Biesheuvels 'rompkabinet' blijft tot november Aandeelhouders schorten overneming op Minder stank in Rijn mond EIGEN INZICHT VAN RECHTERS LEIDT TOT VREEMDE ZAKEN I imburgs Dagblad wordt niet aan De Telegraaf verkocht Boekhouder in Breda verduistert 92 mille )or f |l?p# Formateur geeft opdracht terug ^//ckeUroudxr iwbunjs "e 'edactie Matste PONDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Er komt geen tweede kabinet-Biesheuvel. De drie-en-een-halve maand tussen nu en de vervroegde verkiezingen op 22 of 29 november zullen worden over brugd door een „rompkabinet", waarin uiteraard met uitzondering van de uitgetreden DS'7 O-minister Drees en De Brauw en de staatssecretarissen Vain Stuyvenberg en mevrouw Van Veendendaal-Van Meggelen alle minis ters en staatssecretarissen van de in 1971 opgetreden rege ring-Biesheuvel zitten- Nadat koningin Juliana gistermid dag uit Porto Ercole op Ypenburg was gearriveerd, heeft formateur Biesheuvel haar ee ROTTERDAM De kwaliteit van de lucht boven het Rijnmondgebied begint te verbeteren. Dat is althans de indruk van L. A. Clarenburg, staf functionaris voor milieuhygiëne bij het Openbaar Lichaam Rijnmond. De stank zou de afgelopen twee jaar met 15 procent gedaald zijn. De lucht verontreiniging die niet tot de stank leidt is ongeveer stabiel gebleven. De verbetering wordt gebaseerd op vergelijking van metingscijfers in 1966-1967 en 1971. Deze metingen worden voortdurend verricht door Rijnmond, de Keuringsdienst van Waren in Rotterdam en verschil lende provinciale diensten. Verder is er een daling merkbaar in het aantal telefonische klachten dat op het "stanknummer" van Rijnmond bin nenkomt. Vooral de klachten over lawaaihinder bijvoorbeel van luchthaven Zestienhoven en het op starten van de ehtyleenfabriek bij Gulf in het Europoortgebied zijn be langrijk minder in aantal dan voor heen. uitgebracht over zijn formatiewerk zaamheden en daarna verzocht van zijn opdracht tot het vormen van een kabinet ontheven te worden. Volgens een officieel communi qué van het Kabinet der Koningin heeft de koningin dit verzoek inge willigd "en de ministers en staatsse cretarissen op grond van het door mr. Biesheuvel uitgebrachte rapport in overweging gegeven het ter be schikking stellen van de portefeuil les, onderscheidenlijk functies, terug te nemen. De ministers en staatsse cretarissen hebben inmiddels hier aan gevolg gegeven". In het communiqué staat ook, dat mr. Biesheuvel zijn verzoek heeft gebaseerd op „de gebleken bereid heid van de demissionaire ministers en staatssecretarissen, hun taak desgevraagd voort te zetten tot het ijdstip van vervroegde verkiezingen na een spoedige ontbinding van de Tweede Kamer". Later zei de minister-president deze procedure te hebben gekozen, omdat zij de meest snelle was: een even tueel 2de kabinet-Biesheuvel zou bijv. geen regeer-akkoord meer heb ben gehad en dat zou dan een nieuwe, tijdrovende affaire hebben kunnen betekenen. Op korte termijn De nu dus gewoon doorgaande re geringsploeg-Biesheuvel - waarin minister Udink van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening de porte feuille van verkeer en waterstaat zal blijven beheren en minister van Veen van onderwijs en wetenschap pen ook het wetenschapsbeleid en het wetenschappelijk onderwijs on der zijn hoede zal nemen - zal met het oog op de naderende verkiezin gen alles "op korte termijn" moeten doen. Een van de eerste beslissingen het kabinet zal moeten zijn het vaststellen van de verkiezingsda tum: 22 of 29 november. Mr. Biesheuvel heeft contact opge nomen met Kamervoorzitter mr Van Thlel om met hem te bespre ken, wanneer hij „op korte termijn" in de Tweede Kamer een verklaring kan afleggen over de gebeurtenissen de afgelopen weken en de nu ontstane politieke situatie. De voor keur van mr. Biesheuvel gaat uit naar dinsdag 22 augustus. PvdA- fractievoorzitter Den Uyl had, even als de CPN-fractie, al aangedrongen op een zo mogelijk reeds volgende week te houden Kamerdebat. Geen lekkere geurtjes aan spuitbus met insecticiden DEN HAAG (ANP) In een niet te verre toekomst zullen aan in- seoten bestrijdingsmiddelen voor huishoudelijk gebruik geen geu ren meer zijn toegevoegd. Dit blijkt uit het woensdag gegeven antwoord van minister Stuyt van Volksge zondheid op Schriftelijke vragen van het tweede kamerlid Van der Spek (PSP). Het kamerlid had zijn bezwaren geuit tegen de bos-, heide of paar- debloemengeur, die aan insectenbe strijdingsmiddelen, bestemd voor de huishouding, zijn toegevoegd. De van nature minder aangename geur van die middelen vormt een be belangrijke rem op overmatig ge bruik, aldus de heer Van der Spek. In zijn antwoord deelde de be windsman mee, dat voor nieuwe middelen het toevoegen van een bij zondere geur niet meer wordt toe gestaan. Het ligt in het voornemen de reeds bestaande toelatingen dien overeenkomstig te wijzigen. Het is niet toegestaan op de ver pakking van insecten bestrijdings middelen het woord "luchtverfris ser" te gebruiken. Tenslotte zullen de ministers uit het rompkabinet-Biesheuvel de pre mier dinsdag vertellen, wat er vol gens hen in de komende maanden in ieder geval aan wetsontwerpen op de Kamer-agenda moet komen. Dat „prioriteiten-lijstje" zal mr. Biesheuvel dan ter bestudering aan Kamervoorzitter Van Thiel zenden. Zeker is nu al. dat een aantal no ta's en wetsontwerpen zullen moe ten blijven liggen: zo staat vast dat j WESTERBORK Vier pony's, die de aangekondigde defensienota van tijdens een hevige onweersbui uit minister De Koster achterwege zal j een weiland bij Nieuw Balinge in Zeven pony's op cle vlucht doodgereden blijven, omdat daarin ook sprake zou zijn van het beleid in de Jaren 1974 en 1975. En daar heeft dit „korte-termijn-kabinet" uiteraard niets mee van doen. KALFSADER INGEPLANT BIJ PA TIENT Drenthe vluchtten, zijn op keersweg door een autobusje dood gereden. Drie andere paardjes. die j door personenauto's werden aange-1 reden, werden zo zwaar gewond, dat ze moesten worden afgemaakt. De paardjes waren van een pony- club. die een trektocht door Dren- j the maakte. Nieuw anti-griep virus De Ame rikaanse regering heeft gisteren de ontwikkeling bekend gemaakt van een nieuw vaccin tegen griep dat ,,'n 1 belofte inhoudt voor de toekomstige 1 mogelijke controle" van deze ziek te. Volgens geleerden die het vac- cin hebben ontwikkeld zou het de volgende belangrijke internationale, I griepepidemie die voor het einde van dït jaar is voorspeld, kunnen J voorkomen. NIJMEGEN Bü een patiënt in het Nijmeegse Sint Radboudzieken- huis is een ziek bloedvat vervangen door een kalfsader. Een dergelijke ingreep is in Nederland nog niet eerder toegepast. De operatie werd gedaan onder lei ding van prof. dr. P. Kuypers. De kalfsader wi de kans lichaam van de patiënt 'te verklei- startbanen zal krijgen, komt Normaal gebruikt men voor het I Maplin dat op 64 km ten oosten van vervangen van aders synthetisch j Londen ligt. Het hele project zal materiaal. j naar schatting 8 miljard gulden I gaan kosten. Derde vliegveld Londen De Brit se regering heeft gisteren plannen j bekendgemaakt voor de bouw van een 1 nieuwe stad voor 250.00 personen en de aanleg van een oliehaven plus speciaal behandeld opslagplaats en een derde vliegveld afstoting door het voor Londen. Het vliegveld, dat vier Nederlandse rechters moeten niets hebben van een tariefstel sel in straftoemeting. Zij vin den dat in zo'n systeem onvol doende rekening kan worden gehouden met de persoon van p.en dader en met de omstan- Door Sijbe Stamm digheden waaronder het straf bare feit is gepleegd. Zij straf fen binnen dë mogelijkheden die de wet hen biedt, naar eigen in zicht. Dat zij aldus streven naar een maximum aan rechtsgelijkheid, zal niemand willen betwisten. Dat in de praktijk door verschil van inzicht toch gevallen van rechtsongelijkheid zich voor doen, kan helaas evenmin wor den ontkend. Zelfs ondanks het feit dat de „norm" voor rijden onder drankinvloed is gesteld op twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid, blijft het een wilde gok om de straffen te voorspel len, die verschillende rechters zullen opleggen aan mensen die ditzelfde misdrijf hebben ge pleegd. In het Haagse gerechtsgebouw aan de Jan van Nassaustraat kon men dit gisteren weer eens gedemonstreerd zien door een vergelijking tussen twee straf zaken tegen dronken rijders, die zich vrijwel gelijktijdig voor verschillende politierechters moesten verantwoorden. Op stap De ene verdachte, een 49-Jarige directeur uit Wassenaar, had Toon Hermans' lied „Vader gaat op stap" in praktijk gebracht. Na zijn vrouw in het vakantie vliegtuig te hebben gezet, was hij terechtgekomen in een nachtclub, met zijn weeksalaris op zak: 500 gulden. Aanvallige barvlinders ontferm den zich over hem. „Wij zullen goed voor je zorgen", beloofden de dames. Toen vader om vijf uur 's morgens weer in zijn automobiel stapte, was hij vak kundig gestript. Hij was 500 gul den armer, maar zijn bloed- alcoholgehalte bedroeg dan ook 2,53 pro mille toen hij werd aangehouden wegens slingerend rijden. Officier van justitie mr. Schim mel zag gisteren geen reden voor clementie. Hij eiste derhal ve veertien dagen gevangenis straf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar met aftrek. Verdachtes advocaat mr. A. van Zalingen bepleitte een la gere straf. Hij benadrukte dat de directeur voor het eerst van zijn leven op stap was gegaan. Toen de dames zeiden goed voor hem te zullen zorgen, had hij geloofd dat zij het meen den, aldus de advocaat, die er op wees dat verdachte al zwaar voor zijn uitstapje moest boe ten, omdat hy alles heeft opge biecht aan zijn vrouw. Rekening houdend met „alle narigheid" die de directeur heeft ondervonden, legde poli tierechter mr. De Mol van Ot- terloo helemaal geen gevange nisstraf op. Het vonnis luidde: 800 gulden boete en tien maan den ontzegging van de rijbe voegdheid, met aftrek. Loon Gelijktijdig stond in een andere zaal een 23-jarige Leidschen- damse beroepschauffeur te recht, die, na het gebruik van bier. met zijn brede aanhang wagen een geparkeerd staande auto had geraakt toen hy uit week voor twee elkaar passe rende tegenliggers. Bij zijn aan houding bleek zijn bloed 1,8 pro mille alcohol te bevatten. De man is sinds maart zijn rij bewijs kwijt. Al die tijd heeft hij van zijn baas slechts de helft van zijn vroegere loon gekregen, omdat hij alleen nog maar dienst kon doen als bijrijder in plaats van als chauffeur. Zijn gezin met twee kleine kinderen moest door familie financieel worden bijgespijkerd. Officier van justitie mr. Van der Bruggen eiste tegen deze verdachte twee weken gevange nisstraf en een half jaar ont zegging van de rijbevoegdheid met aftrek. Advocaat mr. W. Geuchles vroeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf en teruggave van het rijbewijs voor de chauffeur, die gevaar loopt te worden ont slagen indien hij de gevangenis in moet. Politierechter mr. Bakker wilde rekening houden met het finan ciële nadeel dat de chauffeur door het gemis van zijn rijbe wijs al heeft geleden. Hij legde wel twee weken gevangenisstraf op. doch daarvan één week voorwaardelijk, met een proef tijd van een jaar. Verder ver oordeelde hij hem tot een ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf maanden met aftrek, zodat de chauffeur zijn rijbewijs direkt terugkrijgt. Vergelijking Vergelijking van de twee zaken levert op dat de schuinsmarche rende directeur van zijn esca pade geen ander nadeel heeft ondervonden dan een scène met zijn vrouw, terwijl de chauffeur vijf maanden lang een schade heeft geleden van 100 gulden per week, dat is ruim 2.000 gul den. Niettemin kreeg de directeur alleen een boete van 800 gulden opgelegd in plaats van gevan genisstraf, terwijl de chauffeur een week moet brommen, om daarna nog een Jaar lang zijn werk te doen met het idee dat een week gevangenisstraf als een zwaard van Damocles boven zijn hoofd hangt. HEERLEN (ANP) De ruim honderd aandeelhouders van het Limburgs Dagblad hebben gister avond op de algemene vergade ring in het Grand Hotel te Heer len met overgrote meerderheid - 2423 tegen 424 stemmen be sloten de beslissing tot overname van de aandelen van het Lim burgs Dagblad door De Telegraaf voorlopig op te schorten. In de vergadering werd voorts met 2032 stemmen voor en 505 stemmen tegen besloten een commissie van onderzoek in te stellen. Deze com missie krijgt tot taak het verzamelen van informatie in de meest brede zin om zodoende een beslissing te kunnen nemen over het al of niet zelfstandig voortbestaan van het Limburgs Dagblad, maar tevens om een onderzoek in te stellen naar al- BREDA (ANP) De boekhouder van de VW Breda is gisteren aange houden op verdenking van verduiste ring. Voor zover bekend zou hij 92.000 gulden hebben buitgemaakt door te knoeien in de betalingsop drachten inzake salarissen, nadat die door de penningmeester van de VW waren getekend. Volgens de Bredase politie heeft de 34-jarige C. v. d. B. een deel van het geld besteed aan luxe aankopen, Wals een auto, een caravan en een kleurentelevisie. De boekhouder zelf wgt, dat hij al het geld heeft opge haakt, maar dat acht de recherche hg niet bewezen. De verduistering kwam aan het hcht bij de jaarlijkse accoutants- tootrole by de VW Breda. Van de B. werd aangehouden na dat hy een week te laat van vakantie was teruggekomen en dinsdagavond een gesprek met de accountant en zyn werkgever niet meer kon ontlo pen. Massa arrestatie In de Paki staanse provincie Sind zijn gisteren 50 politieke leiders gearresteerd, zo is in Karatsji bekendgemaakt. Vol gens de bekendmaking is daartoe overgegaan omdat „deze elementen er op uit waren door activiteiten te gen de staat en tegen de natie anarchie te scheppen in de proin- cie Sind. Ze gingen voort het taal- canflict aan te wakkeren terwille van hun eigen povlitieke ambities". ternatieven 1 samenwerking. De aandeelhoudersvergadering had een stormachtig verloop en duurde de schorsingen inbegrepen ruim zeven en een half uur. Even na tie nen werd de vergadering voor de eer ste maal geschorst en trok de raad van commissarissen zich terug om zich nader over de ontstane situatie met Telegraaf directeur C. Brandt te beraden. Uit de mededelingen van de aan deelhouders tydens deze schorsing werd duideiyk dat slechts vier aan deelhouders tezamen beschikkend over 424 stemmen zich voor het aanvaarden van het bod van De Te legraaf hadden uitgesproken. Onder hen zouden zich twee van de vier commissarissen hebben bevonden. Het verzet tegen de overneming door De Telegraaf bleek in sterke mate te leven onder de kleine aandeelhou ders, die ditmar 1 in groten getale waren opgekomen. Tegen half twaalf beëindigde de heer Brandt het beraad met de com missarissen. Voordat hy het Grand Hotel verliet om naar huis te ryden, verklaarde hy tegenover journalis ten: "Ik -heb nog nooit mensen ge zien, die op zo'n manier de tak, waar op ze zelf zaten, hebben doorgezaagd. Ze zoeken het zelf maar uit. het is afgelopen". De heer Brandt liet nog weten, dat het bod van De Telegraaf zal worden verlengd van 18 tot 31 augustus, mits de raad van commis sarissen van de holdingmaatschappy De Telegraaf hieraan goedkeuring verleent. Op een persconferentie na afloop van de urenlange by eenkomst werd medegedeeld, dat de commissie van onderzoek de beschikking krygt over alle bescheiden van de vennootschap en alle belanghebbenden zal horen. Binnen een maand na de installatie zal de commissie uitspraak moeten doen. Zy zal haar rapport om com mentaar voorleggen aan de raad van commissarissen, de redactiecommissie en de ondernemingsraad van het Limburgs Dagblad. In de commissie hebben zitting 3 aandeelhouders en twee nog aan te wijzen deskundigen uit een lyst van zes personen. Deze lijst zal worden samengesteld dooi de hoogleraren Hulstman en Luyten. Binnenkort zal een nieuwe aan deelhoudersvergadering van het Lim burgs Dagblad worden uitgeschreven, aangezien woensdagavond uitsluitend de kwestie van de overname is be sproken. Op de nieuwe vergadering zullen de te behandelen Jaarstukken alsmede de benoeming van commis sarissen aan de orde komen. Wellicht zullen dan feeds de (eerste) bevin dingen van de ingestelde commissie van onderzoek ter sprake komen. Waarnemend directeur van het Limburgs Dagblad J. Drehmanns, verklaarde woensdag na afloop van de aandeelhoudersvergadering nog. dat hy geen consequenties aan de uitslag van de stemmingen verbindt. Hy voegde er echter aan toe: "Als ik een tweede keer zou moeten be ginnen, zou ik het heel anders doen. Ik heb myn lesje wel geleerd". Terwijl de aandeelhouders binnen vergaderden over de verkoop van het Limburgs Dagblad aan de Telegraaf deelden de redacteuren van dit blad de tweede alternatieve krant uit en werd aan voorbijgangers informatie gegeven over de positie van de krant.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7