan in de om ringende bevolking van acht miljoen Afrikanen in een land, dat zeven maal zo groot is als Nederland. Wat de Oegandezen echter vooral dwars zit, is de welvaart, die deze Aziaten door buitengewoon hard werken heb ben weten te bereiken. Lang niet allen zijn rijk, maar ook de kleine zaken- en handelslieden genieten een redelijke welstand. Daarnaast zijn ei- en kei e zeer rijke families van Aziati sche herkomst, die enorme suiker plantages tot ontwikkeling hebben gebracht of in het bezit zyn van be langrijke industriële ondernemingen. Am ins voorganger, Obote, heeft al eens geprobeerd door een "Nationale Ontwikkelingsmaatschappij" de grote economische invloed van de Aziaten uit te schakelen. Maar dat werd een volslagen mislukking en de maat schappij is bankroet. Die mislukking heeft Amin echter naast zich neer gelegd en hy tracht door gedwpngen verwijdering van de Aziaten uit de Afrikaanse gemeenschap te bereiken wat zijn voorganger langs de weg van economische inspanning niet mocht gelukken. Bovendien heeft hij zich nog nergens uitgelaten over vergoe ding van deze "onteigening", zodat de meeste slachtoffers vermoedelijk berooid het land zouden moeten ver laten. Het tragische van Amin is, dat hij een onberekenbare man schijnt te zijn zonder veel economisch inzicht, iemand die zijn steeds duidelijker onvermogen om de Oegandezen hogere levensstandaard te geven schuil laat gaan achter een fel-fH tionalistische maatregel. Zo'n besluit heeft echter alleen kans van sl; wanneer de achterblijvende Oegan dezen bereid en in staat zijn een ge lijke prestatie te leveren als de weg gejaagde Aziaten. Welnu, daaraan moet sterk getwijfeld worden. Amin heeft hen nu wel beschuldigd „economische sabotage", maar als hij een realist was zou hij erkennen, dat, wat er in Oeganda goed loopt, be halve aan het kleine aantal blanken <9.000) voor een aanzienlijk deel te danken is aan de Aziaten, die door hun technische vaardigheid en hun bekwaamheid in het drijven van grote en kleine ondernemingen de Oegandese maatschappij grote dien sten bewijzen. Nu zou het onjuist zijn de gedragingen van de Aziaten in elk opzicht als een soort econo mische idylle af te schilderen.. Voor minder frisse zakenmethoden dein zen sommigen van hen niet terug. Maar daar staat tegenover, dat de meesten hun succes te danken heb ben enerzijds aan hun onuitputte lijke werklust, anderzijds aan hun handelsgeest. En dat nu zijn twee schragende elementen, waarvoor Amin onder de Oegandese bevolking niet maar van vandaag op morgen plaatsvervangende krachten kan aantrekken. De Oegandese maat schappij Is voornamelijk agrarisch structuur en wie de Aziaten wil terugdringen zal alle zeilen moeten bijzetten. Kennelijk is Amin verge ten, dat de Westafrikaanse staat Sierra Leone nog niet zo lang gele-1 den een mislukte poging heeft ge daan de economische invloed terug te dringen van Libanezen en Syriëre, die daar dezelfde rol spelen als de Aziaten in Oeganda. Men kan zich dus wel voorstellen, dat Amin alles in het werk wil stellen om handel en bedrijf in zijn land te „oegandiseren" In die richting ging ook de maat regel van zijn voorganger Obote, die destijds 60.000 Kenianen de grens over joeg. Maar als er ontevreden heid heerst in Oeganda, hetzij onder de burgerbevolking, hetzij in het le ger (want daarin rommelt het reeds geruime tijd), dan moet Amin an dere middelen toepassen dan ruzie maken met Israël waaraan zijn land veel te danken heeft of door het wegjagen van de Aziaten. Gaat zijn „onherroepelijk" besluit door, dan kan de generaal naar alle waar schijnlijkheid ontwrichting van herfc economische leven verwachten. De Oegandezen hebben de uitwijzing met vreugde ontvangen, maar het is al lerminst ondenkbaar, dat zij over enige tijd geneigd zijn te roepen: Aziaten, kom terug, alles is vergeven en vergeten. „Oegandisering" moge dus begrijpelijk zijn, maar het is een onnozele maatregel wanneer de krachten niet gereedstaan om de opengevallen plaatsen ogenblikkelijk op bevredigende wijze in te nemen. De generaal geeft bovendien veel geld uit aan bewapening, waardoor kortgeleden de voltooiing van elf zie kenhuizen moest worden uitgesteld. Nu Engeland in eerste instantie af wijzend heeft beschikt om de Aziaten ad libitum toe te laten, is er slechts één mogelijkheid: een nuchtere dis cussie tussen alle betrokkenen, in clusief India en Pakistan, om op de een of andere wtfze alsnog tot een bevredigende oplossing te komen RJ,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11