is erplicht ot harde trijd Goudsmit Hoff heft Vielerstal' op Joop Piket sterkste schaker van Philidor MILJOEN VOOR NSF EN NOC PPIE K REMISE IN 12de PARTIJ DEFINITIEVE DATA STRIJD OM WERELD CUP Augustus veertien" 18.90 Eervol verlies Randstad Sport Weer een contingent Nederlandse renners op straat aan eind van seizoen fpERPAO 10 AUGUSTUS 1973 PAGINA 13 VTCJAVIK De 12de matchpartij Fischer—Spasski, om irereldkampioenschap schaken, is na 55 zetten in remise digd. De stand is nu 75 voor Fischer. Vandaag heeft iki wit in het 13de duel. De voortzetting van de dinsdag men partij leverde weinig verrassingen op. Het feit, dat on bogen op een loperpaar werd geneutraliseerd door de re opstelling van de zwarte stukken. Reeds enkele zetten hervatting bleek, dat wit geen initiatief-plan had kun- jnden. Overigens werd reeds dinsdagavond door vrijwel >xpert voorspeld, dat de partij in een puntendeling zou m eindigen. meren we er nog aan, dat in deze party opnieuw van ïroonte is afgeweken met 1. e4, i. In hoeverre hij aldus voorbereidingen poogt te lisen dan wel diens antwoord de wil ontwijken, blijft voor een open vraag, eykjavik wordt aangenomen, isski vandaag op 'n harde uit- ig zal aansturen. De zware tand van 2 punten verplicht na hiertoe. raalfde matchpartij om het ampioenschap schaken is dins- 40 zetten, in de navolgende ifgebroken: R. Fischer (Ver. Staten) - tf3. Tfl, Lc4. Lc7, Pi. b3. 2, h3. rt: B. Spasski (Rusland) - d2, Td7, Lb4, Pf6, Pi. a5, e6. 16. ite zet was door Fischer onder afgegeven. Die luidde: )f3-c6 ze zet dacht wit 40 min. na. Dd2-c2; ;t de invloed op de witte vel- akt eventueel De4 moge- onder omstandigheden Pe4. Evenwel, het paard in kan risico's inhouden. De van veld e8 is vitaal. ,c7-e5, Td7-d2: zet, die in feite wits toren lijkt remise geheel waar- )c6-a8 (schaak) Kg8-h7; e5xf6, g7xf6: [t zjjn loperpaar gegeven voor lubbelen van zwarts f-pion. thans zijn er lopers van on- üeur op het bord gekomen: at de remise-kansen stijgen, e er zwaar materiaal wordt >a8-f3, f6-f5 sch. Bij een loper van de m de zwarte velden is het B eigen pionnen op de tegen- elde kleur te zetten. Boven- wit nu in het geheel niet ipen op activering van zijn 2—g4, Dc2-e4; •gl-g2 it ruilt, en aldus de f-pion ïlt, kan zwart de witte ko- louden door Ld6. Kh7-g6; fl-cl TI5: (schaak), ef5: kan wit verder komen: bijv. 49. Tgl, De4:, je4: en zowel zwarts Is loper kunnen maximaal ,,Lb4-a3; 'cl-al, La3-b4; 'al-cl, Lb4-e7 )je: natuurlijk kon opnieuw La3. 51. g4xf5 (schaak), e6xf5 (schaak); 52. Tel-el, Aldus verleent ook wit zijn medewer king aan een aai'dige uitverkoop. 52Td2xf 2 (schaak); 53. Kg2xf2, Le7-h4(schaak) 54. Kf2-e2, De4xf3 (schaak) 55. Ke2xf3, Lh4xel. Remise. De lopers van ongelijke kleur maken alle activiteit zinloos. Mr. Feith, voorzitter van de NSF en Cees Kerdel, voorzitter van het NOC ontvangen de cheque uit handen van J. van der Meer van Albert Heijn en drs. Helfrich, de directeur van Shell Nederland. De volgorde is van links naar rechts. AMSTERDAM AJax zal zijn wedstrijden om de wereldbeker tegen de Argentijnse club Independiente definitief spelen op 6 september (in Buenos Aires) en 28 september (in Amsterdam) ADVERTENTIE Zojuist verschenen: Alexander Solzjenitsyn Een machtig epos over de eerste twee weken van ae Eerste Wereldoorlog in Rusland. Dit werk van de in eigen land verboden en vervolgde Nobelprijs winnaar verschijnt tegelijkertijd in 10 andere landen. Nu in uw warenhuis verkrijgbaar in een gebonden uitgave. per deel VROOM DREESMANN LEIDEN Joop Piket heeft zich in de onderlinge competitie van de Leidse schaakclub Philidor gerevan cheerd voor zijn slechte resultaten tijdens de Leidse schaakkampioen schappen. Met een prachtige score van 10punt uit 14 partijen nam hij de schaaktitel van Philidor over van de kampioen van vorig jaar. Van Maaren. Pfket begon met overdonderende start: niet minder dan acht overwinningen. Hierna wist Van Maaren, Piket zijn enige nederlaag te presenteren. De rest was kinderspel; met nog één over winning en vijf remises freewheel de hij naar het kampioenschap van Philidor. Frappant was dat hij iede re tegenstander eenmaal vakkundig vloerde en eenmaal remise afdwong. Uitzonderingen op deze vuistregel vormden Westerveld, die hij twee maal in de grond boorde, en Van Maaren, die eenmaal verloor en een maal won. Voor een zomercompetite van Philidor was het deelnemers veld van 99 schakers aan de zeer hoge kant. Met het oog hierop zal de kantine van de Adler fabrieken waarin met gemak 200 schakers hun wekelijkse partijtjes kunnen schui ven, geen overdadige luxe meer zijn. De officiële ingebruikneming van deze speelruimte vindt plaats op maandag 28 augustus om 20.00 uur. De plechtigheid zal opgeluisterd worden door simultaanseances die j enige prominente Philidor-spelers zullen geven. Voor huis- en club- De eindstand in de kampioens- groep luidt: 1. en kampioen van Philidor J. J. Piket 10% punt uit 14 partijen; 2. drs. H. C. v. Maaren 9; 3/4 drs. R. A. G. de Graaff en W J. Westerveld beide 7%, 5. drs. M. D. Etmans 6%, 6. H. P. v.d. Spek 6; 7. Th. Piket 5; 8. en laatste drs. C. C. Berg 4. Open toernooi DEN HAAG Het Voorschoten- se Randstad Sport heeft het Haag se Esdo gisteravond in een oefenduel uitstekend tegenspel geboden, kersverse KNVB-vierdeklasser moest uiteindelijk de één klasse ho ger spelende Hagenaars een 21 zege toestaan maar dit gebeurde na een pittige, vrijwel gelijkopgaande strijd. Esdo kwam vrij goedkoop aan z'n eerste treffer toen Randstad-doelman Puliga blunder de bij het uitwerpen. Jan Zoete melk schoot de Voorschotenaren nog voor de rust uit een snelle aanval op gelijke hoogte. In de tweede helft ontspon zich een spannende strijd waarin Esdo de gelukkigste bleek (21). Uitblinkers aan Randstad zijde waren Devilé, Lens en Mugge HOOFDKLASSE Zaterdag: StorksRaak Nicols; SpartaAjax; OW O— Feyenoord; HCKHCAW. Zondag: HCAW—HCK; Feijenoord—OWO; AjaxSparta; Raak NicolsStorks. Voor het eerst organiseren de schaakverenigingen „Verenigde Touwf abrieken Leiderdorp" (VTL) .ieiderdorpse Schaajkver- IJ l 1 eniging" een open toernooi voor Lei- j f 10nkI)<llpr0^T311iniH derdorp en naaste omgeving. Het is de bedoeling dat deze open schaak kampioenschappen van Leiderdorp in de komende jaren een Jaarlijks terugkerend evenement zullen wor den. Naast de leden van beide bo vengenoemde verenigingen is het toernooi ook bedoeld voor huisscha kers en schaaksters. Het inschrijf geld bedraagt f 2,50 per persoon, ter wijl men opgave van deelname aan dit toernooi aan de heer Grim, Hoofdstraat 248, Leiderdorp, telef. 01710-43241, kan doen toekomen. Als speeldata zijn aangewezen: maandag augustus in de kantine van de Verenigde Touwfabrieken NV Zijl- dijk 22 -te Leiderdorp en verder de dinsdagen 5 en 12 september in het Dorpshuis Hoek Kerklaan/ Hoofdstr. te Leiderdorp. De aanvang van de partijen is vastgesteld op 19.30 uur en het speeltempo bedraagt 35 zet- schakers zijn bij een goed resultaat ten in anderhalf uur; na 35 zetten prijzen beschikbaar. I wordt de klok een half uur terug gezet. waarna de partij binnen de be schikbare tijd moet worden uitge speeld. Alle deelnemers worden inge deeld in vierkampen naar speelsterk- te. Per poule ontvangt iedere win naar een prijs. Men kan zich op geven voor drie klassen: Eerste klas se de gevorderden, klasse II spelers met enige ervaring en de derde klas se wordt door de beginners gevormd. Met het oog op de match van de eeuw tussen Spasski en Fischer ho pen de organisatoren op een grote opkomst, vooral ook van de schaak dames. RIJSWIJK (ANP) De voorzit ters van de Nederlandse Sport Fede ratie en het Nederlands Olympisch Comité, jhr. mr. A. Feith en C. L. Kerdel, hadden gisteravond op re creatie-oord Te Werve in Rijswijk alle reden voor een brede lach. Zij mochten een cheque ter waarde van 1 miljoen in ontvangst nemen, het resultaat van de actie "sportenspel", van welk boek totaal 250.000 exem plaren hun weg naar de Nederlandse gezinnen hebben gevonden. Van dit miljoen gaat 750.000 gulden naar de NSF en 250.000 gulden naar het NOC. De "omzet" van het aantal plaatjes van bekende sportfiguren bedroeg 44 miljoen. Recordcijfers, zoals Shell- directeur drs. A. C. Helfrich bena drukte. Het bedrag aan verkochte boeken was 625.000 gulden, waarbij Shell Nederland en Albert Hein, die de actie "een miljoen voor de sport" hebben gevoerd, 375.000 gulden heb ben gevoegd om het gestelde doel te verwezenlij ken NOC-voorzitter Cees Kerdel dankte voor het initiatief en deelde mee, dat een deel van het geld reeds was aangewend voor de Olympische voor bereiding voor Miinchen, zoals 4500 gulden voor toptraining van de zwemsters en zwemmers in Den Haag, 10.000 gulden als bijdragen in de reis van de Nederlandse hockey- ploeg in januari J.l. naar Kenia, 5.000 gulden voor de moderne vijf kam pers, nogmaals 3.000 voor de Koninklijke Nederlandse Hockeybond i.v.m. de drie oefenwedstrijden tegen Pakistan, 4.000 voor de reis van Wim Ruska naar Japan in het kader van zijn voorbereidingen voor München en 8.000 gulden om de zeilers, turnsters en de ruiterploeg voor de military lan ger in respectievelijk Kiel en Mün chen te doen verblijven. Tevens is 12.500 gulden van het totale bedrag van 250.000 aangewend om Neder landse jonge sportlieden van 1720 jaar veertig in München en tien in Kiel onder te brengen in Olym pische Jeugdkampen. Sprekende namens de NSF ont hulde Jhr. Feith, dat van 750.000 gul den een belangrijk bedrag zal worden aangewend voor training en begelei ding van de topsporters, daar Juist op dit terrein de noden groot zijn. Bovendien zal een bedrag ter be schikking worden gesteld voor maat schappelijke begeleiding van top sporters na hun carrière. ADVERTENTIE L.F.C. 1972 i-Jarig bestaan, zal het recipiëren voor leden, dona- donatrices op vrijdag 11 aug. r n.m. in de cantine op het iplex aan de Boshuizerkade. BREDA Opnieuw is een Nederlands wieleravontuur ge ëindigd. Aan het einde van het lopende wielerseizoen zal Goud smit-Hoff, de fabriek van behangselpapier, die 2 jaar geleden ~ijn intrede in de wielerwereld deed, zijn „wielerstal" ophef fen. Dertien wielerprofs zullen daardoor zonder werk komen, van slechts twee van hen is het vrijwel zeker, dat zij het volgend seizoen weer onderdak zullen hebben: Leo Duyndam, die „rond" is met het Franse merk Gitane, en nationaal kam pioen Tino Tabak, die zijn onderhandelingen met het Belgische merk Flandria, waarvoor hij al eerder startte, in een verge vorderd stadium weet. Over de opvolging van Goudsmit-Hoff als Nederlandse wielersponsor is nog niets bekend, al schijnen te zijn. Tenminste volgens de woorden van Kees Pellenaars: „ik heb genoeg aanbiedingen, dat heb ik tijdens de beruchte briefwisseling in de Tour met onze directie ook al eens ge zegd. Nog dinsdagavond kreeg ik daarvan een bevestiging, toen ik door een firma uit bed werd gebeld. Maar ik stel aan het in zee gaan met een Nederlandse wielerploeg wel een paar eisen. En die kunnen op dit moment niet worden vervuld. Problematisch Pellenaars doelt daarbij op het bijvoorbeeld niet beschikbaar zijn van een renner als Joop Zoete melk (morgenavond 19 uur in actie in een criterium op de Sche- veningse Boulevard), die vandaag zou kiezen tussen twee aanbiedin gen: van de Franse merken Sonolor Een behoorlijke ploeg is niet op de (Van Impe, Teirlink, Pustjens, Hé- zard) en Peugeot (Thévenet, Dan- guillaume)Nu ook Tabaik naar Flandria zal verdwijnen, om daar samen met Roger de Vlaeminck en waarschijnlijk Walter Godefroot te gaan strijden, en Duyndam al eer der in onderhandeling met BIC) in zijn „tweede vaderland" een werk gever lijkt te hebben gevonden, wordt het inderdaad problematisch een sterke Nederlandse ploeg samen te stellen. Niet samen Temeer omdat Goudsmit-Hoff een samengaan met een ander (even tueel buitenlands) merk heeft afge wezen: „daarvoor hebben wij geen belangstelling". De behang-directie stelt verder nog: „wij zijn zeer te vreden over de wijze waarop ploeg leider Pellenaars met zyn renners en begeleiders de verschillende eve nementen tot een succes hebben ge maakt", hetgeen meer lijkt op een poging tot „eervol ontslag" dan op een ware zin, want in het verleden beklaagde Goudsmit er zich al eens onomwonden over, dat de wielerac- tivitei-ten zo weinig publiciteit ople-voelig" lijkt te zijn voor publiciteit verden. Een andere oorzaak van het opheffen van de wielerploeg kan wel degelijk gelegen zUn in het feit, dat de onderneming op losse schroeven kwam te staan, toen de grote voorvechter van het project, directeur Heeren. kwam te overlij den als gevolg van een auto-onge luk. Het was een publiek geheim, dat de overige directieleden niet be paald zeer heftig waren geïnteres seerd in de f iets-onder neming en daaruit ontstond dan ook weer de „rel" tijdens de Tour, toen Pelle naars zijn directie een gebrelk aan belangstelling verweet. Niet verrast Pellenaars verklaarde overigens ook nog „nietverrast te zijn over het besluit om te stoppen", en dat was I eigenlijk niemand in de wielerwe- reld. Zo goed als men zich, vooral i in het. buitenland, al geruime tijd j had afgevraagd wat Goudsmit-Hoff eigenlijk in de pelotons zocht, ge bonden als het was aan slechts be kendheid in eigen land, en aan een produkt, dat niet bepaald „ge- die door wielrenners wordt gemaakt. Zoals bijvoorbeeld ballpoints (BIC), vleeswaren (Molteni), fietsen (Peu geot, Flandria, Gitane», limonade (Kas) of bier (Dreher in Italië) dat wel zijn. Met dat al staat nu weer een con tingent Nederlandse renners op straat, ofschoon Goudsmit er wél voor had gezorgd, dat de „sociale voorzieningen" waarop vooral door de Vereniging van Beroepswielren ners was aangedrongen, goed waren verzorgd. De renners, die nu „over blijven" zijn: Rinl Wagtmans, Jan Krekels. Jos van der Vleuten, Jan van Katwijk, Jos van Beers, Harry van Leeuwen, Wimke Prinsen, Ger Harings, Gerard Vianen. Al eerder had Goudsmit de contracten met Harry Steevens en Matje Ger rits opgezegd. Bij het naderende schei den van de markt behaalde Jan van Katwijk gisteravond nog een succesje door een in het Belgische Grobbendonk na een koers over 146 km achter Van Springel, De Bal en Verhaegen een vierde plaats te be zetten. 2001S IICALZEl) H£T/SMUE£fJBurrsu 1 G&tf/Oou eecor c£/Jo£6em, OM U, KouDvei I 3-D. eorr&Ajcv£Nfr, aanbiedingen"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13