Voorden zet aanvallen vs verbeteren atoomkop foort 'OLITIE VECHT ilET STAKERS Vergeefse Arabieren strijd van Israël in Weer proces politiek in Brno Westduitse politie in actie tegen Quick Democraten steunen president Nixon Kneedbommen in Portugal DERDAG 10 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND CDopr onze correspondent) LONDEN Tweeëntwintig ha- aarbeiders zijn gisteren gear- iteerd tijdens rellen in de buurt n de Noordengelse plaats Scunt- rpe (Zie foto). De ongeregeld- deden zich voor, toen ichtwagen chauffeurs probeer- i de rijen postende havenarbei- rs voor de ingang van een klei- particuliere werf te doorbre- n. Bij de vechtpartijen die daar- n het gevolg waren, liepen ook iele politieagenten verwondin- i. Het was de tweede ach- :eenvolgende dag dat zich in de dagen oude havenstaking ge- lddadigheden hebben voorge- an. je onrust onder de Britse ha- ïarbeiders is daarmee opnieuw entueerd. Er is nog steeds nieuws over enige vooruit- lig in de besprekingen over een lossing van het conflict. Giste ren zijn de hele dag besprekingen gevoerd tussen Jack Jones en Lord Aldington, de opstellers van het rapport over de Britse havenin dustrie, dat de aanleiding was tot deze staking, en een afvaardiging van de havenvakbonden. Ook de werkgevers zijn geraad pleegd over nieuwe voorstellen, die de commissie van Jones en Al dington op het ogenbiak aan het voorbereiden is. Van de resultaten van deze besprekingen zal het in de komende dagen afhangen of de havenarbeiders hun staking zul len beëindigen. De eerste noodmaat regelen, die mogelijk zijn geworden onder de vorige week uitgeroepen noodtoestand, zijn woensdag in werking gekomen. De afgelegen Shetland-eilanden, ten noorden van Schotland, worden in een speciaal door de Britse regering gechar terd vliegtuig van voedselvoorra den voorzien. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse oud-minister van Financiën John Connally, die als enige Democraat deel heeft uitge maakt, van president Nixons ka binet, heeft een Democratisch comité gevormd dat campagne gaat voeren voor Nixon. Tot de 40 vice-voorzitters van dit comité behoren enkele grote figuren uit de show business: Sammy Davis jr, Frank Sinatra en CharltoD Heston. Het comité zal optreden onder de naam "Democraten voor Nixon" Connally, eens minister van Ma rine onder John Kennedy en la ter gouverneur van Texas, ver weet de Democratische presidents kandidaat George McGovern dat hij de partij in "een ideologisch apparaat" veranderde. "Zolang McGoverns mensen de Democra tische partij beheersen kan zij maar één kant opgaan- omlaag en achteruit", zo zei hij. Connally verklaarde dat hij nog al tijd Democraat is en niet. van plan dit Jaar naar de Republikeinen over te stappen. Persoonlijk had den hij en de andere comité-leden niets tegen senator McGovern, maar ze meenden dat Nixon nu eenmaal de voorkeur verdiende.. De verkiezingscampagne van de De mocratische presidentskandidaat McGovern zal wellicht bemoeilijkt worden door het feit dat diverse rijke Democraten hem huif steun onthouden of zelfs de Republi keinse campagne financiële injec ties geven. tJit telefonische navraag onder 35 rijken die de campagnes van de senatoren Humphrey en Muskie in de voorverkiezingen met in to taal 1.2 miljoen dollar steunden, is de New York Times gebleken dat 15 van hen McGovern niets of slechts een symbolisch bedrag zullen schenken. Van deze 15 zul len er zelfs 13 Nixons campagne helpen financieren. IGON (AP Reuter) Van- is melding gemaakt van gevechten en Noordvietname- tilleriebeschietingen in het leliJike gedeelte van Zuid-Viet- strekkend van de stad Quang ot de Ke Son-vallei, ten Zuiden laNang. de stad Hoee is de afgelopen geraakt door granaten, erikaanse bommenwerpers heb- weer aanvallen gedaan op doe- Noord-Vietnam, In de gede- irlseerde zóne en ten zuiden fan. oosten van Saigon zijn orte verrassingsaanvallen van Ivietnamezen en Vietcong voort- n, sommige op slechts 30 kilo van de stad af. elke aanval verdwenen de Hers in het oerwoud. Zweedse Vietnam-comité bekend gemaakt dat tien se technici klaar staan om Noord-Vietnam te vertrekken aat hier om civiele ingenieurs mteurs. De groep zal nog wor- tgebreid als het doorbreken van ken na de Amerikaanse bom- nenten tot een noodsituatie zou ele Zweden zullen deel uitma- an de bemanning van een dat binnenkort de blokkade bij >ng moet doorbreken, volgens sluit dat werd genomen op de internationale Vietnam-con- ie in Stockholm, inesië heeft gedreigd de con- van niet-gebonden landen wgetown te verlaten als de de- van de voorlopige revolutio- regering van Zuid-Vietnam en legatie van de afgezette Cam- inse prins Sihanoek tot de con- ie worden toegelaten. Malei- Singapore zouden dat voor- paar schijmlij k volgen. het openingsdebat dinsdag in 21 delegaties zich uit voor 0 van de VRR-delegatie, ter egen landen bezwaar maakten. !de toelating van de delegaties echter niet bij meerderheid mmen, maar unaniem beslist. %iï£?ie!?ia'mese troePfn rollen met hun pantserwagens op patrouille rond de oude keizersstad rond HoeëPaS aangelegde brug vormt een verbinding van de stad met vuurbases op het land WASHINGTON (Reuter—U. P.I.) Het Amerikaanse mi nisterie van Defensie heeft een onderzoekprogramma bekendge maakt ter verbetèring van ra ketten met atoomkoppen. Deze raketten moeten in staat zijn raketopslagplaatsen opslagplaat sen van atoomwapens, onder- grondze hoofdkwartieren en ver- bindingsoentra te vernietigen. Maar aldus een woordvoerder" van het Pentagon, de Verenigde Staten zijn niet van plan een kernmacht te ontwikkelen die de eerste klap moet uitdelen. Hij zei dat er naar gestreefd wordt in het lopende begrotings jaar nog 20 miljoen dollar extra uit te trekken voor onderzoek en ontwikkeling van de nieuwe atoomkoppen. De Verenigde Sta ten zijn vastbesloten hun tech nologische superioriteit over de Sowjet-Unie te handhaven, zo zei woordvoerder Friedheim. Het nieuwe project zal de posi tie van de Verenigde Staten ver sterken tijdens de verwachten tweede ronde van de Salt-be- sprekingen over beperking van de strategische bewapening met de Sowjet-Unie. Bovendien kun nen de Verenigde Staten zich met deze nieuwe atoomkop wa penen tegen de gevolgen van een eventuele mislukking van Salt, aldus Friedheim. Dit voorjaar sloten de Ver enigde Staten en de Sowjet- Unie een verdrag ter beperking van defensieve wapen sen een overeenkomst met een looptijd van vijf jaar over de bevriezing van het aantal aanvalsraketten. Als een nieuw verdrag beperkin gen oplegt aan de verbeterde atoomkop zullen de Verenigde Staten die overeenkomst uiter aard naleven, zei de woordvoer der, maar het is niet verstandig om de ontwikkeling van nieu we wapens bij voorbaat eenzijdig te beperken. Het Amerikaanse leger heeft de produktie van een geschuts- helikopter van het type „Che yenne" afgelast, ondanks het feit dat er al ruim 400 miljoen dollar (ruim 1.3 miljard gulden) voor het project is uitgegeven. Militaire deskundigen zijn tot de conclusie gekomen dat een kleinere minder kostbare heli kopter beter aan de eisen kan voldoen dan de Cheyenne, waar aan de Lockheed al drie Jaar te vergeefs sleutelt. Syrië en Moskou Syrië zal de Sowjet-Unie niet vragen haar des kundigen terug te trekken, zo heeft president Hafez el Assad verklaard. „Het is op het ogenblik in het be lang van het Syrische volk te blij ven profiteren van de samenwerking met de Russische deskundigen", al dus het Syrische staatshoofd, Hij noemde de beslissing van president Sadat, aan het verblijf van de Sow- jetrussische experts in Egypte een einde te maken „strikt een binnen landse aangelegenheid van Egypte". mn en Ber lijn aten verder IN (DPA) De Westduitse ïg wil officieel met de Duitse jratische Republiek onderhan- een beginselregeling voor rekkingen tussen beide Duitse Dit heeft de regeringswoord- r Conrad Ahlers gisteren na binetszitting meegedeeld, bandsregering heeft staatsse- s Egon Bahr opdracht gege- Jn op 31 mei begonnen oriën- besprekingen met de Oost- staatsseorebaris Michael Kohl stadium van officiële onder- lingen te brengen. Bahr en zullen elkaar volgende week lag Oost-Berlijn weer ont- L "rekingen tussen Bahr en Kohl i, aldus Ahlers, ten doel heb- 1) het bijeenhouden van de ie te bevorderen, 2) de niet te bemoeilijken en achten een „maximum aan whe samenwerking" te berei- rwapens verboden De Ame- "se senaat heeft gisteren met to 25 stemmen een wetsvoor- invaard, waarbij de produktie koop van goedkope, gemakke- verbergen pistolen, zoals er J de moordaanslag op gou- r George Wallace van Alaba ma werd gebruikt, wordt ver- De senaat verzwakte het ef- to deze beslissing echter door verkoop van de munitie toe to voor deze zogenaamde „sa- night specials". LISSABON (AFE/AFP) In de omgeving van Lissabon en in het noorden van Portugal (Coimbra en Oporto) zijn gisterochtend 30 kneed- bomaanslagen op hoogspanningsmas ten gepleegd waardoor de stroom uit viel. De stroomvoorziening was gister avond weer nogmaal. In de omgeving van Lissabon zijn de meeste aansla gen gepleegd. Hier werd gedurende enkele xnen 30 percent minder stroom geleverd. De aanslagen wor den toegeschreven aan een groeperin die zich „revolutionaire brigades" noemt. Komplot ontdekt Het militair gezag in Istanboel heeft gisteren be kendgemaakt, dat „een organisatie van Marxistisch- lentstisohe maoïs tische bandieten" verantwoorde lijk is voor de brandstichting in de opera in 1970 en de schipbreuken, van de vrachtboot „Marsmaris" en de veerboot „Eminonu", resp. in maart en juni van dit jaar. De verdach ten zijn volgens de bekendmaking, vakbondsmensen arbeiders en stu denten. Verscheidene van hen hadden het werk tegen beloning verricht. Andere salbotage-daden waren in voorbereiding. (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) De bewo ners van Ikrit en Biram zijn tot ac tie overgegaan, nadat hun verzoek om naar hun woonplaatsen langs de Libanese grens te mogen terug ke ren onlangs definitief door de rege ring was afgewezen. Zij hadden daar 25 jaar voor gestreden. Maan dag bezetten zij de ruïnes van hun dorpen, die ze in 1948 moesten ver laten met de belofte dat dat slechts voor enkele dagen zou zijn. Dinsdag beval de politie deze christen Arabieren het dorp te ver laten en toen dat niet goedschiks ging. ontstond er een handgemeen waarbij acht politiemannen en acht demonstranten gewond raakten. De politie arresteerde 14 demon stranten, die gisteren voor de rech ter in Tiberias moesten verschij nen. Dinsdag heeft de geestelijke lei der van de bewoners van Biram en Ikrist, de Grieks-katholieke bisschop Raija, met premier Golda Meir gesproken. De besprekingen le verden geen resultaat op en de aartsbisschop noemde het gesprek dan ook "zeer teleurstellend". "Is raël maakt van het veiligheidsar gument een afgod en een ieder weet wat de bijbel over afgoden zegt. Het is droevig, maar Israël maakt hier zowel nationaal als internationaal een slechte beurt", aldus een verbit terde aartsbisschop Raija. Premier Golda Meir verklaarde dat de regering bereid is de bewo ners van Biram en Ikrit op alle mo gelijke manieren te helpen, maar onder geen enkele omstandigheid terugkeer naar hun woonplaatsen toe te staan, aangezien dat een ge vaarlijk precedent zou scheppen voor andere Arabieren, die naar hun oorspronkelijke woonplaatsen terug zouden willen keren. Aartsbisschop Raija heeft aange kondigd dat hij zich mogelijk tot het Vaticaan en andere kerken zal wen den voor steun. Intussen heeft deze affaire een nationale discussie op gang ge bracht, niet alleen over de zaak-Bi- ram en Ikrit zelf, waarvan vrijwel een leder overtuigd is dat hier on recht geschiedt, maar over de posi tie van de Arabieren in Israël in het algemeen en de vraag of de zionis tische kolonisatie ten koste is ge gaan van de Arabische bevolking. Vice-premier en minister van On derwijs Allon sprak er in een tele visie-interview zijn bezorgdheid over uit, dat er bij de gangbare mening vraagtekens rijzen over de recht vaardigheid van de zionistische zaak. Allon zei dat hij zelf in de re gering voor terugkeer van de bewo ners van Biram en Ikrit had ge stemd, maar riep de bewoners van de twee plaatsjes op zich bij het re geringsbesluit neer te leggen. ADVERTENTIE Macdonald CanadianTobacco Cb7SU?)esdrjt109, Rotterdam 5900 CONTESSA, fijn datje d'r bent PRAAG (AFP, Reuter, DPA) In de Tsjechoslowaakse Brno is een nieuw proces wegens ondermijnende activiteit begonnen. Het is het ne gende van de reeks politieke proces sen die drie weken geleden ir Tsjech-Slowakije begon. Terecht staan dit keer Vlastimila Tesarova en verscheidene „mede plichtigen" wier identiteit niet onthuld. Onder hen zou zich Hana Sabatova bevinden, de dochter van Jaroslav Sabeta die dinsdag tot 6% Jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Tesarova en haar "medeplichti- (Door onze correspondent) BONN In Bonn, München en Hamburg zijn redactie-lokalen van het weekblad Quick in opdracht van de officier vai- Justitie verze geld en heeft de politie wachtpos ten voor de deur geplaatst, nadat gisteren een grootscheepse huiszoe king was begonnen. Een actie van deze omvang tegen een persorgaan heeft de Bondsrepubliek niet meer beleefd sinds de Spiegel-affaire on geveer 10 Jaar geleden. Officieel zijn als reden voor het onderzoek, dat vandaag wordt voortgezet en waarbij een grote hoeveelheid paperassen in beslag werd genomen, de verdenking van belastingontduiking, het werken met steekpenningen en ver trouwensbreuk genoemd. De hoofd redacteur van het veel gelezen ge- illustreerde blad sprak echter een algemene overtuiging uit, toen hij verklaarde dat deze argumenten worden benut om andere dingen aan de weet te komen. Daarbij zou het met name gaan om de vraag hoe de ontslagbrief, die prof. Karl Schiller als minister van Economische Zaken en Finan ciën aan bondskanselier Brandt had geschreven, m handen van de Quick-redactie kan zijn gekomen (die de brief publiceerde). Het blad, dat zij aan zij met de Springer-pers tegen de regering-Brandt strijdt, had ook al eerder geheime stukken weten te publiceren. Tot dusver hebben onderzoeken naar de vele lekkages nooit tot degelijke resul taten geleid. Gisteren deed het gerucht de ronde dat de rechterhand van bondskanselier Brandt, de 45-Jari- ge minister Horst Ehmke die aan het hoofd van de kanselarij staat, de man was geweest die tot het doorzoeken van de Qu eik-kantoren had aangezet. Een naaste medewer ker van prof. Ehmke sprak dit ge rucht tegen. Minister Ehmke die verantwoor delijk is voor de Westduitse geheime dienst, trouwde vorige week met 'n 25-jarige Tsjechoslowaaks meisje. Dit huwelijk was aanleiding voor de oppositie om in de Bondsdag te vragen, of er geen gevaar bestond dat minister Ehmke in zijn posi tie aan buitenlandse druk bloot zou komen te staan omdat zijn nieu we vrouw familieleden in Tsjecho Slowakije heeft. Volgens een ge rucht zou in een brandkast in de kantoren van „Quick" een kopie liggen van een verzoek van minis ter Ehmlke aan het hoofd van de geheime dienst, generaal Gerhard Wesel, om te helpen zijn schoon moeder uit Praag weg te krijgen. In die bewuste kluis zou ook een kopie van een boodschap van ge neraal Wessel aan bondskanselier Brandt liggen, waarin de generaal weigerde aan het verzoek van de minister te voldoen en pleitte voor diens aftreden. Wessel zou hebben geschreven dat het uniek voor een man in de positie van minister Ehmke was om de geheime dienst van zijn land voor familiedoelein den te gebruiken. Noch van de zijde van de geheime dienst, noch van de kant van Quick wilde men commentaar geven op dit bericht. De naaste medewerker van minister Ehmke, Ekkehard Wien- holtz, noemde het verhaal van het verzoek van de minister aan gene raal Wessel „een oude grap" die al drie maanden de ronde doet en die al herhaaldelijk als een onwaar heid is bestempeld. gen" zijn beschuldigd van "onder mijning van de republiek". Volgens de aanklacht hebben zij van begin 1970 tot 1971 "deelgenomen aan staatsvijandige activiteit" en "op ruiende pamfletten samengesteld en verspreid". Tijdens de acht processen die voor dat tegen Tesarova in Praag en Brno zijn gevoerd, zijn in totaal 38 mensen veroordeeld. De Italiaanse communistische partij heeft gisteren de huidige reeks politieke processen in Tsj echo- Slow aki je als "gerechtelijke onder drukking" bestempeld. In een verklaring van het hoofd bureau van de partij wordt gezegd dat het hier gaat om kwesties die elke communistische partij aan gaan en dat de processen "dwingen* de vragen oproepen naar de to - istand in TsJ echo- SlowakiJ e, vier Ijaar na de inval van de troepen van Alle verwijzingen naar de wetten die in Tsjecho-Slowakije van kracht zijn, aldus de verklaring, kunnen de vraag niet uitsluiten naar de waar borgen die er in dit land bestaan voor de vrijheid van meningsuiting. Zware regenval in Nepal Aard verschuivingen en overstromingen als gevolg van zware regenval heb ben in de afgelopen weken in Nepal zeker 105 mensenlevens geëist. Men vreest, dat het dodental nog zal stij gen nu de regen aanhoudt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9