Lisse krijgt het varende primeur met bloemencorso BIJZONDERE OPDRACHT VOOR LEIDERDORPSE WER agend Artistiek adviseur en arrangeur Bert Paauw (60) Gered uit de Vliet Warmondse raad gin toch akkoord met de bouwplannen B en A Nieuwe masten en tuigage voor viermast bark 'Moshuiu' DONDERDAG 10 AUGUSTUS LISSE/ZOETERWOUDE „Geloof me. Het 'Bloemencorso te water 1972' wordt een grandioos evenement. Niet alleen een nationale, maar ook een wereldprimeur. Je moet beslist meedoen". Aan het woord is de internationaal befaamde bloe- menarrangeur Bert Paauw (60). Hij zit onder het genot van een kopje koffie met enkele bloemenmensen te praten in de kantine van de Rijnsburgse bloemenveiling "Flora". Op het tafeltje ligt een affiche, dat aandacht moet vragen voor deze op 23 en 24 september te houden bloemenshow in Lisse. Paauw laat het aan iedereen zien, die het maar zien wil en probeert onder de mensen uit het vak, van wie hij weet dat ze 'n boot hebben, belangstelling voor dit corso te wekken. Zeer beschei den aangekondigd als nationale primeur. Hij weet echter beter: het is een wereldprimeur! Enige dagen later zitten we op een avond met Bert Paauw te pra ten in zijn riante woning aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk. Met Door Cees Combee het uitzicht op de Oude Rijn. In h*t haventje naast zijn huis ligt zijn trots. De prachtige kruiser "Meza- verdi". Hi] heeft er pas een tocht over de Friese wateren meegemaakt. Voorlopig zal van langdurige vaar tochten niet veel meer komen. Hoog stens naar de Kagerplassen of de Braassemermeer. Honderd iaar Paauw geboren en getogen Rijns burger, van kindsaf in de bloemen en bekend arrangeur en corsobou wer is artiestiek adviseur-arran geur van het unieke watercorso, dat door het Comité "Varend Bloemen corso 1972" in samenwerking met de De 51-jarige J. van der Staaij uit Leiden is gisteren van de verdrin kingsdood gered door twee henge laars, die de bewusteloze man uit de Vliet in Voorschoten haalden. watersportvereniging "Uitermeer" in het kader van de Lisser najaars feesten wordt georganiseerd. Deze feesten krijgen een zeer bijzonder tintje, omdat het nu precies hon derd jaar geleden is dat voor het eerst in Lisse harddraverijen wer den gehouden. Echt wel aanleiding voor het energieke en enthousiaste bestuur van de Hard dra ver ij vereni ging nu eens echt de bloemetjes "op het water" te brengen. Op onze vraag aan deze corso vakman of hij verwacht, dat het een succesvol evenement zal worden antwoordt Bert Paauw: "Beslist. Het enthousiasme onder de water sportliefhebbers is zeer groot. Dage lijks ontvang ik telefoontjes van mensen die mee willen doen. Ze vragen me dan om advies voor de versiering en vaak of ik iemand weet, die de boot van bloemtoeven en- versieringen wal voorzien. Geen probleem natuurlijk. Ik ken genoeg binders, die heel graag willen mee werken. Ontwerpen voor motor- en zeiljachten heb ik al klaar. Wan neer het weer meewerkt wordt hel een grandioos tweedaags bloemen- feest, dat wat de kijkers betreft ze ker niet zoveel zal behoeven, onder te doen voor andere corso's. Het as sortiment bloemen is in die tijd groot en het aantrekkelijke is, dat er dan ook dahlia's in de prachtig ste kleurencombinaties voor komen en dus te verwerken zijn. Boven dien. deze dahlia's worden gratis beschikbaar gesteld aan de deelne mers esters)" Het Comité "Varend Bloemencor so 1972", waarvan F. J. Stembert. Heereweg 144 in Lisse secretaris is, verwacht dat er minstens tachtig met bloemen versierde schepen waaronder van 18 meter lengte zullen deelnemen: kruisers, zeiljach- Artistiek adviseur-arrangeur Bert Paauw (60) stond dit jaar tijdens het Bollenstreekcorso trots bij één van "zijn" wagens. Hij had alles wat er te winnen was, onder meer de mooiste wagen van het corso en de eerste bidersprijs. veer vijf meter uit de wal liggen, 's Voorts wordt getracht bejaarden en Avonds vanaf half acht zullen de I geestelijk gehandicapte kinderen uit jachten baden in het licht van de Bollenstreek aan boord van eni- schijnwerpers en ook zal de feest verlichting op de schepen zelf wor den ontstoken. Er zal muziek ziin en om tien uur zal als verrassend achtergronddecor een vuurwerk worden ontstoken. De prachtig versierde boten zui len tot zondagmorgen twaalf uur f ge rondvaartboten in de gelegen heid te stellen dit sprookje mee te beleven. meewerken, op beide dagen een stroom van belangstellenden kun nen verwachten. Niet alleen uit de Bollenstreek, maar ook van ver Burgerlijke Stand ten, platbodems, tjalken en noem j een etentje en een aandenken De Leidenaar. die lijdt aan epilep- sie-aanvallen. was aan het vissen variatie in dit unie. en kwam onverhoeds in het water «,,n„, t.wei maar verder op. Het is de bedoeling a.,. s ke corso te brengen. Er zullen twee terecht. Toen zijn redders toesnel- |WMsen zij nameliJk zander en bewegingloos, met met rec,ame en blJ beoordeling den dreef de i het gezicht naar beneden, in het water. Hij werd in allerijl overge bracht naar het beademingscentrum van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waaruit hij inmiddels is ontslagen. Waarschijnlijk geen erfpacht in Leiderdorp LEIDERDORP Tijdens een gis teravond in het gemeentehuis gehou den vergadering van de commisie financiën en belastingen is naar voren gekomen, dat het merendeel van de commissieleden in principe niet voelt voor uitgifte van gronden in erfpacht. Mevrouw Van der Molen, die met moeite de macro-economische kanten van deze zaak kon scheiden van de financieel-technische, toonde zich een voorstandster van een vorm van rijksbelasting op basis van de grond waardevermeerdering of eventueel van een gewestelijke belasting. De heer Van der Storm wenste het poli tieke standpunt duidelijk te schei den van het financieringsstandpunt. Op voorstel van de burgemeester zal het vraagstuk verkoop of erfpacht als discussiestuk in de raad ter spra ke komen. Een ander onderwerp: vrijstelling op wegen- en rioolbelasting voor o.a. ziekenhuizen zal eerst nog in de com missie voor juridische zaken worden besproken. door de jury wordt rekening gehou den met het feit of de deelnemers hun schepen zelf hebben versierd of dat hebben laten doen door een arrangeur. Paauw nadrukkelijk: "Dat men zelf mag versieren houdt niet in dat we er een allegaartje van maken. Het moet een corso van hoog ge halte worden. Dus er worden als voorwaarde voor de deelneming mi nimum eisen gesteld. De "doe-het- zelvers" kunnen zelfs hulp en ad vies van ons krijgen. Het beste is daarom, dat ze zich zo vroeg mo gelijk met mij in verbinding stel len. Er zal een voorkeuring zijn, zo dat we niet aan de „bloemeneisen" voldoende schepen kunnen uitslui ten. Als je over een corso praat, praat Je niet over een zo maar luk raak versierd bootje. Het moet dus wel echt mooi zijn. 'k Zit er niet over in, want uit het enthousiasme van hen. die zich nu reeds hebben opgegeven, blijkt heel duidelijk, dat ze er iets geweldigs van willen ma ken. Een show, die een lust is voor het oog". He<t "Bloemencorso te water" be gint zaterdag 23 september 's mid dags om drie uur Over een afstand van mgeveer ze? kilometer zal heen en terug worden gevaren in de Ringvaart. Van de walkanten kan men deze gigantische varende bloe- menpresentatle dus heel goed be wonderen. Varende muziekkorpsen zullen voor feestelijke klanken zor gen en boten van de rijkspolitie te water en de Kon. Marine zullen het corso beeelelden. Na afloop zullen de schepen voor anker gaan aan pontons, die onge- Bert Paauw tenslotte lachend: 't Is de eerste keer, dat er een wa- I .tercorso wordt gehouden. Reken er- I op, dat ons comité in samenwerking bezichtigen zijn, waarna om één uur met de watersportvereniging üiter- v. J. M. A, een feestelijke tocht met ongeveer meer" alles zal doen om het te la- honderd gehandicapten met asais ten slagen Misschien is het «el hei tenten zal beginnen over de Kaeer begin van een nieuw soort corso en schendam do moooli llrhoiri hot hor. Getrouwd: L. Mandei Flhmam en E d' Angremond: G. Hendriks? en I Nail: Q. Parlevllet en E. C. A. Ruigrok ov. financieel realiseerbaar is -Cr van de Werve; A. W J de Gunst en 1 J. G. A Slats; C. W. E. M. Koetsen so financieel realiseerbaar is. Er c L Bolhuis; A. L. P. M. Schreiner moet nog een hoop werk worden j en J. L. Schreuder. verzet. Vast staat nu al, dat het een Overleden: A. C. Kamst- Oudshoorn pronts peheiiren wordt, en dat we I Voorschoten); P. van der Leer; E. groots geoeuren worcu en aat we, i MacWhl)t)e. H Meijer_ de Jong (Uit- ïuwd: L. Veltman en J. C. ïg: L. P. M. Lelieveld Leid en A. M. C. Turnhout; A. i Graven hage en M. H. Gor- waar in het restaurant va.n de halen. Natuurlijk hangt veel at van jachthaven "Meerzicht" verrassin- he medewerking, 'k Moet zeggen, gen zullen worden aangeboden me* dat mede dankzij hun hulp dit cor- naii; q. Parlevllet dit eerste bloemencorso te warer Dief door optreden meisje (9) snel gevat ALPHEN AAN DEN RIJN Dank zii de oplettendheid van het negen jarig dochtertje van een winkelier in de Hooftstraat, kon de politie gister middag een 23-jarige Rotterdammer inrekenen, die er in de winkel van de vader van het meisje met een ver sterker van f 338.- vandoor was ge gaan. Het meisje verbleef gistermiddag in het achterste gedeelte van de win kel, toen haar vader met .een klant bezig was en de Rotterdammer wat in de erote winkel rondscharrelde. Op een gegeven moment zag het meisje dat de man een versterker in zijn ac- tptas deed en vervoleens groetend de winkel verliet, met de mededeling"ik kom zo nog wel even terug". Dat terug komen was er kennelijk toch niet bij, want eenmaal buiten nam hij snel de benen richting Aarkade. Het kranige meisje had inmiddels haar vader eewaarschuwd die een achter volging inzette. Op de Aarkade werd de Rotterdammer staande gehouden door een kraanmachinist. Hoewel de dief zich verzette, bleek h(j toch niet j legen de kraanmachinist opgewassen De politie nam even later de man over en sloot hem in de cel op. als het weer maar een beetje wil i hoorn). WARMOND Nu in de Zwanburgerpalder niet gebouwd worden is duidelijk geworden dat Warmond wat de wor bouw betreft in een impasse terecht is gekomen. Dit was ook het probleem waarover in de raad uitvoerig werd discussieerd. Hierbij bleek dat het thans voorgestelde plan de woningbouw te doen plaatsvinden op een deel van d het bestemmingsplan „West" gelegen gronden vooral wa financiering betreft, zeer moeilijk ligt. De raad moet ei lijk het onmogelijke mogelijk zien te maken, een niet b denswaardige taak. B. en W. achten dit echter de enige mogelijkheid om op de meest korte termijn te kunnen overgaan tot de bouw van de zo nodige woningwet woningen. Raadslid v. d. Zalm stelde de vraag of er geen mogelijkheid is de bouw van deze woningen te doen plaatsvinden op de gronden gelegen voor de spoorwegovergang, dus op gronden achter de Oranje Nassau- laan. Naar zijn mening zou dit zeker niet kostbaarder zijn dan het thans voorgestelde plan. Het antwoord van de voorzitter was dat dit beslist wél het geval zou zijn en dat in dit geval de bouw van de betreffende wonin gen dan nog jaren zou worden ver traagd. Aangezien hij hieromtrent over gegevens beschikte die echter niet in de publiciteit kenden worden gebracht, besloot de raad over te gaan in een besloten zitting. De in deze besloten zitting door de voor zitter gedane mededelingen bleken van dien aard dat na heropening van de zitting werd besloten de door B. en W. ter tafel gebrachte voorstellen met algemene stemmen te aanvaar den. Dat betekent dat een voorlopig werkcrediet van f 15.000 voor de ver dere uitwerking van dit nieuwe be stemmingsplan beschikbaar werd ge steld, voor de aankoop van gronden benodigd voor de uitvoering van dit plan van de Gebr. v. d. Voet voor de som van f 345.295.en voor de aan koop van gronden van het R.K. Kerkbestuur voor de som van f 28.950.De vraag blijft echter of één en ander de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal krijgen en of financiering van dit plan mogelijk zal zijn. Recreatie Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Henricus Albertus Theobald, z. v. H. M. Gribnau en L. F. Surig. Perry, z. v. P. Langezaal en L. M. van Bïussel. Linda d. v. A. van Duijn en N. Hoek. Roger, z. v. W. B. J. Bonnet en M. G. de Zwart Andreas Johannes, z. v. W. P. Brouwer en A. M. van den Berg, Natasja Geer- truida, d. v. B. Vollebregt en C. M. Staal. Margaretha Nicollne Alexandra, d. v. S. van Ofwegen en W. Hartman. Mauritius Theodorus, z. v. J. Rosen- daal en T. N. M. M. Helsen. GEHUWD K. F. Betcke en T. L. Heuvelsland. C. Kanbier en G. Eikerbout. J. W. M. Hen- sing en L. Bouwmeester, T. Bervellng en J. M. Verstraaten. H. Huizer en A. C. Boehmer, J. van der Gaag en S. M. Troost. f/x.WSi.- - -m- f - T.-*. -v VOORSCHOTEN Achter de boerderij "De Lindehoeve" krijgt de Voorschotense jeugd mo menteel wel de gelegenheid om zich creatief uit te leven. In het kader van de actie "Vakan tieland" is zij bezig óm met afvalprodukten van diverse houtbedrijven een dorp te bouwen. Na de opbouw, waarmee de jeugd veel plezier beleeft, volgt mofrgen weer de afbraak. (Foto Jan Holvast) van Ontwikkeling uit de raai uitvoerig rapport was samenge werd aangenomen. Daarbij blee in dit plan aan de gemeente mond een belangrijke taak O] terrein van de recreatie is 1 dacht Het voorstel tot het bes baar stellen van een crediel f 10.080 wegens kostenbewakir aanpassing van het tijdschema de zandwinning in de Zwa; gerpolder werd aangehouden t volgende raadsvergadering omd raad hieromtrent nog nader v te worden geïnformeerd. Go keurd werden nog de volgende stellen* het beschikbaar steller een crediet van f 19.250 voor ging van het brand&larme systeem: een verhoging van t beschikbaar gestelde crediet f 732.900 met f 18.632 voor het fen van een oevervoorziening de Grote Sloot en de Zijl en c! schikbaarstelling van een credif f 3990 voor de verbouwing va: gemeentehuis. Vermeldenswaard is nog dat de directeur van gemeentewerk samenwerking met de oudhei dige vereniging Warmelda en kundige op het gebied van oud( werken een onderzoek is ing naar de toestand van het uu van de door de gemeente a kochte, welk békende Oude T Hierbij is gebleken dat deze moet worden schoongemaaki weer als uurwerk te kunnen in de in de toekomst te restai box-en. Warmelda is bereid dit werk te demonteren, schoon ta ken en weer op te bouwen. I> kundige zal hierbij toezicht h en advies geven waarvoor hij f de reiskosten vergoed wil heb Donderdag 't Praethuys (Vrouwenker straat 9) Parter Huberts over zij vinding een auto zonder uitlaat 8 uur nam. Stadshuis (Kaimer B en W) O) re vergadering rechtskundige missie 4.30 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale vrouw 6—8 uur nam. Breast raat 19 Sociëteit voor ge: cap ten 25 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 irDe boot" Clubhuiswerk handenarbe 10 uur nam. Zoeterwoudsesingel 21 (Huize Bandrecorderdienst Wlui Maglo nam. Stadsgehoorzaal Jeugdvakant Marthy jeugdparty-s uur i Stadsgel bezighedei Vrijdag Kreatief Sentrum Breestnat Experimentele muziekavond m.i Ruud van As 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Tw (voor kamerbewoners en alleer den) 912 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) teit voor kamerbewoners en staanden 8 uur nam. Leiderdorp (Fred. Hendrikpla 25) Gespreksavond Baha'l 8.15 nam. Oegstgeest (Lijtweg 7) Spr bejaarden Soc. Med. Adviesbun Apothekers De avond- nacht, en zondag wordt waargenomen door Ap reyst, Steenstraat 35. Apotheek schoten, Leidseweg 66 SOS-Teieronlsche Hulpdieni (01710)—25202 Voo7 alle die In lljfchedeD verkeren beretkbaa: cverkdae van acht uui n.m tc maanflae acht uur v.m Release Hulpverleningsdienst Release: we Rijn 20a, tel 24555 Maand; vrijdag 2022 uur; dinsdag t/i derdag ook 15—18 uur Gezi nsverzorging Aanvragen nuJp oejaardeD ei durlg zieken en geztnsverzorgm singel 8 tel 24800 910 uur Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor rechtshulp donderdag 79 uu zaterdag 9 uur voorm 1 uui i Adres: Leidse Volkshuls Apot 1 dilk 33 LEIDERDORP Elk «chip heeft 20 zijn eigen geschiedenis. Zo ls het ook met de in 1904 gebouwde vier mast bark Moshulu, die op dit mo ment op de scheepswerf Verschure in Amsterdam-noord ligt waar het door personeel van de scheepswerf Boot In Leiderdorp, een dochteron derneming van de sleephelling- maatschappij Scheveningen, wordt voorzien van vier nieuwe masten en tuigage. Op dit moment wordt hard ge werkt aan het nieuwe want en bin nenkort vertrekt het naar de Ver enigde Staten waar dit stukje ..zee vaartgeschiedenis" zal worden omge bouwd tot museumschip c.q. varend hotel voor romantische Amerika nen. De geschiedenis van dit in de Am sterdamse havens wel uit de toon vallende schip met zijn vier puntige masten is zeer boeiend. Ruim 68 jaar geleden werd het bij Hamilton en Co in Glasgow te water gelaten. Toen- dertijd met zijn lengte van ruim 103 meter en zijn inhoud van 3121 brt. een varend zeekasteel. De viermast bark werd toen ge doopt onder de naam „Kurt", maar later tijdens de eerste wereld oorlog vond men da/t een beetje te Duits kliulken werd deze veran derd in „Dreadnought". Het schip met zijn vele honderden vierkante meters zeil was in de Ja ren dertig een „snelle". Reizen tus sen Denemarken naar Oost-Afrika werden in 74 dagen afgelegd en de trip tussen Australië en Engeland nam de bark met gemak in 116 dagen. De laatste reis werd in 1939 gemaakt Tijdens de tweede wereldoorlog maakten de Duitsers het schip in Finland buit en brachten het naar Noorwegen, Later in 1944 kwam het in Russische handen die opnieuw de naam veranderden en er .Moshu lu" van maakten. Omdat toen de Mushulu al sterk verouderd was, za gen de Russen er alleen maar een goedkope opslagruimte voor graan in Ruim twintig jaar later kregen en kele Amerikanen er belangstelling voor. Deels uit historische motieven, deels uit commerciële. Wel waren inmiddels de masten en het tuigage van het bovendek ver dwenen en moest het interieur, zeker voor de nieuwe bestemming volle dig worden verbouwd. De Amerikaan se eigenaars waren van mening dat de bovendekse verbouwing masten e>n tuigage alleen maar in Ne derland kon worden verricht. En zo doende ontving de dochteronderne ming van de SHS in Leiderdorp en kele maanden geleden dez- dracht; een type werk wat d< ste veertig Jaar niet meer was gekomen. De eigen werf bleel ter te klein voor de grote bi daarom kwam de Mushulu Amsterdamse scheepswerf t> Binnen enkele dagen is m« [klaar met de vier masten ei tuigage. Zeilen en ra's zullen li Amerika worden aangebracht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2