EIDSCH DAGBLAD Rassenrel in Liverpool VVD STELT EISEN VOOR DEELNEMING Verwarming in Merenwijk levert moeilijkheden op Noordierse katholieken spraken met Whitelaw vandaag En toen zaten er nog twee... Door uitverkoop werd leven 0.3% goedkoper Qpgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 No. 3378Ö DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Eedactie: 21507 Nabezorgtng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) Vanochtend zijn de fractieleiders van de vier overgebleven regeringspartijen opnieuw bijeenge komen om onder leiding van ex-minister president Biesheuvel de vorming van een vier-partijen- kabinet te bespreken. V.l.n.r. Biesheuvel, Tüanus (CHU), Wiegel (VVD), Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP). DEN HAAG Formateur Bies heuvel heeft vanmorgen uit de mond van VVD-fractievoorzit- ter Hans Wiegel gehoord, welke voorwaarden de liberalen stellen aan hun eventuele medewerking aan een vier-partijen-kabtoet. De sedert het uittreden van DS'70 ge havende regeringscoalitie kan al leen op steun van de VVD reke nen, wanneer overeenstemming kan worden bereikt over drie pun ten: als er op 1 november nog geen sociaal contract met het bedrijfs leven is gesloten, moet er een loon- en prijsmaatregel komen; er mogen geen "dwarsliggers" in de fracties zijn; de begroting 1973 moet door de vier fracties unaniem gesteund worden. Waar deze drie punten zeker voor de ARP en in mindere mate ook voor KVP en CHU om vaardbaar worden geacht, wordt op het Binnenhof aangeno men, dat de VVD besloten heeft lijnrecht op een breuk met d confessionelen aan te sture n. I dat geval zal de vorming van ee confessioneel minderheidskabinet dat vervroegde verkiezingen voor bereidt, waarschijnlijk de enige uitweg uit de huidige crisis zijn. Meer op pag. 7. iVERPOOL (AP) Gistefcivond is voor de derde ach ereenvolgende avond in Liverpool gevochten tussen groe ien blanke en gekleurde jongelui- !r werden barricades opgericht, ruiten en deuren ingeslagen r andere schade aangericht. De politie arresteerde twee jonge vinnen. Twee personen werden gisteravond gewond, vermoe elijk heeft een een messteek gekregen. De politie heeft verklaard dat de irrie was begonnen toen blanke Tgers bezwaar gingen maken tegen feit, dat zich in "hun" wijken -rs en Aziaten gingen vestigen -...at deze van de gemeente daar ïurwoningen aangewezen hadden 'kregen. De politie heeft in de wijk waar de ilusten zich voordoen versterkingen kregen. Vanmorgen was het er 5 istig. De versperringen op straat erden opgeruimd. De rellen braken uit omstreeks etzelfde ogenblik dat president i vanavond tot De Bilt verwacht lorgenavond: onnige perioden, maar ook hier en en bui. Matige, af en toe rachtige zuidwestelijke wind. Mini- lumtemperaturen ongeveer 14 maxi- morgen van 19 graden aan zee öt 23 graden in het oosten van het rad. (Opgemaakt om 12.40 uur) 9 AUGUSTUS [oogwater te Katwijk te 3.03 uur en uur. Laagwater 11.22 en 23.45 Zon op: 05.14 uur, onder 20.16 Maan op: 05.27 uur, onder: 20.07 jematigde emperaturen Amin van Oeganda, had laten weten dat hij 80.000 Aziatische immigran ten in zijn land, die over een Brits paspoort beschikken, binnen drie maanden wil weghebben. Enige parlementsleden hebben pre mier Heath al verzocht "het recht te onderkennen van het Britse volk niet te worden weggeduwd door immi granten die zich zeer snel vermenig vuldigen". ROELOFARENDSVEEN Het we reldkampioenschap waterpaalzitten '72 lijkt zijn einde te naderen. Nadat vanmorgen om even voor zeven Dirk van der Berg van zijn paal stapte, gaf rond het middaguur de 43-jarige Hendrik Steenbeek er de brui aan. De strijd gaat nu aleen nog tussen titelverdidiger Hannes de Jong en Aad van der Berg. Deze twee naderen inmiddels de "magische grens" van honderd uur, die vanavond om 12 uur uur zal worden bereikt. De strijd om de titel is dan vermoedelijk nog niet beslist. Ter kennismaking: het LEIDSCH HÉ DAGBLAD 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 23 augustus '72 en ontvang de krant reeds vanaf heden. H Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Senator McGovern kan, eindelijk bevrijd van de zorg om een "running matete zoeken president Nixon gaan aanvallen. En ondanks de schijn die hem op dit plaatje een "heilig aanzien" geeft, gaat het er allerminst "heilig" toe. Tegenover de leiders van de textielbonden stelde McGovern gisteren in Washington duidelijk dat de huidige president de "vijand van de georga niseerde werknemers is". DEN HAAG Voor het eerst sinds vele maanden zijn de prijzen in de periode van half juni tot half juli niet gestegen, maar gedaald. Het prijsindexcijfer dat berekend wordt door het Centraal Bureau voor de Statistiek daalde met 0,3 procent. De daling wordt vrijwel geheel veroorzaakt door de uitverkopen. Hierdoor daalde het indexcijfer voor kleding aanzienlijk. Ook bij schoeisel, meubelen en woningtextiel was de invloed van de uitver koop merkbaar. Verder werden de eieren en de vis iets goedkoper. Daartegenover stonden stijgingen van de prijzen van aardappelen, groenten, fruit, dag- en weekbladen, rij wiel vervoer per trein en de ziekenhuistarieven. Het CBS concludeert uit de cijfers dat de prijs stijging bezig is zich te stabiliseren, zij het op een hoog niveau. De eerste zeven maande van dit jaar waren gemiddeld 7,8 procent duurder dan de eerste zeven maanden van 1971. (Door onze correspondent) LONDEN The social Democratie and labour (SDLP), de v naamste rooms-katholieke politieke oppositie-groepering in Noord-Ier- land, heeft vannacht voor het eerst besprekingen gevoerd met William Whitelew, de Britse staatssecretaris voor de onrustige provincie. Gisteravond nog had William Whi telew verklaard „te vermoeid" te zijn om wie dan ook maar te zien. De SDLP, die sinds de invoering van internering in Noord-Ierland gewei gerd heeft deel te nemen aan ge- LEIDEN Er rijzen op het ogen blik moeilijkheden in de Merenwijk De Gemeentelijke Woningstichting, heeft aangekondigd dat de verwar- mingsprijzen omhoog zullen gaan mi tegen die beslissing wordt in een in formatie-bulletin van de bewoners- vereniging „De Horsten" heftig gepro testeer d. In eerste instantie wordt ge sproken over een grove vergissing, ien stijging van de stookkosten met tweehonderd procent tot gevolg had. Daarnaast verdenkt de redak- an het blad, Meer 'n Wijk, de stichting zelfs van opzet: aantrek kelijke stookprijzen voorstellen als de bewoners de hudzen betrekken en la ter de prijzen flink opvoeren. De re- daktie begrijpt niet dat de prijzen nu omhoog gaan en niet in de winter, als de kosten de inkomsten inder daad te boven gaan. „De verwarming brandt alleen maar in de winter en toch betalen we twaalf maanden", Stelt de redaktie. „Dat moet toch te compenseren zijn". Namens de to rs .vraagt het blad om inzage e cijfers voor er tot verhoging wordt overgegaan. Directeur C. Streef land, van de Gemeentelijke Woningstichting, geeft als commentaar op de verdachtma kingen het volgende: „De gemeente stelt de prijzen vast en niet wij. Toen de bewoners de huizen be trokken is gezegd dat dit geen vast gestelde prijzen zouden zijn. We moesten eerst uit ervaring weten hoe veel de werkelijke kosten zouden zijn en dan zouden we definitieve prij zen kunnen vaststellen. Er is op en kele posten zelfs iets terugbetaald, maar met de verwarming kwamen we helemaal verkeerd uit. We had den gerekend op zeven maanden stoken per jaar en kwamen uit op elf maanden. Zelfs nu krijgen we steeds vragen binnen om verwar ming. De verwarming brandt omdat de zomer zo slecht is. Dat gaat in de papieren lopen .De kosten worden bovendien opgejaagd omdat sommi ge mensen misbruik maken van het centrale betalingssysteem. Iedereen betaalt een gemiddelde van de tota le kosten. Sommige mensen zitten echter met de ramen wijd open en de kachel hoog. Anderen mogen daar voor opdraaien. Of we zullen over gaan op indivudele metertjes is nog de vraag. Dat is een enorm kost bare kwestie. Overigens komen we de ze ongelijke kostenverdeling ook op andere posten tegen. De mensen moeten individueel electriciteit beta len in hun woning. In de hal zijn ook stopcontacten en de electriciteit daarvan wordt gezamenlijk betaald. Als mensen daar hun accu gaan staan opladen moeten anderen weer voor de kosten opdraaien. Dat is mis bruik maken. Wij hebben de gemeente om ver hoging van de verwarmingsprijzen, gevraagd en op het ogenblik is een technische commissie aan het uitzoe ken wat daarvan nodig is. Verder hebben B en W de directeur van gemeentewerken verzocht een onder zoek in te stellen naar onze exploi tatie. We streven niet naar winst, maar we willen wel quitte spelen". Driemiljoenste bezoeker op de Floriade AMSTERDAM (ANP) wordt op de Floriade in Amsterdam de driemiljoenste bezoeker verwacht. De vorige Floriade, die In 1960 to Rotterdam werd gehouden, ha d In totaal drie miljoen bezoekers. De Amsterdamse Floriade heeft nog een kleine zeven weken voor de boeg. sprekken over de politieke toekomst van Noord-Ierland, stelde drie eisen voor het begin van deze onderhan- lingen: een einde aan de internering; vermindering van de Britse troe penmacht in rooms-katholieke wijken, en strengere maatregelen tegen pro testantse extremisten. William Whitelaw moet geheel of gedeeltelijk aan deze eisen tegemoet gekomen zijn, want de SDLP had duidelijk gemaakt alleen onder die voorwaarden te willen onderhande len. De moeilijkheid voor de SDLP is, dat deze partij een jaar lang niet aan de actieve politiek heeft deelge nomen en dat de organisatie op het ogenblik zelf niet meer weet in hoe verre ze de steun geniet van de Noordierse rooms-katholieken, de bevolkingsgroep waarop de SDLP aanvankelijk kon bouwen. STANKGOLF RIJNMOND VLAARDINGEN De Centrale Meld- en Regelkamer van Rijn mond kreeg gisteravond en van nacht ongeveer honderd klachten over een penetrante stanklucht te verwerken. Een onderzoek wees uit, dat de stank werd veroorzaakt door het schoonmaken van de Duitse tanker Alchemist Stade bij het tank- en scheepsschoonmaakbedrijf Booy N.V. aan de Oude Maasweg in de Botlek. De ruimen van de tanker waarin zich resten butanal bevonden, wer den gereinigd door middel van stoom. Dit gebeurde echter met ge opende luiken. De eerste klachten kwamen rond half tien binnen, aanvankelijk al leen uit Vlaardingen, later ook uit Delft, Rijswijk en Den Haag. Om even over half een nam het aantal klachten snel af. Nadat de oorzaak van de stank was opgespoord, deelden vertegenwoordi gers van de meldkamer mee dat de luiken van de tanker moesten wor den gesloten. Dit gebeurde niet meteen aangezien de aanwezige personeelsleden van Booy niet zelfstandig een dergelijke beslissing mogen nemen. Toen ook de Havendienst bij het bedrijf arri veerde. duurde het niet lang meer eer de luiken dichtgingen. De stank bleef echter nog geruime tyd hangen. 12 PAGINA'S De Amerikaanse senator Henry Jackson heeft een amendement op het verdrag op de beperking van kernwapens ingediend. De Ameri kaanse regering stemde eerst met Jacksons voorstel in, maar komt nu tot de ontdekking dat het ver volg van de kernontwapeningsbe sprekingen hierdoor in gevaar komt PAGINA 9 Het leven van Willem Duyn en Sjoukje van 't Spijker is wel ver anderd. Als Mouth MacNeal hebben ze op het moment nauwe lijks tijd om adem te halen. Een weekeindje met hen op stap is dan ook een vermoeiende bezigheid PAGINA 5 Attila Ladinsky (Feyenoord) heeft nu geen heimwee meer PAGINA 9 Volgens de richtlijnen van de We reldraad van Kerken moet er ernst worden gemaakt met do eenheid in Christus PAGINA 10 (9uct Qïie lettfflS- Het Madrileensche blad „Imparcial" zegt, dat sedert het begin van den oorlog op Cuba 13600 opstandelingen zijn gedood. Een groot aantal Is gevangen gemaakt, 69640 opstandelingen hebben zich onderworpen. De troepen hebben zich meester gemaakt van 4819 vuurwapenen, 3249 blanke wapenen en 9921 paarden. De Londensche „Times" zegt: „De ontmoeting tus- schen de drie keizers (Wil helm van Duitschland Frans Jozef van Oostenrijk en Alexander van Rusland, in Berlijn) zal de vrijheid op hechter grondslagen vestigen en haar wellicht tot in het hart van Rusland doen door dringen. De wereld zal in het bezoek van den Czaar waar schijnlijk een onderpand zien dat de rust van Europa door geen oorlog zal worden ge stoord". Vandaag 50 jaar geleden: Na besprekingen tusschen de politioneele en justionee- le autoriteiten te Amsterdam, de directe van de Stoomvaart -maatschappij ^Nederland" en de Chineesche legatie heeft gisteren de opruiming van de Chineesche kolonie al daar plaats gehad. Een en ander is geschied ingevolge de Vreemdelingenwet. Er is 'n nauwkeurige schifting ge houden: Chineezen met iden titeitsbewijzen zijn onge moeid gelaten Enige honder den zullen met een stoom schip van de .Nederland" naar Hongkong worden ge bracht. Te Boedapest zijn zeven groote magazijnen der Silo onderneming door brand ver nield. De schade is enorm en wordt op honderden millioe- nen kronen geschat.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1