Duizenden toeschouwers bij paalzitkampioenschappen c/il\pmgmmma] r(|\)vandaaa... i Londens rock&roll-festival sloeg golven van jeugdsentiment los ...en gisteren l „Recordjagers" nog in de slag KOUDE DOUCHE VOOR INBREKER TVmorgën\ MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 VARIA PAGINA i ROELOFARENDSVEEN Op het ogenblik dat u dit artikel leest is wereldkampioen waterplaalzat- ten Hannes de Jong nog ruim dertig uur verwijderd van de ma gische honderd uur. Want Han nes is steevast van plan zijn re cord van vorig jaar te verbeteren. Tevens is hij dan in het bezit van het "wereldrecord" dat nu nog in handen is van de Fries Wilt Feen- stra, een overigens door Braas- semermeer-organisator Louis van der Meer fel aangevochten record. Vanochtend waren naast Hannes de Jong nog düe paaMtters „in de strijd". Van de vijf die de afgelopen nacht nog waren overgebleven gaf vanochtend om kwart voor zes Niek de Jong uit Leiderdorp er de brui aan. Deze deelnemer had zo zijn eigen manier om wakker te blijven. Een lang touw met daaraan een spons vastgebonden hing in het water en werd geregeld naar boven gehaald om op die manier voor wat verfrissing te zorgen. De belangstelling voor het „paalge- beuren" aan het Braassemermeer was gedurende het weekeinde bij zonder groot. De verkeerspolitie moest alle zeilen bijzetten om het verkeer in goede banen te leiden. Zowel zaterdag als zondag waren er duizenden kijkers, terwijl het dorp één grote parkeerplaats was. Zevenentwintig mannen en vier vrouwen begonnen vrijdagavond 8 uur aan hun lange zit. Voor een vijf tal deelnemers viel het verblijf op een schommelende paal boven het water zo tegen dat ze er na een paar uur al de brui aan gaven. Zaterdag tegen de middag waren er reeds 8 van de 31 palen verlaten en een aantal kondigden toen aan dat ze er 's avonds om acht uur (na dus pre cies 24 uur te hebben gezeten) de brui aan zouden geven. Dat gebeurde ook, zodat de vele toeschouwers gisteren alleen nog maar recordsjagers op de palen zagen zitten. Zeven mannen, onder wie vijf die ook vorig jaar hebben deelgenomen, streden vanaf dat ogenblik om de hoogste eer: wereld kampioen waterpaaMtten 1972. Bij die zeven was (natuurlijk) ti telverdediger Hannes de Jong en ook Aad en Dirk van der Berg, De Jong's grootste concurrenten van het vorig jaar. Verder de 43-jarige Hendrik Steenbeek uit Hazerswoude en Wim van der Salm, die vorig jaar door zijn baas („Ik kan hem niet missen in de zaak") van de paal werd ge haald. Op dat ogenblik waren nog twee nieuwelingen in de slag: Niek de Jong uit Leiderdorp en Joop Schuurman uit Nieuwkoop. Een van de titelpretendenten, Dirk van der Berg moest zaterdag naar een andere paal verhuizen, omdat hij zo hard had zitten wippen en schommelen, dat zijn paal het elk ogenblik zou kunnen begeven. Voor de duizenden kijkers had or ganisator Louis van der Meer giste ren overigens nog enkele attracties in petto. Zo kon iedereen die maar wilde een poging wagen om een aan tal meters op een zeer gladde boom stam (opgehangen boven het water) te lopen. Natuurlijk waren een flink aantal natte pakken het gevolg. Om de moed er in te houden bij de paal zitters zorgde gistermiddag een drumband en gisteravond een boe- renkapel voor de muzikale noot. Wie de nieuwe winnaar gaat wor den was vanochtend nog onduidelijk, Maar Hannes de Jong maakt nog een zeer fitte indruk m W"I'l f r if Foto boven: Vrijdagavond 20.30 uur: 31 deelnemers aan de waterpaalzitkampioenschappen zijn vol goede moed begonnen en krijgen van burgemeester Smolders van Alkemade nog een extra "oppepper". DEN HAAG De politie is een onderzoek begonnen naar de oorzaak van een ongeluk, waarbij zaterdag avond een auto in de Scheveningse haven is gereden en waarbij de 27-jarige mevrouw E. H. Felink— Knikker om het leven is gekomen. De vrouw moet geen kans gezien hebben uit de wagen te ontsnappen en ze is verdronken Heft slachtoffer zat in de auto met de 23-jarige W. J. Taal. De jonge man verklaarde later dat de auto vijf meter van de waterkant stond, wel in de versnelling, maar niet op de handrem. Eén van de twee in zittenden zou tegen de versnellings- handel hebben gestoten, waarna de auto het water zou zijn ingerold. Tijd van Teddy Boys en petticoats herleefde in Wembley LONDEN Het heilige gras het Londense Wembley-stadion (heilig tenminste voor Britse voetballiefhebbers) ivas voor de gelegenheid zorgvuldig afgedekt met kokosmatten. Het bleek een goede voorzorgsmaatregel, want van het "magische veld", waarop Engeland op voetbalgebied zulke triomfen heeft beleefd, zou wei nig over zijn gebleven onder het tumult van 's werelds grootste rock and roll-festival aller tijden. Zaterdagochtend al liep het giganti sche stadion vol met de meest vreemdsoortige verzameling mensen, die het rustige Londense voorstadje Wembley ooit heeft aanschouwd. De kleding en de uitrusting van de roek-liefhebbers. 50.000 in getal, was alleen al de moeite waard de moei zame tocht naar het Wembley-sta- dion te ondernemen. De modeshow was af. Gratis bovendien, inbegre pen in de som van twee pond die de fans moesten neertellen voor het aanschouwen van de roek-helden uit het verleden. Kort na 12 uur zaterdagmiddag barstte het geweld' los. „Rock. Wembley, Rock", riep een hysteri sche Screaming Lord Sutch, een vooraanstaande Brits rock en roll- propagandist, met spciaal voor de gelegenheid groen geverfd haar, een wit geschilderd gezicht en een goudkleurige lange mantel. Screaming Lord Sutch bleek niet gedeerd door zijn arrestatie eerder vorige week, toen hij met vijf naakte meisjes door de drukste winkelstraat van Londen paradeerde om de aandacht te vestigen op zijn Het publiek ivas zaterdag op het rock&roll-festival den: de tribunes stroomden leeg en het veld liep vol. het Wembley-stadion met Foto onder: Maandagochtend 9 uur: Zevenentwintig deel nemers hébben inmiddels hun plaats boven het water van het Braassemermeer verlaten. Vier "strijders" onder wie kampioen Hannes de Jong weten (nog) niet van ophouden. (Foto's Will Dijkman) ROTTERDAM (ANP) De Rot- terdamse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag na veel moeite een Duitser gearresteerd die wordt verdacht van een inbraak in een juwelierswinkel in de Maasstad. Kort na de inbraak, waarbij een aantal sieraden en een hoeveelheid wisselgeld werd buitgemaakt, hielden politiemannen op de Paradijsbrug in Rotterdam de auto aan van de 27-jarige M. T. uit Berlijn. Terwijl zij dè wagen doorzochten, nam de man de benen en sprong herhaaldelijke verzoeken van agen ten eruit te komen, reageerde hij niet Hij bleef onder de brug rond zwemmen. Uiteindelijk riep de poli tie de hulp in van twee kikvorsman nen die zich met een rubberbootje te water begaven. Na langdurig zoeken vonden ze de Duitser, die zich in een pijler van de brug had verstopt. Behalve de sieraden en het geld trof de politie de 24-jarige vrouw J. O. uit Wies- baden in de auto aan. Hoewel zij verklaarde de man niet te kennen, optreden in het Wembley-stadion. Deze schilderachtige, beschilderde figuur heeft zich in de afgelopen jaren niet alleen naam verworven als een rock en roll-ster: Screaming Lord Sutch noemt zich ook politicus en hij leverde in die hoedanigheid zelfs een verkiezingsstrijd op plaat selijk niveau met Harold Wilson. Wilson won. De vader van de rook en roll, Bill Haley, was er natuurlijk („vader" is wel toepasselijk hier: hij is 45), evenals zijn onafscheidelijke Co- mets. Samen sloegen ze golven jeugdsentiment los onder de vele andere vaders, die zaterdagmiddag over de brugreling in het water. Op werd ook zij ingerekend. De filmster Catherine Spaak (26), een nicht van wijlen Paul-Hen ri Spaak, is vrijdag in Meda bij Mi laan getrouwd met de Italiaanse zanger-humorist Johnny Dorelli (35), wiens eigenlijke naam Giorgio Guidi is. Het was het tweede huwe lijk van Catherine, die in 1968 scheidde van de Italiaanse mode ontwerper Fabrizio Capucci. even mochten dromen van hun jeugd, van „Teddy Boys", motorfiet sen, petticoats en leren jasjes. Dan was er natuurlijk Chuck Berry, een zeer energieke 42-jarige, druk schreeuwend, hard zingend en ken nelijk onuitputtelijk. Hij schijnt heel vroeger de rock en roll te heb ben uitgevonden, vandaar zijn num mer-1-positie op het programma en zijn kolossale welkom in het Wem bley-stadion. Jerry Lee Lewis, een ander rock en roll-idool uit de ja ren vijftig, was er, evenals Little Richard, een ongelooflijk mannetje dat de 10.000 watt van de 140 luid sprekers alle eer aandeed. Hij noemt zich dar ook met passende bescheidenheid de .koning van de rock en roll". Was Wembley-rook een succes? Ja, het was een vriendelijk evenement, ondanks al de dreigende bravour van de ware rock en roll-enthou- siast. Ook de organisatoren waren tevreden. Hun kosten zijn er in ie der geval uit en misschien blijft er een bescheiden winst over om nog eens zoiets te organiseren. Om een idee te geven van die kosten: Chuck Berry bijvoorbeeld incasseer de 17.000 pond voor zijn optreden van 20 minuten. „Popmuziek", zegt Ron Foulk, een van de organisatoren, „is veel te gecompliceerd tegenwoordig. Met dit festival heb ik willen aantonen, dat rock en roll in al zijn jubelende leeft, dat de muziek geen HriHlEI maar bloeit. Rock en roll is niet dood. Wie zei dat ook al weer?" Dat zegt hij met een brede zwaai over zijn kokende Wembley-kuip, waar zich de meest opmerkelijke taferelen afspelen. Het waren niet alleen de tieners van nu, die Wembley zaterdagmiddag bevolkten. De tieners van toen, de vaders van nu waren er in misschien nog groter getal. Maar duidelijk in opkomt was ook de nieuwe genera tie Teddy Boys, trots, koel, arro gant. ruw tegen meisjes, met vette kuiven en lange fluwelen Jassen, schoenen met hoge hakken. Bijna verneitigend keken zij neer op de langharige hippies van 1972, die ook zij het in bescheiden getal - wa ren gekomen. 7.30 8.21 NEDERLAND I 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Okavango (Kavango), een aflevering van de Engelse natuurfilmserie Survival (KRO) De Partners. TV-serie (KRO) Journaal (NOS) De familie Ashton, TV-serie (KRO) 9.10 Gamma: Een stad wacht op z'n ondergang, BBC-film over San Francisco (KRO) 10.00 Dean Martin Show (KRO) 10.45 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Gouverneur en J.J.. TV-serie (AVRO) 7.30 Sebastien en de Mary Morgane, TV-serie 8.00 Journaal (NOS) 8.21 De versierders. TV-film (AVRO) 9.10 Peyton Place (AVRO) 10.00 AVRO's Televizier Magazine 10.50 Journaal (NOS) Als ik zeg dat er toch nog aar dig wat te lachen valt om de televisie, zullen kwaaddenkende wel menen dat ik op dr. Euwe en Mühring doel, die zich in korte tijd een reputatie hebben verworven als vermakelijk duo. Maar om de waarheid te zeg gen ben ik allang aan hun stijl van presenteren gewend, ter wijl het toch ook maar zo is dat de Nederlandse televisie de enige ter wereld is die de schaakliefhebbers een dergelij ke instantbeschouwing kan aan bieden. Gelachen heb ik echter zater dag om een duo in de Royal Variety Performance 1971, waarvan de dikkere figuur op formidabele wijze Tom Jones imiteerde. En nog meer gela- nhen heb ik om „The Stupids", een Zweedse springgroep, die ik geloof i k al eens eerder bij Mies Bouwman heb gezien. Een man of zes die het mdsspningen in groepsverband tot in de per fectie beheersen. Als de Engel se koningin al eens een avond je uitgaat, krijgt ze tenminste waar voor haar geld te zien. De presentator was overigens Bruce Forsyth, die de Engelse versie van „Een van de acht" zal gaan presenteren. En zaterdag heb ik ook nog even moeten lachen om „Daar komen de schutters", een paro die op de Spitfire-generatie, 30 jaar na dato door de Engelsen zelf gemaakt, dus dan mag het. Ik schat dat we het in 1987 al de gewoonste zaak van de we reld zullen vinden als de Duit sers een parodie maken op het Engelse leger anno 1940. De serie blinkt uit door een voudige, rechtstreekse humor, geen Monty Python-humor zal k maar zeggen, maar ik moet oekennen dat ik er af en toe wel om moet lachen, zoals trouwens ook om „De part ners", die vanavond wordt uit gezonden: een serie die van hetzelfde laken een ander pak Maar ter zake. Want we zitten niet voor de televisie om ons te vermaken, maar om onze ken nis te vergroten. Dat kon za terdag met de documentaire over het maken van de eerste atoombom, waaruit bleek dat ook zoiets maar mensenwerk is en niet, zoals Je altijd geneigd bent te denken, het werk van een feilloos denkend en con struerend team van hoogwaar dige geleerden. Integendeel, ook die hoogwaar dige geleerden moesten met vallen en opstaan zoeken naar wat zij wilden vinden. Kennisvermeerderend was ook de documentaire over Alfred Mozers München en in zeker opzicht ook het eerste deel van de acht-delige serie over Odys seus. De televisie heeft in feite de taak van de stripboeken overgenomen, die vele Jaren geleden al begonnen met een herschepping van de belang rijkste klassieken, waaronder ook de Ilias en de Odyssee van Homerus. Toentertijd vond men dat nog heiligschennis, nu kan men voor de tv-bewerkin- gen van zulke wijdvermaarde, maar nog zelden gelezen epos sen alleen maar dankbaar zijn. De regie is in handen van Franco Rossi en dat is minder mooi, want die heeft bij mijn weten nog geen film van bete kennis afgeleverd. Geen goede regisseur, dat ls dan toch even Jammer, want Je merkt het wel. Het resultaat was namelijk dat we plaatjes zaten te kijken, terwijl een goede regisseur in staat is Je als kijker af en toe bij Je lur ven te pakken. Door zijn beeldvorming, maar ook door wat hij uit zijn hoofdrolspelers te voorschijn weet te halen. Odysseus, Penelope en Telema- chos bleven echter tot nog toe bleke figuren en dat kan toch niet aan deze acteurs liggen. NICO SCHEEPMAKER 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke en moderne mu ziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.41-7.50 Echo). 8.10 jeugduitzending. 8.24 weging. 8.30 Nieuws. 8.41 Moe- muziek (opn). (10.30-10.32 Nieuws. gevarieerd programma. 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Echo; muzikaal middi heer Spencer. 17.10 (S) Het Metropo- '7.25 Voor de kinderen. 18.50 Lichte muziek (opn). 19.00 iS) het Hengelosch Accordeon Orkest. Overweging. 22.30 Nieuws. jen Haag vandaag. 22.50 Echo. actueel programma. 23.55 Drie doden door kolendamp vergiftiging KERKRADE De politie van Kerkrade heeft zaterdagochtend de lichamen gevonden van de 66-jarige J. Pelser, diens 59-jarige echtgenote en de zeventigjarige broer van me vrouw Pelser, de heer Schroder uit het Duitse Schweich. De drie mensen zijn door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Buren hadden al verschillende dagen geen levensteken gezien van de familie Pelser. Veront rust waarschuwden zij zaterdag de politie. Deze forceerde de deur en vond de drie lichamen in de huiska mer. Ook de hond was voor de kachel Ingeslapen. De mensen zijn vermoe delijk woensdagavond om het leven gekomen. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. '.20 Dag met een gaatje, i 8.11 Radlojour- tjdlng. 9.00 (8) Nieuwe grammofoonplaten met toe lichting. met om 9.35-9.40 Waterstan den. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 po pulair verzoekplatenprogramma met om 11.00 Nieuws. 11.30 (S) program- Beursberichten. 12.3o' Nieuws, wenken en adviezen op export gebied. 12.40 (S) wekelijks radloverkeersmagazlne. beweeglijk programma 17.55 Medede- 19.25: gesproken brief uit Parijs. 19.30 gevarieerd Lichte grammofoonplaten. 22.30-01.00 23.00 naai; 23.55 Nieuws) Hllv. HL 240 m. 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8 00 23.10-23.20 Radlojour- FM-kanalen 7.00 ;g. 9.00 Nieuw*, y.ua naatjes voor de pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Plaatjes voor de pep (vervolg) 11.00 Nieuws. 11.03 Een op vallend vrolijke gevarieerde visite. Nieuws. 17.03 Mix (vervolg). Nederland I NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18.55 (K) Journ. NCRV: 19.05 (K) De Flax ton Boys, TV-serie voor de Jeugd. 19.30 (K) Mijn Idee. NOS: 20.00 (K) Journ. NCRV: 20.21 Hier en Nu. 21.00 (K) Haal het doek maar op: talentenjacht. 22.00 (K) Vaders wil ls wet. TV-serle. 22.25 (K) Ander Nieuws. NOS: 22.4522.50 (K) Journ. Nederland II NOS: 18 45 (K) Brigadier Dog. NOS: 18 55 iK) Journ. VARA: lfM» (K) Zomaar "n Zomeravond. N06: 20.00 (K) Journ. VARA: 20.20 (K) Zo maar "n Zomeravond dl. 2 21.00 De Commissaris Politieserie. 22.00 Ach ter het Nieuws. NOS: 22 40 (K) Journ. TELE AC22.4523.15 Vervolg cursus

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5