'Elke wedstrijd s oorlog, ;egt de trainer Sensatie van Etto Waning: Veentjer uitgeschakeld Martin Vergay grote yenoord winnaar op Duindigt Rhodesie kan naar Spelen Volleybalteam grijpt minieme kans nton Marijt prof bij Haarlem REVANCHE VOOR VAN OVERVEEM ijdwingt ilencia 3£: OPEN LEIDSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN RIJNSBURGSE BOYS STELT WEER TELEUR PERDAG 10 AUGUSTUS 1972 )RDWIJK Voor Noordwijk lS aan het „tijdperk-Marijt'' voorlopig een einde men. Jarenlang profiteerden de roodwitte Noordwijkers gretig van de voetbalkwa- en van de gebroeders Map, Kees en Anton Marijt maar die tijd lijkt nu definitief bij. Immers, Map en Kees zijn hun hoogtepunt allang gepasseerd terwijl 24-jarige >n, de laatste Marijt-coryfee, aan het einde van het vorige seizoen voor het be- e voetbal (Haarlem) koos. heeft Anton echt niet veel gekost. De Noordwyker die eds op 11-jarige leeftijd als lid roodwitten liet inschrijven en zijn 17de jaar constant in de tte top-elf bivakkeerde, had ast van overmatige clubliefde dergelijks. Hij zegt over zyn "Men kon het eigenljjk wel inkomen. Toen ik 19 was be- i er al clubs aan me te trek- i kon bijvoorbeeld terecht by 'aauw i Heemstede". Anton wees in iode, op aanraden van Map liddels al de nodige ervaring betaalde voetbal had opge- n. Telstar), alle "aanzoeken" hand. Anton: "Ik voelde me niet rijp voor. Ik wilde me en eerst bij de amateurs wat de kijker spelen, het Neder- Iftal halen Die opzet lukte voortreffelijk. Toen bondscoach Arie de Vriet de resoluut ingrijpende Noordwijkse centrale ver dediger eenmaal in het vizier kreeg duurde het niet lang of het oranje shirt gleed Marijt om de schouders. Een •ceremonie' die hierna nog twaalf maal plaats vond. Een onvermijde lijke bijkomstigheid was de verhe vigde aandrang van betaalde clubs zich toch vooral tot het 'professiona lisme' te bekeren. Zo lieten Kees Rij vers van PC Twente en Hans Croon van Volendam doorschemeren wel iets te zien in de capaciteiten van de ste vige Noordwijker. Uiteindelijk be paalde Marijt zich tot Haarlem waar bij overwegingen als "Haarlem is lek ker dichtbij, nu hoef ik niet te ver huizen" etc. een niet geringe rol speelden. Intussen lijkt Anton Marijt, die zijn schildervak terzijde schoof ("Zo nu en dan schilder ik nog wel wat aan de kantine van Haarlem"), goed te aarden in de Spaarnestad. Anton: "In het begin zag ik er wel tegenop. Ik dacht, misschien kom ik er niet tussen. Ik ben nou eenmaal van na ture niet zo'n prater. Maar het viel me allemaal reuze mee. Het waren leuke jongens en er heerste een ple zierige sfeer". Hetgeen er toe bijdroeg dat Marijt de zware conditie-training ("De eerste dagen was ik helemaal dood. Als ik m'n bed zag sliep ik al") en de eerste oefenwedstrijden goed doorstond. Oorlog libero-plaats dat 'recht' was voor behouden aan de op die plaats vast geroeste Piet Hoeben maar werd door trainer Joop Brandt als linker vleugelverdediger in het veld gepos teerd. Hoewel Marijt verschijnselen van onwennigheid vertoonde was Brandt tevreden over zijn prestaties. Via Brandt maakte Marijt kennis met de andere, hardere mentaliteit van het profvoetbal. Anton: "De trai ner zei altijd 'Elke wedstrijd is oor log'. Daar bedoelt hij nou niet mee dat je je tegenstander onder de gras zoden moet trappen, maar je moet ''Van onze paardesportmedewerker) I DEN HAAG De Duindigt-woensdag was er één met vele verrassingen, j De grote winnaar werd Martin Ver- j gay die met onder andere Jheroni- mus, Geisha Double en Jelle Dubois voor forse uitbetalingen zorgde. Koers van de middag werd de dra verij om de Renesseprijs waarin onder meer Goodwill startte, een ruin met een geweldige reputatie, die echter dit seizoen zijn „beste benen" nog nauwelijks had laten zien. Trainer-pikeur Willem van Overeem reed er een bekeken koers mee. Met Jury had hij zich zeer recentelijk het tempo laten voorschrijven, maar woensdagmiddag werd uit een ander vaatje getapt. Ruim zestienhonderd meter bepaalde Van Overeem in ge zelschap van Faola Hollandia het tempo. Een gangmaking die door favoriet Hornblower niet werd be grepen. Ruim voor de flnishpaal probeerde de favoriet vanuit de achterhoede een aanval te lanceren, maar trainer-pikeur Buddy de Vries had misgerekend. Het bewust lage tempo in de aan vangsfase stelde Goodwill in de ge legenheid alle reserves aan te spre- Met Willem van Hane- een schitterende hoofdrol yenoord gisteravond in het mensen gevulde stadion acia de club van die naam 11. Een score, die be- na een duel, dat toch het teken van de nade- derlandse competitie stond, 'enoord wilde in smoorheet zoveel mogelijk ontspan- nder risico's voetballen. met Van Daele nog utzer startte met een ippel-probeersel: Ressel in Ipum van de aanval, met J e opdracht". Maar de ex- eler voldeed aan die op- ig, zodat hij in de twee- naar de rechtervleugel wezen. Schoenmaker, inge- or een nog niet voldoende Wery, belandde toen in :n daar werd de Rotter- ub zeker niet slechter van. ooorddoel werd verdedigd Reitsma, die tegen het de eerste helft drie impo ses op zijn naam bracht oor mede verantwoordelijk de 00 ruststand. Kort na ting, toen Feyenoord het e nog even rustig aan wil- klapte de buitenspelval, die teri e niet altijd even intelli- Qzette. niet dicht en dat via Valdez 1-0. Waarna de rug weer rechtte en minuut gelijk kwam via hifiek doelpunt van Kris- lie op links in een flits verdediger ging, naar '|rok en met een diagonale idbaar scoorde. Bij die st Valencia zich wel onlfo omdat de partij verder «geld" door een sterk spe- m Jansen en een magni- edende Van Hanegem, die van het veld was. 18.70. trio 559.30 Primeraprijs. ca 2000 m (2e afde ling). 1. Gaily (H. v.d. Kraats) 2.13.1, 2 .Fairie Night, 3. Terlenka. winn 1.70, pl 1.20, 1.60. koppel 5.40. Zoutelandeprijs. 2000 m. autostart. 1. Karper K. (W. Geersen Jr.) 2.51.7 1.25.9, 2. Jodney B. 3. Jelle du Bois. Domburgprijs. 1500 m autostart: 1. Lies (L. Schoonhoven jr.) 2.11.1 1.27.4. 2. Lady Heieen V., 3. Loekio Dartel, winn 11.10, pl 4.50, 6.40. kop pel f 72,-. Totalistor omzet 278.191,00. gewoon zorgen dat je je mannetje de baas bent. En daar komen natuur lijk foefjes zoals shirtje vasthouden en zo ook by kijken. Je moet als profvoetballer nou eenmaal punten halen om wat te verdienen". Wat verdienen aangaat ziet Anton Marijt het bij het toch bepaald niet rijke Haarlem wel zitten. Zegt hij: "Ik heb een gunstig tweejarig con tract afgesloten met daarin de clau sule dat als er een grotere club be langstelling voor mij heeft Haarlem my moet laten gaan. Maar voorlopig ben ik van plan gewoon leuk mee te draaien in Haarlem. Als die twee jaar- gunstig verlopen dan ga ik door". Hoe dat 'doorgaan' er precies uit zal zien staat Maryt nog niet helder voor de geest. Vastomlijnde ideeën wat te doen wanneer hy over 7 8 jaar 'uit- gevöetbald' zal zyn „Ik hoop er dan wel iets aan te hebben overgehou den") ontbreken eveneens. Anton: "Ik heb er nog niet zo over nage dacht. Ik kan natuurlyk altyd op het schilderen terugvallen". Anton Maryt zit er niet mee. De vraag of hy er zondag in de eerste competitiewedstryd tegen Ajax by zal zyn, houdt hem meer bezig. An ton: "Er lopen by Haarlem 22 con tractspelers. Je moet dus hard knok ken voor een plaats. Je streeft na tuurlyk allemaal naar het hoogste, niemand zit graag langs de kant:". Wat Brandt met de Noordwyker voor heeft is (nog) in nevelen gehuld. An ton zelfverzekerd: "Als ik een kans kryg, dan pak ik hem wel". (Van onze correspondent) BONN Rhodeslë kan deel nemen aan de Olympische Spe len in München en KieL Na een vergadering met de voorzitter van het Westduitse Olympische Comité, Willi Daume, heeft een delegatie van de opperste Afri kaanse sportraad zich gisteren akkoord verklaard met de rege ling die het Internationaal Olympisch Comité en de West duitsers voor de Rhodesiërs heb ben getroffen. Het IOC had al een jaar ge leden besloten (toen met mede werking van zyn Afrikaanse le den) dat Rhodeslë dit Jaar aan de Spelen zou kunnen deelne men als het de voorwaarden aanvaardde die voor de Spelen van 1964 in Tokio golden. De sportlui uit het land zouden worden beschouwd als bewoners van een Britse kolonie en by eventuele Rhodesische successen zou het Britse volkslied moeten worden gespeeld en de Union Jack met het Rhodesische wa pen (de koloniale vlag) gehesen. Rhodeslë heeft deze voorwaar den aanvaard en bovendien ver zekerd dat hat met een gemeng de ploeg aan de Spelen wil deel nemen. Van apartheid zal in München niets biyken. In de or ganisatie van de Verenigde Na ties, die tot een algemene boycot van Rhodeslë besloot toen het land zich onafhankelijk had ver klaard, bestonden echter sterke bedenkingen tegen dit oompro- mis. Onlangs sneed bovendien de organisatie voor Afrikaanse eenheid het onderwerp nog eens aan. Enkele Afrikaanse landen, waaronder Liberië en Senegal, dreigden zelfs hun sportlui thuis te zullen houden als Rhodeslë in de Bondsrepubliek van de party zou mogen zyn. De opperste Afrikaanse sport raad besloot, tot opluchting van de Duitse organisators, ech ter niet tot een boyootdreiging. De raad vaardigde een delegatie onder leiding van zyn secreta ris-generaal Ganga af naar München en verzocht de Afri kaanse landen hun oordeel af- hankeiyk te maken van het overleg tussen Ganga en Daume. De regering in Bonn, die zich achter de resolutie van de VN heeft gesteld, zal de Rhodesi sche sportlui zonodig het land binnenlaten op de identiteits kaarten van het IOC (waarop zy als "Brits onderdaan" zyn geboekt). Willi Daume staat op het standpunt dat dit voldoende moet zyn, omdat de Spelen geen zaak van de Duitse staat, maar van het IOC zyn. Een groot probleem behoeven de Duitse autoriteiten er trouwens niet van te maken. Rhodesische zei lers, die al oefenen in Kiel, heb ben nog altijd Britse paspoorten verschillende andere sportlui zouden met Zuidafrikaans en zelfs Australische passen zijn uitgerust. Alleen Zuid-Afrika is nu vanwege zyn apartheidsbeleid van de Spelen uitgesloten. Rhodeslë deed vier Jaar geleden, in Mexico, eveneens niet mee. Toen waren echter eerder bIn landse moeiiykheden dan kri tiek op het rassenbeleid de oor zaak. Zege op Frankrijk MONTPELIER Het Nederlands vol- om toch nog In München te komen ley balteam heeft de minieme kans j met twee handen aangegrepen. In een bijna drie uur durende wed- LEIDEN De sensatie op de derde dag van de Open Leidse Tenniskampioenschappen was de uitschakeling van Piet Veen tjer vorig jaar nog finalist door Etto Waning. Na de uit- ken en een afgetekende overwinning schakeling van de als derde geplaatste Hagenaar zullen de K-1.-1 1 overige titelkandidaten zich ongetwijfeld wat luchtiger en meer ontspannen op het gravel bewegen. Bij de volbloeds deden favorieten Raggin Robin en Gaily wat van hen door het totalisator spelende publiek werd verwacht. Intussen blijft men zich op Duindigt wel af vragen wat de zin is van twee ren nen waarin slechts tien volbloeds in de boxen verschynen. Slechts één volbloed viel buiten de prijzen, het geen duidelijk wijst op een goed bedoelde maar in de paardesport niet passende fancy fair-toestand. uitslagen: Walcherenprijs. 2000 m. autostart: 1. Jheronimus (M. Vergay) 2.58.8 1.29.4, 2. Kythera J. 3. Kemal Hag- heweyde. Winn 10.10, pl 2.90. 1.70, 2,90, koppel 16.60. trio 339.40. Middelburgprijs. 1600 m. autostart 1. Henri Belwin (B. van Klaveren) 2.12.5, 1.22.8, 2. Just in Time. 3. Fa mous Mac. Winn 2.10, pl. 1.50, 1.80, koppel 3.80. Cadzandprijs. 2140 m. 1. Impuls W (J. van Dooyeweerd) 3.00. 4 1.24.3, 2. Koiry Buitenzorg, 3. Kolja T. winn. 4.10 PL 1.60, 1.90, 1.40, koppel 2.60, trio 58.90. Primeraprijs. ca 2000 m (le afde ling) 1. Ragged Robin (H. van der Kraats) 2.10.2, 2. Funchal, 3. Bag- heera. winn 1.50. pl 2.20, 1.60, kop pel 7.50. VILssingenprijs. 2000 m. autostart. 1. Giesha Double (H. Vergay) 2.48.4 1.24.2, 2. Generaal Scotch. 3. Jona Buitenzorg, winn 12.70, pl 3.30, 4.20, 2.10, koppel 9.90, trio 1160,40. Renesseprijs. 2000 m. autostart: 1. Goodwill (W. van Overeem) 2.47.7 1.23.9, 2. Higgins, Dead Heat: 3. Francin Dumas. winn. 12.00. pl. 1,30, 130. 1.10 en 1.10, koppel 2450. Haamstedeprijs. 2000 m. autostart. 1. Goalgetter (R. Hom) 2.50.1 155.1, 2. Intrepid Girl, 3. Justiana Hano ver. winn 22.20, pl 2.50, 1.80, koppel Veentjer is immers met zijn vas te en doorgaans uitgekiende, zij het soms wat saaie spel, voor iedereen die niet met een hoog tempo kan in zetten en ook kan volhouden 'n gevaarlijke tegenstander. Het leek er overigens helemaal niet op dat Veen- Door Frank Bonte tjer het onderspit zou delven. In tegendeel. De altijd wat nors kij kende no 2 van de Metselaars werk te zich naar 6-0. 3-1. Toen ging het fout terwijl er toOh eigenlijk niets meer fout kon gaan. Veentjers ac ratesse verdween geleideiyk en het aantal missers, op gewone drives, nam toe. Kwam het omdat hy met de ruime voorsprong wat meer aanvallend te werk wilde gaan? Hoe het zij, Waning, die opveerde en steeds meer greep op het spel van Veentjer kreeg, kwam na 4-3 eerst langszij, 4-4, om daarna zonder mankeren met 6-4 de setstand gelijk te trekken. Het laatste punt in de tweede set scoorde Waning met een perfecte dropshot die Veentjer vol ledig verraste. In de beslissende set domineerde Waning tegen een dui delijk met zichzelf in de knoop lig gende Veentjer. 6-3. Dat uitte zich in de wilde knal waarmee Veentjer bij 5-3 en matchpunt voor Waning de bal, die hij gemakkelijk had kun nen neerleggen waar hij wilde over omheining en ln het plantsoen deponeerde. Moeilijk Hans Hal», Veentjers team- en clubgenoot stak evenmin als zijn col lega in goede vorm. Tegen van Mou rik. solide drives, had hij het heel moeilijk. Dat Haks won ligt voor namelijk aan zijn vechtlust. Op 1-0 ln de derde set de score was 3-6. 6-4, 6-3 voor Haks kwam hij bij 30-30 op de eigen service ten val bij een poging een cross-passing van Van Mourik te volleren. Foete rend op zichzelf sloeg hij daarna O daverende eerste service raak. Via 3-0 en 3-2 ook van Mourik is er de speler niet naar om de zaken vlug gewonnen te geven haalde Haks een benauwde winst binnen. Van het A-front mag verder niet onvermeld blijven de voortreffelij ke party die Lidy Bielefeld met het duo Richard Kasten/Elly Ap pel. Laatstgenoemde begon goed maar zakte naarmate de strijd vor- 3de en vooral toen Lidy Bielefeld met beheerste returns en gaaf volleren haar stempel op het treffen ging drukken bedenkelijk af. Richard Kasten kon dat niet opvangen en dat resulteerde in een 6-4, 7-5 zege van Lidy Bielefeld en Nico v. Wel- schen. Opmerkelijk In het herenenkelspel B leverden twee Roomburg er s opmerkelijke prestaties. Jean Monod de Froideville zette Gerard Pasma aan de kant met 3-6, 6-3, 1-8! na zelf vijf matchpunten te hebben gehad en 4 tegen! De topspin- forehand van Monod de Froideville en zijn con stant serveren gaven de doorslag. Harry Mulder moest zich gewonnen geven aan Gido Hornman, 4-6, 4-6, maar de wijze waarop hij deze dwong tot op de bodem van zijn kunnen te tasten deed hem na afloop van de partij allerwegen complimenten ln ontvangst nemen. Was de forehand Peter Soeters bijna slachtoffer nod de Froideville. de forehand van Har Meijer was niet voldoende om Stoop naar een nederlaag te spe len. Laatstgenoemde manoeuvreerde bekwaam en won met tweemaal 6-4. Frits Luyk was nog geduldiger en vaster dan Nioi Kuypers, 6-4, 6-2 en Burki had voor Henny Koemans gewoon te veel teohniek en vooral controle. 6-3, 6-2. By de dames B een scherpgeslepen wapen van Mo-had Marielle van der Poll weinig moeite met Evelien Huurman, 6-2, 6-2, en klopte Nicolette van der Poll met 6-1, 6-2 Co van Berge-He negouwen. Bijna was er gisteren nog een sensatie van de eerste orde ge vallen. Op baan 1 kwam good old Siebe Huizinga tegen de als no 8 geplaatste Peter Soeters op 4-6, 6-2 en 5-1 Soeters haalde op tot 5-4 op welke stand besloten werd de strijd te staken vanwege de duisternis. strijd werd Frankrijk met 3—2 (6 —15, 15—11, 16—14, 13—15 en 15—9) verslagen. In de snikhete zaal wist tenslotte de ploeg die de minste I fouten maakte het duel in zijn voordeel te beslissen. Omdat de komst van Tunesië naar de Olympi sche Spelen nog niet helemaal ze ker schijnt te zijn. maakt ook nun- drie van dit pré-olympisch toernooi de meeste kans toch nog mee te kunnen spelen. Coach Johan van der Haar wist dat al vóór de wedstrijd, maar hy vertelde het zijn spelers voorlopig nog niet. De immense vreugde van de Nederlan ders over deze zege op Frankrijk werd er eigenlijk niet eens groter door. Het gevoel te hebben gezege vierd in dit duel was al meer dan voldoende om zich over te geven aan dolle vreugdesprongen. Later op de avond maakten de Po len eveneens dolle vreugdesprongen, toen ae de favoriete Roemenen ln drie sets versloegen: 15—13, 153 en 15—9. Hierdoor heeft Polen zich nu geplaatst voor München. SCHEVENINGEN Na de «tori- ge nederlaag zaterdag tegen RCL heeft Rijnsburgse Boys ook gister avond in een oefenduel met de za terdag-vierdeklasser Schevenlngen danig teleurgesteld. De wedstrijd draalde voor de Rijnsburgers op een blamerende 4—0 nederlaag uit. Een fris voetballend Schevenlngen ia vrijwel de volle negentig minu ten in de meerderheid geweest. In de eerste helft hielden de Boys de schade echter nog tot 1—0 beperict. Toen de thuisclub vrij vlot ln de tweede helft 20 scoorde zakte het Rijneburgse spel naar een bedenke lijk niveau. Met de uiteindelijke 4—0 nederlaag mogen de geelzwar ten nog niet eens ontevreden zijn.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15